Israel vastbesloten zich te verzetten tegen discriminatie Prinses Beatrix Beschermvrouwe der landelijke ruiters Wordt door de Ver. Naties geen dubbele maatstaf aangelegd? Egyptische uitleg! Soekarno's conceptie ter redding van de democratie in Indonesië Gemeentelijke investeringsbepei'king betreurenswaardig „Prijs der agressie" geweigerd Slavernij in hei Midden-Oosten Justitie treedt op tegen voetbalpools Vijfjarig meisje door vallende steen gedood Een nationale Raad waarin alle partijen vertegenwoordigd Beroep op Regering om lagere organen steun te verlenen Engeland vermindert troepen in Duitsland Plechtige installatie te Utrecht Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dijkstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12e Jaargang No. 3635 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de smit Vrijdag 22 februari 1957 r >1. KUNSTMAAN IN LUCHTRUIM (zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.39 u., onder 18.08 u. Maan op 3.56 u., onder 12.20 u. Hoogwater zaterdag 23 februari: Vlissingen: 8.51 u. 1.40 m., 21.45 u. 1.26 m. Terneuzen: 9.15 u. 1.58 m., 23.36 u. 1.44 m. Wemeldinge: 10.12 u. 1.24 m.f 23.07 u. 1.18 m. Zierikzee: 9.54 u. 1.08 m., 22.48 u. 0.99 m. Ben Goerion legt verklaring af voor parlement LONDEN, 21 februari. Reuter. Premier David ben Goerion van Israël heeft volgens de Israëlische radio in het parlement verklaard, dat zijn regering een nieuwe poging zal doen om met de Verenigde Staten tot overeenstemming te komen over de kwestie van de terug trekking der Israëlische troepen van Egyptisch grondgebied. Ben Goerion begon zijn verklaring met te zeggen, dat alle pogingen tot discriminatie jegens Israël en het opleggen van eenzijdige beslis singen op vastberaden verzet zullen stuiten. „Als de V.N. niet voor alle leden dezelfde maatstaf aanleggen, on dergraven zij haar eigen morele basis. Wij blijven in het menslijke geweten geloven en doen een beroep op de Amerikaanse regering en alle vrienden van vrede en recht in de wereld ons te steunen en het volk van Israël te helpen zijn internationale rechten, soevereine ge lijkheid, vrede en veiligheid te verkrijgen", aldus de premier. zijn troepen uit het gebied van de Golf van Akaba terug te trekken als de vrije scheepvaart gewaarborgd wordt door de aanwezigheid van V.N.- troepen gedurende de tijd dat er nog geen vredesregeling met Egypte tot stand is gekomen." Prijs van agressie Wat Gaza betreft zei de premier, dt dit nooit rechtens van Egypte is geweest, maar dit in feite geworden is dcoi een militaire campagne. „Wij verwonderen ons erover, dat de grote mogendheden Israël „de prijs van de agressie" weigeren, die aan Egypte wel werd toegestaan. De bezetting van Gaza was van vitaal belang voor de veiligheid van Israël. Volgens Ben Goerion is Gaza zowel economisch als geografische een deel van Palestina. Israël zou geen terug keer naar de „sta'us quo antex" in de strook van Gaza toestaan. De Israëlische premier zei tenslotte dat Israël bereid is zo goed mogelijk mee te helpen aan de oplossing van het vraagstuk der Palestijnse vluchte lingen. Geen land ter wereld heeft meer respect voor de Ver. Staten en de Ver. Naties dan Israël, aldus de premier, maar men moet zich afvragen of de V.N., bijgestaan door de V.S., niet een dubbele maatstaf aanleggen één voor de Egyptische „dictatuur" en een andere voor „de democratie van Is raël". Niet alleen „Mocht zich een catastrofe voordoen en zouden internationale factoren di rect of indirect ten goede komen aan de bedoelingen die de Arabische heer sers en hun bondgenoten tegen Israël koesteren, dan zullen wij zo'n toestand niet lijdelijk aanvaarden, maar er weerstand aan bieden met alle morele kracht waarover wij beschikken. Ik geloof dat wij in deze strijd niet alleen staan". Sprekend over „de voortdurende schending van de bestandsovereen komst door Egypte en het belem meren van de Israëlische scheep vaart in de Golf van Akaba", zei premier Ben Goerion: „Al die jaren hebben de V.N. en de V.S. niets ge daan om de beginselen van het V.N.