ia s mogen niet worden behandeld als vee Papoe. Werkgeversbonden ernstig bezorgd over resultaten bestedingsnota Onrechtmatige eis van Indonesië Verhoging melkprijs moet belangrijk lager zijn Rusland en Amerika maken elkaar over en weer verwijten Bezoekers westelijke legaties te Boedapest in arrest PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "Y Australië fel gekant tegen overdracht Nieuw-Guinea Een aanfluiting Debat over M.-0osten weer uitgesteld Verbondsraad C.N.V. ernstig verontrust Ook regering dient te bezuinigen Slordige studenten Drie doden bij treinbotsing Februaristaking herdacht Aankomst voor conferentie Vijftien doden bij treinongeluk Komt werkgelegenheid in gevaar? Politie omsingelde gezantschappen Eduard van Beinum grootgrondbezitter Kritische reacties Hoofdkantoor: L. Voratstraat 90, Goss Telefoon 2438. BIJ geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adro.). Giro 274289. ■trt Nie [toren: Middelburg: Korte Noord- itraat 35. TeL 2009 en 3162; Vlissingen: 'ieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: kstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, f6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3638 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Dinsdag 26 februari 1957 r Wordt Zeeland ontvolkt? (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.31 u., onder 18.16 u. Maan op 6.10 u., onder 16.24 u. Hoogwater woensdag 27 febr.: Vlissingen: 0.57 u. 1.64 m., 13.20 u. 1.83 m. Terneuzen: 1.26 u. 1.80 m., 13.47 u. 1.98 m. Wemeldinge: 2.34 u. 1.36 m., 14.54 u., 1.56 m. Zierikzee: 2.16 u. 1.13 m., 14.41 u. 1.32 m. NEW YORK, Hoe is het mogelijk, dat aan de Verenigde Naties wordt verzocht het Indonesisch verzoek om Nederland te verplichten onderhandelingen aan te knopen over Nieuw-Guinea? Souvereiniteit is geen zaak van alleen maar territoriale aanspraken; het betreft hier mensen. Ons wordt gevraagd bijna een miljoen mensen over te dragen alsof het stom vee is. Deze woorden sprak gisteravond de Australische afgevaardigde in de po litieke commissie van de V.N. bij de behandeling van de kwestie Nieuw- Guinea. Hij kantte zich fel tegen over dracht van de soevereiniteit aan In donesië en merkte o.a. op dat, indien de Indonesische eis gesteund zou wor den, „dit werkelijk een droevige dag voor de Verenigde Naties zou zijn en een tragische dag voor de Papoea's in alle delen van Nieuw-Guinea. „Ik kan slechts hopen, dat geen overwegingen, die niet terzake die nen, ons ertoe zullen brengen het Handvest van de V.N. tot een aanflui ting te maken door ons ertoe te le nen, steun te geven aan het direct of uiteindelijk overdragen van deze Pa poea's, zonder dat zij hun wil kenbaar hebben kunnen maken". Niet overtuigd Over de juridische kant zei hij, dat de Indonesische regering weigerde in te gaan op een Nederlands voorstel in zake voorlegging aan het Internatio nale Hof. Deze weigering duidt aan, dat Indonesië zelf nooit overtuigd is geweest van de rechtmatigheid van zijn eis. Recht verloren Verder bracht hij in herinnering, dat de Indonesische regering de R.T. C.-overeenkomsten met inbegrip van het charter van de soevereiniteitsover dracht heeft opgezegd, waardoor zij alle recht verloor om aanspraak te doen gelden op een overeenkomst, die zij verloochende. De eis van Indonesië mist, aldus de afgevaardigde, elke grond. New York. Het debat over het Midden-Oosten, dat gisteren in de algemene vergadering van de Ver. Nat. voortgezet zou worden, is weer uitgesteld. Tot Pedagogisch/Didactisch medewer ker van het C.P.S. voor het B.L.O. en G.L.O., met name van het terrein, dat bij het G.L.O. aan het B.L.O. grenst, is tegen half april 1957 benoemd deheer W. v. d. Jagt, hoofd van een chr. B.L.O.