Vlissingen krijgt een Visserijschool voor Zeeland Volgend jaar zal met het onderwijs worden begonnen Organisatie in bedrijf moet zelfontplooiing mogelijk maken Landbouwschap stelt enquete in naar behoefte aan arbeiders Psycholoog heeft geen schuld aan botsing bij Lewedorp Gunstig jaar voor Rode Kruis in Zuid-Beveland west Veertig jaar wijkverpleging in Kapelle en Biezelinge Diploma-uitreiking Chr. landbouwschool Middelburg Zeeuwse afdeling NIVE bijeen Sint Maartensdijk krijgt industrie Door uiteenlopende verklaringen geen juist beeld van situatie Heiverkavelings- commissie nam afscheid van Ir. Appelman In Goes dit jaar ledenwerfactie Eerste voorzitter en eerste zuster aanwezig Donderdag 28 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Raad nam belangrijk beslui! VLISSINGEN KRIJGT een Visserijschool voor Zeeland. Dit be langrijke besluit is door de raad van Vlissingen in haar zitting van gistermiddag unaniem genomen. Reeds lang trachtte het bestuur der ZEVIBEL een Dag-Visserij- school voor Zeeland in het leven te roepen, omdat dit van onmisbaar belang werd geacht. Voor de visserij in Zeeland en met name de garnalenvisserij wordt vakonderwijs een dringende noodzakelijkheid. Na het gereedkomen van het Deltaplan zullen de Zeeuwse garnalen- vissers genoodzaakt worden over te schakelen naar andere visserijen en de kleine zeevisserij. Het bestuur der Zevibel besloot daarom tot het stichten en instand houden van een dag-Visserijschool voor jongens in de leerplichtige leef tijd van 12 tot en met 14 jaar. Vlis singen werd als plaats van vestiging aangewezen, omdat dit gelegen is tussen de twee visserijplaatsen Ar- nemuiden en Breskens, waaruit een belangrijk deel der leerlingen zullen komen. Men zal beginnen met een 2- jarige vooropleiding voor de Zeevis vaart. Bij gebleken belangstelling wordt voorts een cursus ingesteld voor diplo ma Stuurman bij de Zeevisvaart, een cursus voor het aanvullingsdiploma Stuurman bij de Zeevisvaart en een cursus voor radiotelefonist. Uit een door de Zevibel ingesteld onderzoek bleek, dat in Breskens 18 jongens, in Arnemuiden 10 a 12 en in Vlissingen enkele leerlingen zich zullen aanmelden. Met het Visserij-onderwijs zal men in 1958 beginnen, waartote een aanvraag voor rijkssubsidie wordt ingediend. BESLOTEN De raad besloot voorts de heer J. den Hoed, adjunct-commies bij het ge meente-archief te Dordrecht te benoe men tot archivaris der gemeente Vlis singen. Voordat over deze benoeming kon worden gestemd ging de raad op verzoek van de heer E. Vader (kvp) bijna een uur lang in besloten zit ting. Besloten werd voorts een subsi die van vijftig gulden per uit Vlissin gen afkomstige leerlingen toe te ken nen aan het bestuur der vereen, voor christelijk middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs te Goes t.b.v. de Chr. H.B.S. voor Walcheren te Mid delburg en de afdeling Hogere Burger school en Middelbare Meisjesschool v. h. Chr. Lyceum te Goes, ingaande 1 januari 1956. Men trok voorts het raadsbesluit van 24 febr. 1956 in, inzake het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de raden der gemeenten Goes, Middelburg, Oostburg, Tholen en Zie- rikzee inzake de verdeling van de kos ten van de Stichting Zeeuwse Muziek school, terwijl men besloot met de ge noemde Raden een regeling aan te gaan inzake de verdeling der kosten van de Zeeuwse Muziekschool en de uitvoering van deze regeling op te dra gen aan het bestuur der Zeeuwse Mu ziekschool. F. P. Fcleus onderscheiden Jubileumavond Concordia ST. PHILIPSLAND. Op de jubi leumuitvoering van de muziekver. „Concordia" te St. Philipsland is de voorzitter, de heer F. P. Feleus, ko ninklijk onderscheiden. Burgemeester L. J. de Jonge deelde in