't Zit vast vaster met VELPAFIN Middenstandsbonden van mening dat prijsstabilisatie in gevaar komt de De kerk gaat aan vlijt ten onder Landbouwschap heeft veel kritiek op bestedingsnota Wil het N.V.V. een wit voetje halen bij de weduwen? Marktkooplieden hebben kritiek op gemeentebesturen PUZZLE Ramen sluiten in Groningen Al ie grote rijkdom viel politie op Bezuinigt overheid of hevelt rijk lasten over op andere sectoren? Herziening landbouw- lonen Brief aan Tweede Kamer DE KERK VANDAAG Tragiek rond de Zuiderkerk S.E.R-commissielid gaf zeer scheve voorstelling zaken van Doopgewoonte van een kardinaal Lawines in Zwitserland Tarieven marktgelden verhoogd zonder toestemming van de minister Tankauto te water, één dode Dinsdag 26 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Bestedingsnoia kritisch beschouwd DEN HAAG. De commissie van overleg van de middenstandsvakcen- tralen, waarin samenwerken de Chris telijke Middenstandsbond, de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond, heeft een adres ge zonden aan de leden van de Tweede Kamer over de regeringsnota inzake de beperking van de bestedingen. De middenstandsbonden spreken hierin o.m. de mening uit, dat de voorgenomen offers van de overheid voor een aanmerkelijk deel uit ver schuivingen bestaan van de lasten naar andere sectoren en geven als hun eindindruk weer, dat het stabili satiebeleid in ernstige mate in gevaar wordt gebracht. Naar aanleiding van de regerings plannen tot verhoging van de omzet belasting zegt het adres o.m. het vol gende: „Nu in onze sector van het bedrijfsleven de spanningen dermate groot zijn, moet verwacht worden, dat voor de te heffen 24 miljoen gulden in het kader van de stabilisatiepoli- tiek, aan het departement van econo mische zaken toestemming gevraagd zal worden voor doorberekening. Zou deze doorberekening worden gewei gerd dan zou door de minister mis kend worden het kostprijsverhogen- de karakter van de omzetbelasting en zou de evenwichtige verdeling van de lasten nog meer worden aangetast. Indien wel toestemming wordt ver leend tot doorberekening zullen prijs verhogingen het gevolg zijn, welke het te handhaven stabilisatiebeleid nog extra zullen bemoeilijken". De middenstandsbonden zouden daarom de vraag willen stellen of het bedrag van 24 miljoen gulden wel in overeenstemming is met het prijs stabilisatie-offer. De personele belas ting wordt als verouderd beschouwd. OVERHEVELEN. Het voor rekening van de overheid komende deel van de bestedings beperking is door de S.E.R. gefixeerd op 200 miljoen gulden. Bij de afschaf fing van de consumenten-subsidie op suiker en melk ad 43,5 miljoen, bij de uitkering bij bevalling ad 6 mil joen en bij de vermindering van het tekort van de P.T.T. ad 19,5 miljoen gulden, vraagt de commissie van overleg van de middenstandsbonden zich echter af of hier sprake is van werkelijke beperking van de beste dingen door de overheid, dan wel van 's-GRAVENHAGE Het Land bouwschap heeft besloten te advi seren bij de collectieve arbeids overeenkomsten voor akker- en weidebouw en veehouderij op zo kort mogelijke termijn over te gaan tot een loonsverhoging van 3 percent en tot verhoging van de vakantietoeslag van 2 percent. Daarnaast wordt geadviseerd over te gaan tot verwerking van de bij slag krachtens het in werking treden van de algemene ouderdomswet. Goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars werd reeds ge vraagd. Verwacht wordt, dat de ver betering der landarbeidersionen zo spoedig mogelijk zal ingaan, doch uiterlijk op 4 maart aanstaande. De N.V. Nederlandse Aardolie- Maatschappij heeft olie aangetroffen in haar verkenningsboring te Zoeter- meer. VANDAAG EENS HORIZONTAAL: 1 Knaagdiertje, 