Nieuws uit de Provincie UIT ZEELANDS STEDEN mM. snelpon velpon BEURS MARKT VEILING Zeeuwse zakenmensen hebben nu hun toekomst in de hand Middelburg Vltssmgen Zeer kalme markt Politie-reservisten ontvingen diploma tijdelijk onderwijzer(es) Concentratie polders en gemeenten Bevelandse schilders bezochten televisietoren Dinsdag 12 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 IANNA JACOBAPOLDER Jaarvergadering kolenver. E.B. Vo- gige week is in café Quist de jaarver gadering gehouden van de kolenver- éniging E.B. onder voorzitterschap van de heer M. J. Nelisse. De secretaris deelde in de loop van de vergadering haee dat de vereniging er financieel geer goed voorstaat. Als bestuurslid Werd herkozen de heer M. J. Nelisse, fewijl tot nieuw bestuurslid werd ge- zen de heer M. Jagt. BRUINISSE Schippersver. Schuttevaer. In hotel Btorm vergaderde vrijdagavond de af deling Schouwen-Duiveland van de Schippersvereniging Schuttevaer on der voorzitterschap van de heer Jac. de Rijke. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer P. v. d. Doe bleek dat de kas van de afdeling een voor delig slot heeft van 59,75. Naar aan leiding van de vorig jaar in de alge mene vergadering gedane voorstellen, werd medegedeeld dat de proeven om tonnen of boeien die een vaarwater aangeven van lichtgevende verf te Voorzien, uitstekende resultaten heb ben opgeleverd. De eerste proeven zijn In de Waddenzee genomen, waar o.a. fie mosselvissers er veel profijt van hebben gehad. De heer D. de Koning, voorzitter van de Vissersvereniging te Bruinisse, bracht het organiseren van een cursus binnenvaart ter sprake. Evenals de heer Van der Klippe, bracht pok de heer De Koning enkele, naar het oordeel van vele vissers, noodza kelijke veranderingen in verschillende delen van het land ter sprake. Bij ac clamatie werden de bestuursleden Jac. de Rijke en P. v. d. Doe herkozen. Be- Sloten werd een bestuursvacature nog «en jaar open te laten daar men van Oordeel was dat er voor deze functie •en jong lid in aanmerking zou moeten komen. Een geschikt kandidaat was nu •venwel niet aanwezig Medegedeeld werd dat de afdeling volgend jaar 60 tar bestaan zal hebben. Door verschil- nde leden werd er op aangedrongen dit feit feestelijk te herdenken. De voorzitter zegde toe dit nader in het bestuur te zullen bespreken. BORSSELE Korfbalclub. Onder leiding van de vice-voorzitter, de heer J. Westerweel, nield de korfbalclub V.O.P.O. vrijdag avond haar jaarvergadering. Besloten werd dat met twee seniorentwaalftal len en een adspirantentwaalftal zal Worden deelgenomen aan de competi tie Z.K.B. Op tweede Paasdag zal wor den deelgenomen aan de seriewedstrij- den van Mercedes te Arnhem en op Hemelvaartsdag zal men de gast van Swift te Middelburg zijn. Tot trainers Werden benoemd de heren J. Ars en Jac. Paauwe. Tot voorzitter van de Olub werd de heer J. Westerweel ge kozen, terwijl mej. H. Krijger vice- presidente werd. Leden van het be stuur werden tenslotte nog mej. R. Krijger en de heer A. J. Rottier. Z.L.M. De plaatselijke afdeling van de Zeeuwse Mij. van Landbouw kwam in vergadering bijeen onder leiding van de heer W. P. Nieuwenhuize. In kas bleek een batig saldo van f 96,16. Tot bestuursleden werden herkozen de heren W. P. Nieuwenhuize en J. Rot tier. Meisjesvereniging opgericht. Aan vankelijk met twaalf leden is vorige week een Hervormde Meisjesvereni ging opgericht. Deze nieuwe vereni ging werd „Wilgentak" genoemd. Als leidsters zullen optreden mevr. Bogerd en mej. N. Ruster. HANSWEERT CJMV-CJVF ringdag. In het