1 V.N.-commissie voor onderzoek t.a.v. Westelijk Irian gewenst D Nederland zal evt. sancties van V.N. tegen Israël niet steunen Indonesische beschuldigingen aan het adres van Nederland Nederlands standpunt op krachtige wijze verdedigd Subsidie (f 2,50) voor export van Zeeuwse aardappelen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "V Dertien landen dienen resolutie in Mr. Schuermann in de Ver. Naiies Echtpaar verdronken na afloop van feest Kind te Nieuwerkerk door auto gedood Goes krijgt een Herv. Jeugdgebouw „Lichte terugkeer" Eden's ziekte van Achi RTM-bussen in garage verbrand Belangrijk kwantum naar de fabrieken Nieuwe voorzitter Ned. Chr. Beambtenbond Ambassadeur Eban in Washington met nieuwe voorstellen Nederlandse coaster op een mïën gevaren Zes personen gewond bij aufobotsing I6ci$ ktfM DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2488. Bij geen gehoor: 8987 (red.) mi 8970 (adm.). Giro S74289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dljkstraat 2028. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, f6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No, 3637 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Maandag 25 febr. 1957 r Plakt uw Rentezegels (Zie pag. 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.33 u„ onder 18.14 u. Maan op 5.45 u., onder 15.20 u. Hoogwater dinsdag 26 februari: Vlissingen: 0.10 u. 1.45 m., 12.28 u. 1.71 m. Terneuzen: 0.39 u. 1.62 m., 13.04 u. 1.87 m. Wemeldinge: 1.42 u. 1.26 m„ 14.08 u. 1.44 m. Zierikzee: 1.24 u. 1.05 m., 13.53 u. 1.22 m. E KWESTIE NIEUW GUINEA is zaterdagmorgen in behan deling genomen door de politieke commissie der Verenigde Naties. De debatten werden geopend met redevoeringen van de Indonesische afgevaardigde Soedjarwo en van de Neder landse permanente vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schuermann. (Zie elders op deze pagina.) Dertien landen zullen een resolutie indienen, waarin gevraagd wordt om instelling van een commissie van goede diensten, bestaande uit drie leden, voor onderzoek naar het Indonesisch-Nederlandse geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. De resolutie is ondertekend door Bolivia, Burma, Ceylon, Costa Rica, Ecuador, Ethiopië, India, Irak, Pakistan, Saoedi-Arabië, de Soedan, Syrië en Joego-Slavië. De resolutie voorziet erin, dat de voorzitter van de algemene vergadering Prins Wan van Thailand, de drie leden aanwijst. In Westelijke kringen betwijfelt men, of de resolutie voldoende steun zal krijgen. Men verwacht, dat Australië de oppositie ertegen zal leiden. De Indonesische afgevaardigde, die het debat opende, beschuldigde Neder, land ervan Nederlands-Nieuw-Guinea „in koloniale slavernij" te houden. „Verdeel en heers' Hij beweerde, dat er gebrek aan po litieke vrijheid was, ongelijkheid en discreminatie tussen de inheemse be volkte" en de Nederlanders. Er be stond een politiek van „verdeel en heers". Er was geen „werkelijke voor uitgang op het gebied van de volks ontwikkeling, gezondheid en algemeen sociaal welzijn. Hij zei dat „gevange nissen en concentratiekampen vol po> litieke gevangenen of zogenaamde „terroristen" zaten. Er werden zware maatregelen genomen en bij ongere geldheden werden mensen dood ge schoten. Hij zei, dat een vaak gehoord ar gument van de Nederlandse rege ring was, dat zij de soevereiniteit over een deel van Indonesië behield j en dat daarom onderhandelingen niet zouden kunnen bijdragen tot 't oplossen van het geschil. „Hun standpunt, dat hun soeverei