Successeur' (stallen de Dobbelaere) werd kampioenshengst 1957 te Goes Ring Walcheren V.U. boekte weinig of geen vooruitgang in 1957 B. en S. op Walcheren adviseren aanvaarding regeling Muziekschool WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFE ktt! Taxatie van inruilwagens na 15 februari verplicht Over twee jaar zal schutsluis in Zandkreek gereed zijn Plaquette van de afdeling en beker van de Goese Veemarktcommissie Bevrijdt U N.C.R (eis)V. heeft 624 Zeeuwse leden Maak deze limerick af! Uitgezonderd voor Walcheren en de beide Bevelanden Examens kantoor- typist(e) Bestuursverkiezing K.N.V.B. Zeeland Binnenkort aanbesteding Willem Berkhemer declameerde ie Goes Over techniek en cultuur Vrijdag 8 februari 1957 ZEEIIWSCH DAGBI.AD Pagina 2 Hengstenkeuring Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard'' GOES, 7 febr. Onder bijzonder fraaie weersomstandigheden hield vandaag de afdeling Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederland sche Trekpaard" de jaarlijkse hengstenkeuring, die een groot suc ces heeft opgeleverd voor de Stallen De Dobbelaere te IJzendijke en Adr. J. Catseman te Biervliet. Zij mogen zich namelijk eigenaar noemen van de kampioenshengst, een titel, die het prachtige paard Successeur vandaag verwierf. Een zestal hengsten werd teruggeroepen voor de kampioenskeu ring, welke werd verricht door de heren H. Boonen uit Neer en D. J. den Hartog Jager te Herveld. De bruinschimmel Successeur werd tenslotte uitgeroepen als de kampioen 1957. Behalve de plaquette van de afde ling Zeeland, welke werd aangebo den door dr. I. Groeneveld, rijkscon sulent voor de Paardenfokkerij van het Departement van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, mochten de gelukkige eigenaars ook een beker van de Veemarktcommissie Goes in ontvangst nemen. Voor de beste drie-jarige hengst werd door de heer H. Huige te Goes een beker beschikbaar gesteld. Win naar van deze trofee werden W. de Feijter Johzn. en R. J. de Milliano uit Oostburg met Nico van 't Kerkje. KAMPIOENSKEURING Voor de kampioenskeuring werden teruggeroepen: David: J. der Weduwen, Kerkwerve, C. Padmos, Eikerzee, L. P. Hanse, Noordwell, J. R. P. Berman, Dreischor, A. N. Steendijk AJzn, Nieuwerkerk. Costaud van de Heihof: Marcel d' Hoore, Sluis, A. J. E. Timmerman, Hoofdplaat, R. J. de Milliano, Oostburg, j. C. J. v. d. Velde, Kamperland. Unicum van Monnikenhof: fa. D. A Timmerman en Zn, Kattendijke. Successeur: Stallen de Dobbelaere, IJzendijke, Adr. J. Catseman, Biervliet. Maurits van Geneind: C. N. den Ha mer, Schoondijke, G. v. Hal, St. Kruis. Sénateur d'Amice: Coöp. Hengsten- ver. „Eiland Tholen" G.A. Secretaris Dhr J. L. M. Geluk, St. Maartensdijk. UITSLAGEN: De uitslagen zijn: 3-jarige middenmaat: Victor van Rozenberg: Jac. de Putter Pzn en C. A. v. Waterschoot, Hontenis- se, IA pr.; Costaud van Brunette: Mare. d'Hoore, Sluis, IB; Castro van Kasteels hof: Jac. de Putter Pzn., Axel, 2A; Cu- pidon van Rondeputten: M. v. Fraaijen- hove Jzn, Axel, 2B; Castro van Aarden- pof: Abr. Haak Czn, Zaamslag, 2C; M. L. M. Ysebaaert-v. d. Linden, Axel, J. Koster, Boschkapelle; Gustarf van Moustic: H.de Maat, Stoppeldijk, 3A; Unicum: Stallen de Dobbelaere, IJzen dijke, 3B. 8-jarige grote maat: Frits van Reigershoeve: G. Doens, IJzendijke en Adr. J. Catseman, Bier vliet, IA; Union: Adr. J. Catseman, Biervliet, 1B; Nico van Bommanshof: