Brengt toekomst ontvolking van onze provinae r Hoor en wederhoor over nieuwe regeling Muziekschool Zierikzees Rode Kruisziekenhuis heeft directrice Scheepje van Bruinisse ligt zonder bemanning in haven Zeeland neemt aparte plaats in Of is er mogelijkheid, dat de bevolking zal groeien Zuiver Uw bloed Examens voor land- bouwspuiten Noors schip bij Walsoorden aan de grond Internationale ervaring Zeeuwse schaakbond verhoogt contributie Afdeling Zeeland Ned. Gemeenten vergaderde Herverkaveling Walcheren is 'n werk, dat op gehele wereld weerga niet vindt AUlk fcotZt. ABDIJSIROOP/; Goese-Lyceum veren, bracht stuk van Jerome Bezwarende verklaringen over schuld van Bruinisser gemeentebestuur Zijn mededelingen wel juist? Dinsdag 26 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 MIDDELBURG. Met de aantrekkelijke titel „Vraagtekens boven Zeeland", die mr. J. Vink, directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan had opgegeven voor de causerie, welke hij gisteren in een lunchbijeenkomst van het departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield, had hij ongetwijfeld veel prominente Zeeuwen, vooral uit het bedrijfsleven, naar Middel burg getrokken, zodat hij een ruim gehoor had van mannen, die zich dagelijks met de economisch-sociale problemen in ons gewest bezig houden. Is Zeeland een provincie, die aan ontvolking toe is? Dat was de vraag, die hen bezig hield en feitelijk dagelijks bezig houdt. Welnu, zij kregen van de man, die met alle gegevens is toegerust, om een prognose voor de toekomstige ontwikkeling te maken, enerzijds nogal geruststellende mededelingen. Richten de ramingen in Zeeland zich en hij achtte die uitkomst mogelijk op een aantal van $52.000 inwoners onzer provincie in 1980, de meer pessimistische raming van het bureau van het Nationale Plan gaan in de richting van 318.000. Dit laatste cijfer zou een vertrek van pl.m. 8.000 in woners betekenen van een bevolking, die zonder vertrek, door de natuurlijke aanwas van de huidige 275.000 op 326.000 zou moeten komen. De Zeeuwse raming zou zelfs een toevloeiing van rond 26.000 mensen betekenen. In elk geval: ontvolking voorspelt ook het meest pessimistische cijfer niet. nelux en de Europese integratie zal hierbij een belangrijke factor zijn. Men dient echter te bedenken, dat ook bij de realisering van de hoog ste raming voor Zeeland dit slechts 4 pet. van de bevolkingsaanwas van De titel van de causerie van mr. Vink was ingegeven door de verschil lende onzekerheden, die juist voor Zeeland in het geding zijn. Om te beginnen al: behoort Zee land bij het westen, dat het grootste deel van onze bevolking heeft en trekt, of bij „overig Nederland?" Hü kwam tot de conclusie, dat men het best doet. Zeeland op zichzelf te beschouwen, al komt het dan met zijn 275.000 inwoners wat klein te staan tegenover de andere lands delen: Noord (Friesland, Groningen en Drente) met 114 miljoen, Oost (Gelderland en Overijsel) met 1% miljoen, Zuid (N. Brabant en Lim burg) met 2 miljoen en West (Nd. en Zd. Holland en Utrecht) met 5 miljoen inwoners. SPREIDING De vraag is, of men de te verwach ten bevolkingsgroei van 314 miljoen tot 1980 ook buiten het Westen zou kunnen opvangen. Dit zou dan moe ten geschieden door een betere en Verdere spreiding van de bestaansbron- nen en wel met name van de indu strie en van de dienstensector, want de werkgelegenheid in de landbouw neemt, onder invloed van mechanisa tie, rationalisatie, vergroting van be drijven enz., af. In het licht van dit laatste moet men de afroming van de agrarische gebieden niet als een onge zond verschijnsel zien. Het komt er maar op aan, hoe en waar de overtol