i' Enkele msde-snnfjes WATERTJE niet dicht houden KEUKEN LEUK VESTJE Zaterdag 23 februari 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 8 EEN PLUIM VOOR DE MANNEN? De grote drie WITTE KRVIS Mijt tLENTE* TOOSJE et valt nooit mee je eigen ondeugden te moeten erkennen, jQpmaar soms moet het wel eens. Misschien hebt u al lang zélf ontdekt, dat ik nogal „partijdig" ben uitgevallen. Dat is nu eenmaal zo. Daardoor komt het, dat ik met onverholen plezier een pluim zet op een vrouwenhoed of van de gezamen lijke hoed van alle vrouwen met elkaar. En dan kijk ik zo eens even naar de mannelijke heerscharen en zeg dan: „Nou zie je maar eens, dat zijn nu de vrouwen!" Deze week is het net andersom. Ge behoeft dus niet te vragen of het verdiend is door de mannen. Ja, al wat mannelijk is te zamen krijgt een reuzepluim op de overkoepelende hoed. Echt eerlijk verdiend. Nu zou ik me daarover nog van harte kunnen verblijden, als niet een naar bericht over vrouwen de oorzaak was van die decoratie. In Elzeviers Weekblad las ik een kort berichtje over een soort „vrou wenleven". Ge moogt het ook lezen. Daar komt het. Sociologen van de universiteit van Chicago hebben uitgerekend, dat er sinds 1919 in West-Europa, Amerika en de Britse dominions 1.243.500 schoonheidskoninginnen gekozen zijn. In Spanje is het houden van schoon heidswedstrijden verboden. In de laatste jaren worden pogingen gedaan het niveau van de wedstrijden wat te verhogen door het stellen van vra gen, met meer of minder succes ove rigens. In Rimini in Italië bijv. bleven de voornaamste kandidaten het ant woord schuldig op vragen als: Waar leefde Hamlet? Wie was Lucrezia Borgia? (Enige antwoord: Franse filmster!) Welke nationaliteit hadden Romulus en Remus? Wat is de tem peratuur van kokend water? Toen ik dit fraai gelezen had, heb lk gezegd: „Zulk moois krijg je dan tenminste over de mannen nog niet te lezen. Vandaar dat ik naarstig een pluim zocht en die op hun hoed stak. ie mogen er werkelijk mee paraderen. Intussen zitten de vrouwen met die blamage. Het is zo'n in-en-in naar geval. Eigenlijk hoop ik nog in stilte, dat er volgende week een rectificatie in bovengenoemde krant komt met de mededeling, dat er een zetfout in het spel was en dat het getal tot een tiende gereduceerd moet worden, wat nog erg genoeg zou zijn. Zo van de buitenkant kijkend, kun je je zelf nog even indenken, dat het voor jonge meisjes zeer aantrekkelijk lijkt, om tot „schoonheidskoningin" te worden uitgeroepen. Schijn bedriegt en verblindt daardoor. En de schijn lijkt „mooi", interessant. Meer dan schijn is het echter niet. Ik heb eens gelezen, hoe de jonge dames worden gekeurd en toen kwam spontaan de gedachte bij mij op, dat dit bijzonder veel op de keuring geleek, welke men op beestenmarkten kan zien gebeu ren. Doch nog eens, de jonge dames zien natuurlijk alleen de „feestelijke" kant er van, maar doorschouwen niet wat er wezenlijk aan vastzit. En het zijn nu eenmaal jonge dames, want een vijftiger weet wel, dat ze niet meer voor schoonheidskoningin in aanmerking komt. Doch al die kandi daten voor het „tijdelijke baantje" hebben toch wel moeders en die moe ten wel zo levenswijs zijn, dat ze hun kind daarvan terughouden? Er zijn, dat spreekt van zelf, voor wie de wel wat eigengereide jongere generatie kent, ook genoeg meisjes zijn, die nergens meer naar luisteren en hun eigen weg gaan. In het bericht wordt evenwel zulk een formidabel getal genoemd, dat je denkt: daar moet toch het merendeel van nog wel een „moeder" hebben. En zouden die nu allemaal