openbaar Minister Mansholt maakt zijn plannen kaveewee Welvaartsoverdracht van de consumenten aan de landbouw Nieuwe Israëlische voorstellen over het Midden-Oosten Christen - socialisme Wachtmeester sloeg dronken man met gummistok Jager in het oog geschoten De gemeenten in het teken van de beer ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S landbouwbedrijven Naar vergroting Tweeduizend kinderen ontvangen geen onderwijs Troost: prijzen blijven lager dan in andere landen Prinses Beatrix Beschermvrouwe landelijke ruiters De beste serie van 1957 In Na zeer agressief optreden ziekenhuis overleden Twee ion minder subsidie voor Y reemdeiingenverkeer Ambassadeur naar Washington E hnd ontruimd Zaterdag 23 februari 1957 ONGETWIJFELD IS HET juist, wat de Duitse keizer al is zijn woord vaak in het tegendeel uitgelegd in dertijd aan dr Adolf Stoecker tele grafeerde: Christelijk-sociaal is on zin. Want, voegde hij er aan toe: Christelijk is sociaal. Dit laatste nu is een grote waar heid. Sinds het Christendom in de we reld kwam, is het sociale wereldbeeld veranderd. Zeker, ook onder de oude bedeling, hoewel die slechts vooruit zag op de Christus, was er, met name in de Mozaïsche wetgeving, op sociaal gebied onder het Joodse volk een groot aantal wetten, die men sociale wetten zou kunnen noemen. De ver houding tussen het volk in zijn ver schillende geledingen werd streng ge regeld. Allerlei voorschriften werden gegeven, waarm men terecht een voor beeld voor sociale wetgeving kan zien: de verzorging van slaven, de vrijlating daarvan en wat al niet meer. Zelfs 'n voorbeeld van wat wij tegenwoordig veiligheidswetgeving noemen, is in die wetten te vinden. HET KENMERK van het Christen dom is daarbij, dat het niet revo lutionair in de wereld optreedt, maar wel revolutionerend, omdat het in de bestaande verhoudingen inkomt en die, door de geest, waaruit het leeft, verandert. Het klassieke voorbeeld is hier wel dat van de slavernij. Met name in de brieven van Paulus wordt op onderscheiden plaatsen over de positie van de slaven gesproken. Maar hij predikt de slaven niet, dat zy in opstand moeten komen tegen hun heer, doch juist, dat zij zelfs de kwade heren moeten gehoorzamen en voorbeeldig dienen. Men leze er ech ter de brief aan Filemon over de slaaf Onesimus maar eens op na om te zien hoe Paulus aan de slaven die gehoor zaamheid predikt, doch hoe hij ander zijds de heren opdraagt, dat zij die slaven moeten zien als broeders. Een ieder begrijpt, dat die verhouding van broeders op de duur geen verhouding van slavernij verdroeg en dus de bijl legde aan de wortel der slavernij. Zo heeft het Christendom de slaver nij overwonnen. Daarom, kon aan het begin dezer eeuw ook door Talma betoogd worden, dat die teksten over slaven en hun verhouding tot hun heer niet toege past konden worden op de vrije arbei der, die in contractuele verhouding tot zijn patroon leeft. Ook hier wees het Christendom de juiste weg naar de verhouding tot bedrijfsgenoot. ZULK EEN ONTWIKKELING vraagt een lange geschiedenis. Tel kens weer, in elke verhouding, waarin het Christelijk geloof ging werken, moest gezocht worden: hoe moet het nu, onder deze omstandigheden. Dat is de oorzaak, dat enerzijds van het Christendom gezegd kan worden: het heeft de toestanden maar zo gelaten en dat anderzijds gepretendeerd mag worden: het heeft de toestanden radi caal gewijzigd. Die ontwikkeling is ook nu niet ten einde. Ook in de hui dige en de komende omstandigheden zullen we, als Christenen, ons steeds moeten stellen voor de vraag: beant woorden de verhoudingen aan de eis, die Christus ons stelt, de eis der liefde tot God en onze naaste. Daarom is Christelijk-sociale organisatie naast