vereni gingsgebouw Kay Munk is een goed bezochte ringdag gehouden van de ring Oost Zuid-Beveland van het CJMV en CJVF. De leiding berustte bij me vrouw Hengsdijk-Steketee. Na 's mor gens een kerkdienst te hebben bijge woond in de Ned. Herv. kerk, waarin voorging Ds. A. de Haan, werd geza menlijk gezongen o.l.v. de heer Rozen- daal en een wedstrijd hersengymna stiek gehouden o.l.v. mevr. Hengsdijk- Steketee. Ook 's middags werden een aantal binnenspelen beoefend. HEINKENSZAND Vrouwenvereniging. Onder leiding van mevr. Amesz kwam de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwen bond in vergadering bijeen. Door mevr. Verkool uit Hoedekenskerke werd een inleiding gehouden, verdui delijkt met enkele lichtbeelden. Mannenvereniging. Ook de Mannen- vereniging hield een bijeenkomst. Voorzitter was ds. Amesz. Een inlei ding werd gehouden over De Klaag liederen van Jeremia. HOEDEKENSKERKE Voordracht Ulo-onderwijzer. In de vakature van onderwijzer aan de open bare Ulo-school (Van Dusseldorp- school) te Goes is als eerste voorge dragen de heer J. Hofstee, hoofd o.l. school Hoedekenskerke. Op de twee de plaats staat de heer P. C. Parel, onderwijzer te Sliedrecht. KAPELLE Jonge Kerk. Op de maandelijkse bij eenkomst van de plaatselijke Jonge- kerkgroep heeft Ds. D. Schneider van Biezelinge gesproken over de situatie van de Hervormde gemeenten in het Zuiden van Limburg. Aan het begin van de bijeenkomst werd onder leiding van ds. E. P. J. Jebbink een bijbelge deelte besproken. Contactavond. Uitgaande van een plaatselijke winkelier werd vrijdag en zaterdagavond in hotel „De Zwaan" een contactavond gehouden waarvoor een enorm grote belangstelling be stond. Het programma voor de pauze bestond uit de vertoning van enkele films en na de pauze werd door het gezelschap „Onder Ons" uit Goes op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd het toneelstuk „Betsy". Geslaagd. Voor het diploma costu- mière slaagden vorige week de dames M. Goud en W. M. v. d. Velde, bei den te Biezelinge, terwijl mej. A. van Nieuwenhuizen te Kruiningen slaag de voor het diploma Kunstnijverheid Vrouwelijke handwerken. Alle drie dames werden opgeleid door mej. St. Eversdijk Pd. KRABBENDIJKE N.F.O.-vergadering. Op de vergade ring van de afdeling Z.O.-Beveland van de N.F.O, heeft ir. J. J. van Hennik een lezing gehouden over het onderwerp „Fruitteelt in Noord-Ita- lië". De heer G, Toorenaar gaf eni^e indrukken van de fruitbeplantingen in Noord-Italië. Een en ander werd ver duidelijkt met lichtbeelden. KRUININGEN Contactavond. Ds. Van Burgerier belegde in „Ons Dorpshuis" een con tactavond voor de gemeenteleden, zo als tijdens de evancuatie op verschil lende dorpen gebeurde. Na zijn inlei ding was er gelegenheid handwerken te bezichtigen, gemaakt door de vrou wenvereniging „Wees een Zegen". Vertoond werd de film „Kinderen voor de rechter". C.J.V.F. In „Ons Dorpshuis" verga derde het ringbestuur van de C.J.V.F. De presidente, mevrouw Schneider, bracht het programma van de ring- middag te Kruiningen ter sprake. Zij zal worden gehouden op 11 mei a.s. POORTVLIET Jaarvergadering N.C.L.B. De plaat selijke afdeling van de Ned. Chr. Land arbeiders Bond is vorige week onder voorzitterschap van de heer C. Sloot- maker in jaarvergadering bijeen ge weest. Een causerie werd gehouden door de heer Bakker, die hierin naar voren bracht de problemen die zich voordoen tussen de landbouw en de industrie. Als bestuursleden werden herkozen de heren A. C. van Tij gele en J. Andriessen. Ondersteuningsfonds. Tijdens de