1 Meningsverschil in Amerikaanse Senaat over sancties tegen Israel r Ceylon tracht kwestie-Kasfmier vreedzaam op te lossen Landbouwschap heeft veel kritiek op de bestedingsnota Papoea's grijpen met beide handen nieuwe levensmogelijkheden aan Arabisch-Aziatische groep eist „volledige, en onvoorwaardelijke terugtrekking Auto te water; drie doden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD V-OOR ZEELAND Debat over Midden-Oosten uitgesteld Nasser dreigt Suez te sluiten Olie bij Marlot naar boven gehaagd Generaal Norstad ten paleize Indiase minister Menon na rede voor Veiligheidsraad ineen gezakt Nederlandse lerares in Frankrijk vermoord Er gaat een brief naar de Staten-Generaal Zelfwerkzaamheid op economisch gebied is nog nodig Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. Bjj geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingeni Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen! Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3634 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq. de Smit Donderdag 21 februari 1957 AVONTUREN IN EN OM DE TOREN (zie pag. 7) Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 7.42 u., onder 18.07. u. Maan op 3.04 u., onder 11.29 u. Hoogwater vrijdag 22 februari: Vlissingen: 7.40 u. 1.59 m., 20.24 u. 1.48 m. Temeuzen: 8.07 u. 1.77 m., 20.50 u. 1.64 m. Wemeldinge: 9.06 u. 1.37 m.» 21.48 u. 1.33 m. Zierikzee: 8.47 u. 1.18 m., 21.29 u. 1.14 m. WASHINGTON, 20 februari. Reuter. President Eisenhower heeft vandaag met de leiders van het congres beraadslaagd over de toepassing van sancties tegen Israël. Men is niet tot een besluit gekomen, heeft de republikeinse senator Knowland later meegedeeld. De bijeenkomst op het Witte Huis heeft twee en een half uur ge duurd. Voor de vergadering was al gebleken, dat de congresleiders niet veel voor sancties voelden. De democratische senator Johnson zei, dat hij tegen sancties is als die niet tevens tegen Egypte en de Sowj et-Unie worden genomen. de Verenigde Naties om gedaan wor den." Dreigement President Nasser heeft tegenover het Britse parlementslid Cyril Banks, die onlangs een bezoek aan Egypte bracht, verklaard, dat als de Israëlische troepen het Egyptische Senator Thomas Hennings, demo craat, verklaarde tegenover de pers: „De algemene strekking van wat pre sident Eisenhower ons verteld heeft, is dat wij de Verenigde Naties moeten steunen als die tot sancties tegen Is raël besluiten". Er was besloten later een communiqué over de vergadering uit te geven, omdat er zoveel verschil lende meningen waren. Senator Knowland zei daarentegen, dat er nog geen besluit genomen was wat betreft het steunen van enigerlei resoluties in de algemene vergadering van de V.N. Oorlogsschip Dulles zei tot de verslaggevers, dat er geen poging gedaan is om tot een eensgezinde conclusie te komen. Uit de omgeving van de Canadese delegatie bij de V.N. verluidt dat Canada, als het daarom verzocht wordt, bereid is een oorlogsschip ter beschikking van het V.N.-leger te stellen om m de Golf van Akaba te patrouilleren. Toch sancties? De Arabisch-Aziatische groep in de V.N. zal donderdag sancties van de V.N. tegen Israël eisen als Israël niet besluit zijn troepen „volledig, onmid dellijk en onvoorwaardelijk" uit Gaza en Sjarm el Sjeik aan de Golf van Akaba terug te trekken, aldus heeft Charles Malik, de Libanese minister van buitenlandse zaken, na een onder houd met de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken voor zaken van het Midden-Oosten, william Rountree dinsdag verklaard. Malik zei ook, een zeer bemoedi gend antwoord van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ge kregen te hebben op een verzoek van Libanon om economische militaire hulp van de Verenigde Staten. Uitgesteld Intussen werd