Christelijk-politieke zulk een sterke noodzaak. WIJ SCHRIJVEN HIER het woord Christelijk-sociaal weer neer. En komen dan weer tot de vraag: is dat geen onzin? Helaas neen, Het was in de vorige eeuw bittere noodzaak, dat woord op te nemen. #De sociale verhoudingen waren verstoord. Ze worden aan het Christendom ontzonken. Er waren toe standen ontstaan, die in velerlei op zicht erger waren dan de toestanden onder de vroegere slavernij. Het libe ralisme had de sociale verbintenissen volkomen stuk geslagen. Ieder kon het best voor zichzelf zorgen, zei men. In de leus: ieder voor zich, waar men dan nog als zalfje aan toevoegde: en God voor ons allen, kwam dat sterk tot uiting. In de Christelijke kring wa ren er gelukkig mannen, die dit za gen. Zij zochten naar andere wegen. Een uitspraak als: het sociale vraag stuk is een broedervraagstuk, kan in die richting wijzen. Maar ook anderen hielden zich met dit probleem bezig. Sommigen door voorstellingen van een utopistische maatschappij, een droombeeld, dat zij (Zie vervolg kolom hiernaast) DEN HAAG, 23 februari. In de gisteren verschenen memorie van antwoord van de minister van landbouw, gaat de minister breed voerig in op een aantal punten, die in de bestedingsnota al globaal aan de orde zijn gesteld. Met inspanning van alle krachten zal aldus deze memorie gestreefd moeten worden naar een verdere versterking van de econo mische positie van het land- en tuinbouwbedrijf, in die zin vooral, dat de agrarische sector in zijn geheel minder kwetsbaar wordt voor on gunstige ontwikkelingsfasen van de markt en dat de arbeidsproduk- tivietijd nog wordt opgevoerd. Daarom zal gezocht moeten worden naar de oplossing van een aantal urgente vraagstukken. Dit zal be langrijke consequenties heben voor de structuur van de landbouw. In de kostprijsberekening zal in het vervolg worden uitgegaan van een be loning voor de bedrijfsleiding en han denarbeid van de boer, die samen on geveer gelijk zal zijn aan de beloning van bedrijfsleiders op staatslandbouw- bedrjjven van overeenkomstige groot te. Voor 1957 zijn dit de volgende be dragen: gemend bedrijf plm. 10 ha 6.400,weidebedrijf plm. 18 ha 7.200,akkerbouwbedrijf plm. 50 ha 8.200,—. Wat de landarbeidersionen aangaat, is de regering bereid, te rekenen met een verhoging van 5 pCt, t.w. 3 pCt achterstand en 2 pCt vakantietoeslag. Met betrekking tot de bedrijfsstruc tuur zullen maatregelen genomen moeten worden, welke in het kader van ruil- of herverkavelingsprojecten en ook daarbuitenom de opheffing van te kleine bedrijven verzekeren. Ook moet worden voorkomen, dat in de gesaneerde gebieden de structuur op nieuw slechter wordt. Behalve een ev. herziening van het erfrecht waar over de minister in overleg is met zjjn ambtgenoot van justitie en het treffen van regelingen, waardoor het voor oudere landbouwers aantrekkelijk wordt, hun bedrijf te staken, wordt het instellen van vestigingseisen zowel met betrekking tot de persoon als tot de bedrijfsomvang onontbeerlijk ge acht. Voorts wordt het noodzakelijk geacht, maatregelen te treffen, welke de overgang naar andere sectoren van het economisch leven stimuleren. De kostprijsberekening Uit twee hem door het L.E.I. voor gelegde berekeningen inzake de eige- naarslasten heeft de minister die ge kozen, waarbij voor de gebouwen ge rekend wordt niet met de specifieke, doch met de algemene vervangings waarde. Voor het rentepercentage meent hy, hoewel het niveau thans hoger is dan 4 pCt, te moeten vast houden aan 3% pCt. De regering heeft, zo deelt de minis ter mee, besloten, rekening te houden met de volgende bedragen voor de minimumgrondrente, welke ongeveer de helft belopen van wat het Land bouwschap voorstelde: zandgronden 30,zeekleigebieden 70,wei degebieden 45,veenkoloniën 45,—. In de kostprijsberekening ware, zo stelt de memorie, rekening te houden met een verhoging van de lasten voor de gemengde- en de weidebedrijven van 40,per ha en voor de akker bouwbedrijven van 20, Rode Kruisteam in Judenau wordt afgelost 's-GRAVENHAGE, 23 febr. Het Rode Kruisteam, dat sedert half de cember de Hongaarse vluchtelingen in het kamp Judenau in Oostenrijk ver zorgt, zal begin maart worden afge lost. 