Zeeuwse melkprijs zal tol 40 ct. stijgen als rijkssubsidie wordt ingetrokken Morgen worden 131 landgenoten in de bloemetjes gezet Vanmorgen eerste Ambonezen uit Westkapelle naar de Kruisberg Souburg gaat 324 woningen bouwen Wolphaartsdijk bood Harlingen antieke tinnen kan aan De Zeeuwse uien zijn niet veel meer waard Waarschuwend rapport naar Den Haag Zeeuwse Melkfederatie richt zich tot Produktschap Zuivel Tweede Hajulo in Goes? Opnieuw maatregelen tegen P.N.M.S.-leiders Aanbesteding in her verkaveling Schouwen- Duiveland Familie filmavond van Zd.-Bevelandse NCLB Wethouder droeg Zeeuws costuum Zevende Valentijndag in Nederland Mevr. Verwer te Goes (70) enige in Zeeland die bloemenhulde ontvangt Ook Johan Bodegraven en Joekje Rijntjes (31j2) W ater"-carrier bunkerde in Vlissingen Nieuwe wegen te Heinkenszand Woensdag 13 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 GOES, 13 febr. Wordt de overheidssubsidie (L.E.I.) afgeschaft en treedt geen verandering op in alle andere melkprijsbepalende fac toren, dan moet de melkprijs voor de consument in Zeeland met eenzelfde bedrag per liter, als de grootte van de afgeschafte subsidie bedraagt worden verhoogd. Dit betekent voor de Zeeuwse consumen ten (voor melk met 3,70 pCt vet) een verhoging van 9 cent van de fabrieksmelk en van 5 of 6 cent per liter van de boerenmelk. Aldus zegt het bestuur der Zeeuwse Melkfederatie in haar rapport over de gevolgen van het eventueel niet meer verstrekken van de overheidssubsidie, welke maatregel momenteel bij onze regering in behandeling is. Waaraan door het Zeeuwse federatiebestuur wordt toegevoegd, dat het onverantwoord is twee verschillende prijzen voor losse consumptiemelk, nl. een voor fabrieksmelk (bijv. 40 ct. p. liter) en een voor boerenmelk (36 of 37 cent per liter). Er zijn drie maatregelen ter op lossing van dit probleem mogelijk, waarvan de Zeeuwse Melkfederatie een melkprijsegalisatie voor Zee land als de beste en meest juiste aanmerkt. Zij wijst er daarbij uit drukkelijk op, dat wil het be drijfsleven Zeeland als vollemelkge- bied handhaven dan op de boe renmelk een heffing dient te wor den gelegd, ten bate van de door de fabrieken in de consumptie gebrach te losse melk. HOUDERIJ EN HANDEL De Zeeuwse Melkfederatie begint het rapport met een uitvoerige schil dering van het specifieke karakter van de melkveehouderij en de melkhandel In Zeeland. De melkveehouderij Vormt in onze akkerbouwprovincie feen hoofdmiddel van bestaan (slechts 7 pet is weiland). Zeeland heeft van alle provincies het kleinst aantal melk koeien, houdt per melkkoe het grootst aantal andere runderen en heeft de laagste fabrieksmelkdichtheid per h.a. oultuurgrond. De melkveestapel in Zeeland houdt verband met de conjunctuur. Zodra de melk-, vee- en vleesprijzen rendabel zijn en in opbrengst kunnen concur reren met andere belangrijke agrari sche produkten, dan wordt er meer rundvee gehouden, vooral op de kleine en middelgrote bedrijven, waar het vee met eigen personeel kan worden verzorgd. Deze en meerdere factoren hebben ertoe geleid, dat het aantal melkkoei en in Zeeland is teruggelopen. Ook be vorderde dit de liquidatie van 14 melk- fabriekjes op Schouwen (3), Tholen (3), Zuid-Beveland (3) en Zeeuwsch- Vlaanderen (6). Deze omstandigheden hebben ertoe geleid, dat de consumptiemelk in Zee land niet wordt gestandaardiseerd, dat melkveehouders melk mogen verko pen en dat melkhandelaren niet ver plicht zijn de melk van een fabriek te onttrekken. Daarom wordt Zeeland „vollemelkgebied" genoemd. Walche ren neemt daarbij een bijzondere plaats in, door zijn grotere bevolkings dichtheid en grotere weideoppervlak. Hier circuleert het grootste deel der consumptiemelk via een fabriek. HET BELEID Vervolgens gaat de Zeeuwse Melk federatie in haar rapport het door de overheid gevoerde melkprijsbeleid na, en behandelt successievelijk de diver se subsidies, toeslagen en heffingen. Momenteel bedraagt de overheids subsidie voor Zuid-Holland en een deel van Utrecht en N.