Oplossing: zo spoedig mogelijke spreiding onder goedwillende massa Dit jaar zal voor Rilland grote vooruitgang betekenen Zeeuwse GJ.M.V.-ers trekken op tweede Paasdag naar Ronse (B) IVÓftOL De Tand pasta van standing Oprichting Kynoiogenclub Amerika en de atoomwapens Hun wenszo spoedig mogelijk naar Madagascar Als P.N.M.S.-Ambonezen kennisgeving aanvragen, mogen zij kamp in en uit Koning Saoed in New-York Rede van burgem. Jobse Nieuwe huisvuilemmers in Zoufelande DE LETTERS Regeling onrendabele waterleidingaansluitingen op Schouwen Toerisme in Westkapelle moet bevorderd worden Donderdag 31 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 WESTKAPELLE, 30 januari. De landelijke zowel als de pro vinciale pers is gistermiddag door de autoriteiten in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan het kamp te Westkapelle, waar momenteel 39 Ambonese gezinnen (in totaal 200 personen) zijn ge- oonsigneerd. Na ajloop van het bezoek werd het gezelschap journalisten op het femeentehuis ontvangen door burgemeester mr. M. Tydeman en de istrictscommandant van de 'rijkspolitie in Zeeland, de majoor W. H. van Ballegoyen de Jong. Hier werd uiteengezet, hoe de situatie is gegroeid. Het komt erop neer, dat deze Ambonezen zichzelf na de ongeregeldheden in Westkapelle, waar in winkels „op rekening van de regering" werd gekocht hebben ingesloten. deze melk voor het gehele gezin bestemd zou zijn. De Ambonezen vertelden verder, dat er een groot gemeenschapsgevoel in het kamp is. Het eten wordt eerlijk onder el kaar verdeeld. De helit van de kampbe woners geniet nog een kledingbonnen- uitkering. Zij verklaarden evenwel, dat er honger in het kamp zou zijn. Vele men sen zouden zwak zijn, de kinderen onge zond door een gebrek aan vitaminen. Na deze ongeregeldheden werd de be trokken Ambonezen een kennisgeving Uitgereikt, een legitimatiebewijs, dat aan iedere vreemdeling, die zich in Neder land misdraagt zulks volgens de grond wet wordt verstrekt en dat hij ten alle tijde bij zich moet dragen. De Ambone gen leden van de Partij Nasional Ma luku Selatan konden op vertoon van deze kennisgeving het kamp vrijelijk ver laten en betreden; wanneer zij levensmid delen met zich voerden, waren zij ver plicht aan te tonen (door een koopbon bv.) dat zij deze op legale wijze hadden verkregen. BEWIJZEN VERNIETIGD Deze kennisgevingen waren zowel in het Maleis als in het Nederlands gesteld. De Ambonezen vernietigden de legiti matiebewijzen echter. Zij deden dit d :or ze door midden te scheuren, de ene helft naar de burgemeester van Westkapelle te zenden en de andere naar het ministerie van justitie. Zij waren hierdoor dus hun legitimatie kwijt en traden tegelijkertijd de grond wet met voeten. Omdat zij niet meer in het bezit zijn van de kennisgeving, kunnen zij het kamp dus niet meer verlaten. Het is hen echter mogelijk „ieder uur van de dag" de burgemeester van Westkapelle op te bel len en hem te verzoeken een nieuwe ken nisgeving te verstrekken. Doen zij dit, dan zullen zij het kamp dus weer vrijelijk ln en uit kunnen lopen; de legale her komst van de meegevoerde levensmidde- Hoor en wederhoor in en buiten 'f fcamp Westkapelle len moet dan dus steeds worden aange toond. Zo dit zou geschieden en het blijkt, dat deze groep Ambonezen zich ordelijk ge draagt, zal ook de bewaking van het kamp (door de Rijkspolitie) worden opge heven. Zoals de situatie