Sowjet-Unie houdt geweer aan de voet en versterkt verdediging Westkapelse Ambonezen niet naar andere woonoorden Zuigelingensterfte voor de eerste maal beneden twee procent Herziening der uitkeringen aan weduwen en wezen voorgesteld Nieuwe Russische voorstellen aangaande Midden-Oosten Russisch weer verplicht vak op Hongaarse scholen lóris Ucas PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Sjepilof over "ons vreedzaam streven" Paraiyfuste Hardenberg Verhouding met West-Duitsland moet radicaal worden gewijzigd Examen voor het besturen van tank Economische Wereld conferentie Navo-bevelhebber in Londen Garantie van 'Grote Vier' gevraagd Premie één procent Rusland vraagt debat over Eisenhower leer Invoer van besmet vee uit Hongarije? Vijf doodvonnissen Minister Klompé voelt er niets voor Kamerleden vragen maatregelen DOOR DE WERELD atoor: lefoon 2438. (red.) mi 2970 Kantoren: Middelburg: Korte Noord- ■traat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dükstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Woensdag 13 februari 1957 c DUURDERE MELK IN ZEELAND? (Zie pag. 2) 12e Jaargang No. 3627 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.58 u., onder 17.52 u. Maan op 18.11 u., onder 7.17 u. Hoogwater donderdag 14 februari: Vlissingen: 1.16 u. 2.04 m, 13.45 u. 2.17 m. Terneuzen: 1.47 u. 2.19 m., 14.13 u. 2.32 m., Wemeldinge: 3.09 u. 1.69 m., 15.34 u. 1.89 m. Zierikzee: 2.54 u. 1.42 m., 15.24 u. 1.62 m. Zeven mensen naar ziekenhuis HARDENBERG, 12 febr. Zeven tien mensen uit Hardenberg en omge ving zijn verleden week ziek geworden na het eten van worst, bereid uit het vlees van een aan huis geslacht var ken. Zeven hunner werden in het zie kenhuis opgenomen. In de worst zjjn paratyfusbacillen gevonden van een soort, die vrij vaak b(j ratten en muizen voorkomt. MOSKOU, 13 febr. De Sowj et-minister van buitenlandse zaken, Sjepilof heeft gisteren in de Opperste Sowjet verklaard dat het naar zijn mening mogelijk moet zijn de Amerikaans-Sowjetrussische be trekkingen in normale banen te leiden. „Er bestaat een niet gering aantal vraagstukken, waarbij onze belangen in even sterke mate be trokken zijn. Dit geldt ook voor Groot-Brittannië en Frankrijk. Het Sowjet-volk zal in elk voorkomend geval een open oog hebben voor de wettige belangen van Groot-Brittannië en Frankrijk, mits deze staten begrip tonen voor de Russische verlangens" verklaarde hij. Omtrent het Algerijnse vraagstuk verklaarde Sjepilof dat het Sowjetrus- sische standpunt is, dat „elk land een onvervreemdbaar recht heeft op na tionale vrijheid, onafhankelijkheid en zelfbeschikking". Doch tezelfdertijd kon het bestaan van historische banden tussen Frank rijk en Algerië niet worden ontkend. „Het is niet de schuld van het Fran se volk, dat het Algerijnse vraagstuk thans een dergelijk dringend karakter heeft gekregen. De Franse heersende kringen hebben een politiek gevolgd die hiertoe heeft geleid en die de toe stand in Algerië steeds slechter doet worden", aldus Sjepilof. Waaraan hij toevoegde: „Deze gang van zaken wordt door de Amerikaanse monopo listen met grote belangstelling gade geslagen, daar zij er op uit zijn voor deel te behalen uit de misslagen der Franse regering, teneinde hun eigen Invloed in Noord-Afrika te vergroten. W est-Duitsland Omtrent West-Duitsland verklaar de de Sowjet-minister nadrukkelijk dat de betrekkingen tussen dit land en de Sowjet-Unie, „die thans wor den gekenmerkt door wederzijds wantrouwen en zelfs een zekere vij andigheid", een radicale wijziging moeten