Eenwording van West-Europa voor C.H.U.-statenkring Middelburg UIT ZEELANDS STEDEN Hieuws uit de Provincie Staf Dobbelaere Zeeuws crosskampioen Arbeidsproduktiviteit moet in landbouw opgevoerd worden Gestolen Artis-papegaaien nog steeds spoorloos Rede van Tweede Kamerlid Van der Mei Wat betekent dit voor de landbouw? Douane in Zeeland sloeg toe Fruitexport is ook thans nog niet zo gering Krabbendijke ook door Axel verslagen Juniorentitels voor Rini Mondeel en Kas Mulder Prov. vergadering van Staatk. Getel. Partij Gezagvoerder overleed plotseling aan boord Regering treft voorzieningen Goes 7 holen Berging Scania' gaat gewoon door Drogisterifen tekenen protest tegen wets ontwerp aan Duitse dader gearresteerd Maandag 18 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 MIDDELBURG, 16 februari. Voor de Statenkring Middelburg der Christelijk-Historische Unie, heeft zaterdagmiddag in het C.J. M.V.-gebouw de heer D. F. van der Mei uit Leiden, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.-Unie, een causerie gehouden over het onderwerp „De eenheid van Europa en wat dit zou kunnen betekenen voor de landbouw". De heer Van der Mei belichtte in zijn causerie in hoofdzaak het streven naar eenheid in algemene zin; wat de betekenis van 'n Euro pese eenheid voor de landbouw zal zijn is op dit moment nog moei lijk in een vast omlijnd betoog weer te geven. Hoewel er dus weinig definitiefs over dit punt kan worden gezegd, staat het wel vast, dat juist in deze sector vele moeilijkheden zijn te overwinnen. Zo vreest het Land bouwschap, dat onze concurrentie positie op de wereldmarkt bij een eenwording van West-Europa zou worden verzwakt. Frankrijk bijvoorbeeld, produceert landbouwprodukten tegen hoge prijs, wij niet. In genoemd land zijn de ta rieven voor de invoerrechten zo hoog mogelijk gesteld, om de eigen industrie te beschermen. Bij een gemeenschappelijk „buiten tarief" binnen, de grote economische ruimte, die West-Europa bij verwezen lijking van de plannen zal gaan vor men, zou uiteraard niet meer met in voerrechten e.d. worden gewerkt zouden de tarieven, althans voor Ne derland, omhoog gaan, hetgeen een achteruitgang betekent van onze posi tie op de wereldmarkt. HOUDING C.H.U. Aan het eind van zijn betoog ging de heer Van der Mei in op houding van de C.H.U. ten opzichte van de plannen voor een Europese eenheid. Een blik in het beginselprogramma leert, aldus de heer van der Mei, dat steun wordt verleend aan versterking van de ge meenschap der volken. De C.H.-Unie is voorstander van internationale samen werking. In de Unie zal men daarom op dit gebied actief moeten zijn, aldus het Tweede Kamerlid; de C.H. schenkt als partij aandacht aan deze politie ke ontwikkeling. Aan het begin van zijn causerie stond de heer Van der Mei stil bij de grote tegenstellingen tussen democratie en dictatuur. Wij moeten niet menen, al dus spreker, dat het mogelijk is, dat deze stelsels vreedzaam naast elkaar blijven voortbestaan. Een groot deel van de wereldbevolking zucht onder 't juk van de dictatuur. Een ander groot deel aanvaardt de vrijheid als een van zelfsprekend iets. „Vrijheid is een ge schenk van God", zo kwam de heer Van der Mei aan 't slot van zijn cause- GOES, 16 febr. De douane in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft hard en goed toegeslagen. Men wist in 48 uur tijds beslag te leggen op twee smok kelauto's met in totaal 1800 kilo koel- huisboter. Tussen Hulst en Graauw kregen de douaniers een smokkelwa- genwagen met 1000 kg goedkope boter te pakken. Op een opgebroken weg wist men de chauffeur in het nauw te drijven. Onder Sluis viel een auto met 800 kg boter in handen van de douane. Een Nederlander en een Belg konden tevens in de kraag worden gegrepen. Sedert het begin van het jaar zijn