In Hongarije stijgt spanning weer met het uur Groot aantal arrestaties Kamerleden verzetten zich tegen ver hoging ineens van melkprijs Tulpenmisère in Keulen Landen van West-Europa zoeken naar nauwere samenwerking Binnenkort duizenden in hechtenis? Resolutie van de Ver. Staten? Betrekkingen tussen Rusland en Tito worden slechter Politie houdt onverwachts razzia's Treft bestuurder geen schuld? Barsten lijmen in Washington cent per liter is te veel Tien Kapitaalmarkt schiet tekort Onrust in Cairo PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ook economische moeilijkheden Vanmorgen vertrekt „Vittangi" naar Rotterdam Ylieiuab in 't ko-hi Eerste proefvlucht van nieuwe „Cornet' Kritiek op Engeland Tweede Kamer over bestedingsnota Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 8987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dljkstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Koninklijk Paar naar Vlissingen (Zie pag. 2) 12c Jaargang No. 3639 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq. de Smit Woensdag 27 februari 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.28 u., onder 18.17 u. Maan op 6.33 onder 17.29 u. Hoogwater dondwerdag 28 febr. Vlissingen: 1.34 u. 1.83 m., 13.53 u. 1.96 m. Terneuzen: 2.01 u. 1.98 m., 14.20 u. 2.10 m. Wemeldinge: 3.16 u. 1.45 m., 15.32 u. 1.66 m. Zierikzee: 2.59 u. 1.20 m., 15.21 u. 1.40 m. Resolutie over Cyprus aanvaard De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft dinsdag de gematig de resolutie inzake Cyprus aanvaard. De algemene vergadering spreekt in deze resolutie de wens uit, dat de on derhandelingen hervat zullen worden. Debat over Midden-Oosten De Verenigde Staten zijn van plan vandaag een resolutie bij de Algeme nen Vergadering van de Verenigde Naties in te dienen, waarin wordt aangedrongen op internationalisering van de strook van Gaza en de Golf van Akaba. Dit is gisteravond van le den van de Amerikaanse vertegen woordiging vernomen. De Zuidslavische minister van buitenlandse zaken heeft in het parlement in Belgrado verklaard, dat er behalve moeilijkheden op Ideologisch terrein nu onlangs ook economische moeilijkheden tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië Eijn ontstaan. Zo heeft de Sowjet-Unie, naar hij mededeelde, een 'onaanvaardbaar voor stel' gedaan om de bouw uit te stellen van een grote aluminiumfabriek in Montenegro, waarvoor de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland een krediet van 175 miljoen dollar aan Zuid-Slavië zouden verschaffen. De minister zei, dat er in de Sowjet- Unie en in delen van Oost-Europa een anti-Zuidslavische campagne op touw wordt gezet om de politiek van Belgra do in diskrediet te brengen en Zuid- VOLGENS uit Boedapest ontvangen berichten stijgt in Hongarije opnieuw de spanning. Op de straten ziet men steeds meer politie agenten en leden van de militie. Zowel in de hoofdstad als elders in het land worden dagelijks grote aantallen personen gearresteerd, In Oostelijk Hongarije schijnt de toestand het ergste te zijn. Grote aantallen leden van de Veiligheidspolitie doen onverwachte razzia's in de dorpen, waarbij allen, die verdacht worden van 'contra revolutionaire denkbeelden' worden opgepakt. Deze grootscheepse acties zouden een onderdeel vormen van een plan van de politie om verscheidene duizenden verdachte personen in hechtenis te nemen tot na vijftien maart, als voorzorgsmaatregel tegen eventuele nieuwe onlusten ter gelegenheid van de herdenking van de opstand in 1848. Het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft verklaard dat te Szolnok vijftien personen zijn aan gehouden, die hebben bekend een komplot tegen het bewind van Kadar te hebben gesmeed. Een woordvoerder van het Hongaar se ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat de regering niet voornemens is, oud-premier Nagy voor het gerecht te brengen. Oostenrijk heeft geprotesteerd te gen de omsingeling van de Oosten rijkse legatie te Boedapest, waarbij Hongaren, die