Nieuwe toekomst voor Veiuwe en Gelderse Vallei mogelijk door tuinbouw SEKTEN GRAZEN DE AKKER AF Dordtse gemeente moet niets van vrouwelijke predikant hebben Kettingbrieven in Hongarije PUZZLE Deskundigen op agrarisch gebied beraden zich Als Westlandse tuinbouwgebied toch verplaatst moet worden... grieperig Nenni onttroond Samenvoeging van douanebehandeling Staking op Cyprus afgelopen 'Nationalisme straalt uit uw ogen' Referendum zal over haar lot beslissen Jeugdige gevangenen aan de haal Beweging van Herman Zaiss behoort tot de sekten DE KERK VANDAAG Katechismuspreek 's morgens Onderdelen drie-eilan denplan aanbesteed i IJ 4 5 S- ii 1 14 Woensdag 13 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 AMERSFOORT, 12 februari. Is er voor de Veiuwe en de Gelderse Vallei een nieuwe toekomst weggelegd als tuinbouwgebied? Het klinkt allemaal erg onwaar schijnlijk voor wie deze streek thans kent. Maar een zestigtal deskundige agrariërs heeft over deze nieuwe mogelijkheid serieus besprekingen gevoerd, toen te Hoogland het plan om door middel van „doorlichten" grond en gewassen op de Veiuwe en in de Gelderse Vallei te onderzoeken. Ongeveer zestig afgevaardigden van het departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening, van land bouworganisaties, van coöperaties en voorts landbouw- consulenten, veeteeltconsulenten en vertegenwoordi gers van de tuinbouw heben dit plan vandaag uitvoerig besproken. De kosten van dit onderzoek, die ongeveer een mil joen gulden zullen bedragen, zullen voor een groot deel worden opgebracht uit subsidies, die door deze organi saties en instellingen moeten worden bijeengebracht. 1/ VELUWE EN GELDERSE Kosten: ongeveer een miljoen gulden Men wil op deze wijze trachten de kosten van veertig gulden per ha terug te brengen tot twintig gulden per ha voor de boeren zelf. Hoewel het voor de boeren, aldus werd op deze vergadering meegedeeld, een slechte tijd is, is men toch van mening, dat men constructief werkzaam moet zijn en daarom wil men aan dit grote plan meewerken. Zoals dr. Grashuis reeds eerder in een onderhoud heeft verklaard, is men van mening, dat de wetenschap de boe ren vooral na de oorlog opgewekt heeft, preparaten te gebruiken om zo de produktie op te voeren. Thans ech ter is de grondsamenstelling, naar men meent, uit haar evenwicht gebracht. Grondmonsters Dit verstoorde evenwicht zal de wetenschap nu moeten herstellen en daarom is dit plan ter sprake ge bracht. Hieraan wordt vastgekop peld de gedachte, dat de grond op de Veiuwe en in de Gelderse Valei wel eens geschikt zou kunnen zijn voor de uitoefening van de tuin bouw. Afwachten Deze vraag wordt nu bijzonder ac tueel, omdat de gedachte aan verplaat sing van het tuinbouwgebied uit het Westland al enige tijd bestaat. In hoe verre hier resultaten geboekt zullen worden moet echter worden afge wacht. Men hoopt met het grondonder zoek in mei te beginnen en wel in Woudenberg. Wanneer er tijd en geld genoeg voor is, wil men proberen tege lijk op een andere plaats op de Veiuwe grondmonsters te nemen. Onderzoek Geschat wordt, dat men honderd duizend grondmonsters zal moeten ne men. Deze worden dan onderzocht in het bedrijfslaboratorium voor grond- Ingezonden Meuedeling (Adv.) rillerig koortsig akkertjes helpen direct VENETIE, 12 febr. (Reuter). Functionarissen van de Italiaanse links-socialistische partij hebben maandagavond door middel van een 'paleis-revolutie' een einde ge maakt aan de alleenheerschappij van Pietro Nenni over deze partij. De uitslag van de stemming zaaide volkomen verwarring in de gelederen van de links-socialistische partij. Zondag immers had het nationale congres van de partij eensgezind zijn goedkeuring gehecht aan Nenni's po litiek om te trachten het linkse deel van het Italiaanse volk aan de macht van de communisten te ontrukken. Na bekendmaking van de uitslag van de stemming voor het centrale comité gaf