Vrijwel nieuwe Zweedse vrachtboot ,Vittangi' zit bij Vlissingen nog muurvast Voorzitterswisseling bij Christelijke Besturenbond Middelburg Bestuur van veiling te Kapelle stelt uitbreiding voor hoofdpijn Vlissingse werkman wist wel van kopen, doch niet van betalen Onderdeel Drie-eilandenplan (bouwput en sluis) aanbesteed rogingen om hst va3rtuig WGQ t© gekregen, dat de „Vittangi" het zal ingen om het vaartuig weg te slepen tot heden mislukt WEK DE GAL IN UW LEVER OP Terugbetaling één pCt. van geveild bedrag Landbouwschuur ie Axel afgebrand Eén maand gevangenisstraf De heer P. Meliefste (vele andere funkties) gaat heen Restauratie Thoolse stadhuis vordert Woensdag 20 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Bemanning heeft schip verlaten D Li. i' t De bergers hebben thans goede hoop 3 li mi tl on Wotinoan li nt 454 VLISSINGEN, 19 februari. Door de bemannina verlaten en slechts met kapitein Manniëtte nog aan boord, over een lengte van ruim veertig meter opengereten, met een slagzij van zestig graden, sterke slepers als de „Poolzee" en „Scaldis", trachtend het zinkende schip uit de nauwe vaargeul te houden, doorlopend trillend door de knallen die zich voordoen in het interieur, zo ligt de trotse en vrijwel nieuwe Zweedse vrachtboot „Vittangi" ter hoogte van het hoofd De Leugenaar bij Vlissingen. De „Vittangi" geladen met erts op weg van Narvik naar Antwerpen is in 1953 gebouwd. Deze ertstanker meet 16.479 brt en raakte maandag avond bij „De Leugenaar" aan de grond, zoals wij gisteren hebben ge meld. De eerste veronderstelling luidde, dat het schip iets té veel stuurboord in de nauwe vaargeul had gehouden. Toen het schip „vast liep" werd op de boulevard een enorm scheurend geluid waargeno men. Thans blijkt, dat de „Vittangi" op een niet in kaart gebracht of ge markeerd wrak is gestoten. ASSISTENTIE Aan stuurboordzijde werd de „Vit tangi" over een lengte van ruim veer tig meter opengereten, zodat onmiddel lijk vier tanks vol water liepen. De sleepboot „Scaldis" verleende onmid dellijk assistentie, doch kon het bin nendringende water onmogelijk weg pompen. Assistentie werd ingeroepen. De sleepboot Poolzee, juist op de thuis reis van Suez naar Rotterdam kreeg onderweg bericht inplaats van naar huis te komen na een maandenlan ge afwezigheid op te varen naar Vlissingen en daar hulp te verlenen. Vanmorgen vroeg kwam de „Poolzee" op de rede aan en nam daar ligplaats tot omstreeks twaalf uur. KRITIEK Reeds maandagavond was de toe- I stand voor de „Vittangi" kritiek. Het schip maakte enorm veel water én het gevaar voor breken was aller minst denkbeeldig. Doch tot dusver re brak het schip nog niet, wat niet wegneemt, dat de positie allerminst rooskleurig is. Vanmorgen maakte het schip reeds een slagzij van circa tien graden. Het voorschip lag door het binnengedron gen water stukken dieper dan het ach terschip. Bij laag water kwam de Schroef gedeeltelijk boven water. Technici en autoriteiten voeren af en pan naar het schip, bergingsboten lagen langszij. Om half tien maakte de bemanning zich gereed het schip te verlaten. Bezittingen werden over gebracht in de bergingsvaartuigen en loodsboten en in kleine groepen ver liet de bemanning van 43 koppen het schip. Zij werden in een hotel te Vlis singen ondergebracht. Om half twaalf streken enkele ach tergebleven bemanningsleden de aan bakboordzijde hangende sloepen, de reddingboot uit Breskens kwam ter eventuele assistentie langszij liggen. Een wanhopige poging werd onderno men het schip nog recht te krijgen en te trachten het verder op een zand plaat te zetten, doch het lukte door gebrek aan materiaal niet. Men trachtte n.l. een gedeelte der lading te lossen om ruimte