Nieuws uit de Provincie Prov. Commissie vergaderd van hel C.J.M.Y. e te Goes Middelburgse bedrijven beschikken over „E.H.B.0.-personeel" Nieuwdorp wint op nippertje Krabbendijke (4-5) van Geslaagde Jonge Kerkdag te Nieuw- en Sint Joosland Zaierdagvoeibal Nieuwe bejaardensocieteit te Breskens Afscheid Ds. Kouwenhoven van Heinkenszand Ook Noord-Brabant naar Ronse Lezingencyclus verkoopontwikkeling gestart Algemeen Bestuur Stichting Zeeland Zuid-Bevelandse N.C.L.B. 25 jaar Nachtvorstbestrij di ng in nieuwe banen Middelburg Scheepvaartbeweging door het kanaal van Zuid-Beveland Maandag 11 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 GOES, 9 febr. Veschuivingen in de stand in de eerste klasse bleven weliswaar uit, maar dat neemt niet weg, dat er toch enkele verrassende uitslagen uit de bus kwamen. Zo presteerde Rillandia het om de uitwedstrijd tegen Tern. Boys in een 02 zege om te zet ten, terwijl Zaamslag tegen het bezoekende Colpl. Boys eveneens voor een „uitschieter" zorgde door Colpl. Boys de winst te ontnemen (20). Koploper Arnemuiden wachtte zich vandaag, tegen Wemel- ainge voor een tweede misstap. De Walcherenaars zegevierden met 71. Nieuwdorp heeft te Krabbendijke alle zeilen moeten bijzetten om uiteindelijk met een 45 zege te kunnen vertrekken. De stand luidt thans: Arnemuiden 14 12 1 Nieuwdorp 11 9 0 Wemeldinge 15 7 2 A.Z.V.V. 13 7 1 Colpl. Boys 12 6 0 Tern. Boys 13 4 3 Rillandia 10 4 2 Krabbendijke 13 4 0 Zaamslag 12 3 1 V.C.K. 11 1 0 1 25 62—21 2 18 42—26 6 16 42—36 5 15 38—33 6 12 37—34 6 11 33—33 4 10 24—27 9 8 27—48 8 7 16—28 10 2 20—55 TWEEDE KLASSE Colpl. Boys II, koploper van de tweede klasse A heeft eveneens de handen vol gehad aan het bezoekende Wissekerke II: de Boys wonnen slechts met 21. 's-H. H. Kinderen ging ver der op het pad der overwinningen en Dracht Krabbendijke II een 61 ne derlaag toe. 's-H. H. Kinderen kwam aodoende weer op de tweede plaats, terwijl Krabbendijke II naar de derde ylaats zakte. Rillandia werd vierde d< ior een 20 zege op Kapelle II en Wemeldinge II, dat Serooskerke met 13 de winst ontnam kwam op de vijf de plaats. In de tweede klasse B. vonden slechts twee wedstrijden doorgang. Koploper Veere kwam thuis tegen V.C.K. II ?iaar net met de hakken over de sloot 21). Zeel. Sport VI kon Nieuwland gemakkelijk de baas blijven (15). MEVO RUKT OP De belangrijkste wedstrijd van de tweede klasse C., KapelleWol- faartsdijk moest worden afgelast. Mevo boekte een kleine 34 zege op Bevelanders en kwam daardoor op gelijke hoogte als Kats. Goes IV won met 20 van Heinkenszand en liet Yerseke III, dat met 63 van Wis sekerke (nu vierde op de ranglijst) verloor, achter zich, Kloetinge boek te een verrassende en verdiende 2 0 overwinning op het bezoekende S.V.D. In de tweede klasse D. klopte Bruse ys I het reserve-elftal, met 80. 