thans ligt, is het niet te verwachten, dat de Ambonezen dit zul len doen. De oorsprong van alle moeilijk heden ligt in het feit, dat zij de Neder landse wetten niet meer erkennen. Des tijds waren er twee grote groeperingen onder de in Nederland verblijvende Am bonezen gevormd: de B.P.R.M.S. en de C.R.A.M.S. Een extreme minderheid scheidde zich hieruit af: de P.N.M.S. Deze partij .verd door de Nederlandse regering niet erkend. Op hun beurt erkenden toen de leden van de P.N.M.S. de Nederland se regering niet meer ZELFVERZORGINGSREGELING De P.N.M.S. «ms het ook, die de zelf- verzorgingsregeling niet wilde aanvaar den. Het hoofdbestuur van de P.N.M.S. werd enige tijd geleden te Scheveningen geïnterneerd. Deze bestuursleden namen het besluit te „schikken". Toen zij in Westkapelle terugkwamen, werden zij door de overige partijleden, die op hun stuk bleven staan, bijkans „weggejaagd". Dertien leden vormden toen een nieuwe „kampraad", die op grond van uitlatingen tegenover de gemeentelijke overheid van Westkapelle, ook werd geïnterneerd. Thans moet er weer een nieuwe kamp- paad zijn gevormd. Wie hierin zitting lv öen, wordt door de Ambonezen niet officieel meer bekend gemaakt De zelfvoorzieningsregeling, die zij wensen te aanvaarden, omvat; vrije lig ging en huisvesting, brandstof, licht, vol ledige geneeskundige verzorging en een uitkering bij overlijden. De regeling stelt de Ambonezen verplicht, dat zij zich in het Nederlandse arbeidsproces laten op nemen, dus: dat zij zich op de arbeidsbu reaus laten inschrijven. Indertijd berie pen de leder, van de P.N.M.S. zich erop, dat zij als militairen naar Nederland per dienstbevel zijn afgevoerd zij wensten dus volledige verzorging. NAAR MADAGASCAR Hoewel zij zich thans niet meer op hun militaire status beroepen het geen mocht blijken uit een verward ge sprek, dat de journalisten met de in het kamp geconsigneerde Ambonezen mochten hebben wensen zij toch niet in het arbeidsproces te worden opge nomen. De P.N.M.S.-Ambonezen willen naar Madagascar. Op de vraag „waarom?" werd geant woord, dat de minister van maatschap pelijk werk, mej. M. Klompé, hierover in de tweede kamer zou hebben gesproken. Op 16 nov. jl. richtten zij zich in een schrijven tot Hare Excellentie. In een communiqué wordt gezegd, dat de algemene wens van de P.N.M.S.-leden is, de vestiging op het eiland Madagascar. In het gesprek met de Ambonezen bracht één der journalisten naar voren, dat Madagascar Frans grondgebied is of zij worden toegelaten is dus nog een vraag. Als dit niet doorgaat, zullen de P.N. M.S.-leden zich blijven verzetten en vol houden. In mei van het vorig jaar is hen voor het laatst voedsel verstrekt.„Hoe blijft U in leven?" was een volgende vraag. De Ambonezen antwoordden, dat zij door hun familieleden buiten het kamp worden gesteund. Deze zouden ook be zittingen voo»- ze verkopen. Voorts komen er paketten binnen van het kerkelijk co mité. Melk die vanwege het Groene Kruis aan de kinderen werd verstrekt wilden zij alleen blijven aanvaarden, als PLAT „Als het kleedgeld op is, liggen we allen plat" zei één hunner, hij voegde eraan toe, dat deze week de laatste voorraden zullen worden aangesproken. Een andere kampbewoner verorberde uit een emaille schaaltje wat droge aardappelen; hij zei, dat dit (één zulk een maaltijd per dag) zijn deel was, Nog een ander klaagde erover, dat hij geen toestemming had