Churchill is de moeilijkste man die ik ooit heb ontmoet Duitse was tot aanval op Polen (september 1939) in details voorbereid Aanvallers als „verdedigers" Radio-distributie wordt binnenkort ook duurder Buitengewoon charmant man Documenten over tweede wereldoorlog V f Oostenrijkers naar Hongarije ontvoerd PUZZLE VANDAAG EENS Moeilijkheden Zuid-Pakistan Vervalste brief Churchill in bed Arthur Miller in staat van beschuldiging 65-jarige P.T.T.-mensen mogen nog 2 jaar werken Engelse veldmaarschalk verklaart in boek Amerikaanse havenstaking naar het eind beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Chefarine „4' Winston wilde kaart van Europa weer oprollen Vasthoudend en wispelturig Koninklijk gezin viert Marijke's verjaardag Broodoorlog in Ede is afgelopen AlVoensdag 20 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 LONDEN, 19 febr. (Reuter). Uit de jongste publikatie van buit gemaakte documenten van het Duitse ministerie van buitenland se zaken door de Britse regering blijkt nog eens ten overvloede het vooropgezette karakter van de Duitse aanval op Polen op één september 1939, waardoor het uit breken van de tweede wereldoor log werd verhaast. Blijkens de stukken telegrafeerde de speciale vertegenwoordiging van het Duitse ministerie van buitenlandse za ken te Danzig op 22 augustus naar Berlijn een uit vijf punten bestaand plan om de invasie in Polen te ver haasten. Volgens dit voorstel moesten de lopende onderhandelingen tussen Polen en het vrije gebied van Danzig over de kwestie van de douanefunctio narissen volledig worden afgebroken, waarbij men de verantwoordelijkheid voor deze mislukking op Polen moest schuiven. Vervolgens zouden alle Poolse douaniers moeten worden uit- Éewezen en de douanegrens tussen lanzig en Oost-Pruisen worden opge heven. Na de te verwachten reacties in Polen moesten „talrijke Polen in Danzig" worden gearresteerd en wa- penvoorraden van het Poolse leger Worden „ontdekt". „Het vinden van deze wapendepots is verzekerd", zo werd in het telegram gezegd. Als dit nog niet voldoende actie van de zijde van Polen zou veroorzaken zou tenslotte de Westerplatte, in Oost- Polen, moeten worden aangevallen. Ter verdediging Toen de Duitsers op de eerste sep tember 1939 Polen binnenvielen gaf het Duitse ministerie van buitenlandse WENEN, 18 febr. (Reuter). Twee Hongaarse soldaten, die zondagavond om politiek asiel hebben verzocht, hebben meegedeeld, te hebben gezien, dat vijf Oostenrijkers naar een grens post in Hongarije zijn opgebracht. Het gaat hier om de Oostenrijkers, die volgens de berichten van zondag, door Hongaarse grenswachten zijn ge vat, toen zij trachtten, een paar uit geputte Hongaarse vluchtelingen te helpen. Ooggetuigen deelden maandag mee, dat Hongaarse soldaten op de Oostenrijkers hadden geschoten, van wie er één werd gewond. De Hongaren voerden de gewonde op een baar over de grens naar Hongaars grondgebied, zo zeiden de ooggetuigen. Teneinde nieuwe incidenten te voor komen, heeft het Oostenrijkse leger bevel gekregen, de eenheden langs de grens te versterken. V iermogendhedenwerkgroep voor Duitse hereniging LONDEN, 18 febr. (Reuter). Een woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken heeft me degedeeld dat de door de Verenigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland ingestelde werkgroep, die de door het westen tot nu toe ge dane voorstellen, om tot Duitse her eniging te komen, moet bestuderen, haar werkzaamheden zes maart a.s. te Washington zal beginnen. De Oostduitse veiligheidspolitie heeft de eerste escretaresse van het Oostduitse ministerie voor bouw nijverheid, Lieselotte Klotzschkopf gearresteerd. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 Steen, 3 paarden waad- en drenkplaats, 6 jong dier, 8 lepelkost, 10 maanstand, 11 huiverig, 13 zangnoot, 14 krullige stof, 16 akelig, 17 eetgereedschap, 18 waarzeggende vrouw, 20 boom, 22 Am. klucht in één bedrijf, 23 onmeetbaar getal, 24 paard, 26 dwaas, 27 einde, 28 waterbewoner. VERTICAAL: 1 Kreet, 2 landbouw gereedschap, 4 verlaagde toon, 5 beze ten, 6 domme vergissing, 7 gezond, 9 schotschrift, 11 spaarzaam, 12 dik, 14 soort, 15 met gras begroeid duin, 19 af kondiging, 21 kledingstuk, 23 schrede, 25 zangnoot, 26 zangnoot. Ooi osking vorive puzzel HORIZONTAAL: 1 Kalf, 3 stil, 7 copal, 9 nes, 10 reuk, 12 aal, 14 nat, 16 kali, 1 9roe, 20 eerst, 22 slap, 23 knip. VERTICAAL: 1 Kuch, 2 lap, 4 tinka, 5 last, 6 ale, 8 aria, 11 unie, 13 akela, 15 bros, 17 lek, 18 stip, 21 run. zaken een circulaire uit, waarin werd gezegd: „Ter verdediging tegen Poolse aanvallen zijn vanochtend bij het aan breken van de dag Duitse troepen te gen Polen in actie gekomen. Deze ac tie moet voor het ogenblik niet een oorlog worden genoemd, maar alleen een treffen, dat het gevolg is van Pool se aanvallen". De stukken, die nu zijn gepubliceerd, hebben ook betrekking op het sluiten van het niet-aanvalsverdrag tussen Duitsland en de Sowj et-Unie op 23 au gustus 1939, waardoor de Duitsers de handen vrijkregen voor de aanval op Polen. In de Veiligheidsraad De veiligheidsraad heeft maandag het debat voortgezet over de resolutie van de V.S., Engeland, Australië en Cuba, om de Zweed Gunnar Jarring de voorzitter van de raad naar India en Pakistan te sturen, om over een oplossing van de kwestie-Kasjmier te onderhandelen. De minister van buitenlandse zaken van Pakistan, Firoz Khan Noon, zei, dat „het Indiasche oorlogsapparaat" langs de grens met Pakistan wordt samengetrok ken. Hij sprak zich voor de resolutie uit. India heeft zich er tegen verklaard. De Sowjet-Unie heeft enige amende menten ingediend. Zij wil niet, dat er ge rept wordt van de mogelijkheid (door Pakistan geopperd) een V.N.-leger naar Kasjmier te zenden. Ook wil zij niet, dat het woord „volksstemming" genoemd wordt. Wegens ziekte van de Indiasche afge vaardigde werd besloten, de vergadering te verdagen tot woensdag. Krisjna Menon, de Indiase vertegen woordiger had zaterdag in Washington voor de televisie verklaard, dat er gevaar voor een conflict tussen India en Pakistan bestaat, omdat men in Pakistan dreigt met een heilige oorlog. In Pakistan zouden stammen worden opgeruid tot geweldpleging. Als het tot een inval komt, zal India zich verdedigen, zo voegde Menon hieraan toe. Na zijn terugkomst in New York moest Menon met hoge koortsen naar bed; zijn ziekte zou het gevolg zijn van „algehele uitputting". In Karatsji De Pakistaanse premier, Soehrawar- dy, heeft maandag in de nationale vergadering te Karatsji verklaard dat zich zeer snel ongewone toestanden ontwikkelen. Hij wilde evenwel -niet zeggen van welke kant het gevaar waarschijnlijk zal komen en kon geen maatregel om de veiligheidswetten in te trekken, steunen, zoals de appositie in een motie had voorgesteld. In een radiorede verklaarde hij, dat Pakistan thans sterk genoeg is, om zich tegen elke aanval, van welke zijde ook, te verdedigen. „Krachtens de bepalingen van het verdrag van Bagdad en dat voor Zuid- Oost-Azië moeten onze bondgenoten van wie er sommige zeer machtig zijn, ons te hulp komen, ingeval wij wor den aangevallen en ik twijfel er niet aan, of zij zullen dat doen", zei hij verder. THOMASVILLE, 19 febr. (Reuter). De perschef van president Eisenhower heeft maandag de brief, die het Oostduit se communistische blad„Neues Deutsch- land" de vorige week gepubliceerd heeft en die, volgens het blad, door de miljar dair Rockefeller aan president Eisenho wer gezonder- zou zijn, een vervalsing ge noemd. In de brief, zoals het Oostduitse blad die publiceerde, werd verklaard, dat de Amerikaanse economische hulp aan het buitenland moet dienen als voorbereiding van militaire bondgenootschappen en Amerikaanse economische overheersing. Britse militaire verplichtingen in de wereld De Britse „Press Association" heeft dinsdagochtend vroeg gemeld, dat de sterkte der Britse troepen in Libië wel licht verminderd zal worden, doch dat er, naar verluidt, geen sprake van is, dat de Britten Libië geheel zullen verlaten, zoals de „Daily Mail" dinsdag in grote opmaak had gemeld. Het blad deelde ook mede, dat de sterk te van de Britse troepen elders drastisch beperkt zal worden. Officieel werd later verklaard, dat de Britse regering de Britse militaire ver plichtingen in de wereld bestudeert. Poolse economische delegatie naar de V.S. PARIJS, 18 febr. Een Poolse econo mische delegatie vertrekt Dinsdag naar Washington, meldt het Poolse persbureau PAP. De leider van de delegatie is de direc teur-generaal van het ministerie van fi nanciën. 