Minister Zijlstra stelt zondagsrijverbod (voorlopig) buiten werking Er zouden 100 Ambonese gezinnen naar Madagaskar kunnen emigreren, maar.. Op 1 februari '58 heeft ons land eerste parate (atoom)divisie Spoortarieven 1 april met 9 pCt verhoogd Weer van kracht als situatie daartoe aanleiding zou geven Ihtttnde. hoeden op Schiphol PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Er Is weer voldoende benzine in Nederland Benzinedistributie was al volledig voorbereid BENADEELD DISTRIBUTIE MINDER GUNSTIG ONZEKERHEID Nasser voorlopig nog niet naar Moskou Op 1 febr. '59 is de tweede divisie klaar Behalve week- en maandkaarten Minister Klompé deelt in baar memorie van antwoord mede: Geen der Ambonese besturen reageerde in positieve zin Atoomwapens Ten aanzien van het beschikken over nieuwe wapenen projectielen met atoomlading moeten de onderhande lingen met de Verenigde Staten nog een aanvang nemen. Dan zullen ook de financiële konsekwenties daar van moeten worden bekeken. Militairen 5e Div. gaan dit jaar NIET op herhaling Vrouwelijke postbodes voldoen heel goed Reddingsvliegiuigen kregen floos alarm' Hoofdkantoon L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009. Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent; Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3621 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit "Woensdag 6 februari 1957 Onvriendelijkheden in rustig Baarland Zie pagina 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.10 u., onder 17.39 u. Maan op 10.39 u., onder 1.09 u. Hoogwater donderdag 7 februari Vlissingen: 6.14 u. 1.75 m., 18.45 u. 1.57 m. Terneuzen: 6.40 u. 1.92 u., 19.09 u. 1.75 m. Wemeldinge: 7.48 u. 1.40 m., 20.15 u. 1.51 m. Zierikzee: 7.27 u. 1.19 m., 19.56 u. 1.30 m. 's-GRAVENHAGE, 5 febr. Minister Zijlstra is voornemens het zondagsrijverbod in aansluiting op de reeds toegepaste verzach ting thans voorlopig buiten werking te stellen. De situatie ver plicht echter nog tot waakzaamheid. Daarom behoudt de minister zich voor, op de voorlopige buiten-werking-stelling terug te komen indien de ontwikkeling van de voorraadsituatie daartoe ernstige aanleiding zou geven. Hit heeft de minister meegedeeld, in antwoord op de vraag van het Tweede Kamerlid mr. Burger, of de minister bereid was het zondagsrijverbod In te trekken nu de benzinesehaarste, aldus de vragensteller, zo weinig nijpend blijkt te zijn dat de toch al beperkte besparing, welke een gevolg ls van dat verbod, nog willekeurige uitzonderingszondagen toelaat. PROF. dr. j. zijlstra .vooruit dan maar. De minister was destijds van oor deel, dat een formele benzine-distribu- tie zo lang mogelijk moest worden uit gesteld. Hij liet zich daarbij leiden door de overweging, dat een dergelijke dis tributie niet slechts hoge kosten zou veroorzaken, doch tevens vele inge wikkelde toewijzingsproglemenmet zich zou brengen, waardoor aan het be drijfsleven ernstige schade zou worden toegebracht. Daarnaast wilde hij in de bestaande toestand van nervositeit een chaos aan de benzinepompen, zoals die zich in tal van andere landen voordeed, voorko men. De regering besloot derhalve tot de tijdelijke invoering van een zondags rijverbod over te gaan, waardoor het verbruik op werkdagen voorshands op een weliswaar lager, maar toch nog redelijk peil zou kunnen worden gehandhaafd. De minister besefte daarbij zeer wel, dat bepaalde ondernemingen, met na me in het café- en restaurant- en het autoverhuurbedrijf, daardoor zouden worden getroffen. Hij liet zich echter leiden door de overweging, dat deze bedrijven, gege ven de nu eenmaal noodzakelijke be perking van het benzine-verbruik, door tekorten bij de pompen en door een formele rantsoenering eveneens zou den zijn getroffen. Bovendien verkeer den wij wat het rijden op zondag be treft in de betrekkelijk stille winter periode. Met het oog op de sombere verwachtingen voor januari werd intussen de benzinedistributie tot in alle onderdelen voorbereid, teneinde zo nodig