B en W van Goes poetsen de plaat Godsdienstige partijen legen opname van communisten Lage aardappelprijzen vragen dringend om maatregelen Veel gedupeerden in Zeeland Ook Souburg moet zutaig te werk gaan Gymnasium Middelburg Zeeuws kampioen schaken Waterschap 's-H. Arendskerke verhoogd dijkgeschot Ovezande siopi met gemeensch. regefing Tankschip mei vracht schip in botsing Yon Brentano nodigt Luns uit Provincia'e almanak „Behoud van haven voor Stavenisse' Landbouwschap schrijft minister Luns Frankrijk niet eens met Britse bezuinigingsplannen Onderwijszaken in de Goese raad Maandag 18 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 GOES, 16 februari. De lage prijzen van consumptie-aard appelen .hebben in de laatste we ken onrust gewekt. Vooral rassen als bintje en alfa, die over het al gemeen voor de uitvoer zijn be- ftemd, staan zo laag in prijs, dat lij, inclusief bewaarloon, maar amper boven de huidige garantie prijs van 5,75 per 100 kg blijven. Gesorteerde eerste soort bintjes brachten op de beurs in Goes de zer dagen 6,50 tot 7,per 100 kg op. De prijzen voor de rassen, die traditioneel op de binnenland- ze markt worden gevraagd, zoals eigenheimers, bevelanders e.d. lig gen iets gunstigers, maar wekken toch ook zorg. IN ZEELAND Vooral in Zeeland en West-Brabant doet het ongunstige prijsverloop zich gevoelen. Dit zou nog niet zo erg zijn, indien de bewaarplaatsen voor aard appelen niet zo veel last hadden van de hoge februaritemperaturen. In de luchtgekoelde pakhuizen gaan de opge slagen voorraden spruiten, waardoor de houdbaarheid der aardappelen ach teruit gaat. De huidige consumptieprijzen zijn voor lonende verwerking in de aard appelmeelfabrieken te hoog. Voor vee voeder wordt doorgaans alleen uitschot gebruikt. 80UBURG, 16 febr. Souburg kan voorlopig geen neveltankwagen aan schaffen, zo meldden wij in onze vrij dagkrant reeds. Raadslid A. W. Bouff (PvdA) zei dit teleurstellend te vin den. Burgemeester Stemerding was 't roerend met hem en de meeste andere raadsleden eens, dat de aanschaf nodig is. Een financieel voorzichtig beleid eist echter zich af te vragen, wat het meest urgent is. Daarom besloot de faad dan ook nog even met de dure aanschaf te wachten. Tevens besloot de raad nu minder erond in het plan „Nagelenburg" aan kopen dan aanvankelijk de bedoe ling was. Burg. Stemerding merkte op, dat het niet de bedoeling is defini tief van alle gronden af te zien, maar voorlopig even de niet dringend nood zakelijke gronden aan te houden. Onderhands werd aanbesteed: het bouwrijp maken van gronden in het blan Nagelenburg, waar 60 woningen lullen verrijzen. Raadslid Bouff ver langde namens zijn socialistische frac tie voortaan een openbare aanbeste ding. De voorzitter deelde mede, dat na het gereedkomen der 60 woningen onmiddellijk wordt begonnen met een tweede blok van 60 stuks, totdat het aantal van 324 woningwetwoningen Bal zijn bereikt. Zoals gisteren reeds gemeld, besloot de raad steun uit 's Rijks kas aan te vragen voor de bouw van deze 324- woningen in het plan-Nagelenburg. Jaap Bruggenkamp (IJmuiden) lid van „Theo Middelkamp" GOES, 16 febr. Dat de Zeeuwse ren- en toerclub „Theo Middelkamp" ook buiten de provinciale grenzen faam geniet, blijkt uit het feit, dat de be kende onafhankelijke Jaap Bruggen kamp uit IJmuiden zich dezer dagen als lid van deze vereniging heeft laten inschrijven. Ook de Vlissinger Bram van Sluys schaarde zich in de „Middel- kamp"-gelederen. Verwacht wordt, dat Piet van Lijke binnenkort dit voor beeld zal volgen. Boerenleenbanken op Walcheren MIDDELBURG, 15 febr. Het over zicht van de totale stortingen en terug betalingen van de gezamenlijke boe renleenbanken op Walcheren over de raand januari is als volgt: gestort 1.396.221,57, terugbetaald f 876.183,66, zodat dus