ondergaan", opdat zij door vertrouwen en vriendschap zullen worden beheerst". Sjepilof besloot zijn toespraak met een oproep tot internationale ontwa pening, een verbod van de nieuwste modellen raketten, verruiming van de wereldhandel en meer uitwisseling van culturele uitingen. Hij voegde hieraan toe: „Doch zo ven stuit op de koppige tegenstand der heersende kringen in de voornaamste westerse landen, zullen wij er terdege zorg voor dragen onze verdediging te versterken. Wij zullen in deze periode het ge weer stevig in de hand houden en in deze tijd van kernwapens, straalmoto ren en andere nieuwe en nieuwste uitingen van de moderne techniek zijn wij er ons ten volle van bewust dat zich in onze economische, technische, wetenschappelijke en militaire arsena len geen verouderde uitrustingsstuk ken mogen bevinden". Sjepilof deed een oproep voor het uitschrijven van een economische we reldconferentie. In het „Boskamp op de Leusderheide heeft de commandant van de vierde divisie, generaal majoor P. Gips, dins dagochtend de proef afgelegd tot het verkrijgen van het rijbewijs voor tanks. Op de bovenste foto zien we hem in de tank, in gesprek met zijn examinator, ritmeester Teding van Berkhout; op de onderste foto de Cen turion met de generaal majoor aan het stuur tijdens de rit over de Leusder heide. Politic neemt 13 honden, kat en witte muizen in beslag BUSSUM, 12 febr. De politie te Bussum heeft bij een alleenwonende bejaarde vrouw dertien honden, waar van de meesten waren besmet met schurft, een eveneens aan schurft lij dende kat en een doos witte muizen in beslag genomen. De vrouw, die bekend staat als een dierenvriendin, en vroeger bestuurs lid is geweest van de vereniging voor dierenbescherming woont in een straat waaraan verscheidene onbewoonbaar lang ons aanhoudend vreedzaam stre- verklaarde huizen staan. 's-GRAVENHAGE, 13 febr. Volgens de bij het Centraal Bureau voor de Statistiek op dit ogenblik beschikbare voorlopige cijfers over het afgelopen jaar blijkt voor de zuigelingensterfte, d.i. de sterfte van kinderen beneden 1 jaar, een ongekend laag niveau van 18,9 per 1000 levendgeborenen te zijn bereikt. Welke vooruitgang zich in de loop der jaren in dit opzicht heeft voltrokken komt duidelijk naar voren bij vergelijking met vroegere jaren. In 1870 stierven van elke 1000 levendgeborenen in het eerste levensjaar 211 kinderen (d.i. ruim 20 procent), in 1900 155 (15 procent), in 1925 58 (6 procent). In 1956 zijn van elke 1000 levendgeboren kinderen 19 (d.i. nog geen 2 procent) voor het bereiken van het eerste levensjaar overleden. Het teruglopen der zuigelingensterfte was vooral het gevolg van de daling van het sterftecijfer van oudere zuigelingen. Het zwaartepunt bij de zuigelingensterfte ligt tegenwoordig bij de sterfte in de eerste levensweek. In 1956 stierven van de 100 overleden zuigelingen 60 in de eerste levensweek, waarvan de helft op de eerste levensdag. Dwarsbomen van Eisenhowers program? LONDEN, 13 febr. (Reuter). In Sowjet-nota's over het Midden-Oosten, die maandag aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten te Moskou wer den overhandigd, wordt o.m. verklaard dat de Sowjet-Unie geen concessies of voorrechten in dat gebied tracht te verkrijgen, aldus blijkt uit de tekst, die dinsdagavond door radio-Moskou bekend is gemaakt. De politiek van president Eisen hower ten aanzien van het Midden- Oosten wordt veroordeeld als „de voortzetting van de politiek der agres sieve verdragen". De Sowjet-Unie heeft geen bases in het Midden-Oos ten