Verdwenen Zweedse diplomaat stierf (1947) in Moskouse cel Wil Herv. synode zich uitspreken tegen souvereiniteitsoverdracht N.-Guinea Prinselijk paar was „weg van de wegge" Een der grootste mysteries van na de oorlog onthuld Aan belastingverlaging valt dit jaar niet te denken Moet nationale feestdag nu persé op zondag gevierd? ssrfeffi FVw_w 11 1 Jsm~TG£Km'\ B A fi H I I W WÊ i I I I II |l||l| ||l|l|| Op- en ondergang van Zon en Maan: fz,zoZs^Tll!fsnTcentM PROTESTANTS'.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND m. Terneuzen: 8.31 u. 1.60 m., 21.19 u. Rusland verbreekt - na 12 jaar - het stilzwijgen Jordaners offerden voor „GOED ZO A.I.-R0B0T GAF EEN VUURTJE Russische wapens naar Egypte Ook niet voor de ongehuwden Landelijk comité van bezwaarden" vraagt: „Synode vervreemdt intellectuelen en middenstanders van zich Ambonezen weigeren versfrekte brood Mr. Biesheuvel (CBTB) staatsecretaris Limonade duurder Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes ammm im j v Hm™ /RRiiw^nh Marman Exploitatie: j I 1\ y 1 V IV Bf jB H 4 B^B '-M 1>- H(H I B Zaterdag: Zon op 8.07 u., onder 17.42 Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. MF WB. WB BiW -M. vft wM u. Maan op 11.59 u., onder 3.24 u. Abonnementsprijs ƒ0,52 per week, ,r Koogwater zaterdag 9 februari: nummers 13 cent. r v_/ w ttCLflllU j 48 m Wemeidinge; 9.29 u. 1.28 m.. #„tTerKaearsnoTn\ ff woo^d 12e Jaargang No. 3623 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 8 februari 1957 L^lVfl.?4 S"*"* M1 Miljoen overschreden HILVERSUM, 7 febr. Tot vandaag is voor de „Ope ratie Goed Zo" bijeen ge bracht een bedrag van f 1.202.918,54. Dit heeft Jo- han Bodegraven medegedeeld tijdens de vandaag gehouden Steravond der N.C.R.V. Van dit bedrag kwam ruim f 196.000,ten goede aan het Hongaarse kind, zodat ruim een miljoen voor het eigen lijke doel overblijft. Een bijzondere gift, die voor de nieuwe week werd ve> antwoord, was een cheque van f2800,van de ouder commissie van de Palm- grachtschool in de Amster damse Jordaan, welk bedrag was overgebleven, nadat de Jordaners voor een leerling van deze school, die in Zwe den een bijzondere operatie moest ondergaan, reeds ruim f 6000,hadden besteed. STOCKHOLM, 7 febr. (Reuter) De Sowj et-Russische regering heeft in een memorandum, dat donderdag aan de Zweedse ambas sadeur te Moskou is overhandigd, onthuld dat Raoul Wallenberg, de Zweedse diplomaat, die na de verovering van Boedapest door de Sowjets in 1945 was verdwenen, twee jaar later in een Moskouse gevangenis is omgekomen. De Zweedse regering had Rusland her haaldelijk om bevestiging of tegenspraak van berichten gevraagd, volgens welke Wallenberg door het Sowj et-leger gevangen was genomen. Wallenbergs verdwijnen was een van de grootste naoorlogse mysteries. Naar verluidde hadden de Russen hem in 1945 in Boedapest gevangen ge nomen „om hem te beschermen", maar twee jaar later maakte de Sowjet- overheid bekend dat hij niet in Rusland gevangen werd gehouden. Men schrijft Wallenberg, een jonge welgestelde bankier, de redding van duizenden joden te Boedapest uit de handen van de nazi's toe. De Zweedse koning kende hem bij afwezigheid in 1952 voor zijn mens lievend werk een onderscheiding toe, met opzet geschiedde dit niet postuum. Wallenberg, die ten tijde van zijn ver dwijning 33 jaar was, werkte op de Zweedse legatie in de Hongaarse hoofd stad als secretaris. Twintig nota's. Zweden had tot medio 1946 minstens twintig diplomatieke nota's over het geval-Wallenberg aan de Sowjet-Unie gezonden, maar op elke nota antwoord de de Sowjet-Unie, dat Wallenberg Donderdagmiddag heeft burgemeester Van Hall