Felle strijd over landbouwbeleid ontbrand in de Tweede Kamer Ver. Siaten en Frankrijk zijn nu weer goede maatjes Gezant van Y.S. te Boedapest terug naar Washington proj estantschristelijk dagblad voor zeeland „Met één hand geven, met twee handen terugnemen" Onrijpe vruchten worden in socialistische schoot geworpen" Blokkeringsgedachte verworpen Feiten loochenen aanspraak van Indonesië op Nw.-Guinea D Franse premier uit waardering voor boodschap van Amerika's president Engeland niet bij Euratom Boeren niet tevreden ,Er bestaat niet eens een probleem' FRANCO HEEFT NIEUWE MINISTERRAAD Na gesprek tussen Eisenhower en Mollet Israël geen agressor Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, f 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwscli Dagblad 12c Jaargang No. 3640 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Donderdag 28 februari 1957 als papegaaien praten (zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.26 u., onder 18.19 u. Maan op 6.54 u., onder 18.34 u. Hoogwater vrijdag 1 maart. Vlissingen: 2.02 u. 1.98 m., 14.24 u. 2.08 m. Terneuzen: 2.32 u. 2.12 m., 14.49 u. 2.22 m. Wemeldinge: 3.49 u. 1.52 m., 16.07 u. 1.71 m. Zierikzee: 3.33 u. 1.26 m., 15.57 u. 1.44 m. (Van onze parlementaire redacteur.) DE STRIJD OVER HET NIEUWE LANDBOUWPRIJSBELEID is gisteren in de Tweede Kamer ontbrand. De heer Biewenga (a.r.) heeft reeds een motie aangekondigd tegen het voornemen van de regering om het bedrag van 50 miljoen (ter tegemoetkoming in de eigenaarslasten, o.a. voor onderhoud en afschrijving op gebou wen) te blokkeren. De tweede spreker over de landbouwparagraaf in deze bestedingsnota, de heer De Ruiter (c.h.) heeft zich bij deze kritiek aangesloten. Tevens is het deze middag duidelijk geworden, dat de voorgestelde verlaging van de grondrente eveneens op zeer grote bezwaren stuit. Wat de blokkeringsgedachte betreft: de heer De Ruiter vond deze onrecht vaardig en daarom verwerpelijk, omdat alleen de boeren op de lichte gronden daarvan de dupe worden. Dat zijn juist de boeren die zonder geld zitten. En de deblokkeringsvoorwaarden noemde de c.h.-afgevaardigde „een sterk staaltje dirigisme", waardoor de socialisatie van de zandgronden in de hand wordt gewerkt. Men kan niet zeggen dat de heer Biewenga het iets minder duidelijk heeft uitgedrukt. Wat de regering met één hand geeft (o.a. de beloning voor de boer en de verhoging van de land- arbeiderslonen), wordt met twee han den (de verlaging van de grondrente en de blokkering) teruggenomen. Men wrijft zich de ogen uit, aldus de heer Biewenga. Zelfs de meest opti mistische socialist heeft niet durven verwachten dat er in deze nota zo veel hoopvolle verwachtingen in ver vulling zouden gaan. Hier worden (onrijpe) vruchten in de socialistische schoot geworpen. De blokkering zal geschieden op de melk en op een deel van de toeslag op haver en roggebrood. De boeren op de lichte gronden vallen dus onder dit blokkeringsvoornemen. Volgens de heer Biewenga wordt daardoor een verschil in gebieden gecreëerd, dat niet verantwoord is. De A.R.-afge- vaardigde had een ander argument dat ons sterker leek. De toeslaguitkerin gen over de oogst van 1957 zullen pas begin 1958 plaatsvinden. Dit verzwakt de argumentatie van de regering dat momenteel de f 50 min. op de rijks begroting in het kader van de be stedingsbeperking niet te vinden is. Grondrente De bijdragen van de grondrente schieten tekort als vergoeding van het in de grond gestoken kapitaal. De aan. tasting van deze nettopacht tast op een onverantwoordelijke wijze de ver mogenspositie van de boer aan, aldus de heer Biewenga. Tegen de verlaging van de grondrente had hij dus grote bezwaren, omdat zij een aanzienlijke ontwaarding van het grondeigendom betekent. De normen van de grond rente moeten aangepast worden aan het huidige niveau van de nettopacht. Natuurlijk waren er ook wel voor stellen van de regering die de instem ming van de heer Biewenga hadden. Zo ging hij akkoord