-school te Amsterdam. De Italiaanse regeringscoalitie heeft thans nog slechts een meerder heid van een stem in het parlement doordat de kleine republikeinse par tij haar steun aan de regering heeft ingetrokken. DE VERBONDSRAAD VAN het C.N.V. heeft zich, in zijn gisteren gehouden vergadering uitvoerig beraden over de regeringsnota in zake de bestedingen. Hij heeft daarbij vastgesteld, dat de Christelijke vakbeweging reeds tijdens het overleg in de S.E.R. te kennen heeft gegeven, dat aan het nemen van ingrijpende maatregelen niet kan worden ontkomen. De Verbondsraad erkent het belang van het her stel van het evenwicht tussen nationale middelen en bestedingen. Dit neemt echter niet weg, dat de Verbondsraad ernstig verontrust is met name door de verhoging van de melkprijs met tien ct. per liter. De Verbondsraad herinnert aan de brief van de drie werknemersvakcen- tralen van 22 januari 1957 aan de re gering, waarin 114,5 per eind 1957 ge steld werd als de maximaal aanvaard bare grens voor het index-cijfer van de kosten van het levensonderhoud. Uitgaande van het prijsindexcijfer per 15 januari 1957 van 110 punten, be draagt dus de thans maximaal nog resterende ruimte 4% punt. Het is echter, gelet op de huidige ontwikkeling van het prijsindexcijfer, vrijwel uitgesloten, dat de maatrege len welke in de regeringsnota worden aangekondigd, binnen deze thans nog aanwezige ruimte uitgevoerd kunnen worden, meent het C.N.V. Het beleid van overheid en bedrijfs leven dient erop gericht te zijn, dat de door de vakbeweging aangegeven grens van 114% niet wordt overschre den. Alleen op deze wijze kan het aan de orde stellen van een algemene loonsverhoging voorkomen worden. MELKPRIJS De Verbondsraad is in verband hier mee van oordeel, dat in ieder geval de DELFT. Bij de politie te Delft staan thans 49 fietsen, wel ke al maandenlang op de eige naars wachten. Die eigenaars zijn kennelijk voor het merendeel stu denten, want de fietsen werden door de politie weggehaald op de Van Leeuwenhoeksingel (waar veel studenten wonen) en bij het station. Het was een gewoonte van vele studenten hun fiets te gen het stationsgebouw te plaat sen en daar te laten staan. Aan gezien een verbod weinig effect had, ging de politie in de afge lopen zomer ertoe over de fietsen bij het station te verwijderen en mee te nemen. Daarbij bevonden zich karretjes die, naar de poli tie ons mededeelde, er al jaren hadden gestaan en waarvan de eigenaars wellicht inmiddels wa ren afgestudeerd Als de officier van justitie be sluit, dat de fietsen „gevonden voorwerpen" zijn, zullen zij t.z.t. worden verkocht. verhoging van de melkprijs in de loop van 1957 belangrijk lager zal moeten zijn, ongeacht de gevolgen daarvan voor de rijksbegroting 1957, wat met zich mee brengt een verschuiving van lasten naar 1957. Met grote nadruk wijst de Ver bondsraad op het bestaan van een niet-gecontroleerde ontwikkeling in de prijzen. De Verbondferaad meent dat een al gemene loonbeweging in 1957 moet worden voorkomen en dat de beste dingsnota onvoldoende beperkingen van de overheid zelf bevat; doch las ten verschuift naar de consument. De Verbondsraad is voorstander van vol ledige compensatie van de huurver hoging en vraagt tenslotte speciale aandacht voor de grotere gezinnen, la gere inkomensgroepen en voor de be jaarden. DE BILT ZEGT Opklaringen Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreide buien en in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Over het algemeen iets hogere middag- temperaturen dan gisteren. Geen vermindering van Nederlandse NAV O-bijdrage LONDEN. De Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft in Londen verklaard, dat Neder land zijn bijdrage aan het Atlantisch pact niet verminderen zal. De Nederlandse regering is vastbe sloten zich te houden aan de doelen die de N.A.V.O. zich gesteld heeft, zo verklaarde hij. In België CHARLEROI Op de lijn Charle- roi-Brussel zijn gisteren twee elektri sche treinen op elkaar ingereden, waardoor minstens drie personen om het leven zijn gekomen en ruim zes tig gewond. Verscheidene uren na de botsing konden de lijken van een van de twee machinisten en twee passagiers uit de wrakstukken worden geborgen. Bij 't licht van toortsen waren reddings ploegen gisteravond nog bezig met po gingen om drie vermiste personen te redden. Men vreesde, dat zij tussen de ver nielde wagons bekneld zaten. Van ongeveer twintig gewonden was de toestand ernstig. Het kleine station Courcelle-Motte zag er uit als een