Eerste kunstmaan gaat nog zomer het luchtruim in deze Voor en tegen gemeenschappelijke markt Landelijk plan tol bestrijding van abortus Bang bij rundvee Moet economische druk worden uitgeoefend op Israël PHI UPS .Infraphil' Spectaculaire eerste stap op weg naar de ruimtevaart Toen de verenigde sta ten anderhalf jaar geleden besloten een aantal aardsatel- lieten te lanceren was het duide lijk, dat iets groots zou worden on dernomen. Niemand wist precies hoa zo'n toestel ontworpen en ge bouwd moest worden en dat was al niet anders met de raket, die zou worden gebruikt om deze „maan" de ruimte in te slingeren. De kunstmaan diende klein en licht van gewicht te zijn, maar een groot aantal instrumenten moest er in onder kunnen worden ge bracht die de gegevens, die op een hoogte van ongeveer 480 kilometer boven de aarde verkregen zouden worden, konden registreren en naar de waarnemingsstations op aarde uitzenden. DE VANGUARD Kankerbestrijding vraagt grote aandacht Juwelendiefstal in Utrecht en Den Haag Scherpe reactie in Duitsland Gevangene ging in verloftijd inbreken Geen eenstemmigheid t.a.v. te nemen maatregelen De WAPENS ZWIJGEN momenteel in het Midden-Oos ten, doch dit wil nog allerminst zeggen dat de strijd ln dit gebied nu achter de rug is. Er wordt een diplomatiek gevecht geleverd, waarbij zwaar geschut wordt gebruikt. De Veiligheidsraad heeft besloten dat Israël zijn troepen uit het gebied van Gaza moet terugtrekken, maar de Israëliërs voe len daar weinig voor, tenzij garanties worden gegeven voor de vrije vaart van Israëlische vaartuigen door de Golf van Akaba. In feite negeert Israël op het ogenblik dus de be sluiten, die door de volkerenorganisatie zijn genomen en deze organisatie zit met het geval hoe men de zaak ook wendt of keert lelijk in de maag. Wekelijkse publikatie kosten levensonderhoud Vrijdag 22 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 a De ,,Vanguard"-raket nadert zijn voltooiing NEW YORK, 21 febr. Een van de vreemdste voorwerpen, die ooit aan een mensenbrein ontsproten zijn een kunstmaan nadert zijn voltooiing. Binnen enkele maanden zal deze door mensenhanden vervaardigde „maan" worden gelanceerd naar een hoogte, waar nog slechts sporen lucht aanwezig zijn en de damp kring overgaat in de „lege" ruimte. Langs de onmetelijke hemel zal hij vervolgens de aarde blijven omcirkelen een van de meest spectaculaire proefnemingen, die tijdens het internationale geofisisch jaar (I.G.Y.) 1957—58 zullen worden verricht. Blijven cirkelen De raket zou de satelliet tot deze grote hoogte moeten opvoeren en deze een snelheid moeten meegeven, waar door deze maan met een snelheid van omstreeks 29.000 kilometer per uur zou blijven cirkelen. Zou de snelheid kleiner zijn dan zou de bol weer te rugvallen, maar wanneer de snelheid nog hoger zou zijn dan zou er van een „maan" geen sprake meer zijn en zou de bol in de ruimte verloren gaan. De Vanguard-raket heeft geen vinnen en is 22 meter lang. Gewicht: 11 ton (inclusief brandstof). Max. snelheid 29.000 km/uur. Vlieghoogte: 480 km. Thans zjjn omhulsels voor twee kunstmanen voltooid, de Instrumenten zijn samengesteld en worden ln de omhulsels aangebracht, terwijl proe ven zfln genomen met de eerste trap van de drietaps-raket, die voor het lanceren van de raketten zal worden gebruikt. Een bol De eerste satelliet die zal worden afgeschoten is een bol van 51 centi meter diameter met een gewicht van Een „beleidsplan" voor 1956—1960 Alleen dan geeft een bijbehandeling van kanker kans op succes, wanneer zij in