jaarvergadering van het Ondersteu ningsfonds bleek dat er per 1 jan 1956 4.494,83 in kas was, terwijl er per 1 jan. 1957 ƒ4.830,76 in kas bleek te zijn, waaruit blijkt dat de financiële positie van het Ondersteuningsfonds zeer gunstig is. De aftredende be stuursleden, de heren Joh. v. d. Hoos, M. P. Geuze en L. Mol werden herko zen. BB. avond. De plaatselijke B.B. heeft vorige week een ontspanningsavond georganiseerd. Door een tweetal spre kers werden doel en programma van de B.B. uiteengezet. Tevens werd deze avond een film vertoond. De leiding berustte bij burgemeester Van Doorn. Kankerbestrijding. Eveneens onder leiding van burgemeester Van Doorn is vorige week een bijeenkomst gehou den waarin een film is vertoond over de kankerbestrijding, terwijl de heer Van Wijk namens het Koningin Wil- helminafonds een korte inleiding hield. Er bestond een goede belangstelling voor deze avond. RETRANCHEMENT Bindingsavond. Majoor L. Stoorvogel uit Hulst, waarnemend kringhoofd van de Bescherming Bevolking, gaf vrij dagavond een uiteenzetting over het werk en de organisatie van de B.B. Als toelichting werden enkele films ge draaid. Burgemeester J. A. Leenhouts dankte aan het einde de heer Stoor vogel voor de interessante bindings avond. SEROOSKERKE (W.) Uitvoering E.M.M. Het fanfarekorps „E.M.M." van Serooskerke gaf zater dagavond in het vergaderlokaal een uitvoering o.l.v. de directeur, de heer A. Joosse. Na opening door de voorzitter, de heer F. de Steur, die in het bijzonder burgemeester en mevr. Baas verwel komde, werd een tiental nummers op voortreffelijke wijze uitgevoerd. We noemen hiervan de 4e fantasie van H. Escudie met saxophoonsolo van de heer J. Vogel. Verder werd opgevoerd het toneel stuk in twee bedrijven „Het vijfde ge bod" van H. Paauw. ST. ANN ALAND Boerenkapel. Dat men de „Boer tjes van Buten" niet alleen door de radio kan horen, maar ook kan zien, bewees de avond, die vrijdag gehou den werd in de zaal van de heer W. Rijuberg, waar 12 leden van „Acce lerando" in boeren kleren hun beste beentje hebben voorgezet. De aan wezigen hebben dan ook van het op treden van deze „Boerenkapel" ge noten. Veilig Verkeer. In de zaal van de heer Fr. Rijnberg is een oprichtings vergadering gehouden van een plaatse lijke afdeling van het verbond voor Veilig Verkeer. Als bestuursleden wer den gekozen de heren P. Moerland Kzn (tevens als voorzitter), C. J. van Oost, W. Dake, J. Lanooy en G. Hage. De contributie werd op 1.minimum gesteld. De leiding was in handen van burgemeester J. van den Bos. Ouderavond. Onder voorzitterschap van de heer P. Quist werd de jaarlijk se ouderavond gehouden van de school met de Bijbel. Ds. P. Westland hield een causerie over „Het Gezin". De pre dikant wees op de verplichting van de ouders hun kinderen naar een Chris telijke school te zenden. Men voert te genwoordig teveel de neutraliteit aan en het liberanisme is in deze tijd ook niet uitgestorven. Beiden zijn niet vol gens Gods Woord. Toch dreigen er ve lerlei gevaren. De schuld ligt voorna melijk daar, waar het gezag wordt on dermijnd, aldus spreker. Het hoofd der school, de heer Chr. Kalle, sprak een pittig slotwoord. WAARDE Damcompetitie. Voor de onderlinge competitie van de damclubcombinatie Oostdijk te Krabbendijke werden de volgende partijen gespeeld: E. HennekijS. Nieuwenhuize 20; M. SinkeJ. van Iwaarden 02; J. van IwaardenA v. Weele 20; J. v. Voortreffelijke „Concordia"' uitvoering De leerlingenvereniging „Concordia" van de Rijkskweekschool heeft vrij dagavond weer haar jaarlijkse (tel kens