Huisvesting van jonge gezinnen Een nationale noodtoestand Lelystad wordt verkeerscentrum Duitsers wilden in 1945 bommen gooien op Amerikaanse steden Jarige prinses Marijke gisteren verblijd met aardige geschenken Arabische Statenbond? Bestedings beperking Gezamenlijke inspanning nodig om gevolgen te bestrijden Bestedingsnota en de uitkeringen gemeentefonds Duitsers in de Sowjet-Unie Experimenten met vliegende schotels Atoombom stelde alles in de schaduw Hulpsfewavdesse voor slechts één vlucht Explosie in gasfabriek te Brielle Donderdag plan van Soekarno Dinsdag 19 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 DS ZO LANG verwachte nota van de •egering is dan gisteren verschenen. Wat de kranten betreft, had dat niet op een ongunstiger tijdstip gekund. Za terdagmorgen stelde de regering de pers in de gelegenheid, van de inhoud kennis te nemen. Maar dit betekende, dat het overgrote deel van het werk voor de publicatie op maandagmorgen, zaterdagavond en zondag moest ge schieden. Voor een krant, die als de onze om sociale redenen zijn perso neel graag de rust van de vrije zater dagmiddag gunt en om principiële re denen de mogelijkheid tot zondagshei liging, betekende dit, dat zij gisteren er maar in beperkte mate aandacht aan kon geven. Gelukkig slaagde onze redactie er, in samenwerking met onze parlements- redactie, in, de grote hoofdzaken van het gewichtige staatsstuk maandag morgen bij onze lezers te brengen. Ook vandaag publiceren we nog een aantal belangrijke passages. En ongetwijfeld zullen we in de loop van de komende weken, tot en met het aanstaande de bat in ons parlement, nog heel wat pu bliciteit en beschouwing aan dit stuk moeten wijden. DIT ZAL OOK noodzakelijk zijn. Want met alle waardering voor de goede bedoelingen, vinden we toch ver schillende zwakke steeën in dit staats stuk, zelfs al bij eerste en uiteraard betrekkelijk vluchtige lezing. We zouden willen vragen: waar wor den de bestedingen beperkt? Toen de S.E.R.-nota over dit onder werp verscheen, kon gezegd worden, dat daarin een redelijke verdeling van de te dragen lasten werd gesuggereerd. Elke categorie: overheid, bedrijfsleven en consument, zouden zo ongeveer evenveel moeten bijdragen. Nu is er iets bijgekomen, waarmee de S.E.R. indertijd niet had kunnen re kenen: de vraag van de landbouw om een groter deel van het nationaal in komen. Op zichzelf vinden we de methode, welke de regering ten aanzien van deze vraag toepast, niet fraai. Ze heeft waarschijnlijk geredeneerd: de land bouw staat meermalen op de markt en dan wordt bij handslag door loven en bieden een prijs vastgesteld; de land bouw vraagt 350 miljoen, wij bieden 200. Dit is daarom onfraai, omdat: le de landbouw in zijn vraag zeker niet overdreven heeft en 2e de handslag van de regering geen kans biedt aan de landbouw, om door zijn handslag zijn vraag nog eens te bevestigen. Tenzij wat dit laatste betreft de volksverte genwoordiging voor de landbouw in de bres springt. Maar ook afgezien daarvan hebben we tegen de methode van de regering in deze bestedingsmethode een ernstig bezwaar. DE REGERING ZEGT: er zal in de overheidssector 300 miljoen bezui nigd o, neen: bestedingsbeperkt worden, maar de lagere organen, voor al de gemeenten, moeten 100 miljoen daarvan opbrengen. Blijft dus, zou men zeggen voor de regering zelve 200 mil joen, maar die het dan gaat narekenen, vindt, dat de regering die 200 miljoen zo niet geheel dan toch wel goeddeels doorschuift naar de beide andere par tijen: het bedrijfsleven en de consu menten. De bezuiniging, pardon: beperking, welke de regering in haar bewind zal aanbrengen, hangt in deze nota nog voor het grootste deel in de lucht. Het overgrote deel van haar 200 mil joen zal worden betaald door de con sumenten door de afschaffing van de subsidies op voedingsmiddelen. Waar om die niet eer en in een meer ge schikte tijd zijn opgeheven, toen er niet ook daarnevens allerlei prijsstij gingen waren, blijft een open vraag. Eveneens, waar de toepassing van een juiste efficiëncy in de overheidshuis- houding blijft. In grote bedrijven weet men daarvan. Maar in Neerlands grootste bedrijf, de staat, kent men dat woord alleen, om het anderen voor te houden HET LEVEN