visa wilden verkrijgen, werden aangehouden door de Hon gaarse politie. Slavië te isoleren. De betrekkingen worden dagelijks slechter. De Zuid-Slavische minister zei dat de betrekkingen met Engeland en de V. S. zich gunstig ontwikkelen. Vanmorgen vertrekt het Zweedse ertsschip „Vittangi" naar Rotterdam, waar het schip definitief hersteld zal worden. Gistermorgen kwamen de drie grote bokken uit Rotterdam gereed met het lossen der lading. De 22.000 ton ijzererts werden overgeslagen in lichters en naar Antwerpen afgevoerd. Een duiker heeft inmiddels de scha de vastgesteld. Het bleek, dat het schip aan stuurboordzijde een scheur van 60 70 meter heeft opgelopen. Bovendien blijkt de Vittangi mid scheeps in het vlak een scheur te heb ben. Hieruit kan een begin van breuk ontstaan. De drie kranen zijn dinsdagmorgen weer naar Rotterdam teruggekeerd. De „Vittangi" zal hoogstwaarschijnlijk op eigen kracht naar Rotterdam ver trekken. Het bergingsvaartuig „Buf fel" zal het naar alle waarschijnlijk heid begeleiden. Compressors pompen echter nog onophoudelijk lucht in de stuurboordtanks. Een militaire rechtbank te Ankara heeft een Duitse journalist, Wilfried Herbenth, correspondent van een dag blad, op beschuldiging van spionnage tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Een correspondent van het Sowjet- persbureau Tass had hem geld aange boden. 0 Een ambtenaar van sociale zaken te Den Haag, die opzettelijk een for mulier voor ouderdomspensioen foutief invulde is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor het verkeerd in vullen kreeg hij een pakje sigaretten. West-Duitsland zal dit jaar aan Israël schadevergoeding geven ter waarde van 250 miljoen mark, waar van 175 miljoen in goederen en dien sten. 0 Op de jaarvergadering van de Christelijke bond van schoenwinke liers in Nederland, heeft de voorzit ter van de Christelijke middenstands bond, de heer H. de Mooy, kritiek ge uit op het consumentencontactorgaan. H(j noemde dit orgaan een volksge recht voor de toekomst. Uit een veem te Amsterdam is voor 6500 gulden koffiebonen gestolen. 9 Een woonschipbewoner te Zwolle "ie tijdens een twist zijn buurman met een mes dodelijk verwondde heeft gisteren voor de rechtbank drie jaar cel tegen zich horen eisen. Treinbotsing in België Op de lijn Brussel-Charleroi, nabij het station Courcelles-Motte zijn twee uit tegenovergestelde richting komende elektrische trei nen met elkaar in botsing geko men doordat de bestuurder van de uit Charleroi komende trein door een onveilig signaal zou zijn gereden. Deze telefoto laat zien hoe de treinen in elkaar zijn geschoven. Redders zijn hier bezig met het bergingswerk. De bestuurder van een der treinen, die in België op elkaar reden heeft gisteren verklaard dat hij niet door een onveilig sein is gereden, doch dat het licht op groen stond. Een hoofd conducteur heeft dit bevestigd. De wisselwachter beweert dat de lichten op rood moesten staan. Een commis sie van deskundigen moet het vraag stuk oplossen. President Coty van Frankrijk zal in juni een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Eisenhower spreekt met Mollet en Pineau President Eisenhower en premier Mollet van Frankrijk hebben gisteren in het Witte Huis een half uur gecon fereerd, o.a. over de toestand in het Midden-Oosten. Besloten werd Dul les en Pineau aan de besprekingen te laten deelnemen. Volgens waarnemers in Washington was de bespreking er voornamelijk op gericht om het vertrouwen tussen de Verenigde Staten en de westelijke mo gendheden, dat door de Suezcrisis een knauw heeft gekregen, te herstellen. Naar in Washington verluidt heeft Dulles kortgeleden tegen Franse par lementsleden, die een bezoek aan Was hington brachten, gezegd dat hij van plan is in te gaan tegen wat hij „het nazisme van Nasser" noemde. Men verwacht dat Mollet erop zal wijzen dat gebleken is, dat de metho den van de Amerikaanse diplomatie om Nasser een meer verzoenende hou ding te doen aannemen, tot nu toe geen succes hebben