f 520.037,91 meer is ingelegd dan terugbetaald. Zoals uit deze cijfers bleek Is het woord „ontsparing" hier niet meer van toepassing. MIDDELBURG, 15 febr. - Het Mid delburgse gymnasium heeft, zoals te verwachten was, het schaakkampioen schap van de Zeeuwse middelbare scholen behaald. De laatste wedstrijd, tegen de technische lagere school uit Terneuzen, verd met 60 gewonnen en hierdoor bleven de, gymnasiasten xiwel in de voorronde als in de finale ongeslagen. De Middelburgse en de Vlissingse JtHBS kwamen nog niet tot een be slising omtrent de tweede plaats, want één partij moest worden afgebroken. De Middelburgers hebben echter een 32 voorsprong. De stad is: Gymna sium Middelburg 36; RHBS Vlissin- gen 2—2; RHBS Middelburg 2—2; .agere technische school Terneuzen 3—0. STAVENISSE Schietvereniging. In hotel Hendrikse hield de schietvereniging haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer P. Steen- dijk, hield een kort overzicht over de afgelopen 8 jaar. Hij drong verder aan op toetreding tot de Zeeuwse schietbond, hetgeen door allen werd goedgevonden. Uit het verslag van de penningmeester, bleek, dat het batig saldo ƒ283,90 be- daaagt. Het bestuur werd met algemene stemmen In zijn geheel herkozen. Het plan is zeer binnenkort in het Dorpshuis een schletavond te beleggen. In verband met dit probleem heeft het Produktschap voor aardappelen een commissie in het leven geroepen, die omstreeks 25 februari voorstellen aan het bestuur moet doen tot stimu lering van de afzet van aardappelen In de verwachting, dat daardoor het hui dige prijspeil verbeterd wordt. De ge dachte gaat o.m. uit naar een alge mene toeslag op consumptie-aardappe len, te betalen uit hetconsumptie-ega- lisatiefonds, dat ter financiering van dergelijke maatregelen door telers en handelaren bij een is gebracht. HEINKENSZAND, 15 febr. Het Waterschap 's Heer Arendskerke hield zijn ingelandenvergadering te Hein- kenszand. De rekening over 1956 werd goed gekeurd met in ontvangsten f46687.81 en in uitgaven f46441.48. De begroting over 1957 werd tot een bedrag van f54909.78 goedgekeurd. De ingelanden gingen akkoord met het voorstel van het bestuur het dijkge schot te verhogen met f3 per ha, zo dat dit nu gesteld is op f 28 per ha en f27 voor de vronen. De heffing op het gebouwd werd verhoogd van 5 tot 5.6 pet. In 1957 worden de volgende weg gedeelten van een teerlaag voorzien: De Nieuwlandse dijk, de Kousendijk en de Meerkostendijk, terwijl de West- dijk een derde teerlaag zal krijgen. In de vacature N. van Stee, die per 1 augustus aftreedt als gezworene en niet herkiesbaar is, werd benoemd de heer P. van Stee. De Dijkgraaf de heer J. P. Linden- bergh, bracht dank aan de heer van Stee voor het werk dat hij in zijn vier en twintig jarige periode als gezwo rene voor het waterschap heeft ver richt. OVEZANDE, 15 febr. De raad van de gemeente Ovezande heeft met alge mene stemmen besloten per 1 maart 1959 te stoppen met de gemeenschap pelijke regeling voor bouw- en wo ningtoezicht. Zij overwoog dat het cen traal bureau, de zg. top, geen zodanig nut oplevert dat een jaarlijkse uitga ve van 0,35 per inwoner hiervoor ge rechtvaardigd is. Voorgesteld werd t.z.t. een gemeenschappelijke regeling te treffen met de gemeenten, welke thans een district vormen, n.l. Borsse- le, 's-Heerenhoek en Heinkenszand. Op het verzoek van het R.K. school bestuur werd de vergoeding voor het kleuteronderwijs voor het jaar 1956 vastgesteld op f998.50 én een voor schot voor het kleuteronderwijs voor 1957 toegekend van f 1015.50. Het voorschot op de vergoeding voor de r.k. lagere school werd voor 1957 vast gesteld op f 4777.50 en voor de prot. chr. school op f 1105. Naar aanleiding van een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland besloot de raad akkoord