Ondanks tekort van f 2 miljoen is Goese 'vijfjarenplan' bittere noodzaak DE KLERKeZN Goes bouwt 60 dure woningen f 95.- per maand) CRETONNE Waarschijnlijk begint Goes nog in 1957 met bouw van 210 woningen GOESE RAAD BEHANDELDE BEGROTING 1957 Grote kapitaalswerken dienen achterstand in te lopen VAN NELLE'S THEE VAN NELLE KWALITEIT Goes wil gastekorlen niet fifty-fifiy mei Vlissingen cSe'en Na langdurig beraad en veel wikken en wegen Kindje verkouden? Zeeuwse pluimvee stapel breidt zich uit PRISMA-het veilige horloge als speciale Februari-aanbieding NU BIJNA VOOR DE HELFT DER WAARDE Caféhouder redde kleuters uit brandend kippenhok C. J. de Jonge ie Yerseke naar Arnhem Wanneer beslissing Zeeuwse melkprijs? Honderdtien andere zijn in aanbouw Maar op lijst staan 850 woningzoekenden Ned. Kamerkoor zong ie Goes Jos Ver koeyen speelde te Middelburg Vrijdag 15 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 GOES, 14 febr. De begroting van de gemeente Goes mag dan al met een schrikbarend tekort van bijna f 2 miljoen sluiten, de uit gaven zijn alle volkomen verantwoord. De grote kapitaalswerken, „het Goese vijfjarenplan" gedoopt, zijn bitter noodzakelijk en dienen bijna uitsluitend om de grote achterstand in te lopen. Woningnood, huisvesting bejaarden en sanering dienen met alle middelen te wor den aangepakt. En tenslotte: Goes dient het oog strak gericht te hou den op de toekomst, i.v.m. Drie-eilanden en Deltaplan, waarbij eigen suggesties en initiatieven niet mogen uitblijven. Ziedaar de vier belangrijke punten, waarin de algemene beschouwingen van de fractievoorzitters resulteerden, toen vanmiddag en vanavond de lang verbeide gemeentebegroting in de raad ter tafel kwam. Waarbij dan nog tal van wensen naar voren kwamen t.a.v. gasvoorziening, grenswijziging, ver keersveiligheid, parkeerruimte, havenverbetering, industrialisatie, restaura tie, scholenbouw en meer van dergelijke vragen, waarop niet alleen de raads leden, maar heel de Goese bevolking gaarne een afdoend bevredigend ant woord zou hebben. Ingezonden mededeling (adv.) THEE kan ledereen wel zetten, Maar U moet op één ding letten: I Alt U't werkelijk goed wilt doen Dan VAN NELLE'S Afternoon GOES, 14 febr. Nog steeds gaat er in Goes 13 pet van ai het aange voerde gas verloren door lekkage in de gasleidingen, aldus wethouder Roo- se tijdens de begrotingszitting van de Goese raad. De gasvoorziening heeft altijd al financiële zorgen gebaard en veel optimisme hieromtrent mogen we niet koesteren. Voorlopig zullen de te korten binnen de vennootschap moe ten blijven. Dank zij maatregelen is het lekver lies teruggebracht, maar 13 pet is nog altijd veel. Als tekort voor 1957 is voor de Zeeuwse gasvoorziening geraamd een bedrag van 127.000. Goes zal daarvan 60.000 moeten bijdragen. Weth. Roose deelde mede, dat het Goese gemeentebestuur allesbehalve tevreden is met de huidige toestand, dat Goes en Vlissingen elk de helft van het verlies moeten betalen. Goes heeft het lekverlies weten terug te brengen tot 13 pet maar in Vlissin gen bedraagt dit nog altijd rond 30 pet. Dit geeft dan ook aanleiding om de huidige toestand nader te be kijken, teneinde tot een billijker herverdeling te komen. „Vraagtekens boven Zeeland" GOES, 14 febr. De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del, departement Zeeland, belegt op maandag 25 februari in hotel De Burg te Middelburg weer een bijeenkomst. Als spreker zal optreden mr. J. Vink, directeur van de Rijksdienst voor het Nat. Plan. Hij leidt het onderwerp: „Vraagtekens boven Zeeland" in. YERSEKE, 