weer) voortreffelijke uitvoerin gen gegeven. Ook ditmaal gebeurde dit in de grote Schuttershofzaal. Het eer ste programmadeel bestond uit koor zang onder de eminente leiding van de heer Cor Schijve. Het bleek, dat „Con cordia" ondanks de mutaties, over een groot aantal goede zangstemmen be schikt, waaruit een goed koor kan worden gerecruteerd! De zang (benevens het blokfluit- spel) verried toewijding en enthousias- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Apeldoorn, C. Jongeboer te Lisse. Bedankt voor Ouderkerk aan de IJssel, A. J. Wijnmalen te Maartens dijk. Beroepbaarstelling: de heer M. J. Kalvenhaar, kand. te Wagenborgen, stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken Tweetal fe Wijhe (Ov.), E. Haver kamp, kand. te Grootegast en H. Lan- genberg, idem te Emmercompascum. Aangenomen naar Den Haag-oost (vac. B. Timmer), K. Welbedacht te Oudewater; naar Slootdorp, H. J. Lug- tigheid te Een. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K. O.) De classis 's Gravenhage heeft prep. geëxamineerd en terstond beroepbaar verklaard de heer J. Strating te 's- Gravenhage, kand. aan de theologische hogeschool te Kampen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Sint Annaland, H. v. Gilst te Dirksland. GROTE VAART AAGTEDIJK: 9 bij Walvisbaai ANNENKERK: 11 te Singapore AMERSKERK: 11 te Zanzibar AARDIJK: 10 bij St. Helena BANKA: 9 vn Bona nr Dakar DELFSHAVEN: 10 bij Ascunsion ENA: 9 van Fayal nr Rotterdam GROOTE BEER: 10 bij Landsend HERA: 11 te Port of Spain HOOGKERK: 10 te R'dam KINDERDIJK: 10 vn New York naar Antwerpen KATELYSIA: 10 te Pt Cardon MIJDRECHT: 10 bij Kp de Goede Hoop MATARAM: 10 vn Tj. Priok naar Singapore NESTOR: 10 bij Azoren NW. AMSTERDAM: 11 te Kingston ORANJE: 10 bij Finisterre P.G. THULIN: 11 te Kaapstad PR. ALEXANDER: 10 te Rotterdam RIDDERKERK: 9 vn Nacala nr Bei- ra STR. COOK: 9 te Lor Mardues SCHIE: 10 te Rotterdam TJIPONDOK: 9 te Yokohama WILLEM RUYS: 11 te Tj. Priok ZUIDERKRUIS: 10 bij Flores. me, zowel van koorleden als dirigent. Eerstgenoemde groep bood de heer Schijve trouwens een surprise aan in de vorm van een buiten-het-weten-van -de-dirigent ingestudeerd zangstuk. Het tweede deel van dit verzorgde programma bestond uit de opvoering van het blijspel „De man die geen tijd had' van de hand van de „Noorse- Deen" Ludwig Holberg, een achttiende eeuws schrijver. Dit amusante kostuumstuk kreeg een vlotte opvoering. Een langdurig ap plaus viel de bijna twintig tonelisten en regisseur, de heer dr. J. van Ham, ten deel. Het was de laatste maal, dat de di recteur van de rijkskweekschool, de heer A. de Jonge, een dergelijke avond in genoemde kwaliteit bijwoonde. Niet zonder weemoed richtte hij zich aan het einde van de avond tot de aanwezi gen. De zustervereniging uit Dordrecht zond vertegenwoordigers. Jeugdverenigingen Op de laatst gehouden bestuursver gadering van het Zeeuws Verband van Chr. Geref. jeugdverenigingen werd besloten om de voorjaarsvergadering te houden op Hemelvaartsdag 30 mei a.s. te Middelburg. De heer L. de Ruy- ter te Zierikzee werd herbenoemd als lid van het bondsbestuur. Tot secun dus werd benoemd de heer A. Pieterse te Middelburg. Rond 7.000 toeschouwers kunnen openluchtspel zien „Bestevaer De Ruyter" is de ver moedelijke titel van het grote open luchtspel, dat drs. Louis Lockefeer ge schreven heeft ter gelegenheid van de De Ruyterherdenking. Voorlopig zijn er vier opvoeringen vastgesteld in de feestmaanden juni en juli, waaraan 150 spelers zullen meewerken onder regie van de Zeeuwse toneeladviseur