Voorstel om huren van oudere woningen met 25 procent te verhogen Nieuwe huizen arriveren per auto op plaats van bestemming Verplichting tot het verbeteren en moderniseren van oude huizen Botsende vliegtuigen kwamen neer op schoolkinderen Opstandige gevangenen gaven zich na felle strijd over Als KNVB-pool gaat draaien nemen AR-ministers ontslag PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Helff van hogere opbrengst wordt geblokkeerd Naar opheffing van geschillen Drie Californische scholen getroffen Vijf bemanningsleden en vier kinderen gedood Protest tegen nieuwe en strengere directeur Oude formatie-voorwaarde blijft Min. Samkalden voor moeilijk dilemma Russische tweeling reist naar Finland Haagse burgemeester moest bekwaam zijn Proefnemingen uitstekend geslaagd Na 15 dagen te betrekken Tumult in Rijksdag door verjaardagstrui voor Ontwikkelingsdag kleinfruitteelt in Kapelle Hoofdkantoor! L. Vorststraat 80, Oom Telefoon 2438. Bi) geen gehoor: 3987 (red.) «n 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Vaste oeververbinding geen utopie meer zie pag. 2 Vrijdag 1 februari 1957Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de sMiTl2e Jaargang No, 3617 Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 8.19 u., onder 17.30 u. Maan op 8.47 u., onder 20.43 u. Hoogwater zaterdag 2 februari: Vlissingen: 3.22 u. 2.16 m„ 15.47 u. 2.16 m. Terneuzen: 3.51 u. 2.30 m., 16.13 u. 2.31 m. Terneuzen: 5.13 u. 1.59 m., 17.32 u. 1.77 m. Zierikzee: 4.56 u. 1.32 m., 17.20 u. 1.50 m. (Van onze varlementsredactie). DEN HAAG, 30 januari. De regering heeft thans bij de Tweede Kamer het aangekondigde wetsontwerp ingediend, dat beoogt met ingang van 1 juli 1957 de huren van vooroorlogse woningen (en een deel van de woningen, die op of na 27 december 1940 gereed zijn gekomen) met 25 procent te verhogen. De helft van de hogere huur opbrengst zal, zoals bekend, geblokkeerd worden en aangewend voor de financiering van verbetering en modernisering van het oude huizenbezit. De geblokkeerde gelden zullen worden ingeschreven op een te stichten Grootboek Woningverbetering. Over deze gelden wordt jaarlijks een rente van drie procent op het Grootboek bijge schreven. De blokkering van 50 procent van de huurverhoging is in een afzonderlijk wetsontwerp geregeld. In een derde wetsontwerp, dat enkel fiscale voorzieningen bevat, wordt voorgesteld, de belas tingheffing over 't geblokkeerde gedeelte (met inbegrip van de daar over verschuldigde rente) uit te stellen, totdat de bedragen, waarover rente is verschuldigd, worden gedeblokkeerd. wordt aanvaard, zullen de eigenaren van verhuurde woningen hun eigendom men vóór 1 september 1957 bjj het Grootboek Woningverbetering moeten aanmelden op formulieren, die door de postkantoren ter beschikking worden gesteld. Zij, die na 1 juli 1957 een wo ning in eigendom krijgen, welke zjj niet zelf bewonen, of die een door henzelf bewoonde woning gaan verhuren, zjjn verplicht, deze woning binnen 'n maand aan te melden. Het Grootboek Woningverbetering legt aan de eigenaren van huurwonin gen de verplichting op, jaarlijks de helft van de huurverhoging op het Grootboek te storten. Die verplichting gaat in op 1 juli 1957. Onder de (door middel van de ge blokkeerde gelden aangebrachte) ver beteringen moet worden verstaan: vergroting van het woongerief door het aanbrengen van moderne voorzie ningen als badgelegenheden en beter uitgeruste keukens, e.d. Zijn deze verbeteringen aangebracht dan zal daarnaar, alvorens tot terug betaling van de gelden worden over gegaan, eerst een onderzoek moeten worden ingesteld. Deze