Waarom getuigen wij niet meer van het rijk van God? Sun balm Christus en de terreur Naar opvoering produkliviieit van de veehouderij Beslissende fase aangebroken Nog geen beslissingen in de zaalhandbalcompetitie Conferentie Oecumenische Jeugdraad In één nacht Uw handen gaaf en zacht Dr. J. Lammerts van Bueren 85 jaar Melkmachine en doorloopstal Conferentie C.B.T.B. Mi DE KERK VANDAAG Koffietafel in Eindhoven De Zeeuwse volleybalcompetitie Vliegers gaan slaken Landarbeiderslonen geen afzonderlijke zaak Dinsdag 5 februari 1937 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van onze kerkniewsredacteur) HILVERSUM, 4 febr. „De Jongerenwereld is verontrust over de situatie, waarin de kerken zich bevinden, en waarin zij zich maar blijven bevinden. Waarom maken de kerken zo weinig ernst om tot grotere eenheid te komen, nu de wereld in onrust is? Waarom pro beert zij niet samen te werken en te getuigen van het rijk Gods? Waarom wordt altijd maar weer tijd en geld verknoeid met praten? Moet dat nu zo blijven?" Deze vragen kwamen naar voren in een betoog, dat ds. N. O. Steenbeek van Amersfoort, als voorzitter van de Oecu menische Jeugdraad in Nederland hield. Hij deed dit op een persbijeen komst tijdens de te Hilversum gehou- houden jaarlijkse conferentie van de Oecumenische Jeugdraad. De opmerkingen van ds. Steenbeek waren een weerslag van het wat er onder de jongeren leeft. Niet alleen in de Oecumenische Jeugdraad, ook bij jongeren van niet bij de O.J.R. aange sloten kerken. Niet alleen in de pro testantse kerken, ook in de rooms-ka- tholieke kerk. Misschien komt deze verontrusting wel het sterkst naar voren in de O.J.R. En wel omdat men daar nauwe contac ten met de oecumenische beweging om derhoudt. Daardoor zien de jongeren, dat deze beweging totnogtoe al maar vergadert. Sr wordt wel wat gedaan denk aan de hulpacties voor ontheem den maar het meest spectaculaire van de Wereldraad is toch, dat men verga dert en dat haast alle dingen zo blijven als zij zijn! Ds. Steenbeek sprak deze woorden in aansluiting op een rede, die prof. dr. J. C. Hoekendijk van Utrecht, tijdens deze conferentie had gehouden. Onderwerp was: „Een beslissende fase". In duidelijke bewoordingen stel de de hoogleraar de jongeren voor ogen, dat de oecumenische beweging momenteel aangeland is bij het sta dium, waarop men tot beslissingen moet komen. Er is tien jaar lang vergadert. Maar waar blijft nu de eenheid, waar blijft nu het grote gebaar van de ker ken? Christus komt terug Prof. Hoekendijk had ter inleiding van zijn woorden een diep-ernstige schets gegeven van wat er zou gebeu ren wanneer de tekst uit Lucas 18: Als de Zoon des mensen terugkomt op aar de, zal Hij dan geloof vinden? Stuk voor stuk naderden allerlei mensen voor Christus om ondervraagd te worden waar het geloof was. De één had deze verontschuldiging, de ander die. Maar het eind was, dat Christus nauwelijks iets kon ontdekken van het geloof. De vraag is nu, wat wij zouden ant woorden bij Christus' terugkeer. Is het niet zo, dat wij in ieder geval allerlei verzuimde kansen bij onszelf konden aanwijzen, en bij de kerken? Welnu, waarom beginnen wij dan vandaag niet om daarin verandering te brengen? Laat niema.