Amsterdams nieuwe burgemeester opende R.A.I.-expositie kaas Wagens van 250 tot 250.000 Kanselboodschap van Ned. Herv. kerk over verkeersvraagstuk Koning Saoed vindt plan van Eisenhower „goed opgezet" Zeeland heeft de kansen voor een harmonieuze ontwikkeling KWATVA' Dure tandarts Schepen liggen langer in de havens dan voor de oorlog Vrijdag 8 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Bussen voor 10 en 150 passagiers Contactorgaan elektronische studio Engelse aardappelen worden in Nederland verwerkt Radio-uitzendingen van kerkdiensten Utrechts stadsorgel voor de televisie Auio versplinterd op onbewaakte Enkele beschouwingen naar aanleiding van een toekomstvisie Overeenstemming aanstaande Communisten beschuldigen Mindszenfy 7 is weer Doe tnéér met (Van één onzer redacteuren) AMSTERDAM, 8 februari. Amsterdam's nieuwe burgervader, mr. Van Hall, heeft gisteren zijn eerste officiële opening van een landelijk evenement verricht. Hij opende nl. de R.A.I.-tentoonstel- ling voor bedrijfsauto's, die van 7 t.e.m. 16 februari open zal blijven. Nu de Brusselse salon dit jaar niet doorgaat, opent deze 37ste R.A.I. de reeks van internationale autotentoonstellingen in 1957. Het R.A.I.- gebouw fonkelde tijdens de officiële rondgang van glimmend gepoet-, ste bedrijfsaut'so. Er staan bestelwagentjes met een laadvermogen van 250 kg en reuzen van bedrijfswagens, die het hondervoudige kunnen torsen. Er zijn bussen voor 10, maar ook voor 150 personen. En in het spectrum tussen deze uitersten in, is voor elk wat wils te vinden. De voorzitter van de R.A.I., de heer E. F. Eriksson leidde de burgemeester in met een toespraak waarin hy oan. nog eens wees op de grote verzwaring van lasten, die de accijnsverhoging van benzine voor het wegvervoer mee brengt. Allerlei kostprijzen worden hierdoor omhoog gedreven. Het inter- locale vervoer over de weg verzorgt in ons land immers 57 pCt van de totale vervoersbehoefte: 314 maal zo veel als de Ned. Spoorwegen en het dubbele van de binnenvaart. De bus vervoerde in 1955 550 miljoen personen in het in terlokaal verkeer, dat is anderhalf maal zo veel als de trein en de tram samen. Een rondgai,= langs de nu voltooide stands deed de bezoekers een vrij groot aantal nouveauté's ontdekken. We kun nen er maar enkele noemen: Kaiser Fraiser toont twee geheel nieuwe Wil- ly-jeeps, waarbij de eerste onlangs in de V.S. uitgebrachte jeep met front besturing. De andere, de „Dispatcher", is de eerste jeep die geen voorwielaan- drijving heeft. De fa. Heida uit Wol- vega exposeert ojn. een uitgebreide toepassing van het lichte aluminium bij een grote koelwagen op Scania Va- Plastic-tank Toepassingen van nieuwe, licnte ma terialen toont ook de Carosseriefabriek Hoogeveen, die o.a. een vrachtauto brengt, uitgerust met een geïsoleerde plastic-tank voor melkaanvoer. Voor delig voor laadvermogen en belasting en waarschijnlijk ook beter voor de te vervoeren melk. Kemper en Van Twist uit Dordrecht brengen een Van Twist- diesel (Seddar-licentie) met een plas- Henk Stam voorzitter UTRECHT, 7 febr. B\j een aantal organisaties die sterk In het muziekle ven in Nederland zijn betrokken, Is de vraag naar voren gekomen hoe de Ne derlandse componisten de technische hulpmiddelen ter beschikking zullen kunnen krijgen, ora zich de materie der elektrische geluidsvoortbrenging en om vorming eigen te maken en haar moge lijkheden te bestuderen. Op Initiatief van de Stichting Gau- deamus is er een contactorgaan ge vormd, waarvan Henk Stam te Middel burg de voorzitter is. Dit contactorgaan wil zich om te be ginnen oriënteren omtrent hetgeen bij de componisten leeft, om zich daarna te beraden op de middelen die de