taak zullen de betrokken gemeentebesturen op zich nemen. De aanstaande huurverhoging, waar voor een wijziging van de Huurwet nodig is, beschouwt de regering als 'n nieuwe stap op de weg naar wat zij ziet als einddoel van haar huurbeleid, namelijk dat het te grote verschil tus sen de huren van de vooroorlogse en de nieuwe woningen zal zijn opgehe ven op het moment, dat de woning nood voorbij zal zijn. Wanneer het woningtekort zal zijn ingehaald, kan de huurprijsbeheersing worden opge heven. Evenals dit bij de huurverho ging van september 1955 het geval was, zal de komende verhoging niet mogen worden toegepast op vergoe dingen voor bijkomende voorzieningen (zoals water of een centrale verwar ming), en op tijdelijke verhogingen voor verbeteringen in een woning (zo als het inrichten van een badkamer of het aanbrengen van een extra-keu- ken). Ook over de huurtoeslag voor duplexwoningen mag de verhoging niet worden berekend. De huren van de bedrijfspanden zullen evenmin als in 1955 een auto matische verhoging ondergaan. Huur ders en verhuurders kunnen in onder linge overeenstemming tot een nieuwe huurprijs komen, die echter aan een maximum van 25 procent gebonden is. Uitzonderingen Bij de vorige huurverhogingen werd de mogelijkheid geschapen, dat bij vooroorlogse woningen, die niet vol deden aan redelijke eisen wat betreft instandhouding en bewoonbaarheid, de verhoging ongedaan werd gemaakt. Deze mogelijkheid is gehandhaafd. In dien het gemeentebestuur of de huur- commissie in de betrokken gemeente klachten over verwaarlozing als ge grond beschouwen, kan de huur van een woning worden teruggebracht tot het peil van vóór 1 september 1955. Ook de verhoging van 5 procent, die toen plaats had, wordt dan dus onge daan gemaakt. De op deze manier ver laagde huur blijft van kracht tot het wenselijk geachte onderhoudswerk is uitgevoerd. Het nieuwe in het thans ingediende wetsontwerp is, dat de mogelijkheid van het ongedaan maken van de laat ste twee huurverhogingen ook wordt ingevoerd voor de tijdens en na de oor log gebouwde woningen, die onder de nieuwe huurverhoging vallen. Huurpeil Door de huurverhoging met 25 pet. zal het gemiddelde huurpeil van de vooroorlogse en van een deel der na oorlogse woningen, vergeleken met mei 1940 100), van 148 tot 185 stijgen. Het valt niet te voorzien, op welke hoogte de kostprijshuren van nieuwe woningen dat zijn de huren, waarbij zonder subsidie een sluitende exploitatie mogelijk is zullen liggen op het tijdstip, dat de woningmarkt verzadigd is. Onder de gunstigste om standigheden, nl bij een gelijk blij vend loonpeil en een gemiddelde da ling in de materiaalprijzen van 35 pet. ten opzichte van thans, zal het huur peil dan omstreeks 290 komen te lig gen. Trekt men 50 punten af voor het kwaliteitsverschil en het verschil in comfort tussen de vooroorlogse en oudere na-oorlogse woningen enerzijds en de nieuwe woningen anderzijds, dan zal het huurpeil van de oude wonin gen toch nog tot 240 moeten worden opgetrokken om de spanning tussen oud- en nieuwbouw op te heffen. W ouingverbetering Indien het wetsontwerp tot blokke ring van een deel van de huurverhoging DE BILT ZEGT: Zacht Over het algemeen zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Deze speciale tele-foto toont op de achtergrond de gevangenis met de opstandelingen op het dak, terwijl op de voorgrond een pantserwagen de wacht houdt. VAN HUYS, (Californië), 31 jan. Reuter. Vijf bemanningsleden PALERMO, 1 febr. Reuter. De tweehonderd gevangenen, die woensdag in de gevangenis van Palermo in opstand waren geko men, zijn vanavond