Ambonese PNHS-leiders (o.w. Siwalette) Zwitsalctten naar Scheveningse gevangenis Kunstverlichting in scholen wordt verbeterd Westkapelse mannen („hadden geen tijdnaar „De Kruisberg gebracht GOEDE BUREN Ondanks annexaties Kind in de lucht ter wereld gekomen Bromfiets eigendom van vermoorde Schreuder Krijgen veehouders bijbetaling van f 0.50 per 100 kg melk? Ook Utrecht krijgt vrouwelijke agenten Raad Nieuw en Si. Joosland Wereld-Trekkers dit jaar in Vierhouten Onderdelen K.L.M. Minister van Justitie neemt maatregelen Hier beginnen vrijdag de wereldschaatskampioenschappen (Democratische' laarzen voor Duitse leger in Boedapest WESTKAPELLE, 13 februari. Op last van de minister van jus titie zijn vandaag, op grond van het vreemdelingenreglement, zes hoofdbestuursleden van de Ambonezenpartij PRMS, bij wie de leider de heer Siwalette, in het Huis van Bewaring te Scheveningen geïn terneerd. De heer Siwalette vertoefde in het kamp Uithuizen, de andere vijf in het kamp „Oude Zeug". De rijkspolitie heeft hen van daar naar Scheveningen gebracht. Uit het kamp Westkapelle zijn, zoals gemeld, vijf Ambonezen, le den van de PRMS door de rijkspolitie naar „De Kruisberg" te Doe- tinchem gebracht om daar geïnterneerd te worden. Allen zijn vanmorgen voor de keuze gesteld, een verklaring te te kenen dat zij zich voortaan aan de Nederlandse wet zouden houden of geïnterneerd te worden. Zij kozen de internering. „Geen tijd" De hoofdbestuursleden van de PRMS zijn begin oktober vorig jaar ook al geïnterneerd en eind november vrijge laten. Naar het oordeel van de minis ter hebben zij zich sinds hun vrijlating niet gehouden aan hun toen afgelegde verklaring, dat zij de Nederlandse wet zouden respecteren. De vijf mannen in Westkapelle wa ren gisteren door de burgemeester van die gemeente al in het gemeentehuis uitgenodigd om daar te kiezen tussen het tekenen van de verklaring of inter nering. Zij lieten echter weten dat zij geen tijd hadden. Daarop zijn zij vanmorgen door de rijkspolitie opgehaald. In het ge- Zo kan 't ook HARLINGEN, 12 jebr. Bij j de heropening van het Harlinger j gemeentehuis sprak vanmiddag de heer Oosterhof, burgemeester van de gemeente Wonseradeel, namens de drie aan Harlingen grenzende gemeenten waarmee Harlingen in het afgelopen jaar meningsverschillen heeft gehad omtrent dg grenswijziging en ge biedsuitbreiding van Harlingen. Burgemeester Oosterhof bood namens deze drie gemeenten zijn Harlinger collega een stukje grond aan, dat in de oven van de Makkumer aardewerkfabriek tot een bokaal gevormd was. Hij be schouwde deze bokaal als sym bool van de vriendschap tussen de gemeentebesturen in zoverre, dat men er voorzichtig mee moet omgaan om breken te voorko men. In het deksel van de bokaal is de spreuk gegraveerd: „Een goe de buur is beter dan een verre vriend". meentehuis konden zij alsnog hun keuze doen, met het gevolg dat zij korte tijd later naar Doetinchem vertrokken. Raddraaiers Ongeveer zes weken geleden zijn zes Ingezonden Mededeling (adv Welke nationaliteit? WENEN, 12 febr. (APA-DPA). Boven Duits gebied in de buurt van de stad Limburg (Hessen) heeft de in Londen woonachtige Weense Fritzi Fangl in een vliegtuig van de Israëli sche maatschappij „El Al", kort na een tussenlanding op Schiphol, het leven geschonken aan een dochter. Het toestel was op weg naar Wenen. De ouders vragen zich af, of het kind nu de Duitse, Israëlische of Oos tenrijkse nationaliteit heeft. leden van het kampbestuur van West kapelle geïnterneerd. Zij zitten nu nog in „De Kruisberg". Sindsdien hebben de bewoners van het kamp geen na men van kampbestuursleden meer be kend gemaakt. De vijf mannen die vanmorgen geïnterneerd zijn werden door de justitie echter als raddraaiers beschouwd. AMSTERDAM, 13 febr. Op 29 augustus 1956 kreeg de politie te Am sterdam telefonisch van een onbeken de de mededeling, dat hij nabij zijn woning (omgeving Jan Evertsenstraat) een onbeheerde bromfiets had aange