Jan Lemaire jr. De oude Markt en de St. Jacobskerk vormen de plaats van handeling en de omliggende karakteristieke huizen zullen mede in de decoratie worden betrokken. In totaal zullen rond 7.000 toeschouwers het spectaculaire spel kunnen bijwonen. ST. LAURENS Burgerlijke Stand. Geboren: Adriaan C., z.v. A. van den Broeke en M. C. Sinke; Gerardus, z.v. G. Mandemaker en J. M. de Bruine; Pter J., z.v. P. Mesu en J. Wisse. Overleden: P. J. Le Due, 74 j., geh. gew. met J. de Priester; P. Gilde, 79 j., geh. gew. met C. Wisse en eerder met L. de Nood. Ingezonden Mededeling (AdvJ tt) Séisie SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES óNed. 1953 91 54 Ned. 1953 9014 Ned. 1947 86H Dollarl. 1947 93)4 Ned. 1962-'64 9154 Grootb. 1946 Cultuurb. 49 N. Handelsb. 10554 N. Handel Mij 166 AKU 20254 Berkels Pat. 175 Calvé Delft 294 Gelder Zonen 19514 K. Hoogov. 285 Ned. Ford 31654 N. Kabelfabr. 276 Philips Gloeil. 247H id. 6 pet. pref. 145 Wilton-Fijen. Biliton II rubr. 216 Dordtse Petr. 775 id. 7 pet. pref. 77414 Kon. Olie 155.60 id. 1000,—) 155.10 Moeara Enim Amst. Rubber 80)4 Bandar Rubber 125 De Oostkust AMSTERDAM, 11 febr. Nadat j.l. vrijdag de aangekondigde wet op de herkapitalisatie de sterkst bepalende factor was geweest voor het beursver- loop, waardoor verscheidene toonaan gevende binnenlandse industriefond sen omhoog werden gedreven, was deze factor vanmiddag voor een be langrijk deel weer op de achtergrond geschoven. Nu men het nog zonder de tails over de plannen van de minister moet stellen, geeft men er de voorkeur aan af te wachten welke condities aan de herkapitalisatie zullen zijn verbon- medegedeeld door de 9154 Serbadjadi 39 41 Internatio 97 98 90)4 H. Amer. Lijn 17554 17354 Albert Heijn 238 235 86)4 K.Jav.Ch.Pktv. 184 185 Wilson 1454 1354 94 Kon. Boot 16754 166)4 Baltimore 9154 K. Paketv. 16054 159)4 Chesap. Chio 60)4 K. Rott. Lloyd 175 17354 M. Kr/as. Texas 4854 N. Schpv. Unie 16854 168 N. Y. Central 3154 30)4 105)4 Omm. Scheepv. 280)4 27954 Pennsylv. 21 21 165)4 St. Mij Ned. 203)4 200)4 Can. Pacific 32)4 32)4 20454 HVA 96)4 95)4 Am. Motors 5)4 554 175 Jav. Cultuur 58)4 5854 Am. Radiator 1754 1754 292)4 NISU 7354 74 Am. Smelting 52)4 197 Vorstenl. 28 29 Anac. Copper 6854 66)4 290 Ver. Deli Mij 100)4 10054 Bethl. Steel 175)4 171)4 315 Senembah 65)4 66)4 Curt. Wright 4454 4454 275 Müller Co. 301 303)4 Gen. Motors 40)4 40)4 247)4 Amst. Bank 21944 22054 Int. Nickel 10454 103)4 146)4 Esc. Bank Jones Steel 5054 49)4 22044 Rott. Bank 18254 181)4 Kenn. Copper 106)4 10654 Twentse Bank 18554 185 Rep. Steel 5094 781 Telev. Electr. 12)4 12)4 Stand. Brands 4154 77854 K. Zwanenb. 280 280)4 U.S. Steel 61)4 6154 155.40 De Schelde 210 210 Cities Serv. 62)4 155.40 R.S. Stokvis 158 160 Cont. Oil V. Machinef. 166 167 Phillips Oil 7844 Aniem Shell Oil 7754 77 125 Overz. Gas 151 151 Sunray Oil 2554 26 Borneo-Sum. 75 Tide Water 34 34)4 Meeuwsen—J. Boone 11; M. de Bat Jac. Neels 02. Feestavond Oranjever. In café „Het Wapen van Waarde" is zaterdagavond een feestavond georganiseerd waarin optrad de Zeeuwse Vereniging „Luc- tor et Emergo" te Dordrecht. Opge voerd werd door dit gezelschap het toneelstuk „Rente", in drie bedrijven van Dam Jaarsma en Jelle van der Meulen. Dit oorspronkelijk Friese stuk werd overgezet in het Zeeuws door P. I. Goedhart. Vergadering Landbouw vereniging. De Landbouwvereniging hield vorige week in „Het Wapen van Waarde" haar jaarvergadering. Als bestuurs lid werd herkozen de heer A. D. J. Dees. Door een vroegere inwoner van het dorp, de heer