14 febr. De handel in zaaioesters is vroeger aan de gang dan In 1956 toen de vorst de gehele vis serij stil legde. De prijzen gaan in op gaande richting met goede vraag. Ook m het buitenland bestaat enige be langstelling voor Zeeuwse oesters. De heer J. S. Visscher (PvdA), de eerste spreker, achtte het niet juist, dat de begroting zo laat gereed is. Be nauwender vond hij echter het enor me tekort van twee miljoen, maar hij was ervan overtuigd, dat noch op de uitgaven bezuinigd kan worden, noch dat de inkomsten belangrijk hoger zouden kunnen. De socialistische nestor, die al jaren raadslid is geweest, schilderde de groei van Goes in de laatste 25 jaar, waar van de bevolking met 40 pet toenam. In die tijd heeft Goes zich ontwikkeld tot een belangrijk centrum. Hoewel de aanwas ook geld binnenbracht, kon er geen sprake zijn van reserveren en ondanks alle voorzieningen van ge meentewege is er nog ren grote ach terstand. En deze ontwikkeling zal zich blij ven voortzetten, aldus de heer Visscher die met angst en beven zijn oog op de toekomst richtte. De ervaren bestuurder adviseerde echter zich niet blind te staren op de dode cijfers, doch beslissingen te nemen, die ertoe leiden, dat Goes zich tekort of geen tekort kan ontwikkelen. Financiële zelfstandigheid De heer F. P. J. Polderman (C.H.TJ.) ging zich niet te buiten aan een lang durige beschouwing. Hij merkte op, dat bij het tekort geen rekening is ge houden met de kapitaalswerken. Hij vroeg zich tevens af, of ai die grote werken mogelijk kunnen zijn. Wat de financiën betreft, merkte de C.H.-spreker op, dat zelfstandig heid in dezen de eerste vereiste is voor algehele zelfstandigheid. Verder sneed hij tal van praktische punten aan, waarover elders op deze pagina meer. De heer W. J. Vroome (K.V.P.) voerde aan, dat de grote werken van het 5-jarenplan de gemeente Goes op een niveau brengt, dat al bereikt had moeten zijn. Geen overbodige luxe dus. De heer R. Zuidema (A.R.) zei geen behoefte te hebben aan brede algeme ne beschouwingen. De oorzaak van het tekort meende de raadsnestor te moe ten zoeken bij de regering, die de ge meenten niet in de welvaart heeft la ten delen. Wel hebben zij de nadelige gevolgen van de hoogconjunctuur, i.e. de gestegen uitgaven, ondervonden. Het vijfjarenplan wilde hij zien als een streefplan, dat in de komende ja ren aanvulling en bijschaving zal be hoeven. De heer M. de Bat (S.G.P.) merk te op, dat er in de nieuwe begroting posten voorkomen, waarop nooit Gods zegen zal kunnen rusten. Hij dacht daarbij o.a. aan de uitbreiding van de sportterreinen, kermis, to neel. „Ze hebben allemaal gelijk", sprak de heer A. Vermaire (S.G.P.) tenslot te. Hij kon zich in grote lijnen met de voorgaande sprekers verenigen, maar wilde toch wijzen op de noodzaak van een zo zuinig mogelijk beleid. Wethouder Roose sprak namens B. en W. woorden van dank voor de mil de wijze waarop de raad op de begro ting heeft gereageerd. Op het nipperiie aangenomen (7—9) GOES, 14 febr. Na lang wikken en wegen heeft de raad van Goes (met 76 stemmen) besloten zestig woningen te bouwen op het terrein van „Valckeslot", die gemiddeld een huur zullen moeten opbrengen van f 95,per maand. Aanvankelijk stond de meerder heid in de raad afwijzend tegenover het voorstel van b. en w., dat te elfder ure op de agenda was gebracht. Toen echter in tweede in stantie bleek, dat men voor de keuze kwam te staan van: zestig van deze dure woningen bouwen of geen enkele, kozen KVP en CH de eerste mogelijkheid, zodat het voorstel zij het met pijn werd