op non-actief worden gezet door de dochters, of stelden die moe ders zich zelf al aan de kant? Glans verdwijnt Je kunt eigenlijk niet anders den ken, dan: arme arme kinderen, want schoonheidskoningin is immers een „tijdelijk baantje". Met de jaren, soms al gauw, verdwijnt de glans van uiterlijke schoonheid en dan heb je een „onttroonde koningin", met al de narigheid, daaraan verbonden. Weg is dan alle glans en „eerbetoon", en be wonderaars. Dan blijft er slechts een zielig leventje over, als je alles op de kaart van het uiterlijke hebt gezet. Dat schijnt toch maar zo te zijn, ge tuige bovengenoemd bericht, waar die gevierde koninginnen blijk geven, dat ze van binnen dan wel heel erg hol waren. Geen greintje algemene ont wikkeling of belangstelling voor iets anders dan wat de buitenkant kan verfraaien. Ingez <- Mededeling (Adv.) Het heilzame Witte Kruis-ge- neesp-.«»del bestaat ie poeder-, tablet- «e eachev.orm. Het helpt snel en afdoende tegen hoofd- en kiespijn, zenuw- of reumatische pijn. Degradatie Ik was een enkele week geleden op een vergadering in Brabant, waar de jongere generatie, mannelijk en vrouwelijk, vergaderd was. Daar zag ik menige zeer aantrekkelijke lente bloem, waar ik met plezier naar keek. En het zou me een klein kunstje lijken, een van die meisjes met de moderne techniek voor „wandversie ring" tot schoonheidskoningin te ver heffen, maar dat zou een degradatie zijn geweest van zo menig fleurig meisje, dat ook blijk gaf, dat binnen in een goede pit zat. Dat bracht het programma wel naar buiten. Zulke meisjes zijn naar mijn hart ente benijden, want hun leven heeft beter doel, en dus beter en hoger uitzicht. Achter de ruggen van die meisjes om zag ik hun moeders, die stuur en lei ding gaven aan die talrijke jonge levens. Ja, dan valt er toch ook wel weer met pluimen te versieren. Ge lukkig wel, maar zo komen we weer bij ons oude thema: wat heb je als vrouw en moeder een wereldwijd werk, dat wel moeilijk kan zijn, doch de uitkomst blijft van waarde, zelfs tot in de eeuwigheid. Men is er tegen woordig zo gauw bij, om een wereld actie op touw te zetten. Men moest nu eens beginnen met de wereld in beweging te brengen tegen dit naar gedoe van schoonheidskoningin. Eén millioen, tweehonderdduizend meisjes zijn toch wel de moeite waard, dat de wereld zich een beetje inspanning getroost, om deze kermis der ijdel- heid af te schaffen. We kunnen ons zonder die titel en zonder al die tam tam immers veel beter verheugen, als we zo maar gewoon op straat, of in de tram een leuk meiske zien, dat een echte lust voor het oog is, zonder dat ze dit zelf zo machtig goed weet? Maar wie zet die vertoningen eigen lijk op touw? Ik heb wel eens horen beweren, dat mannen dit doenIk weet er niets zekers van, maar als het waar is, danhaal ik eigen handig de pluim weer van hun hoed, want dan verdienen ze niet niét. In tegendeel, schande over zulk man volk! Maja. Griekse postzegel met verklaring van Churchill in 1907 De Griekse P.T.T. heeft deze maand een postzegel in omloop gebracht met de beeltenis van de verbannen aarts bisschop van Cyprus, Makarios. Onder aan de postzegel is een verklaring van Sir Winston Churchill uit 1907 afge drukt. Deze verklaring luidt: „Ik ge loof dat het niet meer dan natuurlijk is, dat het volk van Cyprus, dat van Griekse afkomst is, zijn inlijving bij wat zijn moederland kan worden ge noemd, beschouwt als een ideaal dat ernstig, vroom en vurig moet worden gekoesterd". 