- handvest te beschermen en om te voorkomen dat Egypte het interna tionale recht schond. Voor het eerst na acht jaar hebben wij nu vrije vaart in de Golf van Aka ba. Israël heeft zich bereid verklaard PARIJS, 22 febr. Reuter. De al- mene vergadering van de Franse Unie, heeft in een verslag bij de Franse re gering op aangedrongen Franse bur gers te helpen, die trachten de slaver nij in landen van het Midden-Oosten te ontvluchten. In het verslag werd Saodie-Arabië beschreven als een ge bied waar „slavernij en onwaardig ver keer tussen mensen op zeer uitgebrei de schaal voorkomen". Er werd voorts gewag gemaakt van het geval van een 31-jarige Senegalese vrouw, die aan een Saoedi-rAabische minister was verkocht. In het verslag werd een schatting van een V.N.-commissie aan gehaald, volgens welke 450.000 perso nen in Saodie-Arabië niet vrij zijn (één op de twintig inwoners). DEN HAAG, 21 febr. Van de zijde van het ministerie van justitie wordt ons het volgende medegedeeld: „De justitie zal optreden tegen voetbalpools, nu de om standigheden, die er toe hebben geleid om de in december 1956 aangekondigde justitiële maatregelen enige tijd uit te stellen, niet meer aanwezig zün." Een aanstaand ingrijpen van de minis ter in de aangelegenheid van de voetbal pools werd vrij algemeen tegemoet ge- zién. Men zal dus eerlang een aantal pro cessen kunnen verwachten, die echter nog niet deze week aanhangig zullen wor den gemaakt. Er moeten immers, voor men hiertoe overgaat, allerlei voorberei dende maatregelen worden getroffen en ook zal op verschillende punten contact door bet ministerie moeten worden opge nomen met de ambtenaren van het O.M., wat enige tijd zal vergen. Het schijnt voor de hand te liggen, dat de gevallen, waarin van de ernstigste schendingen van de loterijwet sprake is, het eerst zullen worden aangepakt. DE BILTZEGT: Opklaringen Op de meeste plaatsen droog weer en aanvankelijk opklaringen. Overwegend matige wind tussen z.w. en z.o. Dezelf de of iets hogere middagtemperaturen. Plaatselijk zullen gladde wegen voorkomen in Zeeland, N.-Brabant en Gelderland. Staking in New York duurt voort NEW YORK, 21 febr. AFP. De 25.000 havenarbeiders te New York hebben donderdag geweigerd weer aan het werk te gaan, uit solidariteit met de stakers in Baltimore en Hampton Roads in Virginia. Zij zullen het werk pas hervaten, wanneer er nieuwe con tracten met de werkgevers van Balti more en Hampton Roads gesloten zijn. Eigenzinnige raket „op hol" ALAMAGORDO, (Nieuw Mexico, V.S.), 21 febr. Reuter. Een raket van het type „Matador" der Amerikaanse luchtmacht is donderdag op haar vlucht buiten controle geraakt van haar basis te Alamagordo in de Ame rikaanse staat Nieuw Mexico en in on bekende richting op eigen houtje door gevlogen. Twee straaljagers trachten de eigenzinnige raket op te sporen en haar onschadelijk te maken. 0 ZWOLLE, 21 febr. Een vijfjarig meisje Willie Nieuwenkamp is vanmiddag in Zwolle om het leven ge komen, door dat zij getroffen werd door een steen, die van de watertoren op de Turfmarkt viel. Het meisje liep daar juist onder toen zij samen een zusje en enige vriendinnetjes op weg was naar de kleuterschool. Het zusje liep schaafwonden op. De steen (40 cm in 't vierkant) viel van een hoogte van 25 meter en was blijkbaar losgeraakt van een steunpunt vlak onder de dak rand van de watertoren. 