Zullen straks de kinderen juichend in het bad gaan? Hi Frankrijk zal nooit inmenging van in Algerijnse kwestie slikken V.N. P--P i-!p Hongarije is 'kwestie geworden' PUZZLE Buitenlandse bekladding' heeft verhoudingen vertroebeld Universiteiten in Hongarije zijn haarden van verzet Soekarno sceptisch t.a.v. nut der democratie voor Indonesië Pineau legt verklaring af in politieke commissie Fiets in het water gegooid Brood met 85.000 krenten Goudkoorts op Japans eiland Bantengraad daagt communisten uit Frof.Heussnaar Amerika Wat bleef over van afgrijzen der wereld Inflatie dreigt Britse studenten willen emigreren Toenememde gezagscrisis ,Mammie, de zeep smaakt lekker' 9 reinigt het afvalwater, en ls middelen hebben evenwel bet laboratorium van Tate Zeep uit suiker Goudmijnen zullen helft van Assoeandam financieren HIER 'Michel Swinden' in gevaarlijke positie VANDAAG EENS Dinsdag 5 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 gestelde vreedzame oplossing" zouden hebben aanvaard, als zij geen aanmoe digingen en een aanzienlijke hulp uit het buitenland haden gekregen. 's-GRAVENHAGE, 4 febr. Toen gisteravond de heer J. K. uit de Van Goghstraat te Den Haag met zijn echtgenote op de Loos- dulnseweg fietste, wezen een paar jeepagenten hem er op, dat zijn voorlicht niet brandde. K. ontstak daarop in woede en wierp zijn vrij nieuwe fiets in de Loosduinse vaart, waarop hij de benen nam. De fiets is later op het droge ge bracht. NEW YORK, 4 febr. AFP. „Wij hebben nooit de competentie van de Verenigde Natiès ten aan zien van het Algerijnse vraagstuk erkend, wij doen dat nu niet en wij zu'len dat nooit doen. Krachtens het volkenrecht beschouwen wij dit vraagstuk als van essentieel binnenlandse aard", aldus heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Cristian Pineau, maandag in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. verklaard. De rede van de minister nam drie uur in beslag. Pineau wees met na druk elke eventuele inmenging van de V.N. van de hand. Tenslotte be sprak de minister de klacht, welke Frankrijk heeft ingediend tegen „de buitenlandse inmenging" in Algerië, SCHIPHOL, 5 febr. Prins Rainier van Monaco en Prin ses Grace zullen vandaag een zware Hollandse krentewegge in ontvangst nemen, welke zal worden aangeboden door bakker J. Beersma uit Uit huizen en door de heer G. W. Barendsen, directeur van de Vakschool voor Zwolse Bak kers en de heer C. Nijland, uit Kampen, voorzitter van de cursistenorganisatie van deze school. Het brood weegt 35 pond. Het brood, waarin niet minder dan 85.000 krenten zijn ver werkt, is keurig opgeborgen in een eikenhouten kist van 1,50 meter lang. De kist is versierd met het wapen van Monaco en met dat van Uit huizen. Bakker Beersma, had nog deeg over, toen zijn produkt voor het prinselijk paar ge reed was: hij bakte er tien krentenbroden van voor de bemanning van het vliegtuig, dat het brood vervoert. Munten op het strand TOKIO, 4 febr. (Reuter). Op het tachtig kilometer ten zuiden van Tokio gelegen Japanse eiland Osjima heerst goudkoorts, nadat 47 gouden munten op het strand van dit eiland zijn gevonden. Gemeld wordt, dat een der munten een waarde had van een kleine honderd gul den. Het wordt mogelijk geacht, dat de gouden munten afkomstig zrjn van een in de zeventiende eeuw ter hoogte van het eiland gezonken schip, dat een zeer kostbare lading aan boord had. Honderden vissersbootjes zijn uit ver schillende Japanse havens naar Osjima gevaren. Sommige sprongen, nog voor hun vaartuigjes hadden aangelegd, reeds overboord, en doken in het ijs koude water naar de fel begeerde gou den munten. De Japanse regering heeft een pa trouillevaartuig naar Osjima gezonden, dat erop zal toezien dat een en ander ordelijk verloopt. DJAKARTA, 4 febr. De militaire Bantengraad, die in december de mscht in Midden-Sumatra heeft over genomen, heeft een communistisch parlementslid uitgedaagd een bezoek