bekendgemaakt dat de algemene vergadering van de V.N. het debat over de toestand in het Mid den-Oosten, dat voor donderdag was vastgesteld, tot vrijdagmorgen heeft verschoven. Abdoel Monen Rifai van Jordanië, voorzitter van de groep van Aziatisch- Afrikaanse landen, heeft woensdag na een bijeenkomst van de groep gezegd, dat de leden hebben ingestemd met een verzoek van de Verenigde Staten om het debat nogmaals uit te stellen, „teneinde nog iets meer speelruimte te hebben voor de pogingen, die buiten 's-GRAVENHAGE, 20 febr. Naar wij vernemen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij vernemen heb ben de porduktieproeven met de twee de boorput in de omgeving van Maria- hoeve positief resultaat opgeleverd. Deze put produceert thans door middel van een putpomp. Er zijn thans door de Nederlandse Aardolie Maatschappij drie boringen in dit gebied nabij Marlot verricht. De eerste boring leverde een spuitende producent op. De derde, op de zgn. koeweide had geen resultaat. Inmiddels zijn een vierde en een vijfde boring in dit gebied voorbereid, de gebied niet ontruimen, Egypte de keus zal hebben uit twee mogelijk heden: verbod van alle scheepvaart door het Suezkanaal of hervatting van de vijandelijkheden met Israël. Zorg De Israëlische regering heeft ver klaard dat zij zich grote zorg maakt over de activiteit van Egyptische com mandotroepen. In El Arisj, de hoofd stad van Sinaï, was een basis voor de ze troepen ingericht. Van daar uit werden zij na een opleiding naar Is raëlisch gebied gezonden. Nieuwe Poolse parlement voor het eerst bijeen WARSCHAU, 20 febr. (Reuter- A.F.P.) Op de openingsvergadering van de nieuwe Poolse Sejm (parle ment) heeft woensdag de Poolse pre mier, Cyrankiewicz, formeel zijn ont slag ingediend. Hij werd ogenblikke lijk herkozen met slechts één stem te gen. Cyrankiewicz zal een nieuwe re gering samenstellen. Het parlement zal komende dinsdag weer vergade ren. De nieuwe Sejm, die voor het eerst in de Poolse geschiedenis het hoogste gezagsorgaan in de staat zal zijn, koos ten staatsraad,' die opdrachten zal aan nemen in plaats van ze te geven. Alle voorgestelde kandidaten voor de staatsraad zijn gekozen. Onder hen bevindt zich Gomulka. COLOMBO, 20 febr. Reuter. Pre mier Solomon Bandaranaike van Cey lon heeft woensdag bekendgemaakt, dat hij tot dusver, behalve van India en Pakistan, van Afghanistan, Cam bodja, Ethiopië, Nepal, Noord-Vietnani, Perzië, de Philippijnen en Sadoedi- Arabië een gunstig antwoord heeft ontvangen op zijn beroep tot de Afri kaans-Aziatische landen om hun goe de diensten ter beschikking te stellen voor een vreedzame regeling van de kwestie-Kasjmier. De Pakistaanse eerste-minister had laten weten, dat Pakistan niet van oordeel is dat onderhandelingen met India bruikbare resultaten zullen op leveren. „Ik kan slechts hopen, dat u uw invloed zult aanwenden om India te bewegen, een loyaal lid van de V.N.. te zijn", aldus de Pakistaanse premier. WAARDERING Van premier Nehroe van India had Ceylonse minister-president een persoonlijk schrijven ontvangen, waar in deze verklaarde het initiatief van Ceylon te waarderen. „Wij zijn bereid deze kwestie met Pakistan te bespre ken, maar wij kunnen niet akkoord gaan met iets, waarmee rechtstreeks of indirect een smet op ons wordt gewor pen en waarin geen rekening wordt gehouden met het feit, dat wij het slachtoffer van agressie zijn geweest", aldus Nehroe. „India zal een aanval op Kasjmier beschouwen als een aanval op India en dienovereenkomstig handelen". Aldus de Indiase minister zonder portefeuille, Krisjna Menon, woens dag in zijn rede voor de veiligheids raad van de V.N. Menon ontkende de Pakistaanse be schuldiging van Indiase troepen-con centraties en bestreed ook Pakistaanse berichten dat de pers in Kasjmier ge