-) Israel wenst eerst garanties alvorens Egypte te verlaten Eisenhower en koning Saoed werden hel roerend eens Gymnasium voor vluchtelingen gebouwd met Hollands geld Hammarskjoeld wil bemiddelen, als Israël vragen beantwoordt Adenauer ontving boodschap van Russische premier Hoe men kinderen moet behandelen die weigeren Russisch te leren Militaire en economische hulp V.S. in ruil voor luchtbasis van PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Besprekingen tussen V.N. en Israël in impasse Keerpunt in Sowjet-politiek? En rennen die banklopers Andere lezing van geval-Wallenberg In de gevangenissen is veel veranderd Jeugdige diefjes in Bergen op Zoom Van ouders scheiden en in „kindersteden" doen Voorlopig nog geen Bermuda conferentie Reeds f 15 miljoen voor Hongarije Twee miljoen gulden voor verzorging ons land in Koning Saoed vertrekI uit Ver. Staten Hoofdkantoor: L. Vorststraat BO, Goes Telefoon 2438. BtJ geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat 35. Tel. 2009. TeL redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3624 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. de SMIT Zaterdag 9 februari 1957 Melkboer bluste brand met eigen hand (Zie pagina 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.05 u., onder 17.44 u. Maan op 12.57 u., onder 4.26 u. Hoogwater zondag 10 februari: Vlissingen: 9.28 u. 1.34 m., 22.15 u. 1.33 m. Terneuzen: 9.53 u. 1.52 m., 22.14 u. 1.50 m. Wemeldinge: 10.50 u. 1.26 m., 23.44 u. 1.32 m. Zierikzee: 19.34 u. 1.06 m., 23.27 u. 1.12 m. Japanse generaal wilde zijn leger „harden" HIROSJIMA, 8 febr. (AFP). Twee officieren van het Japanse leger zijn overleden aan een hartaanval, die ver oorzaakt is door een mars van 77 ki lometer in stromende regen en met een bepakking van 65 kilogram. De man nen waren oververmoeid geweest. De generaal, die het bevel had gegeven tot deze mars, zei tot verslaggevers het ongeluk te betreuren, maar hij voegde er aan toe, dat het Japanse leger moet worden gehard. Sta één maand A.O.W. af voor Hongaarse vluchtelingen AMSTERDAM, 8 febr. Het natio naal comité hulpverlening Hongaarse volk doet een beroep op degenen, die krachtens de algemene ouderdomswet per 1 januari jl. een pei ioen krijgen, doch dit door hun financiële positie niet van node hebben. Hen wordt ge vraagd één maand van dit pensioen af te staan voor de Hongaarse vluch telingen. TEL AVIV, 8 febr. (Reuter) De besprekingen tussen de secre taris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, en de Israëlische ver tegenwoordiger bij de wereldorganisatie, Abba Eban, zijn in een impasse geraakt. Het overleg betrof de garanties, die Israël wenst alvorens zijn strijdkrachten geheel en al van Egyptisch grondgebied terug te trekken. Dit heeft de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, Walter Eytan, vrijdag mee gedeeld. Hij zei, dat Hammarskjoeld klaarblijkelijk nog niet aan Egypte de Israëlische vraag had overgebracht, of dit land thans bereid is tot overeenstemming over wederzijdse onthouding van oorlogs daden. „Zolang Egypte niet bereid is een positief antwoord te geven, blijft Israël met het oog op zijn veiligheid bij zijn standpunt aan gaande Gaza en de Golf van Akaba", aldus Eytan. Hij deelde voorts mee, dat Eban een antwoord van Ben-Goerion op de boodschap, die president Eisenhower de Israëlische premier zondag toe zond, heeft overhandigd. In gewoon lijk welingelichte Israëlische kringen Boelganin op verbetering van het geheel der Duits-Russische betrek kingen slaat. Hij voegde hieraan toe, dat men hieronder zou kunnen ver staan het vraagstuk van de repatrië ring van Duitsers die zich nog in de Sowjet-Unie bevinden en de kwestie van de ondertekening van een han delsovereenkomst. BONN, 8 febr. (Reuter). De Sowjet-ambassadeur in Bonn, Smirnof, die donderdag uit Mos kou naar West-Duitsland is terug gekeerd, heeft vrijdagochtend aan bondskanselier Adenauer 'n bood schap yan premier Boelganin overhandigd. Dit heeft Adenauer vrijdagochtend op een persconfe rentie in Bonn bekend gemaakt. Adenauer wilde geen nadere bijzonder heden geven. .yWat ik nu over mijn ont moeting met de heer Smirnof bekend maak, is met hem overeengekomen. Ver der zeg ik niets, al gaat u op uw hoofd staan", zo zei hij. De laatste tijd zijn in de Westduitse pers speculaties verschenen volgens welke Smirnof nieuwe instructies zou meebrengen inzake de hereniging van Duitsland, vergroting van de handel en repatriëring van Duitsers die nog in de Sowjet-Unie zijn. Keerpunt? Voorts verklaarde de bondskanselier op zijn persconferentie, dat de Russische buitenlandse politiek, naar hij vast ge looft, een keerpunt nadert. 