-Holland 3,3 cent per liter (gestand, melk, 2,5-pct vet), voor het westelijk consumptie- melkgebied (gestand. 2,5 pet vet) 4,05 cent, en voor Zeeland (3,7 pet vet) resp. 9 cent (fabrieksmelk) en 5,53 pet (boerenmelk). Wordt deze subsidie afgeschaft, zoals schijnbaar in de bedoeling ligt, dan zullen de melkprijzen voor de Zeeuwse huismoeders met dezelfde bedragen, dus met resp. 9 en 6 cent per liter worden verhoogd. GOES, 12 febr. Zal in Goes dit jaar een tweede Hajuto worden geor ganiseerd? Deze vraag zal worden be sproken op de jaarvergadering van de middenstandsvereniging „Handelsbe langen" op dinsdag 19 febr., 's avonds 8 uur in de Prins van Oranje. Het be stuur heeft althans het voorstel tot het houden van een tweede Hajuto op de agenda geplaatst. De agenda bevat nog meer belang rijke punten. Zo zal o.m. een nieuwe voorzitter moeten worden gekozen, daar de heer A. Vermaire aftredend is en zich niet herkiesbaar stelt. Ook zal gesproken worden over de voorgestel de nieuwe financiële regeling. Het be stuur heeft gemeend te moeten voor stellen een vast bedrag te bepalen als bijdrage voor feesten e.d. naar de om zet. SOUBURG, 12 febr. In de vrij dag a.s. te houden raadsvergadering zal een voorstel ter tafel komen tot het aanvragen van steun uit 's Rijks kas voor de bouw van 324 woning wetwoningen in plan „Nagelenburg". Tevens zal de raad moeten beslissen over een voorstel tot onderhandse aanbesteding van het bouwrijp maken van de gronden in bovengenoemd plan. De vrij omvangrijke agenda ver meldt voorts talrijke voorstellen in zake aan- en verkoop van grond. Voorts zal worden voorgesteld de besluiten inzake aankoop van een neveltankwagen en het aanvragen van een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds daar voor, in te trekken. MAATREGELEN De Zeeuwse Melkfederatie noemt drie maatregelen, die ter oplossing overwogen kunnen worden. De eerste mogelijkheid is een prijs verhoging van 12 cent per liter voor de consument, van 30 cent dus naar 42 cent De Zeeuwse Melkfederatie acht deze sprong in eenmaal onverant woord. Dan is er de mogelijkheid van melk prijsegalisatie voor Zeeland. Het meer dere vet boven 2,5 pet in de volle con sumptiemelk, dat sinds jaren door het L.E.I. wordt betaald, zal bij af schaffing van de overheidssubsidie dan door de consument moeten wor den betaald. Als derde mogelijkheid is er dan de standaardisatie van de melk. Invoering hiervan heeft tot gevolg, aldus het Zeeuwse rapport, dat de melkvoorzie- ning ernstig wordt ontwricht. Immers, 458 bedrijven die melkkoeien houden zullen daardoor worden stilgelegd en de 313 Zeeuwse melkslijters kunnen onmogelijk de gehele provincie van melk voorzien. Ook zou dit clandes tiene melkverkoop in de plattelands gemeenten veroorzaken tengevolge van het prijsverschil. Standaardisatie heeft tevens tot gevolg, dat de sljjt- prijs van deze melk (op 2,5 pet vet) wordt verlaagd in vergelijking met die van de volle melk. MIDDELBURG, 13 febr. „Hippos" de Vereniging van Walcherse paarden fokkers zal in de algemene vergade ring, die vrijdag 15 febr. a.s. in „De Vergenoeging" te Middelburg zal wor den gehouden, het 40-jarig bestaan herdenken. GOES, 13 febr. Zoals wfj gisteren reeds hebben gemeld, heeft de Neder landse regering na lang zoeken een oplossing gevonden voor de