van Amsterdam de bedrijfs autotentoonstelling in de R.A.I. offi cieel geopend. Tijdens de rondgang werd de burgemeester door een robot een vuurtje voor zijn sigaret aange boden, waarvan de bijgaande foto een beeld geeft. (Voor verslag zie pag. 3) WASHINGTON, 7 febr. (Reuter) Hooggeplaatste Amerikaanse functio narissen hebben in Washington ver klaard, dat de Russen in de afgelopen weken de wapenleveranties aan Egypte hebben hervat, vermoedelijk om de Egyptische strijdkrachten na de Brits- Frans-Israelische actie weer op te bou wen. Boycot van tram in Madrid MADRID, 8 febr. (AFP) In Ma drid reden de trams gisteren zonder passagiers. De bevolking heeft besloten tot boycot van de tram uit protest te gen verhoging van de tarieven. De trot toirs waren overal vol wandelaars. DE BILT ZEGT: Opnieuw zachter DE BILT, 7 febr. Zwaar bewolkt met tijdelijk nog wat rejen. Later ook opklaringen. Matige, nu en dan krach tige zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. stellig door de Gestapo vermoord was. Op latere nota's ontving men in het geheel geen antwoord meer. In decem ber 1951 vertelden uit Rusland repa triërende Italianen, dat zij in dezelfde gevangenis als de Zweed gezeten had den. Niet ingelicht. Volgens het Sowj et-memorandum heeft het rode leger Wallenberg te Boedapest in hechtenis genomen, waar toen zwaar gevochten werd. Op last van de misdadige Abakoemof (een vroegere Sowj et-minister van staats veiligheid, die een jaar na Beria's val in 1953 werd terechtgesteld), aldus het memorandum, bleef Wallenberg ge vangen. Akaboemof had het ministerie van buitenlandse zaken niet ingelicht om trent Wallenbergs dood. Zo had de Sowj et-regering niet eerder op voor gaande verzoeken om inlichtingen kunnen reageren. Thans had men in de gevangenis- archieven een verslag over Wallen berg gevonden, dat de gevangenisarts aan Abakoemof had gericht. Er stond in, dat Wallenberg vermoedelijk aan een hartgebrek in zijn cel was over leden, met als kanttekening: „Het is goedbevonden dat het lijk zonder voorafgaande schouwing verbrand zal worden". „Oververmoeidheid". De woordvoerder van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde donderdag tegenover jour nalisten: „Slechts zelden stierf iemand van Wallenbergs leeftijd aan een hart- trombose (als doodsoorzaak in het me morandum genoemd), maar het kan gebeuren bij iemand die lijdt aan vita minegebrek of oververmoeidheid". De Zweedse premier Erlander heeft bij zijn bezoek aan de Sow jet-Unie in april 1956 materiaal ter tafel gebracht, hetwelk z.i. een ver klaring uit 1947 van de toenmalige onderminister van buitenlandse za ken Wysjinski dat men geen spoor van Wallenberg kon vinden logenstrafte. Uit het nieuwe memo randum blijkt, dat Wallenberg een maand voor Wysjinsky's verklaring is gestorven. De Indonesische communistische partij, wat grootte betreft de vierde partij in het land, heeft bekend ge maakt, dat ook zü betrokken wenst te worden in de vorming van een nieuw kabinet. Door verschillende Hamerleden was gepleit voor een verlaging van het ta rief van de inkomstenbelasting voor AMSTERDAM, 7 febr. De Nederlands Hervormde synode, die dezer dagen bijeen is geweest, heeft onder de ingekomen stukken ook een brief aangetroffen van het zich noemende „landelijk comité van bezwaarden oproep synode inzake Nieuw Guinea". Het comité stelt hierin het hoogste kerkelijke college een aantal vragen en verzoekt in verband hiermede te worden gehoord. Het comité vraagt in de brief aller eerst, waarom de synode in tegen stelling tot haar uitdrukkelijk voor nemen zich met haar oproep niet tot de overheid, maar slechts (volgens