fa. D. A. Timmerman en Zn, Katten dijke, en G. van Strien, Wolfaartsdijk, 2A; Udo: Stallen de Dobbelaere, IJzen dijke, 2B; Costaud II van Volen: M. L. M. Ysebaert-v. d. Linden, Axel, Abr. Haak Czn, Zaamslag, J. Koster, Bosch kapelle, 2C; Due van 't Scheer: Jac. de Putter Pzn, Axel, 3A. 3-jarige kleine maat: Nico van 't Kerkje: W. de Feyter Johzn, Oostburg, R. J. de Milliano, Oostburg, IA; David van Pondok Ra- wa: René A. C. Hendriks, Hulst, 1B; Gambo v. d. Liter: C. N. den Hamer, Schoondijke, O. Plassehaert, Oostburg, IC; Cobus van Draaibrug: Gebr. Aer- noudts AXzn's, Sluis, 2A; Luctor: fa. F. Dekker, Axel, 2B; Krack: J. W. Scheele, Axel, IA; Avenir van 't Hoog land: Al. Serrarens, Ossenisse, IB; Leon van Groenenburg: D. A. v. Nieuwen- huijzen, N. en St. Joosland, IC. 4-jarige grote maat: David: J. der Weduwen, Kerkwerve, C. Paamos, Eikerzee, L. P. Hanse, Noordwelle, J. R. P. Berman, Drei- gchor, A. N. Steendijk AJzn, Nieuwer kerk, IA; Mac van Rondeputten: M. V. Fraaijenhove Jzn, Axel, 2A. 4-jarige kleine maat: Costaud van de Heihof: Mare d'Hoo- re, Sluis, A. J. E. Timmerman, Hoofd plaat, R. J. de Milliano, Oostburg, J. C. J. v. d. Velde, Kamperland, IA; Costaud van de Hor: Jac. de Putter Pzn, Axel 2A; Elegant van 't Hoogland: Al. Serrarens, Ossenisse, 2B. 56-jarige grote maat: Unicum van Monnikenhof: fa. D. A. Timmerman en Zn, Kattendijke, IA; Huib van Zeeduin: Jan Maljaars Jzn, Oostkapelle, 2A; Leon van de Een dracht: Gebr. P. en L. Geus, 's-Hee- renhoek, 2C. 56-jarige kleine maat: Successeur: Stallen de Dobbelaere, IJzendijke, Adr. J. Catseman, Bier vliet, IA; Nico van Hoosterhof, W. de Buck, Meliskerke, 1B; Mare. v. d. Liter, C. N. den Hamer, Schoondijke, G. van Hal, St. Kruis, 2A; Jaap van Berken hof: Al. Serrarens, Ossenisse, 2B; Her- geur v. Dijkzicht: E. Koppejan, Zoute- lande, P. Dingemanse, Zoutelande, P. Wisse, Biggekerke, 3A. Oudere hengsten grote maat: Maurits van Geneind: C. N. den Ha mer, Schoondijke, G. van Hal, St. Kruis, IA. Oudere hengsten, kleine maat: Sénateur d'Amice: Coöp. Hengsten- ver. „Eiland Tholen", G. A. Secretaris Dhr J. L. M. Geluk, St. Maartensdijk, De salarisverhoging van 6 procent voor het provinciaal personeel van Noord-Holland zal ingaan op 1 juli 1956 (i.p.v. op 1 sept. 1956) zo is gis termorgen met 57 tegen 6 stemmen besloten in de vergadering van de Provinciale Staten. IA; Max van Linderhof, W. de Buck en Zonen, Meliskerke, 2A; Vainquer v. Eversdam: J. W. Scheele, Axel, 2B; Brennus v. Schuddebeurs; W. de Buck, Meliskerke, A. L. Schrier, Kapelle-Bie- zelinge, 2C; Leonard van Groenendijk: W. de Buck en Zn, Meliskerke, 3A; Karei van Keilen: J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, 3B. Ingezonden mededeling (adv.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f2.40, f8.88. OESTERVERZENDING IN JANUARI YERSEKE, 6 febr. In januari 1957 werden de volgende aantalen oesters verzonden (tussen haakjes de cijfers over januari 1956): Holland 188,474 (170.087); België 1.878.096 (1.915.748); Engeland 70.000 (70.300); Frankrijlc 135.400 (0); Duitsland 141.910 (78.780); andere landen 63.930 (33.174). Totaal 2.477.810 (2.268.089). UTRECHT, 7 febr. De Ned. Chr. Reisvereniging houdt haar jaarverga dering dit jaar in Arnhem en wel op zaterdag a.s. Een gezellige begroetings avond gaat aan deze officiële bijeen komst vooraf. Op de agenda staan o.m. bestuursvoorstellen tot het instellen van plaatselijke kampeergroepen en tot verhogen van de contributie. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer C. H. Sonneveld, blijkt duide lijk dat de N.C.R.V. zich in een grote bloei verheugen mag. Het ledental steeg in het afgelopen jaar met bijna 30 pet. van 16.336 tot 21.671 (op 30 sep tember j.l.De afdeling Zeeland telde op die datum 624 leden. Aan de door de vereniging georgani seerde reizen namen in het afgelopen seizoen 8.922 leden deel. De reizen naar Palestina en Canada vormden hoogte punten in het reisprogram van de N.C. R.V. Opvallend is de steeds grotere trek naar het buitenland. De binnenlandse tochten hadden slechts 313 deelnemers, doch het aantal leden, dat over de grenzen trok vermeerderde met bijna 41 pCt en bedroeg 7.533 (exclusief de kampeerders en de deelnemers aan ra- dioreizen). Nieuw waren in het afgelopen seizoen de kampeerreizen, die aan individuele kampeerders gelegenheid boden om in binnen- en buitenland op N.C.R.V.-ter- reinen te kamperen. 6 maar f: correspondentendag te Goes MIDDELBURG, 7 februari. De Vrije Universiteit te Amster dam telt momenteel 2200 studenten; het ledental bedraagt 30.000. Dit werd in de donderdagmiddag in het Geref. Jeugdgebouw ge houden vergadering van de ring Walcheren van deze instelling van de vereniging van Hoger Onderwijs op Geref. Grondslag bekend gemaakt door de vertegenwoordiger-propagandist van de V.U., da heer Jac. Kalisvaart. Hoewel men in 1955 pessimistisch was ge stemd ten opzichte van de contributies, kon men in 1956 een ver heugende stijging constateren. De kas kon in dat jaar worden af gesloten met een batig saldo van f 30.000,iets, dat nog niet eerder is voorgekomen bij de V.U.! ref. predikant te Middelburg, kwamen allereerst de correspondenten van da diverse afdelingen aan het woord. Hier uit bleek, dat alle afdelingen of gelijk bleven of een kleine winst boekten, hetzij aan contributies, hetzij dat dit naar voren kwam door de busjesakties. De contributie van de ring steeg van 6057,65 in 1955 tot 6370,85 in 1956. De afdelingen Domburg, Oostkapelle en Gapinge konden geen vooruitgang behalen. Daarentegen vertoonde Mid delburg het tegenovergestelde beeld. Bij de Vlissingse afdeling vaceert de voorzittersfunktie. Als deze wederom bezet is, kan ook dezeafdeling weer gaan „draaien". De heer Kalisvaart wilde niet na laten er op te wijzen, dat het maken van propaganda steeds nodig zal zijn. Zo vroeg hij zich af, of de totale bij drage van 30.000 contribuanten wel voldoende is voor ruim tweeduizend studenten. De heer Kalisvaart betoogde, dat de universiteit in de eerste plaats groot is krachtens haar beginsel; de grootheid wordt niet bepaald door 't aantal stu denten. De betekenis van de V.U. spreekt tegenwoordig duidelijk uit de radio-programma's, zo zei de propagan dist; verder memoreerde hij het heien van de eerste paal voor de medische faculteit. Daarvoor zal geen offer te veel zijn. GEEN VOORUITGANG. In deze vergadering, die onder lei ding stond van ds. W. J. Meister, Ge- In" Nescafé geeft U de kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan!* Doe als volgt: Als U Wiener Melange wilt maken Die als Wiener Melange moet smaken: pittig, geurig en fijn, moet 't van Nescafé zijn Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een blik Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aanNescafé, Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 14 febr. 1957. Prijswinnaars krijgen vóór 28 febr. a.s. bericht 6««f s.v.p. ds naam van Uw winkelier op. junior bua f 1.43 - Normaal I 2-55 Familie but I 9.20 CoffeïnevriJ - Normaal I 2.90 Familie bus 10.4$ «Nescafé is bet gedeponeerde merk oplosbars koffie, wasvoor de kan fa ontworpen. Zeeuwse Bovag schudde Nederland wakker AMSTERDAM, 6 febr. Er komt een landelijke regeling voor de inruil van gebruikte auto's bij de aankoop van nieuwe wagens. Na 15 februari zal men zijn inruilwagen moeten laten, taxeren door een neutrale deskundige. De handelaar zal de koper van een nieuwe wagen ten hoogste op het taxatiebewijs aangegeven bedrag mogen vergoeden. Voor Walcheren en de Bevelanden zal echter de plaatse lijke saneringsregeling gehandhaafd blijven. Aldus is volgens „De Volkskrant", besloten op een vergadering van de BOVAG, de bond van automobiel- en garagebedrijven. met het taxatiebewijs in handen het najagen van objectief niet gemoti veerde tegemoetkomingen zal laten. Het is reeds lang een publiek ge heim, dat er in de autohandel iets mis is. Er zijn in Nederland nog geen koel kasten en televisie-toestellen als pre mie op de aankoop van auto's aange boden, maar de tegemoetkomingen die de koper soms ondervindt van een handelaar die hem blijkbaar tot elke prijs een nieuwe wagen wil slijten, zijn nog sprekend genoeg. Het zijn overigens schij n-tegemoetkomingen, want op den duur betaalt de klant ze weer dubbel en dwars terug, al is hij zich dat dikwijls niet bewust. Zeeland saneerde. Deze inruilmisère wordt nu enigs zins bedwongen. Maar toen geruime tijd geleden het district Zeeland van de Bovag tot sanering besloot, hadden de Zeeuwse dealers niet alleen deze wantoestand voor ogen. Hun regeling omvatte ook de ver plichting om de bruto verkoopprij zen die door de fabrikanten en im porteurs geadverteerd waren, aan te houden. Geen aanvaarding van extra kortin gen dus die zouden kunnen worden aangewend bijvoorbeeld om accessoi res te leveren zonder bijbetaling, of om de koper te helpen bij de aan betaling voor een huurkoop-over eenkomst. Zij duldden geen geheime tussenweg tussen officiële prijsverla ging of het aanhouden van taxatie- en catalogusprij zen. Afgeremd. De fabrikanten hebben deze zaak 'n tijdje aangezien, maar toen het ene district na het andere het Zeeuwse voorbeeld volgde gingen zij met de Bovag praten: taxatie goed, maar het wegnemen van elke speling niet. Daarmee is in feite de taxatiedwang krachteloos gemaakt, zo redeneren de voorstanders van de oorspronkelijke saneringsregeling. De andere kant ech ter meent, dat de taxatie meer effect zal hebben dan de pessimisten ver wachten, omdat de fatsoenlijke klant GOES, 7 febr. Te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor het examen kantoor- typiste de volgende per sonen: Leen Jille, Kruiningen; Willy Bout, Ann de Mul, Nelly Paauwe, He- leen de Schipper en Wim van Stel, Wemeldinge; Piet Everse, Matty Ho- vestadt, Frans Hoogstrate, Rinus Jas- perse, Janny Kievit, Rien de Koeyer, Bram Pekaar, Kees Pekaar, mej. C. Philipse, Matty de Booy, Marjan Ver wijs, Ruud Timmerman, Anton Ver wijs en Joost Slabbekoorn te Yerseke. Geruststelling. De koper die het gevoel heeft, dat de nieuwe regeling wel eens sterk in zijn nadeel zou kunnen uitvallen, kan zich gerustgesteld voelen door de be paling, dat