Op de Zeeuwse eilanden wordt per jaar 11 miljoen verspoten BAAYENS Na veel krachtsinspanning kwam Vittangi' definitief los ZjfiUTSAL Nieuwe Chr. kleuterschool voor Serooskerke (W.) „De vrolijke vrouwtjes van Windsor' Zaterdag 23 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD' Spuitdag te Goes werd weer een succes Deskundig forum sprak zich uit over tal van problemen bij bestrijding Actuele punten bij de aardappelziekte Spuitvragen uit de praktijk Zeeland offert een kwart Eerste Zeeuwse oesters naar Denemarken Programma Toogdag Geref. J.Y.s en M.V.s vrijwel gereed Eén bestuur voor groot waterschap en cal. polders Wnd. gemeentesecretaris kreeg een tien voor eerste begroting baby-verzorging Beroemde Miss „Ella" bleek verklede jong nl Kapelle sluuti veel pakeiten naar Hongarije Pagina 2 GOES, 22 februari. Een groot aantal Zeeuwse loonsproeiers, landbouwers en bandelaren heeft vanmiddag op de Jaarlijkse BOVAL-Spuitdag in de Prins van Oranje te Goes zijn hart kunnen ophalen tijdens de buitengewone Interessante en deskundige voorlichting, die een all-round forum over alles wat de spuittechniek, plantenziekten en bestrijdingsmiddelen betreft, ten bes te gaf. Onder voorzitterschap van Ir. H. J. de Bruin uit Wageningen (Rijksland- bouwconsulent voor plantenziekten) presenteerde zich het volgende forum: K. Schipstra (P. D. Wageningen), J. Hertgers (hoofd P. D. op de Zeeuwse eilanden), J. Scheele (hoofdass. Landbouwwerktuigen bij rijkslandbouwvoor- llchtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen), P. Verhage (ass. Akkerbouw - en Plantenziekten B.L.V.D. te Goes), W. J. Bierens te Schore (landbouwer fruitkweker) en A. van Hoeve te Sluiskil (loonspuiter). Een select gezelschap, dat alle facetten van de ziektenbestrijding op prettige wijze kon belichten. De zo langzamerhand traditie ge worden BOVAL-Spuitdag zette 's mor gens in met een deskundig betoog van Sr. H. J. de Bruin uit Wageningen, waarin bij enkele steeds weer actuele uunten rond „de aardappelziekte" be handelde. Op de Zeeuwse eilanden wordt per ar rond een miljoen gulden aan be strijdingsmiddelen verspoten, aldus de ■ensulent voor plantenziekten, daar mee 't belang van deze dag op duide- Hjke wijze onderstrepend. Na verschillende onderzoekingen te hebben belicht, merkte de spreker op, dat de schimmel zich verspreidt bij vochtig weer, boven de tien gra den. Daarom moet worden gespoten vóór de sporen vallen, dus vóór het vochtige weer zich presenteert. Aardappelziekte Omtrent de oorsprong van de phy- tophthora aangaat, vertelde Ir. De Bruin, dat volgens waarnemingen deze schimmel in de knol overwintert en met het spruiten van de aardappel mee uitloopt in het voorjaar. Zij besmet dan de andere gewassen en woekert steeds verder. Ontdekt men de aardap pelziekte, dan is deze al geweest. Zie ke en verdachte knollen moeten daar om zo vroeg mogelijk worden verwij derd, waardoor men de haardjes kan uitroeien. De bestrijding vergt veel zorg en blijft een uiterst moeilijke zaak. 3ij Eerstelingen en Bintjes voor al, bij de Eigenheimers wat minder, zijn de belangrijkste besmettingshaar den. 's Middags werd met grote belang stelling geluisterd naar wat het forum op de vele gestelde vragen (uit de praktijk) als atnwoord gaf: ervaringen, cijfermateriaal en adviezen. Kan men niet met minder water doen bij spuiten tegen aardappel ziekte? Inderdaad, meende het forum. Men kan dit terugbrengen tot 180 a 200 liter water per ha. Nog minder wa ter zou onverantwoord zijn. Bij ge bruik van een vliegtuig kan met 40 liter worden volstaan. Wat is de beste bespuiting: met landmachine of met vliegtuig? Vliegtuigbespuiting te verkiezen by koolzaad, erwten, etc, waar landma- machine