0 9 Te Ouddorp is het tweejarig zoon tje van J. S. in een dicht bij de ouder lijke woning gelegen sloot verdron ken. Nieuwe parlementaire periode in Polen Verschil van mening over Cyprus NEW YORK, 21 febr. Reuter Op de vierde dag van het debat over Cy prus in de politieke commissie van de V.N. heeft de Belg De Thier als zijn mening te kennen gegeven, dat de V.N. niet het recht hebben in deze tussen beide te komen, omdat het een bin nenlandse aangelegenheid van Enge land betreft.. De Egyptenaar Loefti daarentegen was van mening, dat Cyprus zelfbe schikkingsrecht toekomt. De Soedanese minister van buitenlandse zaken sloot zich daarbij aan. CAIRO, 21 febr. Reuter. Het Egyptische persbureau voor het Mid den-Oosten, dat door de regering wordt gesteund, heeft donderdag een gedeel telijke tekst van president Eisenhowers toespraak over het Midden-Oosten ge publiceerd onder de kop „veroordeling van Israël in de gehele wereld". Het persbureau maakte echter geen melding van die gedeelten van de rede, waarin wordt gesproken over de vrije vaart voor Israëlische schepen in de Golf van Akaba en het Suezkanaal. Verlichting voor richtingaanwijzers Na elf jaar „import" DJAKARTA, 21 februari. ANP. In zfjn aangekondigde toespraak over de regeringsvorm voor Indonesië heeft president Soekarno donderdagavond verklaard, „dat de Westerse democratie niet past bij de Indonesische repu bliek". De Westerse vorm van parlementaire democratie, zoals deze door In donesië is aanvaard bij de proclamatie van de onafhankelijkheid, thans elf jaar geleden, is, aldus Soekarno „geïmporteerde democratie en niet van ware Indonesische democratie". President Soekarno zeide dit toen hij in zijn paleis te Djakarta, in een bijeenkomst met politieke leiders, een uiteenzetting gaf van zijn „conceptie ter redding van de democratie in In donesië". Hij verklaarde verder, dat Indonesië een regeringssysteem op nieuwe grondslagen nodig heeft. Tot deze slotsom was Soekarno, zeide hij, gekomen na elf jaren van onstabiele regeringen, die alle faalden bij gebrek- aan gezag. Conceptie De Westerse opvatting van parle mentaire oppositie is niet het juiste systeem voor Indonesië, daar zij in druist tegen de geest van het Indone sische volk, aldus Soekarno, die zijn volk uitnodigde „de voorlopige grond wet te herzien" en instemming te be tuigen met zijn conceptie. Deze conceptie, aldus zette de pre sident nader uiteen, voorziet in de vorming van een nieuw kabinet en de instelling van een „nationale raad". Alle partijen, die thans in het parlement zitting hebben, moe- In Warschau hebben de nieuwgekozen afgevaardigden van de Poolse regering tijdens de eerste zitting van de nieuwe Sejm, het Poolse parlement, de eed afgelegd. Van links naar rechts zien we hier: premier Joseph Cyrankie- wicz, Wladislaw Gomulka, de leider van de communistische Poolse arbei derspartij, en Zawadski, minister van arbeid en maatschappelijk welzijn. De Poolse verkiezingen werden gehouden op 20 januari. Het parlement kwam op de laatste mogelijke dag voor de eerste maal bijeen, het is nl. voor schrift, dat deze eerste vergadering binnen een maand na de verkiezingen wordt gehouden. Kritiek van Haagse burgemeester UTRECHT, 21 febr. De bur gemeester van Den Haag, mr. H, A. M. T. Kolfschoten, acht het rampzalig voor de gemeenten, dat juist op dit moment een investe ringsbeperking moest worden aan gekondigd. De heer Kolfschoten betoogde dit in de rede, waarmee hij van daag als voorzitter van dit li chaam de algemene vergadering en congres van de Vereniging van Ned. Gemeenten heeft geopend. Spreker was tot deze conclusie ge komen, nadat hij had belicht, hoe de taak van de gemeenten zich in de laat ste jaren steeds meer heeft verdiept en verbreed. Er is nu bij de gemeenten een bewustwording, die heeft geleid tot het stimuleren van de zeer wense lijke uitvoering van vele taken en een uit noodzaak gegroeide behoefte tot optrekking van het