een vroeg stadium van de ziekte wordt aangevangen. Daartoe is nodig, dat patiënten zich vroeg tot een arts wenden en dat het onder zoek op zo hoog mogelijk peil wordt gebracht. Dit werd gezegd op een dezer dagen te Amsterdam gehouden persconfe rentie van de landelijke organisatie voor de kankerbestrijding, waarin alle organen, die zich met deze ma terie bezig houden, als de drie kruis verenigingen, de Kon. Mij tot bevor dering van de Geneeskunst, de zie kenfondsen en de centrale kanker registratie samenwerken. Deze landelijke organisatie heeft thans een „beleidsplan 19561960" opgesteld. Het aantal van twaalf thans in ons land werkzame behandelingscentra zal beperkt moeten worden, om voldoen de ervaring op te doen over alle vor men van kanker. Deze centra zullen tot zo groot mogelijke onderlinge samenwerking moeten komen, o.a. om steeds over de best bereikbare combinatie van bestrijdingsmiddelen te kunnen beschikken. De in 1952 begonnen landelijke kankerregistratie zal krachtig wor den bevorderd. Daar ons land niet over voldoen de kankeronderzoekers beschikt, zal de vorming daarvan ernstig worden gestimuleerd, o.a. door het beschik- baarstellen van beurzen. De voorlichting aan het publiek wordt een belangrijk punt geacht. Men ontveinst zich niet, dat niet- totaal-verantwoorde publikaties dik wijls niet te vervullen verwachtingen wekken en dus tot ernstige teleur stellingen leiden. In dit verband wees de leider der persconferentie, prof. dr. L. B. W. Jongkees op de nog niet af gesloten onderzoekingen naar de the rapieën van de Nederlandse artsen Van Everdingen en Moerman. De kosten voor de kankerbestrijding die uit het Koningin Wilhelminafonds betaald worden, worden voor de pe riode 19561960 geschat op l/t tot 2 miljoen gulden per jaar. negen en driekwart kilo. Het omhul sel weegt slechts twee en een derde kilo en is vervaardigd van magnesium, dat aan de buitenzijde bedekt is met dunne lagen koper, zink, nikkel, zil ver en tenslotte zuiver goud, door deze lagen zullen de instrumenten worden beschermd tegen de hitte van de zon en tegen de kou, wanneer de bol zich langs de van de zon afgekeerde zijde van de aarde beweegt. Van binnen wordt de glanzende bol gevuld met instrumenten, die wel klein zijn, maar met grote nauwkeu righeid aantekening houden van de krachten, die op die grote hoogte heer sen en hun invloed op onze planeet uitoefenen. De geleerden zullen daarmee in staat zijn kennis te nemen van de tempe ratuur, luchtdruk, kosmische stralen, ultraviolette straling, zwaartekracht, meteorieten, enz. Tijdens zijn tocht rond de aarde zal de satelliet met be hulp van bijzondere instrumenten sei nen naar de aarde uitzenden, waar deze door ongeveer 25 ontvangstations, die over de gehele aardbol zijn ver spreid, zullen worden opgevangen. Al le gegevens, die tijdens de proefne mingen met de satellieten worden ver kregen, zullen aan alle landen ter ken nis worden gebracht. Drie „trappen" De kunstmaan zal worden gelanceerd in de staat Florida, te Cape Carnaval. De Vanguard bestaat uit drie delen, die trappen worden genoemd. Door middel van de eerste trap wordt de satelliet gebracht op een hoogte van 58 kilometer. Hij heeft dan een snelheid van ongeveer 1650 meter per seconde. Op het moment dat de eerste trap in zee wordt afgeworpen, wordt de tweede trap aangestoken en deze brengt de bol in een gebogen lijn opwaarts tot een hoogte van 225 kilo meter (de snelheid is dan gestegen tot bijna 4100 meter per seconde). Op een hoogte van ruim 410 kilometer wordt ook de tweede