Ir. H. H. Smeenk: Regering maakt volgende week suikerprijs bekend BAAYENS Kloosterlingen brachten in oude tijden karpers naar W.-Europa P.T.T. wil buitendienstgebouw aan Zuidvlietstraat stichten Afdeling Zeeland van V. B..N. A. hield jaarvergadering te Goes Met Pinksteren eerste woningen te St. Laurens gereed Aagtekerke won op fraaie wijze jubileumwedstrijd ebruari 1957 ZEEIIWSCH DAGBI.AD Pagina 2 Eendaagse Conferentie van de Zeeuwse C. B. T. B. Berekenen van gemiddelde kostprijs bezorgt L.E.I. veel hoofdbrekens Actuele grond- en pachtzaken behandeld Diploma-uitreiking Christelijke Landbouwwinterschool Ned. Heide-Mij schenkt grote aandacht aan de zoetwatervisserij Telefooncentrale zal worden uitgebreid Piano-recital in Campveerse toren Goes II kan titel ontgaan niet Hoop op toestemming voor bouw tweede 25-tal Vreemdelingen brengen miljoenen in Zeeland GOES, 8 febr. Ruim honderd Zeeuwse boeren, leden van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, hebben vandaag deelgenomen aan een ééndaagse conferentie in de „Prins van Oranje". Talloze pro blemen waarmee de hedendaagse landbouwer te maken heeft en die bovendien vaak oorzaak zijn van het voeren van een niet-doelmatig beleid, zijn onder de loep genomen en van vele zijden belicht en besproken. Een drietal deskundigen hebben daarbij getracht enige opheldering te geven omtrent een, althans voor de leken, chaos van regelingen en bepalingen op het gebied van grond- en pachtzaken en het berekenen van kostprijzen van akkerbouwprodukten. Een van de meest actuele uitlatingen die gedaan werden, betrof de mede deling dat de regering in de loop van de volgende week de algemeen geldende suikerprijs voor het komende jaar zal bekend maken. Da eerste deskundige aan wie het woord werd verleend, was mr. H. 3. Bouwman te Goes, secretaris van de Grondkamer voor Zeeland. In een ■eer duidelijke causerie heeft de heer Bouwman doel en achtergronden be licht van de pachtregeling en de wet Vervreemding Landbouwgronden. De pachtregeling ls tot stand gekomen doordat de rechtspositie van de pachter in vroeger jaren zeer zwak was. De pachten waren doorgaans erg hoog •n de pachter miste het recht pachtverlaging te vragen. Bovendien ontstond •r schaarste aan landbouwgewassen doordat de bevolking enorm toenam. Kostprijzenberekening. In de middagbijeenkomst heeft ir. H. H. Smeenk te 's-Gravenhage, secre taris Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap, een inleiding ge houden over de wijze waarop de ge middelde kostprijzen van de akker bouwprodukten, en met name van de suikerbietenteelt, in Nederland worden In 1938 greep de regering in en werd de pachtwet afgekondigd, later vervangen door het pachtbesluit. Dit pachtbesluit bevat bepalingen om te hoge pachtprijzen tegen te gaan en de pachter meer bestaanszekerheid te verschaffen. De taak van de Grond kamer in dezen is het schriftelijk vast leggen van de mondelinge overeen komsten tussen verpachter en pach ter. Wanneer dan de pachtovereen komst bij de Grondkamer wordt in gediend, kan deze worden goedge keurd, nietig verklaard of kan de pachtprijs worden verlaagd. De twee de grote doelstelling van het pacht besluit is, het recht van de pachter tm verlenging van de overeenkomst bij de Pachtkamer aan te vragen. Hierbij is evenwel bepaald, dat dit minstens een jaar van te voren moet geschieden. In de praktijk blijkt dit echter dikwijls vergeten te worden! Vervreemding. De wet Vervreemding Landbouw gronden is in december 1953 in wer king getreden en behelst drie belang rijke doelstellingen. In de eerste plaats wordt er door de Grondkamer con-- tróle uitgeoefend op de koopprijzen van de landbouwgronden. Als