beroep op een speciale taxatiecommissie mogelijk is tegen de prijsvaststelling van de in de eerste instantie geraadpleegde taxateur. De taxatiekosten worden de eigenaar van de inruilwagen vergoed door de han delaar bij wie hij zijn nieuwe wagen koopt. Van de plaatselijke sanerings regelingen blijft; er één gehand haafd: die van Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland. Als proef voor een verdergaande lan delijke regeling in de toekomst, of omdat de kleine groep vdn stoere Zeeuwen, de saneerders van het eerste uur, zo goed in elkaar zit, dat de buitenstaander er geen vat op heeft? Aanbesteding Herverkavelingswerken Schouwen-Duiveland BERGEN OP ZOOM, 7 februari De N.V. Grontmij heeft het werk op complex 36 van het onderdeel water schap Schouwen ten behoeve van de herverkaveling Schouwen-Duiveland in twee gedeelten aanbesteed. Voor het eerste gedeelte, groot 105 ha, was de laagste inschrijfster, de N.V. Aannemers- en Handelsfirma P. Ver- achtert te Werkendam met 339.200,-, en hoogste de firma P. Verachtert te Kerkdriel met 519.000,De raming bedroeg 427.000, Voor het tweede zuidwestelijke ge deelte was de laagste inschrijfster de fa. P. van Dongen en Van der Voogd te Haamstede met 132.700,en hoog ste de fa. P. Verachtert te Kerkdriel met 219.000,De raming bedroeg 160.000,—. GOES, 7 febr. De kandidaatstel ling voor de verkiezing van 6 be stuursleden van de KNVB afdeling Zeeland is thans opengesteld. Er dient te worden voorzien in de vacatures Bom, Den Boer, Meyler, Gudde, Len- sen en Hermans. In verband met de per 1 februari 1957 van kracht geworden reglements wijzigingen zal het stellen van kandi daten op een andere wijze moeten ge beuren dan voorheen. Men zal nu voor iedere vacature af zonderlijk kandidaten moeten stellen, zodat bij de kandidaatstelling moet worden vermeld voor welke vacature ze geldt. De kandidaatstelling sluit 14 febr. Nieuw rapport vuilverwerking aan de orde MIDDELBURG, 7 febr. In de vanmiddag in Hotel „De Burg", onder leiding van burgemeester J. L. Dregmans gehouden verga dering der Vereniging van burgemeésters en secretarissen op Walcheren, is een bespreking gewijd aan de ontworpen nieuwe gemeenschappelijke regeling inzake de kostenverdeling der Zeeuwse Muziekschool. De vergadering adviseerde de gemeenteraden deze regeling te aanvaarden met het oog op het grote algemene belang van de Muziekschool. In de vergadering kwam voorts ter tafel 'n nieuw rapport van de door de vereniging ingestelde commissie tot bestudering van de mogelijkheden der 's-GRAVENHAGE, 7 febr. Op dinsdag 19 febr. a.s. zal te 's-Graven- hage de aanbesteding geschieden voor het maken van een bouwput voor een schutsluis en een gedeelte van de af sluitdijk en bijkomende werken in de Zandkreek onder de gemeenten Kort- gene en Kattendijke. Het betreft hier hat werk voor de zogenaamde secun daire dam voor het Drie Eilandenplan. Het maken van een bouwput en naderhand van een schutsluis is voor al van belang voor de eilanden Noord en Zuid-Beveland, die dan door een dam zullen zijn verbonden. Het zal echter nog geruime tijd duren, voor de auto's van het ene naar het andere eiland kunnen rijden, zonder dat ge bruik hoeft te worden gemaakt van een pont. Men verwacht in kringen van de rijkswaterstaat dat met het maken van de bouwput ongeveer een jaar zal zijn gemoeid. De bouw van de sluis zal daarna ook nog wel een