ZAL duurder worden in Nederland als gevolg van deze be stedingsbeperking, die door de over heid aan de bevolking wordt opgelegd. De bedrijven zullen meer belasting moeten gaan betalen, ze zullen geen soulaas krijgen voor hun investerin gen, zo nodig,om de groeiende bevol king aan het werk te houden en om te komen tot hoger efficiëncy en groter arbeidsproduktiviteit. De consumenten dat zijn alle burgers, zij die hoge salarissen hebben en zij die van lage lonen moeten leven, zij die fluctueren de inkomsten ontvangen en zij die op een onveranderbare uitkering vastzit ten (de zgn. vergeten groepen) zul len hogere prijzen moeten gaan beta len, met name voor het voedselpakket en voor de verdere prijsstijgingen, die wellicht het gevolg zullen zijn van de lasten op het bedrijfsleven. In de nota wordt becijferd, dat het leven in 1957 gemiddeld 4.2 duurder zal worden. Aan het begin van het jaar Is het wat minder, maar aan het eind zal het 6.4 zijn. Er komt nog wel een compensatie van de huurverhoging Conclusie rapport Gezinsraad: 's-GRAVENHAGE, 16 februari. Alleen nationale inspanning, dat is het binnen enkele jaren bouwen van minstens 50.000 extra (semi-permanente) woningen van minstens 15 jaar gebruiksduur, kan het sluipend proces van ondermijning van huwelijks- en gezinsleven door gedwongen inwoning teniet doen. Ons land telt volgens de woningtelling 217.500 gevallen van inwoning van gezinnen van twee of meer personen. Een groot deel daarvan veroor zaakt een psychische belasting, die een ernstige bedreiging vormen voor onze geestelijke volksgezondheid. Dit is een gedeelte uit één der achttien conclusies, neergelegd in een rapport van de gezinsraad voor de ministers van maatschappelijk werk en huisvestingbouwnijverheid van de gezinsraad. Advies lening voor 50.000 woningen Het rapport spreekt van een natio nale noodtoestand. In al zijn geledin gen zal ons volk zich moeten inspan nen om de uit het woningtekort voor ons volksleven voortvloeiende schade lijke gevolgen in moreel, psychisch en sociaal opzicht te bestrijden. De gezinsraad vindt, dat aan een juiste preventieve zorg voor de geeste lijke volksgezondheid tekort wordt ge daan indien leeftijd en/of huwelijks- duur tot normen bij de registratie van woningzoekende verloofden en jong gehuwden worden genomen. Men wenst enige ministeriële aanbevelin gen te dier zake aan de gemeentebe sturen. ZELFSTANDIGE HUISHOUDINGEN Deze aanbevelingen zouden een aan tal bezwaren terzake van de hantering van het vergunningsstelsel moeten on dervangen. Bij de volkshuisvesting moet meer betekenis worden toegekend aan een op preventie gerichte geestelijke en lichamelijke gezondheidszorg. Bij wo ningbouw en verdeling van woonruim te is inwinning van sociaal geneeskun dige adviezen wenselijk. De band tus sen de gezondheidszorg en volkshuis vesting worde hersteld. Omzetting van gemeentelijke vordè- ringsbevoegdheid in een wettelijke gemeentelijke voorschriften t.a.v. wo- verplichting wordt gewenst geacht. Op ningsplitsing en verbetering met pre mie zou in verband met het gestegen kostenpeil gemakkelijk dispensatie moeten worden verleend. De premie regeling zelve behoeft herziening om weer stimulerend te zijn. Bevordering van inwoning mag slechts dan geschieden, wanneer een vrije, zelfstandige huishouding kan worden gevoerd. Inwoning bij vreemden is te verkiezen boven die bij ouders. De gezinsraad meent, dat het vrijwillig ter beschikking stellen van woonruimte gestimuleerd kan worden door het vooraf vaststellen van een termijn. NATIONALE LENING De gevolgen van het woningtekort wettigen volgens de gezinsraad maat regelen tot vergroting van de voor de woningbouw en de noodzakelijke toe leveringsbedrijven beschikbare ar beidscapaciteit. De bouw van duplex- en triplexwoningen met wooneenhe den van minstens drie kamers kan bij dragen tot een spoediger oplossing van de woningnood. De burgerlijke utili teitsbouw zal stringenter dan tot nu toe beperkt moeten worden. Behoefte aan ruimte voor scholen, geneeskun dige verzorging, kerkelijke, culturele en administratieve doeleinden kan in een belangrijk aantal gevallen door noodgebouwen worden opgevangen. Tenslotte beveelt de gezinsraad ter overweging aan een nationale lening in de vorm van een volkslening met lage rentevoet. Gezien de huidige kre dietmoeilijkheden en de beperking der overheidsbestedingen zou dit een weg zijn om de financiële middelen voor de bouw van 50.000 extra woningen binnen een paar jaar tijds bijeen te krijgen. Het lag in de linnenkast 's-GRAVENHAGE, 18 febr. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een benedenhuis aan de Stokroosstraat in Den Haag. De inbre kers namen tienduizend gulden en voor vijfduizend gulden sieraden mee die zij na het hele huis overhoop gehaald te hebben vonden in.de linnenkast. De inbrekers zijn het huis binnengekomen door een kelderraam aan de achterzijde van het huis. De bewoners waren afwezig. UTRECHT, 18 febr. Verscheidene gemeenten hebben haar begroting slut tend gekregen door te rekenen op een verhoogde uitkering uit het gemeente fonds. Een dergelijke uitkering wordt ver strekt indien een gemeente haar be groting, ondanks pogingen om door verhoging van tarieven der eigen be drijven, het tekort op te heffen, niet sluitend kan krijgen. Naar aanleiding van de gepubliceer de bestedingsnota, waarin van de ge meenten een beperking van de uitga ven tot 100 miljoen gulden wordt ge vergd, vernemen wij van bevoegde zijde, dat alles wat reeds is vastgesteld en afgesproken betreffende uitkerin gen uit het gemeentefonds, onveran derd doorgaat. De uitkeringen waar over nog niet is beslist en waarop door gemeenten om de een of andere reden „werd gerekend", moeten nog nader bekeken worden, volgens de daartoe gebruikelijke maatstaven. Hierbij zal echter rekening worden gehouden met de vereiste beperkingen volgens de bestedingsnota. 9 Tussen de ziekenfondsen en de specialisten is voor het jaar 1957 een interimregeling getroffen over een stijging met zes procent van het spe cialistenhonorarium. De ziekenfonds raad moet deze overeenkomst nog goedkeuren. 's-GRAVENHAGE, 18 febr. Lely stad wordt een van de belangrijkste verkeersknooppunten van Nederland. Het krijgt in de toekomst wegverbin dingen naar alle grotere plaatsen rond het IJsselmeer. Een spinneweb van wegen, met Lelystad in het centrum, zal gaan leiden naar Emmeloord (en verder naar Assen, Leeuwarden, Gro ningen), Kampen, Zwolle, Elburg, Harderwijk, Amersfoort, Utrecht (via Huizen), Muiderberg (aansluiting naar Amsterdam), Schellingwoude (aanslui ting op IJ-oeververbinding), Marken, Edam, Alkmaar, Hoorn en Enkhuizen. Het wegennet van oostelijk Flevo land zal in hoofdzaak binnen de eerst- mededeling (adv.) Uitfluitend verkrijgbaar bij H.H. apotheker*, drogisten, kapper* en de tpeciaelbranehe, komende vijf jaar gerealiseerd wor den. Over zeven jaar hoopt rijkswater staat de dijk rond de toekomstige Markerwaard gereed te hebben. In de daarop" Volgende vijf jaar krijgt de Markerwaard dan zijn wegen. Voor zuidelijk Flevoland ligt dit sta dium nog verder weg. Het contact tussen Lelystad en de Markerwaard zal waarschijnlijk tot stand worden gebracht met een tunnel onder water. BONN, 18 febr. (Reuter). Dr. Heinrich Weiz, president van 't West- duitse Rode Kruis gaat deze week, op uitnodiging van het Russische Rode Kruis, naar de Sowjet-Unie voor be sprekingen over de zich daar nog be vindende Duitsers. Volgens de officiële Duitse schatting zijn er nog 80.000 tot 100.000 Duitsers in de Sowjet-Unie, iheest burgers die in de gebieden hebben gewoond die thans onder Poolse of Russisch bestuur staan. De Russische autoriteiten heb ben deze raming overdreven genoemd. 9 Men verwacht dat koningin Eliza beth van Groot-Brittannië en de Her tog van Eindburg in het najaar een officieel bezoek aan de Ver. Staten en Canada zullen brengen. 