niteit niet kan worden betwist, is ech ter juridisch zowel als politiek on houdbaar". „De soevereiniteit over westelijk Irian was ondergeschikt aan de soevereiniteit over Indonesië en er werd bij de R.T.C. in 1949 nooit over eenstemming bereikt over zoiets als 'n verdeelde soevereiniteit over westelijk Irian en de rest van Indonesië. Vijf punten De Indonesische afgevaardigde zei, dat „de kwestie west-Irian" neerkwam op het volgende: 1. Is Nederland gerechtvaardigd een koloniaal bestuur te handhaven over een deel van een vrij, onafhankelijk land, waarmee het overeenkwam 'n nieuwe verhouding op basis van vrij heid, gelijkheid en onafhankelijk heid te vestigen? 2. Is Nederland gerechtvaardigd vrij heid te onthouden aan een deel van Indonesië, voor welks nationaal be staan en eenheid het de eer aan zichzelf geeft? Is Nederland gerechtvaardigd met geweld en unilateraal een land te verdelen in een vrij en een koloniaal deel terwijl tegelijkertijd het de eer aan zichzelf geeft voor zijn een heid als politiek geheel? Is Nederland gerechtvaardigd met 6 4. geweld en unilateraal de erkende en gevestigde grenzen en soevereiniteit van een land te schenden, zuiver om te voldoen aan zijn koloniale trots en prestige? B. En tenslotte, maar niet in het minst, is Nederland gerechtvaardigd een vraagstuk onopgelost te laten, dat niet slechts een anachronische, een onlogisch en onrealistisch probleem is, doch dat ook de verhouding tus sen Nederland en Indonesië en in feite de verhouding tussen Azië (en Afrika) en het Westen vergiftigt? Nederlandse citaten Soedjarwo citeerde uit de Neder landse pers, voorts een Nederlandse professor, de besprekingen van de al gemene synode der Nederlands Herv. voor Indonesië. kerk. „Mijn delegatie is oprecht ge troffen door de vele uitingen van goe de wil en begrip aan de zijde van het Nederlandse volk", zo zei hij. Het gebied van Nieuw-Guinea kan, aldus Soedjarwo, verder niet behoor lijk tot ontwikkeling komen, zonder de economische en de sociale bijstand van de aangrenzende andere Indonesi sche eilanden. „West-Irian is zonder enige twijfel een deel van Indonesië, gelijk het vroeger deel uitmaakte van Nederlands-Indië" en dat heeft een eenvoudige reden: Indonesië is de na tionale naam voor het voormalige Ne- derlands-Indië. Zelfbeschikking Soedjarwo sprak vervolgens over „de plotselinge Nederlandse belang-, stelling voor het zelfbeschikkingsrecht van het volk van West-Irian", hetgeen volgens hem wel een goede indruk moge maken, doch in wezen mislei dend en paradoxaal is. In het verle den hebben de Nederlanders nooit enige werkelijke belangstelling aan de dag gelegd voor het zelfbeschikkings recht van het Indonesische volk. Ware het anders geweest, er zou in Indone sië geen revolutie zijn geweest en geen oorlog tegen de Nederlanders voor de verkrijging van de vrijheid NEW YORK (AFP-Reuter), De Nederlandse permanente ver tegenwoordiger bij de Ver. Naties, mr. Schuermann, verklaarde in zijn rede voor de politieke commissie over de kwestie N.