Wie 10°/o korting belooft, moet 10°/o korting geven... IÉ elk derde stuk giïatió Zo denkt U er toeh ook over? %tJé&e«}nar allee* I ANDERE BLADEN Dat kan alleen De Gruyter, dankzij reusachtige eigen impor ten, eigen moderne fabrieken en 415 eigen winkels. De Gruyter geeft al meer dan 50 jaar kassabons voor 10% korting. Op alle artikelen, slechts uitgezonderd suiker, zout en soda. Het ligt voor de hand, dat De Gruyter 10% korting geeft, èn betere waar levert, want De Gruyter verzorgt alles zelf en heeft kwaliteits-contröle tot aan de klant toe. J' jSlff \-i- .'\)4 '1HF1 Toiletzeep Goudstreep .«uk 32 ct. Badzeep Goudstreep «iuk 55 ct. Toiletzeep stuks In doos 60 ct. Bloemenzeep Rosen, Seringen, Fottgère 3 stuks In doos 114 ct. .tuk 38 ct. Overvette kinderzeep stuk 40 ct. Bij elke aankoop van 2 stukken Goudstreep- of Bloemenzeep Gelezen in Schatkist ieeg I Schatkist leeg II Schatkist leeg III Schatkist leeg IV Donderdag 14 februari 1957 <U ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 f-'M \\\W Rose, Ivoor, Reseda geldig van 13 t/m 19 iebr. 1957 DE GRUYTER ALIMENTATIE EN ALGEMEEN PENSIOEN lil dit antwoord behandelen wij enkele brieven, die jvtr hetzelfde onder werp gaan. Het betreft deze vraag: ik leef gescheiden (of ben gesehei den, dan wel gescheiden van tafel en bed) en moet opbrengen voor mijn vrouw (gewezen vrouw) De vrouw krijgt alimentatie van mij. Kan ik die alimentatie nu stopzetten, want ze krijgt toch ook uitkering van het al gemeen pensioen. U begrijpt, dat het gaat over vrouwen, die 65 jaar zijn. Het wonde, lij ke is in de meeste ge vallen: ovei het hoofd wordt gezien, dat die vrouw vrij zeker ook een uit kering van de noodwet had. Maar dat daargelaten: van het pensioen al leen kan men nóóit rond komen, daar moet iets bij. Indien in de financiële positie van de man geen verandering is gekomen, gaat de alimentatie dus onveranderd voort. Meent hij echter, dat er reden tot verlaging of stop zetting is, dan zal hij ich met be hulp van een advocaat moeten wen den tot de rechtbank. Want als de alimentatie bij vonnis is opgelegd, mag die niet eigenmachtig worden gestopt. NAAR CANADA Wij willen graag een reis naar Canada maken om onze kinderen te bezoe ken. Maar wij vragen ons af of de uitkering van het pensioen dan door gaat. Iemand wordt geacht in Nederland te wonen, indien hij binnen het jaar weer terugkomt. Uw pensioen gaat dus door. ERFENIS Een echtpaar kan het al lang niet meer met elkaar vinden. Het gevolg is echter, lat deze man zijn vrouw fi nancieel zeer te kort doet. Nu ver wacht de vrouw binnenkort een er fenisje en vreest, dat haar man dit weer „zal inpikken". Of ze nu na de veranderingen van 1 januari maatre gelen kan treffen. Ze moet maar eens met een advocaat gaan praten. De man is verplicht de vrouw in te lichten omtrent d" stand van de goederen en het gevoerde beheer en bij weigering kan de vrouw zich dan wenden tot de rechtbank. Zelfs kan ze staande huwelijk scheiding van goederen vragen, wanneer de man haar overal blijft buiten houden. Ze ziet dus, dat ze met behulp van een advocaat de nogal eigenmachtig optredende man wel tot reden kan brengen. SIERADEN Op een andere vraag kunnen wij dit zeggen: een lezeres kreeg de bedrei ging van haar man, dat hij haar sieraden zou verkopen. Tot de goe deren, waarover de man niet meer het beheer heeft, behoren de kleren, de kleinodiën tot het persoonlijk ge bruik van de vrouw bestemd, en te vens de gelden ten name van de vrouw bij een bank of giro-instel ling geplaatst. POLIS EN ZEGEL Een lezer vraagt of het niet verkeerd is, dat er op zijn polis geen zegel voor komt. Wel staat er: voor zover dit stuk onderworpen is aan zegelrecht wordt dit recht in afrekening voldaan, over eenkomstig par. 17 der algemene uit- voeringsregelen der Zegelwet 1917. Dus, lezer, is het in orde. Deze zin wil, een voudig uitgedrukt, dit zeggen: de ze- gelkosten worden door de instelling rechtstreeks voldaan aan de belasting, dus zonder een zegel te plakken. MIEREN Tegen die mierenplaag bestaat een werkelijk behoorlijk middel, lezeres. U maakt e enzalvig papje van bruine jes gesmeerd, op de plaats waar de suiker en borax en legt dit, op plank mieren het u lastig maken. Ze zul len persé verdwijnen. Volhouden tot ze weg zijn. DE EMAILLE PAN Bij het onderhoud van deze pannen, lezeres, zult u weinig last ondervin den, als