trap afgeworpen. De'zijn gestolen. derde brengt de satelliet tenslotte tot een hoogte van 480 kilomeer en in zijn baan rond de aarde houdt de satelliet dan een snelheid van omstreeks 29.000 kilometer per uur. Eerste stap Aangezien een dergelijke vlucht tot dusver nog nimmer is beproefd zal meer dan een satelliet gelanceerd moe ten worden, al-uorens dit experiment tot een volledig succes kan worden. De geleerden, die met de uitvoering van het project Vanguard zijn belast, vertrouwen er evenwel op, dat binnen een jaar een gouden bol diep in het firmanent elke 90 minuten een volle dige baan rond de „moeder"-planeet zal beschrijven een eerste stap op de lange weg naar de verovering van de ruimte. Internationale bende? 's-GRAVENHAGE, «1 febr. Gister hebben twee personen voorzover be kend, een man en een vrouw, zowel in Utrecht als 's-Gravenhage b(j grote ju- wellerszaken een kostbare ring ont vreemd. De politie vermoedt dat zjj in ternationale juwelendiefstallen plegen, en van Hongaarse nationaliteit zijn. Hun systeem Is, zich uit te geven voor kopers, vele kostbare sieraden te laten tonen en hieruit ongemerkt een greep te doen. Gistermorgen brachten zij een be zoek aan een grote juwelier in de Hoogstraat te 's-Gravenhage, vanwaar zij zonder te betalen een platina, met briljanten ingezette ring ter waarde van ongeveer 1800 gulden meenamen. Daarna ontvreemden zij in Utrecht bij een juwelier een diamanten ring ter waarde van f900. Het schijnt dat zij deze diefstallen enige malen achter elkaar plegen, om daarna voor een tijdlang met de noor derzon te verdwijnen. Bij een van deze zaken werd de man, die gebrekkig Duits sprak, her kend als een persoon die ook ln 1955 een bezoek aan deze zaak gebracht zou hebben. Toen werd niets vermist, hoe wel in die tijd eveneens bij een juwe lier in 's-Gravenhage kostbaarheden Ingezonden Mededeling (Adv.) Rock o Roll in de Hofstad. Dans om de schatkist. Alle sigaretten straks een duppie per pakje meer. Tob niet beste vrienden, maar blijf waar voor uw geld kiezen, dusLexington ivan America's Best Tobaccoï. Britse koningspaar weer naar Engeland LISSABON, 12 febr. (Rtr.) Ko ningin Elizabeth van Groot-Brittannië en de Hertog van Edinburgh zijn, na een staatsie-bezoek van vier dagen aan Portugal, donderdag per vliegtuig van Lissabon naar Engeland vertrokken. Zij zullen een tussenlanding maken in Oporto en daar twee uur blijven. Herdenking Willem Pijper 's-GRAVENHAGE, 21 febr. In 't gemeentemuseum te 's-Gravenhage wordt in samenwerking met het comi té ter herdenking van de tiende sterf dag van Willem Pijper een tentoon stelling over deze Nederlandse com ponist voorbereid. De tentoonstelling wordt van 2 tot en met 13 maart in het museum gehouden. 0 9 Radio-Peking heeft meegedeeld, dat de sterrenwacht van Nanking vier kleine planeten heeft ontdekt. De nieuwe Westduitse wet op de krijgstucht kent niet meer de celstraf op water en brood. Deze wet is don derdag door de bondsraad goed gekeurd. Ingezonden Mededeling (Adv.) ■:o eo j 5o°V„v Spierstijfheid Philips „Infraphil" topprestatie! PHILIPS „Infraphil" bij de sport: grotere prestaties, sneller fitl met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verstuikin gen, verwondingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en wintervoeten. BONN, 21 februari. B\j de beoor deling van de te Parjjs genomen be sluiten over de gemeenschappelijke markt botsten woensdag in WEST- DUITSLAND de meningen van regerings kringen en oppositie sterk. De Christelijk- democraten juichen de gemaakte afspra