Nenni maandagavond een verklaring uit, waarin hij de nadruk legde op de tegenstrijdigheid tussen de eensgezinde goedkeuring van zijn politiek door het congres en de uitslag van de stemming. VALLEI IN DE TOEKOMST?.... Voor wie de Veiuwe kent van zijn vakantiegenoegens, is dit wel een ongewoon beeld. Wie Veiuwe zegt, denkt direct aan bossen, heuvels, zo U wilt des noods tanks en soldaten, maar tuinderijen? Neen, hoogstens wat tabaksvelden, korenakkers en aardappelbedden. Toch lijkt het niet meer zo veraf, dat de Veiuwe zijn eigen boontjes in de meest letterlijke zin zal kun nen doppenBijgaande arti kel vertelt daarvan. DE VELUWE VAN NU. Veel van dit schoons ging reeds aan militair oefengebied en stads uitbreidingen verloren. Eist de tuinbouw straks ook nog een deel? Als het nodig zal blijken, zeer zeker. Maar nog altijd staat een fris bed kropsla gezelliger en natuurlijker dan een geca moufleerde tank. en gewasonderzoek te Oosterbeek. Ook het gewas-onderzoek zal een belangrij ke plaats bij dit onderzoek innemen. Daarvoor zullen bestaande instituten worden ingeschakeld. Voorts zullen commissies voor grondonderzoek, gewas-onderzoek en een veterinaire commissie worden ge vormd om de uitkomst te beoordelen. Deze commissies zullen nauw contact onderhouden, want slechts door team work, zo verklaarde dr. Grashuis, zal men resultaten kunnen boeken. Richtlijnen De commissies zullen binnenkort bij eenkomen om de details van het plan Om verzet aan te wakkeren BOEDAPEST, 23 febr. (Reuter). De Hongaarse minister van industrie, heeft gearresteerde Hongaarse schrij vers onder wie communisten en voor malige communisten, ervan beschul digd dat zij medewerkers zijn van ra dio „Vrij Europa" en van Amerikaan se radiostations die anti-communisti sche uitzendingen verzorgen. Volgens het Hongaarse blad „Esti Horlap" zei de minister dat deze schrijvers „alles gedaan hebben om de leiders van de partij en de staat te be lasteren en te beschimpen". Het communistische partijorgaan „Nepszabadsag" heeft meegedeeld dat er kettingbrieven in Hongarije in om loop zijn, die het verzet tegen de re gering onder het volk aanwakkeren. Gewoonlijk betrouwbare kringen in Boedapest zijn van mening dat deze kettingbrieven een beroep doen op de bevolking op 15 maart de dag waarop het uitbreken van de revolu tie tegen de Habsburgse monarchie in 1848 wordt herdacht de hoofdwegen op te gaan. Tenslotte wordt in de brieven op dracht gegeven tot een boycot van de politieke dagbladen. nader uit te werken. Het is dan ook de bedoeling richtlijnen voor de toekomst te verzamelen, waaraan men ook in andere delen van het land iets heeft. Het initiatief tot dit plan is begonnen door dr. Grashuis, die zich zelf echter liever de „bemiddelingsman" noemt, omdat de gedachte aan het plan ook reeds leefde in kringen van de coöpe ratie. 's-GRAVENHAGE, 12 febr. Blij kens een gezamenlijke beschikking van de Minister van Financiën, van Buitenlandse Zaken, van Justitie en van Verkeer en Waterstaat is met ingang van 1 februari j.l. een samen voeging tot stand gebracht van de douanebehandeling voor het verkeer over de weg van Clinge (Nederland) naar De Klinge (België). In verband hiermede zijn de grens- kantoren in de genoemde plaatsen aangewezen als internationale dou anekantoren voor het wegverkeer. Door deze samenvoeging van de douanebehandeling zullen het Neder landse en het Belgische douaneperso neel hun taken ter plaatse zowel op het Nederlandse als op het Belgische grondgebied kunnen uitoefenen. NICOSIA, 12 febr. Reuter. De Cy prische Grieken zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan na de algemene staking van gisteren. De winkels zijn open en het huisar rest voor de jongeren, dat hun gisteren in Nicosia en Limassol was^ opgelegd, is opgeheven. Leden van de veiligheidstroepen heb ben vanmorgen in Limassol geschoten op een voertuig, omdat geen gehoor gegeven was aan