aanvaard. ,,'kHeb mijn bril eens goed schoon geveegd", sprak de heer Haverhoek, die zich verwonderde, dat b. en w. met een dergelijk voorstel hadden durven komen. Hij had liever hon derd woningwetwoningen gehad, daar hij geen kans zag deze zestig dure huizen te bevolken. Zo dacht de heer Zuidéma (A.R.) er ook over. De huurprijs is te hoog en Ingezonden mededeling (adv.) Dan rug, keel of borstje inwrijven met m m i GOES, 14 febr. De Vereniging tot bevordering van de Pluimveehouderij in Zeeland (VPZ) hield in hotel „Cen traal" te Goes haar Jaarvergadering. ,De voorzitter de heer J. C. J. Boone te Hoedekenskerke sprak een woord van welkom. Uit de jaarverslagen bleek dat de vereniging haar naam eer aan doet. Op velerlei wijze wordt ge werkt tot bevordering van de Zeeuwse Pluimveestapel. Veel reclame is ge maakt. Er werden dit jaar meer dan 10.000 folders verspreid. Den Centrale Opfok gaat in stijgen de richting. Er komt steeds meer vraag naar goedgekeurde, met vleugelmerk voorziene hennen. De eerste spreker was de heer J. S. van der Heijden van Leidschendam, met het onderwerp Hybriden, kruisin gen, enz. De tweede spreker was de directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes, die sprak over Kippentuber- culinatie in verband met de Rundertu- berculose. Beide leerzame onderwer pen, die met aandacht werden beluis terd. Ingezonden Mededeling (Adv.) EdeldonbW 20 micronmet stalen bodem, 1} steens anker, f63.- anti-magnetisch het risico te groot, vond deze spreker, die gesteund werd door de heer Pol derman (C.H.). De laatste zei eveneens zijn bril te hebben moeten schoonma ken en zelfs bijna van zijn stoel te zijn gevallen vanwege de schrik. GROF GESCHUT De heer Visscher (P.v.d.A.) meende, dat er zeker dergelijke „luxe" wonin gen nodig zijn in Goes, maar een aan tal van zestig werd hem toch wel wat te gortig. Slechts mensen met minstens f 8.000,per jaar kunnen zo'n huur betalen, zo zei hij, we zullen daar on mogelijk zestig liefhebbers voor vin den. „B. en w. zullen met grof geschut moeten komen, willen ze mij van de noodzaak overtuigen", sprak de Ar- beids-man. De heer Van Riessen (V.V.D.) liet een geheel ander geluid horen. Hij achtte het aantal van 60 vrij reëel, gezien de 300 goedkopere woningen, die gebouwd zullen worden. Boven dien zag hij deze dure huizen als een logische consekwentie, nu de raad onlangs „Valckeslot" voor zo hoge prijs heeft gekocht. „Dan hadden we die grond niet moeten kopen", zo be toogde hij, „elke woning die daar ge bouwd wordt, zal duur worden". De heer Laport (A.R. vond 60 te veel. Dertig was wel het maximum waar hij mee in zee zou willen gaan. NET OVER DE STREEP Wethouder Bouwman deelde de pes simistische geluiden niet. De woningen zullen pas over anderhalf jaar worden betrokken. Dan is er inmiddels een huurverhoging geweest van 25 zo dat een huur van f 95.dan niet meer zo extra hoog is. Ook dacht hij aan de vele stafambtenaren, die Goes i. v. m. het Deltaplan zullen bevolken. Hij betreurde de afwijzende houding van de raad, daar nu 60 wo ningen verloren gaan. Wat minder bouwen is niet mogelijk, dat komt te duur, zo zei hij. 