-Guinea, dat „de houding van de kant van Indonesië" het voor zijn land onmoge lijk maakte, met dat land over de toekomst van Ned. Nieuw-Guinea te onderhandelen. Hij zei, dat het Nederlandse bestuur daar was gebaseerd op het handvest en dat het beoogde „de politieke, economische, sociale en opvoedkundige vooruitgang van de Papoea's, een van de meest pri mitieve volken thans ter wereld, te verzekeren". „Indien het op dit ogenblik mogelijk zou zijn, de Papoea's zelf te laten kie zen, onder welk bestuur zij zouden willen leven, dan zou mijn regering geen ogenblik aarzelen, dit te doen." Helaas was dit nog niet mogelijk. Maar de Nederlandse regering ge bruikte alle middelen, die zij in haar macht heeft, om de ontwikkeling van de bevolking te versnellen en de dag nader te brengen, waarop zij over hun eigen lot zouden kunnen beslissen, zo zei hij. „Dat zij het recht en de gelegenheid zullen krijgen deze beslissing te ne men, is bevestigd op de meest plechti ge wijze, waarop in ons land een der gelijke belofte kan worden gedaan in een troonrede." Mr. Schuermann zei, dat Indonesië „zijn eis en verzoek had gebaseerd op het feit, dat Nederland door het char ter van de soevereiniteitsoverdracht, de soevereiniteit over Indonesië aan de republiek van de Verenigde Staten van Indonesië had overgedragen en had ingestemd in een jaar met Indo nesië over de toekomstige status van Nieuw-Guinea te onderhandelen". Daar Indonesië dat charter heeft verscheurd en heeft verklaard dat het van nul en gener waarde was wat In donesië betreft, kan het dit niet lan ger gebruiken als basis voor zijn eisen en verlangens." Mr. Schuermann zei, dat de afkon diging van de onafhankelijkheid met inbegrip van Ned. Nieuw-Guinea „in strijd was met de feiten". Hij zei, dat er geen onafhankelijk heidsbeweging in Ned. N.-Guinea was. „Nieuw-Guinea werd gedurende het laatste deel van de oorlog geheel van Indonesië afgesneden. N.-Guinea niet Op 23 augustus 1945 sprak presi dent Soekarno tot het Indonesische volk, in verband met de afkondiging van de onafhankelijkheid. Deze toespraak, gedrukt als officieel do cument door de regering van de re publiek Indonesia, begon met de volgende woorden: Mijn volk op Su matra, op Java, op Borneo, Celebes, de kleine Soenda-eilanden, de Mo- lukken van Atjeh tot Ambon. Mr. Schuermann verzocht de leden vervolgens te kijken op de kaart, die was rondgedeeld. Op deze kaart staat Atjeh bovenaan links, het meest noor delijke deel van Sumatra en ook het meest westelijke deel van Indonesië. Ambon is het kleine eiland op de Mo- lukken, ten westen van Nieuw-Guinea. Een enkele blik op de kaart toont vol doende, dat het gebied van Indonesië geen enkel deel van Nieuw-Guinea in sloot. Indonesië niet bereid Ter onderstreping van zijn betoog, dat Indonesië verklaard had, dat het niet bereid zou zijn zelfbeschikking xr;aan de bevolking van Nieuw-Guinea Nieuwerkerk, door een vrachtwagen te verlenen, haalde de Nederlandse af- gegrepen en op slag gedood. gevaardigde het antwoord aan van de SMILDE Zondagnacht omstreeks twee uur is het echtpaar Gol-Van der Laan uit Smilde vermoedelijk misleid door de mist, in de Drentse Hoofd vaart geraakt en verdronken. Zij la ten drie kinderen achter. Het echtpaar was van een feestje op weg naar huis. ZIERIKZEE Zaterdagmiddag is 't vijfjarig zoontje van de familie P. Vaane uit Oosterland op de rijksweg naar Zierikzee, nabij de gemeente Indonesische regering onder premier Ali Sastroamidjojo op een vraag van een parlementslid op 2 sept. 1953. „De regering stemt niet in met de opmer king van het lid Burhanuddin, dat de republiek Indonesië vooraf de bevol king van West-Irian moet raadplegen of zij werkelijk bereid is, samengaan met Indonesië te aanvaarden". Die houding van de kant van Indo nesië maakt het voor Nederland on mogelijk met Indonesië over de toe komst van Nederlands-Nieuw-Guinea te onderhandelen, aldus mr. Schuer mann. GOES, 24 febr. Naar wij van of ficiële zijde vernemen, heeft de kerk voogdij der Ned. Herv. gemeente te Goes enkele panden aan de Keizers- dljk (onbewoonbaar verklaarde wo ningen), alsmede de daarachter gele gen grond aangekocht met het doel hier een gebouw te stichten voor het plaatselijk jeugdwerk. Dezer dagen Is de acte van verkoop gepasseerd. Nadere plannen omtrent de bouw en Inrichting van het jeugdhuis moeten nog worden uitgewerkt. 