verkregen het kamp te verlaten, toen één van zijn familie leden was gestorven. Zij verklaarden verder, dat de stem ming in het kamp geenszins in mineur is; „de wil is sterk wij wachten allen op het plan naar Madagascar te gaan." Het is mogelijk, dat de kampbewoners eten en zeker een bepaald deel van de benodigde caloriën tekort komt. De le veranciers komen in het kamp tegen geld worden levensmiddelen verstrekt. Kinderen zowel als ouderen voor zo ver een leek op medisch terrein dit kan beoordelen zagen er echter niet onder voed uit. De kinderen zijn zelfs vrij le venslustig en spelen op het terrein tussen de barakken. Tegen elke bezoeker roepen zij: „Honger, honger". Zowel van binnen als van buiten biedt het kamp een vrij troosteloze aanblik. Op het grasveld tussen de kale barak ken liggen papieren, het geheel maakt een weinig aantrekkelijke indruk. Buiten lopen de gehelmde mannen van de rijks politie hun wachtjes te kloppen. Een een voudige prikkeldraadomheining markeert de grens van het kamp. Avonds wordt het kamp beschenen door schijnwerpers. Het is echter een ban, die de geconsig neerde Ambonezen zelf kunnen verbre ken. VERSPREIDEN Voorlopig zien de autoriteiten maar één oplossing: het zo spoedig mogelijk ver spreiden van deze Ambonezen over de kampen in Nederland, zodat zi) als één lingen worden opgenomen ln de goedwil lende massa. MIDDELBURG, 29 jan. Zaterdag middag hebben verschillende honden liefhebbers uit de gehele provincie ter stede een bijeenkomst gehouden om de mogelijkheid te onderzoeken om te komen tot oprichting van een Kyno iogenclub Zeeland. Daar mit de be sprekingen duidelijk bleek, dat voor de oprichting van een dergelijke vereni ging voldoende belangstelling bestaat, werd uit de aanwezigen een commis sie gevormd. Deze commissie, bestaan de uit de heren Baak te Waarde, Griep te Hansweert, C. Joziasse en A. Blok te Middelburg, zal de plannen uitwer ken om tot een definitieve oprichting van de club te komen en de oprich tingsvergadering voorbereiden. Bij de Raad van Beheer op Kynologische ge bied in Nederland, gevestigd te Am sterdam, zal een voorlopige erken ning worden aangevraagd. De in op richting zijnde vereniging stelt zich ten doel: 1. De kynologen en aspirant-kyno- logen in Zeeland te organiseren en elkaar in de hondenliefhebberij zo veel mogelijk behulpzaam te zijn; 2. De leden te adviseren bij het fok ken en/of bij de- aankoop van hon den; 3. De hondensport te propageren door het houden van club-matches en shows. Raad kwam in vergadering bijeen RILLAND, 30 jan. Tijdens de dezer dagen gehouden raadsvergade ring heeft burgemeester Jobse een beknopt overzicht gegeven van het geen in het afgelopen jaar in de ge meente is gebeurd. In de eerste plaats noemde hij de bouw van 110 woningen voor de militairen, waarmee een be gin is gemaakt. Met het aanleggen van een brandvijver is eveneens be gonnen. Verder riep de burgemeester in herinnering de aanleg van nieuwe perrons op het station. Voor 1957 staat heel wat op het programma. Indien mogelijk wordt dit jaar de persleiding gelegd voor de afvoer van het rioolwater. In het nieuwe bouwplan bij de hervormde kerk zullen vermoedelijk 36 woningen gebouwd worden en bij de brand weergarage zal waarschijnlijk een droogtoren verrijzen. Ook stelt men pogingen in het werk voor de bouw van een dorpshuis. De plannen voor de bouw van een Koning Saoed, van Saoedi-Arabië