-d in de oecumenische be weging denken, dat het al goed is, wan neer me i de mond vol heeft over oecu mene, zoeken naar gemeenschap e.d. Zulke mensen lopen gevaar om secta- risch te worden, om een hooghartig kringetje te gaan vormen. Men kan niet langer passen op de plaats blijven ma ken, er moét gewerkt worden. De spreker meende drie aanwijzin gen te kunnen geven. Ten eerste moe ten wij vanuit het raffinement naar de eenvoud. Dr. H. van der Linde heeft het woord „herbronning" gebruikt in zijn laatste boek. Dit teruggaan naar de bronnen is hard nodig. De zaken zijn niet zo moeilijk als wij ze maken. Wij moeten ervan bekeerd worden om da verend over onze leuzen te praten. La ten de hervormden ophouden om met ophef over de volkskerk te spreken. Laten de gereformeerden stoppen met hun ophef over de doleantie. Wij kunnen niet langer vanuit onze kerken denken, wij moetei leren om vanuit het Rijk te denken. Het heil des Heren moet levensvatbaar worden en iets doen; dan wordt de aarde ver anderd. In de tweede plaats dienen de ker ken van vrijblijvend contact over te stappen naar gemeenschappelijk ge dragen verantwoordelijkheid. Het woord oecumenisch wordt alleen te recht gebruikt als men het uitlegt in de betekenis van: een héle taak van de héle kerk voor de héle wereld! Daarbij moet er aan gedacht worden, dat het eerste oecumenische werk „han denarbeid" is. Het kan zijn aldus prof. Hoekendijk tot de jongeren dat je in je omgeving het heil beter uit beeldt door te zorgen voor een baby sit dan voor een evangelisatiesamen komst. De jeugd heeft tot taak de ker ken, zeker ook plaatselijk, te veront rusten over het uitblijven van daden. Oude kerk - jonge kerk Als derde aanwijzing gaf prof. Hoe kendijk de jongeren de raad om te be ginnen met een stap te doen op weg naar de nieuwe kerk. De oecumenische jeugdraden in allerlei plaatsen zijn een eerste -tap veweest, nu volgt de twee de. Met de nieuwe kerk bedoelde de spreker geen nieuwe kerkformatie, maar een radicale vernieuwing van de kerk. Overeenkomstig Psalm 78 wees prof. Hoekendijk op de „weerbarstige en weerspannige vaderen". Dit mag niet voortduren. „Mogelijk, dat ik sommigen van u irriteer zei hjj maar u lijkt veel te veel op de oude kerk. Uw plaats is een experiment, u moet progressief zijn. Er is allang voor gezorgd, dat er genoeg conservatieven rondlopen. Zie uzelf als begin van de nieuwe kerk. Ik heb geen bestek voor uj ge moet het zelf besteken". De hoogleraar vroeg zich af of het geen tijd wordt voor een nieuwe orde. Zo in de trant van de Iona-gemeen- sehap in Schotland of van de Taize- communiteit in Frankrijk, waar men zich wijdt aan de dienst in het rijk des Heren en men beschikbaar is voor Hem. Laat men nu niet voor de dag ko men met allerlei tegenwerpingen van ondergeschikte betekenis, maar laat men zich de terugkomst van de Zoon des mensen voor ogen stellen. Hoe ge bruiken wij als kerken en als mensen afzonderlijk de tijd, die ons van Chris tus' terugkeer scheidt? Vierhonderd deelnemers De conferentie van de O.J.R. werd bezocht door ongeveer 400 jongeren uit allerlei kerken; een flink aantal gere formeerde deelnemers was aanwezig, ofschoon de gereformeerde kerken niet zijn aangesloten bij de Wereldraad van Kerken. Zestig jongeren uit België waren me de vertegenwoordigd. Zij mochten een bedrag van 12.000,meenemen voor de uitbouw van hun werk in België. De conferentie te Hilversum die verwelkomd werd door burgemeester J. J. G. Boot was de elfde conferentie van de O.J.R. Gereformeerd sociaal en economisch congres 's-GRAVENHAGE, 4 febr. Door het Gereformeerde Maatschappelijk Verbond en het Gereformeerd Sociaal Economisch Verband in de Gerefor meerde kerken (onderhoudende artikel 31 k.o.) zal van 14 tot 16 maart a.s. op „De Witte Hei" te Huis ter Heide een congres worden gehouden. Als referen ten zullen optreden de heren drs H. W. de Jong, met het onderwerp: „Gerefor meerd sociaal en economisch denken in historisch perspectief" en drs J. F. J. Lamet. Onderwerp: „Is vandaag een po sitieve houding in het maatschappelijk leven mogelijk?" Blijkens statistische cijfers is het aantal leerlingen bij de normale kweekschoolopleiding