MILLER BROS Een fuêw/eKing Size... Ontstellend wanbegrip over toestand in de landbouw Russisch aanbod van vlaslint schept sombere toestand 'n King Size met nieuws! de nieuwe Virginia KiNG SIZE van 80 et Verarmde boerenstand zou ramp betekenen voor nationale economie Kadar noemt Nagy „verrader van het volk" Verjaardag Prinses Beatrix Produktieapparaat niet modern geoutilleerd Protestantse raadsleden van Nijmegen ontstemd De heer T. C. Bos overleden Overstromingen in de V.S. Auio door trein gegrepen: twee doden Spanje-Nederland meer dan f 40.000 Vrijdag 1 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina Ingezonden Mededeling (adv.) (Vervolg van pagina 1) Een nieuwe Virginia 'n King Size! Een extra- lange sigaret vol edele, goudgele virginia-tabak- ken! En een opzienba rende prijs80 ct voor zulk een kwaliteit en zó'n formaat! Dat maakte MILLER BROS in korte tijd zo geliefd... bij hon derdduizenden! Profiteer óók van het grote smaak onderzoek, dat vooraf over heel Nederland is gehoudenGa deze gou den Virginia King Size vandaag nog roken! de sigaret met SM AAK-ZEKERHEID Drs. Knibbe voor C.J.B.T.B. SNEEK, 31 januari. Enkele honderden afgevaardigden uit het gehele land hebben de algemene vergadering bijgewoond van de C.J.B.T.B., die deze keer werd gehouden in Sneek. De eerste dag stond voornamelijk in het teken van de huishoudelijke zaken en de gezelligheid. Op de tweede dag heeft een tweetal sprekers de jonge boeren en tuinders bezig gehouden met de bezinning op een aantal actuele vraagstukken betreffende de landbouw en het platteland. Drs. J. J. Knibbe uit Zwolle sprak over de plaats van de boer en de tuinder in de Nederlandse samenleving in 1957 en Dr. C. Sanders uit Oegstgeest behandelde het onderwerp „De persoonlijkheidsvor ming van de jonge plattelander". Drs. Knibbe constateerde in zijn uitstekend referaat, dat de land bouw in ons industrialiserend Ne derland snel bezig Is aan betekenis in te boeten in de ogen van het gro te publiek. Het accent in de Neder landse samenleving van vandaag wordt zozeer gelegd op de betekenis van de industrie, dat er ook in de meer ontwikkelde kringen van ons volk een ontstellend wanbegrip heerst over de toestand in de land bouw. Dit wordt in de hand gewerkt door het feit, dat Nederland bezig is in snel tempo van een agrarisch een hoog- tndustrieel land te worden. Was in 1849 nog 44 van de Nederlandse beroepsbevolking werkzaam in de landbouw, vandaag bedraagt dit per centage nog slechts 13 a 14 DE BETEKENIS VAN DE LANDBOUW Men kan het de regering moeilijk kwalijk nemen, dat zij de industriali satie met alle mogelijke middelen be vordert teneinde werkgelegenheid te scheppen voor de 100.000 arbeids krachten, waarmee onze beroepsbe volking jaarlijks toeneemt, maar dit mag niet leiden tot een onderschatting van de betekenis van onze landbouw, die nog altijd 33 van onze nationale export voor z'n rekening neemt en dus een belangrijk aandeel levert in de instandhouding van onze Nederlandse volkshuishouding. BETERE VOORLICHTING Willen het Nederlandse volk, de volksvertegenwoordiging en de rege ring de betekenis van de landbouw weer op z'n juiste waarde leren schat ten, dan zal er van de zijde van de landbouw gezorgd moeten worden voor een betere publieke voorlichting. De landbouw zal een bepaalde, op een redelijk bestaan afgestemde landbouw politiek aan het publiek moeten „ver kopen". HOOFDOORZAAK De hoofdoorzaak van de moeilijk moeilijkheden in de landbouw ligt niet op de bedrijven zelf, maar in het in ternationale vlak: stijgende overschot ten van landbouwprodukten en lage prijzen op de wereldmarkt. De vraag is nu maar, waar de Nederlandse landbouw terecht zal komen als deze ongunstige internationale ontwikkeling zich voortzet en verscherpt. Daarom is het rechtvaardig en ver antwoord zowel uit economisch, soci aal als strategisch