maat staf hiervoor gaat men uit van de netto pachtwaarde van de grond. Bij de gebouwen spelen uiteraard levens duur en staat van onderhoud ook een voorname rol. In de tweede plaats be oogt deze wet een meer doelmatig frondgebruik te bevorderen en on- oelmatige verkaveling tegen te gaan. In dit geval wordt gesproken van landbouwkundige toetsing. En ten slotte regelt de wet het voorkeurs recht van de pachter. Hierdoor wordt eveneens getracht 'n doelmatig grond gebruik te bewerkstelligen door het ontstaan van een zekere continuiteit in de bedrijfsvoering. Dit voorkeurs recht is echter nog zeer beperkt, want wanneer de verpachter verkoopt, staat de pachter ernaast. Hoewel, hij zal uiteraard niet zonder meer op straat worden gezet. Ontwikkeling. De tweede spreker in deze morgen- b'jeenkomst was ir. W. H. Ubbink te Goes, Rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken. De heer Ubbink sneed tal van problemen aan met de bedoeling hierover de tongen van de deelnemers aan deze conferentie los te krijgen. In deze opzet slaagde hij bijzonder, want na beëindiging van zijn causerie vond de heer Ubbink niet voldoende tijd om de tientallen vragen tot in de finesses te beantwoorden. Naast en kele actuele problemen betreffende eigenaars- en waterschapslasten, be lichtte deze deskundige vooral een vraagstuk waarmee men in de toe komst, ook nu reeds in enkele opzich ten, te maken zal krijgen, n.l. de enorme groei van de Nederlandse be volking. Hoe zal de maatschappelijke ontwikkeling zijn, die moet leiden tot veranderingen in de landbouw? De groei van onze bevolking gaat onver minderd voort en, in tegenstelling met meningen in de vorige eeuw, bestaat er geen reden om aan te nemen dat hieraan vooralsnog een eind zal komen. Voor iedereen in Nederland zal er werk moeten zijn en een redelijke bestaansmogelijkheid. Het laatste zal niet in de eerste plaats in de land bouw te vinden zijn, maar voorname lijk in de industrie. Die bevolking zal zich daar concentreren, waar de om standigheden gunstig zijn voor de ves tiging van industrie. Het onmiddellijke gevolg hiervan zal zijn, dat de mogelijkheden voor de landbouw geringer worden. Im mers de landbouw moet mee ont wikkelen, b.v. alleen al wat betreft de lonen. Deze zullen ongeveer ge lijkwaardig moeten zijn met die in de industrie. Onverbiddelijk krijgt men anders te maken met het feit dat de werknemers worden „weg gezogen" naar de industriecentra, of de zgn. ontvolking van het platte land. Nauw met deze ontwikkeling hangt samen de sanering van de landbouwgebieden. Een uitgespro ken Zeeuws probleem van de eerste orde is, of vestiging van industrie op de vruchtbare gronden in deze provincie verantwoord moet worden geacht. Tot een definitieve uitspraak in zake deze kwestie is het niet ge komen bij de discussie. waarover de heer Smeenk zou spre ken, nl. de vooruitzichten van de sui kerbietenteelt in dit jaar, volstond hij met te zeggen, dat over de meest be langrijke factor die hierbij een rol speelt, nl. de weersomstandigheden, moeilijk iets concreets kan worden ge zegd. Een andere belangrijke factor, de kostprijzenberekening, die eveneens nauw samenhangt met de bestaans zekerheid, is veel verschil van mening over. Niet altijd is men het voetstoots eens met de berekeningen van het Landbouw Ecoonomisch Instituut. Echter het is uiterst moeilijk een ge middelde kostprijs te berekenen, daar men in het ene gebied tegen veel lager kostprijs kan produceren dan in het andere. Het L.E.I. gaat uit van vier gebieden. Onbillijkheid. Maar de gemiddelde kostprijs hier uit zal altijd een zekere onbillijkheid inhouden, daar de ene een grove winst maakt en de ander