Koning Saoed kan wel tanks krijgen, maar dollars..?? India zal troepen nooit legering van vreemde zijn grondgebied dulden op STOFFELIJK OVERSCHOT TE NIEUWLAND OPGEGRAVEN Koning Hoessein waarschuwt voor communistische infiltratie Congres zal niet gemakkelijk economische hulp verlenen Ex-maarschalk Von Paulus overleden Weer twee vliegongevallen: achttien mensen omgekomen Haagse politieagent schoot zijn 42-jarige vrouw dood PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12e Jaargang No. 3619 Amerika bereid Saoedi-Arabië te helpen Waar blijven jaarlijkse 300 miljoen? TITO GING OP JACHT Wil Saoed op naar de honderd-duizend Geert Jansen (13) beheert Australische boerderij Ook Amsterdam richt De Ruytercomité op Britse premier wil niet naar Moskou Botsing boven Frankrijk tijdens oefenvlucht Dode en gewonden bij ongeluk te Rijsbergen Justitie rekent met elke mogelijkheid Vier kinderen blijven onverzorgd achter Motorrijder reed kinderwagen omver \Lds km$ DOOR DE WERELD Levensstandaard van volk moet verhoogd worden Premier Nehroe over VN-leger naar Kasjmir: In strijd met India's recht om troepen in Kasjmir te legeren Tw r ii-antoor: I». Voritatraat 90, Goes 2438. By geen gehoor: 8887 (reu., cii 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 3,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c Zang veredelde in Kortgene zie pag. 2 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq. de Smit Maandag 4 februari 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.14 u., onder 17.35 u. Maan op 9.47 u., onder u. Hoogwater dinsdag 5 februari: Vlissingen: 5.00 u. 2.01 m., 17.21 u. 1.92 m. Terneuzen: 5.28 u. 2.17 m., 17.47 u. 2.09 m. Wemeldinge: 6.43 u. 1.50 m., 19.00 u. 1.63 m. Zierikzee: 6.23 u. 1.25 m., 18.43 u. 1.40 m. WASHINGTON, 3 febr. (Reuter). Naar verluidt, heeft president Eisenhower koning Saoed verzekerd, dat de Verenigde Staten be reid zijn Saoedi-Arabië te helpen bij het versterken en moderni seren van de Saoedi-Arabische strijdkrachten, aldus is zaterdag van Amerikaanse ambtenaren te Washington vernomen. Over de omvang van deze hulp is nog geen overeenstemming bereikt. Van welingelichte zijde is daarentegen vernomen, dat koning Saoeds kansen op economische hulp kleiner worden. Het congres is er wel van te overtuigen, dat militaire hulp in het belang van de Verenigde Staten is, maar het zal moeilijk zijn toestemming van het congres te krijgen voor economische hulpverlening aan een koning, die jaarlijks 300.000.000 dollar ontvangt aan royalties van de oliewinning, zo werd van genoemde vernomen. Zjoekof eert Von Paulus ERNAKOELAM, 3 febr. (Reuter) De Sowj et-minister van defensie, maarschalk Zjoekof, heeft zich zondag in prijzende bewoordingen uitgelaten over de Duitse veldmaarschalk Von Paulus, die zaterdag is overleden. Zjoekof noemde de man, die hij in de tweede wereldoorlog bij Stalingrad versloeg, een „zeer ervaren generaal". BERLIJN, 2 febr. (DPA.) Gene- raal-veldmaarschalk Von Paulus is vrijdag te Dresden op 67-jarige leeftijd overleden. Hij leidde in de tweede we reldoorlog de tevergeefs gebleven aan val van het zesde Duitse leger op Sta lingrad. Hij keerde eind 1953 uit Sow- jetrussische gevangenschap naar Duits land terug en bleef in de oostelijke zo ne,ofschoon zijn naaste familie in W. Duitsland woonde. Stalingrad. Von Paulus heeft deelgenomen aan de operaties in Polen, Frankrijk, en Rusland. Na de nederlaag bij Stalin grad, eind januari 1943, geraakte hij in Russische