niet terecht kan. Voor phy- ihophtora is er geen verschil. Bij 't vliegtuig is men echter meer afhan kelijk van het weer (weinig wind). In meeste gevallen is landmachine te prefereren, tenzij het vliegtuig zich technisch spoedig gaat verbete ren. Hoe is IPC als onkruidbe- strijding? Alleen wanneer de grond voldoende vochtig is, aldus het forum, en wan neer er spoedig regen zal vallen. Gaat het drogen, dan gaan de erw ten verloren. In Groningen zijn in teressante proeven genomen. Het blijkt een goed middel tegen duist. Hoe is MCPB, toegepast bij graan? De forumconclusie was bij vlas geen wezenlijk verschil in wel of niet gebruiken van dit middel. Bij kla versoorten heeft men nog weinig er varing. Het is voorlopig (als proef) goedgekeurd voor granen en gras land (vooral tegen distels), maar niet voor vlas. Kan dezelfde nevelspuit zowel in landbouw als in fruitteelt wor den gebruikt? De druknevelspuit is meest geschikt voor de landbouw, terwijl de fruit teelt meer baat heeft bij de luchtne- velspuit, adviseerden de deskundigen achter de groene tafel. Zijn in één bedrijf beide takken vertegenwoor digd, dan kiest men de spuit voor de tak, die het belangrijkste is voor de teler. T.a.v. de kleine nevelspuit be staat nog te weinig praktijkervaring. „Valt in 't algemeen wat tegen", meende het forum, „meer geschikt voor landbouw dan voor fruitteelt. Liever niet combineren." Kweken we bij voortgaande be strijding geen resistente ziekten? Het gaat erom, aldus het forum, hoe de bestrijdingsmiddelen en welke be strijdingsmiddelen worden aange wend. En dan op het juiste moment. Getracht wordt met minder giftige middelen even goede resultaten te behalen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Middelen Wat de middelen betreft, noemde Ir. De Bruin als voordeel van kopermid delen, dat de knolaantasting wordt te gengegaan, waartegenover een rem mende groei en schade aan het gewas staat. Het belang van zinkmiddelen is, dat zij mooi gewas opleveren, maar het nadeel is: meer ziek in de knol. Als compromis wilde Ir. De Bruin daarom stellen: de eerste bespuiting met zink en de tweede met een kopermiddel. Het toevoegen van hechters aan de middelen (vooral bij koper), om dit a.h.w. aan het blad te plakken, heeft verschillende resultaten opgeleverd aldus de spreker. In 1955 werd aan de verwachtingen voldaan, maar vorig jaar bleek daarentegen, dat de koper- schade niet geringer was en dat de bladaantasting evenmin was verbe terd; de knolaantasting was zelfs ho ger geworden. Ir. De Bruin was van mening, dat hier in de toekomst wel iets aan zal zijn te doen. Misschien geeft een andere mengverhouding be tere resultaten. Er wordt hard mee ge ëxperimenteerd. Wanneer spuiten? Op een kleige bied als Zeeland moet men beginnen, zodra 20% der planten is aangetast (zieke blaadjes). Het lijkt dan nog niet zo erg, maar het is reeds de hoogste tijd. Wie later spuit, heeft weinig of geen resultaten. Op phy- tophthora-gevoelige gronden moet de boer nog eerder met de bestrijding beginnen. Bestedingsbeperking GOES, 22 febr. Ook het depar tement van Landbouw doet, blijkens de memorie van antwoord van mi nister Mansholt, mee aan de beste dingsbeperking. En wel ten bedrage van 19 miljoen gulden. Zeventien miljoen daarvan zal moeten komen uit de cultuurtechni sche werken voor gemeenten, wa terschappen en boeren. Met name zullen de herverkavelingswerken in Zeeland worden getemporiseerd, of tewel opgeschoven. Op de herverkaveling op Walche ren, zal een half miljoen „beperkt" worden en op die in geheel Zeeland daarnaast 4 miljoen gulden. De mi nister acht het niettemin mogelijk, deze werken in 1960 te voltooien. Emdelijk is hei gelukt VLISSINGEN, 22 