Frankrijk bereid koopvaardijschepen naar Hidden-Oosten ie zenden Goes organiseert dit jaar 2e ,HAJUT0' en vele andere evenementen Texas zal meer ruwe olie gaan produceren voor Europa Engeland met Cyprus in slop PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Suez en Golf van Akaba internationaal Verzet vari Amerikaanse senatoren over eventuele sancties tegen Israël Duitse socialisten willen niet uit NAVO Levering afstandsgas wordt gecoördineerd A.M.Z.-tatieven gaan eveneens omhoog De eerste openbare rechtszitting in Boedapest Cassatieberoep van voormalige viskoopman verworpen Uitgebreid programma voor 1957 Fruitcorso, Elektrificatiefeesten, intern. Folkloristisch festival Voorzitter A. Vermaire door Iz. Luteijn opgevolgd Behoefte zal in eerste kwartaal voor 80 pCt gedekt kunnen worden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bi) geen gehoor: 398? (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3633 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Woensdag 20 februari 1957 r CHURCHILL: CHARMANT EN MOEILIJK (zie pag. 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.44 u., onder 18.05 u. Maan op 2.03 u., onder 10.44 u. Hoogwater donderdag 21 februari: Vlissingen: 6.41 u. 1.86 m., 19.19 u. 1.72 m. Terneuzen: 7.09 u. 2.04 m., 19.45 u. 1.90 u. Wemeldinge: 8.16 u. 1.48 m., 20.49 u. 1.50 m. Zierikzee: 7.55 u. 1.27 m., 20.30 u. 1.30 m. PARIJS, 19 februari. Reuter. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft op een persconferentie des gevraagd verklaard, dat Frankrijk bereid is samen met Amerika en Engeland koopvaardijschepen naar de Golf van Akaba te zenden om de nadruk te leggen op het internationale karakter van die waterweg. Hij zei dat Frankrijk bij besprekingen in Washington met Enge land, Canada en de Verenigde Staten suggesties gedaan heeft wat be treft het geven van garanties aan Israël. Nadere bijzonderheden wilde hij niet meedelen. senator Knowland tegen ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gezegd hebben dat hij zal aftreden als lid van de Ame rikaanse delegatie bij de V.N. als zijn land steun verleent aan een stap om tegen Israël sancties te nemen. John Foster Dulles heeft dinsdag meegedeeld, dat er woensdag op het Witte Huis zal worden beraadslaagd over de vraag, of Amerika al of niet zal instemmen met sancties tegen Is raël, als dat land blijft weigeren zijn troepen uit Gaza en Akaba terug te trekken. Het zal een bespreking zijn tussen president Eisenhower en de leiders van het congres. Suez internationaal Op de vraag of er nog iets zou worden gedaan om Israels recht op vrije vaart door het Suezkanaal te verzekeren, zei de minister dat Ame rika de zes beginselen, waarmee WASHINGTON, 19 febr. AFP.-Reu ter. Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse socialistische partij, heeft dinsdag op een persconferentie aan het einde van zijn bezoek van vijf dagen aan Washington verklaard, dat 'n socialistische regering, in de bonds republiek geen onderhandeling over de hereniging van Duitsland met de Sow- jet-Unie zal beginnen, voordat zij hier over met de V.S., Engeland en Frank rijk tot overeenstemming is gekomen. Op de vraag, of de Bondsrepubliek uit de NAVO zou treden, als de socia listen bjj de verkiezingen in september de overwinning zouden behalen, ver klaarde de socialistische leider, dat dit niet de eerste stap zou zijn. Eersie Kamer (Van onze parlementsredactie) 's-GRAVENHAGE, 19 febr. De Eerste Kamer heeft vanmiddag zon der hoofdelijke stemming haar goed keuring gehecht aan een tweetal wets ontwerpen die ten doel hebben de af- standsgasvoorziening in ons land te coördineren. Krachtens deze wetsvoor stellen zal een N.V. Nederlandse Gas maatschappij worden opgericht, waar in het lijk participeert voor een be drag van ten hoogste 200.000,ter wijl een garantie wordt