GOUDEN EIEREN Gezin in Mijnsherenland „woont" op podium van verenigingsgebouw LeerlSngvlieger ontwrichtte het verkeer Burgemeester keert zich fel tegen beleid rijksoverheid „Navo is in staat de vijand te vernietigen" Carrosserie van plastic „Voor morgen d'r af" besliste rechter" Twee vereisten: vakmanschap en gunstige ligging van bedrijf West-Pakistan vraagt sancties tegen Indie Nieuwe hoofdtooi voor Volen- damse schonen „Kom naar beneden" smeekte zijn moeder 'Regeren per circulaire' Genoeg wapens en vliegtuigen Wil Onassis olieleiding leggen Haagse huurders in de kou 1 Januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7. MOGELIJKHEDEN VOOR ONDERNEMENDE BOERENZOONS 1h T-cattlcciflc lujrfycn de Uippeti (Van onze Parijse correspondent) R wordt de laatste maanden nog al gesproken en geschreven over emigratie van boerenzoons zonder land. Onder meer is hier bij de gedachte geopperd, voor hen een bestaan te zoeken in de ontvolkte streken van Frankrijk. We hebben reeds verteld, dat hier theoretisch ongetwijfeld mogelijkheden liggen, maar dat de moeilijk heden enorm zijn. Het verbaast ons echter, dat er zo weinig aandacht wordt besteed aan de vestiging op kleine bedrijfjes van een of enkele hectaren teneinde er de tuinbouw of de pluimveeteelt uit te oefenen. Voor honderden van onze boeren- De grote mate van vrijheid in deze sector is ook weer niet helemaal een voordeel: ze veroorzaakte soms, dat men ééndagskuikens krijgt van onbe- Zoons, die de grote stap naar een boerderij met een honderd hectaren niet kunnen of durven zetten, lig gen in deze sector bepaalde moge lijkheden. Men heeft minder kapi taal nodig om te beginnen; omdat men aan slechts één of enkele hec taren genoeg heeft, kan men die rond Parijs of een andere grote stad zoeken; men is minder afhankelijk van personeel en tenslotte maakt men in de tuinbouw en in de pluim veeteelt uitstekende prijzen, die een behoorlijke winst garanderen. Over de mogelijkheden in de tuin bouw zullen we een andere keer spre ken, teneinde ons nu te kunnen be palen tot de hoenders, die op goed verzorgde en gunstig gelegen Franse bedrijven vaak gouden eieren leggen. Twee vereisten Twee vereisten om in de pluimvee teelt te slagen zijn: vakmanschap en fen gunstige ligging van het bedrijf, 'rankrijk kent namelijk de cultus van het verse eitje en men laat een ge ïmporteerd ei van 20 franken in de winkel liggen, als men elders voor 25 en 30 frs. een gegarandeerd vers ei kan kopen. Ook de winkeliers betalen voor een beslist vers ei een uitsteken de prijs en in de meeste gevallen komt men op deze wijze als met 500 leg hennen aan een nette winst. Indien men het klappen van de zweep kent en in de buurt van een grote stad is gevestigd, maakt men een gemiddelde prijs van 10 tot 20 frs. per ei en vanaf Oktober tot eind december kon men de laatste jaren zelfs verkopen voor 15 tot 33 frs. De slachtprijzen zijn hier derma te hoog, dat ze de weg van ééndags kuikens tot leghen ongeveer goed maken. Indien men rekening houdt met de belastingen, voer en verwar ming en zich baseert op een leg van 60 pet., kan een goed gelegen kip penfarm met 1000 leghennen voor een winst zorgen van ongeveer 15000 gulden per jaar. Deze cijfers worden direct veel ongunstiger als men de hele tussenhandel nodig heeft, het geen men alleen kan voorkomen door zich dicht bij een bevolkings centrum te vestigen. „Zelfmoord" Zijn deze boerderijtjes te krijgen? Niet zo gemakkelijk. Wel kan men honderden, wellicht duizenden van dergelijke bedrijfjes kopen op vaak te grote afstand van een stad, die voor automatische afzet zorgt. Maar rond Parijs en in de onmiddellijke omge ving van andere grote steden, moet men er naar zoeken. Sedert