zijn toespraak mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Feleus de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toe te kennen. De viering van het 55-jarig bestaan werd in hotel „De Druiventros" ge houden. Voorzitter Feleus o ende de avond met een woord van welkom, waarbij hij o.m. zei, dat door de in spiratie en eensgezindheid, die in de vereniging heeft geleefd, Concordia staande is gebleven. Hierna werd het woord gegeven aan burgemeester L. J. de Jonge, die het wel en wee der afgelopen jaren memoreerde, o.m. de stormramp, waarbij de muziektent verdween en de kasgelden verdwe nen. Door bijdragen kon de vereni ging in stand gehouden worden en thans is een bazarcomité opgericht. Vervolgens reikte hij aan de voorzit ter de onderscheiding uit. Ook de he ren A. M. Stols en A. M. Averaers vierden hun jubileum. Zij hebben ook alle ups en downs meegemaakt. Door de federatie van muziekver enigingen is aan de voorzitter voor zijn 50-jarig lidmaatschap een medaille in goud met opstand toegekend, de twee andere jubilarissen een medaille met opstand in zilver voor hun 25-jarig- lidmaatschap. De voorzitter van het huldigingsco mité, de heer A. Rijstenbil, bood na mens dit comité een bloemstuk aan. Daarna werden felicitaties uitgebracht door de voorzitter van de muziekclub „Con Amore", de heer R. Vramer en door mevr. A. van Dijke namens de Plattelandsvrouwen. De heer L. J. van Nieuwenhuyzen memoreerde de activiteit van de voor zitter en wekte de leden op hem in waarde te houden, want dan zal het m_-t „Concordia" wel gaan. Daarna werd een accordeonsolo ten gehore gebracht door de jongeheer P. Delhez, het zoontje van de directeur van „Concordia", waarvoor eer. dave rend applaus werd gebracht. Deze avond werd besloten met een toneelspel in drie bedrijven getiteld „Als Ma aan d touwtjes trekt". In zijn slotwoord deelde de voorzit ter nog mede dat 's avonds no'g een gift van f 100 was binnengekomen. BEDRIJFSPANDEN Het college van B. en W. werd ge machtigd, de in het Havendorp ge vestigde winkeliers mede te delen, dat in het Plan-Oost en in het toekomstige uitbreidingsplan Paauwenburg alsme de in het te saneren gebied der Oude Stad mogelijkheden aanwezig zijn c.q. worden gecreëerd voor het stichten van bedrijfspanden. De raad besloot voorts tot wijziging van de verordening om tijdens het zo merseizoen op zondagen en werkdagen na 18 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben, evenals om na 19 uur straathandel uit te oefenen. Deze bestaande verordening wordt thans verruimd van 15 mei tot en met 15 september, tot 30 april tot en met 30 september, dus 2 x 14 dagen langer. De fractie der C.H. wees erop, dat bij steeds verder gaande verruiming van deze verordening welke de zondags rust aantast men zijn stem niet meer zal geven. Een krediet van 304.600,werd verstrekt voor de bouw en inrichting van de Koningin Wilhelminaschool van de Vereen, tot Bev. van Chr. On derwijs. Een krediet van rond 1400 gulden werd verleend als bijdrage in de kosten verbonden aan het aanbieden van een gezamenlijk geschenk door de Zeeuwse stationsgemeenten aan legenheid van de komende elektrifi catie der Zeeuwse lijn. Het geschenk wordt een brons-plastiek, te ver vaardigen door Philip ten Klooster te Veere en wordt geplaatst in het stationsgebouw te Vlissingen. De bouw van een houten lagere technische school werd onderhands op gedragen aan de aannemer Christiaan- sen te Vlissingen. Uit vragen gesteld door Ir. Krietemeyer bleek, dat per 1 september 1957 deze school nog niet gereed kan zijn. Gister is in het schoolgebouw van de landbouwschool te Middelburg de laatste les gegeven van de vervolg cursus. Deze vervolgcursus die in het najaar van 1956 