L. Ruissen, thans woonachtig in de N.O.P., werd een inleiding gehouden, waarin hij zijn indrukken van de Noord Oostpolder weergaf. Wegens zijn vertrek naar Kortgene werd afscheid genomen van de heer J. J. van Maldegem. WESTKAPELLE Filmavond. Door de Vereniging tot verzorging van geestes- en zenuw zieken in Zeeland, is in samenwerking met de plaatselijke afdeling een film avond georganiseerd in het Vereni gingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk. Vertoond werd de film „Der Zeeuwen trots op Brabants bodem". Uitvoering gymnastiekclub. In het Verenigingsgebouw „Westkapelle her rijst" is door de juniorenafdeling van de gymnastiekvereniging „Hygia" een uitvoering gegeven. Er bestond een goede belangstelling voor deze uitvoe ring. Jaarvergadering Ver. Ziekenhuis- verpleging. De plaatselijke Vereniging voor Ziekenhuisverpleging heeft on der leiding van de heer P. Minder- houd Lzn haar jaarvergadering ge houden. Als bestuursleden werden herkozen A. v. Seghem en A. de Kam. RILLAND-BATH Uitvoering. Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereniging „Willen is kun nen" een uitvoering in de grote zaal van ,,'t Wapen van Rilland". De diver se oefeningen werden keurig uitge voerd. De directeur de heer A. F. Kla- sen uit Bergen op Zoom ontving na afloop een cadeau. den. Dit nam niet weg dat wederom een aantal industrieën aan de vaste kant waren. Hoogovens bijv. deden het weer bijzonder goed en werden geadviseerd op 293 a 294 tegen vrij dag 285. Ook Heiniken en Hoek's ma chinefabriek worden onder de „her kapitalisatie-kandidaten" gerekend. Het overwegend lagere verloop dat Wallstreet vrijdag liet zien miste zijn uitwerking niet, maar toch was de marktstemming niet ongunstig. Kon. Olie bijv. wist zelfs f 1.hoger te no teren en ook de andere internationale fondsen werden iets beter gewaar deerd, speciaal AKU die tot 205 op liepen. Philips was goed prijshoudend en voor Unilever was de belangstel ling weer wat groter op circa 344. In alle hoeken evenwel was de belang stelling matig zodat de markt nergens enige opleving liet zien. Scheepvaart stelde ietwat teleur en liet voor ver schillende rederijen lagere noteringen zien o.a. voor KPM, Rotterdamsche Lloyd en „Nederland". Over de cul- tuurmarkt viel vrijwel niets te zeggen en aan de notering van Amsterdam rubber 2) viel op te merken, dat deze afdeling in mineurstemming ver keerde. Obligaties Philips onveran derd 112, claims Arnhemse scheeps bouw geadviseerd op f 130, obligaties jongste spoorweglening iets luier op 100% in verband met de tweede lening van gelijke strekking die vandaag is aangekondigd. Staatsfondsen prijshou dend en stil. Prolongatie 3% pet. GOES, 11 febr. Majoor W. H. van Ballegooijen de Jong heeft tijdens een vormingsbijeenkomst van de beroeps- en reserve rijkspolitie een aantal di ploma's en insignes uitgereikt aan ge- oefenden en buitengewoon geoefenden van het korps. Burgemeester J. M. A. C. van Don gen van Aardenburg heeft een cause rie gehouden over zijn reis op Spits bergen, hetwelk hij verduidelijkte met lichtbeelden. Tenslotte werd een de monstratie jiu-jitsu gegeven onder lei ding van de heer Felix Janssens uit Bergen op Zoom. De volgende reservisten ontvingen een diploma: Groep Souburg: voor buitengewoon geoefend: W. C. Kokje, J. S. de Knegt, K. van Leeuwen, P. Hollebrandse, C. Brugman. Voor geoefend: L. T. Tis- sink, P. J. van Splunder, G. Brouwer en F. P. Swartele. Groep Westkapelle: geoefend: L. Francke. Groep St. Laurens: buitengewoon geoefend: J. Kwekkeboom, F. de Steur, voor geoefend: L. de Voogd, J. P. Pol derman en H. Verschuure. Groep Kloetinge: voor geoefend: L. de Visser, D. Burger, J. Smallegange en P. Sulsters. Groep Kruiningen: voor geoefend: J. A. Nagelkerke. Nagekomen advertentie GEVRAAGD zo spoedig mogelijk we gens ziekte der tegenwoordige een Brieven te richten aan de secr. der Ver. Christelijke school aan 't Zand, Trompstraat 48, telef. 