Omvang strijdkrachten Havo ligt dicht bij te riskeren minimum Prins Bernhard zal in Amerika (besloten) politieke conferentie presideren Britse luchtmacht verwoest dorp Opperste Sowjet herstelt twee in 1944 opgeheven republieken Wat duur schijnt is echter in wezen heel goedkoop Vergeet „ongelukkige episode" Israël houdt voet bij stuks Egypte moet garanties geven Frankrijk gaat bezuinigen Boelganin stuurt niet aan op herstel van Duitse eenheid Aardbeving in Engeland Eisenhower gaat praten met Engelse en Franse premiers PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND OPPERBEVELHEBBER NORSTAD VERKLAART: Gemeente-secretaris verdacht van verduistering Gedeporteerde bevolking gaat terug Toenadering bepleit Gisteravond van Schiphol vertrokken „Geen opdracht van regering, maar als men mij iets vraagt....' Veel onderwerpen Middenstandsbonden naar ministerie Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad c OFFICIER IS SPOORLOOSe (Zie pag. 3) 12e Jaargang No. 3626 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: JACQ. de Smit Dinsdag 12 februari 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.00 u., onder 17.50 u. Maan op 16.46 u., onder 6.44 u. Hoogwater woensdag 13 februari: Vlissingen: 0.27 u. 1.79 m., 12.58 u. 1.97 m. Terneuzen: 0.55 u. 1.95 m., 13.26 u. 2.13 m. Wemeldinge: 2.13 u. 1.57 m., 14.42 u. 1.73 m. Zierikzee: 1.56 u. 1.32 m., 14.31 u. 1.47 m. Ministers W.E.U, op 26 febr, bijeen LONDEN, 12 febr. (A.F.P.). De bijeenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken van de landen van de Westeuropese Unie is definitief vastgesteld op 26 februari a.s. te Lon den. Op de conferentie zal ondermeer worden gesproken over de plannen tot inkrimping van het aantal Britse mi litairen op het vasteland van Europa en over reorganisatie van de W.E.U. Met ziekteverlof HE IN'O, 12 febr. De burgemeester van Heino (Ov.) heeft gisteren in een bijzondere vergadering van de raad der gemeente meegedeeld dat de ge meentesecretaris D. van der b., naar bij een onderzoek is gebleken, zich heeft schuldig gemaakt aan ongeoor loofde financiële manipulaties. Reeds enige tijd geleden had men in het gemeentehuis te Heino vermoed dat er met de gemeentefinanciën iets niet in orde was. Op 28 januari droe gen burgemeester en wethouders de districts-verificateur op een onderzoek in te stellen. De burgemeester deelde in de raadsvergadering mee dat de se cretaris tijdens dit onderzoek tot een soort biecht was gekomen en daarna bü de raad het verzoek om ontslag had Ingediend. Het verzoek is, hangende het onderzoek, aangehouden. Hij diende vervolgens schriftelijk het ver zoek in hem met ziekteverlof te zen den. De raad heeft dit verzoek inge willigd. Sedert 8 februari is de secre taris uit Heino verdwenen. De thans met ziekteverlof gezonden secretaris wordt ervan verdacht zich wederrechtelijk geldbedragen te heb ben toegeëigend en valse handtekenin gen te hebben gezet. LONDEN, 12 febr. (Reuter). Generaal Lauris Norstad, de opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft gister avond te Londen verklaard, dat de landen van het Atlantische ver drag wellicht voor 'n catastrofe zullen komen te staan, als zij zich bij hun strategie alleen door economische overwegingen laten leiden. „Ik ben er van overtuigd, dat de omvang van de strijdkrachten, die tot onze beschikking blijven, dicht bij het minimum ligt, dat wij mogen riskeren", zo zei de generaal. De uitlatingen van de generaal moeten gezien worden tegen de achtergrond van het plan van de Britse regering om de defensie uitgaven te beperken. Ibaar schijnt, maar dat zy het veilig ste en goedkoopste middel vormt om de vrede te bewaren. Naar aanleiding van de wrijving tus sen Engeland en de V.S. als gevolg van het Brits-Franse optreden in Egypte, zei de generaal, dat het hoog tyd is deze 'ongelukkige episode' te vergeten. De Britse premier, Harold MacMil- lan, gaf Norstad