Eisenhower bereidde koning Saoed luisterrijke ontvangst Februari zal waarschijnlijk geen koude maand worden te New Yorks burgemeester zal Franse postbode ontvangen Hier kwamen alle 66 passagiers levend uit Maak de melk (op 1 juli a.s.) 5 a 10 ct. per liter duurder Prins Bernhard op nippertje aan auto-ongeval ontkomen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Om eerste (koele) indruk te doen vergeten „In belang van de vrede betreur ik elke onhoffelijke houding" Uit protest tegen koning Saoed „Anastasia" tekent nu beroep aan Vijf charmante „Robben" naar Afrika Amer. Huis aanvaardt Eisenhowers plannen Kwestie-Zeeland nog niet besproken Tankauto blokkeerde plotseling de weg Wacht ons een aangename verrassing? Itcis lecas DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goe» Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 •n 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Zeenwsch Dagblad c De Leeuw stond in Spaans hempie (Zie pagina 5). itubrle^Kabouters \o "cent per wwd 12e Jaargang No. 3616 Hoofdredacteur: R. HAGOOBT Directeur: jacq. DE Smit Donderdag 31 januari 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan; Vrijdag: Zon op 8.20 u., onder 17.28 u. Maan op 8.27 u. onder 19.37 u. Hoogwater vrijdag 1 februari: Vlissingen: 2.52 j. 2.10 m., 15.16 u. 2.12 m. Terneuzen: 3.23 u. 2.24 m., 15.44 u. 2.26 m. Wemeldinge: 4.44 u. 1.60 m., 17.03 u. 1.75 m. Zierikzee: 4.28 u. 1.32 m., 16.53 u. 1.48 m. WASHINGTON, 30 januari. Reuter. President Eisenhower heeft vandaag getracht de koele en onvriendelijke ontvangst die Koning Saoed van Arabië gisteren in New York ten deel viel, weer goed te maken door de Oosterse vorst met veel eerbetoon te ontvangen. Voor het eerst sinds zijn presidentschap ging Eisenhower zelf naar het vliegveld van Washington om een buitenlands staatshoofd te begroe ten. De sprookjesstoet van het vliegveld naar Blairhouse was vol gens oudgedienden in de Washingtonse journalistiek de indruk wekkendste, die men daar ooit heeft gezien. Kort tevoren had Eisenhower op een persconferentie verklaard, dat hij elke onhoffelijkheid jegens buitenlandse leiders, die met hem komen con fereren, betreurt. Hij zei dit n.a.v. de afwijzende houding van New York tegen Koning Saoeds bezoek en over aanwijzingen, dat president Tito een uitnodiging voor een bezoek aan Washington zal afslaan. De Amerikaanse president zei, dat hij de zaak van de vrede niet kan dienen door alleen met mensen te praten, met wie hij het eens is. Toen koning Saoed op het vliegveld arriveerde, werden 21 saluutschoten gelost, waarna Eisenhower zijn gast persoonlijk kwam begroeten. Koning Saoed zei tegen de pre sident, dat hij hoopte op openhar tige besprekingen, die leiden tot be tere betrekkingen tussen beide vol keren op basis van „vriendschap en wederzijdse belangen." „Amerika is vereerd" Eisenhower verwelkomde koning Saoed „als machtig leider van het Ara bische volk en beschermer van de ste den die voor de Islam het heiligst zijn". Eisenhower zei dat Amerika ver eerd is met het bezoek van de koning en zo gelukkig is koning Saoed, even als zijn overleden vader, tot zijn vrien den te rekenen. Hij voegde hieraan toe dat „hij verlangde naar verster king en bevestiging van deze gewaar deerde vriendschap door middel van de gelegenheid die dit bezoek biedt, voor vruchtbare besprekingen van Vraagstukken die voor beide landen van belang zijn". Arm in arm De koning wandelde arm in arm met de Amerikaanse president naar Foster Dulles. Achter hen liep een lid van 's koning gevolg die het zes-jarig zoontje van de vorst een slachtoffertje van de kinderverlamming op de arm droeg. Beide staatslieden werden