gegeven van ten hoogste twee miljoen gulden. In deze naamloze vennootschap hebben de drie grote gasproducenten zitting: de Hoogovens, de Staatsmijnen en de Rijksdienst voor de Gasvoorziening, tezamen met de drie grote steden en de regionale gasbedrijven. Het is de bedoeling van de Neder landse Gasmaatschappij de verspilling van gas zoveel mogelijk tegen te gaan. Nationaal-economisch gezien moet het als een verspilling worden gezien, wanneer plaatselijke gasfabrieken gas produceren, terwijl afstandsgas ter be schikking is. Ook uit het oogpunt van brandstoffeneconomie verdient het ge bruik van afstandsgas de voorkeur. TABWE-OVEREENKOMST De Kamer heeft ook nog zonder hoofdelijke stemming en zonder be raadslaging de nieuwe internationale tarwe-overeenkomst goedgekeurd. Hoerdoor verplicht ons land zich de komende drie jaar 700.000 ton tarwe af te nemen tegen een prijs, die ligt lus„en de 1.50 en 2.per bushel. Het doel van de overeenkomst is de aa-voer van tarwe voor invoerende 1 den te verzekeren en de uitvoer- landen een afzet te waarborgen. Ver geleken bij de vorige overeenkomst he .ft de Nederlandse regering zich verplicht 25.000 ton tarwe meer af te nemen. Volgende week behandelt de Kamer de P.T.T.-begroting. GOES, 20 febr. Naar wij van de directie der Auto Mij „Zeeland" verne men heeft de minister zojuist zijn toe stemming verleend voor een tariefs verhoging van genoemde onderneming. Hoe deze tarieven precies zullen wor den, zal de komende week worden be kendgemaakt. De verhogingen zijn ook van kracht voor de enkele reistarieven. Egypte heeft ingestemd, uitlegt als in te sluiten, dat Israël ook toegang tot het kanaal heeft. Ook heeft Egyp te volgens hem niet het recht de Is raëlische scheepvaart door de Golf van Akaba voor zover andere lan den daar geen schade van hebben, te belemmeren. Verzet tegen sancties De politieke commissie van de de mocratische fractie in de Amerikaanse senaat heeft met algemene stemmen besloten, de Amerikaanse delegatie bij de V.N. te verzoeken, zich te verzet ten tegen elke poging om sancties te gen Israël te nemen. De democratische senator Mansfield, heeft in Washington verklaard dat hij van mening is, dat de Ver. Staten als alternatief voor mogelijke sancties van de V.N. tegen Israël de nodige steun kunnen krijgen om het politieleger van de V.N. tussen mogelijke oorlogvoeren den te legeren. Volgens hem moet er o.l.v. de Ver. Staten voor gezorgd worden dat dit le ger in de strook van Gaza en het ge bied om de Golf van Akaba blijft. Ook anderen Hij was het voorts eens met senator William Knowland die geëist heeft dat, als er strafmaatregelen tegen Israël worden genomen, er ook sancties toe gepast zuien worden tegen Rusland, Egypte en India, omdat deze landen zich niet hebben gestoord aan de reso luties van de V.N. Naar verluidt zou Engeland bezuinigt op sociale voorzieningen LONDEN, 19 febr. Reuter. De Britse regering heeft meegedeeld, dat zij 57 miljoen pond sterling per jaar zal bezuinigen op de sociale voorzie ningen. Van de Labourkant werd „treed af" geroepen, toen de minister van finan ciën, een verlaging bekendmaakte van de subsidie op melk voor speciale doel einden, zoals voor a.s. moeders en schoolkinderen. Er moet door het publiek meer worden betaald voor de instandhouding van de nationale ge zondheidsdienst, die volgens de minis ter in het jaar 1957-1958 690 miljoen pond kost. Liever strijden De „New Times" schrijft dat het mi nisterie van buitenlandse zaken berich ten heeft ontvangen dat Israël eerder weer ten strijde zal trekken dan af stand doen van de verkregen vrijheid van scheepvaart door de Golf van Aka ba of het risico te lopen deze vrijheid te verliezen. Twee arbeiders verdronken ENKHUIZEN, 19 febr. Omstreeks zes uur vanavond zijn twee arbeiders, werkzaam bij de Zuiderzeewerken, na bij Enkhuizen