gehad. Het Britse plan tot inkrimping van het leger is door alle andere zes landen van de Westeuropese Unie gekritiseerd op de gisteren De nieuwe Havilland „Comet III" is voor het eerst twee uur en een kwartier in de lucht geweest. De chef-invlieger van de Havilland- vliegtuigenfabriek, John Cunningham, heeft verklaard dat deze vlucht hem zeer tevreden heeft gesteld. Op de foto boven ziet men de „Co- met Hl" tijdens de vlucht. Op het vliegveld Hatfield, in het Engelse Graafschap Hertfordshire, waar het vliegtuig gestart en geland is, John Cunningham (rechts) en de tweede vlieger Peter Bugge, die de proef vlucht hebben gemaakt, voor de vlucht. (Foto onder). (Van onze pariementsredactie) Nagenoeg alle ministers hadden gisteren plaats genomen achter de regeringstafel in het gebouw van de Tweede Kamer; wel een bewijs dat de behandeling van de beste dingsnota de leden van het kabinet buitengewoon interesseert. De heer Janssen (K.V.P.) merkte op dat zijn fractie bereid is de beste dingsbeperking tijdelijk te aanvaar den. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat aan de S.E.R. niet tevens advies is gevraagd over herziening van het landbouwbeleid. Spr. betreurde het, dat de regering haar beleid richt op ontneming van bezit en dat de nota de bestedingsbe perking niet heeft verbonden aan het verwerven van duurzaam bezit. Wat de beperking van de overheidsuitga ven aangaat zei spr. de voorstellen der achten. De offers voor het bedrijfsle ven en de consument laat zij zwaar der wegen dan die voor de overheid zelf. Met de totale investeringsbeper king via de rijksbegroting ten bedrage van f 67 miljoen schiet de regering te kort bij het advies van de S.E.R. Spr. vroeg zich af of het onmacht of onwil der regering is. De heer Janssen noemde enkele din gen, waarop kan worden bezuinigd, o.a. op luxueuze gymnastieklokalen voor de militairen. De heer Roemers (Arb.) was van oordeel, dat de indeling van de nota te lang is uitgebleven. De kritiek op de nota, dat zij geen duidelijk overzicht van het beleid geeft leek hem niet gerechtvaardigd. Na mens zijn fractie uitte spr. waarde ring voor het advies van de S.E.R. Spr. betreurde het, dat in de nota prognoses ontbreken. Het is toch ge wenst te weten welke invloeden te regering meer dan teleurstellend te verwachten zijn van de bestedingsbe perking. Hij kantte zich tegen verho ging van de prijs van consumptiemelk. De heer Hazenbosch (A.R.) maakte de opmerking dat naar zijn oordeel het alleszines aanvaardbaar is, dat de regering zich beperkt tot een bedrag van f 700 miljoen, ook al zou de S. E.R. een te rooskleurig beeld van de situatie hebben getekend. Prijsstijging achtte spr. op dit mo ment onvermijdelijk. Het is de vraag hoe ver men daarmee kan gaan ook met het oog op de bereidheid bij de werknemerscentrales om een reëele loonsverlaging te aanvaarden. Naar zijn oordeel is een temporisering van het programma van de regering ge wenst. Een verhoging van de melkprijs met tien cent Is te groot om ineens te worden ingevoerd, meende de heer Hazenbosch. Hij bepleitte herziening van de kinderbijslag van het derde kind af. Bij de maatregelen der re gering komen de grote gezinnen in het gedrang. Tenslotte verklaarde hij zich be-, reid mede te gaan met de voorstellen gehouden conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken. Minister Luns van Nederland stelde voor dat deze conferentie wordt be schouwd als een inleidende gedachte wisseling over het Britse voorstel, dat daarna ter bestudering aan de NAVO moet worden gezonden. De W.E.U. zou dan later de eindbeslissing kunnen nemen. Dit voorstel werd unaniem goedge keurd. Lloyd (Engeland) verklaarde zich bereid rekening te houden met de aan beveling van de NAVO-opperbevelheb- ber om de inkrimping van het leger te vertragen. Volgens Nederlandse kringen te Lon den heeft minister Luns verklaard, dat de Nederlnadse plannen nauw verhon den zijn met de Britse militaire positie in Duitsland. Hij drong er daarom bij de Raad van de W.E.U. op aan geen overhaaste beslissinig te nemen. De ministers hebben gesproken over de toestand in Oost-Europa, over het probleem van Duitslands hereniging met betrekking tot de veiligheid in Europa en over versterking van het westelijke bondgenootschap. Zij beslo ten vaker bijeen te komen. 