door de menigte toegejuicht. Later ■feden zij door versierde straten naar het Witte Huis. Langs de ongeveer zes km lange weg stonden speciaal uitgezochte sol daten en politiemannen met draagba re zenders en ontvangers liepen langs de Pennsylvania Avenue. Sprookjesstoet De indrukwekkende stoet werd voor afgegaan door de hoofdcommissaris van politie. Daarna volgden vijf mo toragenten met de vlaggen van Ame rika en Saoedi-Arabië, de militaire kapel van de luchtmacht, enkele offi cieren, soldaten met de bajonet op het geweer en politiemannen te paard, die lansen met vaantjes droegen. Hierna kwamen president Eisenhower, koning Saoed en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les. Elsenhower wilde tevoren tijdens de persconferentie niet ingaan op de vraag, naar wat het onderwerp van bespreking zou zijn en of binnenland de vraagstukken van Saoedi-Arabië (zoals slavernij, en rassen- of geloofs- diserimlnatie) men. ter sprake zouden ko- WASHINGTON, 30 jan. I Vandaag is in het congres een hartig woordje gesproken over het bezoek van Koning Saoed. De democratische se nator Wayne Hay verklaarde: „Ik ga niet akkoord met het omkopen van welke Arabi sche dictator dan ook". Volgens zijn zeggen heeft koning Saoed 1.000 cadïllacs, waarvan er enkele verguld zijn, 28 air-conditioned palei zen en 90 broers die uit de staatskas grote salarissen krijgen. Hij zei dat koning Saoed geld van Amerika wil omdat de vorst te veel heeft opge- maakt van de inkomsten die hij uit olieconcessies heeft. NEW YORK, 30 januari. Reuter. De burgemeester van New York, Robert Wagner, wiens weigering om koning Saoed officieel te ontvangen beschouwd wordt als een belediging voor de Arabische vorst, heeft woensdag een officieel comité opdracht gegeven om de eenvoudige Franse postbode Abel Charbonnier te ontvangen. Dit om het protest tegen de komst van Koning Saoed nog scherper te doen afsteken. Charbonnier zal in Lafayette, een plaats in de staat Alabama, de feeste lijkheden bijwonen ter herdenking van het feit dat de Franse generaal La Fayette, die deel heeft genomen aan de Amerikaanse revolutie, tweehonderd jaar geleden werd geboren. Tijdens zijn tiendaags verblijf in Amerika, zal hij een bezoek brengen aan Washington en de Amerikaanse minister van posterijen ontmoeten. Buenos Aires is dinsdag door een hittegolf van ongekende hevigheid ge troffen, die 25 personen het leven heeft gekost, terwijl er meer dan honderd, een zonnesteek hadden opgelopen. Wegens bedrog en meineed HAMBDBG, 30 jan. (D.P.A.) De advocaat van de 56jarige Anna Anderson heeft woensdag beroep aan getekend tegen de uitspraak van een rechtbank in West-Berlijn, volgens welke mevrouw Anderson niet iden tiek is aan grootvorstin Anastasia, dochter van Tsaar Nicolaas n (zie pag. 3). Hij klaagde bovendien één van de getuigen van het te Berlijn gehouden proces aan wegens bedrog en meineed. Volgens deze getuigen had in juli 1918 de lijken van te Jekaterinenburg vermoorde Tsarenfamilie gezien, ook dat van grootvorstin Anastasia. Een dames-ploeg van de Hilversumse zwemvereniging „De Robben" is woensdagochtend onder leiding van trainer Jan Stender van Schiphol naar Johannesburg vertrokken om in Zuid- Afrika een aantal wedstrijden te gaan zwemmen. De foto toont op de trap van het vliegtuig van boven naar be neden: Blta Kroon, Mary Kok, Greetje Kraan, Jan Stender, Atie Voorbij en Leny de Nijs. WASHINGTON, 30 jan. (A.F.P.