lig geworden arbeidskrachten nieuwe werkgelegenheid zal kunnen vinden. In Zeeland wordt dit algemeen ag rarisch proces verscherpt door de drei gende teruggang in de visserij en de Schelpdierencultuur, wat mr. Vink een deel van d prijs noemde, welke dit gewest voor de voordelen van het Deltaplan heeft te betalen. Een vraagteken in dit verband is ook, dat het nog niet mogelijk is, een uitspraak te verkrijgen over de denk beelden van landaanwinning in de Oosterschelde en verplaatsing van de oesterteelt naar het Grevelingenbek- ken. Spr. meende echter, dat de in vloed hiervan op de werkgelegenheid, al mag dit niet verwaarloosd worden, toch betrekkelijk gering is. Hij meende voorts, dat de oplos sing van de vraag naar werkgele genheid niet bepaald in het eigen dorp, op het eigen eiland of zelfs in de eigen provincie gezocht behoeft te worden en dacht, uit nationaal oogpunt bijv. ook aan West-Brabant. Wat de industriespreiding aangaat, kan er geen sprake zijn van afgren deling van het Westen. Men moet •treven naar: a. een zo goed mogelijke ontwikke ling van het Westen, waarbij de rand- Étad Holland mogelijk ook in de rich ting Zeeland zal gaan uitgroeien. Een studiecommissie is hierover bezig, die hopelijk dit jaar reeds een eerste rap port zal uitbrengen; b. stimulering van activiteiten aan diep vaarwater buiten het Westen; c. een spreiding van industrieën en diensten, die niet aan diep vaarwater gebonden zijn. In dit verband stond spr. stil bij de tendenties op het gebied van de zee- scneepvaart, de bouw van supertan kers van 100.000 en meer ton en de mogelijkheden, die onderzocht worden om zulke schepen in diep water voor de kust te lossen. Voorts is er het stre ven van de hoogovens, om de kust op te zoeken. Dit zou ook in de richting Van Zeeland kunnen wijzen, omdat de Westerschelde gunstige verbindingen biedt. ARBEIDSAANBOD Een derde punt in dit verband is, dat het arl.. rnbod een voorna me factor is en Zeeland niet behoort tot de provincies, die een groot aan bod leveren. Daarom is concentratie op de meest belovende projecten ge boden. In de dienstensector liggen naar de mening van mr. Vink voor dit ge west de beste mogelijkheden bij bredere ontplooiing van recreatie en toerisme. Het verantwoord opvan gen van de stroom daarvan, met be houd van wat eenzaamheid hier en daar spr. had het weekend in Veere doorgebracht en daarvan ge noten zal de belangrijkste opgave zijn. Het antwoord op de vraag, of de in Zeeland zelf geschatte groei te ver wachten is te wensen is ze zeker ligt in hetgeen men aan de Wester schelde en in de kanaalzone zelf weet i« trekken. Ook het slagen van de Be- Velde, Bruinisse f 51.300. Nederland tot 1980 zal opvangen, zodat voor 98 pet. elders plaats ge zocht zal moeten worden. Daarmee zal bij de investeringen rekening ge houden moeten worden. Na 1980 zal het Deltaplan gaan doorwerken. Zeeland kan dan een deel van de taak van de randstad Holland gaan opvangen. Maar als dat eerder kan, dan graag. Bij de discussies, die ditmaal meer tijd vroegen dan gewoonlijk, stipte mr. Vink naar aanleiding van opmerkin gen van de heren K. van Dijk (direc teur gewest, arbeidsbureau), de ac countant G. H. Luyendijk, ir. M. de Vink (directeur prov. Planologische Dienst) en mr. A. C. van Epenhuijzen (voorzitter Raad van Arbeid) aan, dat Friesland er veel ongunstiger voorstaat en veel meer mensen zal moeten zien vertrekken. Ingezonden Mededeling (Adv.) en bevrijd Uzelf zó van Rhenmatisshe Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een ge volg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kruschen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappe lijk