P.N.M.S. Ambonezen, die in het woonoord Westkapelle o.a. regelmatig wanorde lijkheden pleegden. Vanmorgen vroeg wordt begon nen met het overbrengen van een vijftal Ambonezen uit Westkapelle naar De Kruisberg te Doetinchem. BERGEN OP ZOOM, 11 febr. Door de N.V. „De Grontmij' is vandaag te Bergen op Zoom het aanleggen en verharden van ongeveer 8.6 km weg met bijkomende werken in de herver kaveling Schouwen-Duiveland, in het waterschap Schouwen, aanbesteed. Laagste inschrijver was de Fa. M. de Oude en K. T. de Jonge te Zierikzee voor 1.072.400,en hoogste de N.V. Aanneming- en Handelsbedrijf Van Ooord te Werkendam voor 1.189.000. De raming bedroeg 1.090.000, Forummiddag van bedrijfs voorlichting KRUININGEN, 12 febr. Op maan dag 18 februari heeft de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Oost-Zuid-Be veland te Kruiningen een forumverga dering belegd. De richtlij ngevende vraag is: „Op welke manier kan een dreigende inkrimping van het bieten areaal voorkomen of beperkt worden?" Het forum is als volgt samengesteld: Voorzitter Dr. Ir. C. W. C. van Bee- kom, Ir. J. Jorritsma (rassenkeuze), J. G. van Liere (mechanisatie), J. Butijn (aflevering), A. J. J. Bolein (tarrabe- paling), Ir. F. de Jong (analyse) en J. M. van Bommel van Vloten (de instel ling van de boer ten aanzien van de bietenteelt). Verder hebben ook de he ren W. J. Bierens, J. J. van Maldegem en C. J. van der Werff zitting. Bovendien heeft de regering nog en kele andere maatregelen ontworpen. Daar de oud-hoofdbestuursleden der P.N.M.S., die enkele maanden ge leden in Scheveningen werden onder gebracht zich niet hebben gehouden aan de inhoud van de door hen onder tekende verklaring ziet de regering zich opnieuw genoodzaakt tot de in ternering van deze oud-bestuursleden over te gaan. Zij zullen weer in Sche veningen worden ondergebracht. Om eventuele opstootjes te voorko men zijn in het kamp speciale maat regelen getroffen. Belangrijke landbouwbijeenkomst OOSTERBEEK, 12 febr. De Ned. Landbouwgemeenschap zal op 14—15 maart een bijeenkomst wijden aan de structuur van de Nederlandse land bouw. Op donderdagavond 14 maart zal Ir. S. Herweyer .directeur van de Cultuurtechnische Dienst dit onder werp bezien van cultuurtechnische zij de (nieuwe stijl). Vrijdagmorgen 15 maart benadert Prof. Dr. Ir. T. H. Thurlings de landbouw-structuur van economische zijde, terwijl 's middags Minister Dr. S. L. Mansholt in een voordracht de landbouwpolitieke as pecten zal belichten. Na elke voor dracht is een ruime gelegenheid voor gedachtenwisseling. De bijeenkomst wordt gehouden op het conferentie oord „De Pietersberg" te Oosterbeek. GOES, 12 febr. Het district Zuid- Beveland van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond hield vanavond een film-fa milieavond in de Prins van Oranje. Zo als de naam van de bijeenkomst wel doet vermoeden, betrof het uitsluitend de vertoning van films voor het ganse gezin. Er waren dan ook velen, die het interessante programma bijwoonden. Maar toch hoopt men dit het volgend jaar anders te organiseren. Een opera teur zal gewapend met toestel en film strook langs de Zeeuwse dorpen trek ken en alzo pogen meer mensen te be reiken. „Langs ongebaende klingen", een film van de Heidemaatschappij, toonde op een originele wijze het verschil tus sen toenen nu. Na de pauze wer den meerdere ontspanningsfilms ge draaid. Een drietal plaatselijke afdelingen vieren binnenkort hun 25-jarig be staan: donderdog Schoondijke, dan volgt op woensdag 20 februari Haam stede en 1 maart Kloetinge. Bestrijding van uienziekte GOES, 12 febr. Tijdens een van daag gehouden vergadering van de be- drijfsstudiegroep west-Zuid-Beveland