verdronken. Toen vijf mannen in een roeibootje naar de wal werden gebracht, passeer de een motorvlet. Tengevolge van de zware golfslag kapseisde de roeiboot, zodat alle vijf inzittenden te water ge raakten. Drie van hen kon worden ge red, doch de 47-jarige heer J. Nieu- wenhuizen uit Venhuizen en de 54-ja- rige heer J. van Leije uit Bovenkarspel vader van negen kinderen, kwamen door verdrinking om het leven. -ii- Deze foto geei't een beeld van het eerste openbare massa-proces in Boe dapest tegen elf mannen en een vrouw, die hebben deelgenomen aan de Hongaarse vrijheidsstrijd. Geheel links zit de 25-jarige studente in de medicijnen, die bekend heeft een A.H.V.-agent te hebben gedood. Het rechtscollege van het gemeentelijke hof van Boedapest bestaat uit één vrouwelijke en twee mannelijke rechters. •s-GRAVENHAGE, 19 febr. De Hoge Raad der Nederlanden heeft van morgen het beroep in cassatie van de voormalige viskoopman Lou V. uit IJ- muiden, die zich „de weergekeerde Christus" noemt, verworpen. Lou V. werd door het gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot een gevangenis- straf van één dag, omdat hij in maai: bespreking van de problemen, welke Overzeese gebiedsdelen in gemeenschappelijke markt? PARIJS, 19 febr. In de conferen tie der eerste ministers van de landen van Klein-Europa (Frankrijk, Duits land, Italië en de Beneluxlanden), ter van het vorige jaar had geweigerd als getuige op te treden voor de rechter commissaris te Amsterdam. Lou V. zei- de destijds dat men „god niet kan dag vaarden". Hij was als getuige opgeroe pen in een zaak tegen een echtpaar in Weesp dat op het gezag van deze „weergekeerde christus" geen medi sche hulp had gevraagd voor zijn kind dat aan longontsteking leed en later daaraan was gestorven. De rechtbank had Lou V. veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf. O De 45.000 havenarbeiders, die aan de Amerikaanse Oostkust staken, zijn dinsdag de zevende dag van de sta king niet aan het werk gegaan daar de plaatselijke afdelingen van hun vak bond in Baltimore en Norfolk geen overeenstemming hebben kunnen be reiken met de werkgeversbonden. verband houden met de opneming der overzeese gebiedsdelen in de gemeen schappelijke markt, is nog geen enkel akkoord op geen enkel punt bereikt, evenmin kan men echter spreken van een onoverbrugbare tegenstelling, al dus Guy Mollet. Minister Spaak verklaarde na afloop van de conferentie: „Er zijn geen gro te tegenstellingen meer, en ik geloof, dat wij morgen tot een akkoord zullen komen. C DE BILT ZEGT: Onbestendig Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak zuidelijk. Weinig verandering in temperatuur. GOES, 19 februari. Er staan in Goes dit jaar weer tal van groots opgezette evenementen te wachten van provinciaal niveau. Op het programma staan o.a.: een tweede „HAJUTO" najaar '57), Fruitweék (14-21 sept.) met Fruitcorso (21 sept.), Elektrificatie-feest- week (r.ond 17 april), een internationaal Folkloristisch Festival (19 aug.), waaraan zeven landen deelnemen, en tenslotte speciale attrac ties met St. Nico laas en de Kerstweek. Dit is bekend geworden op de hedenavond in de Prins van Oranje gehouden jaarvergadering van „Handelsbelangen", tijdens welke ook de plannen van de Evene- mentencommissie naar voren kwamen. regeling, niet eens worden. Met grote meerderheid (42 voor, 7 tegen, 7 on geldig) werd tenslotte het voorstel aanvaard, onder nadrukkelijk beding, dat het bestuur de nodige uitwijkmo gelijkheden zal creëren voor indirect- of niet-belanghebbenden. Elektrificatiefeesten Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Evenementencom missie die genoemde plannen voor stelde en nader uitwerkte. Op verzoek van Ir. F. Q. den Hol lander, de pres. dir. der Ned. Spoor wegen, zal (naast de ontvangsten te Middelburg en Vlissingen) het