'Urgh III bleef, zoals was te verwach- n, de baas over Mevo III (82); Me- BRESKENS, 9 febr. Breskens' Ouden van Dagen, ruim 200 in getal, hebben sinds vandaag de beschikking over een eigen „tehuis" en wel een Siodern ingerichte bejaardensociëteit, ie door de spontane medewerking der gehele bevolking tot stand kwam. Burgemeester J. A Eekhout ver richtte de officiële opening en over dracht van deze bejaardensociëteit aan de Eerste Zandstraat. Tal van ge nodigden, onder wie vrijwel alle raadsleden, woonden deze plechtigheid «ij- Burgemeester Eekhout belichtte in het kort de bejaardenzorg in het ver leden en het heden. De gemeente Breskens meende „schuchtere pogin gen" te moeten wagen om „iets" voor de bejaarden te doen, zoals de burge meester het uitdrukte. Dank bracht hij aan de drie baan brekers voor betere verzorging der ouden van dagen: Kees de Kruyter, Bram Vermeulen en T. de Vuyst. Het gebouw werd gezet met steun der bevolking en van klein tot groot heeft de bevolking van Breskens met zijn ouden van dagen meegeleefd. Na deze rede droeg de burgemeester het gebouw over aan het comité, dat dit gebouw zal exploiteren en over handigde de sleutel versierd met lin ten in de kleuren van Breskens aan de concierge, de heer Jac. van Lare. Tal van sprekers voerden hierna het woord: o.a. Mevr. Poissonier namens het comité, de heer Goedhart namens de afdeling Vlissingen der Bond van Ouden van Dagen, de voorzitter der tfdeling Breskens, de heer Kees de iruyter en de heer J. de Hulster na mens de Oranjevereniging. Organisaties en particulieren schon ken vrijwel de gehele inventaris. HEINKENSZAND, 11 jan. Zon dagmiddag heeft ds H. J. Kouwenho ven wegens vertrek naar Rotterdam- Delfshaven, waar hij is beroepen als evangelisatiepredikant, afscheid geno men van de Geref. kerk te Heinkens zand. De scheidende predikant hield een preek n.a.v. 1 Cor. 2 vers 2. Na de dienst werden enkele toespra ken gehouden. Ouderling W. van Baa ien voerde het woord namens kerke- raad en gemeente; op zijn verzoek werd ds Kouwenhoven Gezang 29a toegezongen. Ds S. G. Oegema uit Le- wedorp sprak namens de classis Goes en ds C. J. Amesz als vertegenwoordi ger van de Herv. gemeente en als Vriend. Wethouder C. Nijsse sloot de rij van sprekers. Met een persoonlijk woord richtte ds Kouwenhoven zich daarna tot de sprekers en tot de gemeente. Nagekomen advertentie Hedenavond, acht uur, „Prins van Oranje" te Goes spreekt de heer A. SCHOUT, lid van Ged. Staten van Zeeland. vo II en Zierikzee IV deelden (33) eerlijk. In de tweede klasse E. kwam Spui aan de leiding dank zij een enorme zege op Zaamslag II (120). In de tweede klasse F. leverde het gevecht om de leiding tussen Driewe gen JI en Tern. Boys III een zege op voor de Driewegenaars (51). Beren klopte S.V.D. II met 4—1. Ingezonden mededeling (adv.) Aanvaring in Wemeldingse Vlije WEMELDINGE, 9 febr. Zaterdag middag omstreeks 2 uur is in de We meldingse vlije het Tjeik-motorschip „Nooitgedacht" (80 ton) schipper J. Hout uit Terneuzen in aanvaring ge komen met het motorschip „Nova" (schipper Tal). De „Nooitgedacht" liep aan bakboord een groot gat op en maakte water „Direct voer de „Adja" uit om de „Nooitgedacht" te bergen. Het schip is leeggepompt en proviso risch gedicht, waarna het naar de werf zal worden gespeept. GOES, 9 febr. Vanmiddag kwam de P.O. onder leiding van de heer C. Leunis bijeen. In zijn openingswoord dankte de voorzitter de leden der P.C. hartelijk voor de belangstelling en het medele ven, bij zijn 40-jarig lidmaatschap van het C.J.M.V., betoond. Na diverse mededelingen uit de B.B., P.J.W.C. en van de Distr. Secretaris, de heer J. Sinke, werd het programma voor de Voorjaarsvergadering, op 16 maart te