Twaalf gele rijders in Den Haag hartelijk in de bloemetjes gezet JEUGDH00RSPELEN, WAAR MUZIEK IH ZIT... MAGGI GOUDBOUIILON Geen medewerking van A.R.P. aan adres van intellectuelen Duitse moeder van 15 kinderen ontdekt - na 30 faar - bedrog ZWITSAL .Fantastisch veel interesse', zei regisseur Wim Paauw Indonesisch protest tegen verklaring van min. Klompé 8 SANOSTOL Man stak weggelopen vriendin met dolkmes; 2V5 jaar cel „Valeniijnhulde" voor Wegenwachicorps Eenvoudige daden van naastenliefde en hulpvaardigheid naast arbeid Personeelsleden stalen tienduizend gulden Bloemenhulde voor mevr. Verwer, Goes zó bestaat er geen tweede „Terugkeer Ambonezen naar Indonesië verliep wèl vlot" Herv. Synode vraagt atoomcontrole OvervaÜers roofden beeM van auio Kinder Honing Siroop Geleid door HET SUCCES met jeugdhoorspelen over het leven van Schubert en Chopin, start de N.C.r.V. op donderdag 21 februari met een serie van vijf afleveringen over het leven van Felix Men delssohn Bartholdy, de beroemde Duitse componist, die op 3 fe bruari 1809 in Ham burg werd geboren en reeds op 38-jarige leeftijd in Leipzig overleed. Vrijdag 15 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 's-GRAVENHAGE, 14 februari. Twaalf leden van het korps wegenwacht van de Kon. Toeristenbond ANWB zijn vanmorgen in de bloemetjes gezet. Tegelijkertijd hebben hun vrouwen thuis ook een bloemenhulde ontvangen. Op deze Valentijndag, waarop men mensen, die plichtsgetrouw hun taak vervullen en daarbij, meer, dan die taak vereist, hun medemensen goede diensten verlenen, hebben de Nederlandse bloemisten in deze twaalf gele ridders van de weg het hele korps W.W. willen huldigen. In het leslokaal van het centrale W.W.-gebouw te Den Haag sprak de secretaris van de eVr. de Ned. Bloemisterij het dozijn hartelijk toe. Hij stelde de burgerzin van de wegenwachten en ln het bijzonder van dit uitgelezen dozijn in het licht. Met hun eenvoudige daden van naastenliefde en hulp- vaardigseid naast hun arbeid voor de verkeersveiligheid zijn deze mannen voorbenlden voor heel ons volk. Alle mannen ontvingen uit handen van lieftallige meisjes boeketten se ringen en tulpen. Hun motoren waren met bloemstukken versierd. Van ach ter een groot „centraal" bloemstuk hield het hoofd van de wegenwacht, de heer G. van Leeuwen een toe spraak en bracht dank voor de Valen- tijnhulde. De wegenwachters werden o.a. be loond voor het opsporen van kinde ren, die van huis waren weggelopen, het voeren van vogels tijdens felle koude, het helpen van artsen bij het verzorgen van gewonden bjj verkeers- ROTTERDAM, 14 febr. Elf per soneelsleden van het Rotterdams fili aal van de Amsterdamse machinefa briek N.V. zijn vanochtend door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld. Zij hadden in de jaren 1954, 1955 en 1956 voor een bedrag dat in de tien duizenden gulden loopt aan pharma- ceutisehe artikelen, scheerapparaten- en mesjes e.d. bij de firma weggeno men en/of geheeld. De 38-jarige autorijschoolhouder H. van der B. is wegens heling en dief stal veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De hoogste straf voor diefstal is uitgesproken te gen de 37-jarige magazijnbediende H. J. N. van der M., die veroordeeld is tot een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek. De laagste straf is een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van 25, op tien dagen. ongevallen en het blussen van bran den. Een wegenwachter uit Wezep zag een koe, die in de weide afkalfde. Bij gebrek aan hulp greep hij zelf met goed gevolg in. Naast 130 andere landgenoten, heeft vanmorgen ook mevr. Ver- wer-Kohschulte te Goes in de