-Beu- ter) Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft woensdag met een overweldigende meerderheid president Eisenhower gemachtigd Amerikaanse strijdkrachten en geldmiddelen te ge bruiken om een eventuele communis tische agressie in het Midden-Oosten een halt toe te roepen. Het huis nam een resolutie aan, waarin de president de bevoegdheden worden gegeven, waarom hij in zijn speciale boodschap aan het congres van 5 januari jongstleden had ver zocht. De resolutie werd aangenomen met 355 tegen 61 stemmen. De resolutie is ter goedkeuring naar de senaat ge zonden. De behandeling in de senaat zal vertraging ondervinden door het dins dag door de senaatscommissie voor buitenlandse politiek en de strijd krachten genomen besluit een volle dig onderzoek in te stellen naar de Amerikaanse politiek in het Midden- Oosten in de afgelopen elf jaar. Deze telefoto uit Parijs toont de volkomen vernielde neus van het vier-motorige Franse vliegtuig van het type „Armagnac", dat men 66 mensen aan boord bij een landing op het vliegveld Orly bij Parijs over de kop sloeg en in brand ge raakte. Duidelijk ziet men redders in de wrakstukken aan het werk Geen van de inzittenden van de machine kwam op het leven. ingezonden Mededeling (adv.) Advies van produkischap naar minisier: (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 30 januari Het produktschap voor zuivel heeft vandaag een ontwerp-advies over de prijsvorming van de melk, aan vaard, en naar minister Mansholt gezonden. Indien de minister de in dit advies gedane aanbevelingen zou overnemen, kan dit beteke nen, dat de melkprijs zal gaan stijgen met vijf tot tien cent per liter, met ingang van 1 juli a.s. Het produktschap adviseert ook voor het huidige melkprijsjaar de ver- Chauffeur gaf rijbewijs af 's-GRAVENHAGE, 30 jan. Toen gisteravond Z. K. H. Prins Bernhard in de door z(jn chauffeur bestuurde aato uit de richting Apeldoorn kwam, reed bjj Voorthuizen een tankauto zonder sein te geven uit een benzinestation de ver keersweg op, waardoor deze weg geheel geblokkeerd werd. De chauffeur van de auto van de Prins kon alleen een aanrijding voorkomen door tussen het benzinestation en de tankauto in uit te wijken De tankauto, die door was gereden, werd door de auto van de Prins Inge haald en, zij het niet dan na enige moei te tot stilstand gebracht. Desgevraagd heeft daarop de chauf feur van de tankauto zijn rijbewijs afge geven waarna dit aan de politie ter hand ls gesteld. Een paar jaar geleden was een auto van de Prins bij een verkeersongeval betrokken doordat een voorrijdende vrachtwagen zonder reden plotseling naar de linkerkant van de weg reed, terwijl de auto van de Prins passeerde. De bestuurder van die vrachtwagen is, hoewel hij het ongeval ongetwijfeld gemerkt heeft, zonder meer doorgereden en kon niet opgespoord worden. Door deze ervaring geleerd is nu on middellijk nagegean wie de berijder van de tankauto was. DEN HAAG, 30 januari. Het is niet te ver-, wachten dat februari een koude maand zal zijn. Dit heeft de heer M. Scharringa van de afdeling landbouw meteorologie van het K.N.M.l. in een voor de radio gehouden praatje medegedeeld. Hij zeide, dat de onaangename verrassing in het vorige jaar velen gesterkt heeft in de mening, dat de kans op een koude februari vrij groot is als de voorafgaande wintermaanden nog geen kou van betekenis hebben gebracht. Om een antwoord te krijgen op de vraag, of deze mening gegrond is, heeft men nagegaan hoe dikwijls het in de afge lopen honderd jaar is voorgekomen, dat noch in december, noch in januari een vorstperiode van enige betekenis voorkwam. Dit bleek in 37 van de honderd jaren het geval te zijn. waarin in december of janu ari dus wel een vorstperiode van betekenis voorkwam, was februari 27 maal te koud, of ongeveer eenmaal per drie jaren. Kleine kans Langs statistische weg kan worden aangetoond, dat het verschil niet op