houden in Goes, nader vast gesteld. De jaarverslagen zullen worden uitgebracht, waarna over het werk in het algemeen gesproken zal wor den. Verder zal door het erelid, de heer C. Duvekot te Goes, een cau serie gehouden worden over zijn reis door Amerika. Het weekend op de „Sillem Hoeve" trekt veel belangstelling. DE BONDSDAG Uitvoerig is stil gestaan bij de te houden Prov. Bondsdag te Ronse in België op de tweede Paasdag. Naast Zeeland zal ook Noord-Bra bant aan deze dag deelnemen, zodat op een goede opkomst gerekend kan wor den. Het programma werd goedgekeurd. Deze dag zal op de markt te Ronse gesloten worden door de heer K. Kuy- per te Eindhoven, voorzitter der P. C. Noord-Brabant en vice-voorzitter van het C.J.M.V. De rekening over 1956 werd goedge keurd. Er bleek een klein voordelig saldo te zijn. De heer C. J. de Jonge te Yerseke werd hartelijk bedankt voor het Vele werk aan de financiën besteed. Mooi initiatief van „Handelsbelang" MIDDELBURG, 9 febr. Vrijdag avond, in de bakkerszaal van het Schuttershof, is de lezingencyclus voor het Walcherse winkelpersoneel, waar toe de vereniging „Handelsbelang" het initiatief nam, van start gegaan. De heer J. Knap uit Utrecht, uitermate deskundig op het gebied van de ver koopontwikkeling, opende dit zestal lezingen met een causerie over „ver koopontwikkeling". Deze avond werd bijgewoond door een vertegenwoordi gster van de Ned. Ver. van Huisvrou wen. Aan het begin van de avond heeft, namens de commissie van voorberei ding, de heer L. B. van Houte een kort woord gesproken. De voorzitter van „Handelsbelang", mr. M. A. Terwoert, schetste, hoezeer een dergelijke cursus op Walcheren in een bestaande be hoefte zal gaan voorzien. Hij zeide te hopen, dat de cursisten door het be zoeken van de lezingen hun mensen kennis en paraatheid zullen vergroten, twee eigenschappen, die voor een ver koopster/verkoper onontbeerlijk zijn. Aldus verrichtte mr. Terwoert de of ficiële opening van de cyclus. De le zingen zullen, zoals bekend, iedere vrijdagavond worden gegeven. Toneeluitvoering op „Vrederust" BERGEN OP ZOOM, 9 febr. De toneelgroep van de Hervormde Jeugd raad heeft in het ontspanningslokaal van de inrichting „Vrederust" het stuk „Een ongewenste gast" opge voerd. Na afloop mochten de speel sters bloemen in ontvangst nemen, ter wijl ook de heren niet werden verge ten. Ht was een succesvolle avond. Geslaagd MIDDELBURG, 9 febr. Voor het examen Ned. Handelscorrespondentie slaagde de heer J. C. Sinke te Middel burg. Het praktijkdiploma boekhouden behaalde de heer P. J. Moens te Vlis singen. STAVEN1SSE Raad. Vanavond komt de gemeenteraad bijeen. De agenda vermeldt: voorstel tot toekenning premie woningverbetering, publieke verkoop van acht kookketels, de bouw van vier woningwetwoningen aan de Prins Bernardstraat en de overdracht van 46 woningwetwoningen met erven aan diverse eigenaren. Aan de beurt van aftreden bleken de heren K. Wouters te Zoutelande, W. Rochus te Breskens en J. Braber te Renesse. De twee laatstgenoemden waren reglementair niet meer herkies baar. De voorzitter dankte beide heren voor het met ijver verrichte werk in de P.C., waarbij hij de hoop uitsprak dat beiden, zowel in West Z.