6 onduidelijk, 8 familielid, 9 in het jaar onzes Heren, 10 vissoort, 12 munt, 14 knaagdier, 16 bevel, 17 pers. voornaam woord, 18 Chin, maat, 19 telwoord, 22 modegek, 24 nummer, 25 kuddedieren, 27 dierenroep, 28 dicht, 30 maatstaf, 32 koeksoort. VERTICAAL: 1 Gezinslid, 2 Turkse bevelhebber, 3 graafdiertje, 4 voorzet sel, 5 beleid, 6 dier, 7 gravin van Hol land, 11 gereed, 13 drukte, opschud ding, 15 metaal, 16 afgestompt, 20 delf stof, 21 zangnoot, 23 houding, 25 uitge strekt, 26 boomloot, 29 voorzetsel, 31 dier. Oplossing vorige puzzel 4 6 3 0 2 7 9 0 2 6 1 2 5 3 2 8 een overhevelen van deze posten ten laste van andere sectoren. De middenstandsbonden missen in het stuk node het in het uitzicht stel len van maatregelen, die de beste dingen drukken door een bevorde ring van het sparen. Voorts noemen zij de oplossing, door de regering voorgesteld om de eigenaars van agra rische bedrijfsgebouwen tegemoet te komen, een vérgaande en niet vol doende gemotiveerde aantasting van de eigendom. DIRECTE BELASTINGEN. Ten aanzien van de directe belas tingen verzoeken zij met aandrang, ten behoeve van de kleine N.V.'s, het voorgestelde tarief van de vennoot schapsbelasting zo te amenderen, dat een oplopend tarief van 40 tot 47 procent wordt vastgesteld. Verder wordt in het adres gezegd dat o.a. de talrijke prijsverhogingen de medewerking aan een globale prijsbewaking voor het midden- en kleinbedrijf tot een uitermate moei lijke aangelegenheid maken. DEN HAAG Het land bouwschap heèft in een uitvoerig schrijven, gericht aan de Tweede Kamer ernstige bezwaren naar voren gebracht tegen de in de bestedings nota vervatte opvattingen over de beloning van de landarbeid (geen relatieve gelijkstelling met industrie- lonen en werkclassificatie) en over de beloning van de bedrijfsleiding, welke beschouwd wordt als beloning van de boer voor bedrijfsleiding en handen arbeid samen. Bezwaar heeft men ook tegen het rentepercentage van 3,5 bij de bere kening van regeringszijde van de gebouwenlast. Het Landbouwschap acht 4 procent op heden juister. Voorts meent het landbouwschap, dat rente en afschrijving over het gebou wenkapitaal dient te geschieden over de specifieke vervangswaarde (wer kelijke bouwkosten, inplaats van over de door de regering genoemde algemene vervangingswaarde, die op een derde lager berekend is. Met het standpunt van de regering inzake de grondrente kan het Land bouwschap zich niet verenigen t.a.v. de berekeningen der garantieprijzen. De door de regering aangenomen grondrentebedragen liggen aanzien lijk beneden het huidige niveau van de nettopachten. BLOKKERING. De voorgenomen blokkering van de stijging der garantieprijzen uit hoof de van de normverhoging voor be drijfsgebouwen stuit op zeer ernstig bezwaar. Onbevredigend is de vast stelling van* de regering, dat het onder de huidige omstandigheden niet moge lijk is, de gevolgen van de verhoging van de normen voor bedrijfsgebouwen in de kostprijsberekeningen op direc te wijze te financieren en dat het der halve verantwoord is voor het hier mee gemoeide bedrag van f 50 miljoen niet naar onmiddellijke dekking te streven. Bedacht dient te worden, al dus de brief van het Landbouwschap, dat deze verhoging voor een niet on belangrijk deel uit rente bestaat. Het gaat wel zeer ver wanneer men de eigenaar van onroerend goed zelfs het rentebestanddeel zou willen ont houden. De blokkering zal gelden voor prödukten als melk, rogge en haver, dus voor bedrijven voor wei de-, gemengde en veenkoloniale be drijven, waarop de liquiditeitspositie reeds jarenlang veel te wensen over laat. Ook het binden van deblok kering aan bepaalde voorwaarden (met inbegrip van gebruik voor sa nering) verontrust