zelfs zijn kostprijs nog niet vergoed krijgt. Moet men nu met subsidies gaan werken of zal de kostprijs van het duurste gebied wor den aangehouden? Dat het laatste niet juist zou zijn blijkt als men bedenkt dat het ene gebied in Nederland tegen een kostprijs van f37,40 en het an dere tegen ruim f 50 kan produceren. Uit dit alles blijkt dat het verre van eenvoudig is voor de Overheid 'n gemiddelde kostprijs te berekenen. Maar desniettegenstaande, aldus de heer Smeenk, heeft men, door inten sief overleg, bereikt dat een suiker prijs kon worden bepaald. In de loop van de volgende week zal deze door MIDDELBURG, 8 febr. De volgende leerlingen van de Chr. Landbouwwinter school hebben het diploma ontvangen: A, Abrahamse, L. Simonse, Jac. Baas, Chr. Ba&s, Casper Baas en W. v. Boven allen te St. Laurens; M. Joosse, Nw. en St. Joosland; J. Brouwer en W. Brouwer te Souburg; A. Heiboer, P. Poppe, P. v. d. Putte Pz., P. v. d. Putte Cz. allen te Mid delburg; P. Polderman te Biggekerke; K. v. Sparrentak te Koudekerke; J. Sandee en W. Murre te Nieuwdorp; Joh. Harpe te Gapinge en J. de Jong te Arnemuiden. Op de avond van de uitreiking waren aanwezig de heren J. Lorier, voorzitter commissie van toezicht, Jurius, rijkscon sulent toezicht landbouwonderwijs, Ir. H. Steur, directeur der school en de heren A. Poppe en M. Ton, leden commissie van toezicht. Er werden drie films vertoond. De leraar, de heer J. G. v. Liere te Goes, kreeg van de cursisten een boekenbon aangeboden. Afd. Walcheren van Tuinbouw en Plantkunde MIDDELBURG, 8 febr. Dat de naam van de Ned. Heide Mij bij de meeste mensen alleen maar gedachten aan landwerk opwekt, is niet zo vreemd, omdat deze ge waardeerde instelling daarmee reeds veel goeds tot stand heeft gebracht. Veel minder bekend is, berekend. Het eigenlijke onderwerp de Overheid worden bekend gemaakt. Voorstel tot grondverkoop aan Goese raad GOES, 8 febr. P.T.T. heeft het gemeentebestuur verzocht 2400 vierkante meter grond aan de Zuidvlietstraat te mogen kopen voor het bouwen van een buitendienstgebouw. Vorm en afmeting daar van zijn nog niet te preciseren, omdat deze ten nauwste samenhan gen met de uitbreiding van de telefooncentrale aan de L. P. van der Spiegelstraat, waartoe P.T.T. de beschikking wil hebben over een strook grond van de tuin van het Schuttershof. Hieromtrent kan echter nog geen beslissing worden genomen, hangende een onder zoek. B. en W. stellen nu voor de 2400 vierkante meter grond aan de Zuidvlietstraat te verkopen voor f 7.50 per vierkante meter. De voorwaarde van voltooiing der bouw binnen achttien maanden na dagtekening der koopakte kan niet worden gehandhaafd. leiding werkt zonder rijkssubsidie en is aangewezen op financiële steun van gemeentewege. Blijkens door B. en W. ingewonnen inlichtingen is te Bergen op Zoom wel een door het rijk gesub sidieerde r.k.-opleidingsschool geves tigd. Export-stop had catastrofale gevolgen GOES, 8 febr. Tijdens de zeer druk bezochte jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de V.B.N.A. releveerde de voorzitter, de heer M. A. v. d. Hoek uit St. Maartensdijk, in zijn openingswoord de door de minister per 21 april 1956 uitgevaardigde exportstop van aardappelen, hetgeen voor de handel catastrofale gevolgen heeft gehad. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot de heer J. Bouwman, die op de meest doeltreffende wijze bij de onderhandelingen met de regeringsinstanties de belangen van de aard- appelhandel heeft gediend. Verder werden alle medewerkers van de Plan- tenziektekundige Dienst dank gebracht voor de spontaan verleende mede werking in de uitzonderlijk drukke verladingsperiode, voorafgaande aan het tijdstip van het inwerkingtreden van de exportstop. De raad heeft verder voorstellen ontvangen tot het verkopen van bouw terrein voor 12 huizen in plan West en tot aankoop van gronden in Zuidoost en plan Valckeslot, alsmede tot ver koop van de woning Kamperfoelie straat 121 aan de heer F. I. Flipse voor f 15.557.60. Ook wordt voorgesteld de heer F. C. M. Conradi te benoemen tot leraar in vaste dienst aan de g meenteiijke gymnasiale afdeling van het Goese lyceum en medewerking te verlenen ten behoeve van de Prinses Beatrixschool voor de verandering van het verwarmingsysteem. OPLEIDING KLEUTERONDERWIJZERES. B. en W. adviseren afwijzend te be schikken op een aanvrage om subsidie ten behoeve van de r.k. opleiding kleu teronderwijzeres te Vlissingen. In de toelichting wordt gezegd, dat deze op- Verhoging der tarieven Rijksmiddenstandsconsulent sprak voor taxi-houders GOES, 8 febr. Op verzoek van de vereniging van taxihouders van Noord- en Zuid-Beveland hield de Rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land, de heer A. Korstanje te Goes 'n causerie, die in het bijzonder de prijs vorming en de prijsstabilisatie betrof. Er is momenteel een zgn. prijsbe- waking en zonder goedkeuring van het Departement van Economische Zaken is een prijsverhoging niet mo gelijk. Toestemming daartoe zal alleen worden gegeven, indien een duidelij ke, aantoonbare, belangrijke kosten stijging aanwezig is. Een ander mo tief, waarvan kan worden uitgegaan is de rentabiliteit van een bedrijf. In dien bewezen kan worden, dat geen ondernemersloon in een branche meer wordt verdiend, wil de afdeling Prij zen van genoemd departement deze zaak zeer zeker onderzoeken. De heer Korstanje wees op het be lang van het verstrekken van juiste cijfers indien men een poging voor het verkrijgen van toestemming tot prijsverhoging wil doen. Het is ons aller belang, dat prijsstabilisatie zo veel mogelijk wordt toegepast en men zich zelf beperkingen dienaangaand oplegt. Onder voorzitterschap van de heer J. Eggebeen van Wolfaartsdijk ontspon zich daarna een levendige discussie. De heer Remijn, boekhouder en be drijfseconoom van het autobussenbe- drijf in Borssele kon de consulent ge detailleerde berekeningen van kilo- meterprijzen voorleggen, waaruit op gemakkelijke wijze een conclusie was te trekken. De heer Korstanje raadde de ver gadering, gezien de reeds aangekon digde prijsverhoging, aan zich tot de bevoegde instantie om toestemming hiervoor te richten, waarna de heer Remijn op zich nam dit voor alle taxi- houders te bewerkstelligen. Naar het oordeel van het college ligt het niet op de weg van de ge meente de door het rijk beoogde co ördinatie der opleidinginstituten te verstoren door elke bijzondere op leiding te subsidiëren. Daarnaast is twijfel gerezen omtrent de vraag, of het door de Vlissingse instelling af te geven diploma door het rijk zal worden erkend. AFWIJZEN. Soortgelijke voorstellen tot afwij zing worden gedaan met betrekking tot subsidieverzoeken voor het bezoek van het Bisschoppelijk College te Sit- tard en van de stichting lager nijver heidsonderwijs te Tilburg. De raad hoopte donderdag 14 febr. a.s. des middags om 3 uur te vergade ren, o.m. tot behandeling der diverse begrotingen. Het is de bedoeling van B. en W. na de algemene beschouwin gen de vergadering te schorsen tot 's avonds, teneinde het college in de ge legenheid te stellen zich op de beant woording der gestelde vragen te be raden. Als gasten kon de voorzitter ver welkomen de landelijke voorzitter van de V.B.N.A., de heer J. Bouwman, diens secretaresse mej. Hondius, de heren J. Leeuwenburgh, J. Hertgers en J. Balkenende van de Planten- ziektekundige