Generaal Norstad: Nederland geeft prachtig voorbeeld Rechter tot beklaagde(Bent U gezond?' (Neen, de Russen hebben mij hard geslagen' Kleine zelfstandige tuinbouwers krijgen krediet tegen lage rente Brits voorstel tot terugtrekking troepen kan ernstige gevolgen hebben Studente bekende geheime politieman met mes te hebben gedood Zweed vVittangi' (16.479 brt) bij Vlissingen zinkende PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geallieerd opperbevelhebber in ons land Het C.N.V. over de bestedingsnota Twee militairen bij auto-ongeval gedood ,,Stewardesse" voor Prinses Marijke Nieuw wapen in strijd tegen Algerië Sigaretten worden een dubbeltje duurder Proces legen opstandelingen in Boedapest begonnen Doel: Verbreden van bestaansbasis en daardoor groter inkomen Opnieuw tientallen mensen gearresteerd Rentevoet 2 pCt ChroesjtsjefMet Stalin een groot communist Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Ooej Telefoon 2436. By geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad 12e Jaargang No- 3632 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Dinsdag 19 februari 1957 r BIETENFORUM (zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.46 u., onder 18.03 u. Maan op 0.56 u., onder 10.04 u. Hoogwater woensdag 20 februari: Vlissingen: 5.49 u. 2.17 m., 18.21 u. 1.99 m. Terneuzen: 6.20 u. 2.34 m., 18.51 u. 2.16 m. Wemeldinge: 7.33 u. 1.59 m., 20.01 u. 1.63 m. Zierikzee: 7.12 u. 1.36 m., 19.43 u. 1.40 m. 's-GRAVENHAGE, 18 februari. In een vraaggesprek met pers vertegenwoordigers, heeft generaal Lauris Norstad, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, vanmiddag medegedeeld, buitengewoon verheugd te zijn met het Nederlandse defensieplan, evenals met de twee Nederlandse divisies en de reserve-divisies. Generaal Norstad zei verder dat deze twee parate divisies zeer nuttig zijn en dat hier mee een stap vooruit wordt gezet. Hij was van mening dat Neder land een prachtig voorbeeld gaf aan de NAVO-landen. Het vraaggesprek werd gehouden nadat de generaal een korte be spreking had gevoerd met de Minister van Defensie, ir. C. Staf en vervolgens te zijn ontvangen door de vice-premier, Minister Mr. A. Struycken. Het meest onprettige nieuws sedert het ogenblik, dat hij de taak van op perbevelhebber op zich nam, was het toenemend praten over een verminde ring van strijdkrachten. Zijn staf is al tijd geneigd veranderingen aan te brengen en eventuele verminderingen, wanneer zulks mogelijk is. Maar in be ginsel moeten de strijdkrachten van de NAVO op een zeker peil blijven. Als er een toenemende neiging bestaat de strijdkrachten te verminderen, dan zouden we in een ernstige situatie kunnen geraken. Morele kracht Generaal Norstad merkte in een kor te inleiding, waarin hij de betekenis van de NAVO schetste, op, dat het feit, dat een generaal van de luchtmacht het geallieerde opperbevel van een generaal van het leger heeft overgeno men, geen betekenis heeft. Na nog eens op de betekenis van de NAVO te hebben gewezen, onderlijnde hij de grote morele kracht van de NA VO, een bondgenootschap van 15 lan den, die hetzelfde doel en dezelfde taak hebben. De organisatie en het instand houden van de strijdmacht voor het handhaven van de vrede. En in de tweede plaats, als het eerste niet zou gelukken, een strijdmacht ter verdedi- g*ng van de NAVO-volken. Bezorgd Hij zei, desgevraagd, geen moeilijk heden te zien in het integreren van de Duitse strijdkrachten in de NAVO. Duitsland werd in de NAVO aanvaard. Daarin zijn geen klassen, geen partners waarvan de een meer of de andere minder zou zijn. Van militair stand punt beschouwd zijn de militairen van alie landen in de NAVO mannen, die schouder aan schouder strijden voor eenzelfde zaak. Zij strijden allen op UTRECHT, 18 febr. In zijn vandaag gehouden vergadering heeft het be stuur van het Chr. Nat. Vakverbond een eerste bespreking gewijd aan de regeringsnota inzake de bestedingen. Uiteraard kon de bespreking slechts tot zeer voorlopige conclusies leiden. In de eerste plaats heeft het ver wonde .