bestude ring en ontwikkeling mogelijk maken. Naar de mening van het contactor gaan mag Nederland niet afwachten wat het buitenland doet, maar moet het onderzoekingen doen en proeven nemen. DEN HAAG, 7 febr. Na uitvoe rige discussie heeft het bestuur van het produktschap voor aardappels besloten aan een aardappelmeelfabriek te Veen- dam vergunning te geven Engelse aardappelen te vermalen. Gezien het feit, dat vrijwel geen overschot van Nederlandse aardappe len wordt verwacht (ondanks geringe uitvoer) en op grond van et niet be haalde totaal aan meelproduktie werd besloten de vergunning te geven. Reeds contracteerde deze fabriek 25.000 ton, waaruit 4.500 ton meel kan worden vervaardigd. Uit dit meel moe ten hier te lande derivaten voor her uitvoer worden gemaakt. Uitvoer van het meel is verboden en wordt ook niet gevraagd. Voorshands mag de fa briek tot 1 april 50.000 ton Engelse aardappelen verwerken, hetgeen neer komt op 9 tot 10.000 ton lerivaten. Er blijft dan voorshands nog ruimte voor een eventueel Nederlands overschot van plm. 100.000 ton aardappelen ter verwerking tot meel. Dit kwantum zal volgens deskundigen niet worden ge haald. Amerikaanse onderscheiding voor Ds. Sillevis Smitt •s-GRAVENHAGE, 7 febr. Tijdens het bezoek van de staatssecretaris van marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, die onder meer begeleid wordt door de hoofd-vlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt, is voor de eer ste maal de „four chaplains award", die uitgereikt «rordt tijdens het „four chaplains award dinner" in het hotel Waldorf Astoria, toegekend aan een niet-Amerikaan: Ds. Sillevis Smitt. Gisterochtend is op 57-jarige leef tijd vrij plotseling overleden de heer Jur Vissers jr., burgemeester van Naarden. tic-cabine, die evenals de cabines van de Hoogeveense firma uitstesend ge- luidisolerend werkt. Bovendien wordt het eigengewicht hierdoor zo verlaagd, een laadvermogen van 7 tot 8 ton aan wijst. Naast de kleine V.W.-busjes vindt men op deze R.A.I. ook een machtige, gelede bus met een Verheul-carosserie, die plaats biedt aan 150 personen en die vervaardigd werd voor het Ge meentelijk Vervoersbedrijf te Amster dam. Een even machtige indruk op vrachtwagengebied maakt de diep- lader-aanhangwagen van Nooteboom. Deze is ingericht voor het vervoer van draglines e.d. en de beide onafhanke lijke vierwielige achterassen kunnen naar buiten zwenken om de dragline op de wagen te laten rijden. Sabor Philips heeft een o.i. uitstekend nieuwtje, n.l. stop- en achterlichten met dubbele lampjes als extra-veilig heid. Veel interesse zal er zeker be staan voor Sabor, de grootste robot ter wereld, die in de stand van de Acifit- accu's te vinden is. Sabor antwoordt op alle vragen in vijf talen, rookt en geeft zichzelf vuur, loopt, bespeelt de har monica en werpt zelf knipoogjes naar 1 ngs de stand drentelende dames. Reeds dadelijk na de opening stonden zijn relais bijna gloeiend van de in spaning en waren de gangpaden in zijn dat deze diesel op het kentekenbewijs buurt geheel verstopt. Besluit van generale synode DRIEBERGEN, 7 febr. Het mode- ramen van de Ned. Herv. Kerk zal een commissie benoemen, die het verkeers vraagstuk zal bezien en een kanselbood schap daarover zal voorbereiden. De generale synode heeft in haar zitting van gisteren dit besluit genomen na een discussie over een door de Raad voor de Herderlijke Zorg opgesteld concept- schryven aan de predikanten inzake het verkeersvraagstuk. De commissie van rapport over dit ontwerp-schrijven had voorgesteld het niet te aanvaarden. Ds. R. Kapteyn drong er daarna op aan los van het con cept de vragen van het verkeer te be zien. Daarop werd besloten tot het vor men van een commissie, die een bespre king van het vraagstuk in de volgende 's-GRAVENHAGE, 7 febr. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft in afwachting van het tijdstip, waar op de nieuwe wettelijke regeling van het radiobestel in werking zal treden, met ingang van 1 januari 1957 aan 't convent van kerken inzake radio diensten zendtijd toegekend voor ra dio-uitzendingen van kerkdiensten. Bij dit convent zijn aangesloten: de Ge- ref. Kerken, de Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O., de Chr. Geref. Kerken, de Vrije Evang. Gemeenten, de Bap tisten Gemeenten en het Leger des Heils. De radio-uitzendingen van deze kerken vonden tot nu toe plaats in de aan de N.C.R.V. toegewezen zend tijd. Hierin zal nu in zoverre wijziging komen, dat de bij het convent aange sloten kerken in staat worden gesteld zelfstandig uitzendingen te doen, zo als nu de bij het IKOR aangesloten kerken al doen. UTRECHT, 7 febr. Op maandag avond a.s. zal t.v.-kijkend Nederland tussen 20.40 21.10 uur in het N.C. R.V.-televisie-programma kennis kun nen maken met het Utrechtse stads orgel, dat met het miniatuur-orgel van de stichting „Stadsontspanning" Utrecht een rol gaat spelen in de uit zending getiteld „Van speeldoos tot pierement". Het heeft de t.v.-mensen van de N. C.R.V. heel wat hoofdbrekens gekost om het grote orgel in het geheel te betrekken. Het bleek namelijk niet mogelijk het gevaarte in de kleine t.v.- studio te Bussum te brengen. Het stadsorgel van Utrecht zal nu in de straat tegenover de nooduitgang van het gebouw worden geplaatst en van daar af zal men dus het orgel kun nen zien en horen. OSLO, 7 febr. (NTB). Een tele grafist op het Noorse eilandje Bjoer- noey heeft last van een tandontste- king. Het wachten is nu op de per radio ontboden tandarts, die per fregat van de Noorse marine uit Harstad is vertrokken en na twee dagen hoopt aan te komen. Hij heeft dan een reis van zevenhonderd zeemijlen achter de rug. Deskundigen nemen aan, dat de hoogste rekening in de geschiedenis der Noorse tandheelkunde nu wel binnenkort zal worden uitgeschreven. synodevergadering mogelijk moet ma ken. ROOMS-KATHOLIEK. Ds. J. J. Goorhuls van Tilburg drong er in de synodevergadering met klem op aan, dat de gemeenten in het zui den geestelijk en materieel zodanig worden toegerust, dat de hervormde kerk de toenemende afval van de rooms-katholieken zal kunnen tege- moettreden. Hij maakte deze opmer kingen tijdens de bespreking van een rapport over de jaarverslagen der provinciale kerkvergaderingen. Een commissie uit de synode zal een gesprek hebben met dr. Bout c.s., die een brief hebben gezonden over de kwestte-Ambon. De discussie zal wor den gevoerd aan de hand van een door de synode vastgesteld schrijven, dat een aantal principiële vragen aan de adres santen bevat. In de avondzitting sprak men over het werk van „In Dienst der Kerk". De organisatie heeft nu 4000 leden, maar de betekenis gaat uit boven het getal, zo werd verteld. Het moderamen zal de kerkelijke vergaderingen opwekken aan de a.s. toogdag te Apeldoorn goede aan dacht te schenken. Chauffeur licht gewond ALMELO, 8 febr. Een vrachtwa gen, geladen met bouwmaterialen en bestuurd door de heer L. W. uit Vrooms- hoop Is gistermorgen door de trein die om negen minuten over half acht uit Vroomshoop vertrok, op de onbewaakte overweg voor de brug over het Zwolse kanaal gegrepen. De wagen werd ongeveer 90 meter meegesleurd en verwrongen tot een versplinterde massa van staal en hout. De trein had de auto even achter de cabine gegrepen, waardoor deze nog enigszins Intact bleef, zodat de heer W. slechts met enige lichte verwondingen uit zijn benarde