werd georganiseerd is door ongeveer 30 oudleerlingen be zocht. Op de cursus, die 10 dagen om vatte, werd les gegeven in bedrijfs economie. Op deze laatste cursus hield ir. C. M. Hupkes een referaat over landbouwpolitiek. Spreker behandelde de achtergronden en de middelen van de landbouwpolitiek. De directeur sprak er zijn blijdschap over uit dat er zo velen de cursus hebben gevolgd. De bedoeling is om er in de toekomst mee door te gaan. De heer J. Francke be dankte de leraren en bood hen een boekenbon aan. Aan de volgende heren werd een getuigschrift uitgereikt: J. de Buck te Domburg; H. J. Hanse, Noordwelle; M. den Herder en D. J. de Jonge, 's- Heer Arendskerke; I. G. de Jager te Steenbergen; P. Lampert, A. Lampert, L. Kodde te Biggekerke; A. Maljaars te Serooskerke (W.); M. Traas, Nieuw- dorp; W. Balkenende, J. Marcusse en M. A. Filius. te Kamperland; J. Cor- nelisse te Kleverskerke; J. Francke en J. Kwekkeboom te Gapinge; C. J. Han se te Bruinisse; A. G. Karelse, Koude- kerke; K. Janse, Oostkapelle; F. Ver- poorte, Zaamslag; A. Dalebout, Noord- gouwe; W. Verhage, Zoutelande; S. de Visser en J. Poppe, Ritthem; D. J. de N.V. Ned. Spoorwegen ter ge- Verhage, Westkapelle. Bedrijfsgemeenschap maakt de mensen gelukkig Men moet mensen niet als kinderen behandelen. Een belangrijk element voor het bereiken van een gemeenschap in de onderneming is, dat men de mensen in de gelegenheid stelt, zichzelf te realiseren, tot zelfexpressie, tot gezag, verantwoordelijkheid, ontplooiing te komen. Dit zijn enkele der uitspraken, waartoe de heer J. Schrobre, chef sociale zaken van de Van Doorns Aanhangwagenfabrieken (D. A.F.) te Eindhoven kwam, toen hij gisteren te Goes voor de Zeeuwse afdeling van het Ned. Instituut voor Efficiency sprak^pver het onder werp; „Het daadwerkelijk bevorderen van de gemeenschapszin in het bedrijf." De heer Schrobre ging hierbij uit van de literatuur in Amerika, waar men ons op het gebied van de studie over de verhoudingen in het bedrijfsleven ver voor is. Hij beschreef daar genomen experimenten en toetste zijn betoog tenslotte aan de praktische ervaring, welke men opdeed in de D.A.F., het bedrijf in Eindhoven, dat in vijf jaar zijn personeel zag groeien van 400 tot 32.000 en de oppervlakte van zijn fa brieksgebouwen van 10 tot 60.000, ter wijl spoedig de uitbreiding tot 100.000 vierkante meters in gebruik genomen zal worden. Het ging erom: Hoe maakt men van deze mensen een gemeenschap opdat de grote opdrachten zo snel mogelijk gerealiseerd kunnen wor den. Daarvoor is immers nodig, dat het bedrijf inwendig sterk is, één ge heel, geïntegreerd en naar het uit wendige steeds aangepast aan de ver anderende omstandigheden. Merkwaardig was, dat de heer Schro bre kon betogen, dat gebleken is, dat hoge lonen en allerlei andere sociale attracties en zorg door het bedrijf, die soms dreigen te gaan ten koste van het voortbestaan ervan, het doel niet bereiken. Loyaliteit der arbeiders is niet te koop, zei hij. Tijdens de gisteren gehouden raads vergadering is besloten over te gaan tot de verhuur van een oude kleuter school aan een damesconfectiefabriek, te Rotterdam. Hierin zullen ongeveer 25 mensen geplaatst kunnen worden, zodat zeker wel een kleine industrie vestiging kan worden gesproken. Trouwens, de uitvoering van het in dustrieterrein gaat nu ook definitief door. Er werden in dit verband en kele rijkssubsidies verleend aan 6 pachters. De centrale dienst inzake de gezamenlijke woningbouw op Tholen is een mislukking geworden. Beoogd werd om door samenwerking van de verschillende aannemers op het eiland te komen tot ee voordelige bouw van 100 woningen. Geen der aannemers voelde echter voor samengaan. Op voorstel van b. en w. werd met de boerenleenbank een geldlening aangegaan ten bedrage van f 50.000 te gen een rente van 4% pet. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat het bestuur van de Chr. school spoedig een plan zal overleggen aan het gemeentebestuur ten" aanzien van de bouw van een 3-klassige school. Thans zit men nog steeds in een nood gebouw. De oplossing moet hierin gezocht worden, dat organisatie van het be drijf en individu zo aan elkaar aange past zijn, dat de mens voelt, zodanig werk te krijgen, waarin hij zichzelf en anderen voldoening kan verschaffen. De leiding moet een zodanige orga nisatie scheppen, dat de werknemer zijn taak daarin zelfstandig kan ver vullen. De afstand tussen de topleiding en de man aan het werk moet zo ge ring mogelijk zijn. DOEL De arbeid moet ook een zinvol doel hebben. Het gaat in het bedrijf er niet om, zoveel mogelijk winst te maken, maar: wij werken samen om het beste te maken voor de laagste prijs; wij moeten onze onderneming zó maken, dat de belangen van de werknemers geen gevaar lopen, ook bij het totstandkomen van de Euro- markt. Het is in deze tijd het belangrijk ste, de weg tot elkaar te vinden. Als Herv. en Geref. jeugd in Biezelinge bijeen IN DE CONSISTORIE der Ned. Her vormde Kerk te Biezelinge is dins dagavond een goed bezochte bijeen komst gehouden van de plaatse lijke jonge-kerk-groep met de jonge leden van de Geref. Kerk in Ka- pelle-Biezelinge. Op deze bijeenkomst heeft de heer J. C. Keim een inleiding gehouden over de vraag „Waarom Gerefor meerd?" Hierop volgde een zeer goed gesprek waarbij vooral werd ingegaan op het wezenlijke verschil tussen de beide kerken. Ds. D. Schneider sprak in zijn ope ningswoord zijn blijdschap uit over de mogelijkheid van het houden van der gelijke bijeenkomsten. Aan het eind van de avond hield Ds. Schneider een dagsluiting. KRUIN IN GEN Plattelandsvrouwen. De plaatselijke plattelandsvrouwenbond hield in „Ons Dorpshuis" een vergadering. Mevrouw Huijsman-Griep, de provinciale presiden te, sprak over haar reis naar Afrika. Op een prettige en originele wijze nam zij de aanwezigen mee op de weg tussen Maas tricht en Majorca. Dit alles ging verge zeld van prachtige kleurenfoto's. De aan wezige dames brachten ƒ40,90 bijeen voor het sturen van een levensmiddelenpak ket naar Hongarije, Schrijven over garantieprijzen DE GEWESTELIJKE RAAD van het Landbouwschap heeft in de dezer da gen gehouden vergadering besloten 'n schrijven te richten aan het Land bouwschap inzake het in de toekomst te voeren beleid met betrekking tot de garantieprijzen voor bepaalde produk- ten. Het prijsverloop der consumptie aardappelen werd zeer teleurstellend geacht en het nemen van nadere maatregelen is noodzakelijk, aldus de gewestelijke raad. Wat betreft de standaardisatie en pasteurisatie van de consumptiemelk stelde de raad zich op het standpunt dat, bij volledige afschaffing van alle subsidies op de consumptiemelk er geen bezwaren bestaan tegen invoe ring van verplichte standaardisatie en pasteurisatie van de consumptiemelk, mits er voor de zelfslijtende veehou ders een zodanige regeling kan wor den getroffen, dat deze groep blijft ingeschakeld bij de aflevering aan de consument. In de loop van dit jaar zullen ook van alle particuliere tuinen, waarin aardappelen worden geteeld, schetsen worden gemaakt, opdat controle op 'n juiste vruchtenwisseling kan plaats hebben. ARBEIDSVOORZIENING Gezien de moeilijkheden op het terrein van de arbeidsvoorwaarden in de landbouw zal een enquête wor den ingesteld naar de behoefte aan vaste arbeiders en seizoenarbeiders, men er in slaagt, een bedrijfsgemeen- hebben. schap te bouwen, maakt men de werknemers die voor een derde van hun tijd en de