Overheid! bedrijfsleven en gezinnen zuilen (700 miljoen moeien bezuinigen Prij; |zen andere en consumptie-, weelde artikelen sterk omhoog Tijdens weekeinde sneuvelden tienlallen opstandelingen Hongaarse jonge mannen worden onder de wapenen geroepen Eisenhower heeft opnieuw een beroep op Israël gedaan Goed voorbeeld van Overheid: f 227 miljoen beperken licit kcat PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Regeringsnota over bestedingsbeperking verschenen Landbouwpolitiek wordt herzien Bevrijdingsfront genegen met Frankrijk te onderhandelen Rechters van „contra-revolutionairen" zouden met tegenzin werken Consument betaalt 170 miljoen voor landbouw Vrachtschip na aanvaring gezonken „Statendam" in New-York aangekomen Oostenrijkers bij Hongaarse grens vermist „Reeds een maximum aan waarborgen gegeven" DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. By geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dykstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprys 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3631 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Maandag 18 februari 1957 BRIEF UIT HET OERWOUD (zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.48 u., onder 18.01 u. Maan op u., onder 9.31 u. Hoogwater dinsdag 19 februari: Vlissingen: 5.02 u. 2.40 m., 17.32 u. 2.22 m. Terneuzen: 5.35 u. 2.54 m., 18.02 u. 2.36 m. Wemeldinge: 6.52 u. 1.74 m., 19.17 u. 1.79 m. Zierikzee: 6.32 u. 1.49 m., 19.00 u. 1.56 m. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 17 februari. De regeringsnota over de be stedingsbeperking is verschenen. Ongetwijfeld is het een verrassing dat de regering heeft besloten bij de beperkingen van de bestedingen niet verder te gaan dan de Sociaal Economische Raad heeft geadvi seerd. Hoewel het Suez-conflict een nadelige invloed op onze be talingsbalans heeft, meent de regering dat te diep ingrijpen onge wenste schokken in onze economie kan veroorzaken. Bovendien is zij van oordeel van een bestedingsbeperking van 700 miljoen een gunstiger effect voor onze betalingsbalans zal hebben dan de S.E.R. verwacht. Deze raad ging uit van 350 miljoen. Gelijktijdig met deze bestedingsbeperking heeft de regering het landbouwprijsbeleid her zien, waarvoor 200 miljoen is uitgetrokken. Geheel volgens het S.E.R. advies zullen bezuinigingen worden doorgevoerd bij de over heid, het particulier bedrijfsleven en in gezinnen. De totale bestedingsbeperking van de gezinnen zal 275 miljoen bedragen. Dit bedrag wordt verkregen door: 1. de afschaffingen van de consumentensubsidies op melk en suiker 75 miljoen; 2. verhoging van de P.T.T. tarieven, 55 miljoen; 8. verhoging tabaksprijs en diverse belastingen, 60 miljoen; 4. het vervallen van de uitkeringen van rijkswege voor bevallingen en ver hoging tarieven nutsbedryven en spoorwegen, 85 miljoen. Als gevolg van de wijziging van het kostprijsbeleid in de landbouw is te verwachten dat in oktober de broodprijs met 0.4 cent per brood zal stijgen, de suiker met 3.5 cent per kg. De melk zal (voor oktober) 10 cent per liter duurder worden. De suikerprijs kan nog hoger worden als de boeren niet voldoende suikerbieten telen. De suikerwereldmarktprys ligt nl. momenteel büzonder hoog. In het fiscale programma van de regering wordt o.a. voorzien in de verhoging van het tussentarief van de omzetbelasting van 810 pCt. In dit tarief zitten de volgende produkten: chocolade-chocoladewerken, suiker goed- en suikerwerken (voor zover deze produkten niet voor broodbeleg ging gebruikt kan worden). Radiotoe stellen, televisie-apparaten en bier ko men ook in dit tarief van 10 pCt. Voor deze artikelen wordt nu 5 pCt omzet belasting berekend. Het weeldetarief wordt verhoogd van 1518 pCt. Hieronder vallen de luxe-artikelen. Daarvan zijn echter