samengesteld, is al jaren het red dende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voort aan ook Kruschen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewan den doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden en die veroor zaken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Misnoegen in gemeenteraad BRUINISSE. In de vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse is medegedeeld, dat wethouder Van Gllst zich voornamelijk zal belasten met so ciale zaken. Weth. Van den Berg heeft openbare werken voor zijn rekening ge nomen. Besloten is tot verhuur van de wo ning Kerkstraat 5 aan de heer Steke- tee. Het huurreglement wordt gewij zigd. Voortaan geldt de huur van een huls voor vijf jaar. BENOEMING Als lid voor de Stichting Werkplaats Schouwen-Duiveland werd aangewezen de heerB. de Groot, ambtenaar ter secretarie. Tot Ud van de woonruimtecommissie in de vacature D. van den Berg, waar voor de V.V.D. kandidaten moest stel len, werd benoemd de heer M. van de Velde. In de vacature S. Beekman werd benoemd de heer A. Kik. De heer De Koning vroeg meer toe zicht van de politie rond de muziektent, die voortdurend als kinderspeelplaats wordt gebruikt. Verder heeft de heer De Koning con tact gehad met de vereniging Schutte- vaer over het organiseren van een bln- nenvaartcursus. De voorzitter zegt zijn medewerking ln deze toe. De heer De Koning spreekt zijn mis noegen uit over de toestand van het b.akje dat is gemaakt om modder uit de haven te baggeren. Nadat men een keer heeft proefgedraaid ligt het scheepje nu voor rekening van de ge meente in de haven en er gebeurt niets zogenaamd omdat er geen personeel ls, Aan het examen landbouwspuiten, technische deel, is door 19 kandida ten deelgenomen. Aan 15 van hen kon het volledige diploma vakbekwaam heid loonspuiten in de landbouw wor den uitgereikt, t.w. de heren A. C. Da vid te Rilland, H. M. Dek en M. H. Dek te Kruiningen, C. J. Dekker te Kloetinge, C. Goeree en M. Goeree te Driewegen, J. Harthoorn en M. Hart- hoorn te Krabbendijke, C. Huissen te Oudelande, A. J. Lokerse en J. Loker- se te Schore, S. van Noort te Goes, F. Nieuwenhuyse te Borssele en D. J. de Regt en M. C. de Regt te Kamperland. De heren J. C. Smallegange te Wol- faartsdijk en J. M. Hermans te Sou burg slaagden alleen voor dit onder deel en mogen nu examen afleggen voor planteziekten en bestrijdings middelen. Slechts twee kandidaten werden afgewezen. AANBESTEDING Waterkering Vlietepolder Te Wissekerke is aanbesteed het onderhoud van de waterkering der calamiteuze Vlietepolder in 1957. In geschreven werd als volgt: H. van der Kleppe, Vlissingen f24.900; A. van Hee, Kamperland f24.300.; L. Dekker, Vlissingen f 24.000; K. Lucassen, Wals oorden f23.900; G. Sponselee, idem, f23.700; F. Warrens, idem f23.590; P. A. Remeens, Kats f23.460. Onderhoudswerken te Bruinisse BRUINISSE. Door het bestuur der waterkering van het calamiteuze waterschap Bruinisse werd vrijdag aanbesteed de onderhoudswerken tot 31 december 1957 aan de zeewering van het gen >emde waterschap. Inge schreven werd als volgt: H. Stouten, Brouwershaven f 52.400, N.V. A. J. v. Haaf ten, Den Haag f 52.150; D. Ren tier, Noordgouwe f51.555; M. van de terwijl de gemeente toch personeel ln dienst heeft. Na uitvoerige discussie werd beslo ten dat de heren De Koning, Hoger- heijde en Jumelet samen met wethouder Van den Berg een oplossing zullen zoe ken om het scheepje in bedrijf te stel len. De raad besloot de Bergstraat open te stellen voor fietsen en bromfietsen. Slccpschip vast op Krammer- slikken BRUINISSE. Het 894 ton grote sleepschip „Witinsi" van de Ned. Rijn vaartvereniging te Rotterdam, schipper C. Kooyman, is gistermiddag half drie omhooggevaren in het noordergat in de z.g.n. Krammerslikken. Het schip is met hoogovenslakken van Duisburg op weg naar Zierikzee. In de afgelo pen nacht is getracht het schip vlot te trekken. 