een bevel tot stop pen. Een inzittende, een Cyprische Griek, werd gewond. Nasser tot studenten: CAIRO, 12 febr. (Reuter). Pres. Nasser van Egypte heeft maandag tot een groep Syrische studenten te Cairo gezegd: „Wij zijn vastbesloten op on ze manier door te gaan om te komen tot de overwinning van het Arabische nationalisme". Egypte heeft, zo zei de president, aangedrongen op Arabisch nationalis me, omdat het van oordeel is, dat „het nationalisme een beschermend schild is voor Egypte, Syrië en alle andere Arabische landen tegen imperialisti sche samenzweringen, die overheer sing van onze landen ten doel heb ben". „Broeders, ik zie het Arabische na tionalisme uit uw ogen stralen", zei Nasser tot de Syrische studenten. „Ik ben mij ervan bewust, dat U een zeer hecht geloof in dit nationalisme hebt". Texas zal op verzoek van presi dent Eisenhower de produktie van ruwe olie verhogen om te voorzien in de behoeften van Europa. Evangelisch Lutherse bezwaren DORDRECHT, 12 februari. Op 16 februari a.s. zal de Evange lisch Lutherse gemeente te Dordrecht zich gaan uitspreken over haar voorganster, Da. M. E. Monsees. Niet alle gemeenteleden van de gemeente waren het destijds eens met de komst van deze vrouwelijke predikant drie jaar geleden. De ontevredenheid sproot niet zozeer voort uit de persoon van de nieu we predikante, als wel uit de overweging, dat men geen vrouwelijke predikante begeerde. De beroepene vond dit laatste geen doorslaggevend argument, hoewel zij dit bezwaar kende. Zij oordeelde ook, dat het vooroordeel tegen de vrouw in het ambt in de praktijk van het ambts werk vaak spoedig verdwijnt en nam zich voor als blijken zou, dat het niet West-Brabant heeft te weinig arbeidskrachten BREDA, 12 febr. De voorzitter van de Kamer van Koophandel in W. Brabant heeft gisteren in een rede zijn bezorgdheid uitgesproken over het wegtrekken van arbeidskrachten uit West-Brabant naar Holland. Het be drijfsleven in Brabant ondervindt hiervan grote schade. De voorzitter zei voorts dat de lig ging van West-Brabant tussen de grootste bevolkingscentra en industrie gebieden van Nederland en België dit deel van Nederland welhaast van na ture bestemd maakt tot een gebied, waarbinnen vestiging van bedrijven en bevolking ter ontlasting van de rand stad Holland kan geschieden. Daartoe zullen dan wel de nodige verbindingen te water en te land tot stand moeten komen. Het Deltagebied biedt de mo gelijkheid deze verbindingen tot stand te brengen. De vlasindustrie in West-Brabant had, evenals die in Zeeuwsch-Vlaande ren, te kampen met de zware Russi sche concurrentie. Voor de suikerfa brieken waren de resultaten het afge lopen jaar niet zo gunstig, waarbij nog de omstandigheid komt, dat de oogst van het vorig jaar laat was, zodat veel suiker moet worden ingevoerd. zou gaan, daaruit de enig mogelijke consequentie te trekken en bijv. na drie jaar heen te gaan. Slecht kerkbezoek Aangezien het kerkbezoek slecht is en maar een kleine kern gemeen teleden aan de arbeid deelneemt, ter wijl een kleine groep in de negatieve houding van verzet waarbij men de voorganster niet erkent, volhardt, heeft de kerkeraad het verzoek van Da Monsees ingewilligd om door middel van een referendum de ge meenteleden zich terzake te doen uitspreken. Inmiddels bereidt de kerkeraad een herziening van het reglement voor, waarbij niet de kerkeraad over de pre dikantskeuze beslist, maar alle stem gerechtigde gemeenteleden invloed kunnen uitoefenen. VUGHT, 12 febr. Binnen een half uur nadat vanochtend hun ontvluchting uit de als kamp ingerichte strafgevange nis voor jeugdige delinquenten „Nieuw Vossemeer" te Vught was gemeld, werden de drie voortvluchtigen door de politie aangetroffen bij het Dongelens kanaal on der Cromvoirt. be drie lieten zich echter niet direot vangen: ze sprongen gekleed in het ka naal, maar dat gaf hun niet veel, want voor ze aan de andere kant op de