0 Churchill had een voorliefde voor een kamerjas met rode en gouden draken. Voor besprekin gen liet hij lord Alanbrooke dik wijls bij zich in zijn slaapkamer komen. Lord Alanbrooke schrijft daarover„Winston was in bed een wonderlijke verschijning. Hij had bijna steeds een grote sigaar in de mond, zijn haar zat wat in de war, het bed was met papieren overdekt en naast het ledikant stond een groot blik om sigaren- peukjes in te gooien. Iraakse protestnota De Iraakse minister van buitenlandse zaken, Boerhanoeddin Bashajan, heeft maandag de Syrische legatie te Bagdad een protestnota doen toekomen tegen de recente Syrische nota, waarin Irak werd beschuldigd, een gewapend complot tegen de Syrische regering te hebben gesmeed. In de nota spreekt de minister er ook zijn verwondering over uit, dat de Syrische regering nog nooit de schuldigen aan de vernieling van de oliebuisleiding heeft kunnen vinden. WASHINGTON, 18 febr. (Reuter). De Amerikaanse toneelschrijver Arthur Miller, die onder meer bekend werd door zijn stuk „de dood van een handelsreizi ger", is maandag in staat van beschuldi ging gesteld, omdat hij geweigerd heeft aan de commissie tegen onamerikaanse activiteit van het huis van afgevaardig den de namen mee te delen van mede schrijvers, met wie hij, naar zijn zeggen, in 1947 te New York bijeenkomsten van de communistische partij heeft bijge woond. Hij wordt in dit verband be schuldigd van „minachting van het con gres". Miller ontkende in juni j.l„ dat hij ooit- communist was geweest. Hij verklaarde echter, contact te hebben gehad met een aantal organisaties, waarin de commu nisten invloed hadden. Hij zei verder dat hij „thans geen zaak zou steunen, die door de communisten wordt beheerst". De schrijver motiveerde zijn bovenge noemde weigering met de verklaring: „mijn geweten staat mij niet toe, de naam van een ander te noemen en hem in moeilijkheden te brengen". Dagbladdirecteur preekte op proef in Ridderkerk RIDDERKERK, 19 febr. De hee D. Broeren, theologisch kandidaa hield in de Ned. Herv. kerk in Ridder kerk zijn proefpreek. De heer Broeren die directeur is van het Rotterdamscl nieuwsblad, begon in 1953 met zijl theologische studie aan de rijksuniver siteit te Utrecht onder leiding vai prof. dr. S. van der Einde en sloot zij: studie af in januari van dit jaar. Reeds vroeg interesseerde de hee Broeren zich voor de theologie. Onde meer was hij acht jaar ouderling va de Ned. Herv. gemeente te Ridderkerl Verder was hij afgevaardigde van d classis Dordrecht bij de behandelin van de nieuwe kerkorde in de general synode van de Herv. kerk in het zit tingsjaar 19501951. Voorts was hij meerdere jaren voor zitter van de commissie van opziet van de provinciale kerkvergaderin van Zuid-Holland. Voor de proefpree: van de heer Broeren bestond bij zonde grote belangstelling, zowel uit theolo gische kringen als van de zijde var. collega's uit de perswereld. 0 In februari van dit jaar is het bevolkingscijfer van Brazilië de 61 miljoen overschreden. Zijn bevolking neemt met 1% miljoen zielen per jaar toe. rno'e'onden Mededeli" Minister Algera antwoordt over P.T.T. DEN HAAG, 19 febr. Zeer binnenkort zal het abonnements tarief van de draadomroep (radio distributie), dat momenteel nog 3,40 per maand bedraagt worden verhoogd, evenals de huur van de luidspreker. Dit heeft minister Oordeel over Eisenhower EISENHOWER ...zo charmant.... In zijn dezer dagen gepubliceerde dagboek 'schrijft lord Alanbrooke, chef van de Britse imperiale generale staf niet alleen over Churchill, doch ook over Eisenhower. Van Eisenhower zegt Alanbrooke: „Hij heeft heel wat geleerd gedurende de oorlog, maar tactiek, strategie en leiding zijn nooit zijn grote kracht geweest. Waar hij uitmuntte, was zijn bekwaam heid om geallieerde strijdkrachten