krijgsgevangenschap. Hij was ook al officier in de eerste wereld oorlog. In Washington schat men het leger van koning Saoed op ongeveer 15.000 man. Sommige woordvoerders zijn van mening dat de koning tracht hulp van Amerika te krijgen om zijn leger wel licht tot 100.000 man te vergroten. Ook wil hij straalvliegtuigen en het ziet er naar uit, dat Eisenhower waar schijnlijk Amerikaanse hulp zal geven om Saoedi-Arabië een kleine lucht vloot van straaljagers te laten opbou wen. Enige militaire autoriteiten in Washington menen, dat koning Saoed kanonnen, tankt, vliegtuigen en andere militaire uitrustingsstukken wil, ter waarde van ongeveer 250 miljoen dol lar. Amerikaanse militaire leiders zou den echter het standpunt hebben in- Van 65 hectare. MELBOURNE, 2 febr. dertienjarige Geert Jansen, lid van een zes jaar geleden naar Australië getrokken Rotterdamse familie, heeft het beheer oxergenomen over een 65 hectare beslaande boerderij, te Tostaree, in Gippsland, in de Australische staat Zuid-Oost-Victoria. De eigenaar van de boer derij, waarop de jeugdige Jansen werkte, is om het le ven gekomen bij een auto ongeluk, dat hem, nadat hij zijn in een ziekenhuis liggen de vrouw had bezocht, op de terugweg overkwam. Geert, die met zijn baas bevriend was, besloot de lei ding over de boerderij over te nemen, totdat bloedver wanten van de weduwe hem van deze taak kunnen ont he ff en AMSTERDAM, 2 febr. Ook te Amsterdam is een „Comité De Ruijter- herdenking 1957" in het leven geroe pen, ter voorbereiding van de hijeen- komsten in de hoofdstad ter herden king van de geboorte op 24 maart a.s. 350 jaar geleden van Michiel Adri- aanszoon de Ruijter. Voorzitter is de heer Ernst Crone, praeses van de vereniging Nederlands historisch scheepvaartmuseum en van het bestuur van de kweekschool voor ue zeevaart. Secretaris is mr. J. C. van den Berg, hoofd van de afdeling han delsinrichtingen der gemeente Am sterdam. Voorts hebben zitting ver- I igenwoordigers van de gemeente, van scheepvaart en industrie. Het secretariaat van het comité is geves tigd op het stadhuis. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht DE BILT, 3 febr. Veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tus sen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht. genomen, dat koning Saoeds leger kan worden ontwikkeld tot een goed getrainde en doelmatige strijdmacht voor een kleiner bedrag per jaar en wel misschien voor om en nabij 40 miljoen dollar of minder. Tc druk LONDEN, 2 febr. (AFP-RTR). Premier Harold MacMillan van Enge land heeft zijn Russische ambtgenoot Boelganin meegedeeld, dat hij in mei geen bezoek aan Moskou zal kunnen brengen. (In juli van het vorig jaar deelde de toenmalige premier Eden in het Lager huis mee, dat hij en minister van bui tenlandse zaken Selwyn Lloyw in mei Moskou zouden bezoeken.) Als reden geeft MacMillan op, dat hij het te druk heeft. Hij heeft de hoop uitgesproken dat er zich een toestand zal ontwikkelen, waarin een bezoek van deze aard zowel voor Boelganin als van internationaal standpunt be zien, welkom zal zijn. Dagelijks groeit de droeve lijst PARIJS, 3 febr. (Reuter) Gedurende het weekeinde zijn er opnieuw vliegtuigongelukken toegevoegd aan de droeve lijst, die de laatste weken schrikbarend groeit. Meldden wij vrijdag, dat twee vliegtuigen boven 'n Californische school tegen elkaar botsten en negen doden veroorzaakten, zaterdag dat bij New York een passagierstoestel (20 doden en 63 gewonden) en een straaljager (piloot