troffen. Het is de politie thans geble ken, dat die brommer eigendom was van Hans Schreuder, wiens lijk op 25 januari j.l. nabij Huizen werd gevon den. (Van één onzer redacteuren) UTRECHT, 12 febr. Het Produkt- schap voor Zuivel heeft een voor lopige raming gemaakt van de op brengst der melk in het melkprijs jaar 19551956. Een definitief over zicht kan nog niet gegeven worden, aangezien o.a. de verliezen op de bij het In- en Verkoopbureau voor Zui vel aanwezige voorraden nog niet be kend zijn en alle berekeningen nog niet zijn gecontroleerd. Rekening houdend met deze fac toren komt het Produktschap tot een benaderende opbrengst per 100 kg melk met 3.7 vet van ca. f22.55. De garantieprijs was f23. Als deze berekening klopt zal dus over genoemd melkprijsjaar aan de veehouders nog een bedrag van f0.50 of iets minder per 100 kg. melk uit het Landbouw Egalisatie fonds worden bijbetaald. - Dit is de nu nog droogstaande schaatsarena in het Zweedse stadje Ostersund, waar vrijdag en zater dag a.s. de wereldschaatskampioen- schappen zullen worden gehouden. UTRECHT, 13 febr. Omdat er tekort aan mannelijk politiepersoneel is, heeft men besloten ook in Utrecht vrouwelijke agenten aan te stellen. Men hoopt op 1 juli a.s. met de op leiding, die een jaar duurt, te kun nen beginnen. Na de opleiding zullen deze vrouwelijke agenten worden in gezet voor de surveillancedienst. Ook het regelen van het verkeer wordt hun op den duur toevertrouwd. NIEUW- EN ST JOOSLAND, 13 fe bruari. De raad van Nieuw- en St Joosland kwam bijeen onder voorzit terschap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Het schoon maakwerk aan de gemeente-gebouwen werd voor het jaar 1957 gegund aan mevr. A. Overweel-Baas. De 6%-uit- kering voor het gemeenteeprsoneel werd toegekend over het 2e halfjaar 1956. De wedden van dit personeel werden ingaande 1 jan. 1957 in over eenstemming gebracht met de Rijksre geling. Aan Ged. Staten zal bericht worden dat geen bezwaar bestaat te gen de voorgenomen weddeverhoging voor de wethouders. Een verzoek om llilHIIlillIJfllllllilUIIIIUIIllilllllIllllIIllllflIlllllilllüilllllüIililiilll UTRECHT, febr. Van 15 tot en met 18 augustus wordt de bevolking van Vierhouten tijdelijk uitgebreid met niet minder dan 2000 zielen. In die vier dagen zullen daar n.l. 1000 trek kers uit het buitenland en naar men verwacht ook zo'n 1000 Nederlandse jeugdherbergenthousiasten verzameld zijn ter gelegenheid van de Wereld- Trekkers-Ronde. Het is niei toevallig, dat de rally dit jaar in ons land wordt gehouden: 25 jaar geleden werd op initiatief van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale de International Youth Hostel Federation opgericht. Het pro gramma van de Wereld-Trekkers- Ronde heeft dan ook een feestelijk tintje, het vermeldt o.a. een vlaggen- parade, een balletuitvoering, excur sies, sportfestijnen, volksdansen en last but not least een internationaal programma, waaraan trekkers uit al lerlei landen, van doedelzakspelende Schotten tot jodelende Zwitsers, zul- ii i meewerken. De deelnameprijs voor leden van de N.J H C. bedraagt (inclusief maal tijden, excursies, balletuitvoering, etc.) 25 gulden. Aanvragen moeten worden ingediend bij de N.J.H.C., Prof. Tulpstraat 46, Amsterdam-C. toe te treden tot de ziektekostenrege ling voor de ambtenaren werd afge wezen. Aan mej. T. E. van Varik werd eer vol ontslag verleend als onderwijzeres der o.l. school. In haar plaats werd be noemd mej. S. Mulder te Middelburg. Een verzoek om subsidie van de Dienst voor de geestelijke volksgezondheid werd afgewezen. VERLICHTING SCHOLEN eEn aanvrage om toekenning van een premie voor woningverbetering werd ingewilligd. Tot grafdelver werd be noemd J. Kwekkeboom Jr. Op verzoek van de schoolarts stelden b. en w. voor de kunstverlichting in de openbare- en de kleuterschool te verbeteren en dit werk op te dragen aan de fa. Joh. Joosse Zn. De heren Knuijt en Jan- se wilden voor dit werk laten inschrij ven