ken onder de tegenwoordige wereldpoli tieke vooruitzichten toe. De sociaal-demo craten zijn echter van mening, dat „Bonn het gelag in Afrika zal moeten betalen" Zij vrezen ook, dat de deelneming van West-Duitsland aan de gemeenschappe lijke markt van de „koloniale-mogendhe den" de zonegrens van het verdeelde Duitsland ook nog tot een douane-grens zal doen worden. Ook de vrije democraten verklaren, dat zij de nieuwe verdragen in het parlement niet zullen goedkeuren. Door het vaststel len van hoge douanetarieven binnen het nieuwe marktstelsel zal de concurrentie- mogelijkheid van het Duitse bedrijfsle ven te lijden krijgen. Door de voorgeno men harmonisatie op sociaal gebied tus sen de deelnemende landen wordt het Westduitse loon- en prijsstelsel in gevaar gebracht. Ook zou West-Duitsland onnodig in de Franse koloniale politiek betrokken kun nen worden. Ook woordvoerders uit landbouwkrin- gen lieten woensdag scherpe critiek ho ren op het betrekken van de Franse over zeese gebieden in de gemeenschappelijke markt. De president van de Westfaalse landbouwersbond verklaarde, dat het te ROTTERDAM, 21 febr. De recht bank te Rotterdam heeft vanochtend de 36-jarige machinist J. J. V. con form de eis veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenistraf met af trek. In November had hij uit een woning in 's-Hertogenbosch o.m. een gouden horloge, met diamanten bezet, meege nomen en in Rotterdam had hij nog enkele pogingen tot inbraak gedaan. Dit alles, nadat hij een dag verlof uit de gevangenis had gekregen. zware slag is voor de belangen van de Duitse landbouw. Het daarmede nagestreefde doel van rechtvaardige lonen voor de Engelse func tionarissen hebben de bereikte overeen stemming met grote instemming ontvan gen. Zij verklaarden, dat, hoe groter de overeenstemming over deze onderwerpen tussen Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden is, des te beter de kansen zijn op verwezenlijking van het Engelse voorstel, tot het scheppen van een ruimer vrijhandelsgebied voor industrieprodukten in West-Europa. Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van financiën verklaarde daaren tegen met betrekking tot de opneming van de overzeese gebieden in de gemeenschap pelijke markt en het vormen van een in vesteringsfonds voor de ontwikkeling van die gebieden: „wanneer het zou beteke nen, dat aan de overzeese gebieden nieu we preferentiële rechten zouden worden verleend, waarvan het Engelse gemene best en de Engelse overzeese gebieden uitgesloten zouden zijn, wij slechts een kritiserende houding zouden kunnen aan nemen" In kringen van de politieke meerder heid in Italië, met name in liberale krin gen, is men voldaan over het bereikte. Men wacht echter af, tot men bijzonder heden van de overeenkomst kent, ten einde te kunnen vaststellen in hoeverre rekening is gehouden met de voornaamste Italiaanse bezorgdheden, in het bijzonder met die ten aanzien van landbouwvraag stukken en de deelneming van de over zeese gebieden. In kringen van het Japanse bedrijfsle ven verwacht men, dat de gemeenschap pelijke Europese markt op de duur nade lige gevolgen zal hebben voor de Japan se uitvoer naar Europa en Zuid-Oost-Azië. Volgens deze kringen zal de vorming van een gemeenschappelijke markt, die ongeveer 160 miljoen Europeanen omvat, leiden tot discriminerende tarieven te genover de niet-deelnemende landen. In dien de landen van de gemeenschappelij ke markt goedkoop grondstoffen van el kaar kumien verkrijgen, dan zullen zjj op de markten in het Nabije en Midden- Oosten en Zuid-Oost-Azië kunnen door dringen met goedkopere goederen, die de thans door Japan geleverde goederen scherpe concurrentie zullen aandoen. Groepen uit het Japanse bedrijfsleven zullen binnenkort de regering verzoeken tegenmaatregelen tegen de landen van de gemeenschappelijke markt uit te werken. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, 21 febr. Het landbouw schap heeft in zijn vergadering van uitvoeren van een landelijk plan tot vrij making van de rundveestapel van de ziekte, die bekend staat als Abortus Bang. Het plan is opgesteld in nauw overleg met de Gezondheidscommissie voor Die ren. De heffingsverordening, die hierbij als instrument zal worden gebruikt, gaat behoudens goedkeuring van de S.E.R. in op I mei 1958. Het plan maakt onderscheid tussen een A.B.R.-vrij rundveebeslag en een abortus- vrij beslag. Onder het eerste verstaat men een beslag, dat bij drie achtereenvolgende kwartaalonderzoeken van de melk nega tief is gebleken. Abortus-vrij is een vee- beslag eerst, nadat alle runderen bij een bloedonderzoek negatief zijn gebleken. Eigenaars van een A.B.R.-vrij vaebeslag vallen in 1958 reeds niet onder de heffing. In 1959 worden echter alleen de eigenaars van een abortus-vrij veebeslag van de heffing vrijgesteld. Zij, die wel onder de heffing vallen, kunnen aan de Gezondheidsdienst toezeg gen, dat zij hun vee jaarlijks aan een bloedonderzoek en een individueel melk- onderzoek zuilen onderwerpen. In dat ge val zullen zij de hun opgelegde heffing terugbetaald krijgen, indien hun veebe slag voor 1 mei 1963 abortus-vrij is. Vee houders, die zich niet tot dit onderzoek verplichten, krijgen de opgelegde heffing slechts terug, als hun veebeslag twee jaar eerder, dus voor 1 mei 1961, abortus-vrij wordt bevonden. Voor de eerstbedoelde groep bedraagt de kwartaalheffing ƒ1,25 per rund en voor de laatste categorie 2,50 per rund. Tot 1 mei 1959 kunnen de Eisenhower zii mei moeilijk probleem Moeten nu economische sancties op Israël worden toege past? Moet dit land worden gedwongen aan de eisen van de volkerenorganisatie tegemoet te komen. Ja, zeggen diverse landen. „Het staat nog te bezien", zeggen anderen en hier mede is voor de zoveelste keer vastgesteld, dat de vertegen woordigers der volkeren wel besluiten kunnen nemen, doch dat het logische gevolg daarvan nog niet is, dat deze besluiten ook worden uitgevoerd. De Verenigde Naties hebben ook uitspraken gedaan ten aanzien van het Russische optreden in Honga rije, doch de Sowjets hebben ge daan alsof hun neus bloedde. ZJj hebben zich van het praten, van het stemmen en van het aanvaar den van resoluties in de V.N. niets aangetrokken en zyn rustig (of eigenlijk onrustig) doorgegaan met het Hongaarse volk onder de com munistische knoet te brengen. Hef gesprek van de dag Nu Is daar de kwestie Israël. In het verleden heeft Israël uitermate veel ellende ondervonden van de Egyptische commando-troepen, die vanuit het gebied van Gaza over vallen deden op Israëlisch gebied. Dat moet uit zijn, heeft de Veilig heidsraad gezegd. Goed en best, zegt Ben Goerion, de premier van Israël, maar wie geeft mij de ga rantie, dat wij ook werkelijk geen last meer zullen, hebben van de strijdlustige Egyptenaren? En daar om voelt Ben Goerion maar het meest voor het bezet houden van de strook van Gaza. Beter één vo gel in de hand, dan tien in de lucht, of overgezet zijnde, beter zeker van de strook van Gaza, dan vage beloften. Nu heeft president Eisenhower, die kennelijk met het geval in zijn maag zit, verklaard dat Israël