breideld is. INEENGEZAKT Na het uitspreken van deze twee uur durende redevoering over de kwestie- Kasjmier is Menon in elkaar gezakt. Hij had zijn ziekbed verlaten om voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te kunnen spreken. Menon had de vergadering bezocht tegen het advies van zijn lijfarts in. Deze begeleide hem naar de vergade ring en zat tijdens de red vlak naast hem. Nationale feestdag in Hongarije! BOEDAPEST, 20 febr. AFP. De Hongaarse regering heeft de 15e maart tot nationale feestdag verklaard, dit is de herdenkingsdag van de revolutie van 1848, die onder het bewind van Rakosi niet gevierd werd. De politie van Djakarta heeft woensdag een formeel verbod uitge vaardigd tegen de „rock and roll" en soortgelijke „beschamende" dansen. Dinsdagavond is een Spaans leger vliegtuig ten oosten van Valancia in zee gestort. H. M. Koningin Juliana heeft woens dag op paleis Soestdijk de lunch ge bruikt met haar gasten, generaal en mevrouw Norstad, in gezelschap van minister Staf, generaal Hasselman en hun echtgenoten en mr. van Kleffens. Op de foto ziet men (v.I.n.r.) ir. C. Staf, minister van oorlog en marine, mevrouw Norstad, generaal B. R. p. F. Hasselman, chef van de generale staf, mevrouw Hasselman, mr. e. N. van Kleffens, de permanente Nederlandse vertegenwoordiger bij de N.A.V.O. Mevrouw Staf, H. M. de Koningin en Generaal L. Norstad. STOCKHOLM, 20 febr. AFP. Da Zweedse ambassadeur te Moskou heeft woensdag de Sowj et-regering een nota doen toekomen over de dood van da Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg. De regering te Stockholm verklaart nauwelijks te kunnen geloven, dat da nota waarin de Russische regering meldde dat Wallenberg in 1947 in een Moskouse gevangenis was overleden, alle gegevens bevatte, waarover da Russen beschikken. De Zweedse rege ring hoopt, dat de Sowj et-autoriteiten binnenkort verdere documenten over de dood van de Zweedse diplomaat zullen zenden. Het is heel mooi die basisfaciliteiten te hebben, maar wat gaan wij er mee doen? En het is nog veel mooier, dat al die aktiviteit de Papoea heeft wak ker geschud en hem tot mens heeft ge maakt, die, aldus de gouverneur, een verrassende belangstelling heeft voor het leren van de Nederlandse taal, voor een goed huis en behoorlijke kleren, voor techniek en ontwikkeling. Wij hebben welvaart gebracht in de steden; die welvaart moet ook naar de dorpen. NIEUWE MOGELIJKHEDEN Een van de dingen, die rnjj bijzonder ter harte gaan, is de gelegenheid voor MELUN, 21 febr. (AFP). Gister morgen heeft de 28-jarige leraar aan de lagere internationale school te Fon- mineoleau afkomstig uit Togo-land, voor het oog van verbijsterde leerlin gen zijn 28-jarige Nederlandse collega, mej. M. C. van Steyn uit Amsterdam in de klas door een messteek om het leven gebracht. Volgens de Franse politie gaat het hier om een zgn. „cri me passionnel". Mej. Van S. was in oktober 1956 naar Fontainebleau gekomen om les te geven aan Nederlandse kinderen van 7 en 8 jaar aan de internationale school. De dader is leraar wiskunde. Hij heeft bij een verhoor verklaard dat hij op vriendschappelijke voet met '.e verslagene gestaan heeft, maar dat het de laatste tijd tot een breuk dreig de te komen. Hij had zich dat erg aangetrokken en wist tenslotte niet m-er wat hij deed. DE BILT ZEGT: Opklaringen Aanvankelijk hier of daar mist. Overdag opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Overwegend matige wind, draaiend naar westelijke richtin- gen, iets hogere middagtemperaturen. banketbakkerij dreet Deze foto's geven een beeld van terugkerende Hongaarse vluchtelingen uit Joegoslavië. Zij behoren tot het tweede contingent van een groep van 459 vluchtelingen die de grens bij Baranjsko Peytrovo Selo in Hongarije, 200 km ten noordwesten van