Dienst, de heer Wubben van het Handels-Economisch kantoor en de heer Cleophas van het hoofd bestuur. In zijn jaarverslag meldde de secretaris, de heer Th. Bakker te Krabbendijke, dat de afdeling 319 leden telt. Voorts memoreerde hij de benoeming van de voorzitter tot lid van de Kamer van Koophandel, een verkiezing, die de organisatie ziet als een erkenning van deze tak van handel. VERKIEZINGEN, De aftredende bestuursleden, de heren M. A. v. d. Hoek, St. Maartens dijk, J. Huige, Nieuwdorp, H. J. Meij er, Kruiningen, J. J. Roofack, Bres- kens en J. Vlieger, Grijpskerke wer den allen herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. D. Kramer, Kort- gene, werd gekozen de heer J. Valkier, Kortgene. Voor vertegenwoordigers als be stuurslid van het Algemeen Bestuur in Den Haag werden eveneens alle aftredende Bestuursleden herkozen, terwijl in de vakature, ontstaan door VEERE, 7 febr. De harmonie vereniging „Veere's genoegen" heeft een actie op touw gezet ten bate van het instrumentenfonds. In het kader van deze actie werd vanavond in de Campveerse toren een piano-recital gegeven door mevrouw A. Gorter-Flentrop te 's Heer Hen drikskinderen. De Campveerse toren leent zich voor een dergelijke kamermuziek avond uitstekend. Er heerste een in tieme sfeer, nog verhoogd door de stemmige kaarsenverlichting. Het eni ge, wat hieraan afbreuk deed, was het feit, dat de piano zijn beste tijd gehad heeft. Daardoor kwam het spel van mevrouw Gorter niet geheel tot zijn recht, hoewel sommige werken wer kelijk zeer verdienstelijk werden uit gevoerd. Zij speelde een gevarieerd programma, waarin een werkje van Alex Voormolen: „Veere", wel bijzon der effectief was. In de pauze werden twee houtgravures van de bekende Veerse kunstenaar, Dirk van Gelder, verloot, met als resultaat, dat „Veere's genoegen" ook op financieel gebied op een geslaagde avond kan terug zien. Zeeuwse damcompetitie GOES, 8 febr. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond werden de vol gende wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslagen luiden als volgt. Aagtekerke won op fraaie wijze haar jubileumwedstrijd tegen de oudste rivaal Vlissingen. VLISSINGEN—AAGTEKERKE W. Heydra—A. Willemse 2—0, L. Goed- bloedJ. de Visser 11, P. Goedbloed L. Trieller 02, P. MaasP. de Visser 02, O. HellingaS. Blaas 02, J. C. NijssenD. Trielier 20, L. Labruijére A. Boone 11, J. KooleC. Jongepier 02, J. van HoveM. C. de Smit 02, L. van HoveF. Blaas 02. Een gehandi capt tiental verloor met 146 van Aag tekerke. ST. LAURENS—LAMMERENBURG B. Verburg—H. Kip 1- -1,1. de Witte—L. Davidse 02, F. KoddeA. Francke 11, L. AdriaanseJ. Koppejan Jr 11, W. P. DavidseI. Vinke 20, W. RoozeA. Brasser Jr. 11, P. de Kam—C. Geljon 11, B. v. d. BroekeJ. Lijnse 11, P. SinkeA. Aarnoutse 11, Iz. Walraven— F. Brasser 11, Deze wedstrijd is gewon nen door St. Laurens met 12—8. In de hoofdklasse zijn het Middel burg en Goes, die strijden om de eerste plaats. Hun laatste wedstrijd die op 13 februari te Goes zal plaats vinden moet de beslissing brengen, terwijl in de le klas Goes II het kampioenschap niet meer ontnomen kan worden. PERSOONLIJKE WEDSTRIJDEN In de le klas om het persoonlijk kam- pioenschap van Zeeland werden de vol gende partijen gespeeld, waarvan de uit slagen luiden als volgt: H. MeermanIz. op 't Hof 11, Ph. Ha- verhoekN. Corstanje 11, D. Davidse C. J. Hollestelle 20, H. MeermanJ. C. Nijssen 11, Ph. Haverhoek—H. Mes 1 1, N. CorstanjeG. Blom 11, L. J. Ver- kerke—E. Hennekij 20, Iz. op 't Hof— J. J. Engelvaart 11. Nagekomen advertentie het overlijden van de heer A. M. de Feyter te Axel werd gekozen de heer Jac. de Feyter te Axel. VERDERE AGENDA. Nadat men de koffiemaaltijd had ge bruikt werd des middags de agenda verder afgewerkt. De heer J. Bouwman gaf een uit eenzetting over de werkwijze van het Bedrijfschap voor de Groothandel en de Tussenpersonen in aardappelen, terwijl de heer Wubben een nadere toelichting gaf over de Stichting Pro- duktiviteitskrediet. Zowel de heren J. Leeuwenburgh als de heer J. Hertgers deelden hun opgedane ervaringen mede van de P.D.