is in New York aangekomen, waar hij ver welkomd werd door mr. Cabot Lodge, de Amerikaanse vertegenwoordiger in de V.N. In Washington zal de Koning besprekingen voeren met president Eisenhower over het Midden-Oosten. (Telefoto) ZOUTELANDE, 29 jan. Onder voorzitterschap van burgemeester Kod de kwam de raad gisteravond in ver gadering bijeen. Van de heer W. Leynse zal gekocht worden het win kelhuis-smederij, showroom en bijge bouwen voor de prijs van f 83.363. Voorts besloot de raad aan de heer H. Melis 286 vierkante meter grond te verkopen aan de oostzijde van de Zuidstraat. De heer Riemens stelde voor een clausule op te nemen, dat bij verkoop van dergelijke stukken grond verplicht wordt, dat binnen twee jaar tot bebouwing moet worden overgegaan. In verband met het ophalen van het huisvuil, dat in de toekomst door de gemeente Vlisingen zal geschie den, besloot de raad nu reeds 250 uniforme huisvuilemmers te be stellen. Aangezien het streekplan Walche ren slechts gedeeltelijk is goedgekeurd, was herziening nodig. Tegen deze her ziening zijn bezwaren ingediend, waar van de voornaamste zijn: 1. Er is in deze gemeente slechts een plaats aan gewezen voor het aanleggen van een kampeerterrein; 3. Er wordt geen mo gelijkheid gelaten om te kampere; in vaste kampeergelegenheden, alleen maar in tenten en caravans; 4. Er is geen terrein aangewezen voor vaste kampeerhutten; 5. Er is geen terrein aangewezen voor de bouw van zomer woningen of bungalows, waaraan grote behoefte bestaat. Programma grotendeels gereed GOES, 30 januari. De Prov. Commissie Zeeland van het CJMV stond vorig jaar voor een moeilijke keuze, toen de plaats bepaald moest worden van de Prov. Bondsdag op Paasmaandag 1957. In eerste instantie ging het over Zierikzee en Terneuzen. Verder kwam er een verzoek uit België om die dag, evenals in 1954, tezamen met de Belgische CJMV in hun land te houden. Na ampele over weging viel tenslotte de keuze op België. Een door de P(rovinciale) C(omm. benoemde Regelings-commissie is toen begonnen met de voorbereidingen voor die dag. Dezer dagen kwam deze Reg. Comm. (Belgen en Zeeuwen) onder leiding van de P.C.-voorzitter, de heer C. Leunis uit Terneuzen, voor de derde keer, bijeen. Het bleek dat men een flink eind met het programma voor die dag gevorderd was. Als plaats van samenkomst is ditmaal het in de Vlaamse Ardennen prachtig gelegen RONSE gekozen. Dank zij de sympathieke mede werking van het stadsbestuur kan men over een grote zaal beschik ken, die plaats biedt aan ruim 1000 bezoekers. De deelnemers uit Zeeland reizen vi i Breskens, Terneuzen en Perkpol- derhaven. Vanaf de boot rijden de nodige extra bussen naar Ronse. MORGENVERGADERING Om 10.15 uur begint de morgen vergadering onder leiding van de voorzitter van de Vlaamse bond, de heer J. Couvreux. Dr. Bronkhorst uit Brussel zal het wijdingswoord spreken, waarna het Bondsonder- werp behandeld wordt door Ds. Kwast uit Vlissingen. Verder zal er worden gemusiceerd, gezongen en gedeclameerd. Na de koffiepauze, waarvoor een aantal restaurants is gereserveerd, be gint om 13.30 uur de middagvergade ring, die geleid wordt door de P.C.