Raad Terneuzen protesteer! heftig tegen intrekking van motie „Vrije Veren" WODBIT Hervormde diakenen bepleiten soepele verhouding tot overheid Zeer grote tube Om de ziel van ons volk 1) „Zeeuwsch-Vlaanderen opgeschrikt door besluit" „Ged. Staten hebben zich in hoek laten duwen door Rijkswaterstaat" „Zwarte bladzij in Z-Vlaamse geschiedenis" Nieuw soort straatklinkers Wereldraad van Kerken Verdacht van spionage mmm Wrakhout van „Lutine" aangespoeld? 9K1 M Wegenbouwers ont slaan arbeiders Grote iizervoorraden in N. Duitsland Israël meldt n euwe overvallen Overdekt reuzen- stadion te New York Negermars naar Washington Zaterdag 16 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3r, Men stelt het soms voor, alsof de Christenen achteraan zijn ge komen bij de strijd om de ziel van ons volk. Dit is een feitelijke onjuistheid. Toen, in de eerste helft van de vo rige eeuw, de geestelijke inzinking in ons volk al verder om zich heen greep, waren het de mannen van het Réveil, die omstreeks 1820 de strijd tot be houd aanvingen. Hun woord klonk ook op politiek gebied. In 1840 was het Groen van Prinsterer, die in het par lement voor het eerst het woord „anti revolutionaire partij" deed horen. Er was toen nog geen sprake van een partijvorming in ons land, maar de bovenliggende laag van ons volk, die alleen alle rechten had, ging duidelijk in de koers, die was gewezen door de Franse revolutie. Juist in de strijd tegen die bovenliggende laag ontwik kelde Groen zijn gedachten over de strijd tegen de revolutie, waarin hij de vaan van het Evangelie aan het volk voorhield. De bron, waaruit hij zijn kracht putte, was het Christelijk- historisch beginsel, het „er staat ge schreven er is geschied". In zijn lijn zijn later dr. Kuyper en jhr. De Sa- vornin Lohman voortgegaan en kwam er de partijvorming, zoals wfj die nu kennen. Maar stellig is aan te wijzen, dat de Christenmannen op politiek gebied vooraan stonden, toen het er om ging, de ziel van ons volk te be houden. Datzelfde geldt op sociaal terrein. Lange tijd is de gedachte verkondigd: er waren eerst neutrale en liberale en socialistische organisa ties en later zijn de Christenen begon nen. Dit is volkomen onjuist. Uit de Christelijke kringen klonk 't eerst het bezwaar tegen het sociale onrecht in de vorige eeuw in ons land. Bij de eerste pogingen tot organisatie stonden Christenmannen vooraan. Dat geldt niet alleen voor de arbeiders, maar eveneens voor de boeren-, de middenstanders- en de werkgeversor ganisaties. Men zou eer kunnen zeg gen, dat de eerste organisaties aan de Christenmannen zijn ontfutseld; waar bij dan als bezwaar tegen hen zou kunnen gelden, dat zij dat lieten be gaan. EEN ANDERE, wonderlijke stelling is, dat Cliristelijke organisatie een specifiek Kuyperiaanse gedachte is. Niets is minder waar. Patrimonium, de eerste en toen eni ge Christelijk-sociale organisatie be stond reeds langer dan een jaar, toen Kuyper een opmerking maakte, die Klaas Kater deed vragen: draagt dan dr. Kuyper geen kennis van Patrimo nium? De eerste Christelijke patroons organisatie in Nederland, de Ned. Pa troonsvereniging „Boaz", is inderdaad gesticht op initiatief van dr. Kuyper. Maar de toevoeging, die er op wijst, dat men hier met een organisatie op Bijbels fundament te doen heeft, de naam „Boaz", was niet van Kuyper, doch van Kater. De Ned. Christelijke Boerenbond, de N.C.B., die tegenwoor dig een R.K. kleur heeft, had in de aanvang de steun van Christenboeren. Maar Kuyper voelde daar niet veel voor. Hij had meer liefde voor de landbouwcomité's. In de jaren