Y.S. stemmen tegen resolutie van Afr.-Aziatische landen Westerscheldegebied biedt unieke mogelijkheden voor industrievestiging Statendam r Belastinginspecteurs kregen GEHEIME circulaire thuis PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Caboi Lodge verklaart in Verenigde Naties: Rundvlees duurder en bacon goedkoper? Ook tegen inmenging van V. N. in binnenlandse aangelegenheden Wordt oesterbesluit toch vernietigd? WaacvMc zeffs drie- huizen maesien wacdeu afyefookeu Ondernemers moesten onder het mes Berlijn nu hoofdstad van West-Duiisland Drs. M. C. Verburg, directeur E. T. I. Zeeland, is van mening Kans op Krupp en chemisch concern uit Amerika? MARGARINE DUURDER 2 cent per pakje Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- «traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; VTissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3622 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de smit Donderdag 7 februari 1957 c Canadese" Hongaren naar ons gewest. Zie pagina 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.09 u., onder 17.40 u. Maan op 11.15 u., onder 2.18 u. Hoogwater vrijdag 8 februari: Vlissingen: 7.05 u. 1.57 m., 19.42 u. 1.42 m. Terneuzen: 7.29 u. 1.75 m., 20.05 u. 1.60 m. Wemeldinge: 8.31 u. 1.35 m., 21.05 u. 1.43 m. Zierikzee: 8.12 u. 1.16 m., 20.47 u. 1.24 m. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 6 febr. Er hangt een kleine stijging van de rund- veeprijzen in de lucht. Dit ver klaarde de voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, vandaag in de openbare vergadering te Utrecht. Volgens de heer De Veer behoeft dit geen verontrusting te wekken: voor de rentabiliteit van de vee houderij is het noodzakelijk, dat de prijzen van de koeien iets hoger worden. Wat de baconvarkens betreft, dezea anvoer uit Engeland is zo groot, dat verwacht kan worden, dat de prijzen deze week bedui den lager zullen komen te liggen. Om een catastrofale daling van de baconprijzen op de Engelse markt te voorkomen, zal de prijs waar schijnlijk slechts worden verlaagd met enkele centen. Generaal Speidel benoemd tot N.A.V.O.-bevelhebber PARIJS, 6 febr. (Reuter) De Westduitse generaal Speidel is be noemd tot bevelhebber van de land strijdkrachten van de N.A.V.O. in de centrale sector van Europa, aldus is Woensdag officieel te Parijs bekend gemaakt. WASHINGTON, 7 febr. (Reuter/A.F.P./U.P.) De Amerikaanse vertegenwoordiger in de politieke commissie van de Ver. Naties, Cabot Lodge, heeft verklaard, dat zijn land tegen de Afrikaans- Aziatische resolutie is, waarin Frankrijk wordt verzocht zelfbeschik kingsrecht aan Algerië te geven. „De Verenigde Staten zijn er evenzeer tegen gekant, dat de Ver enigde Naties zich met de binnenlandse aangelegenheden van leden- staten inlaten", zei hij. Cabot Lodge verklaarde ook, dat de Verenigde Staten het Franse plan voor een staken der vijandelijkheden, gevolgd door verkiezin gen en onderhandelingen, als een „aanzienlijke stap vooruit" be schouwen in het streven om een oplossing voor het Algerijnse vraag stuk te vinden. De Marokkaanse afgevaardigde zei in een lange toespraak onder meer: „Er bestaat niet langer enige twijfel aan dat de Verenigde Naties het recht hebben ;ich in te laten met een ge wapend conflict, waarin een half mil joen Franse militairen strijdt tegen een volk, dat vrij wil zijn." Spanje. De Spaanse vertegenwoordiger ver klaarde, dat Europa Noord-Afrika no dig heeft voor zijn veiligheid, doch aan de andere kant moet Noord-Afrika dat verkrijgen, waarop het recht heeft. Schweitzer schrijft Eisenhower NEW YORK, 6 febr. (Reuter). De „New York Times" heeft woensdag bericht dat dr. Schweitzer een brief heeft geschreven aan Eisenhower, waarin Schweitzer er bij de Ameri kaanse president op aandringt Frank rijk