vrij te ma ken voor lucht, welke men in het schip zou pompen. Dinsdagmorgen Werden door de „Schelde" vijf com pressors aan boord gebracht. Waarna lucht in het zinkende schip werd ge pompt. De kraan der S.H.V., te Vlis singen begon met het verwijderen der lading. Na enkele uren moest deze kraan haar werk staken omdat het schip té veel slagzij ging maken. Uit Terneuzen is inmiddels een veel gro tore kraan onderweg om deze werk zaamheden voort te zetten. Ondertussen was het water komen opzetten, de sleepboten Poolzee en Scaldis maakten achter aan de Vittan gi vast om te voorkomen, dat het schip door de vloed dwars in de vaargeul zou worden gestuwd. Beide sterke slepers konden aanvankelijk niet voor komen, dat het schip steeds meer en meer in de vaargeul terecht kwam, hoewel bij het hoogtepunt der vloed de positie iets verbeterd was. De kans op breken was minder geworden. STEEDS MEER SLAGZIJ Ondertussen was de slagzij der Vittangi toegenomen en steeg tot minstens 50 graden. De weinige achtergebleven bemanningsleden verlieten ijlings het schip evenals de aan Snnrd vertoevende werklie- ...t din 'Adv.) ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln ,v Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft, voalt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent hu- me irig, voelt u né,ér en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER- PU.LETJES - onschadelijk, plantaardig en v ,cht - om de liter gal op te wekken, die i v jhaam dagelijks nodig heeft. U zult Rich woer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, t 1.20 per flacon. Vergadering N.I.V.E. GOES, 19 februari. Het Ned. insti tuut voor efficiency, afdeling Zeeland, heeft op woensdag 27 februari een verga dering belegd in hotel „De Korenbeurs" te Goes. De heer J. Schrobre, chef sociale zaken van een automobielfabriek te Eind hoven, zal dan spreken over het onder werp: „Het daadwerkelijk bevorderen van de gemeenschapszin in het bedrijf. den belast met het lossen der la ding. Doch het schip brak niet, hoe wel het angstwekkend steunde en kraakte. Het gevaar voor kapseizen was niet uitgesloten. De bergers hebben thans goede hoop gekregen, dat de „Vittangi" het zal houden. Wanneer het tij kentert wordt opieuw met het lossen begon nen om zoveel mogelijk ruimte te ma ken voor de in te brengen lucht. Men hoopt het schip weer recht te kunnen krijgen waarna men het wil verslepen om het in het Sloe aan de grond te zetten. Of deze plannen echter zullen slagen is een tweede. Veiligheidshalve is vanmorgen de vaart door het Oostgat grotendeels stil gelegd, zodat alle schepen, ook coasters, via de Wielingen binnenkwa men en weer uitgingen. Voor de bevolking van Vlissingen én vele „vreemdelingen" was het in tussen een boeiend en interessant schouwspel: de boulevards puilden uit van het samengestroomde pu bliek. KAPELLE, 19 febr. Als het bestuursvoorstel door de leden van de veiling Kapelle-Biezelinge en Omgeving op de algemene jaar vergadering op 2 maart a.s. wordt aangenomen, hebben zij een mee valler, want op de agenda voor deze vergadering staat o. m. het voorstel om 1 procent van de ge- AXEL, 19 febr. In de afgelopen nacht heeft een korte, maar felle brand de landbouwschuur van de jonge boer de Feyter (hij is ruim een jaar geleden begonnen) aan de Armendijk in de as gelegd. Hoewel de brandweerlieden spoedig ter plaatse waren konden zij toch niet verhinderen dat de boerderij geheel afbrandde. Zes stuks vee, land bouwwerktuigen en granen zijn een prooi der vlammen geworden. Tot nu toe is omtrent de oorzaak nog niets be kend. Verzekering dekt de schade. mdën Mededeling (Adv.) die niet wijken wil helpen direct veilde bedragen in het afgelopen