uitgesloten: personenauto's, gedistil leerde dranken en motorrijwielen. De ze artikelen zijn reeds getroffen door de verhoging van de benzinelast en van het accijns op gedistilleerd. In het tarief van 15 pCt zullen wel banden van personenauto's en motorrywielen worden ondergebracht. Deze produk ten vallen tot nu toe onder het tarief van 5 pCt. Door een verhoging van de grond- stoffenprijzen zullen tabaksartikelen duurder worden. De regering heeft daarom afgezien van een verhoging van de belasting op tabaksfabrika ten. De prijsverhoging zal de schat kist echter 44 miljoen meer belas ting opleveren. Tevens is een (ge ringe) verhoging van de personele belasting te verwachten. De bestedingen van ondernemingen zullen worden afgeremd door enkele belastingverhogingen. Bedrijven 1. De vennootschapsbelasting stijgt met 4 punten. Het tarief van 4043 pCt wordt dus verhoogd tot 4447 pCt. Opbrengst voor de schatkist: 100 miljoen gulden. 2. Opschorting van de investerings aftrek tot 31 december 1957. Opbrengst 75 miljoen gulden. Daarnaast zal zo nodig, om spanningen op de bouw markt tegen te gaan, het goedkeurings- beleid voor de industriële bouw wor den verscherpt. In deze twee belas tingverhogingen zit een bedrag van 75 miljoen gulden (waarvan 50 miljoen vennootschapsbelasting) om de nieu we landbouwpolitiek te financieren. Goed voorbeeld De bestedingen in overheidssector zullen als volgt worden teruggebracht: consumptiebeperking ryk 60 miljoen, gemeenten 25 miljoen, totaal: 85 mil joen gulden. Investeringsbeperking rijk 67 miljoen, gemeenten 75 miljoen, totaal: 142 miljoen. Hiermede geeft de overheid het goede voorbeeld. Volgens het S.E.R.- advies zouden de overheidsinvesterin gen (inclusief overheidsbedryven) met 125 miljoen verminderd moeten worden. Er was in dit rapport voor zien in een consumptiebeperking van 75 miljoen gulden. In het S.E.R.-ad- vies was echter met de herziening van de landbouwpolitiek geen rekening gehouden. Om deze te kunnen finan cieren is naast belastingverhoging ook bezuinigingen in de overheidssector noodzakeiyk. De hierboven genoemde cijfers zijn gegeven op jaarbasis. Op deze basis kunnen de totaal-uitgaven worden te ruggebracht waarschijnlijk tot 250 mil joen. Voor 1957 zal de overheid 200 miljoen gulden kunnen bezuinigen, omdat enkele maatregelen eerst in de loop van dit jaar tot stand kunnen komen. Behalve de vermindering van een aantal begrotingsposten zal ook aandacht worden geschonken aan de efficiency, ook bij de aanschaf van meubilair en kantoorbehoeften, ter wijl in het algemeen vakatures niet vervuld zullen vorden. Uit alle bovengenoemde cijfers komt men dus tot een totale beste dingsbeperking van 602 miljoen gul den. (Overheid: 227 miljoen, bedrij ven 100 miljoen, gezinnen 275 mil joen gulden). Toch houdt de rege ring zich aan het S.E.R.-rapport waarin een bestedingsbeperking van 700 miljoen gulden is aanbevolen. Dat komt omdat zq ook de land- bouwprijspolitiek gaat herzien. Hier is echter geen sprake van een na tionale bestedingsbeperking, maar meer van een bestedingsverschui ving. Wat de gevolgen van deze po litiek betreft: de druk op de niet- agrarische bevolking is groter dan op de agrarische bevolking, want deze laatste profiteren van de nieuwe maatregelen. Nieuwe landbouwpolitiek Voor de nieuwe landbouwpolitiek trekt de regering 200 miljoen gulden uit. Van dit bedrag zal 60 miljoen aan de consumenten worden doorbere kend, 140 miljoen komt ten laste van de schatkist, 50 miljoen wordt geblok keerd. Voor de resterende 90 miljoen komt een belastingverhoging. Aan drie punten zal aandacht worden besteed: 1. waardering lasten verbonden aan grond en gebouwen; 2. de beloning van de boer; 3. landarbeidersionen (by de prys- vaststelling voor de oogst van 1957 gaat de regering er van