'a GRAVENHAGE, 22 febr. Blijkens door het Centraal Bureau voor de statis tiek gepubliceerde cijfers bezochten ln 1955 6.495 schippers- en 2.146 woonwagen kinderen ln de leerplichtige leeftijd de lagere scholen. De schipperskinderen aan de wal. me. rendeels in internaten gehuisvest, ontvan gen nagenoeg allen regelmatig onderwijs. De kinderen daarentegen, die bij hun ouders op het schip wonen en ln 1955 een of vaak verscheidene scholen bezochten, volgden, evenals de woonwagenkinderen, slechts ongeveer 40 pet der lessen. Voorts is er een onbekend aantal schip pers- en woonwagenkinderen in de leer plichtige leeftijd, dat in het geheel geen onderwijs ontvangt. Volgens deskundigen zou het hier om meer dan 2000 kinderen gaan. DEN HAAG, 23 februari. In zijn memorie van antwoord tekent minister Mansholt de wijziging in het garantieprijsbeleid voor de landbouw, waarbij door de prijsverhoging aan de gemeenschap als geheel zekere offers worden opgelegd ten behoeve van de agrarische sector, als een vorm van welvaartsoverdracni. Het is de opzet van de regering, dat de consument de werkelijke prijzen der landbouwprodukten in rekening gebracht worden. Dit beleid heeft aan zienlijke gevolgen voor de prijzen, die door de verbruiker moeten worden betaald, al zijn deze nog niet gedetail leerd aan te geven. Uitdrukkelijk wijst de minister er op, dat de afschaffing van de consu- mentensubsidies geen gunstige gevol gen heeft voor de landbouw (wei voor de schatkist), doch dat integendeel ge V wilde toch binnen twee minuten een ossenstaartsoep hebben, is 't niet? H. K. H. Prinses Beatrix is in Utrecht geïnstalleerd tot beschermvrouwe van de Koninklijke Federatie van Lande lijke Rijverenigingen. Tijdens deze in stallatie werd haar door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer B. K. Kistemaker het gouden insigne met de jockeypet, rijzweep en stijgbeugels overhandigd. ook wel werkelijkheid poogden te maken. Anderen, waarbij de commu nisten-socialisten (men gebruikte die woorden toen door elkaar) in de weg van klasse—'njd en revolutie. IN DIE TIJD, het midden der vorige eeuw, was het een vroom Engels man, F. D. Maurice, die het woord: Christelijk-socialisme poneerde. Hij verzette zich tegen de revolutionaire geest, die in die tijd onder de Engel se arbeiders rondwaarde. Die geest kwam niet van Karl Marx, al woonde en werkte die in die tijd in Londen en al deed hij van daar uit zijn „com munistisch manifest" met de vlam mende oproep tot opstand en klassen strijd de wereld in gaan. Maar zijn oproep was in Engeland onbekend ge bleven en - ong ook in andere landen pas langzaam door. Neen, het was een meer aan de Engelse geest verwante, maar toch ook tot revolutionaire da den aansporende beweging, die de En gelse arbeiders, toch over het alge meen geneigd tot geschoold optreden, van het spoor bracht. Maurice en naast hem zijn vriend Charles Kingsley, beide predikant uit heilige overtui ging, leidde hen op betere weg. In zijn boek „De zedelijke grond slagen van de maatschappij" (de En gelse titel was „Social Morality") wees hij het rentmeesterschap en het ambt of de bediening aan als de grote le venselementen van een Christelijke maatschappij. Het Christendom staat du* centraal. Van