oogpunt een beroep te doen op volk en overheid de Neder landse landbouw de helpende hand te bieden. Drs. Kmbbe waaiscnuwae ertegen zich daarbij schuldig te maken aan een eenzijdige voorstelling van za ken. De Nederlandse regering doet reeds zeer veel in het belang van de landbouw. Men mag daarom niet alleen het accent leggen op de prij zen der landbouwprodukten. De boeren zullen zich er voor moeten hoeden zo te praten en te klagen, dat ze elkaar doodziek maken en 'n stemming kweken, waarbij niemand gebaat is. Zij moeten op geoorloofde en gepaste wijze opkomen voor hun bedrijf en een redelijk deel van de welvaart. De Chr. organisatie zal daarbij een eigen voorbeeld moeten geven in overeenstemming met haar Chr. grondslag. 's Middags heeft dr. C. Sanders, psycholoog te Oegstgeest gesproken over de persoonlijkheidsvorming van de jonge plattelander. DE EERSTE DAG In zijn openingswoord heeft voor zitter Joh. de Jong van Alphen aan de Rijn erop gewezen, dat er in de agra rische sector van onze maatschappij grote veranderingen zullen plaats vin den. De jonge boer moet hierop wor den voorbereid. Drs. J. J. KNIBBE Wanbegrip Het jaarverslag van de C.J.B.T.B., dat werd toegelicht door secr.-pen- ningmeester R. Bos, gaf een zeer dui delijk beeld van de activiteiten in het afgelopen jaar. In ge'en enkel jaar werd zoveel nieuw werk aangepakt als in 1956. Over de samenwerking met andere organisaties merkte de heer Bos o.a. op, dat deze samenwerking door de C.J.B.T.B. overal waar mogelijk wordt gezocht. De beide andere organisaties blijken hiervoor echter niet veel te voelen. Een gevolg hiervan is, dat de vee-beoordelingswedstrijd ook dit jaar weer door de C.J.B.T.B. alleen zal worden georganiseerd. WENEN, 1 februari. (Rtr). Hongaarse grenswachten hebben in de omgeving van Eisenberg het vuur geopend op twee vluchtelin gen, die zich op Oostenrijks ge bied bevonden. Een vluchteling werd licht gewond, de ander werd niet getroffen. Kadar, de premier van Hongarije, heeft in een rede, gehouden in een bijeenkomst van arbeiders, zowel het Stalinisme als het beleid van de groep van Nagy veroordeeld. Kader ver klaarde dat er in de laatste jaren ern stige fouten zijn gemaakt. Hij noemde Nagy „een verrader van het volk". Peerd van ome Loeks in Groningen GRONINGEN, I febr. B. en w. van Groningen hebben aan de raad voorgesteld aan de beeld houwer Jan de Baat te Amster dam opdracht te verlenen een beeldhouwwerk te vervaardigen, voorstellende het „Peard van ome Loeks". Het beeld zal wor den geplaatst op de Vismarkt. De lengte is 2.80 m. en de hoogte 2 meter. De kosten zullen f18.500 bedragen. 's-GRAVENHAGE, 1 febr. De negentiende verjaardag van Prinses Beatrix verliep gisteren op het paleis Soestdijk in alle stilte. De Prinses was niet ten paleize aanwezig en zij zal het feest eerst zaterdag aanstaande in de familiekring vieren, tezamen met de verjaardag van Prinses Mar griet. Tegen 1970 zal de Amerikaanse vloot vrijwel geheel uit schepen met atoomaandrijving bestaan. Zeeuwschvlaamse vlassers in zorgen TERNEUZEN, 31 jan.- Hoewel de toestand voor de vlassers is verbeterd, blijven de verdere vooruitzichten somber. Dit is een gevolg van de dreiging van het steeds grotere Russische aanbod van vlaslint op onze markten. Ook het feit, dat de vlasindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen niet be schikt over een modern geoutil leerd produktieapparaat (er zijn vooral te weinig zwingelturbines) speelt een belangrijke rol. Ten slotte bestaat er de vrees voor ge brek aan grondstoffen, omdat de landbouw op andere teelten zal overgaan, dit tengevolge van de lage prijzen van het Russische vlas. NIJMEGEN, 1 febr. De teraad van Nijmegen anderhalf uur in besloten zitting ge discussieerd over de benoeming van een hoofd van de afdeling openbare werken, dienst publieke werken en volkshuisvesting. De vooruracht be stond uit ir. C. C. J. Bollen, direc teur gemeentewerken te Bergen op Zoom (r.k.) op de eerste plaats en ir. Th. Lub (protestant), onderdirec teur openbare werken te Nijmegen, op de tweede plaats. Van de zijde der Protestants- Chris telijke-, P. v. d. A.