voor de onder wijzersakte gestegen van 13.478 (1955) tot 14.140 (1956), d.i. een toename van 5 pet. Nieuws in het Russisch? DEN HAAG, 2 febr. Enkele le den van de Tweede Kamer hebben de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd of hij bereid is te bevorderen, dat de Nederlandse radiozenders, voor zover zij in de Sowj et-Unie gehoord kunnen worden, enkele minuten per dag objectief we reldnieuws gever in de Russische taal. De vragenstellers menen, dat gebleken is dat het Russische volk verlangend is naar dit nieuws. rtnvnnHpp iVle ledeling 'Adv i 's-GRAVENHAGE, 4 febr. Op don derdag 7 februari viert dr. J. Lammerts van Bueren, emeritus-predikant te Zeist en oud-directeur van de Heldringge stichten te zetten zijn 85e verjaardag. Dr. Lammerts van Bueren werd op 28 februari 1897 te Bunnik ln het pre dikambt bevestigd. In 1901 vertrok dr. Lammerts van Bueren naar Rotterdam en in datzelfde jaar promoveerde hij tot doctor in de theologie. In 1905 werd dr. Lammerts van Bue ren predikant te Amsterdam waar hij tot 1914 werkzaam is geweest. In dit jaar volgde zijn benoeming tot directeur van de Heldringgestichten te Zetten. Tot aan zijn emeritaat op 1 augustus 1937, heeft hfj deze functie bekleed. Hij vestigde zich daarop metterwoon te Zeist, waar de Christelijk Historische Unie hem afvaardigde naar de gemeen teraad. Deze koos hem tot wethouder van sociale zaken. Dr. Lammerts van Bueren is tal van jaren voorzitter geweest van de Neder landse Middernachtzending vereniging. Tijdens zijn arbeid te Zetten kwam het werk in de Heldringgestichten tot grote ontwikkeling. Hfl was o.m. lid van het hoofdbestuur van de Vereniging voor Chr. Volkson derwijs, van de Nederlandse Zondags- schoolvereniging en van het Nederlands Bijbelgenootschap. Dr. Lammerts van Bueren gaf de stoot tot de oprichting van de Rekkense inrichtingen. Van de hand van de 85-jarige versche nen o.m. een dagboek „Licht en Leven". Goed uitgeruste en efficiënte bedrijven (Van een onzer redacteuren) UTRECHT, 4 februari. Als de industrialisatie van ons land voort gaat, zullen de boeren en de landarbeiders een steeds kleinere groep gaan uitmaken temidden van ons volk. In 1849 werkte nog 43 procent van de beroepsbevolking in de landbouw, in 1946 was dit percentage gedaald tot 18 en nu bedraagt het nog slechts 13. Enerzijds betekent dit, dat er door de sterk groeiende bevolking en de meerdere wel vaart een vergrote afzet voor agrarische produkten zal komen, voor al voor hoogwaardige en eiwitrijke produkten. Aan de andere kant kunnen we er op rekenen, dat door de droduktiviteitsstijging in de industrie (tot 1970 naar verwacht wordt met 60 procent) de lonen nog meer omhoog zullen gaan en de arbeid in de landbouw erg duur zal worden. Deze verwachting werd uitgesproken door ir. S. Herweyer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht, op de veehouderijconferentie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Spreker trok de conclusie, dat deze dure arbeid ook de veehouderij zal noodzaken om de produktlvlteit per man sterk op te voe ren. In de naaste toekomst zullen me chanisatie en rationalisatie dringend noodzakelijk zijn. Behalve duur wordt de arbeid ook schaars, want het aantal landarbeiders loopt elk Jaar met 3 pro cent terug. Voor een doelmatige rationalisatie zijn echter ook bedrijven van een behoorlijke grootte en met een goede Inrichting en uitrusting nodig. De de landbouw hier voor zelf oog heeft, blijkt wel uit het feit dat het aantal bedrijven beneden 8 ha in de laatste vijf jaar van 100.000 tot 89.000 verminderd is. Helaas zijn de be drijven van 8 tot 10 ha door splitsing van grotere in aantal nog wat vermeer derd Melkmachine