langs de Brabantse en Zeeuwse grens tien auto's met 10.000 kilo boter in be slag genomen. Alleen in Zeeuwsch- Vlaanderen legde de douane beslag op 8 wagens en 3000 kilo boter. GOES, 15 febr. De binnenlandse markt blijft nog steeds de voornaam ste afnemer van onze appels maar daarnaast gaat er toch ook elke week heel wat weg voor export, speciaal naar België en West-Duitsland. In het begin an het jaar lag de totale appel- exp- -muit ons land rond 1000 ton per week, maar thans is dit reeds op gelopen tot ruim 1500 ton per week. Wel wordt op de buitenlandse mark ten vrij veel concurrentie ondervon den van de Italiaanse appelen, maar toch blijkt er ook vraag te zijn naar de goede rassen en kwaliteiten uit ons land. Verwacht wordt dat de eerstkomen de maanden de aanvoer van appels op de Zeeuwse veilingen nog wel hoog zullen blijven want er zijn er nog veel opgeslagen in de koelhuizen. De aanvoer van peren beperkt zich op het ogenblik in Zeeland tot stoof peren van het ras St. Remy. De prijs hiervan blijft goed op peil en ligt voor de goede kwaliteiten tussen 30 en 35 ct per kg. Handperen worden er in Zeeland praktisch niet meer aangevoerd. Nagekomen advertentie Heden overleed na een gedul dig gedragen lijden onze geliefde dochter, zuster, behuwdzuster en tante CORNELIA LEINTJE CEVAAL echtgenote van P. Wattel, op de leeftijd van 61 jaar. Haar leven was met Christus, het sterven haar gewin. Uit aller naam: WED. E. CEVAAL—PHILIPSE. Serooskerke (W.), 15 febr. 1957. rie hierop terug, „het is een voorrecht". Wij zullen er rekenschap van moeten afleggen, wat wij met die vrijheid doen. POSITIEVE BIJDRAGE „Willen wij werkelijk tot een een heid komen", zo besloot de heer Van der Mei, „dan moeten wij het zoeken in een positieve bijdrage. Als C.H.U. moeten wij het steeds zo stellen, dat wij de vrijheid als een van-God ge geven ding, moeten beschermen. Het is de eis van God de naaste te zoe ken, op elk terrein, waar we hem kunnen vinden." De vergadering stond onder leiding van mr. W. H. Vermaas uit Middel burg, de voorzitter van de Statenkring. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden L. van der Hiele, Veere (secretaris), G. de Vos, Gapinge en F. C. de Roo, Oostkapelle. Zij werden met algemene stemmen herkozen. Kustvaartuig „Elda" liep aan de grond TERNEUZEN, 16 febr. Vanoch tend is het 314 brt. grote kustvaartuig „Elda" ter hoogte van de Braakman in de Westerschelde aan de grond ge lopen. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur heeft de sleepboot „Schelde" het kustvaartuig vlot getrokken. Voetbal GOES, 16 februari Krab bendijke, dat zich vorige week on danks een nederlaag zo kranig, heeft geweerd, moest ook vandaag weer toezien, dat het de punten werd ontnomen. De Krabbendjjkenaars wa ren te gast bij A.Z.V.V., dat een 42 zege wist te bewerkstelligen en daar door van de vierde naar de derde plaats op de ranglijst steeg ten koste van Wemeldinge. Overigens heeft de regen weer veel roet in het (voetbal) eten gegooid. Naast bovengenoemde eerste klasse wedstrijd werd alleen nog gespeeld Driewegen-Spui. Deze ontmoeting tus sen de twee kampioenskandidaten van de tweede klasse E. eindigde in een 10 overwinning voor de Driewege naars, die daardoor voorlopig weer het heft in handen hebben. Op zeer zwaar parcours SCHOONDUKE, 16 febr. Vanmid dag zijn op het bekende Molenpar- cours de Zeeuwse crosskampioenschap pen gehouden. Het parcours was dit maal tengevolge van de vele regen val wel heel erg zwaar en op sommi ge plaatsen gingen de lopers tot over de enkels door de modder. Ook de fi nish was bijzonder drassig en daar door weinig geschikt om er nog eens even een felle eindsprint uit te draaien. Staf Dobbelaere uit Schoondijke moest fel strijd leveren met Hans Bos telaar en Piet Zwartepoorte. Dit