't Wordt dus zestig of niets. Weth. Roose steunde hem hierin door te verklaren, dat dit weliswaar niet de beste oplossing is, maar wel de enig mogelijke. Verwerpt U dit plan, dan tasten we de bouwcapaciteit aan. Na deze toelichting vonden de he ren Polderman (C.H.) en Vermaire (Middenst.) het toch wel erg boud, om die zestig woningen dan maar domweg te verwerpen, zodat zij uit eindelijk hun steun aan het voorstel wilden geven. Met de stemmen van de beide KVP-ers, de twee wethou ders en drie stemmen van VVD, Middenstandspartij en C.H. voor, glipte het voorstel tenslotte net over de streep (76). Ingezonden Mededeling (Adv.) Morgen beginnen wij met de verkoop van een grote, oorspronke lijk voor export bestem de fabriekspartij PRACHTIGE CRETONNE voor overgordijnen. Fraaie bloemdesslns In verschillende kleuren, 120 cm. breed, NU enorm voordelig, voor 1.95 per meter. Cretonne, in moderne dessins, In meerdere kleurcombinaties, 120 breed. NU voor slechts 2.19 per meter. BELLAMY PARK VLISSINGEN ZIERIKZEE, 14 febr. Met gevaar voor eigen leven heeft caféhouder Van der Wiele uit Zierikzee vanavond de zevenjarige Rini Viergever en zijn twee en een half-jarig zusje Suzanna uit een brandend kippenhok gered. De brand was ontstaan door het vuurtje stoken van buurkinderen. In zorgwekkende toestand zijn de kleu ters naar het ziekenhuis vervoerd. Vannacht werd nog voor hun leven gevreesd. De kinderen waren met nog twee buurjongetjes in het oude kippenhok achter het huis aan het vuurtje stoken. Plotseling vatte een hoop stro vlam, waarna het hok in een ommezien in lichterlaaie stond. De beide buurjonge tjes wisten zich te redden en renden weg. Rini en zijn zusje bleven achter, omdat de vuurzee hen de pas af sneed. Buurman Van der Wiele hoor de het hulpgeroep en snelde toe. Door het dak open te hakken slaagde hij erin de kleuters uit het hok te redden. Met ernstige brandwonden zijn zij naar het Corneliaziekenhuis vervoerd. Zij verkeren nog in levensgevaar. Ook de redder liep ernstige verwondingen °P' o— GOES, 14 febr. Naar wij verne men is de heer C. J. de Jonge te Yer seke, kassier van de coöp. boerenleen bank met ingang van 1 april benoemd tot hoofd van de kerkelijke adminis tratie van de Ned. Herv. gemeente te Arnhem. Voor Zeeland, en dan speciaal voor Yerseke, betekent het vertrek van de heer De Jonge naar Arnhem ongetwij feld een verlies, daar hij in het ver enigingsleven talrijke functies be kleedde. Wij noemen o.m. bestuurslid van de afdeling West-Zuid-Beveland van de C.B.T.B., bondsbestuurder van het C.J.M.V., penningmeester van de Prov. Commissie Zeeland van het C.J. M.V., bestuurslid van de statenkring Goes der C. H. U. en secretaris-pen ningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur te Yerseke. Varkensstapel in Zeeland loopt terug •s-GRAVENHAGE, 13 febr. Uit de bekendmaking van het Centraal Bur. voor de Statistiek betreffende de land bouwtelling in december '56 van de veestapel, de stoppelgewassen en de uitgezaaide wintergewassen, blijkt, dat alleen in Zeeland de varkensstapel is ingekrompen en wel met 13 pet. Lan delijk vertoont de omvang van de var kensstapel een uitbreiding met ruim 4 pet. In de provincies Friesland en Overijssel werden relatief de grootste stijgingen waargenomen. Rapport al vijf jaar oud (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, 14 febr. De actie voor een snelle afzet van 14.500 ton koelhuisboter is geslaagd. Dit ver klaarde de voorzitter van het Produkt- schap voor Zuivel, ir. B. van Dam, op de openbare vergadering die vandaag gehouden werd. Tot nu toe heeft men 11.500 ton koelhuisboter verkocht hiervan werd 5500 ton bestemd voor de export. Bij de derde inschrijving bedroeg de gemiddelde prijs ruim 2.90 gulden per kilo. Standaardisatie in Zeeland Na de bespreking van het rapport van de Zeeuwse Melkfederatie over de gevolgen, welke het eventueel niet meer verstrekken van overheidssubsi die op volle consumptiemelk zou heb ben voor de melkveehouders, melkver- werkende