de Frans man zijn duiten kan beleggen tegen 10 pet. voelt hij in het algemeen meer voor verkoop dan voor verhuur, zodat de kandidaat over enig kapitaal moet beschikken. We hebben echter ook op Ï5 km. van Parijs behoorlijke woon huizen met enkele hectaren goede grond zien verkopen voor 3.000.000 frs. en hoewel men beter doet op een ho gere prijs te rekenen, is de winstmar ge zó, dat de aankoop spoedig kan worden afgeschreven. Het staat bijna gelijk met finan ciële zelfmoord om zonder overstap als knecht in Frankrijk een eigen pluimveebedrijf te beginnen, tenzij fnen al zeer kapitaalkrachtig is en land en volk kent. Verstandiger is als regel om enige tijd als knecht op een kippenfarm te gaan werken: eerder om de moeilijkheden van de Franse praktijk en de afzet te be studeren, dan voor de verzorging van de kippen en het onderhoud van de hokken, want wat dit laatste be treft kunnen de Fransen ons maar weinig leren. Moeilijkheden Anderzijds ontmoet men hier in de praktijk van iedere dag moeilijkheden, die men thuis nooit heeft gekend. Men is vaak gedwongen te sukkelen met oude hokken, niet gebouwd voor kip pen, niet ze1 den komen de voerleve- ringen te laat en evenzeer is het mo gelijk, dat een goede, betrouwbare af nemer op wie men ongeveer rekende, plotseling zonder enige waarschuwing wegblijft om nog niet eens te spreken van de eventuele knecht, die men vandaag heeft en morgen niet meer. LAHORE, 30 jan. (Reuter). De provinciale vergadering van West- Pakistan heeft een resolutie aangeno men, waarin aan de veiligheidsraad gevraagd wordt ecoomische en diplo matieke sancties en, indien nodig, ook geweld te gebruiken tegen India om naleving van de resolutie van de raad over Kasjmir af te dwingen. De huidige „explosieve" toestand is volgens de vergadering voornamelijk ontstaan door gebre.k aan actie van V.N.-organen in het verleden en over- zoenlijkheid van de Indiase regering. Is Kasjmir is, zoals,, gemeld, zater dag een nieuwe grondwet van kracht geworden, waardoor dit gebied bij In dia wordt gevoegd. De Veiligheidsraad had tevoren een resolutie aangenomen, waarin handhaving van de status quo werd geëist in afwachting van een verdere bespreking van het geschil tussen India en Pakistan over d, toe komst van het gebied. 0 Minister Spaak zaterdag naar Den Haag 's-GRAVENHAGE, 30 jan. De aangekondigde besprekingen tussen de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en zijn Belgische collega Paul-Henri Spaak over de verdragen voor de Europese gemeen schappelijke markt en de Europese ge meenschap voor de kernenergie zullen a.s. zaterdag in Den Haag plaatsvin den. trouwbare kwaliteit, waaruit zelfs de beste vakman geen leghennen weet te fokken. Maar ondanks die moeilijkheden ook emigratie naar andere lan den brengt bezwaren mee lig gen er in de Franse pluimveeteelt voor onze landhongerende boeren zoons nog uitstekende kansen. Frankrijk heeft nu eenmaal een ontstellend tekort aan eieren, ver oorzaakt door het te kleine aantal hoenders, terwijl bovendien het gros van die hennen gemiddM nog maar 120 eitjes per jaar legt, terwijl onze kippen het vlot tot 200 brengen. Zolang dit tekort be staat en het zal er nog véle ja ren zijn leggen prima kippen hier gouden eieren. Daarom zou het zeker gewenst zijn aan deze mogelijkheid meer aandacht te be steden. Ontploffing op Amerikaanse tankboot: negen doden ALAMEDA (Californië), 80 jan. Reuter). Aan boord van de Ame rikaanse tankboot „Jeanny" (ruim 10.000 ton), die zich in een scheeps werf te Alameda in de Amerikaanse staat Californië bevindt, heeft zich disdag een ontploffing voorgedaan, waardoor ten minste negen mensen om het leven zijn gekomen. Meer dan vijftig personen liepen verwondingen op. Autoflat in Papendrecht DORDRECHT, 30 jan. Nog dit jaar zal in Papendrecht worden begon nen aan de bouw van een autoflat, die ongeveer veertig boxen zal tellen en een garage zal bevatten voor wagens van het gemeentelijk vuilophaalbedrijf. 