twee tal nam zelfs 'n voorsprong van onge veer 20 meter, doch verder liet Staf hen niet gaan. Eerst ging hij Zwarte poorte voorbij en in de vijfde ron de ook Bostelaar. Hierna onderna men de beide E.M.M.'ers nog enkele pogingen om Staf van de kop te ver dringen, doch zij slaagden daarin niet. In de voorlaatste ronde schudde Staf zijn beide rivalen van zich of om met flinke voorsprong als derde door de finish te gaan. JUNIOREN Kas Mulder had bij de B-junioren niet de minste moeite met zijn tegenstan ders. Met ruim verschil werd hij win naar. GOES, 16 febr. In zaal Krijger is de provinciale vergadering gehou den van de Staatkundig Gereformeer de Partij. Er bestond voor deze bijeen komst een zeer grote belangstelling. Nadat door de voorzitter, burgemees ter D. Kodde uit Zoutelande, de ver gadering was geopend werd door hem de tijd van tegenwoordig belicht. Aftredend waren de bestuursleden de heren A Kattenberg te Goes, J. v. Klinken uit Ouwerkerk en C. Wisse uit Tholen, de eerste wegens zijn ver trek naar Dordrecht en de andere twee hadden wegens te drukke werk zaamheden zich niet meer herkies baar gesteld. In hun plaatsen werden gekozen de heren M. A Slotboom te 's Gravenpolder, H. Flikweert te Nieu- werkerk en F. Dieleman te Terneu- zen. Tenslotte hield de voorzitter een be spreking over de Algemene Ouder- doms Wet. AARDENBURG Benoeming;. De heer W. Timmermans, hoofd der oJ. school, is in gelijke functie benoemd te Rotterdam. BORSSELE Varkenshouders. Onder voorzitterschap van de heer Jac. de Smit vergaderde de varkenshoudersvereniging. De financiële draagkracht baart geen zorgen, aldus de penningmeester. De voorzitter werd met algemene stemmen herkozen. Als bode is benoemd de heer J. de Smidt. In 1956 kwam maar een sterfgeval voor. De con tributie bleef als voorheen. In de contro lecommissie werden gekozen Jac. van Schaick en C. de Vroe. BRU1NISSE Nieuwe motor. Met een gebroken kruk as werd in de haven van Bruinisse bin nengesleept het motorschip Suzanna van schipper C. van Darome uit Sirit Anna- land. In dit schip zal een 120 pk motor worden geplaatst. Clublied. Mevr. Wiebrens-Beekman heeft een Bruinisser clublied gedicht, dat men op de bejaardenbijeenkomst heeft gezongen op de wijs van „In naam van Oranje". COIJJNSPLAAT Vrouwenvereniging. De Geref. vrouwen- Bij de A-junioren komt de Middel burger Rini Mondeel meer en meer op de voorgrond. Ook nu nam hij dade lijk de kop, gevolgd door Walter Bies- brouck uit Hulst en Piet Picavet. Deze moest echter al spoedig lossen, doch Biesbrouck bleef aan Mondeel „kle ven", zonder ook maar een ogenblik het zware werk te willen opknappen. Ongeveer 100 meter voor de finish zet te hij de aanval in, doch deze werd door Mondeel resoluut afgeslagen, zo dat hij verdiend winnaar werd. Schip met munitie in Vlissingen VLISSINGEN, 16 febr. Maandag avond wordt in Vlissingen het motor schip „Orion" verwacht wat in deze haven ruim een ton munitie (patro nen) en wapenen zal lossen. Tevens zal dan het stoffelijk overschot van het be manningslid M. de Jong, die tijdens de reis is overleden, aan wal worden ge bracht. Het zal overgebracht worden naar Scheveningen. 0 VLISSINGEN, 16 febr. Gezagvoer der Van der Vlist van „De Stad Alk maar" (Halcyon Lijn N.V. te Rotter dam), overleed zaterdagavond plotse ling aan boord van zijn schip dat (leeg) op weg was van Antwerpen naar West-Afrika. Het schip bevond zich tijdens het overlijden op de Wes terschelde tussen Terneuzen en Vlissin gen. Waarschijnlijk is een hartverlam ming de oorzaak geweest van de plot selinge dood. Toen 't schip in de loop van zaterdagavond op de rede te Vlis singen kwam, is het stoffelijk over schot aan wal gebracht. Het comman do werd overgenomen door kapitein De Neef, waarna het schip zijn reis heeft