ïng gewekt dat de Tweede Ka mer teeds volgende week de nota zal behandelen. Voorts vraagt men zich iu. of er in verband met de stijging van kosten voor levensonderhoud met 6.8 jCt met de prijsverhogingen die reeds hebben plaats gevonden reke ning is gehouden. Verder rijst de vraag, of de onvoor ziene looncompensatie voor de a.s. huurverhoging voldoende zal zijn. Het verbondsbestuur deelt niet het opti misme van minister Hofstra waarvan hij op een persconferentie blijk gaf, toen hij de mogelijkheid opperde, de beperkende maatregelen reeds in 1958 weer ongedaan te maken. Het ver bondsbestuur is van oordeel dat ook na 1957 de rechtvaardigheid in de ver deling van lasten zal moeten worden nagestreefd. Het terugnemen van de voorgenomen belastingverhogingen zal als dan bij voorkeur gepaard gaan met het tot stand brengen van prijs verlaging, of indien deze uitblijven met compenserende loonsverhogingen. Als een belangrijk nadeel van dit laatste beschouwt het verbondsbestuur i.et verslechteren van de positie der vergeten groepen. Overigens wordt door het ingrijpend k-'-kter van de aangekondigde rege ringsmaatregelen nog eens extra on derstreept hoe noodzakelijk het is, eventueel mogelijke prijsverlagingen onverwijld door te voeren. 0 DE BILT ZEGT: Onbestendig Aanvankelijk opklaringen, maar vooral later plaatselijk ook enkele bui-n. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. voet van gelijkheid. Hij zei onder de indruk te zijn van het feit, da't de Duitse strijdkrachten worden opgehe ven tot dezelfde democratische begin selen als in de andere landen. Ik ben overtuigd van het fijna karakter en de kwaliteit van haar leiders en ik heb ieder vertrouwen, dat de Duitse strijd krachten de waardering en het ver trouwen van ons allen in dit bondge nootschap zullen afdwingen, als part ners voor een gezamenlijke zaak. Wat de vermindering der Engel se strijdkrachten betreft zei hij, dat zijn staf op het ogenblik dat voorstel bestudeert. Als hij op het hoofd kwartier terug keert, zal hij het zelf bekijken. Wel zei generaal Norstad, dat elke belangrijke vermindering der strijdkrachten, een grote be zorgdheid zal verwekken. Over het Britse voorstel, 30.000 man uit Europa terug te trekken, zei hij zeer bezorgd te zijn. Hij legde er de nadruk op, dat betekenisvolle ver- minderiagen van strijdkrachten, ern stig voor ons allen zouden kunnen zijn. 0 DEN HAAG, 18 febr. In de afge lopen nacht zijn twee militairen van de Koninklijke Landmacht bij een auto-ongeval op de Haarlemmerweg even voorbij Tuindorp om het leven gekomen. Zij zaten in een personen auto, die waarschijnlijk tengevolge van slippen tegen een lichtmast was opgereden. Het waren de 23-jarige kornet jhr. H. F. J. Loudon uit Vel- sen en de 24-jarige tweede luitenant J. L. M. Bastiaens uit Maastricht. Bei den waren ongehuwd. 0 Engeland heeft de landen van het Sowjet-blok en Egypte beschuldigd- van wapenleveranties en militaire hulp aan Jemen. Minister Luns naar Bonn 's-GRAVENHAGE, 18 febr. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt ons het volgende mede. „De Nederlandse regering besloot dezer dagen met het oog op de defini tieve regeling van een aantal nog han gende bilaterale vraagstukken, in over leg te treden met de regering der Bondsrepubliek Duitsland. In samenhang hiermede heeft minis ter Luns een uitnodiging van minister Von Brentano aanvaard om op 1 en 2 maart a.s. een bezoek te brengen aan Bonn". Minister Helders in functie 's-GRAVENHAGE,. 18 febr. Op 't ministerie van Zaken Overzee heeft hedenmiddag minister C. Staf, die ge ruime tijd de leiding van het departe ment heeft waargenomen, deze overge dragen aan minister G. Ph. Helders. Vervolgens heeft de secretaris-gene raal verscheidene hoofdambtenaren van het departement aan de nieuwe Minister voorgesteld. PARIJS, 18 febr. (Reuter) Het Franse ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat een nieuw wa pen zal worden gebruikt in de strijd met de opstandelingen in Algerië. Het is een gepantserde helikopter, bewa pend met een 57 mm kanon zonder terugloop en drie machinegeweren. De afgelopen 24 uur zijn 68 opstan delingen gesneuveld. Drie-en-twintig werden gevangen genomen. Aan de kant van de ordetroepen vielen drie gewonden. 's-GRAVENHAGE, 18 febr. Naar het ANP verneemt worden de siga retten per 1 maart een dubbeltje per pakje van 20 stuks duurder. Oude voorraden mogen voor de oude prijzen worden uitverkocht, zodat daarop de prijsverhoging niet zal vallen. Deze stijging van de verkoopprijs is na overleg tussen de Minister van Eco nomische Zaken, sigarettenfabrikanten en sigarettenimporteurs tot stand ge komen. De verhoging geldt alle prijs klassen. De prijsverhoging bleek een noodza kelijk gevolg van het voortdurend op lopen van de prijzen van ruwe tabak op de wereldmarkt, met name ook ge durende de laatste maanden. Opge merkt zij, dat de prijzen van sigaretten sedert 1951 gelijk zijn gebleven. Vastgelopen door lage waterstand (Van onze speciale verslaggever) VLISSINGEN, 18 februari. In de nacht van maandag op dinsdag is het 16.479 brt. metende Zweedse ertstankschip „Vittangi" bij Vlis singen aan de grond gelopen. Het schip maakte direct water en begon te zinken. Het schip was op weg van Narvik naar Antwerpen met ijzererts. Omstreeks negen uur maandagavond liep de Zweed, tengevolge van de lage waterstand, bij het hoofd „de Leuge naar" vast, aan de uiterste rechterzijde van de zeer smalle vaargeul. Onmid dellijk voer de sleepboot „Scaldis" uit ter assistentie. Aanvankelijk verwacht te men, dat de Vittangi, bij hoog water wel op eigen kracht vlot zou kunnen komen. Het schip is eigendom van het Zweedse mijnbouwconcern „Granges- berg-Oxelosund" te Stockholm. 23.00: Gevaar voor breken Omstreeks 23.00 maandagavond meld de onze speciale verslaggever vanuit Vlissingen: Reeds onmiddellijk na het vastlopen is de „Vittangi" water gaan maken. De sleepboot „Scaldis" is met pompen be gonnen, doch kan het onmogelijk al leen af. Er is assistentie ingeroepen uit Maassluis en Antwerpen. Het is lang niet denkbeeldig, dat het lange Zweed se schip zal breken. 