te gaan met een verhoging van de bezoldiging van de wethouders met ingang van 1 jan. 1957. De bezoldiging van het gemeente- personeel werd verhoogd met de reeds in 1956 in de vorm van een uitkering- ineens toegekende 6 pet. en met 5.6 pet. als compensatie van de te beta len premie ingevolge de algemene ouderdomswet. De woning Dreef 9 werd met ingang van 1 jan. 1957 verhuurd aan het nieu we hoofd van de chr. school de heer B. v. d. Meer. Door burgemeester Andriessen wer den vervolgens een aantal mededelin gen gedaan over de aanleg van eeu sportterrein. Voor de kosten van aan leg zijn een aantal begrotingen ge maakt, welke de raad werden mede gedeeld. Gezien de belangrijke conse quenties die hieraan verbonden zijn werd hieromtrent nog geen beslissing genomen. Deze aangelegenheid zal nog nader worden bestudeerd en in de volgende vergadering wederom aan de orde woren gestel. Naar aanleiing van een vraag van de heer van Steenbergen deelde de voorzitter mede dat de straatlantaarn bij het postkantoor zal worden omge zet in een nachtbrander. Man vermist 's-GRAVENHAGE, 16 febr. Op de Noordzee nabij het lichtschip „Goeree" rijn het Noorse tankschip ,Norih Mo narch' en het Duitse vrachtschip „Tilly Boege" met elkaar In botsing gekomen. Na de botsing ontstond brand op de „North Monarch" maar men wist de brand binnen korte tijd met eigen mid delen te blussen. De „Tilly Boege" werd zwaar be schadigd. Het schip is bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg binnengelopen. De boeg van het schip, dat in de mist op de tankboot is gelopen, is ingedrukt. Aan boord van dit schip zijn geen ge wonden. Aan boord van de „North Monarch" dat ook de Nieuwe Waterweg is bin nengelopen, wordt een man vermist. De reddingsboot en schepen die in de omgeving voeren hebben nog naar de ze vermiste man gezocht, maar zonder resultaat. 0 De stad Neurenberg heeft van een Franse kunsthandel een waardevol mid- I deleeuws document teruggekocht, dat tot gische regeling die vorig jaar bereikt V iermogendhcdencommissic voor Duitse hereniging BONN, 16 febr. DPA-AFP-Reuter. De Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en West-Duitsland heb ben besloten een werkgroep in het le ven te roepen, die de vraagstukken, samenhangende met Duitse hereniging en Europese veiligheid, moet bestude ren. Deze werkgroep, die begin maart a.s. voor het eerst te Washington bijeen zal komen, zal zich onder meer bezig houden met de voorstellen, die op de Geneefse conferentie van november 1955 dienaangaande zijn gedaan. BONN, 16 febr. DPA. Van be voegde zijde in Bonn is vernomen, dat de Westduitse minister van buitenland se zaken, Von Brentano, zijn Neder landse collega, mr. J. M. A. H. Luns, voor een bezoek aan Bon heeft uitge nodigd. Er is echter nog geen juiste datum vastgesteld. In Bonn verklaarde men dat de mi nisters o.m. zullen spreken over rege ling van de Duits-Nederlandse grens kwesties in de trant van de Duits-Bel- Soekarno's plannen voor nieuw kabinet DJAKARTA, 16 februari. ANP. De godsdienstige partijen, die in het Indonesische parlement tezamen een kleine meerderheid vormen, zullen zich naar alle waarschijnlijkheid verzetten tegen het opnemen van de com munisten in een eventueel nieuwe kabinet op basis van de partijvertegen woordigingen in het parlement. organisaties zouden tenslotte de raad completeren. Weigeren Hitiers prive-eigendom heeft behoord. 