0 PURMEREND, 30 jan. De trotse hoofdtooi van de Volendamse schonen, de bekende kanten hul is steeds moei lijker te krijgen en wordt bovendien erg duur. Om die redenen heeft een Volendamse hoedenfabriek besloten kapjes te maken, die passen bij het Volendamse kostuum. Het is een strak wit kapje, dat met een veer om het hoofd wordt geklemd. „Solovoorstelling" op 20 meter hoogte DES MOINES, 30 jan. (Reuter). De 22-jarige Amerikaanse leer lingvlieger Roy Soderquist heejt de Amerikaanse stad Des Moines (Iowa) urenlang in spanning gehouden doo~ tijdens een eerste clan destiene solovlucht zeer laag boven de stand rondjes te draaien. De ■ulucht eindigde met een noodlanding, waarbij de jongeman niet ern stig gewond werd. Soderquist had na taxiproeven zijn instructeur een briefje gegeven met de mededeling, dat hij hem met een revolver in zijn benen zou schieten als hij niet uitstapte. Voordat de instructeur de controle toren van het vliegveld waarschuwen kon, steeg Soderquist op. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Het luchtverkeer bo ven Des Moines werd stilgelegd. De televisie kwam in actie. Soder quist vloog boven de stad, vlak over de daken en verbaasde de 200.000 inwoners met gevaarlijke acrobatische toeren op een hoogte van nog geen twintig meter. Het verkeer in de stad raakte ontwricht. Na anderhalf uur nam de wilde vlieger radiocontact op met het vliegveld. Hij vroeg landingsinstructies, doch verbrak daarop het contact weer en zette zijn voorstelling voort. Zijn instructeur en zijn moeder smeekten hem over de radio te landen en zijn leven en dat van anderen niet in gevaar te brengen, maar Soderquist hield het vier uur vol. '.wolse vierling wordt veertien De Zwolse vierling Kif j ers noopt op 6 februari a.s. zijn 14e verjaar dag te vieren. Het viertal gaat dit jaar voor het laatst samen naar de lagere school, daarna gaan Han, Riny, en Elly naar de Ulo, terwijl Dorothee de industrie-huishoud school gaat bezoeken. De drie meisjes blijken minder moeite te hebben met de keuze van een be roep. Terwijl Han ril. echt nog niet weet wat hij wil worden, hebben zijn zusters alles al besloten: Elly wil kinderverzorgster worden, Riny assistente bij een tand- of oogarts en Dorothee, die artistieke aanleg heeft, zou het liefst in een kunsthandel gaan werken. De joto boven loont het niertal tijdens een wandeling met de Collie Jacky, die op het ogenblik in huize Kiffers te gast is. V.l.n.r. Riny, Han, Elly en Dorothee. De andere foto toont de vier ling met hun logé, de Collie Jacky, bij het aquarium. V.l.n.r.: Riny, Han, Do rothee en Elly. 0 Adoptieraad geïnstalleerd 's-GRAVENHAGE, 30 jan. De minister van justitie, prof. mr. I. Sam- kalden, heeft in zijn departement de c ntrale adoptieraad geïnstalleerd. Als gevolg van de in februari van het af gelopen jaar van kracht geworden adoptiewet zal het nu geïnstalleerde lichaam van advies dienen bij verzoe ken tot het uitspreken van adoptie en verzoeken tot het herroepen van adoptie. Generaal Norstad verklaart: NEW YORK, 30 jan. (Reuter). Generaal Lauris Norstad, de op perbevelhebber van de N.A.V.O.- strijdkrachten in Europa, heeft verklaard, dat de westelijke ver bondenen over genoeg wapens en vliegtuigen beschikken om een eventuele vijand te vernietigen. De generaal sprak op een diner van de Amerikaanse N.A.V.O.