aanstonds in werking te kunnen worden ge steld. De aanvoer van benzine in januari bleef echter ongeveer op het peil van december. Dit bleek mogelijk door de olie uit de intakt gebleven Amerikaanse pijp leiding in het Midden-Oosten in ster ker mate naar Europa te leiden, terwijl bovendien nog extra-aanvoer uit Ve nezuela en de Ver. Staten werd ver kregen. De minister vond in deze ontwikke ling aanleiding nog vóór het einde van januari een verzachting van het zon dagsrijverbod toe te passen in afwach ting van definitieve cijfers. Voor de tweede helft van het lopen de kwartaal ziet de West-Europese ben- zinesituatie er intussen volgens mede delingen Uit Parijs minder gunstig uit, als gevolg van een kleinere aanvoer van Amerikaanse benzine dan aanvan kelijk werd verwacht en een in de ko mende maanden stijgende behoefte. De minister wijst er in dit verband volledigheidshalve op, dat de positie voor gas- en vooral stookolie belang rijk ongunstiger is. Ter vermijding van ernstige storingen in de produk- tie worden dan ook in sterke mate de pogingen erop geconcentreerd om met Amerikaanse hulp in deze moei lijkheden te voorzien. De minister beseft, dat de voorlopige buitenwerkingstelling nog het bezwaar in zich sluit van onzekerheid voor de toekomst, hetgeen in het bijzonder in verband met het toeristenverkeer in het voorjaar en de zomer van belang is. Deze onzekerheid kan de minister echter niet wegnemen. Zij wordt niet door hem veroorzaakt, doch door de crisis in het Midden-Oosten. Hoewel de heropening van het Suez-kanaal over enige maanden niet onwaarschijnlijk kan worden geacht, blijft de toestand in het Midden-Oosten vooralsnog zeer labiel. Zorg voor de binnenlandse voor raden blijft dus vooral ook met het oog op het grote zomerverbruik en de daar mee voor tal van bedrijven verbonden belangen geboden. De minister is voornemens omstreeks het begin van maart aan de hand van de dan beschikbare gegevens in over leg met de verschillende organisaties van het bedrijfsleven de toestand nader onder ogen te zien MOSKOU, 5 febr. (AFP) Te Mos kou is dinsdag van gezaghebbende Egyptische zijde vernomen, dat de Egyptische president, kolonel Nasser, Moskou, NIET, zoals in bepaalde be richten was gemeld, op 9 februari zal bezoeken. „Wij hopen, dat de president in staat zal zijn de Sowjet-Unie zo spoedig mogelijk te bezoeken, doch een datum is nog niet vastgesteld, en er is ook geen sprake van een bezoek op zo korte termijn'" aldus wordt nog van dezelfde zijde vernomen. Israël en Egypte lieten krijgsgevangenen vrij GENEVE,' 5 febr. (AFP). Het in ternationale comité van het Rode Kruis heeft dinsdag bekend gemaakt, dat de laatste groep Egyptische krijgsgevan genen in Israël, t.w. 202 man, is gere patrieerd. Ook Egypte heeft de Israëlische mili tairen, die gevangen genomen waren, vrijgelaten. Op het ogenblik bevindt zich op Schip hol een grote verzameling vreemd soortige hoofddeksels, die te zijner tijd naar New Vork zullen vertrekken voor een tentoonstelling, welke zal worden georganiseerd door een Amerikaanse firma en de K.L.M. Georganiseerd volgens nieuwe schema 's-GRAVENHAGE, 5 febr. Op 1 februari 1958 zal ons land be schikken over een parate divisie, welke is georganiseerd volgens het nieuwe schema, zoals reeds door de minister van oorlog in uitzicht werd gesteld. Op die datum zal de vorming van een tweede parate divisie volgens het nieuwe schema een aanvang nemen. UTRECHT, 6 febr. Met Ingang van 1 april a.s. zullen de tarieven enkele reis en retour voor reizigers van de Nederlandse Spoorwegen met 9 pCt worden verhoogd. Niet verhoogd worden de prijzen voor: algemene maand abonnementen, 8-daagse algemene abonnementen, vast- rechtkaarten, maand- en weektrajectkaarten, jeugdkaarten en weekkaarten. Ook het tarief voor het vervoer van stukgoederen zal worden verhoogd, terwijl daarnaast de structuur van dit tarief ingrijpend wordt gewijzigd. Ook de structuur van het algemeen tarief voor het vervoer van wagenladingen