0 GOES, 25 febr. Het 5375 brt. ton metende Noorse schip „Sunny Prin ce" is in de afgelopen nacht in de Westerschelde bij Walsoorden aan de grond gelopen. Vanmorgen echter, omstreeks half twaalf, kon het schip vlotgesleept worden door de boten „Scaldis" uit Vlissingen, „Holland" en „Best" uit Terneuzen en enkele sleep boten uit Antwerpen. Daarna is het schip, met radar varend, voor anker gegaan in het Schar van Waarde. Jaarvergadering Chr. Emigratie-Centrale GOES De afdeling Zeeland van de Chr. Emigratie Centrale houdt za terdagmiddag in „De Prins van Oran je" te Goes haar jaarvergadering. De landelijke voorzitter van de C.E.C., de heer A. Warnaar uit Waddinxveen, hoopt dan te spreken over „Verant woorde emigratie". Tijdens deze bij eenkomst, die onder leiding staat van de burgemeester van Vrouwenpolder, de heer A. de Kam, zal het muziekge zelschap „De Poldermeisjes" optreden. 0 Contactmiddag V.U. GOES. De Vrije Universiteit te Amsterdam houdt voor de leden der vereniging op woensdag 6 maart een contactmiddag in „De Korenbeurs" te Goes. Prof. dr. L. Geschiere, hoogle raar aan de V.U. hoopt een toespraak te houden. De president-directeur, dr. J. Schou ten, zal mededelingen doen over de recente ontwikkeling aan de V.U. en vragen in verband daarmede beant woorden. Voorts zal de geluidsfilm „V.U.-festival 1955" worden vertoond. De bijeenkomst is belegd door het Prov. Comité Zeeland. ZIERIKZEE. Tot adjunct-direc trice van het nieuwe Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee is benoemd mejuffrouw zuster A. van der Weg, thans werkzaam in het Black-Nutley Hospital in Braintree (Essex) Enge land. De nieuwbenoemde adjunct-direc trice, die 36 jaar oud is, heeft reeds een eervolle staat van dienst achter de rug, waarbij zij haar werktterrein niet tot Nederland beperkte, maar zich internationaal oriënteerde. Na 5 jaar te hebben gewerkt in het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam, ging zij over naar het Universiteits Zieken huis St. Pierre te Brussel, waar zij na 4la jaar als wnd. Hoofdverpleeg ster werkzaam was. Hierop volgde 'n jaar werken in het Queen Victoria Hospital in East Grinstad in Londen en vervolgens 2 jaar als Hoofdver pleegster in Falun (Zweden) Nur sing. Zij volgde een speciale verpleeg stersopleiding in Londen en is thans 2 jaar werkzaam in haar tegenwoor dige betrekking als-hoofdverpleegster aan de chirurgische afdeling van het Black Nutley Hospital bovengenoemd. Dit ziekenhuis heeft 540 bedden. OVEZANDE Bibliotheek. Door de Herv. bibliotheek zijn in 1956 ruim 1100 boeken uitgeleend, wat gezien het aantal lezers, nl. 26, bijzon der veel is. GOES. De Zeeuwse Schaakbond hield zijn algemene jaarvergadering in hotel „Centraal" te Goes. De voorzitter drs. J. Scheltens feli citeerde de S.V. „Terneuzen" met het behaalde clubkampioenschap en wens te deze vereniging succes in de aan staande promotiewedstrijd om een plaats in de K.N.S.B.-competitie. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat over 1956 het gemiddelde ledenaantal 365 heeft bedragen, ver deeld over 16 aangesloten vereniging gen. Met het oog op de stijging der uit gaven, v/elke nodig zijn om het Zeeuwse schaakleven in zijn diverse aspecten op peil te houden, werd be sloten de maandelijkse contributie per lid te verhogen tot f0.66. De bestuursleden drs. A. J. C. Nord- lohne, vice-voorzitter, W. Flissebaalje, le secretaris, J. J. v. d. Ende en dr. E. J. v. d. Waag, commissarissen wer den herkozen. Tenslotte werd besloten, dat in verband met het uittreden van de S. V. „Oostburg in de promotie-degrada tiewedstrijd om 2 plaatsen in de le klasse zal worden gespeeld. BREEDVOERIG is er in de ledenvergadering van de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten gisteren in „De Korenbeurs" te Goes over de bezwaren, die er bij verschillende Zeeuwse gemeenten zijn gerezen tegen de nieuwe regeling van de Zeeuwse Muziekschool gesproken. De secretaris, de heer J. Ph. Koene, uit Middelburg, gaf een overzicht van de ontwikkeling van deze instelling en de directeur van de school, de heer H. Stam, voorzag de bezwaren, die door de vertegenwoordigers van diverse gemeenten naar voren werden gebracht, van commentaar. Des middags sprak prof. C. H. F. Polak uit Leiden, voorzitter van de commissie van beroep Herverkaveling Walcheren over deze Herverkaveling van het eens geïnundeerde eiland. Ook de Commissaris der Koningin, jhr. A. F. C. de Casembroot, die de vergadering bijwoonde, liet 's morgens zijn stem horen over de gewijzigde regeling van de Muziekschool. „afgeleverd", evenals kerkorganisten. De afgevaardigde van Tholen had prin cipiële bezwaren tegen bepaalde soor ten van het muziekonderwijs. Heeft de gemeente dit in eigen hand, was zijn vraag. Hiervoor is een college van curato ren, zei de heer Stam, welke college autonoom is. Als blijkt dat er een be paalde behoefte voor een tak van on derwijs bestaat, beslist het bestuur hierover. MUZIEKVERENIGINGEN Wordt er wat gedaan voor de plaatselijke muziekverenigingen? luid de de inhoud van de vraag, die de burgemeester van Nieuw- en St. Joos- land stelde. Al twee jaar zijn wij bezig met het opnemen van contacten met deze verenigingen, gaf de heer Stam ten antwoord, men ondervond hierbij echter weinig medewerking. De vraag die de afgevaardigde van Vlissingen stelde, kwam hierop neer: Moet er niet een soort toelatingsexa men worden ingesteld om te voorko men dat er leerlingen worden toege laten, die er niet voor in aanmerking komen. Men is op de Muziekschool, zo bleek uit het antwoord van de directeur, In zijn openingswoord wijdde de voorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes uit Heinkenszand, aandacht aan de bestedingsbeperkingen, die het stre ven om onze randprovincie bewoon baar te maken, zullen bemoeilijken. Hij deelde voorts mee, dat thans negentien gemeenten zijn toegetre den tot het Zeeuwse studiefonds. De voornaamste wijziging is, dat thans alles onder het financiële be heer van de Stichting komt. In de districten komen contactcom missies, waarin vertegenwoordigers van de gemeenten zitting zullen hebben; de medezeggenschap is dus gewaarborgd. Een tegenvaller was dat zo weinig gemeenten hun mede» werking hebben toegezegd. De Stich ting Zeeuwse Muziekschool betekent: een taak voor alle gemeenten, aldus de heer Koene. Tijdens de discussie bracht de bur gemeester van Wolfaartsdijk naar voren, dat hij het niet juist vond, dat er gesubsidieerd wordt terwijl 'n groot deel van de leerlingen uit ge fortuneerde gezinnen afkomstig is. Beter vond spreker het, dat deze gelden voor de gehele gemeenschap worden aangewend. De heer Stam antwoordde hierop, dat de werkzaamheden van de stich ting zijn te brengen onder het muziek onderwijs, dus niet onder culturele zaken vallen. De afgevaardigde van Heinkenszand vroeg zich af, of het hier wel onder wijs betreft; het is immers geen be roepsvorming. De directeur van de muziekschool gaf hierop ten antwoord, dat ook niet alle meisjes, die een gymnasiumoplei ding hebben gevolgd, aan de potten en pannen van een goede vaderlandse huishouding worden onttrokken Daarbij dient nog in aanmerking te worden genomen, dat vele dirigenten van plaatselijke muziekverenigingen door de muziekschool zullen worden Ingezonden Mededeling (adv.) neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. 