de adressering) tot de kerkeraden en (volgens de inhoud), tot „de leden der hervormde kerk, alsmede ook tot het gehele Nederlandse volk" wendde. Derde weg.j Na gewezen te hebben op het afwij- I zend standpunt der regering ten aan- I zien van een internationaal beheer van J Nieuw-Guinea en op de mening van de synode, die in haar oproep de status quo onaanvaardbaar acht, zegt het co mité van bezwaarden, dat hierna slechts een derde mogelijkheid overblijft, nl. onvoorwaardelijke overdracht der sou- vereiniteit van Nieuw-Guinea aan In donesië. Het comité vraagt de synode uit drukkelijk of deze derde weg voor haar nog open staat of weer is open gesteld en zo neen, of de synode dit dan tegenover overheid en volk dui delijk wil verklaren. Minister Hofstra deelt mede: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 7 febr. De noodzaak van belastingverhoging komt niet te vervallen door het feit, dat de opbrengst van de be lastingen in 1956 ongeveer een miljard boven de raming heeft ge legen, zo heeft gistermiddag de minister van financiën Hofstra de Tweede Kamer meegedeeld bij de behandeling van de begroting van financiën. De grote overschrijding der ramingen is het gevolg geweest van het innen van achterstallige belastingschulden en het toenemen van de werkgelegenheid. Op zo'n meevaller mag voor 1957 niet gerekend worden. De ramingen voor dit jaar zijn reeds aan de royale kant. ongehuwden. „Deze gedachtengang heeft mijn volle sympathie, maar staan de voor de noodzaak van belasting verhoging, meen ik, dat wij ons een dergelijke ingrijpende belastingverla ging voorlopig niet kunnen veroor loven". Efficiëncy. Sprekend over de doelmatigheid in de overheidsdienst, stelde de minister, dat daaraan alle aandacht wordt besteed, maar dat het hier een zeer moeilijk vraagstuk betreft. Volgens de bewinds man had de heer Van de Wetering (C. H.) woensdag het probleem te sim plistisch gesteld. Aan de bevordering van efficiency in de overheidsdienst is sinds de bevrijding veel gedaan. De inspectie van het departement van fi nanciën en de Algemene Rekenkamer zien toe op de doelmatigheid van de overheidsuitgaven. Organisatie- en ef- fieiëncy-deskundigen zijn op vrijwel ieder departement werkzaam. Sinds vorig jaar is de toakinventarisatie met kracht ter hand genomen. De rappor ten hierover zullen de eerstvolgende maanden ter tafel komen. Dat het publiek alleen maar iets van nieuwe uitgaven heeft ontdekt en wei nig of geen versoberingsmaatregelen heeft bemerkt (hetgeen door de heer Van de Wetering was gesteld), achtte de minister nog geen bewijs, dat er op het gebied van de versobering niets ge beurt. Geheime circulaire. De minister verklaarde zich bereid de Kamer vertrouwelijk inzage te verschaffen in de richtlijnen van de aanslagregeling, waarvan de belasting inspecteurs gebruik maken. De heer Smallenbraek (A.R.) had gistermiddag bezwaar gemaakt tegen een geheime circulaire waarin aan de inspecteurs wordt opgedragen aangiften van za kenlieden, ondernemers en mensen van de vrije beroepen grondig te be oordelen, terwijl de andere aangiften slechts globaal bekeken dienden te worden. Van onrechtvaardigheid achtte de minister geen sprake, maar is het wel zo, dan zou de aanslagregeling niet mogen worden uitgevoerd. „Elk jaar worden er een aantal groepen uitge pikt, om grondig bekeken te worden. Dit jaar is de ene groep aan de beurt, daarna weer een andere", aldus de minister. MINISTER HOFSTRA Vervreemden. Het comité constateert, dat de kerk door de eenzijdigheid van haar politie ke uitingen en van haar pers, door een critiekloos openstaan voor de over heersende politieke winden van