-Vlaande ren als in Schouwen, de naam en de doelstelling van het C.J.M.V. zullen blijven hoog houden. Verder dankte de voorzitter de dis trictssecretaris J. Sinke voor de met grote toewijding verrichte arbeid in de Provincie. Gymnasium Middelburg bijna kampioen. GOES, 9 febr. Voor de eindronde van het schaakkampioenschap der Zeeuwse middelbare scholen kreeg de Lagere Technische school Terneuzen bezoek van de RHBS Middelburg. De hoofdstedelingen behaalden een 24 overwinning en schakelden daardoor de technici uit. Het Middelburgse Gymnasium heeft nu in haar laatste wedstrijd genoeg aan een gelijk spel om de titel te behalen. De gedetailleerde uitslagen waren: Lammens-Louws 01; v. d. Berge- Vaandrager 01; Verhaar-Malipaard 10; Lentze-van Wijnen 01; Dekker -Funcke 10; Meulenberg-Donze 01. GOES, 9 febr. Onder leiding van ge deputeerde A. Schout vergaderde het algemeen bestuur der stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk. Als nieuwe leden werden verwelkomd drs. Th. J. Westerhout en C. F. van der Peyl, die als leden van de Tweede Kamer ingevolge de statu ten waren uitgenodigd zitting te wil len nemen in het bestuur. Als verte genwoordigers van resp. het C.N.V. en het Leger des Heils waren voor de eer ste maal aanwezig de heren P. Slager te Haamstede M. J. C. Moens te Goes. De heren W. L. Blindenbach, K. van Dijk en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer werden herkozen. Mevr. H. Besuyen- Maas te Middelburg zal uitgenodigd worden om als vertegenwoordiger van de Chr. Boerinnenbond in het bestuur zitting te willen nemen. Mevr. Huys- man-Griep deelde mede, dat zij zich in verband met haar aftreden als pre sidente van de Bond van Plattelands vrouwen genoodzaakt zag voor het lid maatschap van het algemeen bestuur te bedanken. Wegens vertrek naar el ders bedankten eveneens mej. mr. E. Roder en de heer Th. van der Himst. Het concept-jaar verslag werd goedge keurd. De vergadering besteedde ten slotte veel aandacht aan het door de Stichting uitgebrachte rapport over de Bejaardentehuizen in Zeeland. GOES, 9 febr. In melksalon „De Opril" is vanmiddag het 25-jarig be staan herdacht van het district Zuid- Beveland van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond. De voorzitter, de heer Chr. Maas uit Krabbendijke kon vele aan wezigen welkom heten, in het bijzon der de heren Luikenaar uit Wolfaarts- dijk, J. van der Weele uit Nieuwdorp en A. de Bel uit Kruiningen. De heer Luikenaar is lange tijd voorzitter ge weest en de heer van der Weele secre taris, terwijl de heer de Bel 25 jaar onafgebroken bestuurslid was. De voorzitter gaf een uitgebreid overzicht van al het werk door de N.C.L.B. in deze 25 jaar verricht. Het jaarverslag van de secretaris getuigde van een opgewekt verenigingsleven. In 's-Gravenpolder is een nieuwe afdeling opgericht. De penningmeester sloot het boek jaar af met een batig saldo. De oudbestuursleden Luikenaar en van de Weele vertelden nog het een en ander uit het verleden. De districtsbe stuurder, de heer M. D. den Hollander sprak tenslotte over de hedendaagse toestanden in het leven van de land arbeiders. KAPELLE, 9 febr. Er wordt hard aan gewerkt om de nachtvorstbestrij- ding zo goed en efficient mogelijk te maken. Dat is vanmiddag gebleken op een door de fa. Gebr. de Jongh uit Goes belegde demonstratiebijeen