boekjaar 1956'57, terug te be talen door middel van bijschrij ving op de ledenrekening. Dit houdt dan in dat de leden van deze veiling het afgelopen seizoen slechts 4 procent hebben betaald voor het veilen van produkten op de kleine veiling en 2 procent voor de produkten van de zgn. grote veiling. Er is voor deze op Z maart te houden jaarvergadering overigens nog meer dat van groot belang is voor deze veiling, want het bestuur stelt ook voor om over tr gaan tot uitbreiding van het sorteer- en pakstation, bestaande uit aanvoerruim- te, sorteerruimte en afvoerruimte, in to taal een oppervlakte van 1800 vierkante meter. Verder is er het bestuursvoorstel tot bouw en inrichting van een cantine voor kopers en personeel. Voor de finan- vraagt het bestuur verder aan de alge mene vergadering machtiging om hier voor een geldlening aan te gaan van ƒ400.000,af te lossen in 20 jaar. Verder zullen de verkoopvoorwaarden worden gewijzigd overeenkomstig een ontwerp waarover overeenstemming is bereikt tussen het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de organisaties van de Binnenlandse groothandel in Groenten en Fruit. Tenslotte is er de bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de he ren A. J. van Liere en H. Zuidweg, welkè beiden herkiesbaar zijn en moet er-voor zien worden in de vacature van de heer A. J. de Visser te Kruiningen (de vice- voorzitter der veiling), welke zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. HE1NKENSZAND Uitvoering. De gymnastiekvereniging A.T.L.A.S heeft 'n geslaagde uitvoering gegeven. Ingezonden mededeling (adv.) Door bijzondere omstandigheden zijn wij in staat een PARTIJ AKTETASSEN EN DIPLOMATENTASSEN aan te bieden tegen fantastisch lage prijzen 25 korting Origineel vol rundleder Diplomatentassen met twee voor stukken en twee schotten 22,50 25 16,75 Diplomatentassen met één rits- voorzak en één schot 20,75 25 15,45 Diplomatentassen met twee voor- zakken en één -schot ƒ19,15 - 25 ƒ14,25 Diplomatentassen met twee voor- zakken en één schot, zonder riem 17,75 - 25 ƒ13,25 Rundleder Aktetassen met één rits en één schot 15,60 25 ƒ11,70 Rundleder Actetassen met twee voorzakken en één schot 13,35 25 9,95 Aktetassen 10,70 25 7,95 Staaftas 7,25 5,25 (rood, bruin en groen) Handschoenen Dames Nappa, in vele kleuren 6,95 zwart 7,35 Heren Nappa 7,95 Alle andere handschoenen 20 korting. ROOVERS Vlasmarkt Middelburg Lekker vlees, maar beialen doe ik niet. MIDDELBURG, 19 februari. De thans te Vlissingen wonende 34-jarige werkman J. K. D., had in de loop van 1954, 1955 en 1956 de Middelburgse middenstand lelijk bedrogen. Hij kocht goede ren, in hun soort zeer uiteenlo pend, zonder dat betaling volgde. De slager kreeg zelfs te horen ,,'t Was lekker vlees, maar betalen doe ik niet". D. moet daarbij zich zelf een klapje op de achterzak hebben gegeven, op de plaats waar de portemonnaie zit, een gebaar dus, zo van ,,'k Heb ze wel, maar je krijgt ze niet". Zijn aankopen beperkten zich echter niet tot het culinaire. Vloerbedekking moest er komen, nieuwe fietsen, laar zen, een thermosfles, een kachel, kle ding. Verd. zei vandaag ter zitting van de politierechter, sedert november 1954 steeds zijn kinderbijslag te hebben af gegeven voor het voldoen van de re keningen, hetgeen onder de supervisie van „sociale zaken" zou geschieden. Toen verd. dit aansneed, memoreer de de politierechter het gedrag van D., die bij de winkeliers, gelijk een grootvorst naar zijn bankrekening, met Na 28 „dienstjaren" NA RUIM 28 jaar die funktie te hebben bekleed gaat de heer P. Meliefste uit Middelburg de Chr. Besturenbond van de Zeeuwse hoofdstad als voorzitter verlaten. Hedenavond zal hij in de boven zaal van