Sjepilof van functie ontheven; Gromyko wordt zijn opvolger Hongaren hartelijk begroet op Walcheren en op Schouwen Zwaardere straffen voor „contra revolutionairen" in Hongarije Conflict Frankrijk-Algerije wordt tot beider voldoening opgelost Sowjei-arbeiders zullen grotere rol spelen in beheer industrie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Naar strakkere Russische buitenlandse politiek Nieuw diplomatiek offensief verwacht Verrassing allerwegen Organisatoren en geestelijke leiders: moordenaars, dieven en saboteurs Adenauer antwoordt volgende week Boelganin 'Capitulatie' door woordvoerders van Algerijnse opstandelingen Israël bereid troepen terug te trekken? IN DE D.A.W. KAMPEN Op weg naar Canada PartijlijnVersterking macht en vergroting defensiepotentieel Nederlandse bezeiling Nieuw-Guinea bedreigt wereldvrede miiiiiiiiimi Acht jaar voor „Gerrit de Stotteraar Hoofdkantoor: L. Voritstraat 90, Gou Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dij kstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3630 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 16 februari 1957 c ZEELAND WEER NUMMER EEN (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.52 u., onder 17.58 u. Maan op 22.23 u., onder 8.36 u. Hoogwater zondag 17 februari: Vlissingen: 3.28 u. 2.49 m., 15.57 u. 2.50 m. Terneuzen: 4.02 u. 2.63 m., 16.28 u. 2.64 m. Wemeldinge: 5.28 u. 1.93 m., 17.51 u. 2.07 m. Zierikzee: 5.11 u. 1.66 m., 17.39 u. 1.80 m. MOSKOU, 15 febr. (Reuter). Na slechts acht maanden minister van buitenlandse zaken geweest te zijn, is Dimitri Sjepilof ontheven van zijn functie. Hij zal worden opgevolgd door de plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Andrej Andrejewitsj Gromyko. Dit meldde het Russische persbureau Tass, dat verder meedeelde dat in de afgelopen week Sjepilof werd gekozen tot één der secretarissen van het Centrale Comité van de partij. Om hem vrij te maken voor ander werk, had het Presidium van de Opperste Sowjet hem van zijn functie ontheven. Tijdens de vergadering van het Centraal Partij comité, bracht de eerste secretaris, Nikita Chroesjtsjef, verslag uit over de verdere „vervolmaking van industrie en bouwbedrijf. in het Midden-Oosten en bij de aanpak van het probleem van de hereniging van Duitsland de ontwapeningskwestie niet vergemakkelijken, zo is het oor deel van deskundige van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken en westelijke ambassades te Washington. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen is donderdagavond gezegd, dat de onverwachte vervanging van Pas na Stalins dood trad Sjepilof op de voorgrond in de politiek van de Sowjet-Unie. Op het negentiende par tijcongres in 1952 werd hij gekozen tot lid van het Centrale Comité. Korte tijd later werd hij hoofdredacteur van de „Prawda", in welke functie hij Chroesjtsjef zeer heeft geprezen en een vurig pleitbezorger was voor de buitenlandse politiek van Chroesjtsjef en maarschalk Boelganin. Sjepilof is in 1905 te Asjchabad ge boren en heeft rechten gestudeerd in Moskou. Later wijdde hij zich meer aan politieke economie en werd hij tot professor in deze tak van wetenschap benoemd. In de wereldoorlog was hij politieke commissaris met de rang van gene raal-majoor. De nieuwe minister Andrej Andrejewitsj Gromyko is minister geworden na de drie mannen die voor hem deze functie hebben be kleed, als rechterhand te hebben ge diend. Hij is een leerling van Molotof, die van 1939 tot 1949 en van 1953 tot 1956 minister van buitenlandse zaken is ge weest. Molotof zou in het bijzonder in 1953 gepleit hebben voor de benoe ming van Gromyko tot eerste plaats vervangende minister van buitenland se zaken, omdat Molotof graag met hem wilde samenwerken. Gromyko is in 1909 in Wit-Rusland geboren en heeft landbouwweten schappen en economie gestudeerd. In 1939 trad hij in dienst van het mini- tterie van buitenlandse zaken. Vier jaar later werd hij benoemd tot ambassadeur te Washington. De nieuwe Sowjetminister van buitenlandse zaken Vervolgens twee jaar lang afgevaar digde bij de V.N. en van 