0 Opnieuw koortsaanval AUCKLAND, De Britse oud- premier, Eden, die met vakantie te Waiwera in Nieuw-Zeeland verblijft, heeft vrijdagavond op nieuw koorts gekregen, aldus een zaterdag uitgegeven bulletin. In dit bulletin wordt gesproken van een „lichte terugkeer" van de ziekteverschijnselen. Eden had bovendien enige ingewandsklach ten. De koorts ging niet gepaard met de ernstige koude rillingen, waarvan Eden te Londen en onderweg naar Nhmw-Zeelfmd last had gehad. De toestand werd bevredigend ge acht. OUD-BEIJERLAND Zondagmor gen omstreeks zeven uur is te Kroos- wijk (gem. Mijnsheerenland) brand ontstaan in een garage van de Rotter damse Tramwegmaatschappij, waarin zich acht autobussen en een vracht wagen bevonden. Het vuur greep zo snel om zich heen dat slechts de vrachtauto gered kon worden. De autobussen werden geheel vernield en ook de garage brandde vrijwel geheel uit. De schade, die door de verzeke ring wordt gedekt, bedraagt ongeveer f 500.000,—. 's-GRAVENHAGE, Op uitvoer van consumptie-aardappelen na 24 fe bruari zal in het algemeen een subsi die van 2,50 per 100 kg uit het con sumptie-egalisatiefonds van het pro- dnktschap voor aardappelen worden verstrekt. Bovendien zullen de aardappelmeel fabrieken zo spoedig mogelijk beginnen met aankoop en verwerking van een belangrijk kwantum zand- en klei- aardappelen. Op de verwerking zal een zodanig subsidie worden gegeven, dat voor de telers hetzelfde resultaat kan worden bereikt als bij verkoop voor gesubsidieerde uitvoer. Men is tot het subsidiëren van de uitvoer overgegaan, omdat de tot nu toe geringe uitvoer van aardappelen in toenemende mate beconcurreerd wordt door gesubsidieerde uitvoer van surplussen uit andere landen. Men hoopt hiermede de vooral in Zeeland en West-Brabant aanwezige voorraden aardappelen, die zelfs in koelhuizen van de hoge buitentem peraturen te lijden hebben, spruiten en daardoor aan sneller bederf om VROEGER MIDDELBURGS RAADSLID UTRECHT Naar wij vernemen is zaterdag definitief besloten, dat eind oktober a.s. wanneer de heer H. J. Vermeulen zal aftreden als voorzitter van de Ned. Chr. Beambtenbond, we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de heer J. M. Hart- hoorn, het vroegere Middelburgse raadslid, hem als zodanig zal opvol gen. De heer Harthoorn is sinds 1 jan. 1946 penningmeester van deze organi satie en woont thans in Utrecht. IN ZEELAND Tot 1937 was de heer Harthoorn in Zeeland en speciaal in Middel burg, een bekende en gezien figuur. Van 19331937 wat hij lid van de gemeenteraad. Tevens was hij be> sbarpslid van de C.H.-kiesvereniging en voorzitter van de C.H. Jongeren groep. Ook was hij voorzitter van een muziek- en van een reciteerver- eniging. Daarnevens was hij penningmeester van de Zeeuwse afdeling der toenma lige Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, maar werd ook de aangewezen man om Zeeland te ver tegenwoordigen in het hoofdbestuur. Met ingang van 1 mei 1938 werd hij benoemd tot bezoldigd bestuurder van deze organisatie. Na de bevrijding hielp hij mee aan de herbouw van de christelijke vakbe weging. Hij werd penningmeester en bleef dat ook toen zijn