en wil er ook geen hebben. De Sowjet-Unie wenst onafhankelijk heid en economische en culturele ont wikkeling van de landen van het Mid den-Oosten. De Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de S.U. zouden als leden van de Veiligheidsraad gemeenschap pelijk de vrede in het Midden-Oosten kunnen verzekeren. Deze vier mo gendheden zouden moeten verklaren, dat zij de onafhankelijkheid en de soevereiniteit van de landen in het Midden-Oosten zullen eerbiedigen en zich niet zullen mengen in hun binnen landse aangelegenheden. Amerikaanse reactie President Eisenhowers perschef heeft de nieuwe voorstellen van de Sowjet-Unie aangaande het Midden- Oosten een duidelijke manoeuvre ge noemd om Eisenhowers program voor dit gebied in diskrediet te brengen of geheel en al te verhinderen. Hij zei dit na een onderhoud met de president. 9 Van 1 april a.s. af zal de verkoop van gasolie in Frankrijk niet meer aan beperkingen onderworpen zijn, terwijl de benzinerantsoenering waarschijn lijk in juli a.s. zal worden opgeheven. S.E.R. brengt advies uit 's-GRAVENHAGE, 12 febr. De Sociaal Economische Raad heeft een advies uitgebracht over de herziening van de weduwen- en we zenverzekering, waarom door de staatssecretaris van sociale zaken in juli 1952 werd verzocht. De S.E.R. zegt in zijn advies, dat de voorziening zich niet alleen dient uit te strekken tot de weduwen van degenen, die arbeid in dienstbetrekking verrichten, doch ook tot de weduwen van degenen, .die op andere wijze een inkomen verwierven. De inkomensgrens wordt ongewenst geacht op dezelfde gronden, als waarvoor een der gelijke grens voor de algemene ouderdomsvoorziening is afgewezen. De Raad acht het noodzakelijk, dat de uitkeringen nauw verband houden met de kosten van het minimale levensonderhoud. Er wordt voorts een ander systeem voorgesteld, volgens hetwelk de we duwen die, op het ogenblik, dat de ge zinstaak eindigt nog niet een bepaalde leeftijd hebben bereikt, een tijdelijke uitkering ontvangen. Indien de wedu wen op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot, vijftig jaar of ouder zijn, dient een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd te worden verstrekt. De Raad acht een zodanige beper king in de uitkeringen van de wedu wen- en wezenvoorziening geboden, dat zij het karakter krijgt van een bo demvoorziening, welke beoogt behoef- NEW YORK, 13 febr. (Reuter). De Sowjet-Unie heeft dinsdagavond verzocht om een debat in de Algemene Vergadering van de V.N. over de Ei- senhower-leer voor het Midden-Oos ten en over andere „agressieve" ac ties door de Verenigde Staten. Vragen van Kamerlid Geuze 's-GRAVENHAGE, 13 febr. Het lid van de Eerste Kamer, de heer M. A. Geuze uit Poortvliet, heeft de mi nister van landbouw, visserij en voed selvoorziening schriftelijk gevraagd of de minister ervan heeft kennis geno men, dat kort geleden met mond- en klauwzeer besmet slachtvee uit Hon garije in Nederland is ingevoerd? De heer Geuze vraagt voorts: acht de minister het ter bescherming van de inheemse veestapel niet gewenst de invoer van levend vee in Nederland onmiddellijk stop te zetten, mede ge zien: a. de mate van het voorkomen van mond- en klauwzeer in het bui tenland; b. de omstandigheid, dat het vervoer van importvee door besmette streken en met onvoldoende te contro leren transportmiddelen mede zal plaatsvinden; c. dat de inenting van de Nederlandse veestapel tegen mond- en klauwzeer nog een tijdsperiode van enige maanden zal vergen? tigheid te voorkomen en welke daar naast ruimte laat