De aandacht richt zich bij de me chanisatie van het veehouderij-bedrijf allereerst op de melkmachine, die grote opgang maakt. In 1950 waren er 8310 in gebruik en dit aantal ver dubbelde ln vijf jaar, zodat er in 1955 al 9100 waren. Dit aantal is toen ech ter in een jaar weer verdubbeld en in september j.l. waren er 17.000 in ge- Tonido definitief hekkesluiter Een dag na zjjn twee en veertigste verjaardag werd deze foto van Stanley Matthews, de legendarische Britse voetballer gemaakt. De foto geeft een dribbelpartytje weer tussen de 42 jarige Crack (links) en de linksbuiten van Charl ton Athletiec Billy Kiernan tijdens de wedstrijd tegen Blackpool, die zaterdagmiddag in Londen is ge speeld. Op 16 en 17 februari a.s. zal te Leiden de wereldgebedsdag voor stu denten worden gehouden. O -Volgens het inliehtingenblad van het Franse ministerie van -landbouw heeft het mond- en klauwzeer Frankrijk sedert 1952 meer dan 150 miljard frank gekost. On danks de getroffen bestrijdingsmaatrege len verbreidt deze ziekte zich nog steeds. GOES, 4 febr. Zoals te verwachten was, zfön er deze week nog geen beslis singen gevallen in de Zeeuwse zaalhand balcompetitie, althans niet voor een kam pioenschap. Wel werd Tonido definitief hekkesluiter in de eerste klasse heren, want de Goessenaren verloren de derby tegen Hellas, al was het slechts met gering RECHT OP DE MAN AF zijn de termen, die de sociale raad van de Ierse methodistenkerk gebruikt in haar verklaring, uit gelokt door de golf van terreur, die over Ierland gaat. „Het aanzetten van Ieren om elkanders bloed te vergieten, is een vreselijke misdaad. In diepe overtuiging roepen wij uit, dat de man die het illegale geweer opneemt, zich richt tegen Christus en Ierland. Wij moeten leren samen te leven in volle vrijheid en orde als leden van een gezin. Helderheid van hoofd en eerlijke woorden, geduld en verdraagzaamheid en het winnen van vertrouwen kun nen ons helpen in de situatie, waarin we ons bevinden". De verklaring doet een beroep op iedere Ierse burger om „de uitdaging van de zachtmoedige Christus te aanvaarden". Groei in Boeckhout EEN PAAR JAAR GELEDEN is uit het evangelisatiewerk van een in Boe- chout wonende gereformeerde fabri kant in dit ten zuiden van Antwerpen gelegen stadje een gemeenschap ont staan, die in 1955 een geïnstitueerde gereformeerde kerk werd, de zesde gemeente van deze kerken in België. In 1956 groeide de gemeente van 102 tot 155 zielen; 44 nieuwe leden waren uit de r.k. kerk afkomstig. Men ver wacht, dat dit jaar wel 60 personen zich bij de kerk van Boechout zullen voegen, en dat deze gemeente over een paar jaar de grootste gereformeerde kerk van België is. Een belangrijke stap op de weg naar groei was de stich ting van een christelijke school. Kathedraal' krijgt 'n kwastje I EN NOEMT DE KEIZERS- GRACHTKERK in Amsterdam wel eens de „kathedraal" der gerefor meerde kerken, omdat zij niet alleen de hoofdkerk van de Amsterdamse ge meente is maar ook een kerk, waarin veel belangrijke vergaderingen en sy nodes zijn gehouden. O.a. kwam in dit bedehuis de samenstelling der afge scheiden en dolerende kerken (1892) tot stand. De kerk is in de doleantietij d onder persoonlijk toezicht van dr. A. Kuy- per gebouwt. Architectonische waarde heeft het gebouw allerminst; zij is een in de Engels-gotische trant gebouwd naar buitenlands voorbeeld. Dit neemt niet weg, dat de kerk bij de gerefor meerden zeer geliefd is, altrekt zij niet zoveel bezoek meer. De liefde voor deze „kathedraal" blijkt uit de gift van 10.000,— welke men dezer dagen voor de Keizers- grachtkerk ontving, en wel om daar van het schilderen der kerk te bekos tigen. Verboden iilms VOOR DE TELEVISIE IN