met het percen tage van 3'Ai voor de instandhouding van de gebouwen, met het systeem van afschrijven, de beloning voor de boer en voor de landarbeider. Wat dit laatste betreft vroeg hij de invoering van de werkclassificatie als middel voor de loonvorming. Maar in het geheel bezien vroeg de heer Biewenga zich toch af of voor de landbouwwagen stokpaarden of landbouwpaarden zijn gespannen, want de voorstellen van de regering bieden weinig perspectief. Zij zijn al leen maar bedoeld om een ontstane achterstand in te halen. Daarom zei deze Groningse boer dat er op het platteland een gevoel van onbehagen en teleurstelling heerst. In de grote steden is welvaart. Op het platteland is er een achteruitgang in de bevol kingsdichtheid, de woningen zijn daar slecht onderhouden en verouderd. De plattelandsbevolking twijfelt of Neder land nog prijs stelt op een welvarend platteland. Of moet het worden zoals in Frankrijk? Niet opstandig De boerenmensen zijn van nature niet opstandig, aldus de heer De Rui ter (C.H.), maar nu er nood is op het platteland, vinden zij het onjuist dat niet is voldaan aan de redelijke ver langens van het landbouwschap. De nota van de regering gaat niet ver ge noeg. Is dit nu de dank voor het feit 'Et de landbouw na de oorlog in -Jd van schaarste onze belangrijk ste devlezenbron was? De laatste ja ren is wel gebleken dat de belasting opbrengst altijd de ramingen over treffen. Had de regering daar ditmaal geen rekening mee kunnen houden? „Dirigist Zijlstra" In dit debat heeft de liberale afge vaardigde de heer Van Leeuwen weer een felle aanval gedaan op het prijs- stabilisatiebeleid van minister Zijlstra. Ook verzette deze liberale afgevaar digde zich tegen de huurverhoging van 25 pet. Beter is de verhoging tot 12'Ai pet. te beperken, dan zijn we ook van de blokkering af. De heer Van Leeuwen begreep niet hoe het lekke schip, dat Nederland heet, nog hulp kan gaan bieden aan de minder ont wikkelde gebieden. Zijn conclusie was dat we in 1956 welvaart hebben uitge deeld, die er niet bleek te zijn. Ook de heer v. d. Mei (C.H.) was ongerust over de ontwikkeling van 't prijsniveau. Hij vroeg minister Zijlstra of het mogelijk zal zijn het kopen op afbetaling verder te beperken. Een andere C.H. afgevaardigde, de heer Van de Wetering, noemde de be stedingsnota onoverzichtelijk, frag mentarisch en eenzijdig. Waarom, zo vroeg hij zich af, is de oplossing der moeilijkheden niet duidelijker en overzichtelijker gesteld? De heer Van de Wetering verlangde ook van de regering opening van za ken met betrekking tot de verhoging van de P.T.T.-tarieven, zodat daar door straks niemand wordt overval len. Van een werkelijke bezuiniging van de staatsuitgaven achtte hij nau welijks sprake. „De regering is ten op zichte van de versobering voor het rijk niet gelukkig geweest en ze heeft de lastenverzwaring meer gezocht in de sfeer van het gezinsinkomen dan in de bezuiniging van de rijksuitga ven, zo zei hij. En dat terwijl ons volk loopt langs de afgrond van een on gebreidelde inflatie. Aandacht vroeg hij ook voor de middenstand, die het wel zeer zwaar te verduren krijgt, ter wijl ze door de prjjsstabilisatie al zo in het nauw is gebracht. De C.H.-afgevaardigde overwoog een uitspraak van de Kamer te vragen over het vastleggen van de tijdelijkheid van de aangekondigde belastingverhogin gen. Ondanks zijn vele bezwaren liet de heer Van de Wetering duidelijk uit komen, dat de C.H.U. zich bij het op lossen van de moeilijkheden achter de regering schaart. Dinsdag heeft het gemeentebestuur van de City van Londen de Hertog van Edingburgh de gebruikelijke welkomst lunch aangeboden, die een lid van de Koninklijke Familie ontvangt bij de terugkeer van een buitenlandse reis. De lunch werd gebrnikt In tegenwoor digheid van vele hoogwaardigheidsbe kleders en autoriteiten, De Prins was vergezeld van zijn vriend en ex-privé- seceretaris, Luit.comm. Michaie Parker Op de foto ziet men de Prins en de heer Parker 9 