Nederland aanzien bereikt resultaten ten van buitentarieven Voetballer overleed ten gevolge van „foliering" in de kou Nederlandse vrouw ontvoerd tijdens huwelijksreis de echte zware shag VAN NELLE Hongaarse politie verricht dagelijks talrijke arrestaties Overzeese gebiedsdelen moeilijk knelpunt Gevaar voor ondernemings afspraken? Komt Brazilië op de koffie pagina 3 Geheimzinnige sluier van stilzwijgen De vliegende Hollander „Arbeidersmilitie" Verbond voor Veilig Verkeer 25 jaar Algemeen Secretaresse Y.W.C.A. n. Nederland Veertien dagen cel voor tandarts Geleide projectielen in Groot-Brittannië Arts en boekhouder naar de cel Ministersconferentie over de gemeenschappelijke markt Woensdag 20 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD „Autoritje" In Frankrijk (Van een speciale verslaggever). GRONINGEN, 19 februari (V.P.C.D.). Een jonge Nederlandse vrouw, met haar echtgenoot op huwelijksreis in Frankrijk, is door een onbekende „dame en heer" in een personenauto ontvoerd. Het misdrijf speelde zich af tijdens een autoritje, dat de twee echtparen ondernamen. De jonge bruidegom die alles wat mogelijk was onder nam om zijn bruid te achterhalen, moest echter geheel alleen naar ons land terug keren. En nog steeds is de vrouw niet terecht. Een en ander is door de Nederlandse politie bevestigd. De man deed bij zijn terugkeer in Nederland aangifte van het voorval bij de Amsterdamse recherche. De juiste datum, waarop het drama zich voltrok is niet bekend. Maar moet men de ver halen geloven, dan zijn na die dag ten hoogste twee maanden verstreken. In ieder geval blijken bepaalde ge-, ruchten juist. Geruchten, die vooral in de stad Groningen hardnekkig de ron de deden. De wijze, waarop het in Frankrijk opererende tweetal is te werk gegaan, is in hoge mate geraffineerd. De twee echtparen blijken elkaar namelijk eerst in het land van de Seine te heb ben ontmoet. Ook het Franse echtpaar was uit Nederland afkomstig. Men be sloot gevieren een rijtoer te gaan ma ken. Toen tijdens de rit de Fransman de jonge bruidegom verzocht een brief te willen posten, stemde deze toe. De wagen stopte in de nabijheid van een brievenbus en de niets bevroedende Hollander stapte uit. Direct daarop werd het portier achter hem gesloten, de auto snorde weg en sedert dat ogen blik zagen de pas-getrouwden elkaar niet weer. De eenzame Nederlander zette on middellijk het politieapparaat in wer king, door de desbetreffende instanties te waarschuwen. Dit alles bleef ech ter zonder resultaat en nog steeds is de jonge vrouw spoorloos. Wie dit leest, vraagt zich af met welk doel deze ontvoering heeft plaats gehad. Nu staat het onomstotelijk vast dat, vooral in een stad als Parijs en 'n land als Frankrijk jaarlijks honderden vrouwen verdwijnen, zonder dat men ooit weer iets van hen verneemt. De mogelijkheid bestaat dus, dat men om tot een oplossing te geraken, in deze richting moet zoeken. Ook de Franse recherche schijnt zich in dergelijke zin te hebben uitgelaten. Nu dit afschuwelijke verhaal in gro- Pbilipijnen willen communis' tische partij verbieden MANILLA, 19 febr. (Reuter). Het bureau van de president van de Phil- lippijnen heeft een wetsontwerp, dat aan het congres zal worden voorge legd, vrijgegeven, waarin de commu nistische partij van de Phillipijnen en andere ondermijnende organisaties buiten de wet worden gesteld. te lijnen dus een kern van waarheid blijkt te bevatten rijst nog een andere vraag: wat heeft de Nederlandse auto riteiten, die met het geval belast zijn, ertoe gedreven tot dusverre in alle ta len te zwijgen? Hoewel deze affaire dus enerzijds in een geheimzinnige sluier van stilzwij gen is gevangen, blijken anderzijds be paalde geruchten te zijn uitgelekt. Dit ware niet erg, wanneer deze geruchten in de volksmond niet waren vervormd tot de meest wilde en onrustbarende verhalen. En daarmee is niemand ge diend, omdat ze slechts tot onrust lei den. Het