- voorzitter de heer C. Leunis (Terneu zen). ONTSPANNINGSPROGRAMMA Dit ontspannings-programma omvat o.a. een goochelaar, samenzang, Vlaam se vertelling en een toneelstuk door de C.J.M.V. van Westkapelle. Daarna wordt met alle deelnemers een mars door Ronse gehouden. Medewerking wordt hiervoor verleend door het Ter- neuzense Tamboer- en Pijpercorps „Irene". Met andere gezelschappen is men nog in onderhandeling. Deze mars wordt beëindigd op de grote Markt te Ronse, waarna op deze markt een korte lotsamenkomst gehouden wordt. Hier worden naast de Bonds dagbezoekers ook vele ingezetenen van Ronse verwacht. Een tweetal spre kers zal het woord voeren. Eerst in het Frans door Ds. Beukenhorst en tenslotte door iemand uit Nederland. Hierover lopen nog onderhandelingen en kunnen pas later mededelingen ge daan worden. In de vergadering van de Prov. Comm. Zeeland van het C.J.M.V., die op 9 febr. te Goes wordt gehouden zal een en ander een punt van be spreking uitmaken. Het belooft een zeer interessante en belangrijke dag in internationaal C.J. M.V.-verband te worden, waarvoor grote belangstelling zal bestaan. Ingezonden Me .edeling (Adv) 39) Hij slaat de hand van de oude dronkaard weg, die nu naar zijn boek grijpt. „Och sufferd, ik verkoop het immers voor je grootmoeder", zegt de grote kerel met zo'n dierbaar gezicht en op zo'n huilerige toon, dat er een bulderend gelach in de zaal opstijgt, dat de radio overstemt. Dan opeens komt er een scherpe stem uit de andere hoek van het lo kaal. „Schaam je! Een oude man als jij, bent, om zo met een Bijbel om te springen." „Oud!" stuift nu de dronkaard op. „Kijk naar jezelf. Wie is ouder, jij of ik?" „Wedden, jongens, wedden!" hitsen er een paar op. „Wedden om een rondje". En aller ogen gaan nu naar de beide mannen. De man die de Bijbel aanbood, is grijs, zijn gezicht gerimpeld, zijn li chaam verschrompeld en gebogen van ouderdom en onmatigheid. De ander, die het voor de Bijbei opnam is ook grijs, maar zijn gestalte is nog recht. Alleen zijn ogen staan diep in hun kassen en hebben een sombere, wanhopige uitdrukking. Op een scherpe toon gaat hij verder: „Wij hebben niks te verwedden, en ik wil je zó wel zeggen, dat ik ouder ben dan jij. Maar je moest je diep scha men, om het beste wat er in de we reld bestaat, in drank om te zetten!" „Ha, ha, heb je ooit een blikken dominee zo mooi horen preken als die vent", wordt er geroepen. Ons dagelijks vervolgverhaal door Hein Kray „Dat noemen ze de duivel met de duivel uitdrijven! Ik weet het, want ik ben zelf vroeger ook vroom geweest", spot een ander. Ze kijken nu allemaal naar de oude man in de hoek. „Ja, praten jullie maar! Ik weet zelf wel, hoe diep ik gezonken ben voor nu en eeuwig zegt hij met een bevende stem, „ik heb al heel wat meegemaakt, toch nooit zo iets dat ze een Bijbel naar de tapkast brachten om die voor drank te verkopen! En al zouden het de laatste woorden zijn, die ik kon uitbrengen, dan zou ik nog roepen: „Schande! schande over de man, die zo iets doet!" „Dat boek is niet van mij", zegt de dronkaard, die toch wat onrustig is geworden onder de harde woorden. ,,'k Heb 'm op straat gevonden en ik heb er geen behoefte aan om hem te lezen. Heb ik dan geen recht om hem te verkopen, hier en gunter!" Het gelach en gepraat is verstomd. Als een weeë wanklank joelt alleen de radio een treurig liedje met slepe- rige uithalen. v,'g draait de kastelein aan de knop en probeer* een ander station. Mooi dat is tenminste vrolijker en een stampende mars probeert er weer de stemming in te brengen. Maar een lange kerel bij de tap kast heeft het boek op een tafeltje gesmeten. De mop is er af. De dronkaard