- en V.V.D.-frac ties werden ernstige bezwaren geuit tegen de samenstelling van de voor dracht, aangezien ir. Bollen zijn sol licitatie vijf weken na de sluiting van de sollicitatietermijn had inge diend. Deze fracties meenden hierin een partijdige bevoordeling van een katholiek boven een protestant te zien. DEN HAAG, 1 febr. In het Dia- conessenhuis te Utrecht, waar hij een operatie heeft ondergaan is in de ouderdom van 68 jaar overleden, de heer T. C. Bos, oud-hoofd ener chris telijke Uloschool te Utrecht, die tal van jaren in het organisatieleven der onderwijzers een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. In 1930 werd hij lid van het hoofd bestuur van de voormalige Unie van Christelijke onderwijzers. Daarvan is hij 25 jaar voorzitter geweest, totdat deze organisatie samenging met de vereniging van christelijke onderwij zers, waarvan hij tot zijn dood toe vice-voorzitter was. De heer Bos maakte deel uit van de redactie van het weekblad van de ge fuseerde organisaties. In zijn woonplaats diende hij de Hervormde gemeente als ouderling. Ten noordoosten van Zeebrugge is een groot anker opgevist, dat vermoe delijk uit de 16e of de 17de eeuw da teert. Het ding is vervaardigd uit hout en ijzer en weegt 800 kilo. NEW ÏORK, 1 febr. (Reuter) Overstromingen hebben grote gebie den van de Amerikaanse Staten Ken tucky, Virginia en Tennessee geteis terd. Elf personen zijn om het leven gekomen, terwijl duizenden dakloos werden. In Kentucky zijn acht personen om het leven gekomen en in West-Vir ginia drie. Hefschroefvliegtuigen van het Amerikaanse leger vervoeren le vensmiddelen, kleren en geneesmid delen naar de ergst getroffen ge bieden. In de aan de rivier de Kentucky ge legen plaats Hazard zijn honderden personen gestrand in de dikke mod der, die door het overstromingswater is meegevoerd. In de straten van Hazard staat het water meer dan een meter hoog. Auto's werden als luci fersdoosjes in elkaar gedrukt en eta lageruiten bezweken onder de druk van het water. 9 Gistermorgen heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten officieel afscheid van Eindhoven genomen in verband met zijn benoeming tot bur gemeester van Den Haag. Het bedrijfschap Horeca heeft de minister van economische zaken ver zocht een duidelijke uitspraak te doen betreffende de datum, waarop het zondagsrijverbod zal worden opge heven. Verwacht wordt dat president Nasser van Egypte deze zomer een bezoek zal brengen aan Japan. Na veel discussie ging men tot stemming over, waarna ir. Bollen werd benoemd met 19 tegen 18 stemmen. Uit deze stemmenverhouding volgt dat verscheidene katholieke raads leden hun stem op de heer Lub had den uitgebracht. Ds. A. N. Pynacker Hordijk 80 jaar 's-GRAVENHAGE, 1 febr. Ds. A. N. Pynacker Hordijk te Arnhem, eme ritus-predikant der Ned. Herv. kerk, vierde gisteren zijn 80e verjaardag. Op 6 juni 1915 werd hij te Ouwer- kerk in het predikambt bevestigd; in 1917 vertrok hij naar Oldeberkoop, welke standplaats hij in 1921 met Pingjum en Zurich verwisselde. In 1925 vertrok hij naar Sappemeer en in 1930 verbond hij zich aan zijn laat ste gemeente te Zierikzee, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn eme ritaat, dat hem 1 febr. 1952 eervol verleend werd. Ds. Hordijk maakte o.m. deel uit van het classicale bestuur en van Zierikzee, waarvan hij ook voorzitter was. Te- vensvens fungeerde hjj als kerkvisita- tor in de provincie Zeeland. In Zie rikzee stichtte hij een verenigingsge bouw. 9 De Griekse regering heeft beslo ten, een aanbod van het Sowjetblok om het Griekse standpunt 'inzake Cyprus in de