1 is. Onmisbare Gids Dezer dagen kregen wij op ons bu reau de Provinciale Almanak voor 1957. Samengesteld door mr. J. K Munters, referendaris van de 2e afde ling der provinciale griffie en uitgave van Littooij en Olthoff te Middelburg. Deze almanak is niet een boekje met weersvoorspellingen over een heel jaar maar een onmisbare gids voor ieder, die in Zeeland zijn weg moet zoeken. Men vindt er practisch alle adresma teriaal in; niet alleen van het gehele overheidsapparaat, maar ook van alle publiekrechtelijke organen, (o.m. pol ders en waterschappen) en van vele organisaties, die in Zeeland werkzaam zijn. Wij hebben zo hier en daar een steekproef genomen, waarbij het ons bleek, dat de almanak zijn naam van betrouwbaarheid handhaaft. Eén rubriek misten we: het gehele kerkelijk leven. Een nadere opmerking: van de landarbeidersbonden is alleen de socialistische vermeld, maar niet de Christelijke en de R.K. De gehele vak beweging is trouwens verder slechts vertegenwoordigd door de organisaties van overheidspersoneel, terwijl er toch meer landelijke bonden een „nederzet ting" in Zeeland hebben. Wij wijten dit niet zozeer aan de redactie. Vaak blijven de opgaven achterwege. En ook moet er ergens een grens zijn van de omvang van dit boek, dat toch al meer dan 700 bladzijden telt. De hoofdindruk blijft intussen, dat gestreefd is naar volledigheid en nauwkeurigheid. GEEF TOCH ANTWOORD Dit opschrift klinkt ietwat „cru". Maar wij bedoelen dit ook een beetje zo. De kwestie zelf roerden wij al eens eerder aan. Het is helaas een bepaalde gewoonte geworden, dat firma's die een advertentie plaatsen een deel van de sollicitan ten niet antwoorden, soms zelfs niet na een herhaald verzoek. Dit is voor betrokkenen zeer on prettig, maar het is uitermate on beleefd van de adverterende firma ook. Ze VERZOEKT tot solliciteren, de betrokkene neemt er de moeite voor, de firma zoekt er (terecht) de geschiktste uit ende rest krijgt nog geen bedankje voor de moeite. Sociaal gezien heeft deze methode veel bezwaren. En het is toch zo'n kleine moeite. INWONING EN EIGENAAR Een lezer die al zeer lange jaren in een huis woont, werd dit nu te groot en nam een getrouwde zoon met kind in. Toen de eigenaar dit ont dekte volgde er een boze brief met sommaties: inwoning weg, daar rechten van de eigenaar niet zijn erkend. Het u voorgelegde artikel uit het Burgerlijk wetboek, is slechts de helft. De andere helft, waar het hierom gaat zegt: Indien het gehuurde in een huis of in een woning bestaat, welke de huurder zelf bewoont, kan hij een gedeelte daarvan, onder zijn verantwoordelijkheid aan een ander verhuren, indien hem dat vermogen niet bij de overeenkomst ontzegd is geworden. Dat is niet gebeurd, want u heeft nooit een huurcontract ge had. De eigenaar zal dus niets tegen u kunnen ondernemen. AARDAPPELEN Het is inderdaad zo, dat u maar één keer in de drie jaar op hetzelfde stukje land aardappelen moogt ver bouwen. Dat is gedaan ter bestrij ding van de aardappelmoeheid. Ook in uw eigen tuin moogt u dit niet doen. De politie kan hier maatrege len tegen treffen, dat is ook juist. EXAMENVREES. Eenvoudig een kwestie van nervosi teit, lezer. Erg is alleen, dat en het denken en soms het geheugen er door worden gestoord en dat is niet mooi als men examen moet doen. Toch raden wij middelen sterk af, want die kunnen de derikfunktie ook weer beïnvloeden. Een bewuste be strijding is veel beter. De examen vrees wordt veroorzaakt doordat men het bewustzijn teveel richt op hetgeen komen gaat. Probeer daar om dat hele examen even te ver geten. Niet daags tevoren nog tot laat in de nacht gaan blokken. U de suggestie bijbrengen, dat het er al lemaal niet op aan komt en dat u er best door rolt. DIAMANT. Hoe diamant ontstaan Is? Eigenlijk weet niemand dat heel precies. U weet dat het gekristalliseerde kool stof is? Het zonderlinge is nu, dat het wordt gevonden in vertikale mijnen tot op enorme diepte. Dia manten in beddingen zijn eenvoudig weggespoeld. Vrij zeker is diamant ontstaan in het binnenste van de aarde. Vandaar uit is het naar de oppervlakte geperst. Dat de mijn- pijpen een vrijwel onbegrensde diep te hebben wijst ook in die richting