in een toespraak de verzekering, dat Engeland hoewel het zijn defensie wil reorganiseren, deze tegelijkertyd doeltreffender wenst te maken. Overleg over salarissen onderwijzend personeel DEN HAAG, 12 febr. De bijzon dere commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend perso neel by het lager onderwy's, die mo menteel besprekingen voert over de salarissen is nog slechts in het begin stadium met de onderhandelingen. De regeringsdelegatie heeft medegedeeld, dat zy wel bereid is wy'zingingsvoor- stellen in overweging te nemen. Dit bericht is afkomstig van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en we tenschappen en weerspreekt de ge ruchten dat de onderhandelingen in zeer onprettige sfeer zouden plaats vinden. Dit wordt positief ontkend. De vluchtelingenstroom uit Oost- naar West-Duitsland neemt weer toe. In het afgelopen weekeinde hebben 800 Oostduitsers in West-Berlijn om asiel verzocht. In het Suez-kanaal moeten nog acht wrakken worden opgeruimd. Hammarskjoeld tegen collectieve maatregel NEW YORK, 11 febr. (Reuter). De secretaris-generaal van de V. N., Hammarskjoeld, zegt in een verslag aan de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, dat collectieve maatrege len tegen Israël wegens zijn weigering zich geheel uit Egypte terug te trek ken, mogelijk „nieuwe conflictstof" zullen scheppen. Israël is van gevoelen, dat het niet billijk is op ontruiming van Gaza en Akaba aan te dringen zolang Israël niet weet of Egypte oorlog of vrede wil, aldus het rapport. Israël heeft gisteren Egypte beschul digd van het willen handhaven van de staat van oorlog, blokkade, sabota ge en het voeren van een guerilla. In de Israëlische verklaring wordt ADEN, 11 febr. (Reuter). Het dorp Danoeba in West-Aden is maandag door de Britse luchtmacht met bommen en raketten verwoest na het ver strijken van een ultimatum, dat 48 uur tevoren aan de bewoners was gesteld. De Britten eisten, dat opstandige stamleden aan de autoriteiten zouden wor den uitgeleverd. Ambtenaren te Aden hadden eerder meegedeeld, dat opstandige stam leden Danoeba hadden gebruikt als basis voor overvallen. In het bijzonder zouden de leiders van een aanval op een Britse patrouille, waarbij vorige week twee militairen omkwamen, in het dorp onderdak hebben gevonden. De R.A.F. had de bewoners vooraf gewaarschuwd, dat het dorp zou worden vernietigd en dat het moest worden ontruimd. Vliegers zeiden zondag, dat het dorp verlaten leek. In een officieel communiqué is gezegd, dat het dorp al enige tyd bekend stond als 'een centrum van Jemenitische intriges'. De laatste tijd komen herhaaldebjk incidenten voor aan de grens tussen het koninkrijk Jemen en het Britse protectoraat Aden. Norstad dicht bij minimum. Norstad zei, dat de strategie van de NAVO, gericht op het afschrikken van een eventuele aanvaller, wellicht kost- Onrechtvaardigheid wordt ongedaan gemaakt" MOSKOU, 12 febr. (AFP). De Opperste Sowjet heeft gisteren besloten de twee republieken en autonome gebieden Kaukasus en Wolga te herstellen. Zij zijn in de oorlog opgeheven. De bevolking, die gedeporteerd werd, zal gerepa trieerd worden. De bevolking van de republie ken en autonome gebieden in de Kaukasus en aan de Wolga, ten zuiden van Stalingrad, is in 1944 naar Siberië en Centraal-Azië ge deporteerd, omdat zij met de Duit sers zou hebben samengewerkt. Radio-Moskou deelde gisteren mee, dat het presidium van de Opperste Sowjet had besloten „de onrechtvaar digheid tegenover deze volkeren onge daan te maken door hun nationale autonomie le herstellen en op deze wijze de voorwaarden te scheppen voor de algehele ontwikkeling van het economische en culturele leven van feze nationale groepen". Twee autonome republieken zijn niet hersteld, nl. die van de Wolga-Duitsers en die van de Tataren op de Krim. De bevolking van deze gebieden is resp. in 19411942 en 19441945 naar Siberië en Centraal-Azië