negen tig van de vorige eeuw bestreed hij de gedachte, dat er Christelijke arbei dersvakbonden moesten komen. Hij voelde meer voor neutrale vakcorp sen. De huidige Kon. Ned. Midden standsbond werd in 1903 door de aan beveling van de toenmalige minister president Kuyper gesticht. En om het laatste te noemen: nog in 1909 pu bliceerde hij een brochure, waarin hij maar node aanvaardde, dat er Chris telijke arbeidersvakorganisaties waren gesticht en er nadrukkelijk op wees, dat Christelijke organisatie voor boe ren, middenstanders en werkgevers niet nodig was. Dat die organisaties er later kwa men, ging buiten hem om. Men zou eer kunnen zeggen, dat de Christen mannen, die thans nog in neutrale organisaties zitten, in Kuypers lijn gaan, dan omgekeerd. Eenvoudige mannen uit het bedrijfsleven op alle gebied zijn er toe gekomen, door de ervaring geleerd, Christelijke organisaties in het bedrijfsleven te stichten. Het was het enige middel, zo zagen zij, om de Bijbelse gedachten op het terrein van het bedrijfsleven te doen horen en sterk te staan in de strijd om de ziel van ons volk. En nu terwijl zij bij de eersten waren, die in de richting van organi satie wezen en dit initiatief hun ont futseld is, wordt hun toegeroepen: gij zijt scheurmakers, eenheidsbrekers, zuilenbouwers! Het merkwaardige is hierbij, dat vooral degenen, die het sterkst fulmi neren tegen „de verzuiling", daarbij stug vasthouden aan hun eigen stand punt. Als ieder maar op hun stand punt gaat staan, is de zuilenbouw af gelopen en is er de eenheid. In wezen willen z(j dus geen eenheid, maar ge lijkschakeling aan hun standpunt, waarbjj met name het Christelijk uit- (Zie vervolg kolom hiernaast) TERNEUZEN, 15 februari. „Zeeuwsch-Vlaanderen is opge schrikt door het besluit van Prov. Staten om de motie van 1952 (vrije veren over de Wester schelde) in te trekken", zo schrijven b. en w. van Terneuzen aan de raad en zij besluiten hun protest met de ver klaring, dat weer een nieuwe motie geen zin heeft, maar dat duidelijk moet worden gezegd, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een vaste oeverver binding wil en in afwachting daarvan een bevordering van het ver keer over de Westerschelde door een volledige vrijdom van tarieven en een grotere frequentie der veerdiensten. Over deze brief heeft de raad gisteravond uitvoerig gesproken en zij heeft deze noodkreet nadrukkelijk onderstreept. B. en w. vragen zich met verbijste ring af, of dit nodig was geweest. Zij betwijfelen, of GS hun standpunt hier door hebben versterkt. Evengoed, ja beter had zo menen b. en w. met de oude motie waar heel Zeeland ach ter stond onderhandeld kunnen wor den. De dupe De vraag: óf een tweede nieuwe boot óf vrije veren, hadden GS ter beslis sing aan een Zeeuws forum moeten voorleggen, ln plaats van zich, zo schrijft men, reeds bij voorbaat op ge nade of ongenade aan de minister over te geven. Zeeuwsch-Vlaanderen is van deze gang van zaken de dupe, aldus b. en w. van Terneuzen. Een tweede veerpont op de lijn VlissingenBreskens is In het schrijven en ook in de raad wordt aan Ged. Staten verweten, dat het gemeentebestuur van Terneuzen onkundig is gelaten van de besprekin gen, die genoemd college over deze kwestie met hogere organen hebben gehad en dat men nu plotseling wordt geconfronteerd met deze ommezwaai van G.S., die, zo schrijven b. en w. letterlijk, „duidelijk door Rijkswater staat in een hoek zijn gemanoeuvreerd, van waaruit het moeilijk is geworden voor het behoud van de vrije veren te vechten." „Klein gekregen" „De minister van Verkeer en Water