- vereniging en zei, dat de omvang van de Russische vloot van vlieg tuigen en geleide projectielen geen afbreuk doet aan de stelling, dat men een mogelijke aanvaller moet afschrikken. Norstad was van oordeel, dat er in Europa een voldoende defensieve strijdmacht moet worden gehand haafd, die de bondgenoten tegen een Op tentoonstelling te Amsterdam AMSTERDAM, 30 januari. Op de komende automobieltentoon stelling in de R.A.I. te Amsterdam zal een voor Nederland volkomen nieuwe vrachtwagen-carrosserie, vervaardigd uit plastic materiaal, worden getoond. Het is een gesloten vrachtwagen, die een Amster damse fabriek voor haar eigen bedrijf heeft gebouwd in samenwer king met een plastic bedrijf in Vlaardingen en een carrosseriebouwer te Wolvega. Het nieuwe constructiemateriaal bestaat uit een laag schuimplastic met gesloten cel-structuur, met aan beide zijden een laag met glasvezel ver sterkte polyester. Deze carrosserie weegt aanzienlijk minder dan zelfs een aluminium-bouw. Zij levert besparing op van onderhoudskosten, want de kleur is in de stof gemengd en maakt dus een laklaag overbodig. Tenslotte heeft het plastic van deze nieuwe carrosserie een hoog warmte-isolerend vermogen, waardoor het een ideaal constructie-materiaal voor koelwagens wordt geacht. aanval moet kunnen beschermen. Hij noemde de handhaving van Ameri kaanse, Canadese en Britse troepen op het Europese vasteland bijzonder belangrijk. De kern van de westelijke militaire kracht werd gevormd door de vergeldingstrijdkrachten, waarin o.m. de Amerikaanse strategische luchtmacht, de vloot van Britse bom menwerpers en de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee een belangrijke factor vormen. VEEL STERKER. De generaal verklaarde, dat de land-, vloot- en luchtstrijdkrachten, die onder zijn bevel staan, in ver gelijking met vijf jaar geleden, numeriek vier tot vijf maal sterker zijn geworden. Wat doeltreffendheid betreft zijn zij echter „nog oneindig veel" beter geworden. Desalniettemin vertoont het lueht- verdedigingsstelsel nog duidelijk zwak ke punten, terwijl ook de landstrijd krachten nog niet zijn wat zij zou den moeten wezen. Deze tekort komingen worden evenwel hersteld, aldus Norstad. Hij herinnerde eraan, dat de Westduitse regering het ko mende jaar een grote stap zal doen in de richting van de beloofde bij drage, bestaande uit vlootstrijdkrach- ten, twaalf divisies en dertienhonderd vliegtuigen. ONGELIJKHEID. Generaal Norstad verklaarde onge rust te zijn over de ongelijkheid tus sen de Amerikaanse wapens en die van de bondgenoten, speciaal wat be treft het vermogen om een vijand met atoomwapens te treffen. „Ik ben de CAIRO, 30 jan. (Reuter). De Griekse reder Onassis zou hebben aangeboden een oliebuisleiding te leg gen van Suez naar Port Said, evenwij dig aan het Suezkanaal. Naar schat ting zou de leiding 400 miljoen gulden kosten. AMERSFOORT, 30 Jan. De Burge meester van Amersfoort, de heer H. Mo lendijk heeft in zijn nieuwjaarsrede felle kritiek geuit tegen, wat hij noemde, be knotting van de gemeentelijke autonomie. De burgemeester constateerde dat de V.S. dankbaar voor hetgeen zjj doen rijksoverheid bezig is te „regeren per cir- voor het corrigeren van deze onge- culaire". Circulairens overigens, zeide hij lijkheid", zo merkte hij op. De opperbevelhebber zei vervolgens, dat zijn hoofdkwartier over een be langrijk vermogen op het gebied van atoomwapens beschikt. Met het oog op de mogelijkheid, dat er een oorlog ontstaat, doordat de vijand een fout in zijn berekeningen maakt of een roekeloze of opportunistische actie onderneemt, moeten volgens Norstad de Navo-landen langs de zesduizend km. lange linie tussen hen en het Sowjet-blok hun defensie handhaven op een sterkte, „die door de Sowjet- dreiging wordt voorgeschreven". die wat de op te leggen bestedingsbeper