steun te verlenen bij de behande ling van het Algerijnse vraagstuk door de Ver. Naties. Schweitzer zou er in de brief de nadruk op hebben gelegd dat het in het belang van Frankrijk is dat het geen nederlaag lijdt bij een eventuele stemming over dit onderwerp in de V.N. en in het bijzonder hebben ge wezen op de betekenis van de hou ding van Amerika in het debat dat aan de stemming voorafgaat. Uitspraak verdaagd DENHAAG, 6 febr. Het college vau beroep voor het bedrijfsleven heeft vandaag met betrekking tot het ont vangen verzoek tot vernietiging van het Oesterbesluit besloten het doen van een uitspraak acht weken te ver dagen. Hoewel dus vandaag geen beslissing is genomen, meent men in kringen van de oesterhandel en -kwekerij dat het feit dat de datum voor de uit spraak is verdaagd, waarschijnlijk be tekent, dat het college van beroep zich wel bevoegd acht terzake een beslissing te nemen. Was dit niet het geval, dan zou, naar men ons te verstaan gaf, het college zich vandaag reeds onbevoegd voor het behandelen van deze materie hebben verklaard. Men meent in oesterkringen hoopt te kunnen hebben op vernietiging van het besluit. De rode vlag wappert weer in Hongarije WENEN, 6 febr. (Reuter) Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Boe dapest wordt vernomen, dat in het ge hele land op last van de politie de rode vlag met de Russische sterren weer is gehesen in plaats van de Hon gaarse nationale vlag. Kamerlid Smallenbroek protesteert (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 febr. Tijdens de behandeling van de begroting van financiën in de Tweede Kamer heeft de heer Smallenbroek (A.R.) bezwaar gemaakt tegen de geheime circulaire aan de belas tinginspecteurs, waarin wordt gezegd dat de aangiften van onder nemers en van hen die vrije beroepen uitoefenen grondig beoor deeld moeten worden, terwijl de andere aangiften slechts globaal bekeken dienen te worden. Op deze manier wordt de rechtvaardig heid officieel terzijde geschoven, aldus de heer Smallenbroek, die deze circulaire niet in het belang vond van een goede uitvoering van de belastingdienst. Bill Haley, U weet wel: de Amerikaanse „rock 'n roll-koning" die de halve wereld op stelten zet met zijn malle fratsen, is in Enge land aangekomen, om daar een toernee te maken. In Londen werd de jongeman door een enorme menigte van be wonderaars verwelkomd en zo als de foto laat zien had de politie de handen vol met het banen van een weg voor de auto van Bill en zijn vrouw. Voor wie meent, dat alleen de jeugd door dit „rock" van de vloer wordt „geroll'd" heeft het mis, want bij de ontvangst waren bijna evenveel volwassenen en zelfs be jaarden aanwezig, die bovendien even hard te keer gingen. Daaruit blijkt ook dat het depar tement van financiën ter ver van de praktijk afstaat. Bovendien is het „leggersdraaien" voor het be- lastingpersoneel bijzonder oninteres sant. Het aantal belastingplichtigen neemt toe, maar het aantal aanslag regelaars is gelijk gebleven. Dat kan, aldus de a.r.-afgevaardigde, 'n zuinigheid zijn, die de wijsheid be driegt. Klaagliederen. Evenals verleden jaar werd er bij deze begrotingsbehandeling van alle zijden der Kamer weer geklaagd over de grote achterstand van het kadas ter, met alle problemen die daaraan vastzitten. Een ander punt in dit wei nig schokkende debat was ook al tra ditioneel: de efficiency in het ambte narenapparaat. Voor dit vraagstuk is ook het wachten op de nota over de bestedingsbeperking. Deze zal volgen de week bij de Kamer worden inge diend. De heer Janssen (K.V.P.) was van mening dat het bedrijfsleven efficiën ter werkt dan de overheid. Hij was een beetje teleurgesteld over de ge ringe besluitvaardigheid van het ka binet. De heer Vondeling (P. v. d. A.) zei dit als volgt: de regering