het Landbouw schap. Ingezonden Mededeling (adv.) vlekvrije kou tl lijm van CETA BEVER Veiligheidsbeurs geopend AMSTERDAM. Ir. M. Goote, in specteur-generaal van het onderwijs, heeft in het veiligheidsinstituut te Am sterdam de tweede veiligheidsbeurs geopend, waar fabrikanten en leve ranciers veiligheidsartikelen ten toon stellen. Deze beurs draagt een inter nationaal karakter. In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een huis aan de Turfsingel te Gro ningen, grenzend aan een win kelperceel. De insluipers zijn bin nengedrongen via een w.c.-raam. Een geldkistje met f 900 werd buitgemaakt. Omdat het aantal insluipingen in Groningen hand over hand toeneemt, heeft de politie de be volking van balcondeuren en ra men aan de achterzijde van de woning en het tijdig verwijderen van touwtjes uit brievenbussen. Een personenauto, bestuurd door dr. P. S. uit Amsterdam, is in Oosten rijk tegen de bumper van een vracht wagen gebotst en daarna van een 40 meter hoge berm gestort. De auto ging enkele malen over de kop en kwam terecht in een weiland. Twee van de zes inzittenden liepen ernstige verwondingen op. De vier anderen werden slechts licht gewond. In de Utrechtse Domkerk heeft de i Lord Baden Powell herdenking plaats gevonden, die o.m. door H. M. de Koningin werd bijgewoond. We zien de Koningin hier in gezelschap van enige burgerlijke en padvindersauto riteiten even nadat zij de Domkerk verlaten hebben. VAN MAX DENDERMON- DE is de boektitel, die zo wat een gevleugeld woord is geworden. De wereld gaat aan vlijt ten onder. Met een va riant hierop schrijft ds. M. P. van Dijk, gereformeerd predi kant te Gaast, een artikel in de Friesche Kerkbode, getiteld: De kerk gaat aan vlijt ten onder. Het ontbreekt de kerken niet aan activiteit. Wat wordt er niet onder kunnen gaan. Dat vlijt op zich- zelf, zonder meer, nog niet zo heel veel zegt, dat vlijt zonder voortdu rende bezinning en zelfkritiek be paald gevaarlijk is, evenals luiheid en dode traditie gevaarlijk zijn". Ds. Van Dijk vreest ervoor, dat al die ijver wel eens een kind met een waterhoofd kon worden, een robot, een werk verzet door de vele boeken. die je netjes van allerlei presenteert, maar leven zit er niet in. Niet van wege de activiteit natuurlijk, maar vanwege de gedachte, dat het in de activiteit zit. „Een activiteit zonder voortdurend gebed is bepaald ge vaarlijk". Want deze activiteit is ver keerd gerichte vlijt. Aan deze vlijt gaat de kerk ten onder. We zien de werkelijkheid niet onder ogen en denken „dat we er zijn met wat be tere voorlichting, met een deputaat- schap of een commissie erbij, met 'n groot aantal professoren of lectoren en met een hele stapel wetenschap pelijke of niet-wetenschappelijke raden in de hervormde kerk en door de deputaatschappen in de gereformeerde kerken, om nog maar niet eens te spreken van de acties op ander terrein, die wel niet van de kerk uitgaan, maar waarin toch dezelfde men sen hun aandeel hebben. Ds. Van Dijk wil van dit alles geen kwaad zeggen. „Er is ook een men taliteit van de warme kachel en van de pantoffel. Met een vroom gebaar kunnen we zeggen: dat is alles niets, het gaat om het innerlijke leven. En toch geloof ik, dat we aan vlijt ten Subsidies voor zendingsscholen HET WAS IN 1948, zo meldt Congo Mission News, dat de protestantse zendingsgenootschappen in Belgisch Congo voor het eerst erkend werden door het gouvernement; op grond van deze erkenning kregen zij subsidie voor hun scholen in de kolonie. In 1955 ontvingen 25 zendingsge nootschappen van het gouvernement een bedrag van bijna 46 miljoen frank als subsidie voor hun door de staat erkende scholen. Dit is echter nog geen derde van waar men recht op