aan deze provincie te brengen. Radio Padang, dat deze uitnodiging de lucht Inzond, verklaarde, dat de persoon lijke veiligheid van het betrokken par lementslid, Anwar Kadir van de P. K. X., tijdens een eventuele rondreis door Midden-Sumatra zal worden gewaar borgd. De zonder bloedvergieten verlopen staatsgreep van de Bantengraad werd in het parlement door de communis ten en ook door andere linkse leiders sterk veroordeeld. Zij noemden de raad een „fascistisch militair regiem". BONN, 4 febr. De Westduitse president, prof. Theodor Heuss, zal van 6 tot 9 maart een officieel be zoek brengen aan de Ver. Staten, al dus heeft een officiële woordvoerder in Bonn meegedeeld. Hij zal gaan in gezelschap van de minister van buitenlandse zaken van de bondsrepubliek, Heinrich zon Bren- tano, en andere functionarissen. waarbij hij met name Egypte en de Sowj et-Unie noemde. Niettegenstaande het feit, dat Frankrijk de competentie van de V.N. in deze kwestie niet erkent, wil het wel van de gelegenheid gebruik maken om te reageren op de „cam pagnes van systematische beklad ding", waarvan het wegens zijn po litiek in Algerië het voorwerp is, en om aan te tonen, dat het conflict „zonder buitenlandse inmenging" reeds lang zou zijn geregeld. Vooruitgang Vervolgens gaf Pineau een over zicht van wat de Fransen in Algerië tot stand hebben gebracht. Het lana, dat in 1930 op politiek, economisch en sociaal gebied een vacuum was, staat nu aan het hoofd van de minder ont wikkelde gebieden. De bevolking is van twee miljoen tot negen miljoen uitgebreid. De ziekenhuizen tellen tezamen der tigduizend bedden, d.w.z. één per 330 inwoners tegen één per duizend in woners in Egypte. Van het onderwijs, dat beschikt over 2500 scholen en waarvoor jaarlijks een vijfde van de begroting wordt besteed, profiteren 523.000 kinderen, onder wie 350.000 Mohammedanen. Openbare functies staan open voor iedereen en het ge middelde salaris is vier tot vijf maal hoger dan dat in Egypte, aldus de Franse minister. Pineau verklaarde, dat Frankrijk in Algerië strijdt om daar de vrede te herstellen en het leven en de eigen dommen van de bevolking te bescher men. Buitenlandse inmenging Het is niet de bedoeling van de Fransen om de Mohammedaanse be volkingsgroep uit te roeien, zoals ze kere buitenlandse propaganda be weert. Wat de buitenlandse inmenging in het Algerijnse conflict betreft was hij van mening, dat de opstandelingen ongetwijfeld „de door Frankrijk voor- Felle verontwaardiging routine-profest HEEL DE VRIJE wereld kwam in rep en roer, toen op de vierde november van het vorige jaar de Russische laars met bruut geweld de tere bloem van de Hongaarse vrijheid wilde vertrappen. Die bloem is vertrapt en van de vrijheid van het Hongaarse volk is niet veel meer over. Wat nog leeft, dat is het verlangen van dit volk naar vrijheid, het snakken naar de dag, waarop men kan zeggen wat men wil, naar de dag, waarop niet Moskou zal seinen, hoe in het Hongaarse land de „regeerders" moeten handelen, maar waarop een door de bevolking gekozen parlement de be langen van het land zal bespreken. Dit hunkeren, dit ver langen is alles, wat er is overgebleven van de onstuimige greep naar de vrijheid. BOEDAPEST, 4 febr. AFP. Opnieuw zijn talrijke studenten CAMBRIDGE, 4 febr. (Reuter). Bijna de helft van de tweede-, derde- en laatstejaarsstudtenten van de universiteit van Cambridge overweegt te emigreren wegens gebrek aan toekomstmogelijkheden in Engeland, heeft het blad van de universiteit gemeld. van 500 ondervraagde studenten hebben 11,3 procent van de man nelijke en 34,1 procent van de vrouwelijke studenten besloten na voltooiing van hun studie te emi greren. Het verlangen tot emigratie is het grootst onder de studenten in de natuurkunde. Het merendeel van de studenten wenst naar Ca nada te gaan. in Hongarije gearresteerd wegens contra-revolutionaire activiteit. De politie heeft huiszoekingen ver richt