is daarom noodzakelijk, dat hier opheldering wordt gegeven. In de eerste plaats zullen daardoor eventueel onjuiste geruchten worden ontzenuwd. Maar bovenal hebben in het buiten land reizende Nederlanders er recht op te weten aan welke gevaren zij daar bloot staan. Ingezonden Mededeling (Adv.) hang aan m'n zware Van Nelle. Gauw weer eens een verse draaien. In dat blauwe pakje van de Weduwe zit voor mij de allerbeste zware shag Rock- en roll-liefhebbers in Strat ford hebben met dikke rode verf de namen van hun idolen Elvis Presley en Bill Haley op het voetstuk van het Shakespearemonument geverfd. De verf zit er zo dik op, dat de na men met bikhamers verwijderd zul len moeten worden. BOEDAPEST, 19 februari (A.F.P.). In de Hongaarse hoofdstad zijn in de afgelopen dagen talrijke personen door de politie gearres teerd. Volgens de radio gaat het niet om misdadigers, maar om ge vangenen, die tijdens de opstand uit de gevangenis zijn ontvlucht. De Hongaarse radio meldt, dat de regering de oprichting van een vrij willige arbeidersmilitie heeft gelast „ter bescherming van wat door het socialisme bereikt is, voor de beveili ging van de arbeiders, ter bestendiging van de produktie en ter ondersteuning van het leger". De leden worden bewapend en krij gen een vergoeding. In geheel Hongarije zijn in de afge lopen week 62 personen gearresteerd. Voorts werden in café's van Boedapest 52 mensen in hechtenis genomen. UTRECHT, 19 febr. In de vergade ring van de Verbondsraad van het Ver bond voor Veilig Verkeer te Utrecht is het feit herdacht dat op 17 februari 1932 het verbond is opgericht. In deze 25 jaar is het Verbond voor Veilig Verkeer uitgegroeid tot een lande lijke organisatie met ruim 500 afdelingen en consuls. Het steeds toenemend leden tal heeft de 60.000 overschreden. AMSTERDAM, 19 febr. Van 27 fe bruari tot 6 maart a.s. zal de algemeen secretaresse van de Young Woman's Christian Association, de YWCA, miss Elisabeth Palmer uit Genève, een bezoek aan ons land brengen om een indruk te krijgen van het werk der bij de Christen Jonge Vrouwenfederatie aangesloten or ganisaties, zoals de Hervormde Vrouwen groepen, het, Meisjesverbond CJV enz. V.V.V.-penningmeester veroordeeld ALKMAAR, 19 febr. Wegens ver duistering en valsheid in geschrifte is de vroegere penningmeester van de V.V.V. te Egmond aan Zee, A. van der S. door de Alkmaarse rechtbank ver oordeeld tot tien maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Van der S. zou in de genoemde functie een bedrag van f5000 hebben verduisterd en voor privé-doeleinden hebben gebruikt. Een twintigjarige zigeuner, die door een militair gerechtshof wegens moord ter dood was veroordeeld, is terecht gesteld. Dronken achter het stuur AMSTERDAM, 19 febr. Het ge rechtshof te Amsterdam heeft een 44- jarige tandarts uit een Utrechtse ge meente, die in de nacht van 19 op 20 september van het vorig jaar onder invloed van sterke drank zijn auto had bestuurd, veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal eenzelfde gevan genisstraf en ontzegging voor de tijd van drie jaar. „Nog nooit heb ik iemand zo dron ken achter het stuur zien zitten", zo luidde toen de verklaring van een ge tuige. 0 Chr. H.B.S. voor W.'Brabant BREDA, 19 febr, Op de rijksbe groting voor 1957 heeft de minister thans gelden uitgetrokken voor een chr. HBS voor de westhoek van Noord- Brabant, waarvoor zes jaar geleden reeds plannen werden ontworpen. De school zal in Breda worden gebouwd, van drie weken. In de Cinetone-studio's te Duiven- drecht worden op het ogenblik de voorbereidingen getrofen voor het maken van een Fokkerfilm, „De vlie gende Hollander". Op de foto ziet men (v.l.n.r.) de heren Eppo Doeve, ont werper van de decors, D. van Ankeren, bouwmeester, en Nico van Baarle, filmarchitect tijdens het bespreken van de decors. LONDEN, 19 febr. (AFP). Het Britse ministerie van oorlog heeft bekend ge maakt dat het eerste Britse