2758, Middel burg. Gedepuieerde Schout op A.R.-kiesvereniging Goes GOES, 11 febr. „Het zijn geen verre toekomstplannen, maar het staat vlak voor de deur. Over vier jaar, in 1961, is het Drie-eilandenplan al hele maal uitgevoerd en voor men het zich realiseert, is het Westerschelde-bekken van Vlissingen tot Ellewoutsdijk en van Breskens tot Terneuzen één enorm industrie gebied geworden, dat zich oo k naar het binnenland uitbreidt". Met deze „veranderingen-van-morgen" confronteerde Gedeputeerde A. Schout uit Vlissingen vanavond de leden van de Goese A.R.-kiesvereniging over pro vinciaal beleid in het algemeen en uiteraard dat van Zeeland in het bijzonder. Met een zo uitgestrekt terrein als achtergrond kon de spreker moeilijk diep op de vele problemen ingaan, zo dat tal van onderwerpen slechts even aan de orde konden komen. Delta-gevolgen Wat de gevolgen van het Delta-plan betreft, daarbij wees de heer Schout op het reeds regelmatig coördineren en samenwerken van de provinciale over heid met het bedrijfsleven (in de kort geleden ingestelde Deltadienst). De heer Schout voorzag voor de eerstko mende jaren, wanneer het Drie-eilan- denplan wordt verwezenlijkt een ge weldige industrialisatie langs de Wes- terschelde. „Zorg voor voldoende tech nische scholen", adviseerde hij, „en laat het christelijk onderwijs daarbij niet achterblijven." Middelburg of Goes? Volgens de spreker is het absoluut niet nodig, dat de Zeeuwse bevolking (en met name die van Schouwen) zich op Rotterdam en de Randstad-Holland gaat concentreren. „Dat ligt helemaal aan de Zeeuwse zakenmensen. Wan neer zij hun taak verstaan, kunnen zij juist van de bevolkingsaanwas profite ren". Of Middelburg of Goes daarvan de grootste vruchten zal plukken, is vol gens de heer Schout niet in hoofdzaak afhankelijk van de nieuwe grote weg door het Deltagebied. „Ook dat heb ben de zakenmensen weer in eigen hand. Laten zij daarom op hun qui- vive zijn". Polderconcentratie Met het oog op de a.s. buitengewo ne statenvergadering over de polder concentratie kwam ook dit onderwerp ter sprake. De heer Schout liet zich niet te ver uit de tent lokken, maar BERGEN OP ZOOM, 11 febr. Rode kool 715, sav. kool 1741, witte kool 7, kroten 5—14, prei 1740, spruiten 311.03, boerenkool 3943, Appelen: Jonathan 11—48, Goudreinetten 27 30, Golden Delicious 2041, Winston 2150, Peren: St. Remy 3536. VEEMARKT. ROTTERDAM, 11 febr. Aanvoer in totaal 1691; Vette koeien en ossen 929; Varkens 762. Prijzen: Vette koeien 3.10—3.24, 2.86 3.00, 2.742.84; Varkens (lev. gew.) 1.86, 1.84, 1.82. Spuitdag op 22 februari GOES, 11 febr. De gewoonte ge trouw organiseert de BOVAL-Zeeland en de Landbouwvoorlichtingsdienst ook dit jaar weer een spuitdag. De datum is vastgesteld op vrijdag 22 fe bruari, als plaats van samenkomst is het oog gevallen op Goes. Ir. H. J. de Bruin, rijkslandbouw- consulent voor plantenziekten, be handelt in de ochtendvergadering en kele altijd weer actuele punten rond de aardappelziekte, 's Middags pre senteert zich een forum onder voor zitterschap van ir. De Bruin, die vra gen zal beantwoorden over de spuit- techniek, de plantenziekten met hun bestrijdingsmiddelen