kingen betreft, bezwaren oproepen zowel Postverkeer met Hongarije hervat 's-GRAVENHAGE, 30 jan. Met ingang van 1 februari a.s. wordt het postverkeer met Hongarije volledig hervat, aldus deelt de centrale directie van de Nederlandse P.T.T. mede. Aan getekende stukken, waardezendingen en postpaketten met aangegeven waar de kunnen dus weer ter verzending worden aangeboden. afgevaardigden der burgerij nauwelijks meer sprake, aldus de burgemeester, tegen de materiële inhoud ais tegen de staatsrechtelijke situatie waarin de ge meenten bierdoor komen te verkeren. De Gedeputeerde Staten, vervolgde hij, krijgen zelfs bevoegdheden toegeschreven die in de wet niet verankerd liggen. Zij maken de dienst uit waar het gaat om vesteringen die buiten de woningbouw sector liggen. Indien in die situatie geen verandering komt en de gemeente nog meer onder voogdij van G.S. komen te staan, dan komt ons staatsrecht lelijk in het gedrang en is er van bestuur door de Directeur van kweekschool Klokkenberg NIJMEGEN, 30 jan. Aan de bij zondere kweekschool „Christelijke Normaalschool op de Klokkenberg" te Nijmegen is met ingang van 1 sep tember 1957 benoemd tot directeur de heer J. Dekker uit Zetten. Huis bijna in elkaar gezakt DORDRECHT, 30 januari. De werfarbeider J. Bol, die reeds sinds 26 november van het vorige jaar op het toneel van het vereni gingsgebouw „Irene" te Mijns- heerenland woont, zal volgens een beslissing in kort geding van de president van de arrondissements rechtbank te Dordrecht mr. J. Hofdijk het toneel voor vandaag met zijn gezin moeten ontruimen. De president heeft gistermiddag uitspraak gedaan in het kort ge ding waarin de heer J. Dirksen, exploitant van het verenigings gebouw, eiste dat voor het eind van deze week het uit vijf perso nen bestaande gezin van de heer B. het toneel van de zaal in zijn gebouw zal verlaten. Het gezin woont op het toneel, om dat de woning, waarin het tot dusver verbleef, bijna in elkaar was gezakt. Op aandrang van de loco-burgemees ter van Mijnsheerenland had de heer Dirksen het gezin echter slechts toe stemming gegeven om één nacht op zijn toneel te bivakkeren! Omdat de familie echter geen genoegen wilde nemen met twee reeds onbewoonbaar verklaarde woningen, die haar werden aangeboden, bleef zij zitten waar zij zat. De president stelde eiser in het ge lijk. Hij verwierp de argumentatie van de raadsvrouwe van gedaagde, omdat naar zijn oordeel het gemeentebestuur op grond van het huurcontract van gebouw „Irene" wel voorrang van be stemming heeft ten aanzien van de zaal en het toneel, maar deze voorrang niet kan laten gelden in een huisves- tingsgeval als het onderhavige. De president onderschreef verder de me- hier sprake is van een spoedeisende zaak, omdat de exploitant van het ge bouw in het nog steeds lopende sei zoen nog meer schade zal lijden dan hij al gehad heeft omdat hij de zaal niet kan verhuren met de toneelacco- modatie. 0 's-GRAVENHAGE, 30 jan. Het merendeel van de bewoners van de nieuwe Haagse wijk „Bouwlust" is misnoegd over hef verwarmingsysteem in hun woningen, die eigendom zijn van de gemeente. Ongeveer 120 van de 140 huurders in deze wijk hebben zich nu met hun grieven schriftelijk tot 't bestuur van de Stichting „Centraal Woningbeheer" gewend. Er wordt ge klaagd, d?t het in de woningen aan wezige verwarmingsysteem bij som mige weersomstandigheden onvol doende zou zijn en dat de aan dit systeem verbonden kosten bij normale verwarming van één vertrek aanzien lijk hoger zouden zijn dan kon wor den verwacht. De brief kondigt aan, dat men zich bij één en ander niet ning van de raadsman van eiser, dat wenst neer te leggen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7