Belgrado, paseerden. Voordat zij terugkeerden, werden zij gehoord door een gemeng de commissie bestaande uit Joegosla- ven, Hongaren en vertegenwoordigers van de Verenigde Naties, waarbij zij te kennen gaven zo snel mogelijk naar Hongarije te willen repatriëren. Slechts een van deze mensen heeft, op weg naar de Hongaarse grens, de groep verlaten en te kennen gegeven in Joego-Slavië te willen blijven. STIPHOUT, 26 febr. Bij een auto ongeval nabij Beek en Donk zijn gis termiddag drie personen verdronken en is een persoon gewond. Omstreeks één uur slipte een per sonenauto met vier inzittenden, ko mende uit de richting Helmond, waar door de auto in het kanaal terecht kwam. De chauffeur werd gewond uit de auto gehaald. Drie inzittenden verdronken. In de auto bevonden zich de heer en mevrouw Peters-Cremers en de ouders van mevrouw P., het echtpaar Cremers. De familie was op weg naar Amsterdam om daar een banket bakkerij te openen. De 49-jarige heer P. heeft een shock. Het echtpaar P. was afkomstig uit Helden-Panningen, waar het een (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, 20 februari. Hoewel een bespreking van de landbouw-para- grafen in de Bestedingsnota niet op de agenda stond van de woensdag ge houden vergadering van het Landbouwschap, kwam dit stuk toch uitvoerig ter sprake. Men had vrijwel algemeen ernstige kritiek op tal van punten ln deze nota. Alleen de heer D. Tiggelaar van de ANAB nam het op vrijwel alle onderdelen voor de regering op. Tenslotte werd besloten, dat het Landbouw schap in een besloten zitting van het dagelijks bestuur een brief aan de leden van de Staten Generaal zou opstellen, waarin de bezwaren in het kort zijn samengevat. De voorzitter, de heer H. D. Louwes, had er waardering voor, dat de rege ring in de huidige moeilijke economi sche omstandigheden toch ernstige aandacht aan de landbouw had besteed in haar nota. Wat de beloning van de landarbeiders betreft valt het echter ernstig te betreuren, dat de nota aan het principiële punt van de relatieve gelijkstelling met de overige werkne mers geen aandacht heeft besteed. Het belangrijke punt van de werkclassifi- catie wordt zelfs niet genoemd, zo merkte later een andere spreker op. TEGEN DE ADVIEZEN Wat de beloning voor de boer als be drijfsleider betreft, was naar de me ning van de heer Louwes ernstig reke ning gehouden met de wensen van het Landbouwschap. Tegen de adviezen van de meerderheid van dit college in. werd echter toch een koppeling tot stand gebracht tussen de bedrijfslei dersvergoeding en de beloning voor de eigen handenarbeid van de boer. Dit totaal bedrag werd gefixeerd. In de toekomst zal dit bedrag op en neer gaan met de algemene loonindex en hierdoor wordt het verband met het landarbeidersloon verbroken. Wat de eigenaarslasten betreft werd de voorgestelde 4 pet voor de afschrij ving op gebouwen zonder motivering teruggebracht tot 3% pet. Bovendien gaat de regering niet uit van de speci fieke, maar van de algemene vervan gingswaarde. De grondrente wordt in de nota aanmerkelijk lager gesteld, dan deze nu in werkelijkheid is. Voor al tegen dit punt rezen tal van bezwa ren. Een bedrag van 13,per ha voor de gemengde bedrijven b.v. is belachelijk. Dè gevolgen voor de Gouverneur Ned. Nieuw Guinea in ons land SCHIPHOL, 20 febr. Dr. J. van Baal, gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea Is woensdagmiddag met het K.L.M. vliegtuig „De Atoom'" uit Biak op Schiphol aangekomen, waar hij verwelkomd werd door de minister van defensie, Ir. C. Staf en de onlangs benoemde minister van het departement van zaken overzee, Mr. G. Ph. Helders. Hoe lang ik in Nederland zal vertoeven, kan ik thans niet zeggen, zo zei Dr. Van Baal. Ik ben hier om met de regering te spreken over het toekomstig beleid Inzake