grist het woedend weg Met een duivelse blik kijkt hij naar de oude man, die alles in de war heeft gestuurd en nu stil met zijn handen onder het hoofd in een Ingezonden Mededeling (adv.) Tube 95-70c! hoek zit en niet meer naar hem om kijkt. „Vervloekt boek", mompelt hi nu helemaal ontnuchterd. Hij sjokt naar buiten brommen? en hoestend. De woorden van de kerel in de kroeg hebben hem zo sterk aangegre- en, dat hij over zijn hele .ichaam beeft. Zijn gebalde vuist omklemt krampachtig het boek in zijn zak. Wèg er mee in een sloot of een donkere steeg. Wat kan het hem schelen. Als hij het ding maar kwijt is! Dat boek dat is eigenlijk de schuld van alles! Maar hoe gejaagder hij voortstrom pelt om een plekje te vinden, waar hij zijn boek kwijt kan raken des te wilder worden zijn gedachten. En het bonst door zijn hoofd: - „Verloren v -rloren. Je k» nt dit boek wel weg smijten, maar je weet, dat er ir, staat: de boodsch p van God. En die blijft." Hij heeft die boodschap op zijn duimpje gekend. Hij, Brunsting, de vroegere rijke makelaar. Hij heeft er als ouderling de mond vol van gehad. Anderen vermaand en de goeue weg gewezen, maarmet een onbekeerd hart. O, zijn masker was mooi. Ieder- c en versleet hem voor een solied man met een pracht zaak, een degelijk ker- keraadslid, met de gaven van preken en gebed. Niemand dan zijn eigen vrouw wist, dat hij in stilte de brede weg gin slaaf was van zijn hartstochten, roe keloos speculeerde met het geld van anderen. Zijn arme vrouw heeft hij steeds de mond gesnoerd, haar gedreigd soms, als ze met haar zwakke krachten pro beerde hem voorzichtig op zijn "~u- ten te wijzen. Ze is nu dood. Gelukkig maar voor haar Haar laatste woorden tegen hem waren: „Jen, Jan, je kunt or terug Doe het toch voor het te laat is. Als je zo doorleeft ga je voor eeuwig ver loren." Nog driftiger wordt de oude man Het boek brandt hem in zijn knuist Wèg, wèg! En hij keilt het pai^oes over de straatkeien. Maar als hij het kwijt is en nog vlugger voortstrompelt, blijven zijn kwellende gedachten hem verge~ellen En als een film draaien de beelden langzaam aan zijn geest voorbij. nieuwe geref. kerk nemen steeds vas tere vorm aan. „Het jaar 1957 zal dus voor Rilland-Bath veel vooruitgang betekenen", zo besloot de burge meester. Het oudste raadslid, de heer M. Moerman (s.g.p.) beantwoordde da toespraak. DE AGENDA. De raad besloot de bezoldiging van het gemeentepersoneel per 1 jan. 1957 met 6 pet te verhogen. De verkoop prijs van bouwrijpe grond in het uit breidingsplan bij de Ned. Herv. kerk werd vastgesteld op f 10 per vierkante meter. Aan de heren P. J. Heyboer en M. P. Poley zal een tegemoetkoming verleend worden in de kosten van schoolbezoek. Een voorste] om een krediet beschikbaar te stellen voor verbetering van dc riolering in de Arsenaalstraat te Bath werd aange nomen. Verzoeken van de heren A. P. Quist en mej. M. Imanse om toe kenning van premie voor woning verbetering werd afgewezen. Tot slot werd aan de fa Colpaart te Woens- drecht een perceeltje grond verkocht voor de bouw van een machineloods. Walcherse geitenfokkers MIDDELBURG, 30 jan. De Kring Walcheren van de geitenfokkerij heeft de jaarlijkse algemene vergadering gehou den in „De Eendracht" onder leiding van de heer J.M. Cevaal. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat 1956 geen goed jaar is geweest. Hij herdacht het overlijden van de heer Rottier. Het aan tal leden bedroeg in 1956 266; het aantal geiten 414; dit betekende een achteruit gang van 25 leden en 59 geiten. Op elf plaatsen zijn keuringen gehouden met een aanvoer van 119 geiten. Het verslag van de penningmeester en ook dat van het reservefonds sloot met een batig saldo. In het bestuur is herko zen de heer Jac. Wisse te Serooskerke. De contributie werd vastgesteld op 60 ct. Dit jaar zal weer een kringkeuring wor den gehouden. MIDDELBURG, 29 jan. Wat de on rendabele aansluitingen op het waterlei dingnet betreft is becijferd, dat per per ceel op Schouwen-Duiveland de kosten 5.000,zullen bedragen. De verdeling Is als volgt gedacht: 500,plus 50,— per ha van de betrokkene (komt neer op ca. 25%), 10% van de provincie (waar voor al is en wordt gereserveerd), 10% van de gemeente (niets van het bedrijf apart) en 67% van het rijk (herverkave lingscommissie). Men komt dan tot 112%. De 12% is bedoeld als bijdrage aan het vernieuwingsfonds (reservering dus). Deze voorlopig alleen voor Schouwen- Duiveland geldende regeling is aanvaard door de Herverkavelingscommissie Zee land. Daarna is Tholen aan de beurt. Hier zal de regeling een iets minder gunstig effect hebben. Deze mededelingen deed ged. mr. A. J. van der Weel vanmiddag in de prov. staten. 0 WESTKAPELLE, 29 jan. Burgemees ter Tydeman heeft in de dezer dagen ge houden raadsvergadering verklaard, dat er voor 1957 veel op het programma staat* uitbreidingsplan, bouw van nieuwe Chr. school en huisvuilplan in samenwerking met de gemeente Vlissingen. Het toeris me moet zoveel mogelijk bevorderd wor den, daar dit een belangrüke bron van inkomsten is, aldus de burgemeester. „Voor de voorzitter als hoofd van de politie waren de Ambonezen in West kapelle een grote zorg en met diepe deernis ben ik vervuld met het lot van deze mensen. Wij zullen hopen, dat de koers van het gemeenteschip, ondanks de zware stormen, recht zal zijn" zo zei hij. Wethouder Gabriëlse sprak een dank woord. Wij hebben in u een ijverige bur gervader, die altijd in de weer is voor all* groeperingen in onze gemeente, zo merkte de wethouder op. De raad besloot een tweetal percelen grond te verkopen aan de heren W. Hui- bregtse en L. Simonse. Op een verzoek van het schoolbestuur der chr. school om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een filmprojector ten be hoeve van de openbare en chr. school werd besloten dat het gemeentebestuur een filmprojector zal aanschaffen en dat dit ev. ook te huur zal zijn voor diverse verenigingen. Uitvoerig sprak de raad nog over het streekplan, wat betreft de zomerwo- ningbouw en'bungalowterrein. De lan delijkheid van Westkapelle, hetgeen een grote aantrekkingskracht uitoefent werd nadrukkelijk naar voren gebracht. Op een desbetreffende vraag van de heer Van Rooyen antwoordde de voorzit ter, dat de raad binnenkort een voorstel zal bereiken over de huisvuilvoorziening. WASHINGTON, 30 jan. (Reuter) - De Amerikaanse commissie vooi atoomenergie is van mening, dat Ame rika steeds meer aandacht schenkt aan de ontwikkeling van defensieve atoom wapens. Proefnemingen hebben belangrijke gegevens opgeleverd. Het uitstralings gevaar voor de mensen die met atoom energie werken, was miniem geble ken. In tientallen waarnemingsposter in binnen- en buitenland wordt de ra dio-activiteit van de lucht in het oog gehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9