-keuringen, terwijl tenslotte de heer J. Bouwman nader inging op de Garantieregeling Consumptie-aardap pelen oogst 1956, alsmede schatting- cijfers ter kennis bracht van de aard- appelvoorraden. Nadat nog een film was getoond van de Propaganda-Stich- ting Consumptieaardappelen werd te vijf uur de vergadering gesloten. Ingezonden Mededeling (Adv.) De speciaalzaak voor uw BRIL dat de Heide Mij, daarnaast niet alleen aandacht heeft voor de zoetwatervisserij, maar zelf over viskwekerijen beschikt. De afd. Walcheren van de Kon. Ned. Mij voor Tuinb. en Plantk. mag zich gelukkig prijzen dat de heer A. L. J. Looyen zich beschikbaar stelde daarover iets te komen vertellen. Zijn onderwerp: „Mens, vis en vo gel", had velen bijeen gebracht, die met grote belangstelling luisterden, hoe deze bedrijfstak tot stand kwam. Met behulp van kleuren-dia's toonde spreker, hoe vennen die voor land- of bosbouw ongeschikt bleken, tot model- viskwekerij en werden gemaakt. De in oude tijden naar West-Europa komende kloosterlingen brachten karpers mee, die in de kloostergrachten uitgezet werden. De nazaten daarvan zijn onze wilde- of boerenkarpers. Eerst aan het einde van de vorige eeuw is met het kweken van karpers een begin ge maakt. Om goede resultaten te berei ken moet het water in biologisch even wicht zijn. CONTROLE Wanneer de visjes groot genoeg zijn komen ze in daarvoor bestemde vijvers, waarin er 10.000 per H.A. worden los gelaten. 'n Regelmatige controle zorgt er voor dat ze steeds van gelijke groot te bij elkaar blijven. Ondanks alle voorzorgen komen er wel eens ziekte gevallen voor. Het zijn de kokmeeu wen, die dat het eerst constateren en dan gretig gebruik maken van de kans om de aan de oppervlakkte van het water komende zieken, te ver schalken. Voor het kweken van forellen heeft de Heide Mij., in Gulpen een speciale inrichting met snel stromend en zuur stof rijk water. Met de zalm is de forel de enige vis welke ons uit de ijstijd overgebleven is. MERKWAARDIG Het is een bekend verschijnsel, dat de forel de kleur van de omgeving aan kan nemen. Merkwaardig is dat dit via de ogen plaats heeft, 'n Blind gewor den forel verliest alle kleur en wordt wit. Die blindheid ontstaat door kleine zuigwormpjes welke via het bloed in het oog terecht komen. De fuut, 'n in onze omgeving geen onbekende vogel, heeft wel eens van die mee-eters. Zo dra die de eitjes daarvan kwijt raakt, komen ze in het water tot ontwikke ling. De daaruit ontstane sorcoidiën zoeken zich een slak tot voedster, dia daaraan sterft. Wanneer nu 'n forel van dat lekkere hapje smult, krijgt dia de wormpjes binnen; is door z'n wit heid die ontstaat, 'n gemakkelijke prooi van de fuut en daarmee is de kring loop voltooid. INSTRUCTIE De film over het kweken van de fo rellen was zeer instructief en bracht tevens vele sprookjes-mooie plekjes. Zoals we de ouderdom van een boom aan de jaarringen vast kunnen stellen, kan men dat bij de vissen door middel van schubben doen. Die schubben ver meerderen niet, maar groeien mee. Nu is die groeiperiode in de zomer ster ker dan in de winter en zo ontstaan er strepen, waaruit de vakman de leeftijd bepalen kan. PROV. STOOMBOOTDIENST IN ZEELAND In verband met de opheffing van het rijverbod op zondagen, zullen