en, naar radio-Boedapest me dedeelde, is een belangrijke hoe veelheid wapens gevonden. De rector van de medische faculteit van de universiteit in de Hongaarse hoofdstad heeft verklaard, dat elke dag in de universiteitsgebouwen ver borgen wapens worden gevonden. Hij beloofde dat krachtig opgetreden zal worden tegen hoogleraren en studen ten, die niet begrijpen dat de tijd van reactionaire kuiperijen voorgoed voor bij is. De Hongaarse minister voor de plan nen heeft verklaard, dat een zeer ernstige inflatie dreigt. Doordat de salarissen, die op het ogenblik dikwijls 25 tot 30 pet. hoger zijn dan voor de gebeurtenissen in oktober, niet in de juiste verhouding staan tot de pres taties van de arbeiders, kan zelfs met de belangrijke economische hulp die de Sowjet-Unie levert, de nationale economie niet hersteld worden, aldus de minister. Zondag slaagde 18 vluchtelingen er in over de grens te komen. Onder hen bevonden zich vier schoolkinderen van elf en twaalf jaar. Tweed beelden van de tewaterlating van het motorvrachtschip „Batu", die in Amsterdam op de wereld v. de N.D.S.M. plaats vond. Boven: de echtgenote van de Amsterdamse burgemeester, mevr. E. van Hall-Nijhoff tijdens de doop plechtigheid. Naast haar de heer F. de Boer. Onder: het schip, dat een draagver mogen heeft van 10.300 ton, en dat be stemd is voor de vaart tussen Neder land en Indonesië, glijdt in zjjn element. Kroonprins Abdoel Ilah van Irak is uit Londen in de Verenigde Staten aangekomen. Hfj gaat 5 februari naar Washington. De duur van zijn verblijf in de Verenigde Staten is nog niet vastgesteld. Het is nu al weer drie maanden geleden. Het vuur in de brandende gebouwen in Boedapest is geblust, de Sowjet-tanks daveren niet meer door de straten en de mi trailleurs knallen de mensen niet meer bij tientallen neer. Hongarije is, zo zegt men in officiële krin gen, weer betrekkelijk rustig. En dat betekent dat de berichten uit dit land, die wekenlang groots op gemaakt op de voorpagina's van de dagbladen der wereld hebben gestaan, daarvan zijn verdwenen. Nog dagelijks sijpelen weliswaar tal van kleine berichten uit Hon garije door de censuur heen, doch deze mededelingen zijn niet meer zodanig, dat zij de wereld in rep en roer brengen. Het gesprek van de dag Maar het Hongaarse volk voert nog steeds zijn strijd, nu niet meer met ratelende machinegeweren en met eigengemaakte bommen, maar niettemin smeult nog steeds de fakkel van de vrijheid na. Dit is de tragiek van de Hon gaarse vrijheidsstrijd, dat de we reld enerzijds met bewondering en anderzijds met ademloze spanning en een gevoel van onmacht de worsteling in Boedapest en in de andere steden en dorpen heeft ga degeslagen. Anders niet. Het is bij gadeslaan gebleven, bij observeren of bij" op de voet volgen". Vanuit de verte. Na drie maanden.... Het is nu al weer drie maanden geleden. Op de voorpagina's der dagbladen is ander nieuws geko men, schokkender, actueler en Hongarije is een „kwestie" gewor den, zoals er op het schouwtoneel der volkeren zoveel „problemen" zijn, die daar zijn neergezet als spelers, die hun rol hebben gezegd in het spel en nu nog slechts als figuranten dienen. In de strijd tus sen oost en west, In de kracht meting tussen democratie en dic tatuur staat de kwestie Hongarije als een triest beeld van vastgelo- pen machtsverhoudingen. Daar kan de vrije wereld niets aan doen. Het is de tragiek van deze en ove rigens van alle tijden, dat on schuldige slachtoffers vallen. Maar na drie maanden is Hon garije een „kwestie" geworden en dat wil in de tegenwoordige we reld zeggen dat er een dossier van wordt gemaakt, een map met pa pieren, die de wereldgroten door hun secretaressen in een grote lade doen deponeren. Storm - briesje Er is een storm van veront waardiging door de wijde wereld gegaan op 4 november van het vorige jaar. Maar als wij ons niet vergissen, dan is er van die storm nauwelijks meer een briesje