door de politie overmeesterd en naar hun cellen teruggebracht. (Van onze pari. redacteur) DEN HAAG, 31 jan. Tijdens het overleg met de KNVB heb ik er geen misverstand over laten be staan, dat de voetbalpool in strijd is met de loterijwet. Dat is reeds in hoogste instantie beslist. De wet laat slechts pools toe, die in beslo ten kring worden gehouden, zo zei vanavond de minister van Justitie, prof. Samkalden bij de verdedi ging van zijn begroting. Hij wilde niet de weg opgaan van de Kamer leden die hebben betoogd dat een pool met 250.000 KNVB-leden niet als een besloten kring kan worden beschouwd. -Hier moet de rechter spreken. De bewindsman zeide het te bevorderen, dat de rechter zo spoedig mogelijk de gelegenheid krijgt zich uit te spreken. Proces-verbaal Voorlopig zal de K.N.V.B.-pool dus gaan draaien, maar het proces verbaal zal niet lang uitblijven. Min. Samkalden heeft duidelijk uiteenge zet, dat in vroeg stadium van de kabinetsformatie de kandidaat-A.R.- ministers reeds hebben laten weten, dat zij hun portefeuilles ter beschik king zullen stellen, als de voethal- pool wordt ingevoerd. Deze mede deling blijft nog steeds ongewijzigd van kracht, aldus de bewindsman. MOSKOU, 31 jan. (Reuter) De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, en pre mier Boelganin hebben een uitnodi ging aangenomen van de Finse pre mier, Fagerholm, voor een bezoek aan Finland. Het bezoek zal waarschijnlijk in de lente gebracht worden. Daardoor, zo vervolgde hij, is voor mij een dilemma geschapen. Enerzijds moet ik de wet handhaven, anderzijds zie ik het belang van de sport en de mogelijkheid, dat door 'n verbod de gok lust op niet gemakkelijk te controleren wijze wordt botgevierd. Hij zei het prof. Romme na: „Zelden werd ik voor zo'n slechte keuze geplaatst". Niet echter dan nadat zij een nacht en een dag op de binnen plaats en op het dak weerstand hadden geboden aan een versterk te politiemacht, die het gebouw had omsingeld en de opstandige gevangenen met traangasbommen bestookten. De boeven beant woordden het karabijnvuur met een regen van dakpannen en bran dende matrassen. De opstand was ontstaan, toen de 200 mannen na een „oefening" in de buitenlucht, weigerden naar hun cel len terug te keren. Een groep over weldigde de bewakers, waarna zij het dak beklommen. Met luide kreten pro testeerden zij tegen de aanstelling van de nieuwe directeur, die volgens hen te streng zou zijn. Gedurende de nacht staken de ge vangenen stro en matrassen in brand om zich te warmen. De politie slaag de er pas de volgende avond in de mannen van het dak te verdrijven en opnieuw op te sluiten. Er zou den vier gewonden en een dode zijn gevallen. 0 9 Omstreeks 1960 zal met de bouw van nieuwe moderne brug over de IJs- sel bij Westervoort kunnen worden be gonnen. De rijkswaterstaat zal hierop zijn plannen baseren. Op het schiereiland Sinaï bij Ein Kedeis hebben Israëlische archeologen resten ontdekt van een grote sterkte, die vermoedelijk uit de tijd van David en Salomo stamt, aldus meldt de Is raëlische voorlichtingsdienst. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 jan. Min. Struy- cken heeft meegedeeld, dat de rege ring met de benoeming van de Haag se burgemeester zich uitsluitend heeft laten leiden door zakelijke motieven. De bewindsman achtte het niet juist om gemeenten met een zeer gemeng de samenstelling primair te letten op de politieke richting van de kandida ten. De regering is hier begonnen met het zoeken naar een kandidaat van r.k. huize. Zij heeft aan de commissa ris der koningin verzocht om dat te doen. Ook is het niet zo, dat de r.k. kandidaat bij voorbaat zou moeten worden uitgesloten. Er was tenslotte een kandidaat van niet r.k. huize, die ongetwijfeld aanvaardbaar was, doch deze weigerde. De minister noemde mr. Kolfschoten een man die grote bekwaamheden en groot vertrouwen heeft. In diverse Maastrichtse kerken hebben in de afgelopen dagen ver nielingen plaats gevonden. Lasterende opschriften verschenen op muren en aankondigingsborden. NOOTDORP, 1 februari. Zo op het oog zal men van twee vriendelijke, modern ingerichte tuinders woningen te Nootdorp niet zeggen, dat zij grotendeels „in fabriek" gemaakt zijn. Het zijn twee van de twaalf „proefkonijnen" van het B.G. panelensysteem, die door de technische groep van de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten zijn gebouwd. Op het ogenblik staan te Peize, Borculo, Zwollerkerspel, Apeldoorn, Koedijk en Nootdorp van dergelijke woningen. De ontwerpers zien kans, afgezien van grond en fun dering, binnen één tot twee dagen zo'n woning glasdicht onder de kap te hebben. Na 15 werkdagen wordt het huis kurkdroog, geschilderd en behangen opgeleverd. Bij de prijs, die ongeveer op de hoogte van een ver gelijkbare traditionele woning ligt, zijn een moderne keuken, complete douchekamer met drukgeyser, plastic- betegelde keuken, gang en trap en plastic behangen gang en trappenhuis, kasten enz. inbegrepen. Het is nog niet zo, dat deze gepatenteerde wonin gen thans reeds kunnen worden geleverd. Nu de proefnemingen geslaagd zijn zal industriële voorbereiding nodig zijn. In dit najaar hoopt men met de aanloop wacht wordt, dat men in 1958 de produktie van 1500 tot 2000 van dergelijke wo ningen aan zal kunnen. In tien uur Het Is de aannemer te te kunnen beginnen. Ver-Nootdorp gelukt zij. en bin nenwanden dakspanten en dakbeschot In 10 uur tijds op het fundament te plaat sen. Op de tweede dag zaten de pannen op het huis, wa ren de ruiten en goten ge plaatst en was de uit beton elementen bestaande schoor steen boven het dak. De timmerman was met de ge standaardiseerde binnenbe- plating bezig, alsook met het leggen van de houten vloer in de bovenverdie ping. De electricien behoef de slechts geprefabriceerde, bedrade bijgeleverde elek trische leidingen te bevesti gen. Op een der volgende dagen worden keuken, sa nitair en douchekamer en plafonds geïnstalleerd, waar na binnenshuis schilder en behanger hun werk kunnen doen. Ondertussen kan de met selaar rustig aan de buiten boel beginnen. Rondom het gehele huis wordt namelijk op spouw een halfsteens bakstenen muur gebouwd. Is deze gereed, dan heeft het huis een geheel traditioneel uiterlijk. Behalve baksteen en pannen is de gehele wo ning in één zending per vrachtauto geleverd. Vorst en regenverlet spelen bijna geen rollen. Het metselwerk kan des gewenst worden uitgesteld, omdat het huis onder de kap zonder stenen muren reeds volledig bewoonbaar Werktijd Bij de bouw van een der gelijk traditioneel huis zijn ongeveer 2200 man-uren no dig. Dit huis vergt slechts 740 man-uren, waarvan veel minder uren van geschool den plus 250 man-uren in de fabriek van ongeschoolden onder toezicht van geschool den. Men kan stellen, dat een aannemer, dank zij de complete toelevering, drie maal zoveel huizen van dit systeem kan bouwen, dan traditionele in dezelfde tijd. Op grote schaal Gezien de thans bereikte resultaten zal de N. V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten deze bonw op gro te schaal aanpakken. De aannemers, die met dit werk kennis hebben gemaakt, zijn naar hun zeggen, enthousi ast. Men hoopt per jaar tot een minimale produktie van 2000 van