9 Volgens het Japanse bureau voor geo grafisch onderzoek weegt een zak aard appelen in Noord-Japan meer dan in het zuiden. Het verschil wordt toegeschreven aan de omwentelingen van de aarde, waardoor de uitwerking van de zwaarte kracht in gebieden die dichter bij de aard as gelegen zijn wordt geremd. Engelse Koningin en Prins in Portugal en de landarbeiders wie zou het hun niet gunnen krijgen enige loonsver hoging, maar voor de meesten betekent het een reële achteruitgang. Ware dit alles nu in een leesbaar be toog door de regering met goede argu menten uiteengezet, misschien zouden we wat minder bitter over deze zaak zijn. Maar de nota is een haast onlees baar stuk, dat men alleen met veel moeite enigszins kan begrijpen. Ook aan het regeringsapparaat zijn vele voorlichtingsdiensten verbonden. Wij hebben de indruk, dat het goed zou zijn geweest, als men de verschijning van de nota nog maar een week had uitgesteld, om ze door één van die diensten in een duidelijk betoog te doen omzetten. DE OORZAAK VAN dit alles is, dat we te hoog geleefd hebben. Het kon niet op in Nederland. Maar dat gold toch zeker niet voor de gewone man. Het gold wel voor allerlei overheids instellingen, die met generlei beper king schenen te behoeven te rekenen. De wijsheid van een financier is al tijd, dat hij in goede tijden de nodige zuinigheid toepast. Dan behoeft hij in slechtere tijden niet direct in te krim pen. Die politiek hebben opvolgende so cialistische ministers van financiën in Nederland niet toegepast. En nu het er op aan komt, vervangen ze het woord bezuiniging door „bestedingsbeper king" en leggen die dan voornamelijk op aan de burgerij, die zich heus over het algemeen niet aan overdadige be steding te buiten is gegaan. Talrijke geheime wapens MiiNCHEN, 18 febr. (Reuter). In een boek, getiteld „De Duitse wapens en geheime wapens van de tweede we reldoorlog en hun ontwikkeling", van Rudolf Lusar, wordt gezegd dat er on der de geheime wapens, waarmee Duits land experimteerde aan het eind van de laatste wereldoorlog, vliegende scho tels waren die een snelheid konden be reiken van 2000 km per uur. Lusar was tijdens de oorlog van de afdeling technische wapens van het Duitse ministerie van oorlog. Ook wordt in het boek een beschrij ving gegeven van een vliegtuig dat verticaal kon opstijgen. Er stonden er in 1945 tien voor gebruik gereed, maar zij zijn nooit opgestegen. Verder had men een bestuurbare vliegende bom met een „televisieoog", met behulp waarvan hij naar het doel kon worden geleid vanuit een bege leidend vliegtuig. De eerste vliegende schotel die e diameter had van 45 meter, is volgens het boek op 14 febr. 1945 te Praag de lucht ingegaan. Hij bereikte een hoogte van meer dan 12.000 meter en een snelheid van 2000 km per uur. Kanonnen Een luchtkanon, waarmee men door middel van samengeperste lucht op 200 meter afstand een houten schut ting kon vernielen, stond in 1945 ge reed op een Elbebrug, maar is nooit gebruikt. Een geluidloos elektrisch kanon was aan het eind van de oorlog nog in een experimenteel stadium. Men had, steeds volgens het boek, een automatisch geweer waarmee men om een hoek kon schieten. De raketten van het type VI en V2 waren voorlopers van de V9, een su perraket, waarmee men in 35 minuten een ton springstof naar Amerika had willen schieten. Deze raket zou door een piloot worden bestuurd, die op het laatste ogenblik met een parachute 't toestel zou verlaten. Amerika bombarderen Men werkte aan een bommenwerper Heinkel 343, die heen en terng naar Amerika zou moeten kunnen vliegen zonder te tanken. Aan het eind van de oorlog had men er verscheidene klaar. Men was van plan in mei 1945 de eerste luchtaanval op Amerika te doen. Volgens Lusar werd door sabotage en geallieerde bombardementen ver hinderd dat de geheime wapens tijdig en in voldoende hoeveelheid voor het gebruik gereed kwamen. Tenslotte stelde het geallieerde „wonderwapen", de atoombom, al deze Duitse vindin gen in de schaduw. 0 9 Tussen werkgevers en werknemers in het kerkorgelbouwbedrijf is over eenstemming bereikt over een toeken ning van een loonsverhoging van 0 Na een wereldreis van vier maanden is de Hertog van Edinburgh in Portu gal aangekomen, ook Koningin Eliza beth van Engeland kwam per vlieg tuig in Lissabon aan. Tezamen hebben zij het weekeinde doorgebracht aan boord van het koninklijk jacht „Brit- tannië", waarna een officieel bezoek aan Portugal begon. Op de foto ziet men de Koningin en de Prins, het lijn- toestel op het militaire vliegveld Mon- tijo in de omgeving van Lissabon verlaten. 