verzorgingspeil van de kleinere gemeenten. Dit alles heeft tot gevolg een noodzakelijker wijs sterke toeneming van de inves teringen. Nog betreurenswaardiger is de gedachte, dat in de gemeentelijke sector bij uitstek geschikte objecten voor bestedingsbeperking te vinden zouden zijn. Immers de gemeentelijke uitgaven zijn niet het gevolg van een zucht tot groot doen, maar van een maatschappelijke ontwikkeling, die door ons allen en met name ook door de centrale regering is voor bereid en aangemoedigd. De gemeenten zijn bereid, mede te werken aan het beleid van de rege ring, doch wensen niet een oneven redig deel van de noodzakelijke beper kingen op zich te zien afgewenteld, aldus mr. Kolfschoten. BEROEP OP REGERING In het verdere deel van zijn rede deed spr. een beroep op de regering, de lagere organen steun te verlenen 'bij hun pogingen tot het verkrijgen van kapitaal voor woningbouw, o.a. door het beschikbaar stellen van de reserve van het gemeentefonds, het vergroten van het gemeentelijke aan deel bij de beleggingen van het pen sioenfonds, het verstrekken van voor schotten krachtens artikel 56 der wo ningwet en het op ruimere schaal in disconto nemen van gemeentelijk kre dietpapier door de Nederlandse Bank. Met betrekking tot het rentegamma oordeelde spr. het onjuist, de gemeen ten in een ongunstige concurrentie positie te brengen ten opzichte van particuliere, doch zeker van semi- overheidsbedrijven. Spreker bepleitte voorts de erken ning van de burgemeester als plaatse lijk hoofd van de politie en het moge lijk maken van gemeentelijke regio nale samenwerking op dit gebied. De mening van de minister van verkeer en waterstaat, zo vervolgde mr. Kolf schoten, dat het principieel onjuist zou zijn, aan een door samenwerking tus sen gemeenten en waterschappen ge vormd lichaam, dat geen waterschap is, niettemin een waterschapstaak op te dragen, moet worden betreurd. De Hongaarse regering bereidt een wetsontwerp over de pers en de radio voor. Volgens dit wetsontwerp hebben pers en radio de plicht de op bouw van het socialisme te steunen. Amerika zal de Euratom alle splijtbare materialen leveren, die voor de expansie ervan nodig zijn, zo deel de Duitse Euratom-deskundige, Franz Etzel, mee. ten aan het nieuwe kabinet deelne men op de basis van hun huidige vertegenwoordiging in het parle ment. Indien deze conceptie van Soekarno wordt aanvaard, betekent zulks, dat de communisten zullen deelnemen aan de regering. De communisten hebben thans 39 van de 260 zetels in het par lement eil zijn in grootte de vierde fractie. Ons gezin! Soekarno zeide voorts te wensen „dat alle leden van ons gezin aan on ze werktafel zullen zitten". Doordat alle partijen in het kabinet zouden zijn vertegenwoordigd, zou op positie niet meer kunnen voorkomen, aldus president Soekarno, die tevens aankondigde, dat hij in de door hem gedachte constellatie voorzitter zou zijn van de „nationale raad", een li chaam, dat dan zal worden ingesteld naast het kabinet en waarin alle la gen van de Indonesische samenleving zouden worden vertegenwoordigd. De mededeling van Soekarno, dat hij zal optreden als leider van de nationale raad, kwam als een ver rassing. Enige dagen geleden had den paleiskringen laten doorscheme ren, dat Soekarno was afgestapt van zijn aanvankelijke voornemen om voorzitter van deze raad te worden. Om er voor te zorgen, dat het verkeet zich bij avond snel kan oriënteren, heeft de A.N.W.B. een nieuwe ver lichtingsarmatuur ontwikkeld, waar van er in Amsterdam binnenkort 53 boven aan licht- en trammasten be vestigde wegwijzer-armen zullen wor den gemonteerd. De nieuwe „schaal- verlichting" is alleen bedoeld voor dit soort wegwijzers; de verlichtingskap op alleenstaande wegwijzers blijft on gewijzigd. Men zal door deze verlich