regiment, uit gerust met geleide projectielen, op maart gevormd zal worden. Het krijgt zijn standplaats in Crookham bij Aidershot, het Britse militaire cen trum in Hampshire. De 40-jarige luitenant-kolonel John Edward Cordingley, die een van de orga nisatoren van de Britse landing In Suez is geweest, krijgt het bevel over het regt ment. Kalveren naar west-Duitsland BONN, 19 febr. (DPA). De Westduit- se autoriteiten hebben de invoer toege staan van levende en geslachte kalveren uit Nederland, Denemarken en Zweden. Deze vergunning geldt tot 13 december 1957, zonder vaststelling van een waarde- grens. ARNHEM, 19 febr. De rechtbank te Arnhem heeft de arts A. C. M. L. uit Nij megen en zijn boekhouder H. P. R. we gens belastingfraude veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf leder. De officier van justitie had een boete van ƒ20.000,— subsidaxr drie weken hechtenis, tegen de arts geëist en tegen de boekhouder 1000,subsidiair een maand hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf Italiaanse opvatting over sport... NAPELS, 18 febr. Alberto de Cristofro,. de aanvoerder van 't plaat selijke elftal van Giulia- no (nabij Napels), is overleden aan de gevol gen van een „foltering", die hij twee dagen ge leden moest doorstaan van ontstemde suppor ters van „Ururi" een club uit de omgeving van Giuliano. STOKKEN EN STENEN. Op een koude novem berdag in 1954 speelde Giuliano een wedstrijd tegen Ururi en won. De supporters van Uru ri waren daarover zo kwaad, dat zij Cristoforo na afloop onder bedrei ging met stokken en stenen dwongen in het Boze supporters met stokken midden van het veld te blijven. Ook toen de temperatuur inmiddels ver onder het vriespunt was gedaald. Toen de politie Cristoforo ten slotte na drie uur kon ontzetten, vond zij hem bewusteloos. GEEN VERVOLGING. Een politiedokter zei, dat Cristoforo nooit was hersteld van de gevol gen van deze „foltering" en dat zij de directe oor zaak was van zijn dood. Er zal nochtans geen vervolging worden inge steld tegen de suppor ters van Ururi, om de eenvoudige reden, dat dan de gehele bevolking van dit stadje in staat van beschuldiging zou komen. PARIJS, 19 februari (A.N.P./Reuter). De gehele maandag en dinsdag heeft het op het Franse ministerie van buitenlandse zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs gegonsd van de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken en de eerste ministers der zes landen van Klein-Europa rondom de problemen van de gemeen schappelijke markt. Met een korte onderbreking duurden de be sprekingen maandag tot middernacht. Dinsdag werden ze voortgezet. Tijdens de onderbreking om 8 uur maandagavond was onze Neder landse minister Luns nogal optimistisch over het bereikte resultaat t.a.v. de buitentarieven. Nederland, dat een laag buitentarief wenst voor de invoer van zijn grondstoffen uit landen, die geen deel .uit maken van de gemeenschap en totdusver een vrij geïsoleerd stand punt innam, heeft tenslotte concessies kunnen krijgen, die bevredi gend genoemd kunnen worden, verklaarde hij aan een speciale ver slaggever van het A.N.P. Gedurende een periode van acht jaar zal unanimiteit nodig zijn in de raad van ministers voor alle posten, die nog open staan (de produkten van lijst C). Na deze periode is er een gekwalificeerde meerderheid nodig. Bij het begin van deze peri ode wordt echter een beschermingsclausule van kracht die niet aan een bepaalde tijdsduur is gebonden, waarvoor een bijzondere regeling geldt, zodat Nederland de zekerheid heeft, dat zijn exportpositie niet wordt gestoord. Wij hebben een vrij moeilijk en lang gevecht moeten leveren, waarbij vooral van Duitse zijde bezwaren zijn gemaakt, ver klaarde de minister, maar tenslotte is men ons toch tegemoet ge komen. Een ander belangrijk punt was het probleem der overzeese ge biedsdelen. Bij de aanvang van de conferentie op maandag heeft de Franse minister Mollet de