1 uit Londen voor de aanstaande etjtjtêtotjtetetet^lot et ee 1. Versailles heet deze jurk van Norman Hartnell, gemaakt van rose satijn en bezet met juwelen en lover tjes; een nieuwe vondst is de com binatie van de opgezette rozen met het borduurwerk. voor meisjes A llerleukst voor meisjes van 9-11-13 jaar is het vestje van een helle kleur gemaakt bijv. vilt of een andere stevige stof. Het wordt glad aangesloten gedra gen en gesloten met een rij knopen. Het aardigst is het om het rokje in een klein ruitje te nemen. 2. Uit wit zijden jersey maakte Hart nell voor het komende voorjaar deze flatteuze Ascot-jurk met ingewikkelde plooien-combinaties, die niettemin de vloeiende lijnen sterk doen uitkomen. V olgende week brengen wij nog een serie exclusieve modefoto's Ben. stof voor het vestje 1 x de hoogte zomen en voor het rokje 2 x de hoogte zomen. Wijze van bestellen Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten het frankeer zegel, 't verschuldigde bedrag (ƒ0.95) aan geldige postzegels en adresseer de ze aan de redactie van het Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en nummer (no. 236) van het gewenste model. Plak nooit voor meer dan ƒ0.95 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Bestellingen onder rem bours worden niet aangenomen en de pa tronen worden niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad, het per soonlijk komen afhalen aan ons kantoor heeft dus een zin. 3. Elegant zijn deze zwart-wit geruite mantel en jurk uit de collectie van Digby Morton, gemaakt van Organza en betiteld „Fitter Patter". Opvallend zijn de brede band om de taille en het V-vormige lijfje. Aan Tante Truus Zeeuwsch Weekend GOES Onder Mijn beste nichtjes en neven, Daar heb ik zo'n stapel brieven, die ik alle beantwoorden wil, dat ik besloten heb (om plaatsruimte te winnen) volgende keer pas de nieu we raadsels op te geven. Wel vertel ik wie de prijswinners zijn. Daar ko men ze: Boerinnetje te Domburg en Sneeuwwitje te Aagtekerke, en dan onze Zilvervos te Veere. En na dit goede nieuws mag ik wel eens stoppen. Dag allemaal. Jullie tante Truus. Blauwvos te Veere. Op zo'n ma nier kun je met de bof nog boffen, want je kon toen ineens beginnen om het boek te lezen. Toch denk ik, dat je het liever zonder bof doet. Ik was toen in een auto, geen wonder dat je me niet gezien hebt. Nu weet ik precies, waar ik zoeken moet, want je hebt het nauwkeurig uitgeduid. Als ik weer langs kom, zullen we dan eens extra hard toeteren? Zilvervos te Veere. Wat een gezel lige lange brief kreeg ik van jou. Jullie hebben het met elkaar toch wel echt leuk. Ik had jullie wel eens willen zien in die eigengemaakte school. Jammer, dat er andere bewo ners in moesten. Wat voor hand werken maken jullie zo met elkaar? Gedeelde smart is halve smart, zeg gen grote mensen wel eens en dat geldt voor jullie dan ook, als je tege lijk de bof had. Dan kon je elkaar troosten. Nu alweer naar school? Madeliefje te Serooskerke. Nu heb ik nog geen lammetjes gezien. Maar dat zal wel gauw gebeuren. Hoe gaat het met de kalfjes? Wat maken die een grappige sprongen, hé? Als je met je lege tijd geen raad weet, kun je voor mij ook zo'n prachtschort ma ken. Ik vind het kranig, dat je nu al zo ver bent. Heb je al smockwerk gedaan? Dat is ook een precies werk je. Ja hoor, in mijn tuin bloeien ook sneeuwklokjes. Dat is feestelijk. Regina te Goes. Wel fijn, dat de loges dicht in je buurt woont; zodoen de kun je er vaak op bezoek gaan en zal hij je toch goed blijven kennen, vooral als je hem zo verwent met lekkere hapjes. Dieren vergeten het niet, als je goed voor ze bent, maar.... ze onthouden ook