u steeds goed voor ogen houdt, dat het emaille een laagje gewoon glas Is. Dus nooit plotseling afkoelen, geen minuut laten droog- koken en als er iets in is aangebrand, dan de korst maar laten weken of uitkoken, nooit krabben. Glas, duï emaille, kan niet tegen stoten. NIER Nier moet vrij lang koken. Zeker een uur. Uw teleurstelling is ontstaan door een te korte kooktijd. Tong moet 3 tot soms 4 uur koken. Lever 30 minuten per pond. Paprika heeft zeer veel vitamine C. In een willekeurige verhouding: paprika per ons 100 mg, de meeste andere groenten blijven beneden 10 mg. HET HUIS Een lezeres heeft twee jaar geleden ergens op een dorp een huisje laten bouwen. Thans lijkt, dat dit zeer grote gebreken vertoont, zo groot, dat een deskundige grondig herstel nodig acht. De gebreken zijl te wij ten aan de fouten van de aannemer, maar de rekeningen zij allemaal betaald. Of ze nu die aannemer, met wie niet te praten valt, nog aan sprakelijk kan stellen. Nou en of. Ze moet maar een advocaat nemen (de kosten ijn in dit geval zeker verant woord) en deze de cannemer in ge breke laten stellen cn zo nodig tegen hem procederen. SPOKEN ZIEN Wij kunnen best begrijpen, dat iemand, die als maar woonruimte zoekt en geen succes heeft, tenslotte „krib- berig" wordt. Maar daarom moet hij niet overal spoken zien. Wij zullen de laatsten zijn om te beweren, dat alle ambtenaren, die met de woon ruimteverdeling belast zijn, heiligen zijn. Maar dat er op grote schaal geknoeid wordt, ontkennen wij. Ons zijn ambtenaren, belast met boven staande werkzaamheden, bekend, die zelf evengoed om woonruimte ver legen zitten. Heus, als ergens een huis enige tijd leeg staat, weet u de oorzaken hiervan nog niet. Die kun nen volkomen acceptabel zijn. Wan neer een woning u voorbij gaat, kent u de omstandigheden niet van degene die de woning krijgt toege wezen. Nogmaals, er kunnen zeker wel misstanden voorkomen en waar mensen werken, zullen ze ook altijd blijven voorkomen. Maar van een corruptie op grote schaal is persé geen sprake. Spoken zien komt de eigen geestesgesteldheid niet ten goede. GEEN PREMIE-BEOORDELING Wij krijgen wel eens vragen voorge legd, waarin ons oordeel wordt ge vraagd over de premie /an deze of gene verzekeri jq. Het is ons echter onmogelijk om dat oordeel te geven. Daarvoor zouden wij alle redenen moeten kennen, die de betrokken verzekerings-maatschappij heeft, om de premie zo vast te stellen. REDEN TOT ONTSLAG? Ik ben van plan om een andere be trekking te zoeken, want het kan toor, waar ik nu ben, bevalt mij niet meer. Maar als ik nu ga solliciteren en mijn werkgever komt er achter, kan hij' mij dan ontslaan? Neen, in geen geval. Solliciteren is geen geldige reden voor ontslag. Wel kan (en daar moogt u wel om den ken) uw werkgever ontslag weige ren, zodat u eerst een vergunning moet vragen aan het arbeidsbureau om naar de nieuwe werkgever te gaan. Zodat u altijd wijs handelt, wanneer u, bij het bepalen van de dag van indienst-treding bij de nieu we werkgever, enige ruimte hand haaft. MILIBAAR In de weerberichten wordt steeds dat woord milibaar genoemd. Wat is dat nu precies? vraagt een lezer. Meting van luchtdruk. Het is een luchtdruk van 1000 dynes per cm2, ongeveer 0,75 cm kwikdruk. Een dyne is een krachtseenheid, kracht die geduren de 1 seconde inwerkende op 1 gram, daaraan een snelheid geeft van 1 cm per seconde. Zeker 31 mensen zijn woensdag om het leven gekomen bij een brand in vier overbevolkte huurhuizen in Kowloon (Hongkong). Veel mensen wierpen zich van het dak toen de uitweg langs de trappen versperd bleek. Het opnemen door het Rjjlt van meer dan 34 miljoen voorschot toont de de plorabele toestand van 's Rijks schat kist schrijft De Volkskrant. En ver der: De wijze waarop het Rijk in zijn be talingsbehoeften jorziet is allerminst fraai. Om een steeds modieuzer wor dend woord te gebruiken, he' is een Inflatoire methode, die geld sc.upt, waartegenover geen goederen staan. Het ware te wensen, dat het Rijk, voor zover de belastingopbrengt niet vol- uoende is - r. ook de uitgaven van de kapitaaldienst te financier-.1, geld zou kunnen aantrekken van de kapitaal markt door middel van leningen. De ontwikkeling op de kapitaalmarkt heeft het echter voor het Rijk bijzonder moeilijk gemaakt, wil het althans an dere belangen, zoals woningbouw, niet schaden, voldoende gelden door lenin