Commissie V.N. plaatst klacht van Russen niet op a igenda Sinds Hongaren revolutie minstens 185.000 uit hun land gevlucht Verenigde Staten oefenen morele dwang uit op Egypte Ver. Staten bereid te helpen bij communistische aanvallen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Scherp communistisch verzet, maar.... Sowjet-Unie geeft het nog niet op Hongaarse kwestie in bespreking Vliegtuig neergestort, piloot omgekomen Grenswijziging Goes op provinciaal niveau Geen nader onderzoek in zaak-Scherphuis GEEN GEWELD! Bloemen vertolkten waarderinq Ultimatum van Egypte aan Israël Nieuwe beschuldiging van Jemen Ned. Rode Kruisgedelegeerde terug uit Oostenrijk Financiën voor hulpverlening zijn vrijwel op Besledingsnota kom! maandag a.s. Hoofdkantoor: L. Vor»t»traat 80, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 8987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: DÏjkstraat 28—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3629 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Vrijdag 15 februari 1957 c ER ZIT MUZIEK IN (Zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.54 u., onder 17.58 u. Maan op 21.01 u., onder 8.10 u. Hoogwater zaterdag 16 februari: Vlissingen: 2.43 u. 2.41 m., 15.15 u. 2.42 m. Terneuzen: 3.17 u. 2.55 m., 15.46 u. 2.56 m. Wemeldinge: 4.43 u. 1.91 m., 17.10 u. 2.09 m. Zierikzee: 4.27 u. 1.63 m., 17.00 u. 1.82 m. NEW YORK, 15 febr. De agendacommissie van de Verenigde Naties heeft zich gisteren met acht tegen zes stemmen uitgesproken tegen behandeling van de Russische klacht betreffende het plan- Eisenhower voor het Midden-Oosten. Eisenhower heeft, zoals bekend, maatregelen voorgesteld om communistische infiltratie tegen te gaan. In de Russische klacht werd gezegd dat Amerika zich wil men gel in de interne aangelegenheden van andere landen en deze aan zich wil onderwerpen. Bovendien werd de V.S. verweten dat het voor het voeren van een atoomoorlog bases heeft in verscheidene delen van de wereld. De Amerikaanse afgevaardigde merkte op dat de V.S. geen agressie willen. Dat zou, aldus de afgevaardig de, niet eens overeenkomen met de structuur van het Amerikaanse rege ringssysteem. Voor het gebruiken van bases in het buitenland is toestemming van de be trokken landen ontvangen. Na de stemming zei de Russische afgevaardigde dat zijn delegatie haar WASSENAAR, 14 febr. Op een weiland bij de rijksweg Den HaagAmsterdam onder Wasse naar is vanmiddag een Firefly van de marinevliegbasis Valkenburg brandend neergestort. De piloot, de 29-jarige luitenant ter zee tweede klasse K. den Hamer uit Leiden kwam om het leven. Hij was gehuwd en vader van een kind. Het vliegtuig schijnt een motorsto ring te hebben gehad. Het werd door de wind van geringe hoogte tegen de grond gedrukt en kwam met de neus in het weiland te staan. Een steek vlam schoot uit het toestel, dat op vijftien meter afstand van een boer derij is neergekomen. Over drie jaar is Goes propvol GOES, 14 febr. De grenswijzi gingsplannen van Goes staan momen teel op provinciaal niveau weer in het centrum der belangstelling. Dat bleek vanavond tijdens de begrotingszitting van de Goese raad. Wethouder Bouw man deelde mede, dat over de grens wijziging in besloten vergadering uit voerig van gedachten is gewisseld. „Er moet zeer spoedig een oplossing komen", zo zei hij, „want binnen drie jaar tijds zal de voorraad bouwterrein te Goes zijn opgesoepeerd. Hij deelde tevens mede, dat het provinciale be stuur aandacht aan dit probleem schenkt en de zaak nauwkeurig heeft bekeken. Besprekingen hieromtrent zijn nog in volle gang. Voor ambtenarengerecht GOES, 14 febr. De kwestie betref fende het ontslag van dr. Scherphuis als directeur-geneesheer van het Gast huis te Goes is nog hangende, in af wachting van de resultaten van de procedure voor het ambtenarengerecht die door dr. Scherphuis aanhangig is gemaakt, aldus wethouder Bouwman In de raad. De heer Van Riessen (VVD) vroeg tijdens de raadszitting, of men toen destijds het besluit werd genomen wel van alles op de hoogte is geweest. Zijn er sindsdien geen nieuwe ge zichtspunten gekomen? zo vroeg hij. Het WD-lid wilde voorstellen een commissie uit de raad te benoemen, die deze zaak nader zou onderzoeken, ook al is het besluit reeds gevallen. Hij waarschuwde er tevens voor, dat deze zaak de gemeente veel geld zal gaan kosten. Weth. Bouwman was echter van me ning, dat men de uitspraak van het ambtenarengerecht eerst maar eens moest afwachten. B. en w. voelden dan ook niets voor het instellen van een commissie, Volgens in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten, is einde januari in Midden-Celebes een R. K. priester door een bende van de Darul Islam gedood. In het O.L.V.