helft van de tijd, die ze wakende doorbrengen, in de onderneming staan gelukkig. Deze zeer interessante causerie lokte een geanimeerde, instemmende bespre king uit. Deze vijfde samenkomst van de Zeeuwse afdeling van het NIVE kan dan ook zeer geslaagd genoemd wor den. De voorzitter, de heer G. N. van Ginkel, kon meedelen, dat in dit sei zoen nog samenkomsten zullen volgen eind maart, begin april te Terneuzen, waar gesproken zal worden over goede administratie als van belang ook voor het kleine bedrijf en april-mei te Mid delburg, waar kostprijsberekening bij verschillende serie-grootten aan de or de zal zijn. Het wederzijdse bedrijfsbezoek, dat bedoelt, contact te leggen tussen de overeenkomstige functionarissen in verschillende bedrijven, zal heden be ginnen met een bezoek van de Vitrite Works aan De Schelde en van de Spie- gelglasfabriek aan De Hoop. Deze be zoeken zullen eens per maand plaats Kantonrechter Middelberg GISTEREN HEEFT opnieuw de zaak van de psycholoog M. S. uit Oss, die in de vroege avonduren op 30 september van het vorig jaar een botsing met een tegenligger veroorzaakt zou hebben, voor de Middelburgse Kantonrechter gediend. Verdachte reed op de bewuste avond in een personenauto, waarin nog drie andere inzittenden, over de rijksweg in de richting Goes. Nabij Lewedorp haalde hij een voor hem rijdende Belgische auto in en zou, om een aanrijding met de uit tegenovergestelde richting naderende personenauto, bestuurd door da heer A. G. van G. uit Vlissingen, te voorkomen, de Belg hebben „ge sneden". Niettegenstaande deze manoeuvre ontstond echter toch nog een botsing met de tegenligger en reed deze daarna tegen een boom. Ter zitting verschenen nu, behalve de verdachte en zijn verdediger mr. F. W. Adriaanse uit Middelburg, ook nog twee inzittenden uit de auto van S. als getuigen a décharge. Onder ede legden beiden ver klaringen af, die lijnrecht indruisten tegen de verklaringen (eveneens onder ede) van de inzittenden van de andere auto tijdens de voriga zitting. Hierdoor kon de kantonrechter niet beoordelen hoe de situatie precies geweest is en sprak de psycholoog vrij van het hem ten laste gelegde. De getuigen, de heren G. M. v. D. en L. G. J. A. D. beiden uit Oss, ver klaarden nadrukkelijk dat de heer S. de Belgische auto niet „gesneden" had en dat de auto zich tijdens de botsing op de rechterweghelft bevond. Beiden konden zij geen verklaring geven voor het ontstaan van de botsing. Wel wis ten zij zeker dat de tegenligger onder een hoek van dertig graden op hen afreed. JDe raadsman, mr. Adriaans» veronderstelde dat de bestuurder van de personenauto uit Vlissingen, die reeds een gevorderde leeftijd heeft be reikt en over weinig rij-ervaring be schikt in zekere paniek zou zijn ge raakt en daardoor een verkeerde ma noeuvre had gemaakt. De officier van justitie was even wel van oordeel, dat verdachte wel degelijk de verkeersveiligheid in ge vaar had gebracht en bleef daarom bij zijn eis van 30 januari j.I., nl. f 60,boete subs. 12 dagen hechte nis. De kantonrechter deelde dit standpunt niet en sprak de heer S. vrij. VERKEERSOVERTREDINGEN De dames, mevr. S. uit Biggekerke en mej. P. F. A. uit Souburg hadden zich te verantwoorden voor het begaan van verkeersovertredingen terwijl zij op een rijwiel met hulpmotor reden. Mevr. S. reed op een verboden rijwiel pad en mej. A. duwde een vriendin voort. De zaak tegen mevr. S. werd aangehouden wegens onvoldoend» vermelding in het proces verbaal en mej. A. werd conform de eis veroor deeld tot f 3,boete of 1 dag hech tenis. (Vervolg op pag. 5). waarna, in nauwe samenwerking met de landarbeidersorganisaties zal worden getracht zoveel mogelijk landarbeiders voor een langere pe riode