nadruk gelegd op de nood' zaak van het smeden van een nau were band tussen Europa en de min- der-ontwikkelde gebieden in Afrika. Europa, zei hij, heeft hier een taak te vervullen, teneinde te verhinderen, dat andere staten, die niet bepaald tot de vrienden van Europa behoren, vaste voet krijgen op Afrikaanse bo dem. Frankrijk heeft tot nu toe 175 miljard franks geïnvesteerd in zijn overzeese gebiedsdelen, waarvan twee derde besteed wordt in onderwijs inrichtingen en instellingen voor volksgezondheid. Het investerings fonds der zes zou kunnen worden aangewend voor sociale verbeteringen, constructie van wegen en spoorwegen, het aanleggen van dammen en het exploiteren van de bodem. De Fran se regering stelde een proefperiode van 5 jaar voor, waarin voor deland- bouwproducten uit deze gebieden de zelfde voorwaarden zouden gelden als die, welke gelden voor de Franse. Aan het eind van deze periode zou den de landen kunnen beslissen, of zij hun deelneming al dan niet wilden voortzetten. Iedere partner zou in het op te richten fonds moeten bijdragen. Van Franse zijde werd in dit verband een bedrag genoemd van totaal 100 mil joen dollar over vijf jaar, voor alle zes landen, Frankrijk dus inbegrepen. Frankrijk zou daarnaast zich verplich ten, voort te gaan met de financiering van zijn overzeese gebiedsdelen. Het zou bovendien particuliere investerin gen in deze gebiedsdelen willen ver gemakkelijken. Ook België en Nederland zouden voor hun overzeese gebiedsdelen een beroep op het investeringsfonds kun nen doen. Algerië en de andere overzeese ge biedsdelen, die door Frankrijk wor den beschouwd als Franse departe menten, zouden onder dezelfde voor waarden als Frankrijk lid moeten worden van de gemeenschap, waarbij bijzondere clausules zouden moeten worden opgenomen ter bescherming van de zich daar ontwikkelende in dustrie. De Europese investeringsbank zou in deze gebieden niet kunnen in vesteren, doch deze gebieden zouden wel kunnen profiteren van het in vesteringsfonds, dat speciaal voor de overzeese gebiedsdelen zal worden in gesteld. Engeland had via zijn ambassadeur in Parijs en door een speciale delega tie bij de Franse minister Mollet en de Belgische minister Spaak bezwaar tegen de tipneming van de Franse overzeese gebiedsdelen doen blijken. Ook Duitsland en België hadden een nota met ernstige bezwaren ingediend. Minister Spaak heeft daarop, als lei der van een werkgroep van deskun digen, gepoogd, 'n synthese te vinden. Bij de bespreking hierover werden echter geen resultaten bereikt. Andere punten, die in bespreking kwamen, waren: een fonds ter oplei ding van arbeiders, de landbouw problemen en de stemprocedure bin nen de Euratom. De uitwerking van het verdrag de* Euratom is thans zover gevorderdL dat het over één of twee weken zal kunnen worden getekend. OOK DE PREMIERS. Gisteren kwamen de eerste minis ters der zes landen bijeen, om da resultaten te overzien en verdere be sprekingen te voeren. Bij de opening dezer conferentie stipte min.-president Mollet (Frank rijk) aan, dat het de eerste maal in de geschiedenis is, dat zes Europese eerste ministers zijn bijeengekomen op een conferentie, welke de politieke en economische eenheid hunner lan den beoogt. Na de toespraak van Mollet heeft minister Spaak verslag uitgebracht over de stand van zaken, wat het vraagstuk betreft Inzake het opnemen van de Afrikaanse overzeese gebieds delen en de gemeenschappelijks markt, waarbij hij tevens zijn com promisvoorstel hiervoor indiende. Toen dit stadium van de bespre kingen was bereikt, gingen de 12 staatslieden zes eerste ministers en zes ministers van buitenlandse zaken in streng geheime zitting, nadat alle andere functionarissen en tol ken zich hadden verwijderd. Men wilde trachten, nog voor het einde van de dag een positief resultaat ts bereiken. 