Valentijnbloemenhulde gedeeld. Namens de Vereniging Neder landse Bloemisterij werd haar door mej. De Groot van bloemen- huis E. J. de Groot een grote bloemenmand aangeboden, ter wijl haar tevens dank werd ge zegd voor de door haar betoonde naastenliefde jegens honderden minder bedeelde medemensen. Niet alleen heeft mevr. Verwer onopvallend behoeftige ouden van dagen en stille armen gehol pen, maar heeft zij zich in de we reldoorlog van 19141918 ook bijzonder onderscheiden door haar hulp aan de Oostenrijkse kinderen. Ingezonden Mededeling (adv.) ZO ZUIVER ALS GOUD Slechts 28 cent per doosje van 2 tabletten 's-GRAVENHAGE, 14 febr. De or ganisatie voor Hervormde gemeente leden „In dienst der Kerk" gaat op 27 maart een toogdag houden in Apel doorn, waar men zich zal bezinnen over de vraag of er in Nederland niet anders moet worden gepreekt. Uitgangspunt daarbij is, dat de preek in de reformatorische eredienst be langrijk is en moet blijven, maar dat men zich moet afvragen of de wijze van prediking nu wel weerklank vindt. De avond voor de toogdag zal prof. dr. E. L. Smelik een inleiding over dit vraagstuk houden. Op de toogdag zelf zal een en ander worden besproken door een forum, waarin een aantal predikanten en leken zitting heeft. Aanhoudende stortregens hebben het water in de moerassen rondom het plaatsje Redon in Bretagne zo doen stijgen dat de 8000 inwoners geïsoleerd zijn. Bezinning omireni kwestie Ned. Nieuw Gumea 's-GRAVENHAGE, 14 februari. Het centraal comité van Anti- Revolutionaire Kiesverenigingen heeft in een brief aan prof. dr. G. C. Heringa medegedeeld, geen medewerking te kunnen verlenen aan de samenstelling van een commissie uit de democratische partijen in Nederland voor een bezinning omtrent de kwestie-Ned. Nw. Guinea. Indertijd, begin december, hadden der volksvertegenwoordiging, doch van 116 intelectuelen, bij wie 54 hooglera ren, er in een adres hun verontrusting over uitgesproken, dat „het vraagstuk van de bepalingen der betrekkingen" tussen Nederland en Ned. Nw Guinea van de zijde der regering ,noch van die Ingezonden mededeling (adv.) DJAKARTA, 14 februari. ANP. De woordvoerder van de Indo nesische regering heeft donderdag de door de Nederlandse minister voo rmaatschappelijk werk, mej. Mr. Klompé voor de tweede kamer afgelegde, dat de repatriëring van Ambonezen uit Nederland naar Indonesië niet vlot verloopt als gevolg van gebrek aan begrip en medewerking van de zijde der Indonesische regering, „ongegrond en niet in overeenstemming met de feiten" genoemd. Zeer ordelijk O Japan en Tsjecho-Slowakije gaan de diplomatieke betrekkingen hervat ten. Genezen slachtofferLiefde bestaat nog steeds" AMSTERDAM, 14 februari. Tegen de 35-jarige gedetineerde Haagse Koopman M. L., die op 22 sept. j.l. zijn bij hem weggelopen vriendin in de woning van haar vriendin in de hoofdstad een reeks steken niet dodelijk met een dolkmes had toegebracht, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam vandaag 2Vi jaar gevangenisstraf en terbeschikking stelling van de regering geëist. Verdachte, die in Den Haag de bijnaam „Jantje de Amsterdammer" heeft, had twee jaar met de 29-jarige „Lenie", mej. H. M. A. J., samengeleefd. „Ik deed wat hij niet wilde zij was „in het leven" en daarom raakte hij aan de drank verslaafd", zo verklaarde de vriendin, die van L. wegliep en via Delft in Amsterdam belandde. Bir noukort ls, zoals we gl teren rc^us at.ireven, de benoeming te verwachten van Mr. Gerard Phi- lippus Helders tot minister. Hij zal worden belast met het beheer van het beheer van het departement van zaken overzee, zoals het de partement van overzeese rijksde len