zal worden gewijzigd. Een aantal meisjes op Scmpnoi hebben ten behoeve van de fotografen hun werk verlaten en zich getooid met de merkwaardige hoofddeksels, zoals de foto's laten zien. wind op een van de trappen van de Boven staan zij in de frisse Hollandse K.L.M. Op de onderste foto ziet men o.a. (zit tend v.l.n.r.) een Siamese danskap en de hoed van een heks uit Wales. Staand v.l.n.r. een Spaanse sombrero, een kap uit 't Schwarzwald, een Chinese rijst- piukkershoed, een hoofddeksel uit Lap land en twee hoeden uit Guatemala en Mexico. Robben-ploeg verbeterde Zuidafrikaanse record WELKOM, (Oranje-Vrijstaat) 5 fe bruari (ANP.) De ploeg van de Rob ben (Hilversum), die momenteel een tournee door Zuid-Afrika maakt, heeft deelgenomen aan zwemwedstrijden te Welkom. De Nederlandse meisjes won nen de 4 x 100 yards wisselslag esta fette in 4 min. 41 sec., zij bleven 10 seconden onder het Zuid-Afrikaanse record op dit nummer. De ploeg van de Oranje Vrijstaat werd tweede in 4.55,9. 's-GRAVENHAGE, 5 febr. Minister Klompé meent, dat veel Ambonezen nog wel ge ruime tijd in Nederland zullen verblijven. Dat tot nu toe slechts een gering aantal Am bonezen naar Indonesië kon terugkeren, is te wijten aan ge brek aan medewerking van de Indonesische regering. Hier door is het niet mogelijk ver dere plannen op te stellen tot repatriëring van hen, die dat willen. Afgewacht dient te wor den of en wanneer de Indone sische regering de gelegenheid opnieuw openstelt. Dit zegt minister Klompé in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over haar be groting van maatschappelijk werk. De toelating van Ambone zen in Suriname is een aange legenheid die ter beoordeling van de Surinaamse regering staat. Naar de minister heeft vernomen zouden er daar voor de Ambonezen vrijwel geen mogelijkheden zijn in het arbeidsproces te worden inge schakeld. Alleen al daarom zou emi gratie naar Suriname niet te verwer kelijken zijn. De vroeger reeds ge noemde bezwaren tegen emigratie van Ambonezen naar Nederlands Nieuw-Guinea gelden nog steeds. MADAGASKAR-PLAN In de memorie doet de minister voorts mededelingen over het zoge naamde Madagaskar-plan. Dit plan beoogt de vestiging op Madagascar van Ambonezen voor het in cultuur brengen van gronden voor de teelt van handelsgewassen en op kleinere schaal ook van voedselgewassen. Promotors zijn enkele particulie ren, namelijk de Franse generaal buiten dienst Lamblin en de heer Le Rütte, een in Frankrijk wonende Nederlander. Het Franse ministerie van overzeese rijksdelen heeft, nadat de hoge commissaris van Madagascar had verklaard onder bepaalde voor waarden geen bezwaar te hebben te gen vestiging op Madagascar van 50 tot maximaal 100 Ambonese proef- gezinnen, zich geconformeerd aan de zienswijze van deze autoriteit. WEINIG BELANGSTELLING Van Ambonese zijde is voor dit plan belangstelling getoond door de heren ir. Manusama en dr. Nikiju- luw. Voor zover bekend hebben deze heren het plan met de Ambonezen in de woonoorden niet volledig be sproken. In vergaderingen van de commissaris van Ambonezenzorg met de hoofdbesturen van de Ambo nese belangenverenigingen is dit on derwerp besproken, niet naar Madagascar wensen te Het bleek dat de K.R.P.P.T. en de Polhaupessy-groep van de C.R.A.M.S. kon haar standpunt nog niet bepa len, terwijl het hoofdbestuur van de B.P.R.M.S. voorshands geen uit spraak wenste te doen. Geen der hoofdbesturen heeft zich dus in po sitieve zin uitgesproken voor emigra tie naar Madagascar. Zoals bekend is de P.N.M.S. geen erkende partij. (Red. Z.D.). Zonder de vrijwillige medewerking van de Ambonezen zelf valt aan verwezenlijking uiter aard niet te denken. Daarom laat de minister in haar memorie de verschillende andere be- langrijkef acetten van het plan er zullen onder meer zeer grote bedra gen mee gemoeid en grote risico's aan verbonden zijn thans buiten beschouwing. WESTKAPELLE Over de woonoorden merkt de mi nister onder meer het volgende op: De bewoners van het woonoord