'De Sowjet- Unie zal moeten erkennen dat zij haar grootste krachtsinspanning moet wijden aan verhoging van de levensstandaard. Adenauer achtte het onwaarschijnlijk, dat ooit een verrassingsaanval met atoom wapens zal worden gedaan. Een derge lijke aanval zal nooit krachtig genoeg kunnen zijn om vernietigende tegenaan vallen te verhinderen. Ook dit is een rede voor wijziging van de Sowjetpolitiek, zo meende hij. Voorts is volgens hem in Hongarije en Polen bewezen, dat de vrijheidswil van een volk niet met geweld onderdrukt kan worden. Ook is in Hongarije, Polen en Oost-Duitsland gebleken, dat het com munistische stelsel op economisch gebied niet kan slagen. werd donderdag gezegd, dat Eisen howers boodschap een „nogal krach tig verzoek" aan Ben-Goerion bevatte om gevolg te geven aan de resoluties der V.N., waarin terugtrekking der Israëlische strijdkrachten uit Egypte wordt geëist. Vragen, Volgens een woordvoerder van de Ver. Naties heeft Hammerskjoeld Eban doen weten dat hij de Israëlische vraag niet eerder aan Egypte zou doorgeven, voordat hij een antwoord op zijn vragen aan Israël had ge kregen. Deze luidden: 1. Of Israël zich bewust is, dat het krachtens de resolutie van de V.N. zijn troepen en bestuursambtena ren uit Gaza moet terugtrekken, en 2. of het zal toestemmen in de lege ring van het internationale politie- leger aan de Israëlische kant van de demarcatiegrens bij Tel au ja. FRANKFORT, 8 febr. (Reuter/AFP) Een vroegere Duitse krijgsgevange ne in Rusland, Ernst Wallenstein, heeft vrijdag gezegd, dat de Zweedse diplomaat Wallenberg, die in 1945 uit Boedapest verdween, niet in Moskou op de donderdag in een Russisch me morandum genoemde datum (17 juli 1947) is gestorven. Wallenstein, die ruim een jaar ge leden uit Rusland terugkeerde na meer dan elf jaar in Russische krijgsgevan- schap te hebben gezeten, vertelde dat hij in november 1947 nog contact ge had had met Wallenberg door op de muren van de Moskouse Leffortos- kaya-gevangenis te kloppen. Klopsignalen. Wallenstein, thans hoofd van een Frankforts telefoondistrict, was tegen het einde van de oorlog als economisch deskundige aan de Duitse tegatie te Boedapest verbonden. Hij zei Wallen berg al verscheidene jaren gekend te hebben. Naar zijn verhaal hadden zij dagelijks met elkaar contact gehad door op de vloer en zolder te kloppen, die hun cellen scheidden. Eind 1947 was de Duitser evenwel naar een dwangarbeiderskamp gestuurd en daardoor werd hun contact verbroken. Gevangene in zijn cel. (Een opname uit het Huis van Bewaring te Mid delburg). Een boek om te lezen, sigaretten om te roken. Het inte rieur is sober, maar niet druk kend. Achter de gevangene zijn opklapb ed. Deze cel is nauwelijks te vergelijken met „het hok" in de gevangenissen in de vorige eeuw. Lees in het „Zeeuwsch Dag blad" van van daag het artikel „Het gevangenis wezen, vroeger en nu". Verplichte cursus voor Hongaarse leraren: Verbetering betrekkingen. Later vernamenwij nog, dat naar een woordvoerder van de Russische ambassade te Bonn heeft medege deeld, de boodschap van premier BERGEN OP ZOOM 8 febr. Door een sigarenwinkelier uit Bergen op Zoom werd bij de politie kennis ge geven, dat hü een 11-jarige jongen had betrapt bij het uit de winkel wegnemen van een sigarettenaansteker. Toen de kinderpolitie zich met het geval ging bemoeien bleek dat nog een 11-jarige knaap en een 9-jarige jongen debet waren aan diefstallen. Zij hadden in den loop der tijden uit diverse winkels pakjes sigaretten weggehaald, hadden in enkele kerken offerblokken gelicht en uit in aanbouw zijnde woningen gereedschappen weg gehaald. Deze gereedschappen gebruik ten zij dan om de offerblokken te lich ten. Er wordt nog nagegaan of soms nog meer jongens in het complotje zitten. DE BÏÏ/fzEGT: Enkele buien Vrij veel bewolking met enkele bui en. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. WENEN, 8 febr. (Reuter) Men beeft alle leraren van een van de grote middelbare scholen in Boeda pest ertoe verplicht zaterdag een col lege te volgen, waarop een politie functionaris zal doceren „hoe men 't contra-revolutionaire gedrag van leerlingen moet behandelen", aldus te Wenen ontvangen berichten uit de Hongaarse hoofdstad. Een van de te behandelen punten zal zijn: „Kinderen, die weigeren Russisch te leren". De Russische taal, die gedurende de opstand van okto ber een poos van het lesrooster als verplicht vak geschrapt was, moet thans door alle kinderen tussen de tien en twaalf jaar geleerd worden. „Kindersteden'1 Het communistische partijblad „Nepszabadsag" bevatte een artikel, waarin voorgesteld wordt kinderen •Tan hun ouders te scheiden. Volgens de schrijver van het arti kel is de verhouding tussen kinderen en hun ouders zeer slecht geworden en is het daarom aanbevelenswaar dig de kinderen weg te nemen en hen in „kindersteden" op te voeden. Daar, aldus de schrijver, kunnen zij De waardigheid van de City van Lon den was donderdag tijdelijk zoek, toen banklopers de Bank of England uithol den met het grootste financiële nieuws van het jaar, namelijk de verlaging van het disconto van 5,5 pet. naar 5 pet. Het disconto was sinds 1 februari 1956 ongewijzigd. Op de foto ziet men de uitgang van de Bank of England na de hekend- making. Nederland aan de spits AMSTERDAM, 8 febr. Op de giro rekening van 't nationaal comité hulp verlening Hongaarse volk is tot heden een bedrag van rond 4,8 miljoen gld. gestort, waarvan besteed is: 2.925.000 gulden. Totaal is door ALLE in ons land gevoerde acties ten bate van de Hongaarse vluchtelingen een bedrag van circa 15 miljoen gulden bijeenge bracht; hetgeen betekent, dat per hoofd der bevolking één gulden a 1,50 is bijgedragen. Zo heeft de voorzitter van het na tionaal comité, de heer E. Kupers van middag medegedeeld. Als wij nagaan, wat Nederland in vergelijking met de andere landen heeft gedaan, dan staat ons land aan de spits, aldus de Heer Kupers. Het nationaal comité gaat echter met zijn actie door, want het heeft nog een aantal projecten in studie Alleen Grote Twee WASHINGTON, 8 febr. (Reuter). In gewoonlijk welingelichte officiële kringen te Washington is gezegd, dat Washington en Londen waarschijnlijk zullen besluiten tot een conferentie tussen Eisenhower en premier Mac- Millan omstreeks 21 maart op Bermu da. Premier Mollet van Frankrijk zou dan vermoedelijk tegen eind februari of in het begin van maart een bezoek brengen aan Washington. Een ontmoe ting van de drie Westelijke regerings leiders zou evenwel voorlopig overwogen worden. opgroeien in een gezonde denksfeer en daar kan men hun socialistische vaderlandsliefde bijbrengen en tucht ln een overeenkomstige omgeving. 0 Generaal Norstad, de geallieerde opperbevelhebber voor Europa, zal van 18 tot 20 februari a.s. een bezoek bren gen aan ons land. Dinsdag vertrekt de Johan van Ol- denbarneveld met 1450 emigranten naar Australië. Onder hen zijn 170 Hongaren. Sinds donderdagmiddag de R.A.I.- tentoonstelling te Amsterdam werd geopend, hebben reeds meer dan 10.000 personen de expositie bezocht. Wat reeds door het comité gedaan werd AMSTERDAM, 8 febr. Het nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk, dat nu drie Ingezonden Mededeling (adv i ONBEPERKTE GARANTIE OP OE VERING. Illlllllllllll HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN 0 B. en W. van Amsterdam hebben voorgesteld aanleg en exploitatie van het luchtvaartterein Schiphol over te dragen aan de n.v. luchthaven „Schip hol", op te richten door de gemeenten Amsterdam en Rotterdam en de Staat der Nederlanden. Een Hongaars communistisch blad heeft vandaag gewaarschuwd voor po gingen van de verzetsbeweging om op 15 maart (bij de herdenking van de niet opstand van 1848) de opstand van ok tober j.l. niet voort te zetten. WASHINGTON, 8 febr. (Reuter) President Eisenhower en koning Saoed van Saoedi-Arabië zeggen in een vrijdag uitgegeven, uit