terdege degenen, die hen geplaagd hebben. Nog veel huiswerk? Sneeuwklokje te Aagtekerke. Je brief was heel duidelijk, al had je nu op een andere manier geschreven. De tekeningetjes waren ook echt aardig. Ik kon nü even in de tuin gaan kij ken of ze wel precies goed getekend waren, want ze bloeien nu volop in mijn tuin. En ja hoor, het tekenwerk was nauwkeurig. Dat boek heb ik niet gelezen. Vertel me gauw, hoe de gymnastiekuitvoering was. Zelf deed ik vroeger ook altijd zo graag gym. Doe je aan alle oefeningen mee? Sneeuwwitje te Veere. Wat leuk, dat ik nu een zusje van Rozeknop in de familie krijg. Doe haar mijn harte lijke groeten terug. Nee, ik heb nog nooit iemand met jouw schuilnaam gehad, die kun je dus houden. Als er zich ooit een boze koningin aan meldt (je weet wel, die komt in het sprookje van Sneeuwwitje voor), dan stuur ik die terug, hoor. Jfe brief was prachtig geschreven en versierd. Kamperfoelie te Veere. Je maakt 'n goed begin bij ons door de naam van zulk een prachtige bloem tot schuil naam te kiezen. Wat ruikt kamper foelie heerlijk, hé. Je bent wel op een bijzondere dag jarig. Jij bofte anders niet met de bof. Gelukkig, dat de pret toch later doorging. Dank voor je mooie tekening. Boerinnetje te Domburg. Het is wel laat, maar je moet de jarige toch nog van mij feliciteren. Toen ik het las van die lekkere cake, heb ik even gezucht omdat Domburg zo'n eind van Goes af ligt, anders was ik vast een proefje komen halen, want cake die lust ik wel elke dag. Mijn ver jaardag is al weer voorbij dit jaar. Het duurt dus nog een hele tjjd, eer KAN HAAR S Kleine kakeltrien moest vijf minuten zwijgen Weet u hoe lang vijf minuten kunnen duren in bepaalde om standigheden? Ik zal trachten u aanschouwelijk onderwijs te geven. Ga midden in de kamer staan, zo dat u niet kunt leunen tegen muur of deur, maar ook ver genoeg van tafel en stoel vandaan. Daar staat u dus in de ruimte. Dan moet u verder op de tenen van uw linkervoet gaan staan en in die houding volharden tot het bittere einde van vijf minuten. Denk er om: nergens tegen leunen en geen seconde smokkelen. Ik heb de lange vijf minuten met u meegewacht, maar dan in een meer comfortabele houding. U weet nu in ieder geval hoe lang die vijf minuten kunnen duren als ge verplicht bent geweest die in een ongemakkelijke houding door te brengen. Houdt die eindeloze tijdsduur vast in uw gedach ten, dan weet ge wat zware straf ik Toosje heb opgelegd. Toosje is een onmogelijk wicht. Een non-stop-woorden automaat. Er zou nog meer te zeggen zijn, doch ik moet in de krant correct blijven. Wat ik denk hierover is mijn zaak. Dat kind brengt me soms aan het einde van mijn geduld. Soms heb ik haar bij kop en staart willen pakken en haar eens fiks aframmelen. Dat gaat echter niet, want ik zou zo vaak moeten rammelen, dat ik eelt op mijn handen kreeg en vindt ge, dat het staat een schooljuffer met eelt in haar handen? Dat druist tegen onze beroepseer in. Je kunt het ook niet met verbieden af bij Toosje, want dan zou er weer eelt op je tong verschijnen, wat te lastig voor me zou zijn, want tenslotte moet ik, al is het dan niet in verbie dende toon, toch veel praten. Nu, dan rest je bij een nummer als Toosje niet veel meer om grondig in te grijpen. Praten cn leren Toosje ziet kans tussen het praten door nog al redelijk te leren. Geluk kig. Ze zit zo ongeveer in het midden van de klas, maar ze heeft haar plaats je langs het middenpad, een plek, die ik onder de meeste omstandigheden constant in het vizier kan houden, wat preventief werken