jaar vergen. Dan is men echter nog niet zover, dat beide eilanden zijn verbonden, want aanleg van dijk en weg vragen nog behoorlijk veel tijd. Men waagt zich van deskundige zijde niet graïfg aan een voorspelling, doch dat in 1961 de vaste verbinding tus sen beide landen een feit zal zijn, acht men toch niet onmogelijk. Naar wij vernamen ligt het in de bedoeling in Zuid-Beveland een ar beidskamp te vestigen voor de men sen, die aan de bouwput en de sluis zullen werken. VEERSEGAT De werken voor de afsluiting van het Veersegat zullen, naar wij verna men, veel meer personeel vragen dan de uitvoering van het werk dat nu binnenkort zal worden aanbesteed. Met de werkzaamheden hiervoor zal niet worden gewacht tot de oostelijke afsluiting van de Zandkreek een feit is geworden. In 1958 wordt namelijk reeds gestart met de werkzaamheden in het Veersegat. Ongeluk op Rijksweg te Goes: knaapje gewond GOES, 7 febr. Vanmiddag om streeks half zes vond op de rijksweg te Goes, nabij de Westsingel, een on geval plaats, waarbij de zesjarige C. Meyer uit Goes gewond werd. Een auto, komende vanuit de rich ting Middelburg en bestuurd door de heer W. v. d. L. uit Dordrecht, zag dat het knaapje plotseling dwars de weg overstak. Een botsing kon niet meer worden vermeden. Het slacht offertje werd op de weg geslingerd, maar liep gelukkig alleen maar schaafwonden op. Hij werd voor con trole naar het ziekenhuis aan de Oost- wal vervoerd. vuilverwerking in samenwerking met de gemeente Vlissingen. Een zevental gemeenten heeft zich bereid verklaard tot deze samenwerking te komen en de vergadering sprak de hoop uit, dat met de plannen zal kunnen worden voort gegaan. COMMISSARIS In behandeling kwam een brief van de N.V. Waterleidingmij „Midden-Zee land", waarin werd gevraagd aan de betrokken Walcherse gemeenten een aanbeveling voor te leggen ter voor ziening in de vacature als commissaris, ontstaan door het overlijden van bur gemeester P. Dregmans. Het betreft alle gemeentebesturen op het eiland, met uitzondering van Middelburg, Vlis singen, Souburg en Domburg. De aan deelhoudersvergadering benoemt de commissaris op een bindende voor dracht der gemeentebesturen. Aanbe volen werden de heren P. Daniëlse en mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, resp. burgemeesters van Ritthem en N. en St. Joosland. ANDERE VACATURE Eveneens door het sterven van de heer P. Dregmans moest worden voor zien in de vacature lid commissie van toezicht der Stichting voor maatschap pelijk werk en de gezinsverzorging op het platteland van Walcheren (namens alle plattelandsgemeenten). Voorge dragen werden de burgemeesters G. A. A. Adelaar van Meliskerke en D. Kodde van Zoutelande. De volgende vergadering werd vast gesteld op donderdag 14 maart a.s., ten gemeentehuize van Souburg. Daarna zal de nieuwe openare school worden bezocht. WILHELMINADORP Jeugddienst. Zondag a.s. om zeven uur zal wederom een jeugddienst wor den gehouden, waarin ds. Ph. Cornel- der hoopt voor te gaan. Hij zal spreken over het onderwerp: „De deserteur". „EEN WENS" Door de afgevaardigde van Souburg werd de wenselijkheid naar voren ge bracht, dat de nieuwe leden bezoek kr-ijgen van het provincieel comité. Hiervoor is inmiddels een regeling ge troffen, zodat dit binnenkort zal plaats vinden. Ds. Meister herinnerde aan de cor respondentendag te Goes, die op 6 maart a.s. zal worden