Het Poolse parlement heeft met 449 stemmen tegen één, bij zeven ont houdingen zijn vertrouwen uitgespro ken in de nieuwe regering. Logica in debat Ver. Naties E Nederlandse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, mr. Schuermann heeft gisteren in de politieke commissie de Indonesi sche aanspraken op Nederlands N. Guinea bestreden. De argumenten van Indonesië: wij zijn buren van de Papoea's en zijn van gelijke af komst raken, zo betoogde mr. Schuermann, kant noch wal, want dan zou India kunnen besluiten Ceylon te annexeren, omdat dat land dichtbij is gelegen en omdat DE BILT ZEGT: Rustig weer Droog weer met zonnige perioden «n weinig wir.d. In de ochtend plaat selijk mist. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. de Ceylonezen van dezelfde oor sprong zijn als de Indiërs. De Nederlandse afgevaardigde las 'n afschrift voor van een telegram, dat negen Papoa-leiders, die in Hollandia in vergadering bijeenkwamen, aan de secretaris-generaal der V.N. hadd.en gezonden. De vergadering, aldus het telegram, verwierp de Indonesische aanspraken, omdat de bewoners van Nieuw-Guinea geen Indonesiërs zijn en zij er genoeg van hebben, dat de In donesische regering zich herhaaldelijk in hun rechten mengt. De leiders zei den, dat de aanwezigheid van het Ne derlands bestuur in Nieuw-Guinea in overeenstemming is met de wensen van 98 procent van de Papoa-bevol- king. Mr. Schuermann zei, dat dit bewees, dat een volksstemming nodig is en deze zal worden gehouden zodra de bevolking in staat is haar standpunt kenbaar te maken. Steun voor de overdracht van het gebied zonder zulk een volkstemming zou niet in over eenstemming met het Handvest zijn. Probleem bestaat niet De Britse afgevaardigde merkte op van mening te zijn dat een debat over Niéuw-Guinea de vriendschappelijke betrekkingen niet zullen bevorderen, eerder schaden. De Engelse afgevaar digde zei dat er in feite niet eens een probleem Nieuw-Guinea bestaat, om dat de bevolking van dit gebied thans niet de middelen heeft om haar in staat te stellen eerlijk in haar eigen beste belang over haar toekomst te beslissen. Te zijner tijd zal zij op het noodzakelijke politieke peil komen. Maar zover is het nog niet. Iedere wij ziging nu zou een slechte dienst en 'n storende factor voor de bevolking van Nieuw Guinea zijn in het licht van de pogingen, die Nederland doet om het welzijn van de bevolking te bevorde ren. Egypte voert weer Engelse goederen in Uit goedt bron te Londen wordt vernomen, dat Egypte, door bemidde ling van de Libanon, zijn invoer van Engelse goederen heeft hervat. Naar men echter in goed ingelichte kringen te Londen opmerkt, betreft het hier geen poging tot Engels-Egyp tische toenadering. Het Engelse bedrijfsleven leent zich gaarne tot deze driehoekshandel. Het vreest, dat de Duitsers, Japanners en Russen zijn plaats op de Egyptisch» markt zullen innemen, indien de En gelse regering zich tegen leverantie» aan Egypte zou verzetten. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, de heer Luns, heeft gisteren bij zijn vertrek uit Londen, waar hij de conferentie van de Westeuropese Unie heeft bijgewoond, verklaard, dat de Brit se bezuinigingsplannen nog steeds gaan in de richting van een „nogal ernstige beknotting" van de kracht der N.A.V.O. Hij meende dat er wellicht wijzigingen voor de Britse plannen voorgesteld kunnen wor den, die de bezuiniging meer aan vaardbaar zouden kunnen maken. De minister meende, dat het gevaar van de Britse politiek schuilt in het psychologische effect, in de mogelijk heid dat er een kettingreactie zal ontstaan en ook andere landen hun defensie-inspanning zullen verminde ren. Ook in Nederland zijn er „nogal wat mensen, die menen, dat onze de- fensielast te zwaar wordt", zo voegde minister Luns hieraan toe. Leiders Algerijnse front in arrest De Franse contra-spionagedienst heeft de leiders in Frankrijk van het natio nale bevrijdingsfront, een organisatie van Algerijnse opstandelingen, gearre