te han teren, om ze allen te behandelen met strikte onpartijdigheid en het allerbeste uit een intergeallieerde strijdmacht te halen. Ike was gezegend met een wonderbaar lijke beminnelijkheid, die hem ver heeft gebracht. Zijn voornaamste kapitaal was meer goed geluk dan de meesten van ons in het leven beschoren is. Maar al had Ike dan ook meer goed ge luk dan hem rechtens toekwam, wij, gealli eerden, waren zeker buitengewoon door het lot begunstigd met het bezit van zulk een buitengewoon charmant man. Wat hij als opperbevelhebber mag hebben gemist in militaire bekwaamheid, werd in ruime mate vergoed door de beminnelijkheid van zijn persoon". Algera meegedeeld in zijn Mem van Antwoord over de P. T. T.- begroting 1957. Daardoor denkt men het tekort te kunnen opvan gen. Verdere punten van belang uit deze memorie zijn: 0 Tariefsverhogingen bij de P.T.T. zijn onvermijdelijk. Ook voor de fran kering van dagbladen en tijdschriften acht de minister een tariefsverhoging noodzakelijk, zij het een geringe. 0 De minister is het niet eens met de mening der Kamerleden, die beweer den dat postbestelling tijdens het weekeinde als „slechts" zou moeten worden bestempeld. Hij acht het niet noodzakelijk het aantal nachtposttrei nen uit te breiden. 0 Er is overleg gaande met de minis ter van O., K. en W. betreffende de verzorging van het gramofoonpiaten- programma door de Ned. Radio Unie, teneinde tot een spoedige oplossing te komen. Pensioenleeftijd 0 Personeelsleden, die 65 jaar wor den mogen in dienst worden gehouden, mits de bedrijfsarts hen daartoe me disch geschikt acht. Ook mogen' deze verlengingen van dienstverband niet de belangen van andere personeelsle den niet in de weg staan. Toepassing zal daarom in hoofdzaak aan de orde komen in de lagere uitvoerende func ties en dan voor maximaal twee jaar. 0 Volgens te Dakar ontvangen be richten zijn bij gevechten in Maure- tanie (Frans West-Afrika) tussen Franse troepen en een bende van on geveer tweehonderd opstandelingen, die uit Zuid-Marokko binnengedron gen waren, drie-en-twintig Fransen gesneuveld. Eban voor overleg naar Israël JERUZALEM, 13 febr. AFP.-Reuter. De Israëlische ambassadeur in da V.S., Abba Eban, is voor onmiddellijk overleg naar Israël ontboden. De premier van Israël, David Ben- Goerion, besloot de toespraak, die hij heden, maandag, in het parlement over de mislukking van de onderhandelin gen met de V.S. zou houden, uit te stel len. Deze onderhandelingen betroffen de Amerikaanse voorstellen voor te rugtrekking der Israëlische troepen uit Egypte. NEW YORK, 18 febr. (Reuter). Da Amerikaanse vakvereniging van haven arbeiders heeft maandag verklaard, dat dinsdag de 45.000 stakende havenarbei ders aan de Amerikaanse oostkust het werk zuilen hervatten, als in Baltimore, Philadelphia en Norfolk overeenstem ming zai zijn bereikt over nog hangende, plaatselijke geschillen. De bereikte over eenstemming moet voorts nog door da arbeiders bekrachtigd worden, doch dit zou slechts een formaliteit zijn. Ingezonden mededeling (adv.) Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefaros. LONDEN, 19 febr. (Rtr.). Veldmaarschalk Burg graaf Alanbrooke, de be langrijkste Britse -stra teeg in de laatste wereld oorlog, noemt sir Win ston Churchill in zijn oorlogsdagboek, dat gis teren in Londen is gepu bliceerd „de moeilijkste man die ik ooit heb ont moet". Hij voegt hier echter aan toe: „ik zou voor niets ter wereld de kans om met hem samen te werken gemist willen hebben". Lord Alanbrooke noemt in zijn dagboek veel ge legenheden waarbij hij met Churchill, die toen premier was, over strate gische kwesties in bot sing kwam, maar geeft hierbij voortdurend dui delijk blijk van zijn grote bewondering voor sir Winston. Over de conferentie van Quebec, die in 1943 plaats vond, schrijft lord Alan brooke: „Winston maakt de dingen bijna onmogelijk Hij heeft de ongelukkige hebbelijkheid een of andere op zichzelf staande operatie aan te vatten en er daarna, zonder haar ooit werkelijk onderzocht te hebben, zijn met Noorwegen de kaart zinnen op te zetten. Als hij van Europa had afgerold