-gasthuis te Amster dam is een zesjarig jongetje overleden dat zondagmiddag van de vierde etage van zijn woning in de Sarphatistraat in een 13 meter diep trappengat was gevallen. Lljjfil pogingen zal voortzetten om de V. N. I Git vraagstuk zonder uitstel te laten behandelen en om dit lichaam de no dige maatregelen te laten nemen ter beëindiging van de voorbereidingen voor een nieuwe wereldoorlog. De beslissing van de commissie om het Russische voorstel niet op de agen da te plaatsen moet door de voltallige algemene vergadering worden be krachtigd. Men kan verwachten dat de Sowjet-Unie de hele kwestie dan weer aanhangig zal maken. Hongaarse kwestie De commissie verwierp voorts met elf tegen twee stemmen bü één ont houding (Egypte) een Russisch ver zoek om de Hongaarse kwestie van de agenda van de V.N. te schrappen. Geneesmiddelenwet nog niet in behandeling (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 15 febr. De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag ver enigd met een voorstel van voorzitter Kortenhorst om de Geneesmiddelen wet voorlopig van de agenda af te voeren. De commissie van sociale za ken en volksgezondheid is nog doende met het opstellen van haar eindver slag. Eerst wanneer dit zal zijn ver schenen, kan het ontwerp in openbare behandeling worden genomen. Motie Britse parlementsleden over Israël LONDEN, 14 febr. (Reuter). De Britse minister Butler heeft in het La gerhuis toegezegd de aandacht van de minister-president en de minister van buitenlandse zaken te zullen vestigen op een motie over Israël, ondertekend door honderd parlementsleden van alle partijen. In deze motie wordt gesteld, dat te rugtrekking van de Israëlische strijd krachten uit het gebied van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba, voordat Israël voldoende waarborgen zal hebben gekregen voor de veilig heid langs de Israëlisch-Egyptische grens en voor een vrije vaart in de Golf van Akaba, niet in het belang is van de vrede in het Midden-Oosten. „Tass" meldt, dat het presidium van de opperste Sowjet in een besluit van elf dezer het verdrag met Polen betreffende de gerechtelijke status der in dat land gelegerde Sowjet-Russi- sche troepen, dat 17 december jl. te Warschau werd getekend, heeft be krachtigd. Amerikaanse voorstellen aan Israël WASHINGTON, 14 febr. (Reuter) Zoals bekend hebben de Ver. Staten Israel voorstellen gedaan, die de vrije vaart van Israëlische schepen in de golf van Akaba moeten waarborgen als Gisteren, op Valentijndag, heeft de vereniging „De Nederlandse Bloemis terij" 130 Nederlanders, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt op het ge bied van de naastenliefde en de hulp vaardigheid, een bloemenhulde be zorgd. Links-boven: mevrouw Kordes- Chardet van de Amsterdamse Palm- gracht verdiende haar bloemen door zich op eerste Pinksterdag van 1956 geheel in te zetten voor de V.V.V.. toen zij door een foutieve vermelding van een telefoonnummer honderden telefoontjes om kamers van vreemde lingen kreeg. Rechts boven: mevrouw Bokel-Brit- stra in Zwolle heeft reeds vier jaar lang tientallen haar onbekende kinde ren onder haar hoede, die uit de omge ving van Zwolle komen en naar school worden gebracht. Zij kreeg haar bloe men temidden van haar pupillen. Links-onder: Joekje Rijntjes uit Vught is nog maar 3jaar en ver diende zijn vrachtauto!met bloemen door een vriendje uit het water te red den. Rechts-onder: ook mr, J. Klaassesz werd gehuldigd voor zijn strijd tegen de kinderverlamming (links). DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen of buien, maar ook enkele verspreid optredende opkla ringen. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen, maar tijdelijk zwakke veranderlijke wind. Iets lage re temperaturen. De Belgische Minister van Econo mische Zaken, Rey, heeft ver klaard te hopen, dat alle maatrege len tot beperking van het benzinever bruik in België voor Pasen en wel licht voor einde maart zullen worden afgeschaft. Israel gehoor geeft aan de resolntie van de V.N. om zijn troepen van Egyptisch grondgebied terug te trek ken. Israel heeft donderdag In Was hington getracht nadere opheldering over deze voorstellen te verkrijgen. Volgens ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken beogen de Ver. Staten het vol gende: 1. Als Israel akkoord gaat met de resolutie van de V.N., zullen de Ver. Staten bekendmaken, dat zij het recht van vrije vaart in de golf van Akaba willen uitoefenen. 2. De Ver. Staten zullen een koop vaardijschip naar het gebied zenden. Als Egypte het schip tracht aan te houden, zullen de Ver. Staten niet geweld met geweld beantwoorden, maar trachten een rechterlijke be slissing van het internationale ge rechtshof in Den Haag over de status van de golf uit te lokken. 3. Ondanks de nijdige Egyptische re actie op het Amerikaanse voorstel, is Washington ervan overtuigd dat de uitoefening van het recht van vrije vaart een precedent zal scheppen, die in feite zal betekenen dat Egypte de internationalisering van deze water weg zal aanvaarden. Op deze wijze zou Israel verlost worden van het gevaar beschoten te worden door Egyptische kanonnen, die de toegang tot de wa terweg beheersen. NEW YORK, 14 febr. (Reuter). Egypte heeft donderdagavond de eis gesteld dat Israël heden voor midder nacht pl. tijd akkoord gaat met de te rugtrekking van zijn troepen van Egyptisch grondgebied, aldus is in ge woonlijk betrouwbare kringen van de V.N. vernomen. In deze kringen werd gezegd dat de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mohammed Fawzi, tegenover de secretaris-generaal van de V.N. heeft verklaard dat de algemene vergade ring bijeengeroepen moet worden om toepassing van sancties tegen Israël te overwegen, indien Israel niet aan de gestelde eis voldoet. LONDEN, 14 febr. De legatie van Jemen te Londen heeft donderdag de beschuldiging geuit, dat Britse strijd krachten het Jemenitische dorp Saw- maah en de Postsawdaa sedert dinsdag jl. aanvallen. De aanval duurt nóg voort en het aantal slachtoffers en de schade zijn nog niet bekend, aldus de Een recente opname van H.K.H. Prinses Marijke, die op 18 februari a.s. haar tiende verjaardag hoopt te vieren. Foto Meyboom. verklaring, waarin tevens wordt ge zegd, dat verscheidene Britse vliegtui gen in de afgelopen dagen het lucht ruim van Jemen hebben geschonden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft deze beschuldigingen met nadruk tegengesproken. Resolutie Eisenhower herzien en verbeterd WASHINGTON, 14 febr. (AFP). De commissies van buitenlandse zaken en de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat hebben woensdag de 'her ziene en verbeterde' tekst van Eisenhowers resolutie inzake het Midden- Oosten goedgekeurd. Door een amendement van de democratische senatoren Humphrey en Mansfield is het gedeelte van de resolutie geschrapt waarin gesproken wordt over 'machtiging' aan de president om de Amerikaanse strijdkrachten te ge bruiken 'als hij het nodig acht voor het verzekeren van de veiligheid en bet beschermen van de territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van een land of een groep landen van het Midden-Oosten die hulp vragen tegen een openlijke gewapende aanval van een land dat door het internatio nale communisme beheerst wordt?. In de goedgekeurde lezing luidt dit gedeelte: „De Ver. Staten achten het handhaven van de onafhankelijkheid en integriteit van 'de landen van het midden-oosten van vitaal belang voor de nationale belangen en de wereld vrede. Daarom zijn de Ver. Staten be reid, als de president het nodig acht, gebruik te maken van hun strijd krachten om elk land of groep van landen te helpen, die hulp vragen te gen een gewapende aanval van een land dat door het internationale com munisme beheerst wordt". Deze hulp moet in overeenstemming zijn met be- SCHIPHOL, 14 februari. Na een verblijf van meer dan vier maanden in Oostenrijk is donderdagavond per K.L.M.