voor andere regelin gen en voor eigen zorg. Voorgesteld wordt drieërlei uitke ring te geven, nl. een uitkering voor weduwen zonder kinderen, een hogere uitkering voor weduwen met kinderen en wezenuitkeringen. De Raad is van mening, dat in een bodemvoorziening de uitkeringen parallel dienen te lo pen met de wijzigingen in de algemene welvaart. Een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd dient te worden verstrekt aan weduwen, die niet ge acht kunnen worden nog in staat ta zijn op andere wijze een inkomen ta verwerven. Dit is naar het oordeel van de Raad het geval ten aanzien van we duwen, dei 50 jaar of ouder zijn op het tijdstip van overlijden van haar echt genoot. Uitkeringen De S.E.R. stelt de volgende uitkerin gen voor: weduwen zonder kinderen, nog geen 50 jaar oud, 1200 gulden per jaar; weduwen met kinderen, voor wia recht op wezenuitkering bestaat: 1800 per jaar plus wezenuitkering. Voor volle wezen wordt een uitke ring van 400 tot 600 gulden voorge steld. Premie De Raad adviseert de weduwen- en wezen-uitkering hetzelfde karakter te geven als de algemene ouderdomsvoor ziening. De kosten worden geraamd op f 100 a f125 miljoen per jaar. Een pre mieheffing van één procent wordt voorgesteld. Inbreker naast bed van vrouw ROTTERDAM, 13 febr. Vannacht werd de weduwe Van der W.van O. te Rotterdam met een schok wakker en toen zij de ogen opsloeg zag zij een inbreker naast haar bed staan. De man droeg een pet diep in de ogen en was gekleed in een donkere jekker. Da vrouw begon te gillen en de onbeken de ging er van door met achterlating van een houten knuppel. Hij bleek een bedrag van f 80,te hebben gestolen. DE BILT ZEGT; Perioden met regen Overwegend zwaar bewolkt met *egen.. Matige tot krachtige, aan da kust mogelijk harde wind, voorname lijk tussen zuid en zuidwest. WENEN, 12 febr. (Reuter). Vijf personen zijn dinsdag in Hongarije op beschuldiging van het onwettig bezit De Atlantische opperbevelhebber, ge neraal Lauris Norstad (midden) in ge sprek met de Britse premier Harold MacMillan (links) en de vroegere La bour premier, Earl Clement Attlee tij dens een diner, dat ter ere van de ge neraal en zijn echtgenote in het Dor chester hotel in Londen werd gegeven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 13 febr. De Eer ste Kamer heeft gistermiddag bij de behandeling van de begroting van maatschappelijk werk geïn formeerd naar de mogelijkheid om de in het woonoord Westkapelle ondergebrachte Ambonezen, die zich tegen de z.g. zelfverzorgings- regeling blijven verzetten, te ver spreiden over woonoorden met een goedwillende bevolking. Mi nister Klompé heeft in haar me morie van antwoord dit denkbeeld van de hand gewezen, maar de he ren Schipper (A.R.) en De Vos van Steenwijk (Lib.) wezen er op, dat spreiding in feite de enige moge lijkheid is om aan de betreurens waardige toestand in Westkapelle snel een einde te maken. De kin deren van de weerspannige Ambo nezen worden anders de dupe van de dwaasheid van hun ouders. Met de zelfverzorgingsregeling en de wijze, waarop de regering het Ambo- nezenprobleem aanpakt, was de Ka mer het overigens eens. Wel drong zij met klem aan op een spoedige verbe tering van de huisvesting der Ambo nezen. Een slechte behuizing doet im mers afbreuk aan het gezinsleven. De heer J. W. van Hulst (c.h.) waar schuwde er verder voor, dat bij het toepassen van de zelfverzorgingsrege ling de psychologische achtergronden niet uit het oog mogen worden verlo ren. Vele Ambonezen toch voelen zich terecht of ten onrechte