uit, dat de landarbeidersionen met 5 pCt zul len worden verhoogd.) De regering is van mening dat de gevolgen van de verhoging van de normen voor de bedrijfsgebouwen in de kostprijsberekening niet direct te financieren is. Met het vrijgeven van de geblokkeerde gelden zal niet voor 1959 een aanvang worden gemaakt. Over de voorwaarde voor deze blok kering is nog niet beslist. De moge lijkheid bestaat dat deze blokkering dienstig gemaakt zal worden aan de verbetering van die bedryfsgebouwen. gevolgd. Verzet van Oostduitse studenten? LONDEN, 17 febr. AFP. Volgens de Berlijnse correspondent van het En gelse blad „Sunday Times" zouden de studenten in Oostberiyn klaar staan om in verzet te komen tegen de Oost duitse regering. Een groot aantal stu denten zou verjaagd zijn van de uni versiteit, waar degeiyker onderwys in de Marxistische-Leninistische leer wordt gegeven. Duizenden leden van de „arbeiders militie" zouden klaar staan om op nieuw naar de universiteit op te mar cheren teneinde elke actie van de stu denten te voorkomen. 0 Argentijnse generaals in arrest BUENOS AIRES, 17 febr. AFP. De op non-activiteit gestelde Argen tijnse generaals Leon Bengoa en Juan Uranga, die tydens het bewind van generaal Eduardo Lonardi resp. minis ter van de landstrijdkrachten en minis ter van vervoer waren, worden in pre ventieve hechtenis gehouden, aldus is in een zaterdag door het ministerie van het leger gepubliceerd communi que meegedeeld. De generaals worden beschouwd als de voornaamste leiders van de opposi tie-beweging tegen generaal Pedro Aranburu, die generaal Lonardi is op- Strijd in Algerië weer opgelaaid ALGIERS, 18 febr. (Reuter) In Algerië zqr in de afgelopen 24 uur ongeveer honderdvyftig opstandelin gen gesneuveld, onder wie 45 in een gevecht in het Aurusgebergte en 65 bü botsingen in het westen van het land. Volgens officiële kringen te Algiers zijn er sinds twintig januari 156 op standelingen en 176 personen, die geld inzamelden voor de verzetsbeweging, aangehouden. Pariijbemoeienis met leger BOEDAPEST, 17 februari. Reuter. De stafchef van het Hongaarse leger, generaal Ferenc Ugrai, heeft meegedeeld, dat de dienstplichtigen in 1936 ge boren, zich tegen tien maart moeten melden. Spoedig daarna zullen zy onder de wapenen worden geroepen, aldus meldt „Nepszabadsag", het orgaan van de Hongaarse communistische partij. De betrokken dienstplichtigen hadden eigenUjk in de herfst van het vorige jaar moeten opkomen, doch dit was tengevolge van de opstand niet mogelqk. Volgens waarnemers moeten velen van deze lichting by de opstand tegen de Russische troepen en de Hongaarse veiligheidspolitie hebben gevochten. DEN HAAG, 17 febr. De herzie ning van het landbouwprijsbeleid zal de verbruiker 170 miljoen per jaar kosten. Met afschaffing van de sub sidie op suiker en melk is een bedrag van 75 miljoen gemoeid. De nieuwe kostprijsberekening zal van de consu ment een bedrag van 60 miljoen ver gen, terwijl het opvangen van de kost- prijsstygingen over 1956 35 miljoen zal kosten. In de bestedingsnota wordt dan ook gezegd dat een aanzieniyke prijsstyging voor de consumptiemelk en een minder belangrijke prqsverho- ging voor brood en suiker daarvan het gevolg zullen zyn. Generaal Ugrai verklaarde, dat de antecendenten van de dienstplichtigen nauwkeuriger dan voorheen zullen worden onderzocht. Zoals bekend hebben gedurende de opstand vele militairen de zijde van de verzetsbe weging gekozen, terwijl andere zich afzijdig hebben gehouden. Generaal Pak Ilku, het hoofd van de politieke afdeling van het leger, heeft bekendgemaakt, dat de organen van de communistische party een aan zienlijk belangryke rol in het leger zullen gaan spelen. Zo zullen zij hun mening kunnen geven over de orders die de commandanten van militaire eenheden willen