restaurant „Suisse" zijn afscheidsrede uitspreken en het voorzitterschap overdragen aan de heer A. Maas, tot op heden secre taris van de besturenbond. Groot zijn de verdiensten van de heer Meliefste op het ehristelijk-sociale erf. De heer Meliefste meent, het thans iets „rustiger" te moeten gaan doen. Wie echter de vele funkties beziet, die de scheidende voorzitter op sociaal en politiek gebied bekleedt, zal bij dit „rusti ger" toch nog wel even een vraag teken plaatsen. De heer Meliefste, van geboorte een Middelburger, zat de politiek al jong in het bloed. Op de schoolbanken reeds trok alles, wat er op dit gebied te koop was, zijn aandacht. In 1920, op 19-jarige leeftijd, trad hij in dienst bij de N.V. „The Vitrite Works", waar hij thans voorman bij de afdeling ver voer is. Ook in dit bedrijf heeft hij oog gehad voor zijn capaciteiten: zo is hij thans voorzitter van het onder steuningsfonds van dit bedrijf en lid van het dagelijks bestuur van de on dernemingsraad. Voordat dit lichaam in het leven werd geroepen, was hij acht jaar voorzitter van de personeels- raad. Het is bijna vanzelfsprekend, dat de heer Meliefste ook de voorzitters functie van de plaatselijke Chr. Me- taalbedrijfsbond werd toevertrouwd! Hetgeen hij ondertussen al weer dertig jaar is.... Sinds 1926 is hij ook lid van de Bondsraad van deze organisatie. BEROERING In 1928 kwam de benoeming als voorzitter van de besturenbond; 1928 een jaar van grote sociale beroeringen in onze provincie. Juist in de week, dat de arbeiders van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" na een staking van vier maanden weer aan het werk gin gen, aanvaardde hij die functie. In 1914 was de Chr. Besturenbond in Middelburg opgericht; hij volgde de heer L. A. Stenhuis op. Primair stelde de heer Meliefste in de periode vanaf zijn benoeming tot het uitbreken van de tweede wereld oorlog de propaganda, zowel in als buiten Middelburg. Deze propaganda richtte zich voornamelijk op de land arbeiders. De N.C.L.B. beschikte toendertijd niet over voldoende districtsbestuur ders. Daarom was het de Chr. Be sturenbond, die in verschillende dorpen in Walcheren een N.C.L.B.- afdeling „op poten" hielp. Daar naast, toen het werk van de vakbe wegingen zich ging ontwikkelen,ciale Staten.... stichtte men nieuwe bestuursbon- den, o.a. te Serooskerke en Koude- kerke. De besturenbond Middelburg zag het ledental van de gezamenlijke Mid delburgse afdelingen groeien van 650 tot 1400! De besturenbond had ook een werkzaam aandeel in de „Woning stichting Volksbelang", die in 1918 werd opgericht. In het bestuur van die stichting ontmoet men weer.de heer Meliefste, die ook hieraan onder tussen zo'n 25 jaar zijn krachten geeft. IN DE RAAD Toen in 1945 een noodgemeente- raad van Middelburg moest worden samengesteld, werd de heer Melief ste aangezocht hierin zitting te ne men. In 1946, bij de eerste verkie zingen, bleef de heer Meliefste raadslid voor de A.R.-partij. Wie nam het hem echter kwalijk, toen hij in 1954, doordat hem de werk zaamheden boven het hoofd dreig den te groeien, hiervoor bedankte? De „Me!iefste-loze"-periode van de Middelburgse gemeenteraad heeft ove rigens maar kort geduurd. Onlangs is de heer Meliefste, bij het vertrek van de heer Steur, wederom als raadslid geïnstalleerdBijna zou men daar bij vergeten op te sommen, dat hij sedert 1946 ook lid is van de Provin- 's-GRAVENHAGE, 20 febr. De rijkswaterstaat heeft gistermorgen het maken van de bouwput voor een sluis bij Katseveer aanbesteed. Deze sluis wordt een onderdeel van de secun daire dam in de Zandkreek, verband houdende met het Zeeuwse Drie- Eilandenplan. Van de zeventien inschrijvers waren Van Hattum en Blankevoort te