in de toekomst zal worden ge noemd. OOSTDUITSE PERSCHEF NAAR HET WESTEN BERLIJN, 13 febr. (Reuter). Gerd Schreiber, perschef van de Oostduitsc vereniging van „vrienden van de Sowjet-tJnie" is om politieke redenen naar West-Berlijn gevlucht. Verdachte was haar toen gaan zoe ken met de bedoeling Lenie er toe te bewegen de samenleving te hervatten. Hij had haar tenslotte in de hoofdstad gevonden. Zij bleek toen niet bereid om aan zijn verzoek te voldoen en was het huis van haar vriendin binnenge gaan om L. verder te ontlopen. Deze was echter meegegaan en had aldus zijn verklaring haar alleen willen slaan, desnoods schoppen, doch niet doden. 's-GRAVENHAGE, 14 februari. De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft aan de raad van ministers een schrijven gezonden betreffende het nemen van proeven met atoomwapens. Hierin herinnert de synode aan de verklaring van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, waarin bij de regeringen en de V.N. wordt aan gedrongen op het sluiten van een overeenkomst, waardoor proeven met kernwapens worden gestaakt, opdat er niet langer gevaar de mensheid bestaat. Er moeten voorzorgen getrof fen worden om zowel de gezondheid van de mensen te beschermen als de veiligheid van de" volken te waarbor gen. De kerken moeten voortdurend voortgaan aan te dringen op een doel matig ontwapeningssysteem en een vreedzame regeling van de onopgeslo ten problemen, die de wereld bedrei gen, aldus de Wereldraad. De generale synode sluit zich hier bij aan en verzoekt de regering de Nederlandse afvaardiging bij de Ver. Naties op te dragen alles te doen om te bevorderen, dat de Ver. Naties ernst maken met het beroep der kerken. Ingezonden Mededeling (Adv.) ZEVEN STEKEN Ineens echter had hij zijn dolkmes uit de schede getrokken en daarmee Lenie zeven steken toegebracht in haar bovenlichaam. In haar kleding werden totaal een dozijn afzonderlijke steken gevonden. „Aanvankelijk merkte ik niet eens, dat ik met een mes gestoken was" zei Lenie voor de rechtbank. Bloedend was zij in elkaar gezakt. Hevig ge schrokken zonk verdachte, die gedron ken had, bij haar op de knieën en was tenslotte huilend de straat op gegaan. „Toen ik in het ziekenhuis kwam en hoorde, dat er twee heren bü haar waren, vermoedde ik, dat het rechecheurs waren en ben wegge gaan. Het dolkmes wierp ik bij een der bruggen over de wallen in het water", zo vertelde verdachte, die nog steeds van zijn vriendin houdt. MAASTRICHT, 13 febr. Gister avond omstreeks 10.00 uur is, door tot nog toe onbekende personen op de rijksweg MaastrichtSittard een over val gepleegd op een vrachtauto die met het door de Maastrichtse beeldhouwer Frans Courtens vervaardigd beeld van Fons Olterdissen op weg naar Sittard, waar het beeld in het Sittardse stad huis zou worden geplaatst. De wagen zou met een rode lamp aangehouden zijn, waarna de chauffeur naar zijn verklaring, door de overval lers gedwongen zou zijn via een land weg de bossen in te rijden. Hier wer den de bestuurder en de begeleider ge kneveld, waarna de overvallers met 't 2Vi meter grote beeld in het nachter- lijk duister zijn verdwenen. MüNCHEN, 14 febr. - Een Duitse moeder van 15 kinderen heeft eerst nu ontdekt, nimmer ge trouwd te zijn geweest. Zij werd in 1928 door een zekere Johann Sul- zinger, die reeds ge trouwd was, zogenaamd naar het stadhuis ge leid. Doch in werkelijk heid was het een café, wilde waarvan een achterzaal- zinger' tje voor de gelegenheid in een trouwzaal was getransformeerd. Vrien den van Sulzinger ver vulde de rol van burge meester en ambtenaren. De jonge argeloze bruid kreeg zelfs een „trouw boekje". Kort