zou hebben gezien het aantal kinde ren, dat onderwijs ontvangt op de zendingsscholen. Toch kan men geen hoger subsidiebedrag krijgen, aange zien men met te veel ongeschoold personeel moet werken. Men heeft 'n tekort aan bevoegde krachten en veel schoolgebouwen komen vanwege hun slechte toestand en onvoldoende uit rusting niet voor subsidie In aanmer king. Nieuw-Guinea roept om leerkrachten IN HET ZENDINGSBLAD van de Ned. Herv. Kerk staan weer een paar foto's afgedrukt van jonge men sen, die als onderwijzer of onder wijzeres naar Nieuw-Guinea gaan, daartoe uitgezonden door de zending. Hetzelfde orgaan meldt, dat er vóór 1 september 1957 dertig leerkrachten voor Nieuw-Guinea nodig zijn. Men hoopt, dat weldra een aantal jonge mensen zich zullen opgeven voor het onderwijs in dat land. Daarom ziet ds. Van Dijk grote ge varen. De kerk loopt de kans in de val te lopen van wereldse vlijt, die het gebed meer en meer gaat zien als het ornament aan het einde van de vergadering. Hij denkt daarbij ook aan het christelijk onderwijs en aan andere terreinen. „Laten wij er eens over nadenken. Een synode, die zich uitslooft en een kerk, die al die uit- sloverij over haar hoofd heen laat gaan. Ik zeg niet, dat het zo is. Maar dat kan zo gebeuren. Een papierla wine, een perslawineen de men sen blijven eender of ontwikkelen zich in heel andere richting". genwoordige situatie met de begin jaren van de Zuiderkerk. De aan zienlijken kwamen trouw naar de kerk, maar de hofjesbewoners slopen naar de lutherse kerk, waar Domela Nieuwenhuis zijn opruiende rede voeringen hield, die de mensen ten slotte van de kerk vervreemdde. Van lieverlede vertrok de elite naar nieu were woonwijken en er kwamen steeds minder mensen naar de Zuider kerk. De hofjes zijn verworden tot een griebus, waarin al het derde en vierde geslacht van onkerkelijkheid woont Toch staan er officieel meer dan 10.000 leden ingeschreven in het re gister der Zuiderkerkgemeente. Maar terwijl het nominaal een der grootste wijkgemeenten is, blijkt het in wer kelijkheid een der kleinste te zijn. De Zuiderkerk wordt nu gerestau reerd. Het zitplaatsenaantal daalt van 1150 op400 en die zullen volgens ds. Boerlijst nog wel teveel zijn! OP 23 SEPTEMBER 1888 wijdde dr. C. E. van Koetsveld een nieuw bedehuis in voor de hervormde ge meente in Den Haag. Deze Zuider kerk stond in een woonwijk van ge- mengd karakter. Op het Oranjeplein met aangelegen straten woonde een elitebevolking, maar even verder vond men hofjes en straten met klei ne huizen. Dit had zijn bedoeling. De goed gesitueerde dames en heren konden hun keukenmeiden en koet siers zodoende uit de onmiddellijke omgeving betrekken. Het kerkgebouw kreeg 1150 zit plaatsen en werd van 'n extra-ingang voorzien omdat er nogal eens gedrang was bij het aangaan van de kerk diensten, waardoor er kans op onge lukken bestond. De tegenwoordige wijkpredikant van de Zuiderkerk, ds. J. H. Boerlijst, vertelt in de 's Gravenhaagse Kerk bode, dat zijn oren hebben geklap perd bij het vergelijken van de te- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In een buitengewo ne hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft de heer H. Korte een uit eenzetting gegeven over de S.E.R.