0 Minister Helders naar de West Minister Helders (zaken overzee) wil zijn begroting zo spoedig mogelijk door de Tweede Kamar behandeld zien omdat hij binnenkort een bezoek wil brengen aan de West. DOOQVONNISSEN IN SYRIË Het militair gerechtshof te Damas cus heeft dinsdag dertien doodvonnis sen uitgesproken in het proces tegen deelnemers aan een samenzwering te gen de regering. Zeven van de ter dood veroordeel den zijn voortvluchtig en bij verstek veroordeeld. In de naaste toekomst zullen door het Nederlandse bedrijfsleven in het algemeen, en de zeescheepvaart in het bijzonder, enorme bedragen van de binnenladse kapitaalmarkt worden ge vraagd. Steeds meer is het voor de bedrijven noodzakelijk om technisch bij te blijven. De kapitaalgoederen worden met de dag duurder en inge wikkelder. Met geen mogelijkheid zal de kapitaalmarkt in de stijgende be hoeften kunnen voorzien. Daarom zél men moeten terugvallen op Amerika. Aldus drs. J. F. Fosthuma, presi dent-directeur van de maatschappij tot financiering van het nationaal her stel (de Herstelbank), op een bijeen komst van het Nederlands Verkeers- instituut te Amsterdam. In Cairo hebben Palestijnse Ara bieren gisteren onlusten veroorzaakt. Auto's werden aangevallen, ruiten in gegooid en mensen afgeranseld. De oorzaak van de relletjes zou zijn gelegen in het feit dat een bataljon Palestijnse vrijwilligers de wapens wilde opnemen tegen Israël. Het ongeveer 600 man tellende ba taljon eiste wapens en men uitte vijandige kreten jegens de regering. Bij het optreden der politie en le gereenheden zouden negen doden zijn gevallen. Het duurde verscheidene uren eer de orde hersteld was. De Egyptische autoriteiten ver klaarden in antwoord op vragen niets te weten. Volgens statistieken van Lloyds te Londen was de produktie der Ne- ■'-ndse scheepswerven in 1956 gro ter dan ooit tevoren. jje uitgebreide verlaging der douanetarieven, waartoe de Westduit- se regering van plan is over te gaan, moet reeds op 1 juni a.s. in werking treden, zo is te Bonn bekend gewor den. 0 Volgens de eerste uitslagen van de verkiezingen in India heeft de con grespartij van premier Nehroe tot dus ver 63 zetels in de wetgevende verga dering van Pendsjaab en Andhra be haald. 0 De Poolse minister-president, Cy- rankiewicz, heeft in de Landdag de samenstelling bekend gemaakt van 'n nieuw kabinte, waarin tien ministeries zijn samengevoegd tot vijf. In Washington zijn handelsbespre kingen tussen Amerika en Polen be gonnen. TWEEHONDERDVIJFTIG DUIZEND TULPEN, die de vorige week in Keulen zijn ten toon gesteld, worden weer naar Nederland teruggebracht, omdat volgens de Duitse wet deze bloembollen in Duitsland niet verkocht noch weggeschonken kunnen worden. De bloemen werden door Nederland se kwekers zonder invoerrechten naai de tentoonstelling vervoerd. Deze heeft vier dagen geduurd en 50.000 bezoekers getrokken. De Westduitse douane acht vernie tiging van de tulpen te omslachtig, Zodat de Nederlandse kwekers niets anders kunnen doen dan de bloembol len weer naar Nederland vervoeren. Ze zullen, in circa 10 grote trucks, worden weggehaald en in Nederland worden vernietigd. Vele Keulenaars hadden voorgesteld de tulpen aan ziekenhuizen, weeshui zen en bejaardentehuizen te schenken. DE EILT ZEGT: Iets kouder Opklaringen met hier en daar een bui. In de ochtend temperatuur plaat selijk om 't vriespunt. In de middag iets lagere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen west en noord. Tegen twee Enschedese politie agenten, die een arrestant mishandel den is door de officier van justitie bij de rechtbank te Almelo een week ge vangenisstraf geëist.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1