de op 9 december 1956 ingevoerde beperkin gen in de uitoefening van de dienst op zondagen, met ingang van zondag 10 februari 1957 komen te vervallen. „Molenpadje" dan een wel wat te sombere benaming is! Hoe de straat echter precies zal gaan heten, is nog niet bekend. Indien de toestemming voor het tweede 25-tal wordt verkregen, zal men de middelste blokken iets naar achteren plaatsen, waardoor uitspa ringen zullen ontstaan, die benut zul len worden voor de aanleg van plant soenen. Ondertussen doen de bouwvakarbei ders wat hun hand vindt om te doen. Gasleidingen en rioleringen zijn reed» aangelegd. De bouwer is de Zuid-Ned. Bouw- en Handelscombinatie uit Vlis singen, die het werk heeft opgedragen aan het aannemersbedrijf L. P. in 't Veld uit Middelburg. Het schilders- werk zal worden uitgevoerd door da fa. W. S. Pouwer uit Sint Laurens. Lijst woningzoekenden (80) groeit gestaag ST. LAURENS, 7 febr. Met een verbazende, tegelijkertijd ver blijdende snelheid „vliegen" mo menteel de 25 woningen uit de grond, die aan het tot heden nog zo geheten „Molenpadje" te St. Laurens zijn geprojecteerd. Indien de vorst geen spaken meer in het aannemers-wiel steekt, zullen reeds over vier maanden, juist voor Pinksteren dus, de eerste wo ningen van dit 25-tal betrokken kunnen worden. Het overige deel zal dan uiteraard spoedig volgen. De gemeente St. Laurens hoopt ook op toestemming voor het bou wen van de tweede vijf-en-twintig, zodat dan vijftig woningzoekenden kunnen worden geholpen. Zo deze toestemming wordt verkregen, be tekent dit nog niet, dat voor St. Laurens de woningnood zal zijn opgelost. Want thans omvat de wachtlijst reeds 80 gegadigden! En zij groeit nog steeds gestaag Het eerste zo mag wel gehoopt worden 25-tal, waaraan thans zo hard wordt gewerkt, is onderverdeeld in vier blokken, drie van zes en één van zeven woningen. Het beloven mooie huizen te worden. Beneden komt één grote kamer, met een fraaie zit hoek en een royale eethoek. Verder treft men hier vanzelfsprekend de keuken en het toilet. „Boven" komen dan drie (slaap)kamers en een douche cel. Los van het huis krijgen de wo ningen alle een bergplaats voor brand stoffen e.d. Verder zal iedere woning een voor- en achtertuin krijgen. Langs de achtertuinen komt een zgn. achter pad, waarop ook al weer iedere woning aansluiting krijgt. Als de woningen eenmaal gereed zijn, zal men van het oude Molen padje niet veel meer bespeuren. Er zal een brede straat worden aange legd, met aan beide zijden trottoirs. Het ligt in de bedoeling deze aan leg zeer binnenkort aan te beste den. Men is het er al over eens, dat burg. MIDDELBURG, 7 febr. In zijn lezing voor 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.i. voor Zeeland, ook enkele mededelingen ge daan over voorlopige resultaten van het E.T.I.-onderzoek naar de economi sche betekenis van het vreemdelingen verkeer. Het blijkt, dat vorig jaar bij de Zeeuwse banken voor 25 miljoen gulden aan vreemde valuta is binnen gebracht, waarvan aan Belgische franks alleen reeds 18 miljoen. Dit is een minimaal cijfer, aangezien vele vreemdelingen niet naar de banken komen. De omzet van Nederlanders kan zeker op 10 miljoen gulden wor den gesteld, zodat zonder enige twij fel het netto-inkomen uit de vreem delingenindustrie vorig jaar op 35 tot 40 miljoen gulden kan worden ge steld. Dit is zeer belangrijk, wanneer men weet, dat b.v. de omzet aan de tuinbouwveilingen vorig jaar 18 mil joen gulden beliep. Geslaagd Het diploma Nederlandse Handels correspondentie van de Ned. Associa- tie van Praktijkexamens werd behaald door de heer J. C. Sinke te Middel-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2