staat", aldus schrijven b. en w. verder, „is door de motie van 1952 wrevelig geworden en heeft zich voorgenomen de Zeeuwen klein te krijgen. Welnu, Zijne Excellentie heeft de Zeeuwen klein gekregen: de motie is van de baan en over de franje van dit besluit mag op 7 maart in de Statenvergade ring verder worden gepraat". RHENEN, 16 febr. Te Rhenen wordt een fabriek gebouwd, waar men een nieuw soort straatklinkers gaat maken uit een mengsel van lavabasalt, cement en zand. De stenen worden met tien tegelijk geperst in een ma chine en hoeven alleen maar te dro gen. Bakken is bij dit procédé niet no- dik. De afmetin.. van deze klinker, 9 x 10 x 20 cm, is gelijk aan die van de traditionale straatstenen, het opper vlak van dit nieuwe produkt is echter stroever. De produktie-capaciteit van de fabriek zal 25.000 stenen per dag bedragen. 0 9 Radio-Boeaapest maakte bekend dat de Hongaarse regering heeft be sloten een decreet ter goedkeuring voor te leggen aan het presidium van de Hongaarse republiek. In dit decreet wordt de particuliere handel toege staan in die gebieden of in die takken van handel waar de handel van staats wege niet in staat is om in voldoende mate in de behoefte van de bevolking te voorzien. 's-GRAVENHAGE, 14 febr. Het voerend comité van de Wereldraad van Kerken, dat tweemaal per jaar vergadert, is verleden week te Genève bijeen geweest. De secretaris-generaal van de We reldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft aan het comité een overzicht ge geven van de activiteit van de raad in de afgelopen zes maanden. Het pro bleem Hongarije en het Suez-conflict hebben de kerken nieuwe mogelijk heden gegeven om aan de wereld te la ten zien, wat de oecumenische bewe ging is en waarop zjj bestaat, zo zelde hij. Naar aanleiding van de toestand in Hongarije en Suez zijn indertijd door de Wereldraad verklaringen uitgege ven. Kort geleden verzocht het partriar- chaat van Moskou van de Russische or thodoxe kerk, het gesprek met verte genwoordigers van de Wereldraad van Kerken, dat oorspronkelijk in januari van dit jaar in Parijs zou worden ge voerd, „voor korte tijd" uit te stellen. Het uitvoerend comité van de We reldraad heeft nu deze raad gemach tigd te beslissen of men zelf in de toe komst op deze zaak zal terugkomen of dat men zal afwachten .of er van Mos kou uit nieuwe stappen ondernomen worden. Het Australische vakverbond heeft vermindering van immigratie in Aus tralië gevraagd. Men vreest werkloos heid. maar van een zeer betrekkelijk Zeeuwsch-Vlaams belang, zij dient meer een Walchers belang, in zoverre Middelburg nog droomt van een di recte verbinding van Rotterdam via Middelburg naar België, Engeland en Noord-Frankrijk, een verbinding, die naar Zeeuwsch-Vlaams oordeel absurd is. Ontwikkelingsgebied Van nationaal standpunt bezien ach ten b. en w. het te betreuren dat de regering weigert de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen als ontwikke lingsgebied te erkennen en nu weer door het onthouden van betere verbin dingen door het afdwingen van tarie ven 't vervoer naar en van Zeeuwsch- Vlaanderen in toenemende mate te be moeilijken. De socialistische fractie-voorzitter in de raad van Terneuzen, de heer S. W. Henry, noemde de datum van 29 ja nuari 1957, de dag waarop de Staten de motie 1952 introkken, een zwarte bladzijde in de geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen. 0 Dagblad-directeur wordt predikant 's-GRAVENHAGE, 16 febr. De heer D. Broeren, directeur van „Het Rotterdams Nieuwsblad" zal vandaag, zaterdag, des middags te Ridder kerk zijn „preekvoorstel" houden, ter afsluiting van zijn theologische studie. De heer Broeren, die 51 jaar oud is, begon met zijn theologische studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in 1953 en deed op 23 januari j.l. zijn laatste examen bij de kerke lijke hoogleraren. /0 In welke gemeente horen woningzoekenden thuis? 