over gebleven. Nederland heeft fel ge protesteerd, Er zijn in onze volks vertegenwoordiging scherpe woor den van afkeuring gesproken en in de sportwereld heeft men het besluit genomen dat de Neder landse deelnemers aan de Olym pische spelen te Melbourne zouden worden teruggetrokken. Het was goed, dat dit besluit werd geno men en het heeft in de wereld res pect afgedwongen. Maar wat zien men heden ten dagen? Dit, dat in de sportwereld weer zoete broodjes wordt gebak ken met de Russen, dat verbroken contacten weer worden hersteld en dat men over gaat tot de orde van de dag. En de Russen zullen denken dat het allemaal zo erg niet was, dat de eerste reactie van het westen wel fel was, maar dat men er kan over spreken als over een onbesuisd optreden, dat men maar moet vergeten en vergeven. Wij hebben het gevoel dat er In dertijd wel a is gezegd, maar dat men de moed of het doorzettings vermogen mist om ook b te zeg- gen. Daarop willen wij wijzen. Wat heeft men aan felle protesten, als men een paar maanden later flauwtjes glimlacht en doet alsof men zeggen wil „Neemt U ons niet kwalijk, dat wij wat scherp waren. Laten wij maar weer goe de maatjes worden. Wenst U port of wodka?" Gisteren zijn op de binnenplaats van een gevangenis in Boedapest drie studenten opgehangen DJAKARTA, 4 febr. (A.N.P.) Pre sident Soekarno heeft betoogd, dat zijn jonge land „op elk gebied een toene mende gezagscrisis doormaakt." Zich zelf had hij al afgevraagd of democratie voor het land aanvaardbaar zon zijn. „Wij moeten een aan de wetten ge hoorzamende staat hebben, doch op het ogenblik ls het noodzakelijk dat we een aan de „revolutionaire" wetten gehoor- Geheim lenindustrie, dan zou de pro- duktie van suiker belangrijk kunnen worden uitgebreid, en ontstaat er nieuwe welvaart voor suikerverbouwende cen- tra als Jamaica, Trinidad, In- reimgende werking is Olijke en industriële doeiein- donesië e a er niet minder om den, niet gemakkelijk of H^t sehuZTn vanTeen" volkoraen vernietigd kunnen zegt de heerDe Whallev' wordeu tÖdens het waterzui- .ltan niet langer beschouwd veringsproces. Vooralsnog wordt er nog j j geen suikerseep op enigszins 7 A voorwaarde voor een zuive- OppiIlQ grote schaal geproduceerd, partijen komt toe aan de rende werking van Wa3rmd. Bovendien heeft het door maar een Londense zeepfa- heer H. C. S. de Whalley, delen. Het is alleen maar las- deze wasmiddelen ontwikkel- ?n (welke Is nog een ge- directeur van het labo- tig, zowel voor kinderen, als de schuim verstopping van de heeft reeds de dtcentie- ratorium van Tate Ly- voor de technici der waterlel- rioolbuizen ten gevolge. Uit lp Fnnplands arnntstp dingbedrijven. Zeep veront- sucrose vervaardigde was- rechten zijn niet hoog, daar slechts met grote moeite geen schuimwerking, en kyle geen winstmakende on- Het zal niet lang meer duren of kin- ren zullen vragen om een dagelijkse was beurt. Alle eer voor deze overwinning op de spreekwoordelijke afkeer van kinderen teqen was- worden als een onontbeerlijke ïrnnmiroavrln iTAnn aa*i milirn. suiker fabrikantte Farn- borough, Kent. Hij is er te scheiden, schrijft de „Nieu- daarom betekenen zij, of kun- herneming is, en door zijn in qeslaaqd volkomen we Haagse Courant". nen betekenen, een uitkomst vindingen slechts het ver- Als u weet dat ongeveer voor de leiding van waterzui- hruik van suiker wil stimu- een kwart der Britse bevol- veringsbedrijven." leren. De grote zeepfabrlkan- volwaardige zeep te fa briceren uit suiker en voor zover deze voor li chaamswassingen ge bruikt wordt, biedt zij de volgende voordelen: 1. 