'AKKER SIROOP reeds bezig een algemeen vormende klasse te formeren. De leerlingen, die in deze klasse niet voldoen, kunnen het onderricht verder niet volgen. Voorts is er een rijksregeling te ver wachten, die o.m. het afnemen van „tussen-examens" bevat. De Commissaris, jhr. De Casembroot zei zich te kunnen voorstellen, dat de gemeenten zijn geschrokken van de kosten; het was de Commissaris ech ter ook bekend, dat alles zo zuinig mogelijk wordt gedaan. Jhr. De Casem broot begreep de principiële bezwa ren die er zijn. Daar staat echter de opleiding van de kerkorganist naast. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering waren aan wezig de gedeputeerden, de heren mr. A. J. van der Weel (voorz. Herverkave lingscommissie Walcheren) en C. Phi- lipse (voorz. van de agrarische sub commissie Tholen). De ganse streek, waar herverkave ling plaats vindt, wordt er door be roerd, zo zei prof. Polak aan het begin van zijn betoog, 't is een ruimtelijke or dening", waarin de bestemming en ge bruik van de grond wordt geregeld. Willen de ruimtelijke maatregelen deugdelijk zijn, dan moet ook rekening worden gehouden met de „boeren en burgerij". Steeds moet men uitgaan van de overweging dat de doelmatigheid moet overheersen. Het belang van het geheel kan een andere bestemming van de grond eisen. Tal van vragen rijzen er dan. Op welke wijze bijvoorbeeld kan het rijk zijn wil doorzetten? Wie is dat rijk? Wie be paald in laatste instantie de bestem- Op haar diploma's heeft zij de be kende kraamaantekening, maar daar naast een aantekening voor plastisch» chirurgie en van de Britse T.B.C.- bestrijding. Het is de bedoeling dat de nieuw benoemde directrice op 16 maart in dienst zal treden en dat het Zieken huis 1 april formeel wordt geopend. Uit het bovenstaande zal wel duide lijk zijn dat het eiland in de persoon van de nieuw benoemde adjunct- directrice een verpleegster in haar midden krijgt, met een grote kennis en een ongekende dosis praktische internationale ervaring. 0 Met verve en vaart heeft de Goese Lyceumvereniging „Vlam" zaterdag en maandag het blijspel in drie bedrij ven van K. Jerome „Ik houd van je. dat is alles" gebracht. Wij kenden uit onze jonge jaren Jerome's humoristi sche roman „Drie man in een boot" en waren er dus op voorbereid, de fijne, droge, Engelse humor te krijgen, welke hem kenmerkt. Dat kon te meer een verrassing zijn, omdat we dit blijspel van hem niet kenden. In dat opzicht zijn we niet teleurgesteld. Alleen zou den wij dit stuk niet gekozen hebben. De spot met de „brave" christelijke mensen, de imitatie - zij het dan al leen door geluid op de achtergrond van een bidstond, zijn niet van onze tijd. Chesterton spotte in wezen alleen met een caricatuur-christendom. In zijn tijd was dat een vogue, maar in onze tijd kan dat misverstand wekken. Afgezien van dit bezwaar, moeten we zeggen, dat de lyceïsten het stuk uitnemend gebracht hebben. Ieder bracht zijn rol met een zekerheid, die alleen op een grondige studie kon be rusten. Slechts een heel enkele maal viel er één onder de invloed van de zotte situatie en de bijval uit de zaal uit zijn rol. Wij zouden niet weten, wie wij de meeste eer moesten geven: Nelleke de Munck, die een zeer goed» Fanny bracht, of Gerrit Jan Kolen brander, die een onverstoorbare butler was, Noortje Bouwman en Carla Evers, die als de dames Wetherell volkomen op elkaar