zes punten bestaand gemeenschappelijk communiqué, dat zij overeenstemming hebben bereikt over Amerikaanse militaire hulp verlening aan Saoedi-Arabië. Saoedi-Arabië heeft erin toegestemd de Verenigde Staten voor een nieuwe periode van vijf jaar het gebruik van de luchtbasis te Dahran toe te staan. De Ver. Staten zullen Saoedi-Arabië economische hulp verlenen, ter be vordering van de gemeenschappelijke doeleinden en de belangen der beide landen". Deze doeleinden omvatten het rechtvaardige wijze regelen van vraagstukken van het Midden-Oosten, zulks met vreedzame en wettelijke mid delen, en in overeenstemming met het bepaalde in het handvest der Ver. Naties. Weerstand. „Aan elke aanval op de politieke onafhankelijkheid of de onschendbaar heid van hdet gebied van enige staat in het Midden-Oosten moet weerstand worden geboden in overeenstemming met de beginselen en het streven der internationale organisatie," aldus de bekendmaking. Koning Saoed heeft verklaard, nauw met de Ver. Staten te willen blijven samenwerken. Hij heeft ook tegenover de Amerkiaanse president uiting gegeven aan de uitdrukkelijke wens der andere Arabische leiders, om hun betrekkingen met Amerika te verbeteren. President Eisenhower heeft ver klaard, dat de Ver. Staten bereid zijn te helpen bij de versterking der Saoedi- Arabische weermacht. Naar Spanje. Koning Saoed zal zaterdag a.s. in Eisenhower's vliegtuig uit Washington naar de Azoren vliegen. Daar zal hij overstappen in een Spaans vliegtuig, dat hem naar Madrid zal brengen, voor een bezoek aan Spanje. maanden werkt, heeft een over zicht gegeven van hetgeen met de bestede 2.925.000 gld werd en ivordt gedaan. Via de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp is 2.000.000 gld uitgekeerd voor de verzorging van de 3000 vluch telingen, die in ons land verblij ven. Het comité financiert deze zorg, totdat de Hongaren in de Nederlandse samenleving zijn op genomen. In overleg met de vertegen woordiger in Oostenrijk van de hoge commissaris der Ver. Naties voor vluchtelingen, onze land genoot dr. Beermann, is 225.000 gld beschikbaar gesteld voor het z.g. grenswerk bij Güssing in Burgenland. Opvangen. Aan deze poort der vrijheid zijn Oostenrijkse vrijwilligers dag en nacht in de weer om de vluchtelingen, die over de nu besneeuwde en bevroren poesta vaak meer dood dan levend de vrijheid tegemoet strompelen op te vangen en een eerste verzorging te geven. Het comité zal zo werd mee gedeeld in nauwe samenwerking met de daartoe aangewezen internationale organisaties ook aandacht moeten gaan besteden aan de vluchtelingen, die in andere landen, o.a. Joegoslavië, hun toevlucht hebben gezocht. Tweehonderd leerlingen. Voorts is in overleg met dr. Beer man en enkele Hongaarse deskundigen in Oostenrijk besloten een gymnasium te stichten. Daartoe is door het comité een bedrag van 650.060 gld. gevoteerd, waarmede een eenvoudig hotel in Isels- berg bij Lienz in Karinthië is aange kocht. Op het aangrenzende terrein wordt een houten school gebouwd. Met de verbouwing van het hotel is reeds een begin gemaakt en over een maand zal het gereed zijn om 200 leerlingen in internaatsverband op ta nemen. De 160 leerlingen van een gymnasium uit Sopron, die tezamen gevlucht zijn, zullen hier onderge bracht worden. Verwacht wordt, dat de school op 15 april geopend kan worden. De exploitatie wordt gefinancierd door Oostenrijk en verschillende in ternationale fondsen. Deze school past in de Oostenrijkse schoolwetgeving, omdat daarbij Hongaarse scholen als bijzondere scholen zijn toegelaten. De exploitatie van dit gymnasium is nu voor vier jaar gegarandeerd. Scholenplan. In Oostenrijk is een scholenplan ont worpen voor 3.000 Hongaarse jongeren, die nu .rog verdeeld zijn over de ver schillende kampen. Duizend daarvan wil men zover als mogelijk is aan de oude vaderlandse cultuur binden en daarom in Oostenrijk op scholen on derbrengen. Voor diverse kleinere projecten heeft het comité 50.000 gld. uitgekeerd. Bij de afsluiting van het boekjaar 1956 bedroegen de onkosten 3.500 gld., d.w.z. 0,1 pet. van het in 1956 ingekomen to taal bedrag.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1