februari. Vrijdagmiddag. Kwart over vijf. Langzaam komt er opnieuw beweging in de „Vittangi". Trossen span nen zich en eensklaps: de „Vittangi" is los. Langzaam vaart de sleep in de richting der buitenhaven, tien compressors blijven lucht in het schip jagen, bergingsvaartuigen blijven langszij liggen en pompen onafgebroken loater uit de ruimen. Doch de „Vittangi" drijft en is omstreeks half negen gemeerd aan boei 7, achter in de buitenhaven van Vlissingen. groeide zienderogen, zodat het voor een ieder duidelijk was, dat nü alles op alles werd gezet. Aan de achtersteven lagen de sleep boten Gele Zee, Scaldis, Frankrijk en de Van Woelderen. Aan de voorsteven hadden drie Belgische slepers vastge maakt. Minstens zes bergingsvaartui gen zwermden om het schip, de twee kranen lieten onophoudelijk hun erst- grijpers in de ruimen zakken, de lich ters raakten voller en voller met erts. Tegen het tij van hoogwater werd de spanning aan boord der bergingsvaar tuigen groter. De technische staf was permanent aan boord van de ertstan ker of bergingsvaartuigen. Sinds woensdagmiddag hebben com pressors lucht in de tanks der „Vit tangi" gepompt. Vijftienduizend ku bieke meter. Vrijdagmorgen vroeg, om zes uur boekte men succes: de ertstanker kwam recht en vlot. He laas voor korte tijd want nadat het schip door de slepers gekeerd was liep de voorsteven in de vaargeul op nieuw vast en de ebstroom zorgde ervoor, dat het bleef zitten. ASSISTENTIE Onmiddellijk nadat de Vittangi des morgens weer vast was geraakt werd begonnen met fiet lossen der lading om het schip lichter te maken. Uit Bel gië kwam een drietal slepers assiste ren, het aantal bergingsvaartuigen YERSEKE, 22 febr. Hedenmiddag zijn de eerste partijen Zeeuwse oesters (ongeveer 15.000 kg) per vrachtauto naar Denemarken verzonden. De vrachtauto's brengen mossels naar Nederland en nemen oesters als re- ourvracht mee terug. Ingezonden Mededeling (Adv) De speciaalzaak voor uw B R I L MIDDELBURG, 21 febr. Het pro gramma voor de op Paasmaandag in Mid delburg te houden jaarlijkse toogdag van de Zeeuwse Geref. J.V.'s en M.V.'s is vrij wel gereed. Nadat 's-morgens beide af delingen afzonderlijk hun gewone jaar lijkse zaken zuilen behandelen, is er 's-middags een gezamenlijke bijeenkomst in de Noorderkerk oJ.v. mej. F. A. Groot Nibbelink (presidente van de M.V.-afde- ling) van Grijpskerke. In deze bijeen komst zal Ds. G. Meijnen van Utrecht een referaat verzorgen, dat zal bandelen over de verantwoordelijkheid van de jengd ten opzichte van de vrijheid. Voorts zal het bekende „Musica" van Kamperland de muzikale omlijsting ver zorgen, mej. W. de Jager van Nieuwdorp declameren, terwijl de heer C. J. Barth van Middelburg de samenzang zal leiden en ook het orgel zal bespelen. Tenslotte zal de J.V.-afdelingsvoorzitter de heer J. P. Balkenende van Kapelle-Biezelinge, de sluiting verzorgen. Voor de vele honderden jongelui die verwacht worden, zal er 's-avonds nog een ontspanningsprogramma verzorgd worden door het bekende gezelschap Peter Ruijf uit Dedemsvaart. Gelet op de goede naam die dit gezelschap reeds in Zeeland heeft, zal er ook voor deze ont spanningsbijeenkomst wel de nodige be langstelling zijn. Kapitein Manniëtte vertoefde sinds vrijdagmorgen vroeg weer aan boord van zijn schip, de machinekamer der Vittangi was in paraatheid. Het wa ter kwam hoger en hoger; langzaam aan kwam er beweging in de erts tanker doch met het lossen der la ding werd zo lang mogelijk doorge gaan. Om kwart voor vijf was het grote ogenblik eindelijk aangebro ken: de Vittangi was definitief los. Langzaam zette de lange sleep zich in beweging, profiterend van de vloed- stroom. Omstreeks zes uur bereikte men de mond van de Buitenhaven. Om kwart over zeven draaiden de eerste sleepboten de mond der binnenhaven in, enige tijd later lag de Vittangi ge meerd. Met drie kranen wordt thans het lossen der lading aangepakt. Zodra het schip leeg is worden noodherstellingen aangebracht Waar het schip definitief hersteld zal worden is op dit moment nog niet bekend. 