elek- trificatiefestijn te Goes worden gehou den. De heer Den Hollander, die zelf Goesenaar van geboorte Is, zal waar schijnlijk de opening verrichten van dit festijn, dat enkele dagen zal du ren. Eer de Evenementencommissie vol doende geld heeft (er wordt als mini mum begroot 23.000,zullen er echter nog wel de nodige woorden moeten worden gesproken. In „Han delsbelangen" was men het in ieder geval nog verre van eens over de wij ze waarop de nodige contanten moe ten worden bijeengebracht. Het be stuur had voorgesteld een nieuwe fi nanciële regeling in te voeren, waar bij de leden (behalve de 10,con tributie), al naar gelang hun omzet, met bedragen variërend van 30, tot 200,uit de bus zouden moeten komen. Hoewel de vergadering hier in principe geen bezwaar tegen had, kon men het over het al dan niet verbin den van het lidmaatschap aan deze Er is gedacht aan een tentoonstel ling van miniatuur-spoorwegmateriaal, aan een tekenwedstrijd (onderwerp: vervoer) voor de Zuidbevelandse schooljeugd aan een N.S.-etalageweds- strijd, muzikaal vertoon, etc. Het of ficiële gedeelte wordt verzorgd door de Spoorwegen en de gemeente. Braderie Het Folkloristisch Festival wordt georganiseerd door „Kasporgo" (19 augustus). Hieraan wordt deelgeno men door België, Luxemburg, Duits land, Frankrijk, Oostenrijk, Engeland en Nederland. Uit Engeland komt o.a. een beroemde drumband mee. De heer Haasdonk (V.V.V.) deel de mede, dat er plannen bestaan tot het organiseren van een Shetland- show met honderd ponnywagens, en eveneens nieuw voor Goes een originele braderie gedurende de hele week. Nieuwe voorzitter „Er is een tijd van komen, en een van gaan....", sprak de heer A. Ver maire, die nu hij dezer dagen 70 jaar is geworden, de tijd gekomen achtte de voorzittershamer over te dragen. Hij dankte het bestuur voor de goede sa menwerking en verstandhouding. De heer Iz. Luteijn werd met grote meer derheid in zjjn plaats gekozen, In plaats van de bestuursleden W. J. Do- minicus (bedankt) en C. Wisse werden gekozen de heren H. Drijfhout en A. J. Carpentier. De heer Meulenberg werd herkozen. Besloten werd het 55-jarig bestaan van Handelsbelangen met een feest avond te vieren op 22 of op 30 okt. a.s. Het gezelschap Johan Kaart zal dan het bekende stuk „Potasch en Perle- moer (in textiel)" opvoeren. WASHINGTON, 19 februari. Reuter. De spoorwegcommissie van Texas, welke de olieproduktie in de staat Texas regelt, heeft dinsdag de dagelijkse produktie van ruwe olie voor maart met 210.901 vaten (barrels) per dag vergroot tot 3.733.054 vaten per dag. De vergroting is ruim het dub bele van die, welke voor februari werd toegestaan. Zoals bekend, hadden da regeringsleiders aangedrongen op medewerking opdat de olieleveranties voor Europa het voorgenomen doel van 500.0000 vaten (barrels), ruwe en stookolia per dag zouden bereiken. In industriekringen zegt men, dat veel van de naar Europa verscheepte olie tot nu toe afkomstig was van voorraden, die dank zij de vergrote produktie van de volgende maand vermoedelijk zullen kunnen worden aangevuld. Gewoonlijk welingelichte kringen verklaarden dat de grote in ternationale oliemaatschappijen de vergroting van de dagelijkse produktie hadden aanbevolen. Volgens plaatselijke kringen was een andere factor, die van invloed was op het besluit, de 'aandrang van de wetgevende vergadering van Texas. Een grotere olieproduktie betekent n.l. grotere belastingopbrengsten en meer geld voor de dringend nodige hulp verlening in verband met de droogte. VOOR 80 GEDEKT De president van de „Standard Oil of New Jersey", M. J. Rathborne, heeft tegenover de commissie voor de bin nen- en buitenlandse handel van het huis van afgevaardigden, welke zich bezighoudt met de kwestie van de verhoging van de prijzen van oliepro- dukten in de Verenigde Staten ver klaard, dat in het eerste