'De Knalpieper' bracht een grote taart SOESTDIJK, 19 februari Prinses Marijke is gisteren op haar tiende verjaardag gewoon naar school gegaan waar zoals gebrui kelijk de vlag uithing. Toen zij voor de middagpauze haar huis te rugkeerde wachtten haar ten pa- leize met haar moeder reeds de officiële gasten, haar peetouders en een vertegenwoordigster van de K.L.M. Haar beide peetouders, mevrouw D. Post-Salomons en de heer A. Wiltens, kwamen haar als SCHIPHOL, 18 febr. Van avond komt met het K.L.M.- vliegtuig uit Milaan de 15-jarige scholiere Rosetta Tonicello uit Venetië mee, die door een Ita liaans jeugdweekblad is uitver koren om voor één keer als ste wardess een vlucht mee te ma ken. Rosetta zal tijdens de tocht naar Schiphol als hulp fungeren van de K.L.M.-stewardess, mej. Liz Urlus. Woensdag keert het meisje naar Italië terug. Rosetta Tonicello zal morgen door een vertegenwoordiger van de burgemeester van Amsterdam in het stadhuis worden ontvangen aan wie zij een brief zal over handigen van de burgemeester van Milaan aan zijn collega van de Nederlandse hoofdstad. Bo vendien heeft de jeugdige Ita liaanse een boeket bloemen bij zich, bestemd voor mevrouw Van Hall. In gezelschap van mej. Liz Urlus zal het Venetiaanse meisje tijdens haar verblijf in ons land Volendam, Edam, Spaarndam en IJmuiden bezoeken. Ingezonden Mededeling (adv.) Bij Rheumatische Fijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Ernsshen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mine rale zouten waaruit 't is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat het bloed van stonde al aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kun nen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zc veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. telkenjare hun gelukwensen en geschenken aanbieden. Mevrouw Post is de weduwe van de verzetstrijder Johannes Post, die op 18 juli 1944 in Overveen werd gefusil leerd. De heer Wiltens is voorzitter geweest van de Raad van Negen van het studentenverzen Mej. I. S. Hoofd man, stewardesse van de K.L.M., kwam de Prinses een pop aanbieden, die in de uniform van K.L.M.-stewardesse was gekleed. Tien minuten later arri veerde ook een deputatie van het wa pen van de verbindingsdienst onder leiding van luit.-kolonel A. K. van der Weg. Zij bood aan de Prinses een hou ten werktafeltje met stoel aan. Onder de talrijke geschenken en gelukwen sen die voorts ten paleize werden be zorgd, was er ook een van de vereni ging „Het Vierde Prinsenkind". Gistermorgen om half elf reden met luid geknal acht motorrijders van de Meppelse motorclub „De Knalpieper" de paleistuin binnen om een grote taart voor de prinses ten paleize te bezorgen. Het waren dezelfde acht motorrijders die in de koude winter van 1947, toen de prinses geboren werd, ondanks ijs en sneeuw dezelfde tocht van Meppel naar Soestdijk had den gemaakt om hun gelukwensen aan te bieden. BRIELLE, 19 febr. Gistermorgen is in de stokerij van de gasfabriek te Brielle, vermoedelijk door zelfontbran ding, een hoeveelheid gas ontploft. De explosie was zo hevig, dat de daken van de stokerij en van de kolenopslag- plaats in de lucht vlogen en in stuk ken op het fabrieksterrein terecht kwamen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brielle en de om liggende plaatsen zullen enkele da gen van gas verstoken zijn. DJAKARTA, 16 febr. ANP. Pre sident Soekarno zal zijn veelbesproken plan om moeilijkheden in Indonesië de boven te komen donderdag a.s. be kend maken. De president heeft gezegd, dat hij niet van mening was, dat reorganisatie van het kabinet een oplossing biedt voor de vraagstukken, waarvoor Indo nesië zich gesteld ziet. De regeringspartijen waren het eens over een „totale reorganisatie" van het kabinet. 9 Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" hebben Egypte en Soedan overeenstemming bereikt over de „voornaamste punten van het plan voor de bouw van een stuwdam bij Assoean". AMMAN, 18 febr. (Reuter). Soe- nië. leiman Naboelsi, de premier van Jor- Hij zei dat deze bond tot stand zal danië, heeft meegedeeld, dat zijn re- komen zodra er regelingen zijn getrof- gering stappen zal ondernemen om te fen ter beëindiging van het Brits-Jor- komen tot een statenbond tussen Sy- daanse verdrag. Hij verwacht dat het rië, Egypte, Saoedi-Arabië en Jorda- in een paar dagen zover zal zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3