en eenmaal een van deze buien krijgt, meent hij dat ieder een hem tracht dwars te zitten en moeilijkheden tracht te opperen. Hij klemt zich steeds meer aan de ope ratie vast en negeert verder alles. Ais ontwerpers bewijzen dat de operatie niet uitvoer baar is, stelt hij nieuwe plannenmakers aan in de hoop dat zij zullen aantonen dat de operatie wel uitvoer baar is Invasieplannen In het begin van 1942, toen de Japanners Australië en India bedreigden en toen er niet genoeg transport middelen voor vervoer over zee waren om de frontlijnen in het Midden-Oosten en Verre Oosten te verdedigen en Rusland te helpen, zou Churchill zich volgens Alan brooke hebben beziggehou den met het bewerken van plannen voor „een invasie in Frans Noord-Afrika, een landing te Cherbourg en een landing in Noorwegen. Bo vendien zou Churchill toen doende zijn geweest met plannen voor een expeditie naar Madagascar om te voorkomen dat dit eiland door de Jpanners overmees terd zou worden". Nachtmerrie Churchills plan voor een invasie in Noorwegen was een „voortdurend terug kerende nachtmerrie" voor veldmaarschalk Alanbrooke. Volgens de veldmaarschalk was „de enige reden die Churchill hiervoor gaf het feit dat Hitier te beginnen dat h»j, Churchill, met Noor wegen zou beginnen om de kaart weer op te rollen. Dit plan bood geen enkel strategisch uitzich en toch stond Churchill erop het steeds weer aan te vatten. Wispelturig Over een andere gelegen heid wij schrjjven mei 1943 zegt lord Alan brooke: „Bij tijden kon vol gens Churchill de oorlog misschien door bombarde menten gewonnen worden en alles moest daaraan wor den opgeofferd. Op andere ogenblikken was het vol gens Churchill noodzakelijk dat wij ons op het vasteland van Europa lieten dood bloeden, omdat Rusland dit ook deed. En weer op an dere tijdstippen moesten wij onze voornaamste inspan ningen beurtelings tegen Italië en Balkan richten, waarbij hij tevens spora disch de wens te kennen gaf om Noorwegen binnen te vallen Maar nog vaker wilde Churchill, zonder rekening te houden met het tekort aan scheepsruimte, alle ope raties gelijktijdig uitvoeren" 51 Sir Winston Churchill de moeilijkste man. „Verrijkt' uranium naar Nederland NEW YORK, 18 febr. Reuter. Da eerste zending „verrijkt" uranium, die ingevolge het Amerikaanse plan „Atoms for Peace" uit de V.S. naar het buitenland gaat, is vandaag per vlieg tuig van New York naar Nederland verzonden. De 620 gram uranium zullen gebruikt worden in een demonstrttie-reactor op de atoomttntoonstelling, die dit jaar op Schiphol wordt gehouden. 's GRAVENHAGE, 19 febr. Naar het secretariaat van prinses Wilhelmina me- dedeelt, zal prinses Wilhelmina zondag op het paleis Soestdijk vertoeven, om daar met het koninklijk gezin de verjaardag van prinses Marijke te vieren. Deze dag is wegens de schoolplichten van de jong ste prinses gisteren niet in familiekring gevierd. Soekarno geen voorzitter „Nationale Raad" DJAKARTA, 18 febr. (ANP). Presi dent Soekarno heeft besloten om niet zelf voorzitter van de door hem beoogde „Na tionale Raad" te worden. Hij heeft dit plan laten varen met het oog op zijn po sitie als constitutioneel hoofd van da staat. EDE, 19 febr. De broodoorlog, die ruim een week in Ede woedde, behoort weer tot het verleden. De bakker, die gedwongen zeide te zijn door personeelsgebrek de bezor ging in te krimpen en om dat te be reiken de prijs van het aan zijn winkel afgehaalde brood met vijf cent per stuk verminderde, heeft deze afhaal- prijs voorlopig weer afgeschaft. De andere bakkers ongeveer een dertig in getal brachten daarna de broodprijs ook weer op het normale peil. Zij hadden als tegenmaatregel voor hetgeen zij als ontoelaatbare con currentie beschouwden de prijs van 't brood óók met een stuiver verlaagd, doch verlangden daarbij niet, dat het aan hun zaak werd afgehaald. Zij ble ven het brood tegen de verminderde prijs gewoon aan huis bezorgen. 0 De Poolse regering heeft aan een Amerikaans dagblad toegestaan, exem plaren van de internationale editie van dit blad in Warschau te verkopen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4