kwartaal van dit jaar meer dan 80 procent van de normale Europese vraag naar olie- produkten bevredigd zal kunnen wor den. BIJZONDERE TOEWIJZING O.E.E.S. Engeland, Frankrijk, Italië, Ier land en Spanje zijn de voornaamste landen, die profiteren van een bij zondere toewijzing van olieproduk- ten, welke dinsdag te Parijs werd gedaan door de oliecommissie van de organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.). Er Fabriekspand door brand verwoest HILVERSUM, 19 febr. Een groot fabriekspand in Hilversum is vanmid dag om 4 uur door een hevige brand geheel verwoest. De brand ontstond in het benedengedeelte waar een oude ar beider samen met een jongere collega bezig was, een partij was te smelten. Toen 't tweetal de grote pot met smel tende was van het gasstel tilde, viel een groot brok was in de gaspit, met het gevolg dat onmiddellijk een hevi ge steekvlam ontstond. Dertig arbeiders, voor het merendeel werkzaam in de bedrijven op de bo venverdieping, moesten ijlings het ve ge lijf redden via de brandtrap en door uit de ramen te springen. De divesrse bedrijven zullen voorlo pig geheel stilliggen. Men schat de brandschade op ruim 150.000,—. 0 9 Te Amsterdam is op ruim 86-jarige leeftijd plotseling overleden de beken de journalist Louis Schotting. De gouverneur van de Zuid-Chine- se provincie Hoenan, heeft na een be zoek aan de Sowj et-Unie verklaard, dat de Russen over intercontinentale raketten beschikken, waarmee de V.S. vanuit China kunnen worden bestookt. zjjn geen bijzonderheden bekend gemaakt omtrent de toegewezen hoeveelheden. De toewijzing geschiedde uit een oliereserve, welke door de internatio nale oliemaatschappijen ter beschik king van de O.E.E.S. werd gesteld, oi» de landen te kunnen helpen, die het sterkst door het olietekort worden ge troffen. 0 LONDEN, 19 febr. (Reuter) De Labourafgevaardigde James Cal- Iaghan heeft in het Lagerhuis de „vi tale strategische positie" van Cyprua een mythe genoemd. Hij is van me ning, dat het eiland niet met geweld bij het gemenebest moet worden ge houden. De regering moest met een nieuw politiek initiatief komen, want zij was met Cyprus in een slop ge raakt. Onderminister van koloniën, Profu- mo, zei, dat bij een vereniging van Cyprus met Griekenland de kans op een burgeroorlog op het eiland groot was. Griekenland en Turkije, twea bondgenoten van Engeland, zouden elkaar misschien naar de keel vliegen. Dat zou een ramp zijn voor de N.A. V.O. en de positie van het westen in het Midden-Oosten. Hervatting van de onderhandelingen met aartsbisschop Makarios had geen zin zolang deze het gebruik van geweld niet veroordeelde. Sir Percy Spender van Australië zei in de politieke commissie van de V.N., dat de enige grond, voor de Griekse zaak aangevoerd, is dat krachtens het handvest de bevolking van Cyprus zelfbeschikkingsrecht heeft. „Maar in het handvest wordt niet van een der gelijk recht gerept", zei hij. Naar zijn mening zou niets een vreedzame op lossing meer bevorderen dan de As semblee duidelijk te maken dat zij zich niet met de kwestie moet inla ten. Duitse hulpactie voor slacht offers nazi-regiem BONN, 19fe br. DPA. De West duitse regering zal binnenkort langs diplomatieke weg antwoorden op het initiatief van negen Europese landen (w.o. Nederland) ten gunste van finan ciële hulpverlening aan noodlijdende gewezen civiele krijgsgevangenen in Duitsland en buitenlandse slachtoffers van het Hitler-regime. De Westduitse regering gaat er van uit, dat herstelbetalingseisen van bui tenlandse slachtoffers van Nazi-Duits- land bij de Dunitse wet niet zijn gere geld. De voormalige Britse premier, Sir Anthony Eden heeft op zijn reis naar Nieuw Zeeland, twee koortsaanvallen, gehad. Eden zal worden onderzocht, zodra hij per boot in Auckland aankomt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1