AMERI KA zou de Lutherfilm gedraaid wor den. Op het laatste moment heelt men hiervan moeten afzien. Er waren na- melijk massale protesten binnengeko men van de r.k. televisiebezitters in Chicago. Nadat bekend gemaakt was, dat van deze filmvertoning niets kon komen, vloeide een stroom van pro testbrieven van protestantse en zelfs van Joodse zijde de studio binnen. De film over Maarten Luther is voor rooms-katholieken verboden. In Ne derland maakt ook de film Tijl Uilen spiegel geen kans, omdat deze te kwetsend zou zijn voor de r.k. kerk. In alle andere landen van Europa, ook in de roomse landen, wordt Tijl Uilen spiegel wèl vertoond. Ds. J. Zuurdeeg spreekt er zijn ver bazing over uit (in het Weekblad van de Protestantenbond), dat tn Brabant en Limburg wel allerlei gangsterfilms draaien, waar de jeugd naar kan kij ken zonder dat de r.k.-kerk hier een protest laat horen. 'De Zaaier' in wachtkamers? DE BAPTISTENPREDIKANT ds. F. E. Huizinga te Hengelo heeft samen met een broeder der gemeente een brief geschreven aan alle dokters en andere wachtkamerbezitters in de stad en omgeving. In deze brief wordt toe stemming gevraagd om het evangeli satieblad De Zaaier op de leestafel in de wachtkamer te mogen leggen. „Waarom zouden er alle mogelijke tijdschriften en kranten in de wacht kamers ter inzage kunnen liggen en De Zaaier niet?" vraagt ds. Huizinga. Weer nieuwe tegenwerking HET WAS DE BEDOELING, dat de synode der evangelische kerk in Duitsland (Oost en West) in maart zou bijeenkomen te Halle in de Oost- zóne. Maar nu lijkt het erop, dat dit niet zal doorgaan. Volgens het Russi sche persbureau stelt de agenda aan de orde de behandeling van de geeste lijke verzorging in het Westduitse le ger. Aangezien de Oostduitse regering dit beschouwt als een „ondersteuning van de vredesvijandige Nato-politiek en van het Westduitse militairisme", kan van een vergadering op Oostduits grondgeied niets komen. Van de zijde der synode begrijpt men van deze uitleg niets. Het behoort im mers tot de taak van .de kerk om voor de militairen te zorgen. Dit staat vol komen los van enige politiek. Want wanneer vanuit de Oostduitse repu bliek het verzoek kwam om geeste lijke verzorgers in het leger aan te wijzen, zou de kerk daar zeker aan voldoen. Kerkdienst met nabespreking IN TUINDORP-OOSTZAAN geeft de hervormde wijkgemeente Bethel af en toe gelegenheid aan de kerkbezoe kers om na afloop van de dienst een gedachtenwisseling te houden over de preek. Dit dient mede om aan de weet te komen hoe er geluisterd en gepreekt moet worden. De hervormde gemeente van Almelo besloot bij haar jeugddiensten dezelf de methode toe te passen. Behalve een nabespreking is daar ook een voorbe reiding, in deze zin, dat de predikant van tevoren met de jongeren praat over tekstkeuze, liturgie en gang van de preek. Maar dit gebeurt uiteraard niet vl&k voor de dienst! In de hervormde gemeente van Eindhoven, wijk Stratum, heeft men het initiatief geno men om voor kamerbewoners een koffietafel te organiseren, met de bedoeling daardoor het contact tussen deze mensen en de kerkelijke gemeente te leg gen. De eerste keer waren er dertig verschenen. Elke maand zal men zo'n koffietafel hebben; voortaan worden ook jongge huwden, die op kamers wonen, uitgenodigd. Ds. W. van Gelder, die in Hervormd Eindhoven dit initiatief van zijn colle ga E. Sneller ook voor andere wijken aanprijst, vertelt er meteen bij, dat de centrale kerkeraad van Eindhoven be sloot een maandelijkse koffiemaaltijd te gaan houden, waar de leden van alle centrale colleges uitgenodigd zul len worden. verschil (7—8).. Hellas deelt nu de eerste plaats met Marathon en de enige nog res terende wedstrijd, tussen