toestand kon worden bevrijd. Hij was even tevoren met zijn auto door de trein over de spoorbrug geschoven. De oorzaak van het ongeluk zou ge zocht moeten worden In onoplettendheid van de bestuurder van de auto. Deze postzegel, met de afbeelding van mevr. Fanny Blankers-Koen erop is een van de serie van acht zegels, die de Dominicaanse Republiek vanaf don derdag zal uitgeven. De toeslag van 2 pCt is bestemd voor hul aan de Hon gaarse vluchtelingen. Behalve het por tret met de naam van de atleet staan ook nog de vlag van diens land. De vijf Olympische ringen en het Rode Kruis teken op de zegel. De Dominicaanse P.T.T. geeft naast deze bijzondere zegels ook dezelfde serie uit zonder Rode Kruis-opdruk en zonder toeslag. De to tale uitgifte van de toeslagzegels be draagt 50.000 series en 5.000 verzame laars-velletjes (alle acht zegels onge tand op een vel). mm y m: lyy"»;» k> ajui Niet illusionistisch In de discussie, die woensdagavond in de deftige en aan het verleden herinnerende vergaderzaal in het museum van het Zeeuwsch Genootschap volgde op de lezing van drs. M. C. Verburg, is het woord „illusionistisch" gevallen. Een zwaar belast woord, dat veel met de toekomst te maken heeft en wil aanduiden, dat degeen, die het gebruikt, de realiteit vergeet en zich vermeit in toekomstbespiegelingen, die evenzovele luchtballonnen zullen blijken te zijn. Het is alle moeite waard eens na te gaan, of de visie, die door de ETI-directeur op knappe wijze werd ontwikkeld, als „illusionistisch" moet worden betiteld of dat er gesproken mag worden van een visie, die zich baseert op de realiteit van vandaag en tegelijk de kansen voor de toekomst niet overschat. Visie heeft met zien te maken. Er zit vaak iets profetisch in, al moeten wij zo nuchter blijven, dat wij niet vergeten, dat ieder, die een visie poneert omtrent Zee- lands economische toekomst, een broodetende profeet ls! Maar daar staat iets anders tegenover, n.l. het ernstig nagaan van bepaalde gegevenheden, het acht geven op de factoren, die naar onze huidige inzichten menselijkerwijze gespro ken de toekomst voor een belang rijk deel zullen bepalen, het kennis nemen van plannen, die vroeg of Hef gesprek van de dag laat tot uitvoering zullen worden gebracht. Dit te doen ls onze dure plicht ten opzichte van de genera ties, die na ons hier zullen leven en werken. Indien onze generatie verzuimt vooruit te zien en wei gert te denken aan de toekomst van haar kinderen en kindskinde ren, zal zij later tereent beschul digd worden van gebrek aan da den en aan visie! Ruimtegebrek WASHINGTON, 7 febr. Reuter. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft op een persconferentie verklaard Eisenhowers program ma voor het Midden-Oosten als „goed opgezet" te beschouwen, waaraan hij toevoegde: „Het ver dient bestudering door en waar dering van de Arabische landen". Koning Saoed zal bij terugkeer in Arabië met de andere Arabische lei ders over „alle zaken" spreken, waar onder het plan-Eisenhower. Hij gaf echter geen rechtstreeks ant woord op de vraag, of hij zou pogen de steun der Arabische landen voor het plan te verwerven. De koning verwacht voor zijn ver trek uit Washington in het komende weekeinde overeenstemming met pre sident Eisenhower te bereiken over voortgezet Amerikaans gebruik van de luchtbasis te Dharan. BOEDAPEST, 7 febr. (Reuter) Het Hongaarse communistische partij blad „Nepszabadsag" heeft kardinaal Mindszenty ervan beschuldigd, dat hy vanuit het gebouw van de Amerikaan se legatie in Boedapest, waar hij een toevlucht heeft gezocht, dreigementen het land instuurt. Hij geeft aan bezoekers van de lega tie boodschappen mee, waarin hy met maatregelen