Christen-socialisme wilde hij spreken als een getuigenis tegen on-sociale Christenen enerzijds en on-christelijke socialisten ahderzijds. JUIST IN DIE LAATSTE verklaring ligt de aanduiding, waarom wij ook vandaag nog van Christen-socialisme zouden moeten spreken. Wij spreken echter liever van Chris telijk-sociaal. Niet omdat dat korter is, maar omdat in de loop der geschie denis de term Christelijk-socialisme een belasting heeft gekregen, waardoor feitelijk aan de oorspronkelijke bedoe ling ervan afbreuk wordt gedaan. In ons land vooral Is dit het geval ge weest. De aanduiding Christelijk-so ciaal is echter zuiver gebleven als aan duiding van de beweging, waarin werkgevers, boeren, middenstanders en arbeiders samengaan, om de oplos sing van het sociale vraagstuk te blij ven nastreven inderdaad door het te zien als een broedervraagstuk. Hoe en daarom was het ons be gonnen en zetten we dat woord boven ons artikel het Christen-socialisme, met name in ons land een ontwikke ling doormaakte, waardoor wij dit woord liever niet meer gebruiken, ho pen we in enkele volgende zaterdag artikelen te overzien. 0 De schrijfster Monica Dickens, achter kleindochter van Charles Dickens, zal op 8 maart e.k. een kort bezoek brengen aan Nederland. 0 De tweede politieverkeersleergang zal op 8 mei in het gebouw voor K. en W. te Utrecht gehouden worden. vreead moet worden, dat ze een on gunstige invloed zal hebben op de af zet, bijv. van consumptiemelk, waar voor totnogtoe gemiddeld 4 pCt sub sidie werd gegeven. De consumenten zullen moeten op brengen: voor verhoging miljoen; eigenaarslasten 5 voor verbetering beloning der boer 45 miljoen; landarbeidersionen voor verhoging 10 miljoen voor kostprijsstijging over het afgelo pen jaar 35 miljoen; voor afschaffing subsidies 75 mil joen. Tezamen dus 175 miljoen. Melk, brood, suiker De produkten, waarom het voorna melijk gaat, zijn melk, brood en sui ker. Voor brood en suiker zal de ver hoging haar invloed doen gelden na de oogst, dus ongeveer oktober-no- vember. Voor melk had de prijsverhoging fei telijk reeds in moeten gaan op 1 no vember j.l. Met het oog op de tempo risatie heeft de regering besloten, deze uit te stellen. Aan het Produktschap Zuivel is ge vraagd, wat het beste zal zijn: of bijv. 3 verhogingen van 3 a vier cent, of per 1 juli ineens 10 cent. Het gevolg van een en ander is voor een gezin van 4 personen een verhoging voor brood met 4 et per week, voor suiker met 5 et, voor melk met l>/2 ct, of in punten van de kosten voor levenson derhoud voor brood y2, suiker '/2 en melk 1.9 punt. De minister wijst er in dit verband op, dat de prijzen van de belangrijkste Ingezonden Mededeling (adv.) 20 - 22 - 27 - 51 en »6 ct BREDA, 22 febr. De officier van justitie bij de Rechtbank te Breda heeft ontslag van rechtvervolging gevraagd voor de wachtmeester der rijkspolitie H. L. M. uit Zevenbergen, die op 2 juli 1955 tijdens het optreden van een aantal dronken lieden een van hen, een zekere V. uit Dordrecht, een klap met een gummi stok heeft gegeven om deze man tot de orde te roepen. Het slachtoffer zakte toen in elkaar, werd overgebracht naar het ziekenhuis te Dordrecht en overleed daar op 12 juli d.a.v. In zijn requisitoir zei de Officier van Justitie, geen bewijzen van mishan deling te hebben kunnen aantreffen, evenmin van lichamelijk letsel de dood tengevolge hebbend. Evenmin had hij be wijzen kunnen vinden voor een schuld delict, de dood veroorzakende of licha melijk letsel. Alleen mishandeling achtte de officier bewezen, maar deze mishande ling was volgens hem niet strafbaar, om dat de wachtmeester met een redelijk doel zich met redelijke en toegestane mid delen heeft verdedigd. Hij vroeg daarom