komst waarop is getoond hoe men nachtvorst kan bestrijden door middel van het vormen van wolken. Hiervoor is een apparaat ontworpen de zgn. „Swingfog", een handig draag baar en modern nevelapparaat dat slechts 12 kg weegt en wordt aange dreven door een straalmotor. Zeer veel wolken werden in korte tijd met dit apparaat gemaakt en in de praktijk is reeds gebleken dat men op deze ma nier de nachtvorst goed kan bestrijden. Of dit ook voor Zeeland een goede bestrijdingsmogelijkheid zal zijn, zal nog moeten blijken want er is in onze provincie nog niet veel ervaring mee opgedaan. Wel vernamen wij dat het in de bedoeling ligt om dit voor jaar er ook mee te gaan werken in onze provincie, en dan speciaal voor de bestrijding van de nachtvorst bij aard beien. Chr. Plattelandsvrouwen bijeen De afdeling Walcheren van de Chr. Plattelandsvrouwenbond heeft de achtste jaarvergadering gehouden. Als spreker trad op de heer S. Baar uit Goes, die tot titel van zijn onderwerp had gekozen: „Wij en onze kinderen". Zoals gebruikelijk, werden ook de jaarverslagen uitgebracht. Tenslotte genoten de dames van het spel: „Wie doet het uit de doeken". Een nieuw lid kon ingeschreven worden. De leiding berustte bij mevr. Davidse. BRUIN IS SE Promotie. De heer Joh. Mulder Dz., ge boren te Bruinisse, scheikundig ingenieur te Delft zal woensdag 13 maart aan de technische hogeschool te Delft op het proefschrift: „Over de directe hijdratie- processen van aetheen en propeen ter be reiding van aethiel en isopropyl alcohol" promoveren. Promotor zal zijn prof. dr. ir. H. I. Waterman. Een van zijn stellingen luidt aldus: In verband met de mogelijk heid, dat bij voltooiing van het Deltaplan de Zeeuwse schelpdiercultures kunnen worden gecontinueerd in het zout water bassin, dat geprojecteerd is in het weste lijke deel van de Grevelingen is het van groot belang Bruinisse hierbij in te scha kelen door haar haven zodanig aan te leggen, dat deze in het bassin uitmondt. Middenstand. Onder voorzitterschap van de heer A. de Koning Az heeft de mid denstandsvereniging de jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer Huibers, bleek, dat 1956 voor de Bruinisser middenstand niet on bevredigend was. Het hamsteren heeft geen ongeoorloofde vormen aangenomen. Alle winkeliers zijn lid van de vereni ging, het ledental bedraagt 59. De heer Huibers werd tot secretaris herkozen. Ook het financieel verslag van de heer W van den Ouden gaf blijk van een opge wekt verenigingsleven. De heer A. Cor- stanje te Goes ging in een causerie na hoe het Rijksconsulentschap voor de mid denstand tot stand kwam. Een der hoofd punten in zijn betoog was het Delta plan en de gevolgen daarvan voor de Zeeuwse eilanden. BORSSELE Bedankt. Mevrouw Bogert en de heer G. Walhout hebben resp. als leidster en leider bij de Ned. Herv. zondagsschool be dankt. Ongeluk. Dezer dagen kwam mej. A. in haar woning zodanig te vallen, dat zij haar been brak. Zij werd ter behandeling naar het ziekenhuis gebracht. Bepaalde stijl in zondagsviering NIEUW- EN ST. JOOSLAND, 10 februari. Zondag is te Nieuw- en St. Joosland een Jonge-Kerk-dag ge houden. 