ook door enkele gegadigden van buiten de gemeente. Het voorstel van b. en w. werd tenslotte aangenomen met de stemmen van de genoemde he ren tegen. Aan de Christelijke school zullen gelden worden toegestaan voor het aanbrengen van dezelfde verbete ring. Een verordening op de heffing van schoolgeld voor het kleuteronder wijs werd vastgesteld. De toelatings datum voor de openbare school werd gewijzigd van 1 april in 1 september. Met het personeel der beide scholen zal een regeling ontworpen worden om de moeilijkheden in dit overgangsjaar te regelen. Bij de rondvraag vroeg de heer- Polderdijk inlichtingen over da noodslachtplaats, de heer Janse over de riolering, het aan te brengen lichtpunt op de Molendijk en de be strating van de weg naar de haven. B. en w. zegden toe de aangeroerda punten nader te zullen overwegen. De heer Knuijt protesteerde tegen het z.i. ruw en onbezonnen tewerk gaan bij de plaatsgevonden opgra ving op de nieuwe begraafplaats, waar met een lijkauto over de be graafplaats was gereden. Hij achtta dit misbruik van de begraafplaats. De voorzitter antwoordde dat dit een zaak van de Justittie was, waarmede het gemeentebestuur geen bemoeie nis heeft gehad. Ingezonden mededeling (adv.) Bestrijd UW PIJNEN met: Russen: „Niet onze schuld" Donderdag 14 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7, i— a BONN, 13 febr. Reuter. De Westduitse minister van defensie heeft dinsdag op een persconfe rentie in Bonn verklaard, dat de uniformen van de Westduitse strijdkrachten meer in overeen stemming met de traditionele Duitse uniformen gebracht zullen worden. De soldaten krijgen weer laar zen, zij het ook „democratische laarzen", met rubberzolen, die het „hakkenklappen" onmogelijk ma ken", aldus de minister. Terechtstellingen in Algerië ALGIERS, 13 febr. (Reuter). In de gevangenis van Constantine zijn woensdag vier Algerijnse opstande lingen terecht gesteld. Zij worden be schuldigd van overvallen op een trein en boerderijen en moord op een Euro pese advocaat. BOEDAPEST, 12 febr. (Reuter). De Sowjet-ambassade te Boedapest heeft in antwoord op een Nederlandse nota, waarin om schadevergoeding werd verzocht voor tijdens de opstand in Hongarije verloren gegane reserve onderdelen van vliegtuigen van de K. L.M., meegedeeld dat de schuld van het verdwijnen van de onderdelen ligt bij de contra-revolutionairen, die het vliegveld, waar de onderdelen opge slagen lagen, van 23 oktober tot 4 no vember in hun macht hebben gehad. Dit is dinsdagavond van gewoonlijk betrouwbare zijde te Boedapest verno men. In de periode van 23 oktober tot 4 november zijn meer dan honderd vliegtuigen met wapens en Hongaarse oud-officieren uit het leger van admi raal Horthy te Boedapest geland, al dus de Sowjet-nota. De verantwoordelijkheid voor de verdwijning van de onderdelen wordt door de Sowjet-autoriteite nvan de hand gewezen. Van de zijde van de K.L.M. verne men wjj, dat reserveonderdelen en uit rustingsstukken tezamen ter waarde van ongeveer 15.000 dollar, worden vermist. Maggi Vermicellisoep - op zichzelf reeds een traktatie! Ook ideaal als basis voor steeds weer andere heerlijke soepen, bijv. met gehaktballetjes, met kerry, met poulet, prei of selderij. Alice had wel gemerkt, dat je in Maggi Land vaak de wonderbaarlijkste ont moetingen kon hebben. Nèt wilde zij zich eens heerlijk gaan neervlijen aan de rand van de grote Soepvijver, waar het zo pittig geurde naar tijm, foelie, laurier en nootmuskaat, of ze zag een joelende menigte draden op haar af dwarrelen. „Vieren jullie soms feest?", vroeg Alice aan een zeer in-gewikkelde Vermicelli familie. „Jdad!", klonk het nogal opgewonden, „wij vieren vandaag vermicelli-victoriel Wij hebben alle andere vermicelli verslagen! Wij gaan in Maggi's lekkere vermicellisoep, want wij zijn kampioen!" Aoviis vam aucii Ga vast Maggi Zilverzakjes sparen. U hebt ze straks nodigt voor A diepe borden

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7