1952 tot 1953 ambassadeur in Engeland. Hij werd in '53 naar Moskou teruggeroe pen omdat de toenmalige minister van buitenlandse zaken Molotof hem als medewerker wenste. Sinds 1947 is hij plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. De laatste twee jaar trad hij op als leider van de Sowjet-delegatie naar de subcommissie van de ontwa peningscommissie der V.N., die re gelmatig in Londen bijeenkwam. Een jaar geleden, tijdens het 20ste partijcongres in Moskou, is Gromyko in het centrale partij comité gekozen. Reacties De benoeming van Gromyko kondigt het begin van een nieuw diplomatiek offensief van de Sowjet-Unie aan, in het bijzonder in het Midden-Oosten, aldus is vrijdag door deskundigen in Sowjetaangelegenheden te Washington verklaard. De vervanging van Sjepilof zal de taak van de westelijke diplo maten bij het scheppen van evenwicht Gemeentesecretaris ontslagen HEEZE, 15 febr. In een heden middag gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Heeze op voorstel van B. en W. besloten de gemeente secretaris, tevens ambtenaar van de burgerlijke stand G. C. N. van der H. oi, 'ag te verlenen. Hij vas op 13 maart 1956 reeds ge schorst met het oog op het feit, dat hij strafrechterlijk moest worden ver ve -gd. 0 DE BILT ZEGT: Buiig Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele regen- of natte sneeuw buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak noordwestelijk. In de och tend plaatselijk lichte vorst en hier en daar wat mist. In de middag dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere Sjepilof door Gromyko betekent, dat Moskou meer invloed zal gaan oefenen op de politiek van de communistische bondgenoten en zich onverzoenlijker zal betonen jegens de niet-communis- tische wereld. Gromyko werd in deze kringen een ervaren uitvoerder van de buitenlandse politiek van het regime van Stalin genoemd. Personen te Bonn hebben vrijdag avond meegedeeld, dat Gromyko nooit Stalinist of anti-Stalinist is genoemd. Hij heeft altijd de indruk gewekt een carrière-diplomaat te zijn. De eerste indruk te Moskou was, dat door de regeringswijziging de groep die Molotof steunt, is versterkt. Een woordvoerder van de Zuidslavi- sche regering heeft vrijdag verklaard, dat zijn regering het niet eens is met wat Sjepilof in één van zijn laatste redevoeringen over de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië had gezegd. Volgens Sjepilof moet verbetering van de betrekkingen tus sen beide landen van Zuid-Slavië uit gaan. De woordvoerder zei dit vóór de bekendmaking van Sjepilofs aftreden. BOEDAPEST, 15 febr. (Reuter). Het hoofd van het Hongaarse minis terie van justitie heeft vrijdag op de vooravond van het eerste grote open bare proces tegen deelnemers aan de oktoberrevolutie zware straffen geëist BONN, 15 febr. (DPA). Bonds kanselier Adenauer zal volgende week antwoorden op de nota van premier Boelganin van de Sowjet-Unie. Naar de kanselier vrijdag voor bui tenlandse journalisten in Bonn ver klaarde, ziet hij geen mogelijkheid om een rechtstreeks handelsverdrag met de Sowjet-Unie te sluiten, daar zulk een verdrag automatisch met een vriendschapsverdrag verbonden is en dat is „op het ogenblik te veel ge vraagd". Het denkbeeld van een neutralise ring van Duitsland wees dr Adenauer van de hand met het oog op de daar mee verbonden verschuiving van het machtsevenwicht in Europa. Trouwens evenmin als met een gedemilitariseer de zone of een regionaal beveiligings stelsel zouden daarmee volgens de kanselier de spanningen zijn opgehe ven. Het grootste gevaar voor de mensheid acht hij de kernwapens. tegen „contra-revolutionaire" leiders, Hij zou op een conferentie van rech ters verklaard hebben dat slechts strenge vonnissen het verlangen om nieuwe misdaden te begaan kunnen wegnemen. Volgens het blad „Esti Hirlap" heeft hij gezegd: „Onze rechtbanken moeten met de organisatoren en geestelijke leiders van contra-revolutie even vastberaden afrekenen als met moor denaars, dieven, saboteurs en mensen die wapens verbergen". MAANDAG AANVANG. Maandag begint te Boedapest een proces tegen een journalist, een to neelschrijver, een vrouwelijke dokter, een student en zeven arbeiders die be schuldigd worden van moord, poging tot moord, opruiing en het verbergen van wapens. „Esti Hirlap" meldt dat men ver wacht dat het proces een maand zal duren en toegankelijk voor het pu bliek" zal zijn. Naar verluidt zouden tot nu toe 254 mensen terecht heb ben gestaan voor standgerechten. 