0 KLOETINGE Aanrijding. Gistermiddag is de 72-jarige heer A. W. uit Kapelle die per fiets uit de Lewestraat kwam en de Rijksweg wilde oversteken door een uit de richting Bergen op Zoom komende auto gegrepen. W. liep een beenbreuk en hoofdwonden op. Hij is naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd. Auto en fiets werden licht beschadigd. Personeelsvereniging „Vrederust" bijeen BERGEN OP ZOOM, 22 febr. In het verenigingslokaal van de in richting „Vrederust" heeft de perso neelsvereniging de jaarvergadering ge houden, die onder leiding stond van dokter H. R. Pluiter en die goed be zocht was. De secretaresse, mej. G. v. Geffen bracht uitvoerig het jaarver slag uit. Het bleek, dat in het afge lopen jaar op allerlei terrein enorme activiteiten zijn ontwikkeld. De pen ningmeester, de heer J. Michael, kon melding maken van een flink batig saldo. In het bestuur voltrokken zich enkele wijzigingen; gekozen werden zuster P. Melse, en de heren H. D. Gil lissen, P. Westdorp; de Groot-Nibbe- link, Roelands en Strijken. Tot voor zitter werd gekozen dokter J. Zitman. Tot slot volgde een lezing van de pia nist Cor de Vries, waarna hij enkele stukken speelde. 0 Bijbelgenootschap op eiland Tholen ST. ANNALAND, 23 febr. Uit gaande van het Nederlands Bijbel genootschap Afdeling Eiland Tholen, zal op donderdag 28 februari a.s. een propaganda-avond gehouden worden in het Hollandhuis te Scherpenisse, des avonds om half acht. De heer Scheuing, secretaris van de afdeling Zeeland, zal een kort woord spreken, waarna enkele films worden ver toond. 0 MIDDELBURG, 22 febr. Het col lege van Ged. Staten schrijft aan Prov. Staten, dat het bij concentratie van polders of waterschappen gewenst is, dat het bestuur en het beheer van zee wering en oeververdediging voor een bepaald gebied in handen komt van *t bestuur van het nieuwe grotere water schap. De wet eist echter voor de waterke ring van een calamiteuze polder een afzonderlijk bestuur, deels uit de cal.- en deels uit de bijdragende polders ge kozen en ingericht naar de regels door de Prov. Staten vastgesteld bij alge meen reglement (voor de cal. polders of waterschappen in Zeeland). Nu het in het voornemen van de minister ligt eerlang de wet van "1870 te doen ver vangen mag niet verwacht worden, dat de minister nog een wetswijziging zal aanbrengen, door welke de eis van een afzonderlijk bestuur zou komen te ver vallen. G.S. hebben nu naar een op lossing gezocht om aan de gestelde eis van een afzonderlijk dijksbestuur te voldoen. Gedacht is aan de volgende oplos sing: het bestuur van het nieuwe grotere waterschap wordt belast met het bestuur en het beheer van de zeewering van de op te heffen vrije polders, alsmede met dat van de zee wering van de cal. polders. Het be stuur van het grotere waterschap treedt dan op voorhet grotere water schap en van de cal. polders. 