regeert op een zacht pitje. Dat er met de ver sobering in het overheidsapparaat geen voortgang wordt gemaakt komt omdat de homogeniteit in het kabinet zoek is, zo zei de heer v. d. Wete ring (C.H.). Dit verwonderde hem niet, omdat er zoveel oude paarden uit vorige kabinetten-Drees van stal zijn gehaald. En met die oude paar den redt men het niet in deze moder ne tijd. „Rare verhalen". De heer v. d. Wetering begreep ook niet veel van de „rare socialistische verhalen", dat de belastingverlaging van verleden jaar de schuld is van de huidige noodzaak tot bestedingsbeper king. De belastingopbrengst is on danks de verlaging 1 miiljard gul den hoger geweest dan werd geraamd. Wat willen de socialisten dan? Willen zij soms een belastingopbrengst die f 1500 miljoen hoger is dan geraamd? De heer A. Francke te Oostkapelle slaagde met lof aan de Technische Hogeschool te Delft voor het kand.- examen scheikundig ingenieur. Bonn wordt ontruimd BONN, 6 febr. (DPA) Met zeer grote meerderheid heeft het Westduitse parlement woensdag berlijn tot hoofd stad van Duitsland verklaard. De bouw van een parlementsgaebouw in Berlijn zou onverwijld ter hand ge nomen moeten worden. Het besluit is met slechts vier stem men tegen genomen. Bovendien heeft het parlement de Bondsregering aan bevolen, zo spoedig mogelijk met de verplaatsing van ministeries en bureaus naar Berlijn te beginnen. Tenslotte zou den gebouwen voor de hoge overheid in de Bondsrepubliek niet meer in Bonn, maar in Berlijn moeten verrij zen. MIDDELBURG, 6 febr. De vestigingsfactoren voor zware industrieën langs de Wester- schelde, speciaal rond Vlissingen en Terneuzen, zijn gunstiger dan op de meeste plaatsen el ders in ons land. Indien de Ne derlandse regering bereid is zoals in Delfzijl gebeurde hier de steen aan het rollen te bren gen, dan is te verwachten, dat er sterk aglomererende krachten kunnen optreden en dan zal daarmee de economische toe komst van Zeeland op zeer be langrijke wijze worden gediend. Krupp kan zich niet in Velsen vestigen en in Rotterdam zijn de reacties op zijn plannen al te enthousiast. In het Wester- scheldebekken liggen mogelijk heden, evenals voor de vesti ging van een grote chemische industrie, waarmee een Ameri kaans concern zich bezig blijkt te houden, al vormt hierbij het gebrek aan zoetwater nog een probleem. DRS. M. C. VERBURG gunstiger dan elders ZWARE INDUSTRIE Deze uitspraken deed vanavond drs. M. C. Verburg, directeur van het E. T.I. voor Zeeland, in een lezing voor het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, waaraan htj de titel „Een visie op de economische toe komst van Zeeland" had gegeven. Citerend uit een rapport van de or ganisatie voor Europeso economische samenwerking, zei de heer Verburg, dat binnen de veertien jaar er in Ne derland een stijging met 2 miljoen zielen worden verwacht en daarmee de noodzaak zich voordoet jaarlijks vijf tigduizend nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Er wordt in 1971 met een welvaarts stijging van 25 pet. rekening gehou den. Dit betekent, dat veel meer luxe goederen zullen moeten worden ge produceerd, hetgeen leidt tot de nood zaak van grotere import van grond stoffen, de stichting van zware in dustrie. SAMENKLITTING Er is een duidelijke tendenz aan wezig, om deze industriën aan de kust te vestigen en zelfs zijn er berichten om in Noord-Holland de kust door te graven om tot aanleg van een groot havenbekken te komen, hetgeen ook mogelijk is langs de Westerschelde. Het kabinet heeft zich de laatste maanden met het probleem van de randstad beziggehouden. Naar de me ning van de spr. zal het waarschijn lijk zó worden, dat stellen van zekere verbodsbepalingen ten aanzien van verdere samenklitting in de randstad zal samengaan met stimulerende maatregelen