00.15: Zinkende Kort na middernacht telefoneerde onze verslaggever nog: De sleepboot „Poolzee", die onder weg was van Egypte naar Antwerpen, heeft ter hoogte van het lichtschip „Goeree" opdracht gekregen zich naar de zinkende Zweed te begeven. De directeur van het Loodswezen is omstreeks 23.30 aan boord van de Vit tangi gegaan en heeft opdracht gege ven aan de sleepboot „Van Wolderen" van de Steenkolenhandelsvereniging om assistentie te verlenen. Het Zweedse ertstankschip is zinken de en is tot midscheeps reeds in da golven verdwenen. Met man en macht probeert men het schip nog binnen te slepen. Het valt nog niet te zeggen, of het zal zinken dan wel voortijdig zal breken. Om twee uur werd gemeld, dat da toestand steeds zorgelijker wordt. Het binnenstromende water in de tanks 1, 2 en 5 heeft het niveau van de zee al bereikt. De „Scaldis" is nu ook bezig met trekken aan het achterschip, om het vaartuig op zijn plaats te houden. Behalve de „Poolzee" verleent „Best" uit Terneuzen assistentie. Men neemt aan, dat ter plaatse een gedeelte van de lading gelost moet worden, daar het slepen te zwaar zal worden. Mej. Ine S. Hooftman, stewaruesse van de K.L.M., heeft maandagochtend op het paleis Soestdijk aan Prinses Marijke een pop in stewardesse-uni- form aangeboden als geschenk op haar dertiende verjaardag. De pop was een cadeau van de Vereniging van K.L.M.- stewardessen. De foto toont het mo ment van de overhandiging. (Voor verdere bijzonderheden zie pagina 3). Regering zegt toe: 's-GRAVENHAGE, 18 februari. De regering heeft op verzoek van het landbouwschap besloten evenals in 1954 een bedrag van 2 miljoen gul den beschikbaar te stellen in de vorm van kredieten tegen een lage rente voet aan kleine tiunbouwers, teneinde deze in staat te stellen hun bedrijf zodanig te reorganiseren, dat zij zich een zelfstandig bestaan zullen kunnen verwerven. Met deze kredietverlening wordt een verdere sanering van de volie-gronds- tuinbouw op de kleine bedrijven, waarmee in 1954 een begin werd gemaakt, beoogd. BOEDAPEST, 18 februari. Reuter. De eerste openbare behandeling van een rechtzaak tegen opstandelingen is maandag te Boedapest begonnen. Drie rechters, onder wie één vrouw, moeten oordelen over een vrouw en elf mannen, die worden beschuldigd van moord, poging tot moord, opruiing en het verbergen van wapens. Ongeveer 300 belangstellenden werden in de rechtszaal toegelaten, onder wie Hongaarse en buitenlandse journalisten en fotografen. Rondom het gerechtsgebouw patrouilleerden politiemannen met machine pistolen. digd van moord. Een van hen is de 25-jarige studente Olina Toth. De vrouwelijke rechter, dr. Matild Toth, is de verhoren begonnen met het vragen naar gegevens over de per soon van de verdachten. Toen zij de 26-jarige slotenmaker, Ference Foenczi vroeg of hij gezond was, antwoordde hij: „Neen, de Rus sen hebben mij hard geslagen." De rechter ontnam hem het woord en zei dat het nu niet het ogenblik was daar over te spreken. Vier verdachten worden beschul- MET MES GEDOOD Deze studente bekende dat zij in no vember in een ziekenhuis in Boeda pest een man gedood heeft, van wie haar was meegedeeld, dat hij tot de geheime politie behoorde. Zij had het eerst tweemaal door middel van een injectie geprobeerd. Toen dat niet af doende was, had zij de man door het hart gestoken met een mes. „Ik voel de, dat ik hem moest doden", zei be klaagde. Later had zij veel berouw over haar daad gehad en had in een week niet geslapen. Zij gaf ook toe zich schuldig dig te hebben gemaakt aan opruiing. Beklaagde zei dat er in het zie kenhuis waarvan zij aan het hoofd stond vlugschriften werden verme nigvuldigd, die waren geschreven door twee medebeklaagden, de 30- jarige journalist Gyulo Obersovszky en de 27-jarige toneelschrijver Jozsef Gali. NIEUWE ARRESTATIES Volgens maandag in Wenen ontvan gen Hongaarse persberichten zijn er in de tweede helft van de vorige week ongeveer 62 mensen in Hongarije door de politie gearresteerd. „Esti Hiilap" meldt, dat de