Nieuw-Guinea. Nu Mr. Helders tot minister be noemd is zijn wij eindelijk uit een interim-periode. Ik stel mij veel van de komende besprekingen voor. Na afloop dient er een duidelijk beeld te zijn ontstaan wat wij in de toekomst mogen doen. Want de tijd van opbouw is voorbij. de Papoea te scheppen om ook thuis in de kampong het geld te verdienen, dat hem in staat stelt mens te zijn. Het oude Nieuw-Guinea met zijn'wilden is op zijn retour en het nieuwe Nieuw- Gumea is in wording met mensen, die zich vol verwachting keren naar nieu we levensmogelijkheden. Mensen, die de gezondheidszorg en de verbetering van de levensomstandighden waarde ren en die het nieuwe met beide han den vastgrijpen, mensen, die er niet over denken, him nieuw verworven voorrechten prijs te geven voor de staatkundige verwarring, die Indonesië biedt. Onze taak, ze betoogde Dr. Van Baal met klem, is de Papoeas 'n eigen politieke en perspectief te bieden, hen op te voeden tot economische en poli tieke zelfstandigheid. Het nieuwe Nw- Gumea vraagt om verdere vormgeving, om politieke gestalte, om concreet uit zicht. Daarvoor is persoonlijk overleg nodig en daarvoor hoop ik in Den Haag gelegenheid te vinden. GEEN WRAAKGEVOEL Hoe lang Ds. Van Baal in Nederland zou vertoeven, kon hij niet mededelen. Gevraagd naar de diepere oorzaak van de conflicten rond de Wisselme ren vertelde dr. Baal, dat de invloed van de „oude generatie" aan het ta nen is. Onze tactiek was om als inter mediair te fungeren bij oorlogen tus sen de stammen. Maar toen er mis handeling en doodslag aan te pas kwamen, moesten wij ingrijpen. Overigens is daardoor geen wraak gevoel ontstaan bij de Papoeas. De jongere generatie wil naar het nieu we en als resultaat van dit streven kan worden aangemerkt het vrijwillig aanleggen van wegen. Wat er nog no dig is in Nieuw-Guinea? Zelfwerk zaamheid op economisch gebied, zo meende de gouverneur. Op een vraag wanneer volgens de mening van dr. Van Baal de bevol king rijp zou zijn voor zelfbeschikking, antwoordde de gouverneur, dat hij over dit onderwerp besprekingen met minister Helders hoopt te voeren. Er zijn 12.000 Indonesiërs in Nieuw-Gui nea, maar van enige activiteit van die zijde had dr. Van Baal niets bespeurd. Franse strijdkrachten hebben maan dag in het gebied van Constantine 61 opstandelingen buiten gevecht gesteld, aldus is te Algiers vernomen. In het gebied van Aumale, ongeveer 100 km ten zuiden van Algiers werden dins dag achttien opstandelingen gedood. grondprijzen zullen zeer ernstig zijn. Men sprak in dit verband zelfs over een „stille onteigening". „ONVERANTWOORDELIJK" De felste bestrijding onderging uiter aard het punt van de blokkering. Hier werd van alle kanten het „onaanvaard baar en onverantwoordelijk" uitge sproken. Alleen de man van de ANAB verdedigde ook dit „paard met rode inhoud". In feite gaat het hier om een sterke inperking van de bestedingsbe schikking van de eigenaar en om een gedwongen lening aan de staat, zo werd opgemerkt. De heer C. G. A. Mertens (KNBTB) wees vooral op de bepaling, dat bij deblokkering ten ba te van het onderhoud van bedrijfsge bouwen, 'door de overheid toegezien zal worden, dat de gelden niet worden be steed voor gebouwen op onrendabele bedrijven. Hier doet dus langs een om weg het beginsel van de overheids-sa- nering haar intrede. De heer P. Stokman (NCLB) merkte kennelijk aan het adres van de ANAB op, dat de recente achter stand der landarbeiders van 3 en 2 pet sedert 19 maart j.l. nooit in het geding gebracht had moeten worden tegen over de regering. Deze heeft daar thans op aangehaakt, terwijl zij anders wellicht tot een principiële beslissing over de relatieve gelijkstelling ge dwongen was. Ingezonden Mededeling (Adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1