steerd. In Parijs bevinden zich minstens vier leiders in hechtenis. De politie heeft voorts geld en do cumenten in beslag genomen. De do cumenten bevatten namen van voor aanstaande Fransen. Dinsdag hebben de nieuwe leden van de Spaanse ministerraad de eed afge legd. Op de foto ziet men het Spaanse staatshoofd temidden van de ministers Invoerrechten pakketten naar Hongarije verhoogd Met ingang van 1 maart a.s. zullen door Hongarije de invoerrechten op vele artikelen, die per liefdadigheids pakket naar dat land worden verzon den, worden verhoogd. Vrij van in voerrechten zullen blijven zeep, was- poeder, gedragen kleding en werkkle ding. Licht bezwaard met invoerrech ten zullen worden o.m. cacao en zuid vruchten en op artikelen zoals koffie, thee, tabak en breiwol zullen hoge in voerrechten worden gelegd. Arabische staatshoofden steunen Egypte De vier Arabische staatshoofden, die drie dagen te Cairo hebben gecon fereerd, hebben gisteravond, na de laatste vergadering van de conferen tie, bekendgemaakt, dat zij zich zul len inspannen voor „een onmiddellij ke en onvoorwaardelijke terugtocht van Israël achter de bestandslijnen". 9 Zes gepensioneerde generaals en ongeveer vijftig andere personen zijn in hechtenis genomen wegens deelne ming aan een mislukte samenzwering tegen de Argentijnse regering. DE geschillen, die enkele maan den geleden tussen de Ver enigde Staten en Frankrijk waren gerezen over de te volgen politiek ten aanzien van het Mid- denOosten, zijn bijgelegd. Premier Mollet, die ook gisteren besprekin gen heeft gevoerd met president Eisenhower, heeft dit aan 't Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden medegedeeld. De besprekingen van gisteren gin gen in hoofdzaak over het Midden- Oosten. Ook de Amerikaanse en de Franse minister van buitenlandse za ken, Dulles en Fineau, namen aan deze bespreking deel. Premier Mollet heeft te Washing ton gezegd, dat Frankrijk het „buiten gewone belang" van president Eisen howers boodschap over het Midden- Oosten heeft erkend. „De Verenigde Staien hebben de zaak van de vrede goed gediend en wij weten, dat Sowjet-Rusland niet on verschillig staat tegenover waarschu wingen als die welke het zojuist ge kregen heeft", aldus Mollet. De Franse premier noemde zijn be sprekingen met president Eisenhower in hoge mate bemoedigend". De pre sident noch hij hadden hun onenig heid van de laatste maanden ver bloemd. Mollet zei, dat het een misdaad zou zijn de toestand van voor de veldtocht in de Sinaï te herstellen. Israël wordt omringd door „buren met kwade be doelingen", die zich herhaaldelijk aan aanvalsdaden hebben schuldig ge maakt. „Ik weiger deze staat (Israël) als een agressor te brandmerken", al dus Mollet. DE Amerikaanse gezant in Boe dapest, Edward Thompson lies, is naar Washington terug geroepen. De Hongaarse regering heeft hierom gevraagd, omdat Wailes, die op 2 november in Hon garije aangekomen is, nog steeds niet zijn geloofsbrieven heeft aan geboden. Dit heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ten gisteren bekend gemaakt. Het ministerie voegde hieraan toe, dat Wailes opdracht had gekregen zijn geloofsbrieven aan premier Nagy aan te bieden, dcch voor de gezant dit kon doen, kwam de regering-Nagy te val len. Wailes kreeg toen de instructie met het aanbieden van zijn geloofs brieven te wachten. De Amerikaanse legatie in Honga rije zal nu door de zaakgelastigde be heerd worden. In de officiële verklaring van het „State Department" wordt voorts ge zegd, dat de Ver. Staten de gerecht vaardigde verlangens van het Hon gaarse volk voor vrijheid en nationale onafhankelijkheid blijven steunen. De „drie wijzen van Euratom", die thans een bezoek aan Engeland bren gen, hebben volgens inlichtingen uit betrouwbare bron de indruk, dat En geland wel een nauwe samenwerking met de Euratom wenst, maar voorlopig geen plannen heeft, zich bij deze ge meenschap aan te sluiten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1