kan. Vaak betrap ik haar dan net als het mondje open gaat voor een beginnend discours. Toosje schijnt direct mijn blik te voe len en haastig klappert het bekje dicht. Een winstpunt voor de tijd van een minuut of tien. Automatisch kijk ik dan weer in haar richting en negen van de tien weer is het raak, d.w.z. dat de mond al weer halverwege open gaat voor het eerste woord. Neemt u gerust van me aan, dat ik al vele trucjes en strafjes heb uitge vonden om dat snatertje dicht te hou den. Alles glibbert evenwel langs Toosje af. Welgemoed draagt ze de straf en.praat onverstoord verder. Uitvinders Vandaag heb ik haar weer eens la ten schoolblijven, met als extra belas ting en verzwaring van de straf Dat vertel ik dadelijk wel, eerst wil ik u even vragen: hebt u soms uit vinders in uw familie? Of kennissen, die aan het experimenteren zijn? Vraag dan eens, of ze niet een soort lippenklem, nee geen lippenstift kun nen uitvinden, die zonder pijn, toch de lippen vast opeengeklemd houdt. Dan was ik klaar. Direct zou ik de proef nemen van zulk een hulpmiddel en in dien geslaagd, zou ik een grootscheep se reclame op touw zetten onder men sen van ons „beroep". Toosje heeft vandaag gepraat Elke keer ving mijn blik haar, als ze de mond opendeed. Die ging dan wel geluidloos dicht, zodat het leek, of ze als een vis telkens naar adem hapte. Het werd me al te gortig, al had ik storm en regen al in geding gebracht, want een uitbarsting van elementen verhoogt immer de activiteit van de praatenergie van Toosje. Ze zal dus schoolblijven en ik laat de hele troep vertrekken. Dan gebied ik Toosje op de voorste bank te komen zitten. Dit bevel krijgt ze te horen op zulk een strenge, boze gebiedende toon, dat het wezenlijk indruk maakt. Ik ben dan ook, wat je volgens som mige peda-boeken nooit mag zijn, kwaad, wat erger is dan enkel maar boos zijn. Daar zit de woorden-producente. Ik zeg haar, steeds op de hierboven ver melde toon, dat ze vijf minuten lang netjes moet zitten, maar de mond zó stijf dicht (hierbij klem ik mijn eigen lippen vast op elkaar). Zo kan er geen enkel woordje door ontglippen. Ik zeg plechtig, dat ik heel goed op mijn hor loge zal kijken, want dat ze heus pre cies die vijf minuten de mond stijf- stijf dicht moet houden, want als ze die even opendoet, ga ik van voren af beginnen met die vijf minuten. Toosje begrijpt dit goed, want dom is ze be- (Vervolg op pag. 9) voldoende vitamine C Vitamine C is een onmisbaar bestanddeel van onze voeding, dat voornamelijk in aardap pelen, groenten en vruchten voor komt. Waartoe een langdurig te kort aan vitamine C in de voeding leidt, weten wij nog uit oude reis beschrijvingen van zeevaarders. Konden zij niet voldoende verse groenten, aardappelen en vruchten meenemen en deze ook niet regel matig inslaan onderweg, dan kon men er staat op maken, dat een deel van de bemanning scheurbuik zou krijgen, een ziekte, die ge paard gaat met pijn in de gewrich ten en onderhuidse bloedingen en die in vele gevallen dodelijk ver loopt. ik weer aan de beurt ben. Je zou het in die tijd toch alweev vergeten zijn. Hoe staat het met de repetities? Sterkte er mee. Winnetou te Veere. Ik lees niet anders dan van bof te Veere. Een wonder, dat ik het ook niet heb, want ik ben pas in Veere geweest. Wat fijn dat jullie zo hard voor de Zending sparen. Dat is zulk nodig werk. Blijf dat werk maar trouw volhouden. Die tekening was buitengewoon mooi en zal ik goed bewaren. Hartelijk dank er voor. Ik heb laatst die boekjes over Jeroen en Saskia gelezen en er van genoten. Witte anjer