geleden echter mevrouw Sul een duplicaat hebben van haar trouw boekje. Nu weet zij, dat haar 15 kinderen niet wettig zijn en dat zij eigenlijk geen recht heeft op een weduwen- pensioen, dat haar reeds vier jaar, na de dood van haar „echtgenoot", is uitgekeerd. De woordvoerder zeide, dat de re patriëring van de in Nederland verblij vende Ambonezen vlot en zeer orde lijk was verlopen, hoewel er niet veel tijd voor voorbereiding was geweest. De eerste groep Ambonezen is reeds in Indonesië teruggekeerd. De Indonesische regering, aldus de woordvoerder, heeft een grote mate van begrip in deze kwestie aan de dag gelegd en er bestond een goede samen werking tussen de betrokken ministe ries. Ook van de zijde der Ambonese gemeenschap zelf werd veel samen werking ondervonden. De woordvoerder bracht in herinne ring, dat in maart vorig jaar een in terdepartementale commissie is inge steld, die belast was met de oplossing van het repatriëringsvraagstuk. Te weinig steun Hij noemde de financiële stenn, die de gerepatrieerde Ambonezen na hun aankomst in de haven van Djakarta van de Nederlandse regering ontvin gen, onvoldoende. In verband hiermede had de Indone sische regering een verandering voor gesteld in de regeling voor de betaling der passagegelden en hulpverlening, in die zin dat de passagegelden van Ne derland naar het eiland van herkomst van de betrokkenen ten laste van de Nederlandse regering zouden komen, en dat de financiële steun aan de gere- partieerden zou worden verhoogd. Volgens de woordvoerder werd dit voorstel door de Indonesische diplo- matike vertegenwoordiging in Den Haag met de Nederlandse autoriteiten besproken, doch tot dusver heeft men niets vernomen, over enigerlei defini tieve beslissing van de Nederlandse re gering. De recherche te Nijmegen heeft 'n 25-jarige jongeman, van beroep verte genwoordiger, aangehouden op ver denking van verduistering van ruim 4000 gulden ten nadele van zijn pa troon. die der politieke partijen de kritische aandacht ontvangt, die het verdient". In het adres werd aan de politieke par elkaar een gemengde commissie in het tijen verzocht, in samenwerking met brengen, waarin het vraagstuk Nieuw leven te roepen om een rapport uit te Guinea zou worden geanalyseerd en advies zou worden gegeven omtrent de voor Nederland en voor Nieuw Gui nea meest wenselijke gedragslijn. BEZINNING NODIG In zijn antwoord aan prof. dr. He ringa zegt thans het centraal comité van A.R. kiesverenigingen o.a., dat ook naar de mening van AR-zijde bezin ning over dit overzeese gebiedsdeel noodzakelijk blijft, maar dan bezin ning niet op „het probleem Nw Gui nea" zoals president Soekarno dit ge lieft te stellen,, overigens uit kenne lijk puur nationaal-politieke overwe gingen. „Op deze wijze kan men wel meer problemen, die er niet zijn, op werpen ten aanzien van onze verant woordelijkheid ten opzichte van Nieuw Guinea en zijn bevolking. De verant woordelijkheid ten opzichte van Nieuw Guinea en zijn bevolking. De verant woordelijkheid voor dit gebied en voor de papoea's die daar wonen, ligt niet bij Indonesië, ligt ook niet bij de Ver enigde Naties, maar zij ligt bij Neder land. OP EIGEN WIJZE De AR-partij is echter van oordeel, dat iedere politieke partij zich op haar beurt behoort te bezinnen. Discussie erover moet geschieden in het parle ment, waar de partijen elkaar ontmoe ten. Een commissie samengesteld uit de Nederlandse politieke partijen zou, volgens het antwoord aan prof. Heringa, een rookgordijn vormen, waardoor het Nederlandse volk geen duidelijk inzicht krijgt in de wijze, waarop deze zaak wordt behandeld en waardoor kamerleden in een moeilijke positie worden gebracht. Ingezonden mededeling (adv.) SPECIAAL voor hoestende kinderen O Radio-Boedapest heeft medege deeld, dat een militaire rechtbank in Miskolc woensdag twee leiders van 'n „contra-revolutionaire groep" ter dood heeft veroordeeld. 