voortgezet. Minister Mansholr in Memorie van Antwoord (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 febr. In de Me morie van Antwoord van minister Mansholt op de landbouwbegroting zullen voorstellen worden gedaan om de arbeidsproduktiviteit in deze be drijfstak op te voeren. De regering denkt aan het treffen van voorzienin gen voor een minimumbedrijfsgrootte van een landbouwbedrijf, de geleide lijke opheffing van te kleine bedrij ven, de splitsing van bedrijven, de ver betering van de kredietvoorziening en van de opleiding van moeren en boe renarbeiders. Tevens zal bijzondere aandacht wor den besteed aan het onderzoek naar nieuwe mogelijkheden van verwer king en afzet van landbouwproduk ten. De regering kondigt in de be- Chr. Plattelandsmeisjes Onder leiding van mej. A. Karelse kwam de Goese afdeling van de Chr. plattelandsmeisjesbond in „De Opril" bijeen. Mej. J. de Jager hield voor de pauze een inleiding, getiteld: Vriend schap. Hierop volgde een uitgebreide, maar ook vlotte bespreking. Na de pauze werden verschillende spelen ge daan. Een nieuw lid gaf zich op, maar een ander bedankte. België-avond Wat weten wij eigenlijk van het protestantisme in België? Op deze vraag heeft ds. Y. van der Schoot te Brugge met behulp van films en licht beelden een toelichtend antwoord ge geven tijdens een instuif-avond, die zaterdag in de kleuterschool aan de Blekerstraat is gehouden. Het Neder landse volk is nauw verwand aan het Belgische. Marnix van St. Aldegonde, de dichter van ons volkslied, was im mers burgemeester van Antwerpen. Trouwens, het woord Belgium bete kent toch Nederland (laagland). Nu wordt door de Belgen iets aan ons ge vraagd: een conferentie-oord voor het protestantse jeugdwerk daar. Maar er is geld nodig. Daarom ook werd de België-avond belegd Zaterdagmiddagvliegers Waarnemend voorzitter, D. Jansen, heeft het tijdens de vergadering van vereniging „Geloof en Werken" hield haar jaarvergadering onder leiding van de presidente, mej. S. Contant. Mevrouw Si mons hield een inleiding over het onder werp: „Kerk en gezin". Naast de versla gen van secretaresse en penningmeeste- resse, werden nog enkele bijdragen door de leden gegeven. ELLEWOUTSD1JK Benoeming. Benoemd tot hoofd van de openbare kleuterschool Leliestraat te Goes, mej. L. A Verheijke te Ellewouts- dijk. 's GRAVENPOLDER Weegbrugvereniging. Op de gister avond gehouden algemene jaarvergade ring van de weegbrugvereniging „De Neelendijk" te 's Gravenpolder-'s Heer Abtskerke, werd meegedeeld dat in het afgelopen seizoen in totaal aan produkten' werd gewogen 6.375.977 kg. Besloten werd aan de aandeelhouders 8 divi dend uit te keren. Bij de bestuursverkie zing werden herkozen de heren L. Tol- hoek te 's Heer Abtskerke en Th. de IEDEKEN SKERKE Benoeming. Benoemd tot onderwijzer aan de Burg. Van Dusseldorpstraat, de heer J. Hofstee te Hoedekenskerke. OOST- EN WEST-SOUBURG Concert op platen. Voor het zevende concert op langspeelplaten in de Ned. Herv. kerk te Oost- en West-Souburg, dat moest worden uitgesteld van 15 fe bruari tot maart a.s., is weer een aan trekkelijk programma samengesteld uit werken van J. S. Bach, G. F Handel en W. A Mozart. Van de laatste componist zal o.a. het „Requiem" ten gehore worden gebracht. Astrow. De adspiranten van de Sou- burgse gymnastiekvereniging „Astrow", gaven een geslaagde uitvoering in de grote zaal van „De Zwaan". De voorzitter, de heer Steketee, kon o.a. burgemeester ,A- H. S. Stemerding welkom heten. Een spe ciaal woord van dank richtte hij aan de directeur, de heer R. Besuijen, die van de vereniging afscheid nam, na haar 11 jaar trouw gediend te hebben. De heer Besuij en, eën van de oprichters van Astrow, zal evenwel voorzitter van de technische commissie blijven. Ook de burgemeester dankte de