en hun toepas sing. GOES, 11 februari. Nadat in het Slot Ostende de tiende jaarvergade ring van de Schilders Studie Club Luctor et Emergo" gehouden was, hebben de aanwezigen een excursie ondernomen naar de top van de „Mount Goes", de televisietoren. Als rasechte bergbeklimmers waagde men zich ruim 75 meter hoog, om na vele inspanning te genieten van een groots panorama, dat zich tot in de wijde ver te voor hen uitstrekte. Onderweg heeft de heer Janse, schilder onder de schilders, een uit eenzetting gegeven van het inwendige van de Goese trots. Op de 15e verdie ping komt de werkruimte: kantoor, kantine en donkere kamer. Twee ver diepingen hoger komen op een bordes de straalzenders, die contact zullen opnemen met lagere torens in andere Zeeuwse plaatsen. In het luttele uurtje, dat de leden gebruikten voor hun officiële vergade ring, zijn toch vele dingen besproken. Zo wordt op 1 maart een feest gehou den ter herdenking van het tweede lustrum. Te Wolphaartsdijk zal in maart een discussie-avond worden ge organiseerd. De heer A. Goossen zal begin april lichtbeelden vertonen. De vereniging heeft een batig saldo van 412,17. De heren F. de Jong, G. Nijsse en J. Verrijzer werden als be stuursleden herkozen. De vergadering stond onder leiding van de heer K. Mulder. Onfortuinlijke nederlaag van Swift, GOES, 11 febr. Het voor de bo venste plaats van de derde klasse A van de landelijke korfbalcompetitie belangrijke treffen tussen Merwede en Swift in Dordrecht is in een wat on fortuinlijke 23 nederlaag voor de Zeeuwse hoofdstedellngen geëindigd. Kort na het begin scoorde Mop Voogd voor Swift, doch dit doelpunt werd om onbegrijpelijke redenen door de scheidsrechter afgekeurd. Merwede was in de eerste helft echter beter en de 20 voorsprong bij de rust was dan ook volkomen verdiend. Na de hervatting was Swift echter aanzienlijk sterker. Er werd echter slecht geschoten. Toch wist Maljers de achterstand te verkleinen en kort daarop scoorde Lien Meliefste de ge lijkmaker (22). Twee minuten voor het einde scoorde Merwede het beslis sende doelpunt, waartegen Swift pro test aantekende, omdat de bal uit han den van een der Middelburgse dames zou zijn getrokken. wel wilde hij verklappen, dat de voor rechten, die Zeeland geniet uit de gro te rijksuitkering voor de calamiteuze polders, verwerkt zijn in de nieuwe concentratieplannen. „Wanneer de wet van 1870 straks wordt ingetrokken, nu de calamiteu ze polders verdwijnen, dan hebben wij toch de voordelen binnen", al dus de A.R. woordvoerder. Concentratie gemeenten Toen het woord „concentratie" ge vallen was, kregen ook de gemeenten een beurt. Gedeputeerde Schout was van mening, dat een aantal van 101 gemeenten op een totale bevolking van 280.000 zeker grote bezwaren op levert. Toch voelde hij weinig voor concentratie van gemeenten. „Wan neer dat al nodig is, dan moet dat in gezamenlijk overleg gebeuren", aldus de gedeputeerde, die daarbij de ver houding Vlissingen—Koudekerke noemde. Spreker gaf toe, dat het geval Goes-KIoetinge moeilijker ligt, maar hij sprak de wens uit, dat wan neer Goes werkelijk uitbreiding no dig heeft deze zaak tijdig in der minne kan worden geregeld, zoals dat bij Koudekerke het geval was. Bij de bestuursverkiezing werden mevrouw A. FraanjeVoorbij en de heer J. Katsman jr. herkozen, even als van de Staten-centrale de heren A. de Jager-Tolhoek, W. Fraanje en Jacq. de Smit. Afgevaardigden naar het Prov. Comité werden de heren P. de Kam, A. Koole en D. J. Rouw.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5