oever hadden kunnen klimmen, stond ook daar een agent ze op te wachten. Het drietal ie naar het politiebureau te Vught overge bracht. Nieuwe Israëlische voorstellen inzake Arab, vluchtelingen? JERUZALEM, 12 februari. AFP. Volgens inlichtingen uit welingelichte kringen te Jeruzalem zou de Israëlische ministerraad de Israëlische delegatie opdracht gegeven hebben, nieuwe voorstellen in te dienen aangaande de hervestiging van de 200.000 Arabische vluchtelingen in het gebied van Gaza. Nooit tevoren hebben de sekten in Duitsland zulk een bloeiperiode meegemaakt als tegen woordig. In de 19e eeuw had het sektewezen er niets te betekenen. Maar in het begin van de 20ste eeuw veranderde dit. De pinksterbeweging uit Noorwegen overgekomen, sloeg haar grote slag in Duitsland van 1907 af. De in 1926 ge stichte „Johannische Kirche" had heel vlug 100.000 leden. In diezelfde tijd wies de apostoli sche kerk tot 138.000 leden. Veel van deze aanhang is verloren gegaan. De „Johannische Kirche" b.v. heeft momenteel am per 6.000 geestverwanten. Daar staat tegenover dat andere sekten, zoals de Jehovahgetuigen ge weldige ingang hebben gevonden. In Evangelische Welt maakt dr. Karl Hutten uit Stuttgart bekend, dat er op dit ogenblik 65 sekten voorkomen, de kleinste groepen niet mee gerekend; 35 hiervan stammen uit Duitsland zelf, de rest komt uit het buitenland (uit Amerika 18). Dr. Hutten schat hun getal op 700.000, maar hij voegt er onmiddellijk aan toe, dat hij zich best een paar honderdduizend kan vergissen. De z.g. nieuw-apostolischen staan met een half miljoen leden bovenaan (Oost -en West-Duitsland samen- gerekend). Daarna volgen de Jehovahgetuigen met 50.000 „verkondigers" in West-Duitsland en 21.000 in het oosten, waar zij echter verboden zijn. Heimelijk werken de Jehovahgetuigen door, ofschoon 1200 van hun aanhangers gevangen zit ten. De pinkstergemeenten zijn kleiner en hoofdzakelijk geconcentreerd in het Roergebied. Daar ontsproot ook de beweging van Herman Zaiss, wiens kringen eveneens tot de sekten gerekend worden. Zaiss heeft namelijk een „Ecclesia" gesticht, die in 1951 op 28 plaatsen gevestigd, was maar nu reeds 168 gemeenten heeft. Doopsgezinden werken mee Enthousiaste getuigen KJ owa Huta is de grootste Poolse LI oewel ruim 90 procent van alle LI prot. christenen op Nieuw- Guinea deel uitmaakt van de on langs gestichte evangelische christe lijke kerk, kan men dus niet zeg gen, dat alle protestanten op Nieuw-Guinea tot de E.C.K. beho ren. De doopsgezinden, die zelfstandig blijven zij drijven daar zending hebben echter wel meegewerkt aan de totstandkoming der E.C.K. Volgens dr. G. P. H. Locher, die de stichting der E.C.K. meemaakte, brachten de doopsgezinden daar voor het grootste offer, omdat zij een kerk hielpen stichten, die be slist niet van doopsgezinde signa tuur is. Albert Schweitzervernoemd? Cr is in Den Haag een hervormde '-school geoepend, die men de naam Albert Schweitzerschool wil geven. De vrijzinnige predikant J. G. Jacobs uit Den Haag, oppert daartegen in Zwingli bezwaar. Wan neer men Schweitzer alleen be schouwt als een groot man, die ge toond heeft wat daadwerkelijk christendom wil zeggen, is dat niet eerlijk. Laat men hem dan ook eren als de vernieuwer der vrijzinnige theologie. Wijst men Schweitzer als zodanig af, dan moet men zijn naam ook niet voor andere doeleinden ge bruiken. Men kan zich afvragen, aldus dr. Hutten wat, een klein miljoen sek tariërs uitmaakt op een bevolking van 42 miljoen evangelischen. Maar dan vergist men zich. Want terwijl onder de grote massa evangelischen vele miljoenen praktisch „buiten kerkelijken" zijn, hebben de sek ten evenveel enthousiaste getuigen als zij leden tellen. Neem de Jehovahgetuigen. Hun 50.000 „verkondigers" in West- Duitsland bracht in 1955 meer dan 2.5 miljoen huisbezoeken en orga niseerden 31.000 lezingen! Speelt de kerk zoiets ook klaar? Gevaarlijk is, dat de