ting ook de verkeersveiligheid dienen, daar de lamp de weggebruiker er reeds van verre op zal attenderen dat hij een kruispunt nadert. De foto laat zien hoe de verlichting is aangebracht. Hatta niet De voormalige vice-president, dr. Mohammed Hatta was op de bijeen komst in het paleis aanwezig. Zijn naam is echter door Soekarno niet ge noemd. De leiders van godsdienstige par tijen, zowel mohammedaanse als chris telijke, hebben de laatste dagen be kend gemaakt, dat zij het deelnemen van de communisten aan een nieuw kabinet van de hand wijzen. LONDEN, 21 febr. (Reuter) Engeland zal de sterkte van de een heden van de Britse luchtmacht die thans in West-Duitsland zijn gelegerd verminderen als onderdeel van het program ter beperking van de Britse strijdmacht in Europa, aldus is don derdag uit welingelichte bron te Lon den vernomen. In Britse kringen gelooft men, dat het gebruik van de nieuwste typen vliegtuigen de inkrimping van het aantal vliegtuigen en manschappen zal compenseren: Verouderde toestellen zouden aan de strijdmacht onttrokken worden. Naar verluidt zouden de Britse strijdkrachten met ongeveer 27.000 man verminderd worden zodat er in het geheel 50.000 man ongeveer zullen overblijven. (Van één onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 21 februari. Vandaag werd in Utrecht de kroon gezet op de feestelijkheden die verleden jaar plaats vonden ter gelegenheid van het der tigjarig bestaan van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen. H.K.H. Prinses Beatrix woonde namelijk een gedeelte van de Nationale Rui- terdag bij, om zich te laten installeren als beschermvrouwe van de Federatie. Klokslag half vier trad onze Kroon prinses in gezelschap van haar parti culiere secretaresse de door bijna dui zend landelijke ruiters gevulde grote zaal van het N.V.-huis binnen, waar zij werd begroet met een misschien niet helemaal harmonieus, maar daarom niet minder vreugdevol trompetgeschal dat door een vijftal ruiters werd ge produceerd. Naast de voorzitter, de heer P. K. Kistenmaker, stonden ter verwelko ming op het podium de twee jongste leden van de Federatie, Elisabeth van der Pol (6 jaar) en Arie van Bergen (7 jaar) uit Zevenhuizen, beiden gesto ken in een stoere rijbroek en een wit te blouse met blauwe das. Elisabeth was zo onder de indruk van onze char mante Prinses, dat zij vergat haar het boeketje orchideën te overhandigen. Na een aanmoedigend woord van de voorzitter volbracht zij haar taak met een verlegen lachje. Gouden insigne Nadat Prinse Beatrix, die een een voudige donkerblauwe japon met bijpassend hoedje droeg, achter de bestuurstafel had plaatsgenomen, werd zij met een korte toespraak door de heer Kistemaker geïnstal leerd als Beschermvrouwe van de Federatie. Als aandenken ontving zn het gouden Federatie-insigne, waar op een jockeypet, een rijzweep en stijgbeugels zijn afgebeeld en een perkamenten oorkonde met de hand tekeningen van de bestuursleden. Vervolgens hield de erevoorzitter, dr. C. Brands, een causerie over de ver houdingen tussen mens en paard door de eeuwen heen. Om half vijf verliet de Prinses, begeleid door een ruiter- mars van de vijf trompetters, de zaal. Onder de aanwezigen bevond zich ook Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Bij de Federatie, die vooral platte landsjongeren animeert tot het beoefe nen van de edele ruitersport met land bouwbedrijfspaarden, zijn 207 vereni gingen aangesloten, die samen ruim 3300 leden tellen. In de Zeeuwse bond zijn 6 verenigingen met 83 leden geor ganiseerd. 0 Het Egyptische blad „Al Massa" bericht dat er binnen drie jaar mili taire contingenten gereed zullen zijn, die bestaan uit leerlingen van middel bare scholen in de leeftijd van 13 tot 19 jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1