's-GRAVENHAGE, 18 febr. Het kartelverbod ln het verdrag voor de gemeenschappelijke markt bedreigt vele industrieën, met name die, welke zich op fabricage van vergelijkbare verbruiksgoederen toeleggen, met 'n impasse. Dit stelde dr. H. D. Salinger, algemeen secretaris der industriële organisaties, tijdens een lezing voor het departement Den Haag van de Ned. Mjj voor Nijverheid en Handel. In het ontwerp-verdrag is geen ver bod van pfij sdiscriminatie opgenomen. Men is het slechts er over eens ge worden om binnen de gemeenschap pelijke markt discriminatie op grond van nationaal belang te verbieden. Niemand echter geeft hieraan een concrete uitleg. Men had kunnen verwachten, dat als overgangsregeling de mogelijkheid zou zijn open gelaten, om ten behoe ve van een systematische en geleide lijke harmonisatie voor zekere geval len en voor beperkte tijdsduur bepaal de overeenkomsten ter bescherming van de nationale markt niet alleen in stand te laten, doch het tot stand komen van dergelijke overeenkomsten zelfs te bevorderen. Mogelijk onder invloed van de kolen- en staalgemeenschap is te Brussel, tegen ernstige Beneluxbezwa- ren in, besloten, een algemeen kartel verbod voor de Euromarkt in te stel len. Dit houdt in het verbod van ondernemersovereenkomsten of kar- telbesluiten, die de handel tussen de leden-staten kunnen belemmeren en die beogen of tengevolge hebben, dat de mededinging binnen de gemeen schappelijke markt wordt verhinderd of beperkt. Ongebreidelde concurrentie Het ontbreken van een duidelijk verbod van prijscriminatie, zoals dat in de Ver. Staten bestaat, met daar naast een kartelverbod, „doet de dag der ongebreidelde concurrentie nade ren", zeide dr. Salinger. Zodoende versterkt het project van de Euro pese economische integratie nog de branding, waarin de industrieën van onderling vergelijkbare goederen zich reeds in het eigen nationale bestel bevinden. De industrie is nu wel genoodzaakt, spijkers met koppen te slaan. Daarbij zullen ondernemersafspraken van uni verseler aard dan tot dusverre, nau welijks gemist kunnen worden. Men zal zich door een magnetisch veld van politieke krachten een weg moeten banen. Zolang een onder nemer betere machines construeert en zijn bedrijf rationaliseert, wordt hij toegejuicht. Streeft hij naar ratione lere samenwerking van bedrijven en naar concentratie van versplinterde arbeidskracht en investering, dan staat hij tegenover een muur van wantrouwen. Toch getuigt hij hiermee van dezelfde geest en stuwkracht. Troost Een zekere troost is, dat in het Brusselse kartelartikel ook staat, dat „ondernemersafspraken of kartel- besluiten, die kunnen bijdragen tot de verbetering van de produktie en van de verdeling der produktie of die de technische en economische voor uitgang stimuleren en waarbij de ver bruiker redelijk profijt heeft, kunnen worden toegelaten", aldus dr. Salinger. BRUSSEL, 18 febr. (AFP). Brazilië maakt zich ongerust over de voorkeursbehandeling, welke de Afrikaanse koffie ten nadele van de Braziliaanse zou kunnen genieten in de zes landen van de Europese gemeenschappelijke markt, wanneer de overzeese ge bieden in deze markt zouden wor den opgenomen. De Braziliaanse ambassadeur te Brussel, H. Goutheir de Oli- veira Gondim, heeft een onder houd gehad met minister Larock, die ad interim het ministerie van buitenlandse zaken waarneemt voor minister Spaak, waarin hij herinnerde aan de traditionele positie van Brazilië voor de leve ring van koffie aaii Europa en opmerkte, dat Brazilië, wanneer de Europese kopers ten gunste van uit Afrika afkomstige koffie van Braziliaanse koffie zouden moeten afzien, genoodzaakt zou zijn, de invoer van Europese in- dustrieprodukten te verminderen. Brazilië acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat, door de voor keur, welke eventueel door Klein- Europa aan Afrikaanse koffie ge geven zou worden, de koffieplan tages op het Afrikaanse vaste land een zeer sterke uit'-- zullen ondersraan.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3