gedood) neerstortten, tijdens het week einde seinde het persbureau Reuter ons, dat opnieuw vliegongevallen zijn te betreuren. Met volgens de voorlopige berichten weer achttien doden en vijf gewonden! sprongen. Een van hen is later dood te ruggevonden. Een vliegtuig, naar men aanneemt een vermiste Amerikaanse bommen werper, is gisteravond bij de kust van Massachusetts brandend in zee gestort. De luchtmacht had eerder medege deeld, dat een zesmotorige B-47 straal- bommenwerpers met 4 man aan boord over tijd was. President 'ulo van Joegoslavië is met een aantal diplomaten op jacht geweest in de buurt van Karadordjevo. De foto toont de president, spetend met zijn hond, gereed om met zijn gasten aan de jacht te beginnen. V.l.n.r. op deze foto: De Japanse ambassadeur in Belgrado ,Sadao Hirose, de Zwitserse gezant Jean Frederic Wagnière, de Oostenrijkse am bassadeur Walter Wodak, de Israëlische gezant Arye Levavi, president Tito, en rechts de Braziliaanse ambassadeur Rwy Rïbiero Couto (met bril, hoed in hand) en de Egyptische ambassadeur Hoessein Rouchdys. Bij Saint Lo in Normandië zijn za terdagmiddag twee Amerikaanse tank vliegtuigen van het type KB-29 tijdens een oefenvlucht met elkaar in botsing gekomen en verongelukt. Twaalf van de negentien inzittenden zijn om het leven gekomen. Vijf bemanningsleden zijn gewond naar een ziekenhuis over gebracht. De twee anderen worden nog vermist. De brandende wrakstukken zijn over een afstand van verscheidene kilome ters in het open veld terechtgekomen. Volgens ooggetuigen zijn vier mannen met valschermen uit de toestellen ge- RIJSBERGEN, 2 febr. - Te Rijsber gen (N.Br.) is zaterdagavond een auto, bestuurd door de heer De Nijs uit Oos terhout, tegen de achterkant van een stilstaande Deense visauto opgereden. De heer De Nijs werd op slag gedood, zijn echtgenote en zijn zoon, die bij hem in de wagen zaten, werden zwaar gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Breda opgenomen. Het stoffelijk over schot van de heer De Nijs is naar het zelfde ziekenhuis overgebracht. De Deense auto was van achteren verlicht. Vermoed wordt, dat de heer De Nijs door een tegenligger verblind was. MIDDELBURG, 3 febr. (A.N.P.) Op last van de justitie is zaterdag morgen te Nieuw- en Sint-Joos- land het stoffelijk overschot opge graven van de in september van het vorig jaar overleden echt genoot van de op 8 jan. j.l. op zulk een mysterieuze wijze om het leven gekomen weduwe F. M. Kodde-Roose. De heer Kodde is gedurende vijf weken voor zijn dood in het Middelburgse gasthuis in behan deling geweest voor een plotse ling opgetreden hartafwijking. Op de dag van zijn thuiskomst uit het gasthuis op 17 september is hij overleden. De sectie op het stoffelijk overschot is zaterdagmorgen in het gasthuis te Middelburg verricht door dr. J. Zel- denrust, patholoog en politiedeskundi- denrust, patholoog en politiedeskun dige. Nog geen uitslag. Over de uitslag van dit onderzoek is tot op heden niets bekend gemaakt. Koningin en Prins terug van wintersportvakantie 's-GRAVENHAGE, 2 febr. Hare Majesteit de Koningin is hedenmiddag, vergezeld door Zijne Koninklijke Hoog heid de prins der Nederlanden, van haar wintersportvakantie in Arosa op paleis Soestdijk teruggekeerd. De Franse regering heeft bepaald, dat Fransen, die dit jaar naar het bui tenland gaan, slechts 350,zullen mogen besteden, inplaats van de vroe gere 700,Alweer een strop voor de Horeca-bedrijven. Een aantal Horeca-ondernemers heeft besloten tot