Bever wijk de hoogsten met f3.199.000. Met een bedrag van f 2.187.000 was de N.V. Zandtransportmaatschappij te Den Bosch de laagste inschrijfster. In het bestek was medegedeeld, dat inschrijvers ook een alternatief plan met een eigen werkprogramma kon den indienen. Van deze mogelijkheid maakte Dirk Blankevoort te Bloemendaal gebruik. Deze firma schreef in voor een bedrag van f2.155.000. Als men de heer Meliefste thuis treft, is dit voor hem een karak teristieke houding; schrijvend of bestuderend, zich beijverend voor de christelijk-sociale zaak. De enige instantie, die ooit werke lijk over de heer Meliefste te klagen heeft gehad, was de Duitse bezettings overheid, die door hem gans niet werd erkend. In het voorjaar van 1941 werd hij ontboden op het toen beruchte adres „Dam 6" bij een functionaris van het „N.A.F.". Het N.A.F. zou de taak van het C.N.V. wel overnemen en de N.A.F.-man toonde de heer Me liefste een portret van Adolf Hitler, over welke persoon de N.A.F.-functio- naris een enthousiaste verhandeling ten beste gaf,Zo zijn wij nu voor de Koningin", zei de heer Meliefste, rookte nog een van de dure sigaren, die het N.A.F. hem aanbood (tenslotte waren die in hun oorsprong toch Ne derlands) en ging heen Na de oorlog ging de zaak weer draaien. Spoedig werd contact opge nomen met „C.N.V. in Bevrijd Neder land". Het werk van de besturenbond was echter sterk gewijzigd, „Den Haag" decreteerde in vele opzichten. TWEE SECTOREN De heer Meliefste ziet het werk thans liggen in twee sectoren; ten eerste de propaganda, die opnieuw de bijzondere aandacht nodig zal hebben en ten tweede het vormen van een ka'der voor de besturen bond als beweging. Zulk een kader kan uitstekende diensten bewijzen bij het organiseren van studie-avonden en discussiegroe pen. De bestuurders in de afdelingen zul len dan ook de sociaal-economische vraagstukken verstaan. Op het ogenblik is het daarom no dig, de propaganda in een nieuwe vorm te gieten. De heer Meliefste be waart vele prettige herinneringen aan zijn voorzitterschap van de Chr. Be sturenbond, dat vanavond wordt be ëindigd. De velen, die hem van nabij ken nen, weten dat hjj zich geheel aan dit werk heeft gegeven. YERSEKE Herplaatsing wegens misstelling; don derdag a.s. preekt voor de Geref. Gemeen ten in Nederland ds. Aangeenbrug, Aan vang van de dienst 7.30 tur. Verkiezing. Tot bestuursleden van de Geref. school (Kakeldans) zijn gekozen de heren J. Steketee en D. E. Harthoorn. een brede armzwaai voor de betaling naar „sociale zaken" verwees D. werd door de officier een „fles sentrekker van professie" genoemd, vandaar wellicht ook, dat hij naar een andere woonplaats heeft uitgezien Mr. Van der Dussen vond, dat de mid denstand tegen dergelijke lieden moet worden beschermd. D. heeft zich tot gewoonte gemaakt goederen te kopen, zonder daarop betaling te laten volgen. De eis was één maand gevangenisstraf, het vonnis conform. Gevonden polshorloge De 60-j. Middelburgse mevr. L. van B.M. vond op 19 aug. jl. in de auto bus van de S. W., die de lijndienst VlissingenMiddelburg reed, een gouden polshorloge. Zij deed geen aan gifte bij de chauffeur van de autobus, ook niet bij de politie, maar ging zelf met het uurwerk pronken, (f 40, subs. 8 d., conform). Diefstal Te Vlissingen, op 19 juni jl., stal de Amsterdamse typograaf J. van H. bij de tante van de jongedame, waarmee hij op dat moment connecties onder hield, uit een dressoir een bankbiljet van 100, Later kreeg hij spijt van zijn' daad; de tante kreeg het bedrag nagenoeg geheel terug. Van H. kreeg een maand voorw. met 2 j. proeftijd, ondertoe zichtstelling en een boete van f 30 subs 6d. (conform de eis). Oud ijzer Voor de ijzergieterij