en de afd. oost-Zuid-Beveland van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting, heeft de heer J. L. Koert, verbonden aan de stichting Ned. Uienfederatie te Som- melsdijk, gesproken over de ziektever schijnselen en hun bestrijding bij de uien. Met lichtbeelden werd een korte indruk gegeven van de schimmelziek te, die bij het kweken veel optreed. Ook werden de verschillende soorten in de ziekte duidelijk gemaakt. De heer Koert ging uitvoerig in op de ge vreesde koprot en valse meeldauw. De vergadering stond onder leiding van de heer H. Verschuure te Rilland-Bath. Dank voor adoptie HARLINGEN, 13 februari. Burg. B. H. G. ter Haar Romeny van Wolfaartsdijk heeft gistermid dag namens de Wolphaartsdijkse bevolking het gemeentebestuur van Harlingen een prachtige an tieke tinnen kan aangeboden. Na de ramp is Wolphaartsdijk door de gemeente Harlingen geadopteerd en het feit, dat gisteren het geres taureerde stadhuis van Harlingen weer in gebruik werd genomen, is door 't Wolphaartsdijkse gemeen tebestuur aangegrepen om de dank van de bevolking der Zeeuwse ge meente tot uiting te brengen. Het gemeentebestuur van Harlingen was zeer verrast. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Fries land, die de heropening van het stad huis verrichtte, had grote belangstel ling voor het geschenk. Burgemeester Ter Haar Romeny was vergezeld van de beide wethou ders, de heren P. Luikenaar en A. v. d. Vliet en de gemeentesecretaris, de heer J. P. J. Ruisaard. OP Z'N ZEEUWS Wethouder v. d. Vliet trok in Har lingen in bijzondere mate de belang stelling van de bevolking en van de autoriteiten. Hij had namelijk voor de ze gelegenheid het Zeeuwse costuum van zijn vader aangetrokken. Plattelandsvrouwen houden vleesavond GOES, 12 februari. Op woensdag 20 februari heeft de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een vleesavond georganiseerd. Keurslager Van Sabben zal laten zien en proeven wat er op het gebied van zoutloze vleeswaren in de handel is. De heer Eksteen uit Utrecht zal demonstreren, hoe de ver schillende vleessoorten gebraden wor den. De heer Majoor laat het opmaken van schotels zien. Vrij groot aanbod en zacht weer GOES, 12 febr. De laatste weken is de prijs van de Nederlandse uien heel sterk gedaald. Enkele weken ge leden lag de prijs nog rond 30 ct. per kg. Vorige week reeds is de prijs te ruggelopen tot rond 15 ct. en op de vandaag in St. Annaland gehouden uienveiling werd voor de export- geschikte middelkwaliteit 14,5 ct. per kg betaald. De voornaamste oorzaken van deze zeer grote prijsdaling moet gezien worden in het vrij grote aanbod en verder door flinke leveringen van uien door Italië aan Engeland en West- Duitsland. Bovendien is door het zachte weer van de laatste tijd de vraag naar uien sterk afgenomen. De scherpe prijsdaling voor uien volgde op geringe vraag uit Duitsland en Engeland. Toch zijn de kwantums welke worden verladen nog niet direct gering. In de week van 27 januari tot 2 februari werden vanuit ons land nog Ingezonden mededeling (adv.) GOES, 13 februari. Mevrouw Verwer-Kohschulte uit Goes, zal morgen, gelijktijdig met 130 andere Nederlanders de Valentijnbloe- menhulde ontvangen. Deze 70-jarige dame zal daarmee de enige in Zeeland zijn die dit jaar voor deze hulde in aanmerking komt. Dit vanwege het feit dat zij een bijzondere naastenliefde jegens haar minder bedeelde medemensen aan de dag heeft gelegd en als een stille helpster van honderden armen voor velen een belangrijke steun is geweest. Sedert 1950 heeft de vereniging De Nederlandse Bloemisterij zich ten doel gesteld, ieder jaar diegenen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt met bloemen te huldigen, in navolging van de An gelsaksische „Valentijndag". Tot de 130 Nederlanders die morgen eveneens deze hulde zullen ontvangen behoort ook Johan Bodegra ven, de man van de N.C.R.V.