21 van de 31, die ter dood veroor deeld waren, zijn terechtgesteld. De straffen van de anderen werden ge wijzigd in gevangenisstraf. 0 Jusuf Suwondo, het hoofd van het parket in Djakarta, heeft bekend ge maakt, dat het parket de zaak tegen de Nederlander van Doornik aan het Landgerecht heeft overgedragen. Von Doornik wordt beschuldigd van sub versieve activiteit. Middenstand ontevreden over prijsstabilisatie (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, 15 febr. De verte genwoordigers van de middenstands bonden hebben vrijdag hun ernstige bezwaren tegen de gang van zaken bij de prijsstabilisatie kenbaar gemaakt bij hun bezoek aan het departement van Economische Zaken. Zij hebben o.m. hun grief op tafel gelegd, dat het departement de onder handelingen over de prijzen slechts met de fabrikanten voert en niet met de gehele bedrijfskolom, zoals minis ter Zijlstra had beloofd. Dr. Veldkamp heeft toegezegd deze zaak te zullen be kijken. Voorts werd door de middenstand het feit aan de orde gesteld, dat het departement in verschillende branches de procentuele marges wil verlagen met de stok van een regeringsbeschik king achter de deur als de handel weigert. Hierop werd geantwoord, dat deze verlagingen van de marge geheel los staan van de prijsstabilisatie. Compromisresolutie door Assemblee aangenomen NEW YORK, 15 febr. De compromisresolutie inzake de Algerijnse kwes tie is met algemene stemmen op één onthouding na door de assemblee aangenomen. Engeland onthield zich, terwijl Frankrijk niet aan de stemming deelnam. Hongarije, Zuid-Afrika en Costa Rica waren afwezig. Later deelde Engeland mee, dat het zijn stem voor de resolutie wilde uit brengen. Het had zich aanvankelijk onthouden. Zowel Frankrijk als de Algerijnse nationalisten legden het eenstemmige besluit van de V.N. over de Algerijnse kwestie als een overwinning voor hun zaak uit. He! begon geluidloos WASHINGTON, 15 febr. (Reuter). Israël heeft „over het algemeen gun stig" geantwoord op het Amerikaanse voorstel in verband met een Israëli sche terugtrekking van Egyptisch grondgebied. Op enkele punten heeft het verduidelijking gevraagd, aldus wordt door de Israëlische ambassade in Washington meegedeeld. Het ant woord zal spoedig aan minister Dulles worden overhandigd. De Israëlische ambassadeur Eban te Washington stelde minister Dulles op de hoogte met Israels houding je gens de Amerikaanse voorstellen tot terugtrekking. Dulles zou hebben ge zegd, dat in ruil voor het terugtrekken de Ver. Staten vrije vaart voor Israë lische schepen in de Golf van Akaba zullen steunen. Op een vraag van een journalist of Israël nieuwe voorstellen had gedaan, zei de Israëlische ambassadeur Eban, dat hij hierop geen antwoord kon ge ven. Het Franse persbureau A.F.P. ver neemt uit betrouwbare bron dat Israël donderdagavond aan de Ver. Staten heeft voorgesteld 'n gemengd bestuur over Gaza in te stellen, waarin Israël, de Arabische bevolking en de V. N. vertegenwoordigd zullen zijn. MIDDELBURG, 15 febr. Het klei ne honderdtal Hongaren (verreweg voor het merendeel vrijgezellen) dat vanmiddag in Walcheren arriveerde is in hun tijdelijke verblijven, de D.A.W.