Algemene Vergadering der V.N. te steunen, van de hand te wijzen. P.v.d.A. wil staatscommissie voor bestudering voetbalpools (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 febr. De P. v. d. A. verlangt de instelling van een staatscommissié ter bestudering van het probleem van de voetbalpools. Met minder kan de socialistische frac tie in de Tweede Kamer niet tevreden zijn, zo zeide mej. Zeelenberg in de Tweede Kamer, bij de verdere be handeling van de justitiebegroting. Volgens haar zai het zeer de vraag zijn of de K.N.V.B. in staat zal zijn andere voetbalpools tegen te gaan en indien dat gelukt is het de vraag of een alleenrecht van deze bond ge wenst is. Spoed is noodzakelijk, omdat men anders het gevaar loopt dat de voet balpools reeds vaste vormen hadden aangenomen, waardoor men voor de feiten zou moeten buigen, zonder dat de beste vorm is gevonden, aldus spr. Tijdens de studie van de staatscom missie zal een proefproces over de K.N.V.B.-pool aanhanging gemaakt moeten worden. Daaraan valt toch niet te ontkomen. 9 De Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft gisteren de nieuwe sociale werkplaats van de Stichting „Valkenburg" te Nijmegen in aanwezigheid van tal van autoriteiten officieel geopend. De nieuwe werkplaats biedt arbeids gelegenheid aan 200 gehandicapten. De opbrengst van het gewas van de oogst 1955 was hoog aan strovlas en zaad, terwijl het rendement aan lint ook hoog was. Tengevolge van Rus sische leveringen op de Westeuropese markten werden deze zodanig ont wricht en daalde de prijs van het lint zodanig, dat zelfs aan de bewerking van het buitengewoon goede gewas niet gewonnen kon worden, ondanks de opbrengst aan zaad, die meeviel, en de stijgende prijs hiervan. In de eerste helft van 1956 bleef de markt lusteloos met nog lang zaam dalende prijzen. Vooral de dauwrootvlassen waren zeer ge drukt en vlak voor de nieuwe oogst zijn goede dauwrootvlassen verkocht aan prijzen van 125,tot 140, per 100 kg, een prijs, waarvoor niet meer gewerkt kon worden. Bij tien tallen verlieten dan ook de kleine vlassers het bedrijf om in loondienst te gaan werken. OPKOPEN De waterrootvlassen lagen beter in prijs en golden dooreen steeds onge veer ƒ30,per 100 kg hoger. Dit had tot gevolg, dat de Belgische vlassers het restant van de goede oogst 1955 aan vrij behoorlijke prijzen opkochten, in hoofdzaak om in het bezit te zijn van dit goed gewas voor de toekomst. Er was dan ook weinig belangstelling voor de oogst 1956, temeer daar de landbouwers niet doordrongen waren van de slechte toestand op de vlas- markt. Van het nieuwe gewas is in de oogsttijd dan ook weinig verkocht, ter wijl de landbouwer verplicht was zijn vlas zelf te oogsten. Als gevolg van het weer tijdens de oogst 1956 heeft het gewas veel geleden en is van la gere kwaliteit. De telers zagen toen in, dat zij aan lagere prijzen moesten verkopen en veel vlas is van het veld weg verkocht voor 800,tot 1000,per ha, met de oogstwerkzaamheden voor de land bouwer. Dit is voor de teler een zeer lage prijs. Na de oogst kwam er een kentering in de markt. Vooral het eer ste dauwrootvlaslint van de nieuwe oogst werd reeds duurder verkocht, vooral als gevolg van de mislukking in Frankrijk. Daar wordt n.l. veel vlas uitgereden en direct op het land ge spreid, waar men het ingerepeld laat roten. Veel is geheel of gedeeltelijk verrot en het zaad is grotendeels ver loren gegaan. Dit deed direct een be tere vraag naar dauwrootvlassen ont staan en de achterstand met de water rootvlassen werd vrij vlug ingehaald. De dreiging en de strijd in het Mid den-Oosten bracht mee, dat Rusland zijn aanbod voor levering van vlas in trok. Dit bracht een kortstondige op leving, maar de prijsstijging is reeds weer teniet gedaan. De opbrengst aan zaad van de oogst 1956 is niet zo groot als die van 1955. De prijs ervan is ech ter