-actie „Goedzo". ouden van dagen en stille armen. Mevr. Verwer was van deze vereni ging 22 jaar presidente en heeft daar door onnoemelijk veel werk gedaan voor de armen. Hieraan heeft zij evenwel nooit enige ruchtbaarheid gegeven. Zelfs haar kinderen wisten niet wat er op dit gebied door haar allemaal werd verricht. W egenwachters De vereniging De Nederlandse Bloe misterij heeft dit jaar een zo groot De materiële en financiële huip die door mevr. Verwer-Kohschulte een reeks van jaren aan armen in be hoeftige omstandigheden is verleend, geschiedde in georganiseerd verband. Dertig jaar is zij n.l. reeds lid ge weest van de R.K. St. Elizabeth- vereniging, die zich ten doel stelt hulp te verlenen aan behoeftige aantal voordrachten ontvangen van landgenoten, die naar het oordeel van het publiek in aanmerking komen voor een bloemenhulde op Valentijn dag, dat de jury zich genoodzaakt heeft gezien het maximum aantal van 100 personen te overschrijden. Volgens beslissing van de jury vol doen 131 mannen en vrouwen aan de eisen die sinds 1950 voor het toeken nen van de Valentijn-bloemenhulde ais maatstaf voor de beoordeling van de voordrachten hebben gegolden. Onder degenen, die morgen de bloemenhulde zullen ontvangen zijn o.m. een twaalftal wegenwachters, wier daden van moed, naastenliefde en opofferingszin in het afgelopen jaar ver zijn uitgegaan boven de plichtsbetrachting die van hen mag worden verwacht. Deze uitverkoren „vrienden van de weggebruiker" zullen morgen op het hoofdkantoor van de Wegenwacht in Den Haag persoonlijk in het bezit worden ge steld van de bloemenhulde. In deze twaalf mannen wordt in principe het gehele wegenwacht-korps ge huldigd. Emigranten Tien van de emigranteninzenders, wier voordrachten de beste getuigenis aflegden van begrip voor de Valen- t(jn-gedachte, zullen morgen via de internationale bloemistenorganisatie Interflora, van Nederland uit een bloemengroet als blijk van sympa thie van het Nederlandse volk jegens ruim 250.000 geëmigreerde landgeno ten: Op verzoek van vele Nederland se emigranten in Australië, zal ook een Australische instantie via de In terflora een bloemengroet worden toegezonden. Deze instelling is de Good Neighbour Council. Donors - Kinderen Eveneens zal een tiental donors van het Nederlandse Rode Kruis de bloe menhulde ontvangen. Onder hen zijn er die meer dan 40 en 50 keer bloed hebben afgestaan. In deze bloemen hulde zullen ook nog een drietal kin deren delen. De oudste van hen Annemarie liking uit Amsterdam (13 jaar) voor het feit dat zij in augus tus van het vorig jaar een zesjarig meisje uit één der grachten redde, het kind van droge kleren voorzag en daarna naar huis bracht. De elf jarige Tonny Hendriksen uit Amster dam haalde een achtjarig school vriendje uit de Amstel en redde hem daardoor van de verdrinkingsdood. De 3'/j-jarige Joekje Rijntjes krijgt morgen een bloemenhulde omdat h(j in februari van het vorig jaar een eveneens 3'/2-jarig kind uit het water haalde. Joekje trok zijn jasje uit, gooide dit naar het slachtoffer en wist het zo naar de kant te trekken! 0 ELLEWOUTSDIJK Geslaagd. Op het gehouden E.N.S.A.I.D.- examen te Breda slaagden voor costumiè- re de dames K. de Reiger en L. Bosse- laar. BAARLAND Geslaagd. Op het te Breda gehouden E.N.S.A.I.D.-examen slaagde voor het predicaat moderne sierkunst mej. M. van der Reepe. 