op de bedrijven te plaatsen en de werkgelegenheid in de land bouw zo hoog mogelijk op te voeren. De Raad besloot akkoord te gaan met een tussentijdse loonsverhoging, op basis van de door het Landbouw schap bij de regering ingediende voor stellen. Behoudens goedkeuring door het college van rijksbemiddelaars zul len de lonen met ingang van 4 maart a.s. bedragen: voor vaste arbeiders van 23 jaar en ouder f 1,28 per uur; voor losse arbeiders f 1,25 per uur en voor paardenknechts van 23 jaar en ouder f 75,12 per week. Voor de tweede zittingsduur is door de Raad tot voorzitter benoemd de heer W. Koster te Axel en tot plv. voorzitter, de heer M. D. den Hollan der te Goes. De Herverkavelingscommissie Zee land heeft gistermiddag in de „Koren beurs" afscheid genom envan de secre taris, is. L. Appelman en van ir. L. Eelkema, secr. van de agrarische sub commissie op Schouwen-Duiveland. De voorzitter van de herverkavelings commissie, mr. A. J. van der Weel, hield een toespraak, waarin hij bei den dankte voor al het werk, dat zij gedaan hebben. „U hebt niet alleen uw plicht gedaan, maar u heeft veel van uw zelf gegeven, zo zei hij. Na de ramp leek alles hopeloos, maar be zield door enthousiasme gaf u kleur en klank aan het werk". Daarna sprak ir. S. Herweyer, zowel namens d» commissie van toezicht als in zijn hoe danigheid als directeur van de Cul tuur Technische Dienst. Hij zei, dat na zeer ernstige overwegingen deza beslissingen zijn genomen en hoopte, dat de opvolger van is. Appelman, ir. D. van der Zake, zich volledig zal in zetten voor het herverkavelingswerk in Zeeland. De heren Appelman en Eelkema spraken beiden een dank woord. Onder leiding van de heer A. J. van Heel uit Goes kwam de afdeling Zuid- Beveland West van het Ned. Rode Kruis woensdagavond in het Medisch Centrum te Goes in jaarvergadering bijeen. Tijdens deze bijeenkomst pas seerden verschillende jaarverslagen de revue. Allereerst gaf de secretaris de heer W. A. Haanebrink uit Goes een Feestelijke vergadering VEERTIG JAAR is het geleden dat in Kapelle werd opgericht de vereniging voor wijkverpleging. Veertig jaar heeft deze vereniging in Kapelle, Biezelinge en Evers- dijk haar zegenrijk werk gedaan en dit feit is op bescheiden maar niettemin feestelijke wijze her dacht tijdens een dinsdagavond in het gemeentehuis gehouden verga dering. Bij dit herdenken heeft de voorzit ter der vereniging, de heer C. Traas, een uitvoerig overzicht gegeven van de geschiedenis. Hij bracht naar voren hoe het 40 jaar geleden ds. B. A. Knoppers, en de heren D. Mallekote, A. Ganse man en P. Fraanje waren die het initiatief namen voor het oprichten van deze vereniging. Van hen was de heer A. Ganseman op de verga dering aanwezig en hij voerde ook het woord en herinnerde nog eens aan die oude tijd toen alles zo heel anders was dan nu. Een tijd echter waarin de oprichting van wijkver pleging hard nodig was. De heer Ganseman was de eerste voorzitter van wijkverpleging. Niemand beter dan hij kon dus vertellen over dat verleden. Op 5 februari 1917 werd de eerste wijkverpleegster geïnstalleerd. Het was zuster Kielen. Zij woont nog op Kapelle, nu als mevr. Zegers-Kielen en ook zij heeft op deze feestavond gesproken over de jaren van haar werk onder de Kapelse zieken. GROTE STEUN De benoeming van de eerste zuster werd vooral mogelijk gemaakt dank zij de grote steun van de zijde der fa milie Van der Have. De heer Traas wees er op hoe deze familie steeds bijzonder veel voor wijkverpleging heeft gedaan. Op 1 nov. 1920 nam zuster Kielen afscheid als wijkverpleegster. Toen kwam zus ter Scheffer in haar plaats. Ook deze was aanwezig op de jubileumbijeen komst. De heer Traas vertelde ook over haar werk en bracht