veldlazaret. Niettegenstaande de heftige botsing zijn de 'twee locomotieven op de rails blijven staan. Volgens een woord voerder van de spoorwegen is het on geluk veroorzaakt, doordat een van de twee treinen door een onveilig sig naal was gereden. AMSTERDAM. Rond het monu ment „De Dokwerker", dat de gedach te levend houd aan de spontane sta king der Amsterdamse burgerij, be gonnen op 25 februari 1941, uit pro test tegen het wegvoeren der Joodse landgenoten door de bezettende macht, en op de plaats in de voormalige Am sterdamse Jodenbuurt, het Jonas Da niël Meijerplein, waar zo velen zijn bijeen gedreven en daarna gevangen genomen, is gisterochtend een sobere plechtigheid gehouden ter herdenking van deze onder de naam „februari- voortlevende daad van ver- Burgemeester Van Hall hield een toespraak, een mannenkoor zong en o.a. kransen werden gelegd. Prinses Wilhelmina was een der velen, die bij het monument de fe bruaristaking van 1941 hebben her dacht. Vanuit haar auto, door het ge opende portier, volgde zij de sobere plechtigheid met de ernstige woorden van burgemeester Van Hall, de koor zang van het mannenkoor en de de clamatie van verzetspoëzie van Marie i-amel. De Prinses verliet daarna haar auto en plaatste een sierstuk in de vorm van een margriet met rood, wit en blauwe linten aan de voet van het monument. Herdenking van de februaristaking te Amsterdam. Op de foto: H.K.H. prinses Wilhel mina legt een krans aan de voet van het monument „Vittangi" wordt in Rotterdam gerepareerd VLISSINGEN. De „Vittangi" zal in Rotterdam worden gerepareerd. Bij duikeronderzoek is gebleken, dat de bodem van heet schip over een lengte van 30 a 40 meter gescheurd is. De scheepvaartinspectie heeft toestemming gegeven de „Vittangi" over zee naar Rotterdam te slepen. De Sowjet-afgevaardigde in de spe ciale politieke commissie van de alge mene vergadering der Verenigde Na ties heeft gisteren een resolutie inge diend waarin gevraagd wordt om ver oordeling van de Amerikaanse „on dermijnende activiteit" in andere lan den. De resolutie doet een beroep op de Amerikaanse regering om „de onder mijnende activiteit en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten te staken". De Sowjet-afgevaardigde verklaar de dat de V.S. met „hun agressieve politiek" de wereldvrede in gevaar brengen. President Eisenhower heeft gisteren in een radiorede een uiteenzetting ge geven van de Amerikaanse buitenland se politiek. Hij sprak over de „tiran nie" van het communisme en over het Midden-Oosten verklaarde hij, dat de landen in dat gebied, die hulp tegen een communistische aanval zouden In Argentinië BUENOS AIRES. B4j een trein ongeluk nabij Cordoba in Midden- Argentinië zijn gisteren vijftien men sen om het leven gekomen en meer dan honderd gewond. De smalspoortrein liep in een berg achtig gebied uit de rails. Vier van de tien rijtuigen werden volkomen ver nield. De machinist en zijn helper zijn da delijk na het het ongeluk in hech tenis genomen. President Sjoekri el Koewaitly rechts van Syrië wordt bij zijn aankomst in Cairo waar hij de conferentie met president Nasser, Koning Saoed en Koning Hoessein zal bijwonen be groet door president Nasser. DEN HAAG, In werkgevers kringen is de bestedingsnota van BOEDAPEST, De politie te Boedapest heeft gisteren de gebou wen van minstens vier Westelijke gezantschappen omsingeld en de Hongaarse bezoekers, die de ge bouwen verlieten, aangehouden. Volgens Britse kringen zouden zich gisteravond nog verscheidene tientallen Hongaren, die een be zoek aan het Britse gezantschap hadden gebracht, in arrest bevin den. De actie was ook gericht tegen de legaties van Frankrijk en Oostenrijk, terwijl tevens in de omgeving van het Amerikaanse gezantschap burgers ge zien werden, die door de politie wer den weggevoerd. De politie controleerde de persoons bewijzen van de bezoekers, onder wie vrouwen en kinderen. Sommigen mochten daarna vertrekken, maar an deren werden in vrachtauto's naar het hoofdbureau van politie gebracht. de regering bepaald met teleur stelling ontvangen. Niet ontkend wordt, dat een zekere bestedings beperking nodig is, maar de wijze, waarop de regering thans tracht dit doel te bereiken, ontmoet toch ernstige kritiek. Van de zijde van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers vernamen wij dat de regering het bedrijfsleven lasten oplegt, die belangrijk verder gaan, dan in het S.E.R.