's Morgens kwam men samen in de Ned. Herv. Kerk, waar ds A. van Haarlem,'in een dienst, die op de jeugd was afgestemd, voorging. Ds. Van Haarlem, de plaatselijke predikant van de Ned. Herv. Gemeen te, predikte n.a.v. Marcus 2, over de sabbatviering. Ds. Van Haarlem noemde de sabbat geen dag van ge boden en verboden, maar vooral een feestdag. In de nabespreking (na de dienst was men samengekomen in het ver enigingsgebouw) viel vooral het ac- Diptoma's uitgereikt MIDDELBURG, 9 februari. Op- D. S. FastenauDe Kam, J. F. Beha- geleid door mevrouw dr. E. Vermaas van Konijnenburg, en de medici D. N. van Gelderen, C. F. Frumau en J. Stapper, heeft een 25-tal dames en he ren, afkomstig uit het bedrijfsleven, rijks- en provinciale diensten (Griffie en belastingen) het E.H.B.O.-diploma verworven. Tijdens een geanimeerde bijeenkomst in café-restaurant Wöhler zijn de di ploma's uitgereikt door dokter Fru mau. Gedurende een jaar heeft het 25-tal, dat zich dus in zijn directe om geving, net name tijdens de werktijd, zonodig bijzonder verdienstelijk zal gaan maken, „college" gelopen. De voorzitter van de plaatselijke E.H.B.O.-afdeling, de heer J. J. Pol derman, sprak in zijn felicitatie over een „prachtig resultaat". Dokter Fru mau dankte in het bijzonder de ge slaagden voor het enthousiasme, waarmee zij aan de cursus hebben deelgenomen. Voor mevrouw Bogaard en de he ren J. Net en J. F. de Muijnck (de af delingssecretaris) welk drietal zich eveneens bijzonder verdienstelijk had gemaakt was voor een surprise ge zorgd, evenals voor de docent, dokter Frumau. Wederom is met het „afleve ren" van dit 25-tal door de plaatse lijke E.H.B.O.-afdeling een daad ge steld, waarvan de waarde niet hoog genoeg te schatten is. De namen van de gediplomeerden zijn: de dames S. Grim, S. Vatheroth, ge, A. Joziasse, M. v. d. Brink, J. Da vidse en M.-Bliek (allen Middelburg), A. Provoost (Serooskerke), G. de Mol (Kamperland), P. Vader en D. Janse (St. Laurens), en de heren: S. Melse, O. A. van Goethem, P. Bosselaar, P. Nieuwenhuijzen, J. G. Nieuwenhuij- zen, P. Roth, J. A. de Kramer, J. W. Sigtermans, P. Dingemanse, F. A. M. Clarijs, J. Clarijs en C. Corbijn (allen Middelburg), A. Mijnsbergen (Vlissin gen) en J. Hollestelle (Souburg). HANSWEERT, 8 febr. In de maand januari passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 5.929 schepen welke een inhoud had den van 2.841.979 ton. Daarvan waren 4.124 schepen van 2.154.896 ton geladen en 1.805 schepen van 687.083 ton waren ledig. Bij deze schepen waren o.a. 3.584 geladen mo torschepen van 1.515.297 ton en 1.454 ledige van 441.976 ton en 529 geladen sleepschepen van 634.509 ton en 189 ledige van 220.750 ton. Verder passeerden er 621 sleepboten en 47 coasters van welke laatste er 10 geladen en 37 ledig waren. Tot de rijn vaart behoorden er 205 geladen sleep schepen van 262.199 ton en 4 ledige van 3.857 ton en 5777 geladen motor schepen van 330.598 ton en 55 ledige cent op het brengen van een "bepaalde stijl in de zondagsviering. Ieder zal voor zich de consequenties moeten zien; uit de gesprekken bleek wel, dat de Jonge-Kerkers het niet gemakke lijk vonden, algemene richtlijnen te geven. Na het gebruiken van de middag maaltijd sprak ds. E. Durkstra van Middelburg over zijn ervaringen in Nieuw-Guinea. Na de discussie volgde de ontspan ning, die voor een deel werd verzorgd door mej. Theunissen, jeugdleidster te