politie in nachtclubs te Boedapest 19 vrou wen, acht mannen en vier voormalige gevangenen heeft aangehouden. „Ne- pakarta" schrijft, dat twee mannen zijn gearresteerd wegens het belaste ren van de volksdemocratie en het smeden van plannen om verscheidene communisten te vermoorden. Bij het doorzoeken van een studen tenhuis in Boedapest zijn 13 studenten en een hoogleraar gevangen genomen. De studenten zijn later vrijgelaten, maar de professor bleef in arrest, om dat men op zijn kamer pamfletten had gevonden. „Nepszabadsag" deelde mede, dat er in Nagykata 14 mensen zijn gearres teerd, die binnenkort voor een militai re rechtbank zullen moeten verschij nen op beschuldiging van sabotage. Vele tuinders hebben door de sane ring van hun bedrijven beter weer stand kunnen bieden aan de wissel vallige omstandigheden, waaronder zij moeten werken. De slechte weersom standigheden van het vorige jaar heb ben echter opnieuw aangetoond, dat nog vele kleine tuinbouwbedrijven on voldoende zijn toegerust voor de uit voering van een teeltplan dat een vol doende bestaansbasis aan het bedrijf geeft. Voor de kredietverlening komen slechts in aanmerking de kleine zelf standige tuinbouwers, die niet meer dan het inkomen van een arbeider verdienen. Zij, die de tuinbouw als bron van neven-inkomsten beoefe nen, vallen er dus buiten. Aan ge mengde land- en tuinbouwbedrijven kan in het algemeen slechts dan krediet worden verleend als ten minste 60 pCt van het netto-bedrijfs- inkomen uit de teelt van tuinbouw- gewassen wordt verkregen. De verbetering is gericht op het verbreden van de bestaansbasis van het bedrijf, waardoor het verkrijgen van een groter inkomen mogelijk wordt. Dit doel kan op verschillende manieren worden bereikt, bijv. door gedeeltelijke overschakeling op in het bedrijf passende teelten onder staand of liggend glas. In dit geval is het te verlenen krediet een hulpmiddel bij het aanschaffen van het glas. De be oogde verbetering zal in andere ge vallen kunnen worden verkregen door de technische uitrusting van het be drijf te moderniseren, bijv. door een nieuwe bewaarschuur, grondverbete- ringswerken, mechanisatie, aanschaf fing van een regeninstallatie of an dere technische hulpmiddelen en ge- was. reedschappen enz., waarvoor eveneens krediet kan worden verleend. Hieruit volgt, dat de grootte van het te ver lenen krediet kan worden verleend. Het van rijkswege te verstrekken krediet bedraagt een rente van 2 pCt per jaar. Het geleende bedrag moet in jaarlijkse aflossingen worden terugbe taald, doch in ongunstige tijden of bij onvermogen buiten -de schuld van de tuinbouwer zal voor de aflossing met deze omstandigheden rekening worden gehouden. 0 MOSKOU, 18 febr. (Reuter) Nikita Chroesjtsjef, leider van de communistische partij in de Sowjet- Unie, heeft verklaard dat de nieuwe minister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, dezelfde politiek zal voeren als zijn voorganger, Dimitri Sjepilof. De politiek hangt niet van de man af, zei hij, het is de politiek van de regering. Chroesjtsjef zei: „Wij willen nie mand aanvallen, maar als iemand ons aanvalt, zal hij zien hoe moeilijk dat is". Terwijl hij met de vuist op tafel sloeg, verklaarde hij: „Onder Stalins leiding hebben wij de oorlog tegen de fascisten gewonnen en wij zijn niet van plan Stalin nu te verlaten. Hij had zijn fouten en wij hebben ze gekriti seerd, maar we zijn met hem voor zo ver hij een groot communist en een verdediger van de marxistische lijn

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1