- kampen te Biggekerke en Aagtekerke, op bijzonder hartelijke wijze ontvan gen. Deze Hongaren waarvan er 64 te Biggekerke en 33 te Aagtekerke zijn ondergebracht behoren tot de zgn. doorgangs-Hongaren: zij zullen hier slechts voor twee tot vijf maanden blij ven, dan gaan zij door naar Canada. Met autobussen zijn zij het vlakke Walcherse land binnengereden. Zij kwamen uit Budel. DANKBAAR Dankbaar waren de Hongaren voor al voor de ontvangst, die hen in de kampen ten deel viel. In Aagtekerke assisteerde een aantal dames uit de gemeente de kampbeheerder bij het zetten en ronddelen van de dampende koffie, de sigaretten en de verse wor stebroodjes. In het kamp te Biggeker ke hetzelfde beeld; hier was het Het Rode Kruis, dat de helpende hand reikte. Tolken die voorlopig in de kampen als zodanig werkzaam zullen zijn maakten hier uiteraard veel dui delijk! Burgemeester Dregmans zei te ho pen, dat de Hongaren zich in het kamp te Biggekerke spoedig thuis zullen voelen; alles zal worden ge daan om voor hen dit tijdelijke ver blijf zo aangenaam mogelijk te ma ken. Voor Aagtekerke, waar de Honga ren met de Nederlandse arbeiders van de D.A.W. in één kamp worden onder gebracht, was deze ontvangst geheel „nieuw". DE VLAG WAPPERDE Trots wapperde hier, in het midden van het kamp, naast het rood wit en blauw, het rood wit en groen, de kleu ren van het vrije Hongarije. De Aagtekerkse dames hadden de tafels versierd, eveneens in kleuren van Hongarije. Ontroerd luisterden de vrijge zellen slechts een enkeling is ge huwd en heeft zijn gezin achter moe ten laten naar het orgel, waarop hun volkslied werd gespeeld. Ook het Wilhelmus werd met eerbied beluis terd. BURGEM. GEUZE. Vervolgens sprak burgemeester Geuze zijn welkomstrede uit. „Wij bieden U onze gastvrijheid, liefde en toegenegenheid aan. Gevoelt U als de onze. Moge de hemelse Vader Zijn vaderlijke hand over U uitstrek ken en U terugvoeren naar Hongarije", zo zei hij o.m. Met de uitroep: „Leve Hongarije!" besloot burgemeester Geu ze zijn welkomstrede een lang en enthousiast applaus van de zijde der Hongaren was het sprekende ant woord. In Aagtekerke waren tevens tegen woordig burgemeester mr. M. Tyde- man van Westkapelle en burgemeester F. G. Sprenger van Oostkapelle. De Hongaren waren opgetogen over de ontvangst. De officieuze leider van de groep, die in Aagtekerke onderdak heeft gevonden, kwam burgemeester Geuze persoonlijk danken. Het ligt in de bedoeling, dat een ambtenaar van het gewestelijk ar beidsbureau volgende week een be zoek aan de kampen zal brengen. Men zal trachten, ook voor deze „door gangs-Hongaren" tijdelijk werkzaam heden te vinden. Van de „permanente" Hongaren zijn er thans op Walcheren, bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen dertig werkzaam. Volgende week arriveert nog een aantal Hon gaarse vluchtelingen in het opvang centrum te Budel. Wellicht zal ook hiervan nog een deel naar Zeeland komen. Beide kampen op Walcheren hebben thans een overlegorgaan, waarvan de burgemeesters Dregmans en Geuze voorzitter zijn. Deze overlegorganen, waarin ook de kampbeheerders, de woonoord-artsen, een maatschappelijk werker (voor beide kampen), een so ciaal ambtenaar, een vertegenwoordi ger van de centrale commissie voor cultureel werk in arbeiderskampen en één of meer vertegenwoordigers van het particulier initiatief zitting hebben, zullen o.m. adviserend optreden waar het de ontspanning betreft. OP SCHOUWEN Op Schouwen zijn vandaag ook ruim honderd Hongaren gearriveerd. Zij werden ondergebracht in de kampen Stoofpolder te Bruinisse en te Oosterland van waaruit zij naar Canada zullen vertrekken. Ook in beide kampen was de ontvangst aller hartelijkst. Een zwijgende demonstratie van stu denten in Athene eindigde in een la waaierig gevecht, toen de politie de menigte jongelui uit elkaar wilde drijven De betoging werd gehouden als bij valsbetuiging aan de stakende Grieks- Cyprioten 0 BERGEN OP ZOOM, 15 februari. Gisteren heeft mevrouw Berta WolkenfeitHertogh het leven ge schonken aan een zoon, een gezonde baby van zes pond. Moeder en kind maken het wel. Op 19 april 1956 trad Berta Hertogh in het huwelijk met de 21-jarige J. S. Wolkenfeit, een meu belmaker uit Venlo. Marcel Champeix, staatssecretaris van het Franse ministerie van binnen- landse zaken, zei op een persconferen tie, dat Frankrijk de stemming be schouwt als een „capitulatie door de woordvoerders van de Algerijnse op standelingen in de algemene vergade ring „dit is een grote overwinning voor Frankrijk", verklaarde hij. BEIDER VOLDOENING Het Algerijnse nationale bevrij- dingsfront