0 Auto slipte te Krabbendijke KRABBENDIJKE, 22 fer. Daar de heer M. Maas vanmorgen ter hoog te van het Shellstation met zijn wa gen uit moest wijken voor een fietser slipte hij met zijn auto, kantelde en kwam in de sloot terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de auto werd licht beschadigd. Een kraanwagen van de fa. Louisse uit Goes sleepte de auto op het droge. Zeven wachthuisjes voor buspassagiers SEROOSKERKE, (W.), 22 febr. Het stond maar heel eenvoudig op de 22 punten tellende agenda, die de raad vanmiddag onder voor zitterschap van wnd. burgemeester Adr. Goedbloed heeft afgewerkt. „Inwilliging van een aanvraag ex artikel 50 van de Kleuteronderwijs wet". Maar het betekende, toen de raad er de goedkeuring aan gaf, dat Serooskerke een* nieuwe Chr. Kleuterschool krijgt! Het oude gebouw aan de Dorpsstraat verkeert in slechte staat en het kleuter schoolbestuur vind het terecht niet langer verantwoordelijk de meest prille van de schoolgaande generaties hier een onderdak te ver schaffen. De nieuwe school, die zal verrij zen aan de nieuwe straat, die de verbinding vormt tussen de Noord- weg en de Burgemeester Dregmans- straat (hiervoor is een wijziging van het uitbreidingsplan noodzakelijk geworden), krijgt twee lokalen, die tesamen plaats zullen bieden aan 52 kleuters. Tot oprichting van een openbare kleuterschool zal niet wor den overgegaan. WACHTHUISJES De raad nam nog een ander be langrijk besluit: het plaatsen van drie wachthuisjes voor de buspassagiers. Daar reeds eerder aan een voorstel tot het bouwen van drie van dergelijke huisjes goedkeuring werd verleend, maakt dat met elkaar zes! Op voorstel van de heer L. Jonge- pier (A.R.) werd zelfs in principe be sloten buiten deze laatste drie nog een vierde wachthuisje te bouwen. Hier voor is nog geen plaats aangewezen. De andere drie komen bij de Rijns- burgseweg, de Zwanenburgseweg en bij het barakkenkamp aan de Oost- kapelse weg. Hiervoor heeft de ge meente een krediet van achtduizend gulden beschikbaar gesteld. De aanbe steding zal onderhands geschieden, waarbij de plaatselijke aannemers zul len worden ingeschakeld. ONTEIGENING Minder prettig is het uiteraard al tijd, als de gemeentelijke overheid moet overgaan tot onteigening van be paalde percelen. Doch in het belang van de volkshuisvesting moest dit toch Instituut Volkshuisvesting en Stedebouw betrokken bij Deltaplan UTRECHT, 22 febr. Het Neder lands Instituut voor Vo:lkshuisvesting en Stedebouw heeft onder voorzitter schap van ir. F. Bakker Schut, zijn jaarvergadering gehouden. „Het instituut", zeide ir. Bakker Schut „heeft van oudsher op de bres gestaan voor de ruimtelijke planning bij de inpoldering van de Zuiderzee en zal ook in de toekomst ten nauwste betrokken worden bij de aanleg van nieuwe gebiedsdelen als de IJssel- meerpolders en Delta. Deze zomer in Middelburgs openluchttheater: i» Aan de rand van Middelburg in het fraaie stadspark „Toorenvliedt" ligt 't nog fraaier aangelegde openluchtthea ter van die naam. Toen Zeeland's to neeladviseur, de heer Jan L emaire jr. het openluchttheater zag, was hij, zo als men dat zegt „laaiend enthousiast". Het is dan ook bijna een vanzelfspre kendheid, dat hij bereid werd gevon den de artistieke leiding op zich te ne men van de op 3 januari j.l. opgerichte toneelgroep „De Openluchtspelers." Enige Middelburgse toneelliefheb bers namen het initiatief tot deze op richting; zij zouden het jammer vin den als het prachtige openluchtthea ter door Middelburgse krachten onge bruikt zou blijven. In de groep zullen tonelisten van „Het Middelburgs Dillettanten Toneel" leden van prot. chr. lekespelgroepen Ingezonden Mededeling (adv.) In de vorige eeuw waren de perfecte ruiters en amazones van het circus precies zo internationaal beroemd als vandaag de filmsterren. Vooral de amazones, de paardrijdsters dus, wer den toegejuicht door het publiek, be zongen door dichters, door schilders uitgebeeld. Er was natuurlijk veel naijver onder de schone rijdsters. Zo wekte omstreeks 1852 een zekere Miss Ella grote sensatie. Zij reed „pan- neau" en presteerde het daarbij om vlug en vlinderlicht achtereenvolgens door vijftig dichtgeplakte hoepels te springen en