ook haar dank hiervoor. Zuster Scheffer werkte in Kapelle tot 1931 en werd toen op gevolgd door zuster Kuyper, die nog in Kapelle werkt. HUISHOUDELIJKE ZAKEN Uit het verslag van de secretares- dat er ruim 900 leden zijn. De reke ning over 1956 van wijkverpleging sloot met een nadelig saldo van f 1663,72 en de begroting voor 1957 had een nadelig saldo van f 3050,20. De rekening t.b.c. bestrijding over 1956 daarentegen vertoonde een batig saldo van f 1095,88, terwijl de begro ting voor 1957 van dit fonds een voor delig saldo had van f 1250,88. De rekening van het badhuis ten slotte had over 1956 een batig saldo van f 781,14. Er werden in totaal 15. 361 baden genomen. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen mej. H. Berman en de heer H. J. Ie Clercq. TOESPRAKEN Zeer velen maakten gebruik van de gelegenheid om een toespraak te hou den. Allereerst deden dat de eerste voorzitter de heer A. Ganseman en de vroegere wijkverpleegster mevr. Ze gers-Kielen en zr. Scheffer. Ook voer de zr. Kuyper het woord. Namens de doktoren sprak dr. I. J. Risseeuw en de heer J. Burger sprak namens de wijkverpleging in Wemeldinge. Namens het gemeentebestuur voerde burgemeester Van Suylekom 't woord. Namens de ver. liefdadigheid naar vermogen de heer H. J. Ie Clercq, na mens de vereniging Ziekenzorg te Bie zelinge de heer J. van Liere. Namens de Ned. Herv. Gemeente sprak ds. Jebbink, die ook wees op de taak ten opzichte van de chronische invaliden. In de pauze's heeft mej. J. Ganse man op zeer verdienstelijke wijze ge declameerd. Mevrouw Van der Have-Lucieer se mevr. v. d. Have-Wigman, bleek, bood het bestuur bloemen aan. overzicht van de werkzaamheden in 1956. Voor Hongarije werd f 20.000,7— ingezameld. Thans is echter nog een groot bedrag nodig voor 176.000 kin deren beneden zes jaar, die door het Ned. Rode Kruis in Hongarije moeten worden voorzien van melk. De „kroonkurken"-actie had een goed verloop, terwijl hij voorts mee deelde, dat de provinciale Zeeuws» boottocht voor chronische invaliden, waaraan vorig jaar zeven zieken deel namen, ook dit voorjaar weer zal ge houden worden. Het afgelopen jaar werden in alle dorpen, behorende bij de afdeling, contactcomité's opgericht, welke verschillende filmvoorstellingen or ganiseerden. Voor de stad Goes zal in 1957 een ledenwerfactie op touw worden ge zet. Het ledental telt daar ong. 600. Uit het financieel verslag van de heer J. Hommes uit Nieuwdorp, pen ningmeester, bleek, dat ongeveer tien gemeenten subsidie verstrekken, het geen naar de mening van de vergade ring een te gering aantal was. Het ba tig saldo bedroeg f 576,65. Mevrouw P. M. Franken-Daniëls bracht verslag uit van de moedermelk- eentrale. Zij deelde mee, dat twintig kisten met ieder 24 flessen melk naar Amsterdam werden gezonden. Mej. dra. J. Jansen behandelde het verslag van het jeugdrodekruis. On der meer werden door het Goese Ly ceum schoolbehoeften gezonden naar het Griekse eiland Patmos. De mede werking van de schoolhoofden voor 't jengdrodekruis is echter nog onvol doende. Aan de padvinsters te Goes zal bin nenkort de gelegenheid worden gebo den om onder leiding van mej. C. Do- minicus een cursus „Jeugd-E.H.B.O." te volgen. Tot slot behandelde mevrouw Kakebeeke-Van de Veen Vonk het „Welfare-werk". Speciaal de afdeling Kruiningen mocht met grote tevre denheid terugzien op de zorg van ma teriaal voor de zieken. De heer Van Heel deelde m«e, dat de collecte f 8649,— opbracht en dat in 1956 in totaal 244 maal bloed is af getapt bij donors. Voor 's-H. Arends kerke, WolfaaiMsdijk en Heinkenszand zal een gecombineerde bloedplasma- avond worden georganiseerd. (Vervolg op pag. 5)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2