gehouden. Waar schijnlijk zal in deze bijeenkomst prof. dr. K. Dijk als spreker optreden. Voorts staat filmvertoning op het programma. De predikant-voorzitter bracht hulde aan de aftredende secretaris, de heer C. van Aalten uit Vlissingen, die deze funktie tien jaar vervulde. Deze dank te op zijn beurt voor de gesproken woorden. In zijn plaats werd de heer J. Bosselaar uit Aagtekerke benoemd. Grondmonsters in Zeeland GOES, 7 febr. In het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek t Goes werden in 1956 ruim 18.000 grondmonsters onderzocht. In 1955 werden daar echter bijna 22.000 monsters onderzocht, een verschil dus van ruim 3000 monsters. Het aantal grondmonsters van de ruilverkavelin gen in Zeeland en het zeekleigebied van Noord-Brabant steeg in 1956 met bijna 1000 monsters. GOES, 8 febr. Op een voor do kerkganger zeer ongewone, maar niet temin uitermate sprekende wijze, heeft de bekende declamator Willem Berk hemer gisteravond in de Geref. Wes- terkerk enige gedeelten uit de Bijbel voorgedragen. De heer Berkhemer had voor deze avond, die uitging van het Nederlands Bijbel Genootschap, hoofdstukken gekozen uit Jesaja en Johannes, terwijl hij voorts een voor treffelijke vertolking gaf van Job's ode aan de wijsheid en tevens het gedeel te voordroeg dat handelt over de strijd van David tegen Goliath. De bijeenkomst in de Westerkerk werd geopend door Ds. A. W. Odé, voorzitter van de afdeling Goes van het Ned. Bijbel Genootschap. Da heer W. R. Scheuing, adj.-secr. van het N.B.G., gaf in het kort weer hoa het Bijbel Genootschap zich ontwik kelt. Hij wees op de taak en de op dracht van de christen om de Bijbel te verspreiden om zodoende het Evan gelie tot in de verste uithoeken der aarde te brengen. Dat er ook in ons land nog belangrijk werk te verrich ten valt, blijkt uit het feit dat de twee door het gehele land rondrijdende colportage-auto's van het N.B.G. vorig jaar in de maanden maart tot novem ber voor een bedrag van f 85.000, aan bijbelse lectuur verkochten. Behalve door de heer Berkhemer werd deze avond ook medewerking verleend door het Chr. Gemengd Zangkoor „Jubilate Deo", onder lei ding van de heer J. van Westen. Het slotwoord werd gesproken door ds. R. A. Flinterman. Praatje tussen oud-leerlingen GOES, 6 febr. De oudleerlingen der Rijks Landbouwwinterschool heb ben een jubileumpraatmiddag (de 15e) gehouden. Gesproken werd door Ir. R. J. Koopman, die een techn. causerie hield over de nacontrole op aardappels volgens de Igel-Lange-test en do- da heer A. Haandrikman, met een cultu reel praatje over verschillende ont moetingen in het wondermooie land van de Kunst. Nog steeds is geen antwoord op de vraag, wanneer het jaarboek zal ver schijnen, van üe landelijke bond ver kregen. Nu Zeeland ernstige kritiek op het landelijk bestuur heeft laten ho ren, heeft Groningen dit in harde be woordingen onderstreept. Tijdens de vergadering is de heer C. O. J. Hen- drikse als afgevaardigde in het hoofd bestuur der Z.L.M. bij acclamatie her kozen. Ir. Koopmans merkte in zijn cau serie op, dat met behulp van de Igel- Lange test en naar aanleiding van 'n microscopisch onderzoek voor 75 pet. zekerheid een aardappel op bladrol- ziekte kan worden getest. Ongeveer 5 pet. van de gezonden blijken later toch ziek te zijn, terwijl slechts 1 pet. van de zieken gezond is.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2