's-GRAVENHAGE, 16 febr. Het Tweede Kamerlid de heer Maenen heeft aan de minister van maatschap pelijk werk gevraagd of de minister niet van mening is, dat door een aan vulling van de op de woonruimtewet gebaseerde richtlijnen van 30 augus tus 1947, of op andere doeltreffende wijze, een oplossing moet worden na gestreefd voor de zich bjj herhaling voordoende moeilijkheden, als gevolg van het feit, dat tussen gemeentebe sturen geen eenstemmigheid bestaat met betrekking tot het antwoord op de vraag in welke gemeente de wo ningzoekenden thuis behoren? Ingezonden Mededeling (adv.) Normal* tub* 44 ct parelwitte tanden en een frisse ademi TERSCHELLING, 16 febr. Dezer dagen vond de heer W. Zorgdrager bij een tocht langs het strand van Ter schelling een groot stuk wrakhout, dat naar vermoed wordt, afkomstig is van het wrak van de „Lutine". Aan het stuk hout, dat een oppervlakte heeft van ongeveer vier bij vier meter, zat een bonk roest, dat bij nader onder zoek bleek te bestaan uit een formatie ijzeren kogels van een type, dat op de Lutine gebruikt kan zijn. De veronderstelling dat het wrak hout afkomstig zou zijn van de „Lu tine" wordt gegrond op het feit, dat het hout zeer hard is en een blauwe kleur heeft. Bij de vondsten die de „Karimata" indertijd van de „Lutine" heeft gedaan, waren eveneens harde, blauwe stukken hout. V.N. over de handel NEW YORK, 16 febr. (Reuter). De economische en financiële commis sie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft een resolutie godgekeurr, waarin wordt aangedron gen op vermindering van de handels belemmeringen. Zij verwierp echter een voorstel tot het doen houden van een economische wereldconferentie. Te Cairo Is donderdag de rechtszaak begonnen tegen een twintigtal ver dachten, onder wie vier Engelsen, die worden beschuldigd van spionage. Op de foto ziet men enkelen van de ver dachten, gescheiden door politie-agen- IMÊIÊëm ten, in de beklaagdenbank voor het eerste verhoor. In het midden, met de armen over elkaar, zit John Thornton Stanley, directeur van een verzeke ringsmaatschappij. gangspunt vooral niet mag gelden, want dat is te herkennen als „niet neutraal". Want waarom geen eenheid op Christelijk standpunt? Dat wil men persé niet. Omdat het gaat om de ziel van ons volk! En juist om die ziel van ons volk moeten de Christenmannen en -vrouwen zich ook thans inzetten. AAR MOET ER dan geen eenheid zijn? Inderdaad als die eenheid maar staat op stevig fundament. Onze vaderen hebben dat ook al ge zien. Zij spraken een wijs woord, als ze zeiden (niet: eenheid, maar): een dracht maakt macht. Zij beeldden dat ook uit in het Ne derlandse wapen. De leeuw heeft niet één dikke pijl, maar zeven pijlen in zijn klauw. Die zeven zijn minder ge makkelijk te breken dan één van de zelfde dikte als die zeven tezamen. In zijn beste tijden, ook in de jong ste bezettingstijd, heeft het Neder landse volk getoond, dat het, hoe ker kelijk, politiek en maatschappelijk ge deeld ook, eendrachtig kan zijn, als het gaat tegen een gemeenschappe lijke vijand. Maar als men uit die vrijheidsstrijd, die tegen gelijkschake ling ging, nu gaat concluderen: en nu moet het Nederlandse volk tóch ge lijkgeschakeld worden, alleen op een andere basis dan doet men toch aan die vrijheidsstrijd wel ernstig ge wild aan. Dat wil ook zeggen, dat men geweld doet aan de ziel van ons volk. Want juist in die bezettingstijd, toen de kerken voller waren dan ooit, heeft die ziel zich in haar Christelijke grond toon geopenbaard. U Vervolg op „de grondslag van ons volksleven" in ons blad van 14 febr. 