3521 ton uien geëxporteerd. Hoe groot de voorraad voor export geschikte uien in ons land op het ogenblik is, valt niet te zeggen. Wij vernamen dat de voorraad van de telers in St. Annaland en omgeving op het ogenblik nog maar zeer gering is. Daar staat tegenover dat er bij de handel nog grote voorraden zijn opge slagen. Verder is nog belangrijk, dat er op het ogenblik door het zachte weer ook een groot percentage uitval is. Hoe de uienhandel zich in de ko mende weken zal ontwikkelen als er ook nog uien uit Egypte gaan komen, valt nog niet te zeggen. Op dit punt is er nog veel onzekerheid. Vooral vraagt men zich af of er uien uit Egypte in Engeland toegelaten zullen worden. Deze import is principieel wel toegestaan maar betaling kan en kel plaats hebben op een geblokkeerd» rekening en dat is nu voor de Egyp tische exporteurs niet zo aantrekkelijk. Verwacht wordt voorts dat Egypte vrij veel uien zal leveren naar landen achter het ijzeren gordijn. Vanaf 1 juli 1956 tot 31 januari van dit jaar bedroeg de totale uienexport vanuit ons land 105.305 ton, tegen-het vorig seizoen in dezelfde periode 73.558 ton. De belangrijkste afnemers in deze periode waren Duitsland met 45.726 ton (vorig seizoen 23.115 ton) en Engeland met 45.121 ton (vorig sei zoen 41.168 ton). VLISSINGEN, 12 febr. Vanmid dag kwam in de haven een wel zeer bijzonder schip binnen. Voor de pon ton der Steenkolen Handelsvereniging nam nl. de „Carib Queen" ligplaats om te bunkeren. De „Carib Queen" is de enige autocarrier ter wereld en deed op haar tweede reis voor het eerst ons land aan. De „Carib Queen" kwam in decem ber 1956 in de vaart. Het schip is ei gendom van een Amerikaanse maat schappij. Het schip heeft een totale lengte van ruim 160 meter, een breedte van ca. 23 meter en heeft een tonnenmaat van 8.039 BRT. De tweede reis van het schip ging naar Bremershaven, waar 130 trailers en stukgoederen werden ingenomen voor New York. Voor het laden der vrachtwagens moet het schip ligplaats kiezen in een soort fuik, zodat de trailers door grote deu ren, aangebracht in de achtersteven van het schip naar binnen kunnen rij den. Speciaal aangebrachte hellingen op de dekken zorgen ervoor, dat het plaatsen der trailers op de bovensta dekken geen moeilijkheden oplevert. Wanneer de maatschappij met deze wijze van trailervervoer goede resul taten boekt komen er binnenkort meerdere van deze Trailer Ferrys in de vaart. HEINKENSZAND, 11 febr. In de gemeenteraadsvergadering werd het nieuwe raadslid, de heer C. van den Dries (KVP) beëdigd. Besloten werd de wethouderssalarissen te verhogen van 530 tot 645 gulden per jaar. De houten bergplaats van de ge meente, staande bij het pand A 76, zal worden vervangen door een stenen ge bouwtje. Een bedrag van f 1600 werd voor de uitvoering van dit werk uit getrokken. De vergoeding voor de prot. kleu terschool werd voor 1957 vastgesteld op f 1592.78. De raad stelde een kre diet beschikbaar voor de bouw van een r.k. kleuterschool. Bij de openbare lagere school komt een nieuwe rijwielbergplaats, kosten plm. f2100. De o.l. school zal een flimprojector mogen kopen. Besloten werd de weg van Clara's Pad naar de Molenweg en naar de Stationsstraat te verharden. Deze weg is opgenomen in het uitbreidingspln. AANBESTEDING SINT MAARTENSDIJK, 12 februari. Door de herverkaveling Tholen is dezer dagen aanbesteed de bouw van een nieuw poldergemaal in de Noordpolder bij Sint Maartensdijk. Negentien aannemer» schreven in. Hoogste inschrijver was K. W. de Pas voor 862.700,—. De drie laag ste inschrijvers waren: J. A. Leijs, ƒ648.000,—; H. Stouten, 638.700,—; Fa. Den Oude-De Jonge voor 632.000,—. De raming was 713.500,Op 1 april 1958 moet de bouw klaar zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2