door Ne derland verraden. „De Ambonezen- zorg is helaas maar al te zeer ver schraald tot een netelig probleem op onze jaarlijkse begroting", zo zei de christelijk-historische woordvoerder. De heer Schuurmans (kath. v.) infor meerde naar de uitgangspunten van 's ministers Ambonezenbeleid. Stelt zij zich ten doel de terugkeer der Ambo nezen te bevorderen, of richt haar be leid zich op permanente huisvesting in Nederland? Bestaat voorts de mo gelijkheid, dat de Ambonezen naar an dere landen zullen emigreren? De heer De Vos van Steenwijk (lib.) her innerde eraan, dat minister Staf zich in 1955 bereid verklaarde een beperkt aantal jonge Ambonezen bij de mili taire departementen in dienst te ne men. Minister Klompé heeft in haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer toegezegd de minister van de fensie te zullen verzoeken op dit punt een beslissing te nemen, mits aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. Zo zullen alleen Ambonezen in aan merking komen, die zich blijvend in Nederland wensen te vestigen. Deze voorwaarde achtte de heer De Vos van Steenwijk onjuist en bovendien kon hij niet begrijpen, waarom eerst na twee jaar een beslissing wordt geno men, of liever in uitzicht wordt ge steld. Nieuwe generatie Mevr. VerweyJonker (arb.) merk te op dat de recalcitranten uit West kapelle worden overgebracht naar „De Kruisberg" te Doetinchem. Zij vroeg of de kinderen mee gaan naar „De Kruisberg". Aan dezen moet alle zorg worden besteed. Spr. betoogde voorts, dat men er rekening mee moet houden dat er een nieuwe Ambonese generatie in Neder land opgroeit. Deze mensen kunnen niet terug naar de kampong. Spr. stel de hoge prij.: op het onderzoek waar toe de minister de toezegging heeft ge daan. Het onderzoek zal moeten ge schieden door deskundigen en. met medewerking van de Ambonezen, zo als de minister ook wenst. van wapens ter dood veroordeeld, al dus radio-Boedapest. Zij werdeit be recht door een militair gerechtshof in de Hongaarse hoofdstad. Twee der ter doodveroordeelden werden onmiddel lijk terechtgesteld, „omdat zij onwaar dig werden bevonden een verzoek tot gratie in te dienen". Radio-Boedapest meldde voorts, dat de regering van plan is het onderwijs van het Russisch op de scholen weer verplicht te stellen. Dit is een gevolg van het feit, dat er een tekort aan on derwijzers is, die de westelijke talen kunnen doceren. Er zijn ook niet ge noeg boeken over de westelijke talen, aldus de radio. Alleen studenten zul len mogen kiezen tussen Russische, Engels, Frans of Duits. De Hongaarse presidentiële raad heeft verscheidene leidinggevenda functionarissen ontslagen. Een Rotterdamse kellner, die een stadgenoot onder bedreiging met moord 6000 gulden wilde afpersen, heeft negen maanden cel tegen zich horen eisen. Duitse onderzoekers hebben een atoomreactor gebouwd. 9 Op 14 mei worden in Denemarken algemene verkiezingen gehouden. 9 De P.T.T.-diensten in de E.G.K.S.- landen zullen in Brussel een „parle ment voor de posterijen" vestigen. 9 Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het totaal aantal mo torrijtuigen in Nederland op 1 januari jl. 657.680, dat is bijna 16 pet meer dan een jaar tevoren. De bromfietsen zijn hier nog niet oijgerekend. 9 De gemeentesecretaris van Heino, die verdacht wordt van het plegen van malversaties, is gisteren in verzekerde bewaring gesteld. Gisteravond was hij in zijn woonplaats teruggekeerd, nadat hij sedert vorige week vrijdag daaruit was weggeweest.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1