deze soort wonin gen te komen. en vier kinderen gedood, en veer tig schooljongens gewond. Dat is het rampzalige gevolg van een tussen twee vliegtuigen, die beida een proefvlucht maakten: een straaljager en een viermotorig transporttoestel van het type DC-7 De vliegtuigen stortten brandend neer boven het dal van San Fer nando. Op atletiekveld Ooggetuigen verklaarden, dat men, toen de beide toestellen elkaar raak ten, een steekvlam zag en een rook wolk. Het transporttoestel stortte met twee brandende motoren naar bene den. Wrakstukken kwamen neer op drie schoolgebouwen en op een atle tiekveld, waar een 75 jongens met oefeningen bezig waren. „De jongens vielen op de grond, alsof ze door een zeis geraakt werden", vertelde een der leraren. Het andere vliegtuig stortte in een diep ravijn. De radarman van da straaljager wist zich met zijn para chute in veiligheid te brengen. Al da overige bemanningsleden kwamen om het leven. Volgens de politie liggen de wrak stukken over een gebied van onge veer drie kilometer verspreid. Weer uitlevering gevraagd van Anneke's pleegmoeder (Van onze parlementaire redacteur)! DEN HAAG, 31 januari De mi nister heeft meegedeeld, dat de rege ring een diepgaand onderzoek heeft ingesteld naar de gronden waarop in dertijd België gemeend heeft het Ne derlandse verzoek om uitlevering van de ex-pleegmoeder van Anneke Beek man, mevrouw Langendijk-Van Moor- sel, te moeten afwijzen. Dit onderzoek heeft ertoe geleid, dat de regering zich opnieuw in een uitleveringsverzoek tot de Belgische regering heeft gewend. STOCKHOLM, 31 jan. Rtr. De secretaris van het Zweedse departement van so ciale zaken, de 32-j. socialist Goete Svenson, heeft dezer dagen opschudding verwekt door in een grijze wollen trui in de rijksdag te verschijnen. Graaf Torgil von Seth, een conservatieve afgevaardigde die zitting heeft in de com missie van orde, protesteerde bij de voorzitter tegen deze „inbreuk op de etiquette". De voorzitter was het hiermee eens, doch Svenson verklaar de, dat het niet zijn bedoeling was de volksvertegenwoordi ging te choqueren. Hij zei, dat hij de trui als verjaardags cadeau van z'n vrouw had ge kregen en dat hij dit kleding stuk altijd droeg. „En het is tenslotte grijs, zelfs de kno pen de kleur van de neu traliteit". KAFELLE, 1 febr. Op vrijdag 15 februari a.s. zal in hotel „De Zwaan" een ontwikkelingsdag voor de klein fruitteelt worden gehouden waarvan de organisatie uitgaat van de afdeling Kapelle en omgeving van de N.F.O., de vereniging van oud-leerlingen van tuinbouwwintercursussen in Kapelle en omgeving en de veiling „Kapelle- Biezelinge en Omgeving". Er zal gesproken worden door de heer M. v. d. Vrie, onderzoeker bij het Proefstation voor de Fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp over „Mogelijkheden van mijtbestrij- ding in uroduktievelden van aard beiden"; W. C. Nijveldt, onderzoeker bij het Instituut voor Plantenziekte- kundig Onderzoek te Wagening, over „Bestrijdingsmogelijkheden tegen sten- gelziekten in framboos"; Th. Bok, technisch leider van de N.A.K.B. te Veen over „Voordelen bij het gebruik van geselecteerd plantgoed"; J. Blom- mers, assistent A. van de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst te Gelder- malsen over „Enkele ervaringen met selectie en rassenkeuz. bij frambozen en aardbeien in de Bommelerwaard". Aan het eind van de middag zal een nabeschouwing op de inleidingen worden gegeven door ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent te Goes. Er zal ook ruime gelegenheid tot discussie zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1