Het gesteente, waarin diamant voor komt heet kimberliet en bij de mij nen spreekt men van blue grond. VERKOOP MOTORFIETS. Een lezer heeft een motorrijwiel en dat wil hij gaan verkopen. Nu zit hij wat in met de kwestie „verbor gen gebreken". Hij is bang (want hij heeft die gevallen al eens ge hoord), dat hij achteraf nog wel eens kon worden aangesproken, wanneer de koper iets ontdekt of denkt te ontdekken. Hoe, wil hij weten, kan ik mij daar tegen wape nen. Op deze manier, dat hij bij een deskundige, bijvoorbeeld een deur waarder, even een koopacte laat maken. Hierin kan dan duidelijk worden vastgelegd, dat de motorfiets werd gekocht in de staat zoals deze op dat ogenblik is, met inbegrip van het' risisco van verborgen gebreken. Het juist opmaken van een derge lijke overeenkomst, moet wel even door een juridisch geschoolde ge schieden. ONGEVALLENWET EN VAKANTIE. De ongevallenwet dekt alleen het risi co ongevallen in het bedrijf (tijdens de uitoefening van het beroep) en hetgeen kan gebeuren op weg naar huis en fabriek of dergelijke. An dere ongevallen niet. Indien u dus tijdens vakantietochten een ongeval krijgt, valt dat niet onder de onge vallenwet. Om die reden is het ze ker verstandig een reisongevallen- verzekering te sluiten. Wij zijn het dus wel eens met uw vrouw, wan neer ze zegt: als mijn man tijdens die klimpartijen op de Belgische rot sen iets overkomt, is het gezin de dupe. Ieder assurantiekantoor en reisbureau kan u verder inlichten. De premie voor een dergelijke ver zekering is niet hoog. 0 Los Alamos, eens de meest geheime plaats van de V.S., zal maandag tot „open stad" worden verklaard. Dan zal mij zich vrij kunnen bewegen In de omgeving waar de eerste atoombom werd geconstru eerd. Vrijdagavond heeft Soekarno zijn veelbesproken „conceptie" besproken met een delegatie van de regeringspar tijen. Politieke kringen menen, dat het plan van de president, voorzover uit hetgeen daarover bekend is valt op te maken, de oppositie zou elimineren door alle partijen, die in het parlement vertegenwoordigd zijn, uit te nodigen in het nieuwe kabinet zitting te ne men. Het aantal aan elke partij toe te wij zen portefeuilles zou afhangen van het aantal zetels, dat zij in het parlement heeft. Een adviserende raad, onder lei ding van Soekarno, zou dan dit kabi net bijstaan. In deze raad zouden alle partijen door een persoon worden ver tegenwoordigd. Vijf ministers, de chefs van staven van land-, lucht- en zee macht, alsmede vertegenwoordigers van jeugd-, landbouwers- en vrouwen Enige wens STAVENISSE, 15 febr. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Stavenisse, heeft burgemeester A. Sluijmers een terugblik gegeven op wat er in het afgelopen jaar bereikt is. Zo verrees een nieuw gemeente huis, een Groene Kruis-gebouw en een zuiveringsinstallatie voor de rio lering. Besloten werd de Kerkstraat te herstraten. Het behoud van de haven is slechts de enige wens, die Stavenisse nog heeft. Een schrijven was binnengekomen van het raadsüd L. Hage, waarin hij ontslag verzocht als lid der gemeente raad. Hem werd dank gebracht voor al wat hij voor de gemeente had gedaan. Een premie voor woningverbetering van de heer C. van Haaften werd goedgekeurd met alleen de stem van de heer A. Tazelaar (G.B.) tegen. VIER WONINGEN. Daar er verschillende aanvragen binnengekomen waren voor woon ruimte, stelde b. en w. voor een 4- tal woningwetwoningen te bouwen aan de Prins Bernhardstraat. De raad ging akkoord en t.z.t. zul len plannen en begrotingen worden overgelegd. De totale kosten voor de 50 woning wetwoningen zijn bekend en de over dracht van 46 woningen kan aan de diverse belanghebbenden plaats vin den, incl. de grond. De totale bouwkosten der 46 wo ningen bedragen f435.918,70, waar van voor elke rechthebbende een zeker aandeel komt. Van G.S. was een verzoek ontvan gen om een tweede ambtenaar aan te stellen. Na enige discussie werd daartoe besloten met de stem van de heer C. W. Eerland tegen (S.G.P.). De oude ijzeren modderbak, die momenteel nog in de haven ligt en totaal onbruikbaar is voor elk doel zal bij inschrijving worden verkocht. 