deze beide kop lopers, moet dus de beslissing brengen. In de tweede klasse had Tonido 2 het in de Goesse derby tegen Volharding ken nelijk niet gemakkelijk. Het werd tenslot te een benauwde 67 overwinning, maar dit ene doelpunt verschil was voor Toni do 2 genoeg om ongeslagen en zonder ver- liespunten aan de kop te blijven. In de derde klasse kwamen Marathon 3 en Tonido 3, die beide nog geen enkel puntje verspeeld hadden, tegen elkaar uit. Het werd een stevige 126 overwin ning voor de Vlissingers, die daardoor stevig aan de kop kwamen. Bij de junioren kwam EMM in de lift, dank zij een royale 511 overwinning op Tonido. DE DAMES In de eerste klasse dames had Zeeland Sport weinig moeite met Hellas, dat met een 81 nederlaag naar Goes terug moest. Zeeland Sport is nu uit gespeeld, maar staat op gelijke hoogte met Marathon, dat dus in de laatste wedstrijd tegen Hellas, aan een gelijk spel genoeg heeft om kam pioen te worden. Deze wedstrijd zal te vens de beslissing moeten brengen voor de onderste plaats. In de tweede klasse werd niet gespeeld, maar in de derde klasse kon. Walcheren 2 de leiding van Meeuwen overnemen door een 13 overwinning op EMM 2. Bij de junioren tenslotte bleef Olympus met 04 baas over EMM, waardoor beide ploegen van plaats verwisselden op de ranglijst, die er nu als volgt uit ziet: To nido 48; Olympus 34; EMM 63; Meeuwen 31. GOES, 4 febr. Vorige week zijn in de eerste klasse van de Zeeuwse volley balcompetitie geen wedstrijden gespeeld. In de tweede klasse bonden MTS 2 en EWC 2 de strijd om de eerste plaats aan. De technici zagen zich met 03 geklopt en kregen dus hun eerste nederlaag te in casseren. MVC 2 bleef op de derde plaats door een 13 zege op NMVC. In de derde klasse bleef EWC 3 aan de kop, want het bleef met 03 baas over EMM 2. VCU 2 kwam tegen MVC 3 niet verder dan een gelijk spel (22), maar bleef toch nog steeds ongeslagen op de tweede plaats. Marathon 2 behaalde de volle buit uit twee wedstrijden en kwam daardoor een heel eind in de lift. Zowel MTS 3 als EMM 2 moesten er met 30 aan geloven. MTS 3 was niet opgewassen tegen MVC 3 (13). CHICAGO, 2 febr. (Reuter). - De Amerikaanse pilotenvereniging heeft medegedeeld dat de 1536 vliegers van de Pan American Airways met in gang van vriidag a.s. in staking zul len gaan, om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhoging en verbete ring van arbeidsvoorwaarden in het algemeen. De voorzitter van de Amerikaanse vliegersvereniging verklaarde dat alle diensten van de P.A.A. op 58 verschil lende landen door het stakingsbesluit zullen worden getroffen. Er werd reeds nu mededeling van j bruik. Tijdens de discussie bleek wel, dat de kritiek op deze machines voor namelijk kwam van hen, die er nog niet aan meewerken. De anderen had den over het algemeen zeer gunstige ervaringen. Als verlengstuk, van de melkmachine zag spr. de doorloopstal. Worden met de hand 6 J 7 koeien per uur per man ge molken en wordt dit met de machine 12 14 dieren, dan kan de doorloopstal dit aantal op 20 brengen. In Canada en Nieuw-Zeeland melkt één man met alle moderne middelen al 40 koelen per uur. Ir. Herweyer brak in zijn betoog over de verbetering van de produktie-om- standigheden ook een lans voor de open loopstal, die zeer arbeidsbesparingen werkt. Aangezien koeien volgens spr. veel beter koude dan warmte kunnen verdragen zou dit staltype naar zijn oordeel voor de gezondheid van het vee niet nadelig zijn. Alleen zou wel ont- hoorning moeten worden toegepast om verwondingen te voorkomen. Boer en koude De mening over dit staltype by de deelnemers bleken zeer verdeeld te zjjn. Sommigen beweerden, dat in de winter meer voer moet worden ver strekt terwijl de