organisatie om gezet werd in een beambtenbond. Twaalf jaar lang blijken auto's in de Brennerpas over zes bommen te zijn gereden, die vrijdag door omwonenden zijn gevonden. JERUZALEM (Reuter). Volgens een woordvoerder van het de partement van buitenlandse zaken zal de Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties zich uitspreken tegen het aanbevelen van sancties tegen Israël. Een verdere druk tot het terugtrekken van Israëlische troepen uit de laatste bezette stroken acht Nederland onverantwoord indien de Ver. Naties niet tegelijkertijd haar plicht vervullen door Israël garanties te bieden voor de vrije doorvaart door internationale waterwegen en tegen de hervatting der commando-activiteit vanuit het Gaza-gebied. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat indien de Ver. Naties tot sancties te gen Israël zouden besluiten en toe passen, Israël de Ver. Naties niet zal kunnen beschouwen als onpartijdige, neutrale lichamen. Nieuwe boodschap Premier Ben Goerion van Israël heeft zaterdag een nieuwe boodschap aan Eisenhower gezonden. Naar verluidt zou Ben Goerion zich niet verenigen met de door Eisenho wer en Dulles gestelde voorwaarden voor een oplossing van de huidige crisis in het Midden-Oosten. Ben Goe rion zou opnieuw aandringen op dui delijke waarborgen van de Ver. Na ties of de Ver. Staten voor de ont ruiming van Gaza en de strook aan de Golf van Akaba door de Israëlische troepen. T egenvoorstellen De nieuwe Israëlische voorstellen die Eban zal ontvouwen, zouden de volgende zijn: 1. Egypte zou akkoord moeten gaan met de doorvaart van Amerikaanse koopvaardijschepen in de Golf van Akaba om aan te tonen, dat het niet de bedoeling heeft deze waterweg BEN GOERION .tegenvoorstelleln.. onder eigen beheer te plaatsen zoals met het Suezkanaal is gebeurd. 2. De V.S. moeten in de V.N. steun geven aan het voorstel van de Ca nadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, om een inter nationale marinemacht in de Golf van Akaba te stationeren. 3. Israël zal de strook van Gaza ont ruimen op voorwaarde dat het Egyp tische leger dit gebied niet bezet. 4. Israël moet economische banden met de strook van Gaza onderhouden. 5. Een kleine politiemacht der V.N. moet in de strook van Gaza worden gelegerd. Rusland wel De Sowjet-Unie is wel bereid de eis tot toepassing van sancties tegen Is raël te steunen, indien dit land niet onmiddellijk zijn strijdkrachten uit Egypte terugtrekt. Dit is maandag door de „Prawda" het orgaan van de com munistische partij, meegedeeld. 0 Regeringswyziging in Spanje op til? MADRID (AFP) In politieke kringen te Madrid wordt een ingrij pende wijziging van de Spaanse rege ring verwacht. De leden van de nieu we regering zouden maandag benoemd worden. Het aantal portefeuilles zou van 16 op 18 gebracht worden door de vor ming van twee nieuwe ministeries, van volksgezondheid en bouwnijverheid. Deze zouden worden toevertrouwd aan Falangisten. De andere wijzigingen zouden be trekking hebben op elf ministeries. Nieuwe C.A.O. voor kappers UTRECHT Het college van rijks bemiddelaars heeft zijn goedkeuring verleend aan de nieuwe c.a.o. voor het kappersbedrijf. De nieuwe regeling is van kracht vanaf 1 januari 1957. derhevig zijn, goeddeels te kunnen ruimen. 