scheidende dirigent voor het vele werk voor de Souburgse jeugd ver richt en ood hem een schitterende bloe menmand aan. Hierna werden verschil lende oefeningen uitgevoerd. N.C.L.B. De Ned. Chr. landarbeiders- bond hield in Rehoboth haar jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer A. Krielaard. In het afgelopen jaar kon den 13 nieuwe leden worden ingeschre ven, zodat het aantal nu 42 is. De pen ningmeester gewaagde van een batig sal do ten bedrage van ƒ102,74. De heer Den Hollander sprak over „De zegen van het georganiseerde wezen". De toneelclub Contact voerde op „Het verleden keert RILLAND-BATH Uitvoering. De muziekvereniging „Ril- landia" gaf in het „Wapen van Rilland" een uitvoering onder leiding van de diri gent, de heer J. J. Rijnberg. Een vijftal nummers werd opgevoerd. Door de mu ziekvereniging „Vooruit" te Waarde werd toneel gespeeld. „Het verliefde trio" werd verdienstelijk op de planken gebracht. RETRANCHEMENT Benoeming. Mej. Gr. Poissonnier is be noemd tot assistente bij de Stichting Schooltandverzorging West Zeeuwsch- Vlaanderen. RITTHEM Uitvoering. De muziekvereniging „O.N.- D.A." hield haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, J. J. Schout jr. opende deze uitvoering en heette alle aanwezigen van harte welkom. Hij bracht dank aan de burgemeester en aan het gehele gemeen tebestuur voor de medewerking, verleend bij het streven om te komen tot het aan schaffen van een geheel nieuw instru mentarium. De voorzitter bracht ook dank aan alle donateurs voor hun jaar lijkse bijdrage en gaf daarna de leiding over aan de dirigent, de heer C. Cevaal. Er werden 9 muzieknummers ten gehore gebracht. Na de pauze werd een toneelstuk op gevoerd: „Liefde is geen speelgoed" van Willem van Boxtel. Het stuk speelt in Tirol en hield de zaal danig in spanning. Voor deze uitvoering bestond veel be langstelling. A.s. dinsdag 19 februari hoopt men deze uitvoering te herhalen. ST. ANN ALAND Collecten. De collecte voor het zieken fonds heeft ƒ180,55 opgebracht, voor de generale kas werd ƒ222,80 bijeen ge bracht, voor de Herv. Bijbelkring 84,20, terwijl de busjes voor de ziekentelefoon over een periode van 2'A maand ƒ229, bevatten, ST. ANN ALAND „Prinses Juliana". Donderdagavond hield de schietvereniging „Prinses Juli ana" haar algemene jaarvergadering. De voorzitter herdacht de in 1956 overleden secretaris Mars. P. Duijzer, die zijn beste krachten aan de vereniging gegeven heeft. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeester, de heer Jb. L. Goede- gebuure bleek, dat er een batig saldo is van ƒ84,73. Met een goed slot over 1956 van ƒ7,05 is ƒ91,78 in kas. Er zijn 24 werkende leden en 20 donateurs. Het pe riodiek aftredende bestuurslid J. van der Klooster werd herkozen. In de plaats van het overleden bestuurslid Mars. P. Duijzer werd gekozen de heer Abr. J. Duijzer M.P.zn. Bij -het punt baancommandant werd besloten, dat zowel de bestuursleden als de gewone leden ieder op hun beurt deze functie zullen verrichten. De wa pens en de munitie zullen bij één persoon n.l. de heer Ar. van Vossen berusten. De contributie werd onveranderd vastgesteld. Verder werd besloten, om ook in de win termaanden een huishoudelijke wedstrijd te organiseren, waaraan prijzen verbon' den zullen zijn. Het ligt in de bedoeling. de Zeeuwse bond van zaterdagvliegers druk gehad. Ruim 60 medaljes moes ten worden uitgereikt, die in het af gelopen jaar door de leden zijn ge wonnen. Deze prijzenregen was eigen lijk wel het belangrijkste onderdeel van de hele bijeenkomst geweest. In principe werden de vluchten voor het volgende seizoen besproken. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de financiën buitengewoon gezond zijn. De heer Jansen (Tholen) werd bij accla matie herkozen. Aanwinsten O.L.B. W. Breedveld, Meneer Severeynen; G. Cesbron, Gij zult de hemel open zien; J. M. Eising, De 32ste bruid; A. Kriger, Jokoenda, het zwarte licht; A Rachmanowa, De rivalen van de Cza rina; M. Tollet, Van blanken en zwar ten; S. Undset, Gelukkige dagen: Hes sion, In hoger beroep; Vorster, D. A., Nederlandse Mystiek; Lamberty E. W., Met de „Kroja" naar de Taha-Uku; F. J. C. van Essen, Kostprijsbereke ning voor smeden, Dichters omnibus; S. Zweig, Legenden; J. J. Gielen, Mo derne wereld-literatuur; E. Barbier, Le jour ni 1' heure; W. Bergengruen, Der Tod von Reval; L. Rinser, Die Wahr- heit tiber Konnersreuth; E. Gosse, Fa ther and son; F. Gruber, The Game cock Murders. Feestavond Schengestraat In het Slot Ostende i3 de laar- lijkse feestavond gehouden van de buurtvereniging „Schengestraat en Omgeving". Door de leden werd op gevoerd „De Sukkel", blijspel in drie bedrijven, onder regie van de heer J. A. Bruggeman. Het was een gezellig stukje dwaasheid, dat vlot werd opgevoerd. De muziek werd verzorgd door „The Black and Whi te Swingers" onder leiding van de heer Bordelie. Een kort voorwoord werd gesproken door de voorzitter, de heer P. Koster. Vanmiddag vergadert de raad Hedenmiddag zal in het verenigings gebouw de raadsvergadering van Tho len gehouden worden. De agenda om vat o.m. voorstellen tot intrekking schoolgeldlening en gemeenschappelij ke regeling kostenverdeling Stichting Zeeuwse Muziekschool; vaststelling nieuwe gemeenschappelijke kostenver deling Stichting Zeeuwse Muziekschool en restauratie paneel „Het oordeel van Salomo". stedingsnota aan bereid te zijn 200 miljoen gulden voor de landbouw uit te trekken. Dit bedrag wordt als volgt verdeeld: 50 miljoen gulden eigenaars- lasten, 125 miljoen gulden beloning van de boer, 25 miljoen gulden ver hoging loon landarbeiders, stijging van de kostprijs over het afgelopen jaar 100 miljoen gulden. Het gaat hier over een wijziging van de grondslagen van de kostprijsberekening. De regering staat op het standpunt dat het garan- tiebeleid nimmer mag leiden tot een economisch niet verantwoorde produk- tie, terwijl dit beleid het streven naar verbetering van de agrarische struc tuur niet in de weg mag staan. Wat de doorberekening van de eigenaars- lasten betreft, zegt de bestedingsnota, dat de regering zich wenst te baseren op een rentepercentage van 3% en de door het Landbouw Economisch Insti tuut berekende algemene vervangings waarde. Het afschrijvingssysteem zal echter dienen te geschieden öp basis van progressief dalende aflossingen. Zaalhandbal MEEUWEN KAMPIOEN GOES. 16 febr. In de Zeeuwse zaalhandbalcompetitie is vandaag een beslissing gevallen, want Meeuwen werd kampioen van de derde klasse dames. Tegen Walcheren II speelde 't team gelijk (11), maar dit ene puntje was net genoeg om het kampioenschap te behalen. VLISSINGEN, 16 febr. Het ber gen van de Scania, 't Zweedse vracht schip, dat op 21 januari in de buiten haven van Vlissingen zonk, vindt thans normaal doorgang. Nadat luiken en laadbomen reeds door het bergingsbe drijf Van den Akker zijn verwijderd, is men thans bezig met de berging van de ankers en de kettingen. Voorts wor den geulen onder het schip gespoten voor het bevestigen van de stroppen. Van de lading fosfaat werd 1000 ton geborgen. Dit wordt naar Veghel ver voerd. Men schijnt het voornemen te hebben de rest der lading in zee te storten daar de berging door o.m. de weersomstandigheden te grote kosten met zich mee zouden brengen. 