uitvaardigen. MET TEGENZIN! In een zaterdag gepubliceerde toe spraak heeft dr. Ferenc Muennicb, de Hongaarse minister van binnenlandse zaken, sommige Hongaarse rechters en standgerechten er van beschuldigd, dat zy by de berechting van „contra revolutionairen" „met tegenzin" wer ken. De rechters konden op grond van het beginsel van de onafhankelijkheid van de rechtspraak onafhankelijk von nissen vellen, maar dit had niets te maken met weigering om te werken. „Dat is een politieke kwestie. Dat is uiting geven aan een tegen de politiek van de regering en het regime ge richte opvatting". Muennich vervolgde: „Wij erkennen het recht op een onafhankelqke recht spraak, maar wij hebben één eis. De rechters moeten de vijand met de strengheid van de wet durven behan delen". zy moeten echter niet vonnis sen op grond van de getuigenissen van de beklaagden alleen, maar op grond van het materiaal, dat in het gehele wettige proces te berde wordt ge bracht. STOCKHOLM, 16 febr. Reuter. Het 1800 ton metende Duitse vracht schip „Harburg" is zaterdag, na een aanvaring ter hoogte van het eiland Lindingoe waarop zich een voorstad van Stockholm bevindt met de 16.450 ton metende Zweedse Tankboot „Tinny", gezonken. Hierbij zijn acht van de dertien le den der bemanning verdronken, ter wijl de gezagvoerder op weg naar het ziekenhuis overleed. De vier overle venden zqn in een ziekenhuis opgeno men. Ook de Zweedse loods aan boord van de „Harburg" is om het leven geko men. Franse veiligheidstroepen hebben zondag bij Affreville vier Mohamme danen gevonden, die de overval op een Frans konvooi in dit gebied had den overleefd. Van de overige inzit tenden van de voertuigen, die zater dag in een hinderlaag vielen, is het lot onbekend. OVERVAL Zaterdag heeft een groep Al gerijnse opstandelingen twintig kilo meter van Affreville ten zuidwes ten van Algiers een colonne bestaande uit drie militaire voertuigen, drie per sonenauto's en een autobus aangeval len. Enkele voertuigen werden in brand gestoken, terwijl de andere in een ravijn werden gestort, aldus is te Algiers vernomen. Er is geen spoor van de inzittenden ontdekt. Gevreesd wordt dat zij door de opstandelingen zijn ontvoerd. Resultaat van de botsingen tussen Fransen en Algerynen: opstande lingen worden gevangen genomen en weggevoerd. Tijdens het afge lopen weekeinde sneuvelden bqna 200 opstandelingen. NEW YORK, 16 febr. Reuter. Da Statendam is zaterdagochtend (Ame rikaanse tijd) op zyn eerste reis in New York aangekomen, achttien uur te laat door hevige Noordatlantische stormen. Volgens de gezagvoerder van het schip, kapitein C. Haagmans, heeft het schip zich „prachtig" gehouden. Hy deelde verslaggevers mee, dat het een zeer ruwe overtocht was geweest met hoge zeeën en windvlagen met een snelheid van 100 tot 110 km per uur. De directeur van de H. A. L., W. H. de Monchy, verklaarde, dat het slechte weer „ideaal was van het standpunt van de eigenaars", omdat men hierdoor kon zien wat het schip presteert. „Er ging niets verkeerd." WENEN, 17 febr. Reuter. Volgen» de politie te Wenen zqn vqf Oosten- rijkers uit de grensplaats Wallern waarschijnlijk zondagochtend vroeg door Hongaarse grenswachten aange houden, toen zij een Hongaarse vluch teling wilden helpen, zijn vrouw en twee kinderen naar Oostenryks gebied te brengen. De vluchteling, een van de elf Hon garen die zaterdagnacht de grens wis ten te passeren, had de bewoners van Wallern gevraagd, te helpen bq het opsporen van de rest van zqn gezin. Vijf Oostenrijkers gingen in een trao- tor met hem mee naar de grens. La ter werd het voertuig gevonden, doch van de zes mannen was geen spoor ta bekennen. Twee ooggetuigen deelden mee, dat zij in het betrokken gebied 8 personen door Hongaarse grenswach ten hadden zien aanhouden. ONDERHANDELINGEN Het