fabrieken en melkslijters en consumenten in Zeeland, werd beslo ten bij de regering aan te dringen op een antwoord op het rapport, dat reeds een jaar of vijf geleden over deze zaak werd uitgebracht. (Hierin werd stan daardisatie van de melkindustrie in Walcheren, Zuid-Beveland, Goeree- Overflakkee en Zeeuwsch-Vlaanderen voorgesteld). Men zal de minister er tevens op wijzen, dat de mogelijkheid bestaat, dat nu misschien ook andere gebieden dan de in het oude rapport genoemde voor standaardisatie in aan merking komen (door de technische vooruitgang), zodat het Produktschap daarop nog nader kan terugkomen, eventueel met een aanvullend voor- steL Wethouder Bouwman legt kaarten op tafel GOES, 14 febr. „Er staan momenteel 850 woningzoekenden op de lijst in Goes, en we boeren eerder achteruit dan vooruit", ver klaarde weth. Bouwman vanavond bij de begrotingsbehandeling. Hij kon daartegenover echter meedelen, dat er momenteel nog 110 woningen in aanbouw zijn en dat er tal van plannen zijn voor het laten bouwen van nog 210 woningen voor 1957. Wat het afgelopen jaar betreft, kon de wethouder niet anders dan toege ven, dat er niet zoveel huizen gereed kwamen: slechts 69. Er was op 1 jan. '56 echter vergunning voor 179, zodat nu nog 110 woningen in aanbouw zijn. Hieronder zijn de bewuste 72 in West (die tussen eind febr. en eind mei suc cessievelijk in blokken worden opgele verd), 12 andere in West en 23 in de M. D. de Grootstraat. De totale aanwas in 1956 bedroeg evenwel slechts 57, daar er naast de bouw van 69, twaalf krotten moesten worden afgebroken. Voor dit jaar zijn er nog tal van plannen, aldus de wethouder. Er is vergunning voor de bouw van 97 wo ningen, waarvan 12 vrije en 12 premie woningen in de Van Mellestraat, 72 aan de verlengde Bergweg. Voor deze 72 moet nog een geldschieter worden gevonden daar de toezegging van het Mijnwerkersfonds is ingetrokken. Verder zullen er 52 woningwetwo ningen in West worden gebouwd, als onderdeel van de bewuste 202. De rest zal eveneens in plan-West (20) en in Oost (120 op het terrein van de Erven Kakebeeke) worden gezet. Tenslotte komen er dan zestig „dure" huizen op Valckeslot (zie elders op deze pagina). In totaal zijn er dan voor dit jaar vergevorderde plannen voor 210 wo ningen. Men heeft goede hoop, nog dit jaar met de bouw hiervan te kunnen beginnen. GOES, 15 febr. Onze huidige con certpraktijk kent vele beroepsorkesten en slechts weinig beroepskoren. Tot welke prestaties een uit goed geschool de zangeressen en zangers bestaand beroepskoor in staat is, hebben de mu ziekliefhebbers uit Goes en omgeving gisteravond kunnen constateren, toen het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel een concert gaf in het Schut tershof te Goes. Het is eigenaardig, dat men vaak on derscheid maakt tussen „zang" en „muziek", terwijl vele eeuwen lang „muziek" hoofdzakelijk betekende: vo cale muziek. Het kamerkoor heeft van deze muziek der oude polyphone mees ters prachtige, bekende en minder be kende werken laten horen en wel op een uitnemende wijze. Dit koor zingt met een gemak, een zuiverheid en een gelijkmatigheid, die men alleen bij een beroepsensemble kan aantreffen. Het contact tussen koor en dirigent is bij na volmaakt, mede dank zij het feit, dat de meeste werkjes uit het hoofd werden gezongen. Hierdoor kunnen alle nuances en alle stemmingen, van het ernstige tot het guitige toe; weer gegeven worden. Het programma bevatte voor de pauze voornamelijk muziek van com ponisten uit de 16e en 17e eeuw en na de pauze van nog levende componis