gen aan te trekken. Ten dele is het e gen schuld, want niet steeds heeft het ministerie /ai Financiën een doordach te leningspolitiek evolgd. Er is echter vooralsnog geen reden om ontdaan het voorschot aan de Staat te bezien. Het inflatoire erin is onmis kenbaar, maar als de Staat er in slaagt het voorschot zeer binnenkort af te lossen, dan wordt het koopkrachton- dermijnende weer ongedaan gemaakt Met het vorig jaar aan de centrale bank verkochte schatkistpapier is dat helaas niet het geval geweest. VcJor minister Hofstra is het daarom te hopen, dat de verkoop van schatkistpapier op 1 fe bruari zoden aan de dijk zet, al vraagt men zich in geldkringen af, waar die zoden vandaan moeten komen. Merkwaardig in deze gehele ontwik keling is ook, dat deze minder fraaie positie is ontstaan, doordat een verre kening moest plaatsvinden tussen Rjjk en lagere overheid, de gemeente schrijft de sociaai-economische redactie van Het V'rjje Volk. En daarna: De geldontvangende overheid, die de ze middelen ook broodnodig heeft voor het verrichten van haar betalingen in de komende drie maanden, heeft de gelden die niet onmiddellijk gebruikt worden, voor een groot deel onderge bracht bij de particuliere banken, o.a. voor aflossing van opgenomen voor schotten. De banken zagen dan ook kans, hun saldi bij de Nederlandsche Bank met 188 miljoen te vermeerderen tot 468 miljoen. Dat is veel meer dan het ver plicht gemiddelde saldo. Zij waren bovendien in jtaat, 50 mil joen af te lossen op de dure voor schotten in rekening-courant, die een aantal van hen had moeten opnemen en nu daalden tot 7 miljoen. Vrijdag stelt het Rijk de inschrijving open op kortlopend schuldpapier. De hierdoor te verkrijgen middelen moe ten de Staat tijdelijk uit de moeilijk heden helpen. Indien de banken hierop inschrijven, zullen zij gebruik maken van de gel den, die zij van de gemeenten hebben ontvangen en die dus eigenlijk de direc te oorzaak zijn geweest van het ont staan van het tekort. Ook Trouw schrijft over de schone bodem van de schatkist. De staat kan natuurlijk niet als iemand die kort by kas zit, de uitgaven besnoeien en hoeft niet ais iemand die geld nodig heeft voor onderpand te zorgendit gaat wel op het „eerlyke gezicht". Maar toch: Het valt ernstig te betreuren, dat de Staat niet tijdig genoeg op andere wij zen middelen heeft kunnen verworven De Franse weg, die nu is ingeslagen boezemt bij het buitenland in het al gemeen weinig vertrouwen in. Reeds kunnen de zakenlieden constateren, dal er in het buitenland enig wantrouwen is ontstaan tegen de financiële positie van Nederland: er wordt minder ge makkelijk leverancierskrediet verkre gen. Een dergelijke ontwikkeling, die nog in de hand is gewerkt, toen de mi nister van Financiën in de Tweede Ka mer sprak van de „noodsituatie, waar in ons land is geraakt", is ongewenst en daarom zou alles vermeden moeten worden om het wantrouwen voedsel te geven. Dit had moeten inhouden dat er voorzieningen waren getrofter om de financiering van de Staat te doen ge schieden zonder openlijke geldschep- ping. Ongetwijfeld zou de gelegenheid daarvoor hebben bestaan. De rente loze kasreserve der bankinstellingen had, zoals wij geruime tijd geleden heb ben bepleit, benut moeten worden om de Schatkist van de benodigde midde len te voorzien. De hoeveelheid geld, die vrij tussen de banken en de Schat kist kan heen en weer gaan, is klein geworden en het gevolg is dat nu eens de banken en dan weer het Rijk debet moeten staan bij De Ned. Bank. De Tyd grypt terug naar 1951, op deze wyze: Men moet teruggaan tot 195i om een soortgelijke situatie op de weekstaat van de Nederlandsche Bank aan te treffen. Ook coen is de schatkist, na uit breken van het Korea-conflict, een de betstand gaan vertonen en moest het Rijk regelmatig voorschottr opnemen. De vraag is nu op welxe wijze de schat kist er in zal slagen de -debetstand weer in een kredietstand te doen ver keren. Zoals gemeld, neemt het Rijk zijn toevlucht tot een inschrijving op schat kistpromessen, waartoe vrijdag a.s. de inschrijving zal worden opengesteld. In geldkringen vraagt men zich met grote nieuwsgierigheid al. wat het resultaat van deze inschrijving zal z. die uiter aard niet eenmaal behoeft te worden beperkt. Met een herhaling daarvan houdt men zelfs sterk rekening.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4