-ad- viezen inzake de herziening van de invaliditeitsverzekering en van de we duwen- en wezenvoorziening. Deze spreker kon dat uitstekend doen, om dat hij zeer nauw bij de totstandko ming van deze adviezen betrokken is geweest. Men zou dat echter niet zeg gen, als men in „Het Vrije Volk" leest wat de heer Korte heeft gezegd over de leeftijdsgrens bij de weduwen verzekering, waarboven een definitie ve uitkering zal worden verleend. Want deze uiteenzetting is ver bezij den de waarheid. Volgens het verslag merkte spr. op, dat hij deze grens lager gezien wou hebben, n.l. op 45 jaar. „Als minister Suurhoff in zijn wetsvoorstel zou me nen te moeten afwijken van het S.E.R. advies, dan zal hij daarover met ons bepaald geen ruzie krijgen", zo zei hij. Hieruit zou men dus moeten aflei den, dat de spreker in de sociale com missie van de S.E.R. en ook in de sub commissie met kracht voor de 45 jaar- grens had gepleit, doch door een min der sociaal voelende meerderheid la ter naar het compromis van 50 jaar zou zijn gedrongen. Dat doet het na tuurlijk goed bij de weduwen. Het is echter helaas volkomen onjuist. Naar wij menen te weten, was de heer Korte in de sub-commissie niet bij de minderheid, die een grens van 45 jaar voorstelde. Wij menen te we ten, dat hij daar zelfs.heeft gepleit op zeer respectabele gronden overi gens voor een grens van 55 jaar. En toen in de sociale commissie bij wijze van compromis de huidige grens van 50 jaar werd gesteld, ging deze spre ker dus niet vijf jaar naar hoven, maar naar béneden. Nu komt 't het N.V.V. blijkbaar niet erg goed uit, openlijk te verklaren dat één zijner vertegenwoordigers slechts de weduwen van 55 jaar en ouder een duurzame uitkering wilde geven. We kunnen ons dat indenken. Men had Vijf en dertig mille was de buit van een Inbraak, die in november van het vorig jaar te Oversehie gepleegd zou zijn door de 42-jarige stellingbouwer C. D. uit Rotterdam en de 28-jarige schil der P. J. F. uit Schiedam. Zij zijn ge arresteerd en reeds voor de officier van justitie geleid. Na een onderzoek, waarbij de Rot terdamse politie geholpen werd door de Vlaardingse en Schiedamse, had men in het begin van deze maand zo veel gegevens verzameld, dat de een na de ander op het matje geroepen kon worden. Het was de recherche na melijk opgevallen, dat de twee, die al herhaaldelijk met de justitie in aan raking geweest zijn, zich de laatste tijd grote uitgaven veroorloofden. Televi sietoestellen, wasmachines, radio's en pickups schaften zij zich aan, en D. ging avond na avond uit. Na eerst ontkend te hebben gaven de twee tenslotte toe de diefstal ge pleegd te hebben. Dat de buit, die in een kast lag, echter zo groot zou zijn, hadden ze niet vermoed en die on verwachte rijkdom was hun naar het hoofd gestegen. dan eenvoudig kunnen vermelden, dat de grens 50 jaar geworden is. Maar om nu de zaak radicaal om te keren en thans op te treden als pleiter voor de destijds verworpen 45 jaar-grens, is toch een beetje te bar. Dat begint een beetje op demagogie te gelijken, be dreven onder het schild van de beslo ten vergadering, waarin het aanvanke lijke standpunt verdedigd werd. Een schild, dat de mannen, die destijds reeds voor de 45 jaar-grens pleitten, de mogelijkheid ontneemt, om de heer Korte in het openbaar tot de orde te roepen. Nu het op deze beslotenheid rusten de geheim toch reeds door verschillen de bladen verbroken is, konden we niet nalaten, ook deze zaak even aan het daglicht te brengen. Kardinaal Cerejeira, aartsbisschop van Lissabon, is een vriend van grote gezinnen. Hij geeft daaraan uiting door elk tiende en volgende kind, dat ge boren wordt in de gezinnen van het aartsbisdom Lissabon zelf te dopen. Zo stonden dezer dagen in de kapel van het bisschoppelijk paleis twaalf broers en zusjes toe te zien hoe de kardinaal hun jongste zusje doopte, het vijftiende kind in dat gezin. Het meisje ontving de naam Manuela; zij is genoemd naar de kardinaal. Terechtstellingen in de V.S. WASHINGTON. In 1956 zijn in de V.S. 65 personen allen mannen terechtgesteld, elf minder dan in 1955. 