0 Bij Siorlten in centraal Zweden zijn zes toeristen door een lawine om het leven gekomen. In januari meer TV-toestellen dan radio's geregistreerd 's-GRAVENHAGE, 14 febr. In de maand januari zijn door de dienst luis ter- en kijkgelden voor het eerst meer nieuwe televisietoestellen dan radio's geregistreerd nl. 12.610 tegen 11.830. Het totaal aantal aangegeven radio ontvangtoestellen bedroeg op 1 febru ari 1957, 2.246.882, het aantal aangege ven televisietoestellen 112.076. Meest dankbare „Het is fantastisch", zo vertelde ons regisseur Wim Paauw, „hoeveel belangstelling de jeugd heeft voor het leven van grote componisten. De hoorspelen over Schu bert en Chopin hebben ons bergen post bezorgd van jongelui, die nog eens iets willen weten over de muziek, die bij deze hoorspelen werd gebruikt. We streven er ook naar, in het muzi- Auteur Jan de Vries De jeugd zal het hele heeft nu het leven van leven van Mendelssohn Mendelssohn uitgewerkt, meemaken: van zijn ge- De titels van de vijf boorte af tot zijn dood delen zijn: L „Felix' toe- toe. Reeds op 17-jarige komst wordt bepaald", 2. leeftijd schreef Mendels- „Werk in uitvoering" Na Pasen wordt in het „Van leerling tot gezel", sohn muziek bij „Mid- N.C.R.V.-programma een kale gedeelte van deze hoorspelen aan te slui ten bij wat de jeugd zélf bij zijn eerste schre den op het pad der mu ziek van zo'n componist heeft geleerd. Er zijn duizenden jongens en meisjes, die pianoles heb ben, of een ander mu ziekinstrument leren be spelen en zij vormen de meest dankbare luister- schare, die je je wensen kunt...." 3. „De gezel legt zijn meesterproef af", 4. „Eén meesterwerk in ere her steld" (met dit meester werk wordt bedoeld de Mattheus-Passion van Bach, die meer dan hon derd jaar in de vergetel heid bleef en door Men delssohn opnieuw onder de aandacht van het pu bliek werd gebracht). Het vijfde en laatste deel is getiteld: „Felix schept onsterfelijke muziek". summer Night's Dream" van Shaekespeare. Het ligt dan ook voor de hand, dat met name de jeugd van deze grote componist de jonge luis teraars zal aanspreken, vooral diegenen onder hen, die aarzelend op de piano of de viool zijn begonnen met een een voudig werk van deze geniale Duitse zaken- manszoon. begin gemaakt met een klankbeeldenserie onder de titel „Werk in uitvoe ring". Dik Dorhout zal in deze serie aandacht schenken aan de vele grote werken, die in ons land in uitvoering zijn, zoals de tunnel in Vel- sen, nieuwe mijnschach ten in Limburg, de brug bii Schellingwoude enz., enz. Verschillende offi ciële Nederlandse in stanties, zoals de Rijks waterstaat, hebben hun volle medewerking voor deze serie toegezegd. „Effatha", de T.V, en „Goed-Zo" Wanneer op donder dag 21 februari de N.C. R.V .-televisie een ge deelte van de Studio- Steravond uitzendt, zal de „Goedzo"-yéll dus ook weer doordringen tot de oren van de t.v.-kijkers. Vóórdat echter de ver binding met Hilversum wordt gemaakt, zullen de toeschouwers op hun scherm een documentaire te zien krijgen over het werk voor de doofstom me kinderen op Effa tha". Bij de vorige uit zending, waarin Dr. Van Swol op ontroerende wijze het leed van de kinderverlamming voor de camera bracht, is ge bleken, hoe instructief het is, de kijkers een beeld te geven van de doelstelling, waarvoor de actie Goedzoin het leven is geroepen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3