ten. Een bijzonder aardige attentie was het om na de pauze te beginnen met Psalm 33 van Adriaan Kousemaker, de bekende cantor-organist van de Mag- dalenakerk te Goes. Een vreugde was het ook om voor het eerst na vele ja ren in een Zeeuwse concertzaal weer eens enkele werkjes van de heden daagse Engelse componist Benjamin Britten te horen. Dat ook enkele volks liedbewerkingen van de dirigent ge zongen werden, vonden de aanwezigen stellig niet betreurenswaardig; hier kreeg het koor gelegenheid te tonen, wat het in het humoristische genre „presteren" kan; dit gebeurde met een zo goede voordracht, als alleen bij een dergelijk homogeen ensemble mogelijk is. Eén ding was betreurenswaardig bij dit concert; dat de zaal slechts half ge vuld was. We hopen echter, dat dit niet de laatste keer geweest is dat het Nederlands Kamerkoor in Goes gezon gen heeft; moge het een volgende keer een vollere zaal aantreffen! 's-Middags werden er in de „Prins van Oranje" twee schoolconcerten ge geven, die bij de jeugd zeer in de smaak vielen. Evenals bij het avond concert gaf ook hier de dirigent een uiteenzetting over de te zingen liede ren. R. MIDDELBURG, 14 febr. Twee maal fungeerde vanavond de Vereni ging voor Instrumentale Muziek (dir. Henk Stam) als begeleidingsensemble voor twee vioolconcerten, nl. dat in E van J.S. Bach en het vioolconcert van Robert Schumann. In beide gevallen was Jos Verkoeyen de vioolsolist. Het orkest, dat aangevuld was met leden van het Rott. Philh. Orkest liet zich in beide concerten wel van de beste zijde kennen, want de beide werken werden werkelijk uitstekend begeleid. In verschillende delen, met name in het adagio van Bach en het Langsam van Schumann, werd een zodanig peil bereikt, dat men aan een beroepsor kest ging denken. De voortreffelijke wijze, waarop Jos Verkoeyen deze con certen speelde zal ongetwijfeld het elan van het orkest hebben gestimu leerd. Hij deed zich dan ook kennen als een groot kunstenaar, wiens virtu oze spel en prachtige opvatting de uit voering op hoog peil deden komen. Het orkest speelde verder nog de der de Suite van Bach, waarin verschei dene delen, o.a. het beroemde Air uit stekend werden vertolkt. Jammer, dat bv. in de ouverture het koper wat te bruut van klank was en er af en toe ook wel eens naast was. De ouverture „Die Geschöpfe des Rometheus" van Beethoven vormde 't vierde werk, dat vanavond werd uitge voerd. In vele opzichten uitstekend weergegeven, waarbij de strijkers, in hoofdzaak de eigen leden van het or kest, zich onderscheidden. Het is voor een dilettantenorkest natuurlijk onmogelijk zich te verge lijken met een beroepsorkest. Maar als dit peil benaderd wordt, door enthou siasme en toewijding van dirigent en leden, kan men niet anders dan de grootste waardering er voor hebben. De zaal was uitstekend bezet. B. Uitvoering „Animo" te Middelburg MIDDELBURG, 14 febr. In een overvolle zaal van het Schuttershof heeft vanavond de leerlingenvereni ging van de chr. kweekschool „Animo" een voortreffelijke feestavond ver zorgd. Uit het programma is duidelijk gebleken, dat de toekomstige onder wijzersfessen) niet alleen voor de klas goed kunnen zijn, maar ook op het po dium weten zij hun „mannetje" te staan. Wij moeten echter ons oordeel nog een dag opschorten daar de plaats ruimte, zeer tot onze spijt, ontbreekt, maar morgen vindt U een uitgebreid verslag van de Animo-avond. Ingezonden mededeling. KOLYNOS een nieuwe scheer zeep van bizondere kwaliteit. 1,65 per tube. KLOKSTRAAT 4 GOES

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2