Middelburg. Rond acht uur verrichtte ds. Van Haarlem de sluiting. De leiding van deze dag was voor een groot deel in handen van ds. J. F. Wagener jr., Ned. Herv. predikant te Zoutelande. Afd. Zeeland Ned. Gemeenten op 25 februari bijeen MIDDELBURG, 9 febr. De afdeling Zeeland van de Vereniging van Neder landse Gemeenten zal maandag 25 fe bruari a.s. in Hotel „De Korenbeurs" te Goes een algemene ledenvergadering houden onder leiding van mr. dr. A. J. J. M. Mes. De secretaris, de heer J. Ph. Koene, die Walcheren vertegenwoordigt, is aftredend, maar herkiesbaar. Na de huishoudelijke zaken zal de nieuwe ge meenschappelijke regeling tot verdeling van de kosten der Zeeuwse Muziekschool aan de orde komen. De directeur, de heer H. Stam, zal aanwezig zijn voor het ge ven van toelichting. Na de gemeenschap pelijke koffiemaaltijd zal spreken prof. C. H. F. Polak uit Leiden, voorzitter van de commissie van beroep Herverkaveling Walcheren, over de herverkaveling en meer speciaal over de verhouding van de gemeenten tot de Herverkavelingscom missie. van 50.903 ton naar België en 140 ge laden sleepschepen van 1770.576 ton en 3 ledige van 3.394 ton en 429 ge laden motorschepen van 283.855 ton en 62 ledige van 28.450 ton van België. In totaal passeerden er naar België 2.073 geladen motorschepen van 881.357 ton en 486 ledige van 115.388 ton en 316 geladen sleepschepen van 384.362 ton en 35 ledige van 26.193 ton en van België 1.511 galaden motorschepen van 633.940 ton en 968 ledige van 326.588 ton en 223 geladen sleepschepen van 250.147 ton en 154 ledige van 194.557 ton. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 3.768 Nederlandse, 1.324 Belgische, 279 Franse, 188 Zwitserse, 1 Engelse, 349 Duitse, 14 Luxemburg se, 22 Oostenrijkse, 2 Spaanse en 2 Deense. COLIJNSPLAAT A.R.-kiesvereniging. Tijdens de verga dering van de A.R.-kiesvereniging hield de heer J. B. van Gilst een inleiding over het onderwerp: Hoofdinhoud van de vijf artikelen van het gewijzigd program. De voorzittershamer hanteerde de heer J. M. Contant. GRIJPSKERKE Geslaagd. Mej. F. Louwerse is geslaagd voor het diploma costumiëre. MELISKERKE Geslaagd. Mej. P. L. Cevaal is geslaagd voor costumiëre. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Geslaagd. Mej. C. Davidse slaagde voor het diploma lingerie-coupeuse. RILLAND-BATH „De Vrijheid". De Coöperatieve kolen- vereniging „De Vrijheid" hield onder lei ding van de heer J. A Boot haar jaarver gadering in ,,'t Wapen van Rilland". Da waarde der nog voorradige brandstoffen bedraagt 2129,Veertien nieuwe leden traden verleden jaar toe. De heren J. Bo- lier en A. Goeree werden met algemene stemmen als bestuurslid herkozen. ST. ANNALAND Zaadteiersvereniging. De Zaadtelers- vereniging „Tholen en St. Philipsland" heeft onder leiding van de heer D. Dor- maar de jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord memoreerde hij da slechte oogsten in het afgelopen jaar. Het kunstmatig drogen van de bonen in da peul is belangrijk. Zo is dat ook met da plantuitjes, waarvan de kwaliteit opge voerd kan worden. De secretaris bracht uitgebreid zijn jaarverslag uit. De aftre dende bestuursleden, M. Ligtendag, pen ningmeester, en H. Overbeeke werden herkozen. De heer K. Bakker, directeur van