Algerqr.se bevrijdingsfront heeft meegedeeld, dat het bereid is „de re solutie van de politieke commissie der V.N. uit te voeren en onderhandelin gen met Frankrijk te beginnen ter op lossing van de Algerqnse kwestie op basis van erkenning van 's land on afhankelijkheid". De verklaring is uitgegeven door da voorzitter van de organisatie, dr. Mo hammed el Amin. DE BÏLTZEGT: Hetzelfde weertype Wisselende bewolking met plaatse- lqk enkele buien maar ook flinke op klaringen. In de ochtend hier en daar mist. Over het algemeen weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. THOMASVTLLE 17 februari. AFP-Reuter. President Eisenhower heeft zondag opnieuw een beroep op Israël gedaan om zqn troepen uit Egypte te rug te trekken en „te vertrouwen op de vastberadenheid van alle vrienden van de rechtvaardigheid". Eisenhower deed dit beroep, nadat de Israëlische ambassadeur in de V.S. Abba Eban, voor de derde maal In 48 uur een onderhoud had gehad met minister Dulles. De perschef van het Witte Huis deelde na afloop van dit onderhoud, dat in de woning van minister Dulles plaats vond, mee, dat Israël in feite op nieuw het Amerikaanse plan voor een doorbreking van de impasse had af gewezen. In een verklaring, die hq voorlas in zqn vakantieverblijf te Thomasville, gaf Eisenhower een overzicht van de pogingen, die er zqn gedaan om Israël te bewegen zijn troepen langs de Golf van Akaba en uit de kuststrook van Gaza terug te trekken. Ook maakte de president de inhoud bekend van een op 11 februari aan Israël gezon den memorandum, waarin het Ameri kaanse plan was ontvouwd. MAXIMUM AAN BORGEN Eisenhower verklaarde, dat Israël naar de mening van de V.S. „het ma ximum aan waarborgen heeft gekre gen, dat het redelijkerwqze op dit ogenblik kan verwachten of dat met de billqkheid tegenover anderen kan worden verenigd" „Bijgevolg hebt en de V.S. hun ver zoek aan Israël om overeenkomstig de herhaalde eis iran de Verenigde Naties zqn troep m lerug te ti er ken, her nieuwd en gevraagd, te vertrouwen op de vastberadenheid van alle vrienden van de reehtvaaidigheid teneinde een toestand te scheppen, die beantwoordt aan de beginselen van de rechtvaar digheid en .iel volkenrecht en waar mee op onpartijdige wqze de recht matige belangen van a.len in het be trokken gebied zullen zi'n gediend", aldus de president. VERPLETTEREND OORDEEL! „Dit zal, naar de mening van de V.S., „Israël een grotere bron van vei ligheid verschaffen dan het voortzet ten van een bezetting tegen het ver pletterend oordeel van de wereldge meenschap In". „Israël zou liever de toekomstige kuststrook van Gaza definitief en tot zyn genoegen zien geregeld, voordat het zqn troepen terugtrekt. Maandagmiddag of dinsdagochtend zal premier Ben Goerlon in het Is raëlische parlemen+ zqn standpunt ten aanzien van de Amerikaanse voorstellen bekend maken, zo wordt te Tel Aviv vernomen. In ieder ge val zal de premier spreken voordat de algemene vergadering dinsdag middag het debat over het Midden- Oosten hervat. Zaterdag is de 20-jarige jongeman M. Witte tijdens werkzaamheden op een boerderij nabij Den Burg op Texel met zijn rechterarm in aanraking met een cirkelzaag gekomen, waardoor dit lichaamsdeel geheel werd afgerukt. Drie Cyprisch-Griekse politieman nen, onder wie een inspecteur, zijn ge arresteerd omdat zij ervan verdacht worden verzetslieden te zijn. Tot dusver zijn 15 politiemannen op Cyprus in hechtenis genomen. De leidster van de Egyptische vrou wenbeweging „Dochters van de Nijl", mevrouw Doria Sjafik heeft haar hon gerstaking beëindigd, die zq op 6 fe bruari was begonnen tegen de dicta tuur van president Nasser en tegen de aanwezigheid van Israëlische troepen status van de Golf van Akaba en de op Egyptisch grondgebied.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1