Westkapelle zijn leden van de Zuid- molukse nationale partij, welks hoofdbestuur enkele weken geleden heeft verklaard, dat het voortaan het Nederlandse gezag en de Nederland se wettelijke regelen zal eerbiedigen en dat het voorts alles zal doen wat het kan om het normale leven in de woonoorden waar zijn leden zijn ge huisvest, te herstellen. De pogingen van dit hoofdbestuur in die richting zijn tot nu toe niet geslaagd. De minister heeft de hoop echter niet opgegeven, dat met veel geduld, dat gepaard moet gaan met een beslist optreden tegen personen, die zich in strijd met de openbare orde gedragen, het hoofdbestuur er ten slotte in zal slagen er zijn leden alsnog van te overtuigen, dat zij hun onjuiste houding moeten laten varen. Dan zal het geraamte gereed zijn voor de divisie, waarin de aanvullers moeten stromen. In de eerste twee maanden beschikt men over een acht ste deel van de te vormen nieuwe divisie. Het aantal loopt telkens op, zodat men op 1 februari 1959 zal be schikken over een tweede divisie vol gens het nieuwe schema. Het aantal mannen, dat onder da wapenen is, ondergaat geen verande ring. Wel zullen er een aantal ver schuivingen z\jn, maar deze worden zo gering mogelijk gehouden. Ook wat het beroepspersoneel betreft blijft de huidige figuur dezelfde. Zoals reeds eerder door de minister werd medegedeeld, gaat de toekomsti ge NAVO-bijdrage uit naar een actief legerkorps, bestaande uit een staf, twea divisies en een beperkt aantal leger korpstroepen, terwijl de ontbrekend snel oproepbaar zijn. Voorts naar een reserve legerkorps, bestaande uit een staf, twee divisies en legerkorpstroe pen. Bij de reorganisatie van de divisie en de omvorming van het Nederlandse le gerkorps in plaats van 1 thans 2 le gerkorpsen waartoe men is overge gaan na een verzoek van de N.A.V.O.- opperbevelhebber, is men uitgegaan van de eisen, welke de atoomoorlog voering stelt. De conclusie van het mi litaire comité was, dat het karakter van de oorlogvoering door het gebruik van de atoomwapenen zou verschillen. (Van onze militaire medewerker) GOES, 5 febr. Naar wij van be voegde zijde vernemen zullen dienst plichtige militairen, behorende tot de 5e divisie (Kastanje-Vijf) gedurende het jaar 1957 niet onder de wapenen worden geroepen voor herhalingsoefe ningen. In 1958 echter wel, volgens de voorlopige plannen. Dan zullen grote (internationale) manoeuvres worden gehouden, waarschijnlijk weer in West- falen. Dit jaar zal er, zoals bekend, geen oefening in groot verband worden ge houden. Binnenkort veertig AMSTERDAM, 5 febr. De resul taten van de arbeid der vrouwelijke postbodes zijn tot dusver zeer bevredi gend, zo deelt de leiding v&n de post dienst, district Amsterdam, mee. Meer en meer verschijnen de ge- uniformeerde dames in de straten van Amsterdam, echter alleen ge secondeerd door een ervaren be steller. Er zijn thans 15 dames in op leiding. Rit aantal wil men voorlopig opvoeren tot 40. Aangezien de grondige opleiding van dit vrouwelijk personeel nog niet is ge ëindigd, zal het wel even duren alvo rens de dames zelfstandig de bestellin gen uitvoeren en zonder begeleider op straat verschijnen. Vanmiddag heeft dr. W. Drees in Amsterdam-Oost met een redevoering het naar hem genoemde .Willem Drees- huis', waarin thans circa 150 ouden van dagen zijn opgenomen, geopend. Toevallig geen vliegtuig 's-GRAVENHAGE, 5 febr. Slecht zicht op de Vliehors en een actieve op zichter van de Zuiderzeewerken zijn er de oorzaak van geweest, dat de marine luchtvaartdienst en de rijkspolitie te water vandaag boven en op het IJsel- meer enige uren gezocht hebben naar een straaljager, die vijf mijl ten zuid oosten van IJmuiden zou zijn neerge stort. Pas later bleek, dat er geen straaljager, maar alleen maar een na palmbom was gevallen. DE BÏLTZEGT: Aanhoudend zacht Veranderlijke bewolking en op vele plaatsen droog weer. Matige tot krach tige zuidelijke wind. Aanhoudend zacht

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1