te Veere. Het is pret tig, dat je zoveel van je gading in dat boekje vond. Ik heb het weer keurig terug ontvangen. Als je bet nog eens nodig hebt, schrijf je me maar. Wat kunnen die katten leuk met zich laten sollen. Nu is het ook wel iets, wat 'n poes lijkt, om warm pjes in een wieg gestopt te worden. Ik herinner me nog uit mijn eigen jeugd, dat we dachten, dat onze poes weggelopen was, omdat we haar de hele dag niet hadden gezien, maar tegen de avond stak ze haar slaperig kopje buiten mijn poppenledikant, waarover een gordijntje hing. Die was zelf zo wijs geweest, om een lek ker warm holletje op te zoeken. En toen poes dit plekje eenmaal ontdekt had, konden we haar dikwijls vinden. Slim, hé? Adrie de G. te St. Maartensdijk. Je inzending voor de wedstrijd ontvan gen. Fijn, dat je er een boek over had. Dan kon je er mooi wat op na lezen, want een opstel over een held uit onze vaderlandse geschiedenis kun je niet uit de duim zuigen, zouden de oudere mensen zeggen. Daarom kost zo'n opstel wel heel wat tijd, denk ik. Doch je leert er ook weer van, vind je niet? Chris de G. te St. Maartensdijk. Ja, ik weet wel, dat ik geen gemakkelijk plaatje heb uitgekozen, maar.daar is het ook wedstrijd werk voor. Heb je het boek al uit? Het is nu de echte tijd om te lezen, want in de zomer moet je er op uit. Dan is het gezond, om buiten te zijn. Maar dat hoef ik zulke stappers als jullie zijn niet te zeggen. Maak je alvast eens een fikse wandeling? Toen de aardappel volksvoedsel werd in de 18e eeuw en men voor het con serveren van groenten betere methoden leerde kennen dan het zouten, waarbij veel voedingsstoffen verloren gaan, ver dween de scheurbuik als geregelde gast van het dek. Ook te land werd deze ziek te zeldzaam en tegenwoordig komt hij, behalve af en toe bij eenzijdig-gevoede UIT DE babies, vrijwel niet meer voor. Lichte vormen van vitamine C-tekort daarentegen komen we nog wel veel te gen. Het is niet onmogelijk, dat de geringe weerstand tegen bepaalde infekties, de prikkelbaarheid en vermoeidheid, die ve len aan het eind van de winter onder vinden, voor een deel te wijten zijn aan een tekort aan vitamine C in de voeding. Dit is dus zeker wel iets om aandacht aan te besteden. Dat een vitamine C-tekort zich vooral 's winters en in het voorjaar uit, komt doordat in die tijd de aardappelen en in heemse vruchten minder vitamine C-rijk zijn dan 's zomers en in sommige gevallen ook omdat er 's winters te weinig groen te wordt gebruikt. In het algemeen is het niet nodig om vitamine C-preparaten in te nemen, wèl om dagelijks een vers gekookte warme maaltijd te gebruiken waarin aard appelen en een flinke portie rauwe of kort gekookte groenten voorkomen. Het is verkeerd om groente lang warm te houden; het is ook onjuist om ze enige tijd voor de maaltijd gaar te koken en later weer op te warmen. Dit geeft een grote vitamine C-verlies. Moeten enkele gezinsleden geregeld „naeten", dan is het ook voor het vi tamine C noodzakelijk om apart voor hen aardappelen en groente te koken. Het verdient aanbeveling, enkele ma len per week een vitamine C-rijke vrucht te eten, zoals sinaasappel, gra pefruit, mandarijn, of citroen. Ingezonden mededeling (adv.) Ze hebben ze zo hoog nodig... de voor hun groei en weerstand noodzake lijke vitaminen A en D en onmisbare minera le opbouwstoffen. Scott's Emulsion, de smakelijkste levertraan, vult alle tekorten aan op de meest werkzame wijze. cfiOTlf, EMULSION Allaan »chl mal hal viiiartja op da rarpaKhlng

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 8