0 WASHINGTON, 16 febr. (Reuter) Een vooraanstaande Amerikaanse atoom geleerde dr. Edward Teller, heeft vrijdag in een congres verklaard, dat de suprema tie op wetenschappelijk gebied in tien jaar van de Ver. Staten op de Sowjet- Unie zal overgaan. Het zou te laat zijn voor de Ver. Staten om veranderingen te brengen in deze ontwikkeling. Op grond van gegevens die door natuurkun digen waren verkregen zou men moeten concluderen, dat over tien jaar de beste natuurkundigen in de wereld in de Sow- j et-Unie aangetroffen zullen worden, aldus dr. Teller. 0 Elf man, vier kanaries, een kat en 19 sleehonden worden voor een jaar achter gelaten op de Japanse zuidpoolbasis Sjowa op het eiland Ongul. De hoofdgroep keert het volgende jaar terug om deel te nemen aan het internationale geofysische jaar. Links-rechts - Brillenhistorie - Penneslip GOES, 15 febr. „Kan daar niet eens wat aan worden gedaan?" vroeg de heer Van Riesen VVDin de Goese gemeenteraad, toen hij de aandacht had ge vestigd op de verwaarloosde „Ik had mijn bril al toestand van de gedenkplaat schoongemaakt", voegde de in het stadhuis. Tja, daar heer Polderman daar even hadden B. en W. eigenlijk later aan toe, toen hij even- nog niet aan gedacht. Maar eens zijn verwondering over bezwaren? Neen, natuurlijk dit voorstel van B. en W. tot niet. „We zullen er de no- uiting bracht, „maar ik heb dige aandacht aan schen- toen mijn ogen maar eens ken", sprak de voorzitter, goed uitgewreven „zo spoedig mogelijk zullen Der Dritte im Bunde ver- we de plaat schoonmaken." scheen alras, want bij de Stem van de publieke beantwoording der vragen tribune: „B. en W. poetsen verklapte wethouder Roose: de plaat"„Ook ik had mijn bril al choon en ook had ik mijn Vogen al uitgewreven, maar an poetsen gesproken. wei t,en ik bijna van mijn „Ik heb mijn bril eens stoel getuimeld van schrik", goed. schoongemaakt, toen ,jat allemaal om die zes- ik dat bericht van die zes- tig 0p het nippertje ont- £z ïsïïGmaïïj "-f. r-iw*' over het groene laken, en schudde daarbij zijn raads- Burgemeester Ten Kate is dat het eigenlijk niet te pas brede glimlach om de mond ledenhoofd compleet met de °democraat in hart en nie- komt, dat in een overwe- heeft gelezen. „Die kranten- schoongepoetste bril. ren. Bij een vorige raadszit- gend rechtse gemeenteraad mensen staan nergens voor.' de notulen worden geschre ven door een links-handige secretarie-ambtenaar. „Dat geeft geen pas", werd van achter de perstafel opge merkt, „als dat persé links moet. Het had er alle schijn van, dat de journalistieke klan ken waren opgevangen, want tijdens de jongste be grotingszitting zaten er twee heren te schrijven, de be wuste linkshandige en. een rechtse. r\ e heer Vermaire (Mid- denstandspartij) is naar Indien deze berichten juist zijn, zou dit betekenen dat de communisten, dia in grootte de vierde partij zijn in In donesië, zowel in het kabinet als in da raad zitting zullen krijgen. De religieuze partijen hebben echter de laatste tijd duidelijk laten weten, dat zij zullen weigeren met de com munisten in de regering samen te wer ken. Europese gemeenschappelijke markt 's-GRAVENHAGE, 16 febr. In een brief aan de minister van buitenland se zaken vraagt het Landbouwschap opnieuw aandacht voor de Nederlandse agrarische belangen bij de onderhande lingen over de Europese gemeenschap pelijke markt. Ondanks voldoening over niet zonder resultaat gebleven pleidooien voor het Nederlandse be drijfsleven te