2. zij veroorzaakt geen pijn aan de ogen en king zijn drinkwater betrekt De perspectieven, die de ln- 'en houden de proefnemingen (via waterleidingbedrijven, troductie van suikerzeep al- evenwel nauwlettend m het natuurlijk) uit rivieren waar- dus voor de volksgezondheid want als suikerzeep een ln riolen uitmonden, dan kunt biedt, zijn nog veel wijder op ®ucces blijkt te zijn, zijn er u zich voorstellen hoe belang- het economische vlak. De we- van ingewikkelde vraag- rijk het is als wij de zeepres- reldsuikerproduktle wordt nl. stukken op te lossen; komt er ten in het rioolwater tot een gereglementeerd en beperkt SenoeS suiker als grondstof minimum kunnen reduceren, door de Internationale Sui- beschikbaar en in hoeverre Het Britse Ministerie van kerraad, om overproduktie, z de voorziening van andere smaakt niet „vies" als Volkshuisvesting heeft vorig en daarmee een crisis in de grondstoffen hierdoor be- men per ongeluk zeep jaar een rapport gepubli- suikerindustrie, te voorko- mvloed worden ceerd, waarin werd vastge- men. Zou suiker, behalve als Wellicht is de tijd niet ver steld dat „vele van de synthe- een voedingsmiddel, ook kun- meer af dat het wasuurtje de schuimt met Of tische wasmiddelen die ge- nen worden aangewend als leukste tijd van een klnder- in de mond krijgt; zij zamende staat hebben", aldus de presi dent. Twee weken geleden maakte presi dent Soekarno bekend een plan te heb ben om verdere verslechtering ln de toestand te voorkomen, door het instel len van een adviserende raad onder zijn leiding. CAIRO, 4 febr. De goudvelden, die onlangs in de woestijn in het oos ten van Egypte zijn gevonden, zullen volgens de Egyptische minister van nijverheid, Aziz Sidky, voldoende op leveren om ongeveer de helft van de ongeveer 4.8 miljard gulden bedra gende kosten van de bouw van de dam van Assoean te financieren. Minister Sidky maakte dit bekend na een bezoek, dat hij aan de Egyp tische mijngebieden heeft gebracht. zeer weinig, doch haar bruikt worden voor huishou- grondstof voor de masmidde- leven wordt. en over Je grenzen 0 De Sowjet-Unie en Egypte hebben een nieuw handelsverdrag gesloten, waar bij de handel tussen beide landen wordt verdubbeld. 0 De vader van Prins Rainier van Monaco wil, schijnbaar aangemoedigd door 't succes van z'n zoon, hertrouwen met een rijke Amerikaanse. Sinds 1920 leeft hij gescheiden van zijn vrouw, Prinses Charlotte. Hij is naar het Va- ticaan geweest om te verzoeken zijn huwelijk ongeldig te verklaren. Uit Surabaja is gemeld, dat de politie aldaar twee Nederlanders, de heren M. T. H. V. en E. M. M., heeft gearresteerd op verdenking van dief stal van fabrieksonderdelen ter waar de van ongeveer tachtigduizen rupiah. Met een overweldigende meerder heid van stemmen is Luis Somoza Debayle zondagavond voor een ter mijn van zes jaar tot president van Nicarague gekozen. Luis Somoza De bayle volgt zijn vader op, die vorig jaar september vermoord is. SWANSEA, 4 febr. De 342 ton metende Nederlandse kustvaarder „Michel Swenden", die sinds zaterdag bij Aberavon (Wales) aan de grond zit, bevindt zich in een gevaarlijke positie. Twee sleepboten hebben vier maal tevergeefs getracht het vaartuig vlot te trekken. Het schip, waarvan het roer en de schroef zijn vernield, zit vijftien me ter van een golfbreker. Er staat een hoge zee. De tien leden van de bemanning hebben besloten aan boord te blijven. KRUISWOORDRAADSEL ttW ~Rr HORIZONTAAL: 1 Hengelsnoer, 3 vrucht, 6 dier, 8 vluchtig, 10 vervoer middel, 12 bestaat, 14 de naam onbe kend, 15 regeringsstelsel, 18 dierenroep, 20 gezinslid, 21 klaar gemaakt, 24 kin- dergroet, 26 pers. voornaamwoord, 27 voorzetsel, 29 bergplaats, 31 Rom. kei zer, 33 kleur, 34 strikje. VERTICAAL: 1 koppel, 2 kleedje, 3 onmeetbaar getal, 4 uniek, 5 file, 7 duw, 9 watering, 1 vereniging, 13 be teuterd, 16 bijb. figuur, 17 larve, 19 be hoeftig, 21 diploma, 22 eenmaal, 23 schraal, 25 krijgsgod, 28 gevuld, 30 slede, 32 water in Friesland. Oplossing vorige puzzel HORIZONTAAL: 1 Verwerpen, 8 gallon, 8 ga, 9 M.D., 10 tank, 13 eelt, 15 we, 17 do, 18 aarden, 21 candidaat. VERTICAAL: 2 Era, 3 wal, 4 rinde, 5 engel, 6 git, 7 om, 1 aroma, 12 kwaad, 14 ton, 16 e.a., 19 rad, 20 Eva.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3