overgebracht. De Krim is een provincie van de Oe- kraine geworden. Rechtspraak De Opperste Sowjet keurde voorts de nieuwe wet goed die aan de fede rale republieken onafhankelijkheid PARIJS, 11 febr. (Reuter). De Franse minister van financiën heeft een plan ontvouwd voor het in even wicht brengen van de Franse beta lingsbalans, door beperking van de in voer, het bevorderen van de uitvoer en vermindering van de overheidsuit gaven. Aan buitenlanders zullen aanvul lende benzinetoewijzingen worden verstrekt teneinde het toeristenver keer aan te moedigen. Bij de Franse bevolking zal er evenwel op worden aangedrongen om thuis te biyven. verleent op het gebied van wetgeving over rechtspraak en rechterlijke macht. De wet brengt geen wijziging in het openbaar ministerie, dat voor de gehele Sowjet-Unie één biyft. Bij het debat over de hervorming van de gerechtelijke procedure is ge vraagd om opheffing van de speciale tribunalen. De Opperste Sowjet heeft ook de be noeming van Molotof tot minister van controle en van Perwoechin tot voor zitter van de commissie voor de jaar lijkse plannen bekrachtigd. Nota aan Adenauer opent geen perspectieven BONN, 12 februari. (Reuter). De Russische radio heeft gisteravond de inhoud van de nota van de Sowjet- premier Boelganin aan bondskanselier Adenauer van West-Duitsland bekend gemaakt. Nieuwe gezichtspunten ko men in die nota niet naar voren. Boel ganin zegt dat de Sowjet-ministers on tevreden zqn over de betrekkingen met West-Duitsland en dat toenade ring o.a. handels- en culturele ak koorden op prijs gesteld wordt door de Russen. Het westen wordt ervan beschuldigd West-Duitsland het pad van de mili tarisering te hebben opgedreven. Nauwere betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de bondsrepubliek zullen met zich meebrengen, dat de Sowjet-Unie belangrijke orders plaatst bij de Duitse industrie, aldus de nota. Bovendien zullen dergelijke verbe terde betrekkingen bijdragen tot de zaak van de vrede in Europa en tot het belangrijkste probleem van het Duitse volk, het herstel van de een heid. De Sowjet-Unie is bereid mee te werken tot herstel van de eenheid van Duitsland, maar er kunnen geen vor deringen ir deze richting worden ge maakt, zolang de bondsrepubliek het bestaan van twee Duitse staten niet erkent, aldus Boelganin. Teleurstelling In politieke kringen te Bonn is met teleurstelling geconstateerd, dat Boel- ganins nota geen nieuwe vooruitzich ten biedt op een spoedig herstel van de Duitse eenheid. Het blijft kenneiyk de bedoeling van de regering te Moskou, dat de bonds regering onderhandelingen begint met de Oostduitse regering over een toenadering. toenadering, maar BOELGANIN n SCHIPHOL, 12 febr. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is gis teravond vergezeld van zijn parti culiere secretaris, dr. F. A. de Graaf, met een vliegtuig van de K. L.M. van Schiphol naar New York vertrokken voor een verblijf van enkele weken in de Verenigde Staten. In de Europahal op Schip hol heeft Prins Bernhard vlak voor het vertrek van het toestel een gesprek met een aantal jour nalisten gevoerd. Na een verblijf van anderhalve dag in New York zal de Prins naar Saint Simeons Island in de staat Georgia gaan, waar de vijfde Bilderbergconfe- rentie wordt gehouden. De Prins zal deze bijeenkomst voorzitten. Ongeveer tachtig deelnemers wor den op de conferentie verwacht, van wie de helft Amerikanen. De Prins hoopt er verscheidene per sonen, die in Europa deze confe rentie reeds hebben bijgewoond, te ontmoeten. Natuurlijk zullen er, nu de bijeen komst voor de eerste maal in Amerika is vastgesteld, ook een aantal nieuwe gezichten zqn. Een aantal onderwer pen, dat op het ogenblik actueel is, zal op de agenda prijken. Belangrijk is, dat een ieder vrijuit kan spreken, ten einde eikaars standpunt te kunnen waarderen. Op de Bilderbergconferentie wordt over tal van politieke, economische en sociale vraagstukken van gedachten gewisseld door personen uit diverse landen. De besprekingen hebben een strikt vertrouwelijk karakter. Er is geen pers aanwezig. In het verloop van de verdere reis zal de Prins o.a. enkele vliegtuigfa brieken bezoeken In Los Angeles zal de Prins een televisie-interview geven. Aan het einde van de reis zal Prins Bernhard enkele dagen in New York verblijven. Hy zal daar een lezing houden over een nog nader te bepalen onderwerp. „Bij" blijven Luchtvaartproblemen zal Prins Bern hard in de Verenigde Staten niet aan snijden. 