in het maken van salto- mortale's niet onder te doen voor de meest ervaren ruiteracrobaat. Alle andere vrouwelijke beroemdheden, die het nooit verder dan twintig hoepels hadden gebracht, verbleek ten bij dit bericht. En ziet, de afgunst deed wonderen: na korte tijd pres teerden alle dames hetgeen tot dan toe onmogelijk werd geacht, sprongen door meer dan vijftig hoepels, draai den salto's alsof het niets meer was. Pas toen lekte uit, dat de beroemde Miss Ella een verkleed jongetje was geweest. Dit is ook een van de tientallen kijk jes achter de schermen, waarover u kunt lezen in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleveran- cier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kantoor „Room- boteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaan de toegezonden onder rembours. Ver meld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaat jes ontvangt u gratis voor de rijks- botermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter.) Neem een pakje extra voor de zondag! en amateurs van de R.K. Toneelver. te vinden zijn. Op zaterdag 13 juli a.s. zal de pre mière gaan van „De Vrolijke Vrouw tjes van Windsor" van Shakespeare. Maandag 15 juli is de tweede op voering, dinsdag 16 juli juli de derde. Als „uitwijkdata" zijn vastgesteld (bij eventueel slechte weersomstan digheden van één der genoemde data) woensdag 17- en donderdag 18 juli. Zo hopen de openluchtspelers een traditie op te bouwen. Geestige, klas sieke openluchtspelen zullen worden ingestudeerd. Zo is er gedacht aan Langedijk, de Deen Holberg en „Adriaan en Olivier". Voor 1958 zal „De getemde feeks" op het repertoire worden genomen. Via subsidies, donaties en bijdragen hoopt men de uitvoeringen een zo ste vig mogelijke basis te geven. Half maart, begin april zullen de repetities beginnen. Voor een open luchtspel is een gr bot aantal spelers nodig. Daarom bestaat nog de moge lijkheid, dat velen aktief lid worden van de nieuw gevormde groep. Ook decorbouwers en technici zijn welkom. Het bestuur van „De Open luchtspelers" bestaat uit de heer P. Blaauw, voorzitter, mevr. L. Hornstra- Tichelman, secretaresse, de heer J. L. R. van Hecke, penningmeester, de heer H. J. Jongepier, vice-voorzitter en mevr. D. Scheltens-Koops, bestuurslid. 0 •s-HEER ABTSKERKE De Poel. De korfbalvereniging „De Poel" hield haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer P. Deurioo, dat het afgelopen jaar niet ongunstig was ge weest, doch desondanks enige terug gang moest worden geconstateerd in ledental en financiën. Dit laatste wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de lasten van het nood-veld. Thans is dan ook een nadelig saldo ontstaan. Het ledental is thans voor 2 senioren twaalftallen erg krap en breedvoerig werd dan ook gediscusieerd over een ledenwerfactie. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen, terwijl in de twaalftal-commissie werden benoemd Gerrit Minnaar en mej. Ina de Jonge. gebeuren met een perceel, dat behoort aan mej. J. E. Tak van Poortvliet. De heer H. Janse (C.H.) werd be noemd tot lid van het college van beheer van het Waterschap Weg schap Walcheren; de heer Jansa heeft deze benoeming onder voor behoud aangenomen. Zo gauw er een nieuwe burge meester wordt benoemd, zal hij hieraan zijn plaats in het beheers- college var. het Wegschap afstaan. Het voorstel om het raadsbesluit in zake toekenning van een kolentoeslag aan daarvoor in aanmerking komende personen in te trekken werd goedge keurd. Andere voorstellen, waaraan de raad zijn goedkeuring hechtte wa ren die tot niet-toetreding tot de ge meenschappelijke regeling ziektekos tenvoorziening-ambtenaren in Zee land, de niet-subsidiëring van de Stichting