dan ook ontslag van rechtsvervolging. Eerst met de vuist Een getuige die zich bij het dronken gezelschap had bevonden en de enige man was die nuchter was en niet had deelgenomen aan het gevecht, bevestigde, 's-GRAVENHAGE, 23 febr. Het bestuur van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, A.N.V.V., heeft van het mi nisterie van economische zaken be richt ontvangen, dat het voor 1957 rekening moet houden met een ver mindering van het subsidie met f200.000. In 1956 bedroeg het subsi die f 1.410.000. In kringen van het vreemdelingen verkeer en de Horeca-bedrijven is men over deze mededeling ontsteld. In 1938 bracht het vreemdelingen verkeer vijf miljoen gulden op en in 1956 236 miljoen gulden. Deze inkom sten, die gunstig werken op de han delsbalans en voor een deel onzicht bare uitvoer inhouden, zijn voor een groot deel mede bereikt door de krachtsinspanning van de A.N.V.V.- propaganda in het buitenland. dat het slachtoffer V. agressief was opge treden. Op een vraag van de president antwoordde hij: „Ik zou ook zo gehandeld hebben als de wachtmeester in dit geval". De wachtmeester heeft eerst met d» vuist en later rqet de gummistok gesla gen. Uitspraak over veertien dagen. Vrouwenkiesrecht in Zwitserland? BERN, 23 febr. (AFP). De Zwit serse regering heeft zich uitgesproken voor het verlenen van kiesrecht aan de Zwitserse vrouwen. Een wetsvoor stel van deze strekking zal aan het parlement worden voorgelegd. Het be sluit van de regering betreft zowel 't actieve als het passieve kiesrecht van vrouwen. ARNHEM, 22 febr. De procureur- generaal bij het Arnhemse Gerechtshof, heeft een geldboete van tweehonderd gulden subsidiair twintig dagen hechtenis geëist tegen de 60-jarige houthandelaar W. H. R. te Wijchen, die in hoger beroep terechtstond. Hij werd verdacht op 25 september 1954 te Malden zodanig grove lijk onachtzaam, roekeloos en ondeskun dig tijdens een jachtpartij te hebben ge schoten, dat hij een medejager in het oog had getroffen. Het oog moest langs chi rurgische weg worden verwijderd. De eis kwam overeen met het vonnis van de Arnhemse rechtbank. Militaire pensioenen 's-GRAVENHAGE, 22 febr. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de gepensioneerden van land- en luchtmacht die 65 jaar of ouder zijn (dit zijn er ruim 7000) hun pensioen tot het juiste bedrag hebben uitbe taald gekregen, met een voorbehoud. Voor hen namelijk, die beha.lve een militair pensioen ook nog een burger overheids- of spoorwegpensioen genie ten, zal waarschijnlijk in de toekomst nog een verrekening moeten plaats vinden. Voor hen, die jonger dan 65 jaar zijn, kon nog niet in alle gevallen het juiste bedrag op hun betalingsstuk worden vermeld. Voor ongeveer de helft van de in totaal ongeveer 25000 direct belang hebbenden moeten de preciese uitkom sten nog worden berekend. TEL AVIV, 23 febr. (Reuter). Abba Eban, de Israëlische ambas sadeur in de V.S. is gisteren uit voedselprodukten ook na deze wijzi-1 T J Aviv naar Washington ver gingen laag genoemd kunnen worden in vergelijking met de ons omringen-1 trokken, met nieuwe voorstellen de landen. voor het doorbreken van de im- ■■■■■■■■iiiiiieii™ UTRECHT, 22 febr. Tij dens het congres van de Ver. van Ned. Gemeenten, waarin ruim 1000 burgemeesters, wethouders en gemeente-se cretarissen samenkwamen, was de ontvangst door het Utrechtse gemeentebestuur een oase temidden van de ernstige besprekingen over de positie van de Nederland se gemeenten. Had de voorzitter, burge meester Kolfschoten (Den Haag) gesproken over de ge meenten en de investerings regeling, de Utrechtse gast heer, jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz, bracht de gemeentebe stuurders over in de sfeer van