sekten juist hun beste kracht ontplooien in steden en streken, waar het kerkelijk leven zich gun stig ontwikkelt. Dr. Hutten meent, dat men het ge vaar van de sekten ook niet moet overschatten. De sekten groeien wel vlug, maar verliezen hun aanhang soms ook weer gauw. Bovendien Kerk in socialistischestad naam van de ijzerindustrie, die gevestigd is in de gelijknamige „eerste socialistische" stad. Nowa Huta heeft 90.000 inwoners. Men heeft het volkomen nodeloos ge sticht op enkele kilometers van de „reactionaire' stad Krakau, op hoop dat deze oude Poolse stad met zo veel rijke herinneringen aan het verleden ,in verval zou raken. Maar juist het omgekeerde is ge beurd, zo schrijft een r.k. correspon dent uit Polen. Want Krakau heeft Nowa Huta besmet, 's Zondags is het er een uittocht naar de 56 ker ken van Krakau.want in Nowa Huta vindt men géén kerk. Wel is er sedert, enkele jaren een schuur voor de godsdienstoefeningen in ge bruik. De nieuwe regering heeft echter toestemming verleend tot kerkbouw, zodat in deze „socialis tische" stad tóch het Kruis wordt opgericht. worden ze verscheurd door onenig heid. Maar de kerken doen ver keerd, wanneer ze geen acht slaan op de vragen, die hun door de aan wezigheid der sekten worden ge steld. Dij de hervormde gemeente te Huizen een gemeente van Geref. Bonds- signatuur zal voortaan eenmaal per maand in de morgendiensten uit de katechismus worden gepreekt. In de avondbeurten is vrije stof en wordt dan de doop bediend. Hiermee kwam men tegemoet aan het ver langen van degenen, die uitsluitend 's middags naar de kerk kunnen gaan en daardoor altijd katechismuspreken horen. In de gereformeerde kerken zijn plaatsen, waar al jarenlang afwisse lend 's morgens en 's avonds uit de katechismus wordt gepreekt. Toch gaan er geregeld stemmen op om dit na te laten, daar tal van „zondagen" zich minder goed lenen voor de prediking, vooral in de periode rond, de christelijke feestdagen van kerst tot pinksteren. 's-GRAVENHAGE, 12 febr. Van daag is, als onderdeel van het zgn. drie-eilandenplan, te 's-Gravenhage aanbesteed het maken van een se cundaire dam, een halve km ten westen van Katseveer, de bouw van de zgn. zandkreeksluis met afsluitdijk tussen de sluis en Noord-Beveland, het maken van een oprit in de Jonk vrouw Annapolder, het uitbaggeren van de bouwput tot zes en een halve meter beneden N.A.P. en het maken van de toeledingsdammen naar de toekomstige sluis. Bij de werkzaamheden aan de dijksbouw zal voor het eerst op uit gebreide schaal worden gewerkt met de zgn. mijnsteen, de afvalsteen van de steenkolenmijnen. De dijk zal aan de zeezijde een hoogte krijgen van 7.87 boven N.A.P. Voor het voetveer zal een andere steiger moeten worden gebouwd, om dat de huidige steiger in de weg staat. Het gehele werk zal tien maanden na datum van aanvang opgeleverd moeten zijn. De bouwput zal circa vierhonderd meter lang en 140 meter breed worden. VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL Z T- 7 8 m IO M ii Wê li IA M ■tj nb '7 1 b '9 2.Ó w. ili m 'XI m 2.5 m 24 2b 25 ito 27 HORIZONTAAL: 1 Vereniging, 4 baas, 7 rondhout, 8 uitroep, 9 uitroep, 19 bezeten, 11 handgreep, 12 voorzetsel, 13 Lat. aldus, 14 voorzetsel, 15 lid woord, 16 dier, 17 gezinslid, 19 af standsmaat, 20 Amsterdams peil, 21 schrijfplaat, 22 vogel, 23 zangnoot, 24 gelofte, 25 zangnoot, 26 onbedorven, 27 eind. VERTICAAL: 1 Courant, 2 berg plaats, 3 plant, 4 snoeperij, 5 rivier in Spanje, 6 zangnoot, 12 hoogste punt, 14 buis, 18 plant, 20 karakter, 23 dok ter, 25 water in Friesland. Oplossing vorige puzzel HORIZONTAAL: 1 Auto, 5 kind, 8 ooit, 9 kapper, 12 rel, 14 Dee, 15 op, 17 sek, 19 L.D., 20 lat, 22 iep, 24 wankel, 27 stijl, 28 enak, 29 neer. VERTICAAL: 1 Adres, 2 toe, 3 oord, 4 steeds, 6 ik, 7 nar, 10 plein, 11 molest, 14 el, 16 pa, 18 keker, 21 twijn, 23 pen, 25 ale, 26 la.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3