vorming Bedrijfsjeugd „De Zonnebloem" en de toetreding tot de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeen ten. De wnd. burgemeester hield aan het begin van de vergadering een korte nieuwjaarsrede, waarin hij het ver scheiden van burgemeester P. Dreg- mans memoreerde. Op het kleedhokje na kwam in 1956 het sportveld gereed. Er werd in het afgelopen jaar ook een plan opge maakt voor de aanleg van een nieuwe riolering alsmede de bouw van een zuiveringsinstallatie. Hierover werd tot op heden niets vernomen, evenals over de acht woningen, die de ge meente zijn toegezegd. Namens de raadsleden richtte de heer M. Izeboud (A.R.) zich in een dankwoord tot de heer Goedbloed. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de wnd. gemeentesecreta ris, de heer J. J. Verhage, die dit jaar voor de opgave werd geplaatst voor de eerste maai de gemeentebegroting op te stellen, deze zonder op- of aan merkingen van Ged. Staten terugont ving. Een tien dus voor de nog jeug dige Verhage! 0 KAPELLE, 22 febr. De oproep van de plaatselijke afdeling van de Bond van Oudstrfjders om geld en goede ren bijeen te brengen voor het ver zenden van pakketten naar Honga rije, heeft weerklank gevonden in Kapelle. Vele pakketten zijn deze week reeds verzonden en een grota voorraad goederen ligt nog te wach ten op verzending. Boven verwachting is alles gegaan, zo vertelde ons de heer J. Staal, de man van deze pakkettenactie. Vooral ook door de voortreffelijke medewerking van mevrouw v. d. Maas uit Biezelinge, zelf een Hon gaarse. Thans echter beginnen er zorgen ta komen voor de Bond van Oudstrij ders die zich heeft belast met deze actie, want er is wel genoeg om in de pakketten te doen, maar het geld om het te verzenden is op; een pak ket van 10 kg kost 6,95 aan vracht. Zeker 50 pakketten liggen op het ogenblik weer gereed voor verzen ding. Tot nog toe vonden zij steeds opnieuw weer mensen die hen hiel pen maar het wordt nu toch wel moeilijk. Een belangrijke factor is verder dat de tijd geweldig dringt want op 1 maart gaan de invoerrechten flink naar boven. De heer Staal en zijn mannen hebben echter goede hoop dat zij voor deze datum het grootste deel van hun pakketten weg heb ben. De inhoud wordt zoveel mogelijk ge lijk verdeeld. Er gaan wat levens middelen in en verder kleren en schoeisel. Wij vernamen dat deze pakketten gaan naar particuliere adressen in Hongrije. Als het pakket in de betreffende plaats is aange komen moet de geadresseerde op het postkantoor komen. In zijn of haar aanwezigheid wordt het uitgepakt en als er dan geen gevaarlijke in houd in zit krijgt men het mee. Bezwaar tegen wijziging reglement polders MIDDELBURG, 22 febr. Tegen het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het Reglement voor de cal. polders of waterschappen is een bezwaarschrift ingediend door de besturen van de wa terkering van de cal. polders Hoofd plaat en Thomaes, zo schrijft het col lege van de G.S. aan P.S. Het bezwaar van de polders als zou de wijziging in strijd zijn met de wet van 1870 kan 't college niet onderschrijven. Het be zwaar, dat de rechten op bijdragen van rijk en provincie in de tekorten van de cal. polders verloren zouden gaan kan het college eveneens niet delen, daar, zolang de wet-1870 blijft, geen wijzi ging komt in de financiële positie der cal. polders. Ged. Staten zien dan ook geen aanleiding om het voorstel te wij zigen. 0 De Haarlemse rechtbank heeft de 52- jarige bloembollenkweker Th. P. P- uit Nieuw-Vennep veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende tien jaar, wegens het besturen van een auto, ter wijl hij onder invloed van drank ver keerde.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2