oprichting van een fonds ter behartiging van de belangen der door het zondagsrijverbod getrof fen Horeca-ondernemers. In het dorp Nieuw- en Sint Joosland gingen geruchten, dat de heer Kodde geen natuurlijke dood zou zijn gestor ven. De justitie besloot nu tot een onderzoek, omdat in deze moeilijke zaak met alle mogelijkheden rekening moet worden gehouden. Zoals bekend is op 16 januari j.l. de taxichauffeur L. H. uit Nieuw- en St. Joosland gearresteerd, verdacht van verduistering van geld, dat aan de omgekomen weduwe behoorde. Ver leden week kwam het onderzoek tegen H. in een nieuw stadium. Hij wordt er sedertdien ook van verdacht dood slag op de weduwe te hebben ge pleegd. Twee doden bij instorting in Belgische mijn CHARLEROI, 2 febr. (AFP). Twee der zeven mijnwerkers van de mijn te Fontaine-L'Eveque, in België, die door een instorting waren inge- Hun stoffelijke overschotten zijn gebor gen. De om het leven gekomenen had den resp. de Duitse en de Italiaanse nationaliteit. De vijf anderen zijn gered. In vlaag van verstandsverbijstering DEN HAAG, 3 febr. In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de de 46-jarige Haagse agent van politie D. J. de B. in zijn woning zijn 42-jarige vrouw dood geschoten. Hij meldde zich zelf bij de politie en legde een vol ledige bekentenis af. De B. ver klaarde, dat zijn huwelijk al ja ren niet meer goed was. Zijn 4 kinderen zijn tevens de dupe ge worden van dit drama. Reeds enkele dagen geleden had de agent De B. zijn intrek genomen in een pension. Hij had aan zijn I7-jarige dochter gevraagd, of zij zijn 13-jarig zoontje zaterdagmiddag naar de markt wilde sturen, omdat hij met de jongen wilde wandelen. Mevr. De B. vond dit echter niet goed. Een broer van de agent ging hierop zaterdagmiddag naar de markt, waar hij enige tijd praatte met De B., die zeer boos was, omdat zijn zoontje niet mocht komen. Toen zij weggingen nam De B. zonder dat zijn broer het zag zijn dienstpistool mee. De B. ging naar zijn echtgenote. Overgeplaatst. Na een kort gesprek ging de vrouw naar de keuken. Toen zij terugkwam schoot de politieman alle zeven kogels uit zijn revolver op haar af. Zijn echt genote werd dodelijk getroffen. Van een telefooncel uit meldde De B. zijn daad aan het hoofdbureau, waar na hij werd gearresteerd. Sinds 1945 was De B. bij de gemeentepolitie. Hij was van de straatdienst overgeplaatst naar de afd. Gevonden Voorwerpen. Omdat zoals men ons mededeelde hij een zenuwinzinking zou hebben ge had en enige tijd verpleegd zou zijn ge weest in een inrichting. De kinderpolitie is ingeschakeld voor de verzorging van de vier kkinderen, die achterblijven. Waarschijnlijk zullen zij bij familie worden ondergebracht. Het jongste kind was vijf jaar. Twee zwaargewonden BERLICUM, 2 febr. De echtgenote van de beeldhouder L. Geurtjens uit Berlicum (N.Br.) is vandaag, toen zij van 's-Hertogenbosch naar huis wan delde met haar eenjarig dochtertje in de kinderwagen, in een bocht bij Kou- dewater aangereden door de motorrij der G. uit Berlicum. De kinderwagen belandde onder aan de dijk, maar het kindje (de vijfdui zendste inwoonster van Berlicum) kreeg geen letsel. Mevrouw Geurtjens en de motorrij der werden beiden zwaar gewond. Zij werden naar het ziekenhuis te 's Her togenbosch overgebracht. Een meisje van 20 jaar en een leger officier zijn zaterdag in Hongarije op gehangen. Zij werden beschuldigd van het organiseren en leiden van gewa pende verzetsgroepen. De tram is het gevaarlijkste voer