'Ik geloof', aldus de Prins, 'dat men in de Verenigde Staten ruim be grip heeft voor onze wensen op het gebied van de burgerluchtvaart'. Waarom Prins Bernhard enkele vliegtuigfabrieken zal bezoeken? Het antwoord was: „Ik heb mij altyd ge ïnteresseerd voor de luchtvaart. Men moet op de hoogte komen van wat nieuw is en welke wegen in de toe komst moeten worden ingeslagen. De dat is ook voor ons land van belang", ontwikkeling dient men bij te houden; De regering heeft geen enkel ver zoek gedaan aan Prins Bernhard, maar „indien men mij iets vraagt in Ame rika, dan ken ik het standpunt van onze autoriteiten". Omstreeks 7 maart zal Prins Bern hard in Nederland terugkeren. Ds. G. N. Lammens beschik baar gesteld voor Geref. jeugdwerk ROTTERDAM, 12 febr. De ker- keraad van de Geref. Kerk te Rotter dam-Kralingen heeft in zijn gister avond gehouden vergadering besloten ds G. N. Lammens met ingang van 1 juli a.s. voor een deel vrij te stellen van ambtelijk werk in de gemeente, teneinde zich te kunnen wijden aan het landehjk Geref. jeugdwerk. Ds Lammens zal in de kerkdiensten blijven voorgaan. De kerkeraad heeft gisteravond eveneens besloten een vierde predikant te beroepen, mede met het oog op de uitbreiding van het evangelisatiewerk. De Geref. Kerk te Kralingen zal dus straks ds C. van Nes meegerekend door vijf predi kanten worden gediend. Ds Lammens is de eerste Geref. pre dikant, die een belangrijk deel van zijn tijd kan besteden voor het lande lijk Geref. jeugdwerk. Ds Lammens is geboren in 1923 en diende van oktober 1949 tot augustus 1952 de Geref. Kerk te Heinkenszand. 3 september 1952 werd hy te Kralin gen bevestigd. voorts gezegd, dat Egypte acht jaar geleden aan het hoofd van andere Ara bische landen Israël is binnengevallen. Volgens de verklaring ging Egypte daarna met volslagen veronachtzaming van de beslissingen van de Verenigde Naties door met de uitoefening van de rechten van een oorlogvoerend land en leed hierdoor Israël grote schade en verliezen. „De vraag rijst waarom de V.N., die in deze acht jaar in gebreke zqn ge bleven om maatregelen tegen Egypte te nemen, er op het ogenblik by Israël op aandringen om de terugkeer tot deze onrechtmatige staat van oorlog te aanvaarden", aldus de verklaring. Het Israëlische standpunt De Israëlische ambassadeur in Was hington heeft na een gesprek van 70 minuten met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken verklaard, dat Israël op zijn stuk blijft staan wat betreft de ontruiming van Gaza en de kuststreek langs de golf van Akaba. Het zal zijn troepen pas terugtrekken, als Egypte „concrete garanties" geeft dat het zich zal onthouden van vijan- deiykheden jegens Israël. De ambassadeur wilde zich niet uit laten over het Amerikaanse standpunt. Schoorstenen op de daken LONDEN, 12 febr. (Reuter). In een groot gebied van de Engel se Midlands is maandagmiddag een 'kleine aardbeving' gevoeld, die op een aantal plaatsen een hal ve minuut heeft geduurd. Het zou de sterkste aardbeving zijn die se dert het midden van de achttiende eeuw in Groot-Brittannië is ge voeld. Schoorsteenpypen kwamen neer op daken van fabrieken en woonhuizen. In vele steden werd de hulp ingeroe pen van brandweer, ziekenauto's en politie. Vele mensen waren licht gewond door vallende stenen en glasscherven. Een vierjarig jongetje werd door een neervallende schoorsteen zwaar ge wond. Op enkele plaatsen ging de beving gepaard met onderaards gerommel. Frankrijk en de Sowjet-Unie heb ben een handelsverdrag gesloten, dat betrekking heeft op een periode van drie jaar en voorziet in een goederen- ruil voor een waarde van 96 miljard in beide richtingen. Piet Dry ver uit IJmuiden heeft een Nederlandse haaienvissersclub op gericht. In Engeland is een voormalig marinescheepje gekocht, dat ruimte biedt aan vijftien sportvissers. In juli zal de club op de Noordzee gaan ope reren. Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal Marokko bezoeken. THOMASVILLE, 11 febr. (Reuter). President Eisenhower zal op 26 en 27 februari te Washington besprekingen voeren met de Franse premier Guy Mollet. De president zal voorts van 21 tot 24 maart op Bermuda overleg plegen met de Britse eerste minister Harold MacMillan. De besprekingen, welke Eisenhower met Mollet en met MacMillan zal voe ren, zullen de eerste gedachtenwisse- lingen op dit niveau zijn sinds de na tionalisatie van de Suezkanaalmaat- schappü door Egypte en de daaruit ontstane crisis in het Midden-Oosten. MacMillan deelde maandagmiddag in het Britse Lagerhuis mee, dat een zeer groot aantal onderwerpen aan de orde zal komen. In diplomatieke kringen te Washing ton is het bericht over de komende besprekingen van Eisenhower met Mollet en MacMillan met voldoening en opluchting ontvangen. Men acht een persoonlijk optreden van de pre sident dringend noodzakelijk om de samenwerking tussen de Verenigde Staten enerzijds en Engeland en Frankrijk anderszijds te herstellen, nu de V.S. ten aanzien van het Midden- Oosten een onafhankelijke politiek voeren. SO W JET-NOT A OVER MIDDEN-OOSTEN MOSKOU, 11 febr. (A.F.P.). De Sow jet-minister van buitenlandse za ken Sjepilof, heeft de Amerikaanse, Franse en Britse diplomatieke verte genwoordigers te Moskou maandag nota's over het Midden-Oosten over handigd. De tekst van de nota's is nog niet bekendgemaakt. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht Aanvankelqk hier en daar regen, later verspreide opklaringen. Vry krachtige tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, 12 febr. De verte genwoordigers van de middenstands bonden gaan vrijdag a.s. op het depar tement van Economische Zaken praten over de procedure, die gevolgd wordt bij het prijsstabiiisatie-beleid. Zij zul len daar tot hun teleurstelling echter niet te woord worden gestaan door minister Zyistra, doch door de staatssecretaris dr. G. M. Veldkamp. De middenstand lieeft zeer ernstige bezwaren tegen de interpretatie, die thans door de minister wordt gegeven aan de afspraken over de prijsstabili- satie. Bovendien zijn de middenstands organisaties gegriefd over het feit, dat hun leden in de kranten moeten lezen, dat de prijzen van de door hen ver kochte produkten worden verhoogd. „Minister Zijlstra heeft ons destijds uitdrukkelijk toegezegd, dat de besprekingen over prijsverhogingen gevoerd zouden worden met de gehele bedrijfskolom, dus met fabrikanten, groothandel en kleinhandel. Alle be sprekingen worden thans echter ge voerd tussen de minister en de fabri kanten. Wij komen daar niet bij te pas. De voorzitter van onze Chr. Krui- deniersbond b.v. moet in de krant le zen, dat de prys van diverse artikelen uit deze branche met toestemming van de minister omhoog gaat". Dit werd ons verteld door de secretaris van de Chr. Middenstandsbond, mr. Van der Kaa. De bewindsman, die op brieven van de middenstandsorganisaties over de ze zaak niet heeft geantwoord, moti veert het uitsluiten van de midden standorganisaties bij de prqsbespre- kingen door te zeggen: „De midden stand heeft zich destijds neergelegd by een bevriezing van de geldmarge en is bij deze zaak dus niet betrokken". Da middenstandsbonden verklaren echter met klem, dat zij zich niet bij deze be vriezing hebben neergelegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1