dreigt, als zijn instructies niet opgevolgd worden. De bisschoppen van Szekesfehervar en Vac in West- Hongarije hebben, door zijn voorbeeld aangemoedigd, vele democratische en De 55-jarige vorst, die zijn verkla ringen via een tolk aflegde, verklaar de ook, dat hij in samenwerking met de Amerikaanse regering zyn weer macht wil uitbreiden, waaraan hij toe voegde „goede hoop" te hebben op Amerikaanse hulp om dit te berei ken. De koning wilde echter niets mede delen over enig plan ter bevordering van de economische ontwikkeling van zijn land, dat hy eventueel zou heb ben. In Nicosia is een vooraanstaand lid van de verzetsorganisatie Eoka ge vangen genomen, op wiens hoofd een prijs van f 50.000 stond. Met hem werd een andere leider gearresteerd. De vraagstukken, die in Neder land onze aandacht vragen, zijn moeilijk en ingewikkeld. Misschien is in deze jaren, na de woning nood, het probleem van de ruimte (of beter van het ruimtegebrek) voor onze zeer sterk uitbreidende bevolking wel het grootst. Dege nen, die in het Nederlandse leven op enigerlei terrein leiding hebben te geven, maken zich terecht zor gen. Daar Is het probleem van de randstad Holland en in verband daarmee van de onevenwichtige verhouding tot de andere provin cies. Het is niet nodig nog eens breedvoerig te gaan betogen wel ke enorme nadelen en gevaren er aanwezig zyn, indien de omvang van de randstad nog onbelemmerd zal toenemen. Daarvan zijn alle autoriteiten overtuigd. De heer Verburg heeft nu ge argumenteerd betoogd, dat er schitterende mogelijkheden en kansen zijn voor een goede eco nomische ontwikkeling van Zee land. De natuurlijke en geografi sche gesteldheid van onze provin cie (en dan dient in het bijzonder aan het Westerscheldebekken te worden gedacht) biedt zeer grote voordelen. Dit zijn geen illusies, maar feiten. Het zal er nu om gaan van deze gesteldheid een op timaal gebruik te maken en de door de natuur geboden kansen te benutten. Dit betekent, dat daar mee ook nationaal gezien een uiterst waardevolle bijdrage zal worden geleverd, doordat een ze kere ontlasting van de randstad Holland het gevolg ervan kan zijn. Welvaart Nu wordt wel eens gevraagd, of de welvaart in een geïndustriali seerd gebied groter is dan in een agrarisch gebied. Drs. Verburg wees er in dit verband op, dat het niet opgaat hier uitsluitend in geld en in economische begrippen den ken. Maar wèl mag worden ge steld, dat in een land, waar de industrie hoog ontwikkeld is, meerderen in de welvaart delen en de leefbaarheid van het menselijke bestaan groter wordt. Natuurlyk, de nadelen van een losweking van de christelijke nor men, een snel voortgaande ont kerkelijking en ontkerstening kunnen niet worden geloochend. Maar Ugt hier juist niet een uit daging aan het adres van de kerk en de ganse christenheid? Bele ving van ons christendom is niet gereserveerd voor het platteland of voor niet-geïndustrialiseerde streken! Positieve stimulansen Er is in Zeeland ruimte voor meer mensen dan er nu leven en werken. De factoren, die de vesti ging van industrieën bepalen, zijn er extra gunstig. De bevolking behoeft niet weg te vloeien, als de mogelijkheden worden uitgebuit. De economische ontwikkeling van de Zeeuwse delta, die zeer duide lijk ls achtergebleven bij die van Holland, kan positieve stimulan sen krijgen. De viste, die drs. Ver burg op deze zaak heeft gegeven, grijpt niet te hoog en is daarom niet illusionistisch. Er is een har de noodzaak, maar er is ook een Ideaal. Wij kunnen niet lijdelijk toezien en wij mogen dat ook niet. Wie x»u willen concluderen, dat het de bedoeling is van Zeeland een duplikaat van de randstad (indien het ai mogelijk ware!) te maken, vergist