vertrouwen moet hebben op een goede afloop. Dat is mooi gezegd, maar het verleden geeft Ben Goerion en zijn ministers nu niet bepaald veel aanleiding om vertrouwen te koesteren. Ook het optreden van de V.N. ten aanzien van Hongarije geeft de Israëlische regering niet de overtuiging dat, mocht er in de toekomst eens wat mislopen, de V.N. de zaak wel „even" zullen opknappen. Verdeeld Eisenhower heeft, zoals wij gis teren hebben bericht, met Congres leden gesproken over het nemen van sancties tegen Israël en heeft moeten constateren, dat men het er in Amerikaanse regeringskringen niet over eens is, welke houding ten aanzien van Israël moet worden ingenomen. De leider van de demo craten in de Amerikaanse senaat heeft scherpe kritiek uitgeoefend op de verklaring van Eisenhower dat de Verenigde Naties geen keuze hebben en druk moeten uitoefenen op Israël. Opmerkelijk is het dat Eisenhower wel heeft gesproken over het eventueel nemen van sancties tegen Israël, doch niet heeft verklaard, wélke vorm die sancties moeten hebben. In feite heeft Eisenhower slechts een schot gelost, een schot in de lucht even wel. Achtergrond Achter dit alles zit niet alleen het feit, dat de publieke opinie ln de Verenigde Staten verdeeld Is en dat men zeer veel begrip voelt voor het Israëlische standpunt, doch Eisenhower is er ook allerminst onwetend van, dat in de afgelopen weken Ben Goerion niet heeft stil gezeten. Hij heeft zyn tijd nuttig gebruikt en op diplomatiek niveau is door Israël een grote activiteit aan de dag glegd. Uitvoerige redevoeringen zijn er niet gehouden, enorme leuzen zijn niet aangeheven, doch ambassa deurs van de Israëlische regering hebben bezoek gebracht aan tal van staatslieden vooral in Zuid- Amerika om over de verhoudin gen in het Midden-Oosten onder vier ogen te spreken. Wat er allemaal is bedokterd door deze ambassadeurs en of zij veel succes hebben gehad met hun pogingen de regeringen van het goed recht van Israël te overtui gen is niet bekend geworden. Wel echter, dat menig land veel sym pathie koestert voor Israël en dat men Nasser allerminst beschouwt als een man, op wiens beloften valt te bouwen. In dit licht bezien, valt het te begrijpen, dat Eisenhower zich een tikkeltje op de vlakte houdt. Hij wil op goede voet staan met de Arabische landen en met Israël, hij wil vrede in het Midden-Oosten, maar hij zal er ook niet voor voe len in de eerstvolgende debatten in de V.N. een nederlaag te lijden. t Britse autoriteiten hebben op ver zoek van het internationale rode kruis deze organisatie toestemming ver leend vertegenwoordigers naar Kenia te zenden voor een onderzoek naar de kampen waar opstandelingen ge vangen worden gehouden. tot de tweede categorie willen behoren. Dit hangt dus uitsluitend af van hun al dan niet bereidverklaring tot een perio diek onderzoek van hun veestapel. Voor Zeeland is, zoals bekend, reeds een verordening tot bestrijding van abortus Bang afgekondigd. Deze is thans door de minister goedgekeurd en treedt, voorlopig alleen voor Tholen en Walcheren, in wer- veehouders kiezen, of zij tot de eerste of king op 1 maart a.a. 's-GRAVENHAGE, 20 febr. Het Tweede Kamerlid Burger heeft schrif telijk aan de minister van economisch® zaken gevraagd, of deze in verband met de wenselijkheid, de gevolgen van de huidige prijsontwikkeling snel te kunnen, beoordelen, bereid is, te be vorderen, dat prijsindexcijfers van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders wekelijk» worden gepubliceerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3