52 van hen waren veroordeeld wegens moord, 12 wegens aanranding en één wegens ontvoering van een kind. 46 zijn terechtgesteld op de elek trische stoel, 16 in de gaskamer, twee zijn in de staat Ufah gefusilleerd en één man is in de staat Washington op gehangen. 43 der terechtgestelden wa ren negers, 21 blanken en één was 'n Indiaan. Dit is door het federale bu reau voor gevangenissen meegedeeld, dat voorts nog meldt, dat het aantal terechtstellingen in de V.S. geleide lijk afneemt. 0 GENEVE. Lawines heben zondag en maandagmorgen in Zwitserland zes doden en minstens twee gewonden ge- eist. Een reddingsploeg, uitgezonden om hulp te bieden aan drie skiërs, die door een lawine waren overvallen, werd zelf door een tweede lawine ver rast. Een van de skiërs, een vrouw, en twee redders vonden de dood. Allen waren Zwitsers. In het Rhonedal is een boerderij door een lawine meegesleurd, waarbij drie mensen om het leven kwamen en twee anderen gewond raakten. Door een langdurige stortregen en door het vele smeltwater van sneeuw waren maandag vele wegen en spoor lijnen in Zwitserland versperd. Een 23-jarige student uit Nepal is na een reis van twee jaar per fiets via Voor-India, het Midden-Oosten en Zuid-Europa in Hamburg aangeko men. Hij is van plan, na een tocht door noord- en west-Europa, via de V.S. en Japan naar zijn land terug te keren. Hij hoopt over twee jaar thuis te zijn. UTRECHT. Op de te Utrecht ge houden algemene jaarvergadering van de Centrale Vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandei, heeft de voor zitter van deze vereniging, de heer N. A. van den Hoven, kritiek geuit op en kele gemeentebesturen die de tarieven van de marktgelden hebben verhoogd. Volgens de heer Van den Hoven, leg gen deze gemeentebesturen het prijs- stabilisatiebeleid van de regering zonder meer naast zich neer. Waarom, zo vroeg hij zich af, heeft de minister van economische zaken deze gemeente besturen niet via zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken terecht gewezen Van de marktkooplieden wordt een loy ale medewerking verwacht, aldus de heer Van den Hoven, maar zij worden door deze gemeentebesturen gedwongen marktgeldverhogingen te accepteren die enkele tienduizenden guldens belopen. De heer Van den Hoven wees er voorts op, dat dit tijdperk van versobering en aanpassing gunstig is voor de ambu lante handel. De kansen voor deze han del zullen in de toekomst, volgens hem, groter worden dan zij de laatste jaren waren. Het is, volgens de heer Van den Hoven, gewenst, dat de marktkooplie den zich gaan toeleggen op een goed koper assortiment. Sprekende over het prijsstabilisatiebeleid zei 'de heer Van den Hoven, dat de handhaving hiervan ook door de marktkooplieden wordt nomen. VLAARDINGEN. Gistermiddag is een tankauto, geladen met benzine, te Vlaardingen in de poldervaart gereden. D trekker verdween onder water, de aanhanger bleef halverwege hangen. In de trekker bevonden zich een chauffeur en een bijrijder. De chauffeur, de heer Van Leeuwen, slaagde er met behulp van toegeschoten voorbijgangers in zich te bevrijden. Hij is in een ziekenhuis op genomen. Zijn toestand is vrij goed. De bijrijder, de 27-jarige heer D. Ploeg, is er helaas niet meer in ge slaagd de cabine te verlaten, zulks on danks het feit, dat de Vlaardingse po- litie-agenten J. Koole nen J. P. v&n Nieuwenhuizen zich gekleed te water begaven en geruime tijd poogden hem te hulp te komen. Het stoffelijk over schot is later opgehaald. De chauffeur moest plotseling rem men voor twee kinderen, die onver wacht overstaken, slipte, en kwam in de poldervaart terecht. De chauffeur is gered door twee bur gers, die daarna, omdat zij door de kou waren bevangen, evenals de geredde in een ziekenhuis moesten worden opge-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3