B. te Middel burg vervoerde de slepersknecht J. D. uit Middelburg ijzer naar het station. Daarvan hield hij op verschillends tijdstippen kleine hoeveelheden ach ter. Deze bracht hij samen met de los- werkman E. R., eveneens uit de Zeeuw se hoofdstad naar de opkoper M. van W. Gedrieën stonden zij dinsdagmorgen voor de politierechter. D., die zich voor een dergelijk feit voor de eerste maal moest verantwoor den, kreeg een boete van f 40.subs. 8 d. (conform); tegen R. werd twee weken gevang geëist (vonnis f 60 b. subs. 12 d.) en Van W. de politie rechter nam aan, dat hier niet van op zet sprake is werd veroordeeld tot f 60 subs. 12 d. Contactdag van Zeeuwse molenaars GOES, 19 febr. Vele molenaars uit Zeeland hebben vanmiddag de con tactdag bijgewoond, die was georgani seerd door Twijnstra's oliefabrieken in samenwerking met Duvekots Graan handel te Goes. Op deze zeer geslaagde bijeenkomst zijn tal van punten be sproken. Zo ook over het kwaliteits principe. De veehouders vragen vee voeder van hoge kwaliteit om een top- opbrengst te kunnen bereiken. De voorlichting was eveneens een punt van bespreking. Meer en meer komt het geven van de suggestieve en instructieve voorlichting in zwang. En natuurlijk bleef een bespreking van het sterk gestegen loon- en prijspeil en het daarmee gepaard gaande verhoog de kostenpeil niet achterwege. Tot slot werd een kleurenfilm ver toond. Loonklassificatie voor perso neel vervoersbedrijven GOES, 19 febr. De leden het NOB- wegtransport in Zeeland hebben van middag in „de Prins van Oranje" ge luisterd naar een rede van de lande lijke voorzitter, de heer Van Donka- laar. Hij sprak over loon- en arbeids voorwaarden van het personeel, dia juist nu zo actueel zijn, daar heden morgen in de Staatscourant een nieuwa functie-indeling is verschenen. Daarbij zijn verschillende groepen van loonschaal 3 naar 4 (de geschool den) overgegaan. Werknemers in het bezit van een diploma of reeds 10 jaar in hetzelfde bedrijf werkzaam ontvan gen in deze beide loonschalen een ex tra-vergoeding. Een nieuwe loonschaal (7) is bijge voegd. Daarin zijn opgenomen: a. chauffers voor bijzonder goederen vervoer I en b. voorman- ambachts man I en hoofdautomonteur I. Uiterlijk in juni gereed THOLEN, 19 februari. De restau ratie van het stadhuis in Tholen vor dert gestaag. Op 1 november van het vorige jaar is men ermee begonnen en thans begint er al enige tekening in te komen. Dat is trouwens wel nodig, want eind mei of begin juni hoopt men helemaal klaar te zijn. De leden van de raad zullen dan bij een vergadering een trapje hoger moe ten klimmen, want de vroegere zaal wordt nu verbouwd tot secretarie. Daarom heeft men de oude zolders omgetoverd in raads- en trouwzaal en er zelfs nog een monumentale hal hij verwerkt. Men heeft de oude balken vrij gemaakt en deze zullen in lichte kleuren geschilderd worden. De vroegere secretarie wordt nu de kamer voor de burgemeester. Het gro te raam is uitgebroken en daarvoor in de plaats zijn drie ramen met glas in lood ruitjes gekomen. Waar de opgang naar de politiepost was, komt nu de kamer voor b. en w. en de diverse commissies. Daarnaast wordt een fiet senstalling voor het personeel aange legd. Er is ook een onderaardse kluis voor het opbergen van de bescheiden. De toren is bijna gereed en men is be zig de leien te plaatsen. Er zal een carillon komen en men krijgt nu vier wijzerborden in plaats van twee. AAGTEKERKE Huis verkocht. Dinsdagmiddag is te Aagtekerke in het openbaar verkocht een woonhuis met erf groot 1,7 are voor da som van ƒ8.410,—. Koper de heer G. Geertse: Hoogste inschrijver de heer C. Minderhoud voor 8.400,—.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2