Brussel, heeft het Land bouwschap de indruk, dat het Brus selse verdrag zich, ondanks amende menten in andere richting, voor wat de land- en tuinbouw betreft, ontwik kelt tot een vergaand protektionistisch systeem. In verband hiermee wordt met name de kwestie van de mini- mum-importprijzen, de Europese con trole daarop en het gemeenschappelijk tarief van invoerrechten genoemd. PARIJS, 16 febr. AFP. In Parijs is van gezaghebbende zijde vernomen dat de Franse minister van landsver dediging Bourges-Manoury er tijdens het onderhoud, dat hij te Londen met zijn Britse ambtgenoot Duncan Sandys had, op gewezen heeft dat ook Frank rijk meent, dat zijn defensie-uitgaven te hoog zijn en dat het er eveneens naar streeft deze te verlagen, zonder afbreuk te doen aan de doelmatigheid zijner weermacht. Voorts wordt vernomen, dat Frank rijk niet gunstig staat tegenover het voorstel van Groot-Britannië, om zijn troepensterkte in West-Duitsland van 77.000 man te verminderen tot 47.000. Ook de regeringen van West-Duitsland en Nederland zouden op dit punt voor behoud hebben gemaakt. 0 Lichtgevende kousen Wie denkt, dat de fel gestreepte rock-and-roll-kousen de éller- nieuwste uitvinding zijn van onze verlichte eeuw, zit er beslist naast Op kousengebied gaan de fabri kanten nog een streepje verder schrijft „De Volkskrant". Dat ge beurt door de strepen lichtgevend te maken, waardoor de kleuren zo mogelijk nog feller lijken en ook in het duister hun effect niet verliezen. We zagen in dit genre lichtgevende ankiets en kinder- in de koude wintermaanden te sokjes. Een middel om het opstaan vergemakkelijken? Het lijkt ons wel gezellig 's morgens vroeg met een slaperig gezicht tegen een paar twinkelende kousen aan te kijken, die de taak van de zon tijdlijk over nemen. En 's avonds op straat bevorderen ze de ver keersveiligheid. de S.G.P. overgestapt. Ten minste, dat had een onzer letterzetters er van gemaakt en de corrector vond er A. VERMAIRE (Midd.) ZAftZdusZn'Iepér^en kwam. De heer Vermaire kennende, zou het ons niet ting was door een der ver- verwonderen, wanneer hij slaggevers reeds opgemerkt, ons penneslipje met een „verhuisd". 0 GOES, 16 febr. De gewone agen da van de Goese raadszitting is wel wat in het gedrang gekomen door de begrotingsbehandeling. Toch ontspon zich enkele malen interessante debat- jes over onderwijsproblemen, aange sneden door het nieuwe A.R.-raadslid, de heer J. Laport, die als voorzitter van het Chr. Lyceum voor Zeeland op deskundige wijze zijn licht ovei enkele onderwijszaken liet schijnen. Toen b. en w. met het afwijzend voorstel kwamen t.a.v. de subsidie aanvragen van de r.k. kleuterschool en van het bisschoppelijk college te Roermond, meende de heer Laport 'n onbillijkheid te zien in het feit, dat voor de Goese leerling geen subsidie wordt verleend, wanneer hij elders zijn opleiding geniet. Hij wilde de ouders de volledige vrijheid laten in het kiezen van onderwijsrichting. Toen het A.-R.-lid echter geen steun kreeg uit de raad, legde hij zich bij de v,oorstellen neer. Opnieuw vroeg de onderwijsdeskun dige het woord bij het voorstel om het administratiegeld voor de bijzondere scholen te verhogen tot één gulden per leerling. De heer Laport vond dit bedrag te laag, in verhouding tot het bedrag dat de gemeente zelf voor deze kosten uittrekt. „De minister heeft zich uitgesproken voor f 2,50 per leerling", aldus de spreker, „en dat komt dichter bij de werkelijkheid". De voorzitter antwoordde hierop dat b. en w. zich juist tevoren over een verhoging hadden beraden. Maar voorlopig wilde het college niet hoger gaan dan tot fl,50 per leerling. De heer Laport dankte voor deze ver betering, doch bleef bij zijn mening, dat een bedrag van f2,50 juister zou zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5