tuig In het wegverkeer. Zij is zeker zesmaal zo vaak bij ongevallen betrok ken als de auto's. Dat is een van de conclusies van de psycholoog Wal- beehm, die een diepgaand onderzoek heeft ingesteld naar de verkeerspro blematiek. Onder zeer grote belangstelling is zaterdag te 's Hertogenbosch mej. Riek van Grunsven in het huwelijk getre den. Deze Riek is een bekende koe rierster uit de illegaliteit. Zij werd on derscheiden met de Bronzen Leeuw, doch geraakte in de Biesbosch tijdens haar laatste illegale tocht blijvend in valide. De koning verklaarde, dat buiten landse opvattingen en „bepaalde be ginselen die in strijd zijn met de on ze, begonnen zijn in Jordoanië door te dringen". Tenzij aan deze opvattingen NIEUW DELHI, 3 febr. (Reuter) Premier Nehroe van India heeft zondag op een verkiezingsbijeenkomst te Nieuw Delhi ver klaard, dat India nooit de legering van vreemde troepen op zijn grondgebied zal dulden. Hij zei dit in een commentaar op het voor stel van Pakistan om een politieleger van de V.N. naar Kasjmir te sturen, Speciale boodschap aan regering AMMAN, 2 febr. (Reuter). Koning Hoessein van Jordanië heeft zater dag zijn premier gewaarschuwd voor het gevaar van communistische infil tratie in de Arabische wereld onder een nationalistische dekmantel. In een speciale boodschap verzocht lüj de premier en de regering do nodige maatregelen te nemen tegen de communistische propaganda en hij de strijd tegen het communisme de wetten van het land toe te passen. een halt toegeroepen wordt, zullen zij het bestaande imperialisme vervangen door een andere soort, die, als zij een maal vast geworteld is, niet meer ver dreven zal kunnen worden. „De Arabische wereld zal nooit ver geten, dat het oostelijke kamp onze vijand (Irsaël) geholpen heeft een zeer dierbaar deel van onze natie (Pa lestina) te stelen", aldus de verkla ring. Bewust» „Wij zien nu het gevaar van commu nistische penetratie in de Arabische wereld en van bepaalde elementen die zich uitspreken voor het Arabisch pa triotisme, doch die tegelijkertijd met de vijanden van de Arabieren samen werken". De koning waarschuwde die elemen ten, dat Jordanië zich bewust is van hun activiteit. De Arabische staten zullen Arabisch blijven, zo betoogde hij. De Jordaniërs zullen niet toestaan, dat hun land een strijdperk van de koude oorlog wordt door niet-Arabieren toe te staan, dat zij toetreden tot de Arabische gelede ren. Door het onderhouden van com munistische beginselen zou Jordanië zijn gehele erfgoed verspelen, aldus de koning. Hij waarschuwde, dat dc levensstan daard van het volk verhoogd moet wor den om een vrij leven, dat een bin nendringen va communisme en bolsje wisme zal voorkomen, te verzekeren. „Wij zullen strijden tegen een ieder, die zich tegen onze neigingen en op vattingen verzet," zo besloot hij. Een Londense arts, specialist in de gevolgen van radio-activiteit, heeft vastgesteld, dat de beruchte Londense „smog" longkanker kan veroorzaken. Volgens Nehroe is het voorstel tot het zenden van een politieleger van de V.N. naar Kasjmir in strijd met het „fundamentele recht van India om troepen in Kasjmir te legeren". Slechts geduld „India heeft tot dusver de aanwezig heid van een Pakistaanse strijdmacht in een deel van Kasjmir slechts ge duld in het belang,van de vrede", al dus Nehroe, die eraan toevoegde, dat het politieleger van de V.N. naar Egypte was gegaan met toestemming van de Egyptische regering.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1