zich. Dat wil niemand en dat zal ook niet ge beuren. Het is mogelijk in deze provincie, nu wij nog vóór de in grijpende veranderingen staan, te komen in een samenspel van regering en provinciale overheid, van bedrijfsleven en maatschappe lijke en kerkelijke instellingen tot een harmonieus beleid. De voorwaarden voor een evenwichti ge ontwikkeling, waarbij aanmer kelijk meer dan nu het accent op de noodzakelijke industrie zal worden gelegd, zijn aanwezig. Indien Zeeland daarvan geen gebruik zou maken, zal het oor deel van degenen, die na ons ko men, vernietigend zijn. Wanneer Zeeland de kansen wel grijpt, zal het nageslacht ons dankbaar zyn. omdat wy in de tijd, die ons te leven is gegeven, hebben gedaan wat wy moesten doen. Mirt* Ingezonden mededeling (adv.) 100 gram O De rechtbank te 's-Gravenhaga heeft het veertienjarig jongetje J. J. K. uit 's-Gravenhage, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, ter beschikking gesteld van de regering. De jongen had op 5 juni van het vo rig jaar de 54-jarige hoofdagent van politie A. J. Ax met een bijl ver moord. DJAKARTA, 7 febr. (ANP). De woordvoerder van de Indonesische landmacht in Djakarta heeft medege deeld, dat tijdens de recente in Dja karta gehouden „zuiveringsacties" acht leden van het leger, waaronder zes of ficieren, zijn gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd betrokken te. zijn bij de mislukte poging tot een staats greep van de voormalige waarnemend chef-staf van de landmacht, kolonel Zulkifli Lubis. Deze laatste bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Behalve de acht militairen, werden tijdens de razzias van de vorige week vooruitstrevende geestelijken onslagen, ook nog 26 andere personen gearres- zo voegt het blad hieraan toe. teerd. GENEVE, 7 febr. - Volgens een rap port, dat door het secretariaat van de internationale arbeidsorganisatie aan de hand van gegevens uit verscheidene landen is samengesteld, liggen de sche pen tegenwoordig langer in de havens dan in de jaren voor de tweede wereld oorlog, hoewel de samenstelling van de koopvaardyvloten beter is dan voor de oorlog, de schepen grotere snelheid heb- Ingezonden mededeling (adv.) dinsdag op halve kracht nu aan KAAS gedacht f maandag snipverkouden niet uit te houden woensdag alles naar wens weer 'n ander mens! Griep krijgt in 't gezin geen kans, als moeder voor extra voedzame maaltijden zorgt Dat behoeft niet duur te zijn: denkt U maar eens aan onze beroemde KAAS. Wist U al dat wintergroente berejd met kaas veel lekkerder èn veel voedzamer wordt? Morgen meteen proberen! Publikat.le *»n H«t Nederlands £ulv«lbureau 5 ben en de installaties voor het laden en lossen verbeterd. De oorzaken van deze ontwikkeling zijn o.m.: de scheepvaart is tegenwoor dig op een kleiner aantal havens ge concentreerd, in sommige havens is de oorlogsschade nog niet volledig her steld, de neiging grotere schepen te gebruiken en een onvoldoende coör dinatie van de tijdschema's der ver schillende diensten. Opgemerkt wordt, dat opstopping in de havens vrij dikwijls het resultaat is van arbeidsconflicten en een be trekkelijk geringe produktiviteit van de havenarbeiders. De nadruk wordt gelegd op het nemen van maatregelen tot verbetering van de arbeidsverhou dingen en van de arbeidsproduktivi- teit. O Tot onze spijt zijn enkele onjuist heden geslopen in het bericht over de mutaties bij de Cultuurtechnische Dienst in Zeeland (zie ons blad van woensdag j.l.) Ir, Van der Zaken werd niet in 1929, maar in 1920 geboren. Hij studeerde tot 1947 en niet tot 1957 in Wageningen. Ir. Eelkema werd niet in 1916, maar in 1918 geboren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3