boeien in de open loopstal dan nog minder vlees hebben, „Misschien kunnen de koeien tegen de kou, maar de boer die melken en voe ren moet kan er niet tegen", zo werd opgemerkt. Er zal een commissie worden inge steld, die het gehele probleem van de Indeling en bouw der bedrijfsgebouwen zal bestuderen en die zal zeker op dit gebied ook met geducumenteerde gej gevens komen. Gebleken is al, dat Sen boer met een ouderwetse en ondoelma tig ingerichte stal voor het voeren soms vier of vijfmaal zo veel tijd nodig heeft als eenboer met een doelmatig inge richte stal. Tal van c.ndere arbeidsbesparende maatregelen kwamen nog ter sprake zo als b.v. het automatisch reinigen van de groep en het laten reinigen van alle sloten door het waterschap. Ir. Her weyer bleek ook een groot voorstander te zijn van het zgn. vader-zoon bedrijf. Alleen de zoon, die de vader zal opvol gen moet ln het bedrijf genomen wor den. Voor de andere zoons moet tijdig door middel van beroepskeuzevoorlich ting een andere weg gevonden worden. Uit de zaal werd hieraan toegevoegd, dat men wel meerdere zoons tot boer kan opleiden, mits dan maar duidelijk voor ogen staat dat dit andere elders in de wereld een plaats zullen moeten vin den. Hoofdbestuur N.C.L.B. geeft zijn mening UTRECHT, 2 febr. Het streven naar de relatieve gelijkstelling der landarbeidersionen is, althans van de zijde van het Landbouwschap en de daarin samenwerkende organisaties, niet in het geding. Wel bestaat er met de Alg. Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond verschil van opvatting over de procedure, welke moet worden ge volgd om deze gelijkstelling te ver wezenlijken of althans te benaderen. Aldus heeft het bestuur van de Ned. Chr. Landarbeidersbond in een offi cieel communiqué medegedeeld. Zoals bekend meent de 4.N.A.B., dat het vraagstuk van de beloning der land arbeiders afzonderlijk aan de orde moest worden gesteld en gevraagd moest worden om verhoging der lonen met drie procent plus een verhoging van de vakantietoeslag met twee procent. Bij de buitenstaander zou dit de in druk kunnen wekken, dat zij, die de door het Landbouwschap vastgestelde procedure wensen te blijven volgen, niet het werkelijke landarbeidersbe- lang op het oog hebben, aldus het hoofdbestuur van de N.C.L.B., dat zegt van oordeel te zjjn, dat het zeer onge wenst is en bovendien in strijd met de gemaakte afspraak, deze zaak afzonder lijk aan de orde te stellen. Het hoofd bestuur acht het niet juist te streven naar incidentele verbeteringen, omdat de belohing van de landarbeiders niet losgemaakt kar. worden van hei streven naar een gezonde financiële basis voor het landbouwbedrijf. Dit te bereiken is immers het doel van het gehele door het Landbouwschap ingediende complex van voorstellen. Het hoofdbestuur van de N.C.L.B. zegt er prijs op te stellen, dat deze voorstellen als een eenheid worden be schouwd en gehandhaafd. Daar komt nog bij, dat het juist een gevolg is van een regeringsbeslissing, dat in 1956 de lonen der landarbeiders met niet meer dan drie procent konden stijgen en de verhoging van de vakantie-toeslag met twee procent werd afgewezen. De regering zal thans hebben te be slissen of zij bereid is ten aanzien van de landbouw een zodanige politiek te voeren, dat het landbouwbedrijf op een gezonde financiële basis kan worden gezet en de beloning der landarbeiders relatief gelijkgesteld wordt met die van andere arbeiders. De gezant van Jemen in Cairo heeft verklaard, dat „een onafgebroken gedaan, om reizigers in staat te strl- stroom vluchtelingen" uit het Britse len hiermede rekening te houden. protectoraat Aden Jemen binnenkomt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4