-toestel uit Wenen de heer J. Geysman, gedelegeerde van het Ne derlandse Rode Kruis bij de Interna tionale Rode Kruisorganisaties, die van 4 november af in Oostenrijk be hulpzaam is geweest bij de Hongaarse vluchtelingen, op Schiphol aangeko men. Slechts enkele dagen zal de heer Geysman in Den Haag vertoeven en rapport uitbrengen aan het Neder landse Rode Kruis over de werkzaam heden, tot nu toe door de Nederlandse teams in Wenen zijn verricht. Niet minder dan zestig Nederlan ders, bijna allen vrijwilligers, zijn in Oostenrijk werkzaam om de nood van de Hongaarse vluchtelingen te leni gen. Dertig chauffeurs zijn daarbij, die de transporten verzorgen, naar en van Boedapest. Die transporten van de Hongaarse hoofdstad naar Wenen worden aan Nederlandse chauffeurs opgedragen, daar zij bekend staan om hun discipline en het stipte uitvoeren van de orders. Dan is er een groep van ongeveer vijftien Nederlanders, die onder leiding van mej. G. J. Vee- ger in een kamp, op 40 km van Wenen hulp verlenen aan Hongaren. Er is nog een tweede vluchtelingenkamp door het Nederlandse Rode Kruis ge adopteerd, waar mevrouw Kooyman— Roeloffs Valk de leiding heeft. 185.000 VLUCHTELINGEN Niet minder dan 110.000 Hongaren zijn uit Oostenrijk naar andere landen afgevoerd; op het ogenblik bevinden zich nog 60.000 tot 65.000 vluchtelin gen binnen de Oostenrijkse grenzen. Het aantal Hongaren, dat dagelijks over de Hongaars-Oostenrijkse gren zen komt, is aanzienlijk verminderd. De laatste tijd vluchtten vele Honga ren over de Zuidslavische grens en men schat hnn aantal op 15.000 in to taal. Hieruit blijkt, dat ten minste 185.000 Hongaren hun land sinds de opstand in oktober hebben verlaten. Niet minder dan 42.000 vluchtelingen die zich in Oostenrijk bevinden, wor den door Rode Kruis organisaties ver zorgd. Het aantal kampen breidt zich nog voortdurend uit en op 1 mei denkt men in totaal 40 kampen te hebben in gericht, waarin 50.000 Hongaren kun nen worden ondergebracht. EEN DERDE KAMP? De heer Geysman komt in Den Haag ook praten over het inrichten van een derde vluchtelingenkamp door het Nederlandse Rode Kruis. Hij weet, dat dit op de eerste plaats een kwestie van financiën is en de gelden van het Rode Kruis, bestemd voor de hulp aan de Hongaren in Oostenrijk zijn vrijwel op. De huidige middelen laten slechts toe, dat de Nederlandse kampen in Oostenrijk tot eind juni kunnen wer ken. De toestand in de kampen is nog triest, al is er zeer veel verbeterd in de afgelopen maanden. Hier en daar zijn er wel eens incidenten; kwaad willige elementen onder de Hongaren worden onmiddellijk geïsoleerd. Het aantal Hongaren, dat vrijwil lig naar hun land teruggaat, is naar verhouding gering. De heer Geys man schatte deze groep op ongeveer 1200 personen. staande Amerikaanse verdragsver plichtingen en binnen de voorzienin gen van het V.N.-handvest vallen. GEEN ONBEPERKTE MACHT Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde woensdagavond, dat president Eisenhower gelooft, dat de resolutie, zoals zij door de commissie is goedgekeurd, „bedoeld is om de president de machtiging te geven waarom hij gevraagd heeft". Volgens de „New York Times" be tekent het besluit van de senaatscom missies een weigering om de president onbeperkte macht te geven voor het gebruik van Amerikaanse strijdkrach ten tegen communistische agressie in het Midden-Oosten. De machtiging om economische hulp tot een bedrag van 200 miljoen dollar aan de landen van het Mid den-Oosten te geven, is niet aange tast. De democratische senatoren weigeren met de president een ver antwoordelijkheid te delen die vol gens hen geheel voor rekening van de president dient te zijn, aldus d« „New York Times". DEN HAAG, 15 febr. De voor zitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft gistermiddag meegedeeld, dat de bestedingsnota naar alle waarschijnlijkheid maan dag 18 februari a.s. bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Op dinsdag 26 februari a.s. zal het Kamerdebat over de nota worden gehouden. De volgende week zul len de Kamerleden de gelegenheid hebben zich hierop te prepareren. In verband daarmee is er die week geen vergadering. LONDEN, 15 febr. (Reuter). De Britse regering heeft aan de landen van de Navo en de West- europese Unie bericht, dat Enge land voornemens is de troepen sterkte op het Europese vasteland met 27.000 te verminderen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1