zei in een gematigder verklaring, dat de V.N. zich ten aan zien van de Algerijnse kwestie com petent hadden verklaard, De alge mene vergadering had „tot voldoe ning van het Algerijnse volk" uiting gegeven aan een krachtig verlangen, dat de twee partijen het conflict door onderhandelingen op grond van het handvest van de V.N. zullen be ëindigen. In de verklaring wordt hieraan toegevoegd, dat het handvest gebaseerd is „op het recht der vol keren op zelfbeschikking". De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, had vrijdagochtend in een verklaring bestemd voor de Franse radio en televisie gezegd, dat hij voldaan was over de resultaten van het werk der V.N. ten aanzien van de Algerijnse kwestie. Hij legde er da nadruk op, dat in de compromis-reso lutie niet wordt gerept van competen tie der V.N. met betrekking tot de kwestie Algerië. VERANDERDE STEMMING De stemming in de V.N. ten opzichte van Frankrijk was in de laatste drie maanden zeer veranderd. Eerst hadden de V.N. dikwijls lichtvaardig resolu ties aangenomen, die voor Frankrijk ongunstig waren. De verandering wa» volgens de minister te danken aan het feit, dat Frankrijk zijn kaarten op ta fel had gelegd. Centraal Comité Communistische partij nam resolutie aan mingen in de activiteit van het eco nomische en staatsapparaat kunnen worden vastgelegd en ter plaatse goed gemaakt". Het centrale comité zegt voorts, dat de algemene partijlijn gericht is op „voorrang voor de zware industrie als de grondslag voor de verdere ontwik keling van de nationale economie, da versterking van de macht van het land, de vergroting van zijn defensie- potentieel en de gestadige toeneming van de materiële welvaart van de be volking". 0 Noord-Vietnam over Ned. Nieuw-Guinea HONGKONG, 15 febr. (Reuter). Communistisch Noord-Vietnam heeft er vrijdag bij de Ver. Naties op aan gedrongen de kwestie inzake westelijk Nieuw-Guinea te regelen op basis van „eerbied voor de soevereiniteit van Indonesië en de beginselen van het handvest der Verenigde Naties". Het ministerie van buitenlandse za ken verklaarde, dat „de Nederlandse bezetting van het gebied een flagrante schending van de soevereiniteit van Indonesië is en de wereldvrede be dreigt". MOSKOU, 15 febr. Reuter. De ar beiders in de Sowjet-Unie zullen een grotere rol spelen in het beheer van de industrie aldus wordt verklaard in een resolutie, die is aangenomen op een voltallige bijeenkomst van het centrale comité der communistische partij. De aanvaarding geschiedde na een verslag, dat werd voorgelezen door de eerste secretaris van de partij, Nikita Chroesjtsjef. Het centrale comité erkende de noodzaak om maatregelen uit te voe ren ter verbetering van het beheer van de industrie. Dit is nodig met het oog op de huidige behoeften van de natio nale economie. De bestaande methoden hadden belemmeringen in het leven geroepen en waren ondoelmatig ge bleken. RECHTEN VERGROOT! Krachtens de resolutie zullen voorts de rechten van de republie ken der Sowjet-Unie worden ver groot. Plaatselijke partij-, vakbonds-, gemeentelijke en ander organisaties zullen een grotere rol spelen en de 'massa's zullen in grotere mate deel nemen aan het beheer der produk- tie'. In één van de besluiten van het Cen trale comité wordt volgens Tass ge zegd: „De reorganisatie van de leiding van de nationale economie zal een ra dicale herziening eisen van de uitoefe ning van de staatscontrole Het is van essentieel belang, dat de voornaamste controle wordt geconcentreerd op eco nomisch gebied, waardoor tekortko- Ingezonden Mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN V» AMSTERDAM, 15 febr. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de officier van Justi tie bij de rechtbank te Amsterdam ge- eist tegen dv in de hoofdstad en daar buiten onder de naam „Gerrit de Stot teraar" bekende 37-jarige chauffeur G. C. B. Aan deze in- en uitbreker waren slechts zes van de, naar de of ficier schatte, ongeveer tachtig door hem in het afgelopen jaar gepleegde inbraken ten laste gelegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1