meegevallen, vooral die van het goedgekeurde zaad voor de export. Deblokkering Voorlopig zullen echter geen gelden worden terugbetaald. Deblokkering al eerst op een later tijdstip plaats vin den. Voor onderhoudswerken zullen geen op het grootboek ingeschreven gelden worden terugbetaald. De blokkering als zodanig is slechts een tijdelijke maatregel. Naarmate méér normale omstandigheden terug- keen, wordt zij overbodig, en kan elfs belemmerend gaan werken. Om d'ie re den beperkt liet ontwerp de gedwongen reservering tot 1 januari 1967. Geblokkeerde gelden blijven be horen bij een bepaalde woning. Gaat een woning in eigendom over, dan gaan de rechten op eventuele terug betaling var de op het Grootboek ingeschreven gelden mee over op de nieuwe eigenaar. Bij het bepalen van de prijs in geval van verkoop van een huis zal dus rekening moeten worden gehouden met het bedrag, dat op het Grootboek voor dat huis is ingeschreven, en met de eventueel nog lopende verplichting tot stor ting. De door de huiseigenaren te storten bedragen worden door de directeur van het Grootboek per beschikking vastgesteld. Tegen deze beschikking is binnen twee maanden beroep mo gelijk bij de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheicj. Voor de terugbetaling van geblok keerde gelden, die eind 1966 niet op grond van een woningverbetering heeft plaats gehad, zal een andere re geling worden ontworpen. In ieder geval zullen deze gelden uiteindelijk worden terugbetaald. Fiscale tegemoetkoming Door de storting houdt de verhuur der dus slechts over de helft van de huurverhoging de vrije beschikking, maar volgens de geldende fiscale be palingen wordt de meer ontvangen huur voor het geheel tot zijn inkomen gerekend en is ten aanzien van de verplichte stortingen geen aftrek mo gelijk. De minister van financiën acht dit onbevredigend voor het rechtsgevoel, en stelt daarom minister Hofstra voor de belastingheffing over het geblok keerde gedeelte van de huurverhoging (met inbegrip van de daarover ver- schldigde rent) uit te stellen, totdat de bedragen, die in het Grootboek zijn ingeschreven worden gedeblokkeerd. Eerst dan zullen deze inkomsten naar het bijzondere, proportionele tarief van artikel 48 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 worden be last. Op onbewaakte overweg RIJSBERGEN, (N.-B.), 1 febr. Gisterochtend is op de onbewaakte overweg onder de gemeente Prinsen beek bij Breda een personenauto door de elektrische trein BredaRotterdam, gegrepen.\De beide inzittenden van de auto werden gedood. Het waren twee assistenten van een veearts uit Bre da, nl. de 62-jarige heer Damen uit Breda en de 25-jarige heer Melissen uit Utrecht. (Van 'n speciale A.N.P.-verslaggever) MADRID, 30 jan. Tijdens het banket in een der Iuxieuse hotels van Madrid heeft de voorzitter van de Spaanse voetbalbond medegedeeld, dat de opbrengst van de wedstrijd op zijn minst 400.000 peseta's zal bedragen, dat is meer dan 40.000 gulden, een resultaat, dat nogal tegenvalt. Scheidsrechter Leafe, die wij tijdens het banket spraken, vond de wedstrijd nogal eenzijdig. Het tempo vooral had volgens hem de doorslag gegeven. De beste Nederlanders vond hij Bosse- laar, Notermans en Wiersma. Faas Wilkes zei o.m., dat de nederlaag in welke samenstelling het Nederlandse team ook zou hebben gespeeld tegen deze ploeg onafwendbaar was. Hij had er echter bezwaar tegen, dat de keuze commissie voor deze wedstrijd de de butanten Van der Linden en Ange- nent had opgesteld. Dat had men desnoods kunnen doen tegen Spanje wanneer de wedstrijd in Nederland was gespeeld maar nu in Madrid, in een dergelijke imposante omgeving, neen.) Men zegt zelfs dat de Spanjaarden toen zij met 30 voorstonden, niet meer alles op alles hebben gezet om nog een doelpunt te maken. Ingezonden Mededeling (Adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3