West-Friesland, gaf een overzicht van teeltuitkomsten over 1956. „Ons Belang". De Coöp. kolenvereniging „Ons belang" kwam bijeen onder leiding van de heer J. J, Mosselman. Uit de reke ning van de boekhouder, de heer P. den Haan bleek, dat er over 1956 een omzet was van 5583 hl brandstoffen. Er is een nadelig saldo van ƒ7762,14. Ook bleek, dat de vereniging 16 leden verloor en thans 575 leden telt. Het aftredend be stuurslid, de heer D. Dornaar en het lid van de Raad van Toezicht, de heer Jacs. Haashoek werden herkozen. Aan de dood ontsnapt. Op de boerderij van de heer J. Elenbaas had een ongeluk plaats, waarbij dhr Elenbaas aan de dood ontsnapt is. Hij was bezig met de tractor een aantal boompjes te rooien. Op een gegeven moment, toen de heer Elenbaas „gas" gaf, sloeg de tractor ach terover en kwam met de wielen in de lucht te hangen. De heer Elenbaas kon er op het nippertje afspringen. VROUWENPOLDER Melkcontröle. De melkcontrólevereni- ging „Vooruitgang zij ons doel", hield on der leiding van de heer A. Mesu Cz. haar jaarvergadering. Na afdoening - der huis houdelijke zaken, waarin o.a. de heren A. Mesu en A. van Tatenhoven werden herkozen als bestuurslid, sprak de heer W. L. Harmsen. Hij wekte op om toe te treden tot een provinciale vereniging voor de melkcontróle. Als afgevaardigde hier voor werd toen gekozen de heer M. J. de Vlieger, als plaatsvervanger de heer S. de Bruijn. Hierna gaf de heer J. Stroo een overzicht van de productie in het af gelopen jaar. Praatmiddag. De vereniging voor be drijfsvoorlichting „Walcheren" hield on der leiding van de heer H. Maljaars haar praatmiddag. De heer R. Krijger, rayon assistent, sprak over rationele bedrijfs voering. Hierop volgde een uitgebreide discussie. Vervolgens werden twee film» vertoond. WEMELDINGE Vaardigheidsproeven. De leden van de gymnastiekvereniging W.I.K. hebben de vaardigheidsproeven afgelegd. Als exa minators fungeerden de heren Chr. Wel- leman te Kapelle en C. van Weele ta Krabbendijke. Alle 15 deelneemsters vol deden aan de eisen. Geslaagd zijn: Meisjes A: Matty Weststrate, Corry da Klerk, Janny Burger, Suzan Gijssel en Nelly Walrave. Meisjes B: Jopie Dagevos en Marie van Stel. Dames-turnsters 2e graad: Mej. M. Sponselee, mej. H. v. Stel, mej. D. v. Oosten, mevr. de Wijze-Dagevos, mej. C. Schot, mej. I. Hoogesteger, mej. S. v. E» en mej. A. Adriaanse. De dames Sponselee, Adriaanse en de Wijze-Dagevos slaagden voor de achtste maal en ontvingen daarna 'n bonds- onderscheidingsteken. De heren lieten oudergewoonte (met uitzondering van het vorig jaar, toen vijf leden slaag den), weer verstek gaan. WOLPHAARTSDIJK Uitvoering. De mond- en accordeonver eniging „Harmonica" gaf een uitvoering in Tavenu. Voor de pauze werd op ver dienstelijke wijze enige nummers ten ge hore gebracht. Hierna werd opgevoerd de klucht „Aardappelen". ARJOS-conferentie over Europese markt UTRECHT, 11 febr. De ARJOS organiseert op zaterdag 23 februari a.s. in Utrecht een conferentie voor leden, die belangstelling voor buiten landse vraagstukken hebben. Ook an dere belangstellenden zijn welkom. Het Tweede Kamerlid drs. C. P. Ha- zenbosch zal daar spreken over: Eura tom, K. S. G., Gemeenschappelijk» Markt en Europa.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2