-advies was voorzien en dat, terwijl het S.E.R.-advies de span kracht van het bedrijfsleven reeds zwaar op de proef stelde. De verzwaring van de vennootschaps belasting, tezamen met de vele andere verplichtingen, welke het bedrijfsleven reeds heeft en nog krijgt te dragen, geeft ernstige reden tot zorg. Voorts dienen in aanmerking te worden ge nomen de symptomen, welke wijzen op een los van de bestedingsbeperking zich voordoende ontspanning van de bedrijvigheid. Wordt de toekomstige werkgelegen heid niet in gevaar gebracht? Niet reëel Weliswaar gewaagt, aldus het Ver bond, de nota van een beperking van de uitgaven van de rijksoverheid van 200 miljoen, doch van een werke lijke bezuiniging op de rijksuitgaven tot dit bedrag is geen sprake. Ver mindering van subsidies en van tekor ten op overheidsbedrijven, welke wor den afgewenteld op de consument, kan bezwaarlijk als een reëele bezuiniging op de overheids-uitgaven worden aan gemerkt. Andere bonden Het Verbond van Nederlandse Werk gevers en het Centraal Sociaal Werk geversverbond hebben zich ook zeer kritisch uitgelaten over de nota. Deze beide verhonden constateren eveneens dat de regering in feite de consument Iaat bezuinigen en dit dan beperking van overheidsuitgaven noemt. wensen, op de Verenigde Staten zul len kunnen rekenen als de Verenigde Naties het gevaar niet zouden kunnen afwenden. SCHIPHOL Gistermiddag is dr. Eduard van Beinum, dirigent van het Concertgebouworkest, na een verblijf van twee maanden in Los Angelos, waar hij het orkest van Los Angelos heeft gedirigeerd, op Schiphol aange komen. Dr. Van Beinum is groot grond be zitter geworden. Een van zijn bewon deraars in Amerika heeft hem een stuk land geschonken. „Ik heb het nog niet gezien. Ik mocht het zelf uitkie zen, maar ik heb een vriend gestuurd en gezegd: „steek je vinger maar in de grond, en waar het vet is, laat je het maar voor mij reserveren". In de Pakistaanse stad Lahore is zaterdag een tentoonstelling van gere produceerde etsen en schilderijen van Rembrandt geopend, ter herdenking van het feit dat deze 350 jaar geleden was geboren. Een jonge Algerijnse bruid, die tot haar huwelijk gedwongen was, riep onder de huwelijksmaaltijd tot enkele binnenkomende Franse militairen, dat haar man en verscheidene gasten op standelingen waren, waarop dezen ge arresteerd werden. De Hongaarse regering wilde geen commentaar geven. In westelijke di plomatieke kringen gelooft men dat het doel van de arrestaties is de Hon garen af te houden van het bezoeken van westelijke gezantschappen. De westelijke gezantschappen zullen bij de Hongaarse regering protesteren. De officier van justitie te Utrecht heeft drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en drieduizend gulden boete geëist tegen een 24-jarige freule te Baarn, die haar kippen schromelijk verwaarloosde. Grote sterfte was het gevolg. 0 Dr. H. L. Oussoren rijksadviseur orgelzaken 's-GRAVENHAGE, Dr. H. L. Oussoren, cantor-organist te Wasse naar, die als medewerker-deskundige van de orgelcommissie der Ned. Her vormde Kerk werkzaam was, heeft de uitnodiging aangenomen als adviseur in orgelaangelegenheden op te treden bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dr. Ous soren zal dezelfde functie vervullen die te voren door een rijkscommissie werd verricht: o.a. het adviseren be treffende restauratie van monumen tale orgels. DE BESTEDINGSNOTA van de regering heeft aanleiding gege ven tot veel kritiek. Het bedrijfs leven in Nederland is, zoals uit door ons ontvangen reacties wel blijkt, zeer pessimistisch gestemd t.a.v. de ontwikkeling van handel en industrie in de toekomst. De boeren zijn evenmin tevreden en de werknemers hebben ook tal van opmerkingen. Op deze pagina en op pagina 3 geven wij deze reacties weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1