50.000 ton naar fabriek Naar schatting van de handel zullen de komende 3 a 4 weken ongeveer 50.000 ton aardappelen door de aarü- appelmeel-industrie kunnen worden aangekocht en verwerkt. Hoewel de prijzen op de aardappelbeurzen in de laatste tijd laag waren en amper bo ven de garantieprijzen (pl.m. 70 pet. van de produktieprijs), lag deze prijs nog te hoog voor de industrie om lo nend te kunnen produceren. Aangezien de aanvoer van fa brieksaardappelen in de herfst, van 1956 beneden de afzetraming van aardappelmeel bleef, zal naar men m die kringen verwacht, verwer king en afzet van genoemd kwan tum geen bijzondere moeilijkheden opleveren. Bemanning ongedeerd TERSCHELLING. De Neder landse kustvaarder „Jan" uit Gro ningen is zaterdagmorgen ter hoogte van Ameland op een mijn gelopen. Hoewel de ontploffing 'n grote ravage aan boord veroor zaakte, liep geen van de beman ningsleden letsel op. Een Duits kustvaartuig, dat zich in de nabij heid bevond, verleende onmiddel lijk assistentie. Daar de radio van de „Jan" ook door de ontploffing beschadigd was, liet de kapitein via de radio van het Duitse schip zijn rederij oproepen. Hij deelde mee, dat hij zou trachten on middellijk naar Delfzijl terug te ke ren, hierbij geholpen door de Duitser. Het kustvaartuig „Jan" is eigendom van rederij H. Damhof te Delfzijl. Het Duitse kustvaartuig „Prerow", dat in de buurt voer toen de ontploffing zich voordeed, heeft de „Jan" naar de loodsboot voor de Eems gebracht, waar de Delfzijlse sleepboot „Water geus" het transport overnam en naar Delfzijl bracht. De „Jan", die een draagvermogen heeft van 900 ton, was met een lading zaaizaad op weg van Kopenhagen naar Dublin. WASSENAAR Bij een autobotsing op de rijksstraatweg onder Wassenaar zijn zondagavond zes mensen gewond geraakt. De botsing volgde, nadat een uit de richting Amsterdam komende auto door nog onbekende oorzaak plotseling op de linker rijbaan raakte en op een tegenligger vloog. In de uit de richting Amsterdam ko mende auto zaten zes personen. In de andere wagen zaten er vier. Het bleek dat zes van de bij de botsing betrok ken mensen gewond waren, een van hen was ernstig gewond. Alle gewon den zijn naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht. De bij de botsing betrokken auto's werden nagenoeg ge heel vernield. Het js de politie tot nu toe niet gelukt de juiste toedracht van het ongeluk te reconstrueren. Gezin (met 7 kinderen) in zinkende woonark UTRECHT In de afgelopen nacht is een woonark, die lag in de Vecht bij Utrecht, gezonken. In het schip woon den een man en vrouw met zeven kin deren. De vrouw werd wakker toen het schip zinkende was. Zij zag kans de rest van het gezin zo tijdig te wek ken, dat allen nog droog op de wal zijn gekomen. Meer dan 8.000 personen in de centrale provincie van de Philippijnen lijden honger als gevolg van een in vasie van ratten, die 95 procent van de oogst hebben vernield. O De Deense communistenleidster, mevrouw Nordentoft is uit de commu nistische partij getreden. Mevrouw Nordentoft heeft openlijk het ingrij pen van de Sowjet-Unie in Hongarije afgekeurd. Ruim twintigduizend kilo haring belandde vrijdag in een greppel naast de autoweg Hamburg-Bremen, toen 'n Nederlandse vrachtwagen van de weg raakte en in de berm terecht kwam. De schade bedraagt 13.500 gulden. De Argentijnse regering heeft aan 250 militairen amnestie verleend die aan de mislukte Peronistische staats greep in juni 1956 hadden deelgeno men. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enige regen Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en in de och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind voornamelijk tussen oost en zuid. Over het algemeen dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1