toevalligheid berust. Als de eerste twee winter maanden geen vorstperio de van betekenis hebben gebracht, dan is de kans, dat de derde wintermaand februari te koud zal zijn, kleiner, dan wanneer december of januari te koud is geweest. Voor dit jaar geldt dus, dat de kans niet groot is, dat fe bruari te koud zal zijn. Voorjaar Nu kan men de vraag stellen, aldus de heer Scharringa, hoe dikwijls dan in de 37 jaren de maand februari te koud was. Dit blijkt slechts viermaal het geval te zijn geweest, dus ongeveer eenmaal per tien jaren. In de overige 63 jaren, Ten aanzien van het voor jaar, dat in de laatste drie jaren altijd te laat begon, deelde spreker mede, dat men nu wel meent, dat de voorjaren vergeleken bij die van vroeger slechter zijn geworden. Ook dit is te controleren, aldus de heer Scharringa, bijvoorbeeld door de laatste 100 jaren in tijdvakken varr 25 jaar te verdelen en na te gaan, hoeveel voorjaars maanden in elk van die tijdvakken te koud zijn ge weest. Als het vroeger beter was, moet het aantal in de laat ste 25 jaren dus duidelijk groter zijn, dan in de drie voorafgaande tijdvakken. Dit blijkt niet het geval te zijn. De meeste te koude voorjaarsmaanden worden geteld in het tijdvak van 1881 tot en met 1905, nl. 28. In de laatste vijfentwintig jaren was het aantal slechts 20. Er is dus geen reden om te klagen. In de laatste 25 jaren wa ren er 29 te warme voor jaarsmaanden, terwij] geen van de drie daaraan vooraf gaande tijdvakken het ver der heeft gebracht dan 25. Er is dan ook beslist geen reden om terug te verlan gen naar de voorjaren van vroeger. rekenprijs voor consumptiemelk op een hoger niveau vast te stellen dan de garantieprijs. De verrekenprijs zal twee cent per kg melk boven de ga rantieprijs moeten liggen. Verder zal de subsidie op de consumptiemelk moeten worden afgeschaft. ZEELAND Dit zal ook gelden voor de extra subsidie van vijf gulden per 100 liter voor de volle melk in Zeeland. De kwestie betreffende Zeeland in dezen is echter aangehouden tot de volgen de vergadering, die over veertien da gen zal plaats hebben. Volgens het ontwerp-advies bestaat er thans alle aanleiding in Zeeland de invoering van verplichte standaardi satie en pasteurisatie onder ogen te zien. Zou daartoe kunnen worden overgegaan, dan zouden er in Zeeland geen bijzondere moeilijkheden meer bestaan met betrekking tot de extra subsidie. Vragen over benoeming van Haagse burgemeester DEN HAAG, 30 jan. Het lid van de Eerste Kamer de heer Algra (A.R.) heeft de minister-president de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. heeft de minister kennis genomen van de mededelingen voor de mi crofoon van de Vara, in „Het Vrije Volk", de „Nieuwe Rotterdamse Courant" en „Vrij Nederland" om trent de gang van zaken en gehou den stemming in de ministerraad betreffende de benoeming van de burgemeester van Den Haag en de daaraan verbonden commentaren? 2. berusten deze mededelingen op vertrouwelijke inlichtingen van de zijde van het kabinet of van een der ministers of dienen zij uitslui tend te worden beschouwd als po litieke speculaties van buitenstaan ders? In de raffinaderij van de „Stan dard Oil Company of Indiana" te Whiting heeft zich dinsdagavond een ontploffing voorgedaan, waardoor zeven arbeiders lichte verwondingen opliepen en een schade van ongeveer een miljoen dollar werd aangericht. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft besloten geen amendementen te aanvaarden op de plannen van president Eisenhower voor het Midden-Oosten. Het besluit is genomen met 262 tegen 146 stem men. DE BILT ZEGT: Zacht weer Over het algemeeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1