geleken en ook op elkaar waren ingespeeld, Peter Henderikx als dokter Freemantle, Kees de Munck als de wat rauwe impressario, of één van de anderen. Voor allen geldt, dat ze Betty van As als souffleuze weinig werk gaven, of dat deze haar werk zo uitstekend deed, dat niemand er iets van merkte. Als we een aanmerking hadden, dan zou het zijn, dat o.i. dokter Freemantle een oude heer had moeten zijn, om als vertrouwde familiedokter te kunnen fungeren. Afgezien daarvan waren de costuums prachtig verzorgd. Alle eeï daarvoor aan mevrouw Van der Wou- de. Zij kreeg bloemen daarvoor. D# ruime ovatie was terecht voor de heer J. van der Woude, de leraar Neder lands, die de regie had en- zeer veel tijd er aan moet opgeofferd hebben, om de jongelui tot deze uitbeelding te brengen. ming van de grond? Er is een nieuwe heersende klasse gekomen, die van de technici en de economisch-academisch geschoolden. Nu is het de bedoeling met een algehele agrarische reconstructie het peil van de landbouw en zodoende het peil van de welvaart te verho gen. Walcheren heeft hier de spits afgebeten, zo zei de hoogleraar, de rest van Nederland kijkt belangstel lend naar de resultaten. Herverkaveling is echter nog wel iets meer dan alleen ruimtelijke ordening. Door de nieuwe waterlopen en we gen „voldoen" de oude gemeentegren zen niet meer. Had men nu niet op Walcheren de kleine gemeenten moe ten samenvoegen, zo stelde de hoog leraar. De burgemeester van St. Laurens reageerde hierop door te zeggen, dat hij had gehoopt, dat de herverkaveling zich buiten de grenzen had gehouden. „Is het ook mogelijk, dat de gemeen tegrenzen worden aangepast aan d» oude vestiging-grachten?" zo infor meerde de heer Baas. Dit is mogelijk, antwoordde de heer Polak, indien de omstandigheden dit toelaten. De heer Polak tenslotte noemde d» herverkaveling een schier bovenmen selijke taak. Hij zeide bewondering t» hebben voor de op Walcheren ver richte pioniersarbeid, waar geheel Ne derland naar kijkt. „Het is een werk, dat op de gehele wereld z'n weerga niet vindt", aldus de heer Polak. 0 DRIEWEGEN Geslaagd. Voor het cand.-examen werk tuigkunde is te Delft geslaagd de heer J. D. Melio te Driewegen. Schip gebroken in de haven BRUINISSE. ln de vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse heelt de voorzitter een proces-verbaal voorgelezen van een zitting van de rechtbank te Middelburg over de zaak van de Gemeente Bruinisse contra de eigenaar van de Muropadau, het schip dat na de ramp op een avond in 1953 in de haven is gebroken. De gemeente Bruinisse wordt aansprakelijk gesteld voor de schade, die daardoor door de eigenaars is geleden. De eigenaar van een machinefabriek, L. Padmos te Bruinisse, heeft op de desbetreffende zitting bezwarende ver klaringen voor de gemeente Bruinisse afgelegd. H(j beweert, dat ter plaatse waar het schip lag, een bed van hoogovenslak ken lag, zodat kan worden aangenomen dat het schip daardoor is gebroken. Ook een nieuw schip zou volgens hem onder dezelfde omstandigheden gebro ken zijn. De heer Padmos heeft het schip gerepareerd en zegt dat hij dat heeft gedaan, staande op een partij slakken. Verder heeft de heer Padmos kritiek geleverd op het beleid van de haven meester. Enige leden trekken de woor den van de heer Padmos in twijfel. Ook het raadslid Van Poperlng heeft ge holpen bfl het dicht maken van de scheur in de Muropadau, een zeer oud schip. Zijn verklaringen zijn geheel an ders dan die van de heer Padmos. Ma troos P. Spruijt, van het berglngsvaar- tuig legde eveneens verklaringen af over een rug van slakken die aanwezig zou zijn geweest.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2