dit seizoen, bezig is vele intellectuelen en bepaalde groepen middenstanders van zich te vervreemden. Daarom vraagt het comité de synode zich nader te be zinnen omtrent de leiding der kerk. .Toenadering. De brief eindigt met de vraag: „Is het niet in hoge mate wenselijk, dat door middel van samensprekingen en ook door bereidheid tot herziening van het standpunt der synode de verdere verwijdering tussen de leden der hervormde kerk wordt vervangen door toenadering?" Het stuk is ondertekend door de voor zitter van het landelijk comité, mr. J. W. de Jong Schouwenburg en door de secretaris dr. W. Sleumer Tzn. Woensdag heeft het vorstelijk paar van Monaco de door de heer. J. A. Beersma uit Uithuizen ge* bakken krentenwegge in ont vangst genomen op de binnen plaats van het paleis. Op de foto ziet men v.I.n.r. Prins Rainier, Prinses Gracia, de heer Zon neheld uit Zwolle, de heer Mink uit Kampen en de maker van het brood, de heer Beersma uit Uithuizen. Voldoende geld? WESTKAPELLE, 7 febr. Heden morgen heeft een aantal Ambonezen uit het woonoord te Westkapelle het brood geweigerd, dat hun werd ver strekt door het -interkerkelijk comité tot hulpverlening. Een reden werd niet opgegeven. Het schijnt, dat zij thans over genoeg geld beschikken, om zelf voedsel te kopen, zodat het hun eer te na komt het voedsel als gift te aan vaarden. 's-GRAVENHAGE, 7 febr. De mi nister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, heeft het A.R.-lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, mr. B. W. Biesheuvel, aangezocht de functie van staatssecretaris voor het in ternationale wegvervoer en de interna tionale scheepvaart op zich te nemen. Mr. Biesheuvel heeft dit verzoek in be raad gehouden en hoopt vóór het einde van deze week zijn beslissing te kun nen nemen. Mr. Biesheuvel is een boerenzoon uit de Houtrakpolder, waar hij op 5 april 1920 geboren werd. Van 1947 tot 1952 was hij secretaris van de afd. buiten land van de Stichting voor de Land bouw. Per 1 januari 1952 trad hij in dienst als alg. secretaris van de C.B. T.B. Voorts is mr. Biesheuvel lid van het dagelijks bestuur van het Landbouw schap en lid van de Stichting van de Arbeid. Bij de laatste verkiezingen kwam mr. Biesheuvel voor de anti revolutionaire partij in de Tweede Ka mer. Negen cent per liter 's-GRAVENHAGE, 8 febr. In december 1956 is de beschikking prijs- stop limonade en mineraalwater 1956 afgekondigd, die onder meer de prijzen van limonadesiropen terugbracht tot 't peil van 1 november 1956. Wegens de na 1 januari 1957 gestegen prijzen van suiker en andere grond stoffen is in de staatscourant van giste ren een wijziging van deze beschikking gepubliceerd, als gevolg waarvan de prijs van limonadesiroop met ingang van gisteren met 9 cent per liter bo ven het peil van 1 november mag wor den verhoogd. Kamerlid Van der Zaal vraagt: 's-GRAVENHAGE, 8 febr. Het lid van de Tweede Kamer, de heer van der Zaal heeft aan de minister-president, minister van algemene zaken, dr. W. Drees, de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de regering ook dit jaar weer de 5de mei bestemd heeft tot nationale feestdag? 2. Acht dc regering het juist om daa rvoor een zondag, zijnde de dag des Heren, aan te wijzen? 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, wat is dan de reden, dat de regerin geen rekening ge houden heeft met het feit, dat een feestviering op zondag het voor velen uit ons volk onmogelijk maakt aan deze feestviering deel te nemen? Is de regering alsnog bereid te overwegen deze nationale feestdag naar een andere dag te verschui ven?

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1