's-GRAVENHAGE, 16 febr. De fe deratie van diakonieën in Ned. Herv. Kerk heeft in een conferentie op „Woudschoten" te Zeist gesproken over samenwerking. Er werden zeer korte inleidingen gehouden, zodat er ruim tijd overbleef voor discussie en het stellen van vragen. De heer W. J. Hemmes sprak over samenwerking met de overheid. Inlei der en discussianten waren het er over eens dat soepele samenwerking tussen gemeentebestuur en diakonie bij de on dersteuning van groot belang is. Graag zou men zien dat Hervormde lidmaten dus niet alleen diakenen zich als vrijwillige bezoekers van in zorg ver- kerenden beschikbaar stellen. De dia konie dient er op te letten dat het ge meentebestuur de normen voor onder steuning aanpast aan de werkelijke noden en moet zonodig voor de extra- noden bijspringen zo meende men. Ds Alons refereerde over de samen werking van de diakonieën en de dia conale organen in interkerkelijke of interconfessionele en bredere verban den. Samenwerking vond hij nodig in de huidige maatschappij, die zo ver brokkeld is en waarin de diakonie niet DEN HAAG, 16 febr. De uitvoe ring van de rijkswegenplannen zal dit jaar slechts weinig vertraagd worden tengevolge van de investeringsbeper king. Voor de aanleg van wegen, voor komende op het rjjkswegenplan, is op de begroting 1957 van Verkeer en Wa terstaat zeventig miljoen uitgetrokken, en dit bedrag zal op enkele procenten na ook besteed kunnen worden, zo heeft Rijkswaterstaat aan de K.N.A.C. medegedeeld. Bij de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers vreest men nochtans veel sterker afremmen van de uitvoering van de rijkswegenplan nen in verband met de deplorabele toestand van de schatkist. Rijkswater staat hield de afgelopen maanden reeds zéér weinig aanbestedingen, zo zei men. Doordat provincies, gemeen ten en waterschappen zo mogelijk nog minder aanbesteedden, is voor de we genbouwers een ernstige situatie ont staan. Honderden werknemers moesten al worden ontslagen. Een aantal wegen bouwbedrijven werkt momenteel met de helft of nog minder van de normale personeelsbezetting. 0 Eerste steen bungalowdorp oorlogsgewonden DOORN, 16 febr. De minister van defensie, ir. C. Staf, heeft gister morgen te Doorn de eerste steen ge legd voor een bungalowdorp voor ern stig invalide militaire oorlogsslacht offers, dat zijn mensen, die door ver wondingen aan de rug gedeeltelijk ver lamd z(jn, maar benen en armen (en hoofd) nog goed kunnen gebruiken. meer als vroeger vanzelfsprekend en tree in de gezinnen heeft In de discussie bleek, dat men in het algemeen niet gevoelde voor intercon- fessonele samenwerking, omdat de kerk zich dan aan verenigingsnormen haar eigen verantwoordelijkheid be houdt. 0 Dit jaar nog in exploitatie (Van onze W.duitse correspondent) BONN, 16 febr. Binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van de eerste schacht in het nieuwe, enorm uitgestrekte ijzerertsgebied, dat ten oosten van Hannover, tussen Gifhorn, Peine en Salzgitter werd gevonden. Wanneer de op deze schacht gevestig de verwachtingen gegrond zullen blij ken te zijn, krijgt Europa er in het centrum van Duitsland een nieuwe ijzerbron bij, die door zijn voorraden even belangrijk als Kriwoi Rog en Lo tharingen zal zijn. Dit Nedersaksische