de beer: letterlijk, het mannelijk varken, figuurlijk de schuld. De wanden van de lokaliteit, waarin de gemeentebestuurde ren zich bevonden, waren gede coreerd met tekeningen, die al le het varken als motief had den. Een Utrechts caricaturist was in zijn tekeningen uitgegaan van een landelijk varken en il lustreerde de eerste burgers van de eerste vier gemeenten van het land op een wijze, die aan duidelijkheid niet te wen sen overliet. Wat te denken van de hall(ij)s tunnelbeer, de wa(l)sbeer, de colfbeer en om iffliisiiiM* Utrechts burgemeester als uit stekend pianist te illustreren, de big van het tweede Rachma ninoff-regiment? Burgemeester De Ranitz gaf in zijn welkomstwoord een his torische uitleg. Het was de bis schop van Utrecht, zo wil het verhaal, die in een heftig con flict „eraakte met de Graaf van Holland. Het is in die veer tiende eeuw zelfs zo heftig toe gegaan, dat Utrecht Maarten van Rossum naar Den Haag zond, om de residentie te plun deren. Dit werd Utrecht erg kwalijk genomen en de Graaf van Holland eiste genoegdoe ning: Er moest ieder jaar een beer (manlijk varken) en wel een hofbeer geofferd worden. Dit verdriette de Utrechters ernstig en men was blij, toen in 1615 Johan van Oldenbarneveldt Utrecht in staat stelde, deze strafexpeditie naar Den Haag met een fiks bedrag af te ko pen. Burgemeester De Ranitz zei, alle reden te hebben, na een dag van ingespannen luisteren naar een onderwerp over de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten, deze beer, zij het dan in de vorm van een varken, weer ten tonele te voeren. Na mens het gemeentebestuur van Utrecht bood hij de Haagse bur gemeester, mr. Kolfschoten, een groot spaarvarken aan, dat, volgens hem, volkomen histo risch verantwoord was en past in het kader van de bestedings beperking. passe ten aanzien van het midden oosten. Volgens sommige berichten zou een van de voorstellen inhouden, dat Is raël bereid is zijn troepen uit het ge bied van de Golf van Akaba terug te trekken op basis van een verklaring van de V.S. en andere mogendheden, dat de straat van Tiran een interna tionale waterweg is. Deze verklaring zou vergezeld gaan van een Israëlische verklaring, dat Israël elke poging om de doorvaart van zijn schepen door deze golf te verhinderen, als agressie zal beschouwen, die het met alle mid delen zal verijdelen. Dit voorstel zou een belangrijke concessie van Israël betekenen. Een ander voorstel zou inhouden, dat Israël zijn troepen onmiddellijk uit de kuststrook van Gaza terugtrekt, maar zijn burgerlijk bestuur over dit gebied handhaaft. Dit bestuuur zou vervolgens worden overgedragen aan de internationale politiemacht van d# V.N., waarna een internationale com missie over de toekomst van het ge bied zou moeten beslissen. Naar in diplomatieke kringen te Tal Aviv verluidt, heeft Eban van het kabinet ruime volmachten gekregen. TEL AVIV, 22 febr. (Reuter). - Een Israëlische militaire woordvoerder heeft bekend gemaakt, dat bij inci denten nab'j de Israëlisch-Jordaanse grens vier Israëliërs verwondingen hebben opgelopen. In het gebied van Beit Nabala werd een patrouille-auto van de politie be schoten, waardoor een der inzittenden werd gewond. In de omgeving van Affoelen werden twee burgers ge wond, doordat hun vrachtauto in een hinderlaag viel. In hetzelfde gebied werd het vuur geopend op een poli tiepatrouille, waardoor een politie man werd gewöhd. FANNING, 22 febr. (Reuter). De ongeveer tweehonderd bewoners van Christmas eiland, .iet atol in het mid den van de Stille Oceaan, waar Enge land binnenkort zijn eerste waterstof bom tot ontploffing zal brengen, zijn gisteren per schip naar elders over gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3