's-GRAVENHAGE, 16 febr. Meer dan 2.000 drogisten hebben gistermid dag in de dierentuin te 's-Gravenhage, in aanwezigheid van leden van de tweede kamer, vertegenwoordigers der regering alsmede afgevaardigden van de middenstandsbonden en organisa ties van leveranciers en fabrikanten, geprotesteerd tegen het wetsontwerp geneesmiddelenvoorziening, dat de verkoop van eenvoudige geneesmidde len door de drogist dreigt te beperken. Aan het einde van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen waarin de federatie van drogisten bonden en de pharmacon (pharma- ceutische kleinhandelsconventie) er bij de regering op aandringen het wetsontwerp te wijzigen. Met ingang van zondag is de ma ximumsnelheid in België, ingevoerd ter besparing van brandstof, verhoogd van 70 tot 80 km/u. AMSTERDAM, 15 febr. De poli tie in Dusseldorp heeft in verband met de diefstal van de zeven kost bare papegaaien uit Artis te Amster dam de 25-j. K. H. L. uit Till, die voor een andere zaak in Dusseldorp gearresteerd was, in hechtenis ge houden. L., een bekende van de justitie, die reeds eerder o.a. terzake van smok kelarij van papegaaien is veroor deeld, ontkent hardnekkig tegenover de Amsterdamse hoofdinspecteur van deze te houden op de laatste zaterdag van van maart. Er werden drie renteloze voorschotten aan de vereniging geschon ken, terwijl de andere twee zullen wor den uitbetaald. Als bode werd weer be noemd de heer K. J. Hage. Bij het punt mededelingen deelde de voorzitter mede, dat met Pinksteren de Provinciale Schiet wedstrijd te Scherpenisse gehouden zal worden. Hierbij zal gebruik gemaakt worden van nieuwe Duitse munitie. Er zal geschoten worden op de vrije baan en ook korps. WEMELDINGE Uitvoering. Woensdagavond hield de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten onder leiding van de presidente mevr. Levering-Cornelise, een uitvoering in het Evang. Kerkgebouw. Zij heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom en gaf mej. J. de Jonge ge legenheid tot het houden van een bijbel inleiding. Opgevoerd werd het stukje „Een voor delig Couponnetje", dat bij het publiek er goed in viel, getuige het applaus dat hun ten deel viel. Tot slot volgde de op voering van het toneelstuk de „De Kloof" Ook dit stuk werd aardig gespeeld. Het slotwoord werd door Ds. Hamers ge sproken. Spr. dankte de spelers(sters) de tand te voelen. politie en zijn collega's van Kriminal- polizei, iets met deze diefstal te maken te hebben. Van de zeven papegaaien die in de nacht van 26 op 27 januari j.l. uit het vogelhuis verdwenen, ontbreekt echter nog ieder teken van leven. Da dieren hebben in Nederland een groothandelswaard van 2000 gulden, doch zijn in Duitsland, waar een in voerverbod in verband met de pape gaaienziekte geldt, zeker het dubbele waard. Dank zij de directeur van Artis, dr. E. F. Jacobi, die daags na de diefstal schriftelijk de groothandelaren in die ren en directeuren van dierenparken in Nederland, West-Duitsland, Zwit serland en Frankrijk op de hoogte bracht van de diefstal, kreeg de poli tie vrij spoedig een spoor in handen, dat naar Duitsland leidde. De directeur van het planten- en dierenpark „Wilhelmina" te Stuttgart kreeg de maandag na de diefstal van uit München telefonisch een hyacin tara en twee edelpapegaaien aangebo den, toen hij nog niet op de hoogte was van de diefstal. Omdat de dieren niet door officiële papieren gedekt waren ging hij niet op het aanbod in. Nadat hij van de diefstal hoorde deelde hij de politie mede de stem herkend te hebben en wist, dat de man geparenteerd is aan de dierenhandelaar in de hoofdstad. Zo kwam de politie in Amsterdam achter de identiteit van L., die dan ook internationaal gesignaleerd werd. Uit het onderzoek kwam aan het licht, dat de Duitser vaak in Amster dam kwam en ook toen hij enige jaren geleden nog bij zijn familie aldaar werkzaamheden verrichtte, in Artis geen onbekende was. De Duitse politie heeft nu de zaak verder in onderzoek genomen omdat L.'s antecedenten voor haar aanlei ding zijn hem eens zeer grondig aan

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2