gebied omvat ve le honderden vierkante kilometers. De tot nu toe gedane boringen hebben de aanwezigheid van grote en dikke erts- lagen van 10 tot 12 meter op 900 en 1200 meter diepte bevestigd. Tot 1943 werden in dit gebied in totaal 36 boringen uitgevoerd; bij dertig ervan werd ijzererts gevonden. De ertslagen worden door een zout laag in een oostelijk en een westelijk deel gesplitst. Het ijzergehalte varieert van 30 tot 34%; sommige lager? belo ven zelfs een ijzergehalte van 44%. Volgens voorzichtige ramingen zal het mogelijk zijn in het oostelijke deel uit tien schachten per dag 5000 ton erts te winnen, hetgeen op 15 miljoen ton per jaar neerkomt. En voor het westelijk deel en een wat noordelijker gelegen strook wordt dezelfde op brengst verwacht. NEW YORK, 15 febr. (Reuter). De plaatsvervangende permanente vertegenwoordiger van Israël bij de Ver. Naties, Kidron, heeft bij de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, verslag uitgebracht over „herleving van de activiteit van overvallen". De aanvallen van de „Fedajien" (Arabische commando's) in het ge bied van de Sinai gaan, ondanks d» aanwezigheid van troepen van de Ver Naties in dit gebied, door, aldus he' Israëlische rapport. Kidron overhan digde Hammarskjoeld een lijst mei incidenten van de laatste tijd. Hij ves tigde er de aandacht op, dat in twee gevallen de „Fedajien" Israël zijn binnengekomen uit door V.N.-troepen bezet gebied. NEW YORK, 16 febr. (ANP). In New York heeft een groep za kenlieden plannen aangekondigd voor de bouw van het grootste overdekte stadion ter wereld, dat accomodatie zou krijgen voor 150.000 toeschouwers. De kosten van het project worden geschat op ca. 57 miljoen dollar, ongeveer 217 miljoen gulden. Het krijgt een aluminiumdak. De lengte wordt 425 meter, de breedte 330 meter en de hoogte komt overeen met die van een gebouw van 25 etages. NEW ORLEANS, 16 febr. (Reuter). Duizenden negers zijn van plan een massale „pelgrimstocht" naar Washing ton te maken als president Eisenhower zich niet in een toespraak over de rassenkwestie tot het zuiden richt. Ne gerleiders hebben in een telegram aan de president hem verzocht over het rassenvraagstuk te spreken. Sunarjo naar Amerika DJAKARTA, 13 febr. (Reuter). Sunarjo, die is opgetreden als Officier van Justitie in het proces tegen wijlen Jungschlaeger en tegen Schmidt, is woensdag uit Indonesië vertrokken voor een reis naar de Ver. Staten, Ne derland en Australië. Hij zal de Indo nesische ambassades in die landen bij staan bij het beantwoorden van de Nederlandse klachten, dat de proces sen niet eerlijk waren. 0 De Belgische Kamer van volksver tegenwoordigers heeft met 107 tegen 92 stemmen een door de regering in gediend wetsontwerp goedgekeurd tot economische, financiële en sociale maatregelen ter voorkoming van in flatie. Het temperatuurverloop in februari van dit jaar is vrijwel tegengesteld aan re overeenkomstige periode van het vorige jaar. In 1956 was geen weerre- cord veilig voor de bijna eindeloze vorstperiode, die op 16 februari haar climax bereikte met een temperatuur van 24 graden onder nul. Wanneer men de temperatuur van dit jaar hier mee vergelijkt dan blijkt dat in fe bruari tot nu toe geen enkele dag on der het nulp nt is geweest hoewel het overigens merkwaardig is dat in de periode van ongeveer 3 tot 13 februari de temperatuur-curven vrijwel paral lel lopen, zij het dan dat de curve van 1956 onder nul en ee curve van 1957 zich boven de nullijn beweegt. HET KAN VRIEZEN OF DOOIEN IN FEBRUARI

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3