voor de economische ont wikkeling van overig Nederland. Van Zeeuwse zijde zal deze politiek moeten aangemoedigd, waardoor een zekere wisselwerking zal ontstaan. Sprekend over de eventuele vestiging van zware industrieën langs de Schel- deboorden, verklaarde de heer Ver burg, datdeze een secundaire industri alisatie zal meebrengen en dat hier van ook de streekcentra zullen pro fiteren. Wanneer men denkt aan stichting van zo'n industrie in het Zufd-SIoe, dan heeft dit voor plaatsen ais Vlissingen en Middelburg, en Goes belangrijke consequenties. BIJHOUDEN De vraag of de Zeeuwse ar beidsmarkt de gewenste ontwik keling zal kunnen bijhouden be antwoordde de heer Verburg voorzichtig bevestigend. Daarbij ging hij uit van de prognose, dat tot 1961 jaarlijks voor circa dui zend nieuwe werkers plaatsen moeten worden gevonden en dat dit aantal na 1961 zal stijgen tot ongeveer 1500 per jaar. Daarbij moet men ook tellen het aantal arbeidskrachten, dat door het zgn. efficiency-effect wordt af gestoten. Het langste transport dat ooit in Europa heeft plaatsgevonden, vindt op 't ogen blik plaats in Frankrijk, waar een ci linder van ruim dertig meter van do fabriek in Parijs onderweg is naar do atoomcentrale in Marcoule. Het zestig meter lange convooi, dat maar liefst 190 ton weegt, doet drie weken over de 1200 km lange reis. Drie huizen moesten afgebroken worden om door tocht te verlenen Op de foto: Een van de spannendste toeren: een bocht. 's-GRAVENHAGE, 7 febr. Na overleg met de minister van economi sche zaken zullen de fabrikanten van margarine met ingang van vandaag, 1 februari, hun prijzen van margarine met twee cent per pakje van 250 gr. verhogen, waardoor de consumenten prijs met eenzelfde bedrag zal stijgen. Deze prijsverhoging is een gevolg van de aanzienlijke stijging, die zich gedu rende de afgelopen maanden in de prij zen van de verschillende voor de fa bricage van margarine benodigde bui tenlandse gronstoffen heeft voorge daan. Van bevoegde zijde merkt men hier bij op, dat in de zomer van 1956 in overleg tussen de minister van econo mische zaken en de margarine-fabri kanten is besloten, bepaalde belang rijke stijgingen van de prijzen voor grondstoffen, welke zich in het begin van 1956 voordeden, niet aan de con sument door te berekenen. De laatste maanden van 1956 zijn evenwel de grondstoffenprijzen op nieuw gestegen, dat het niet mogelijk is een prijsverhoging nog langer ach terwege te laten. Ingezonden mededeling (adv.) Van de buitenkant bekeken: Een mooi, machtig zeekasteel; Groot en groots en indrukwekkend, Tóch een elegant geheel. En van binnen is 't een sprookje, Dat hier tot écht leven kwam; Ook het zwaar verzilverd SOLA Vaart mee met de Statendam. Dertig duizend lepels, vorken, Waar de Statendam mee eet! Twintig duizend stuks serviesgoed, Zwaar verzilverd SOLA pleet! Véél fabrieken dongen mede, Tot men de beslissing nam: SOLA past het allerbeste In 't milieu der Statendam. CLINGE DOORENBOS i 1 Arbeiders in de vervoersbedrijven in Argentinië zijn in staking gegaan. Zij willen herziening van de collec tieve arbeidsovereenkomsten, die de regering op 28 januari heeft „bevro ren", teneinde de inflatie tegen te gaan. Cl In de kunstzalen Bennewitz aan 't Noordeinde te Den Haag zal een ten toonstelling van schilderijen door mevrouw B. Stork-Damen (Hengelo) worden gehouden. De opening ge schiedt zaterdagmiddag 9 februari met een inleidend woord van mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester van Hengelo. De expositie duurt tot en met 2 maart. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht Opklaringen en bijna overal droog weer. Wind tussen west en zuid, aan vankelijk overwegend matig, later nu en dan krachtig. Aanhoudend zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1